PDA

View Full Version : Polska, Ojczyzna nasza....


Alunia
21-11-2009, 11:06
Rzeczpospolita Polska - kraj wyjątkowy bo to mój dom, moje korzenie, historia i duma z mojego pochodzenia.
http://img52.imageshack.us/img52/2317/polskanaszaojczyzna.jpg (http://img52.imageshack.us/i/polskanaszaojczyzna.jpg/)

Pytasz mnie,
Co właściwie cię tu trzyma
Mówisz mi,
Że nad Polską szare mgły
Pytasz mnie,
Czy rodzina, czy dziewczyna
I cóż ja, i cóż ja odpowiem ci
(...)
Mówisz mi,
Że inaczej żyją ludzie
Mówisz mi,
Że gdzieś ludzie żyją lżej
Mówisz mi,
Krótki sierpień, długi grudzień
Mówisz mi,
Długie noce, krótkie dni

Posłuchajcie:
http://www.youtube.com/watch?v=x6v2dVCGleU

"Ojczyzna, Polska! Co to jest? Co znaczą te słowa? Czy to jest może coś nieuchwytnego,
co istnieje w myśli jedynie? Nie, Ojczyzna to co innego. Ojczyzna jest to na pierwszym miejscu ziemia nasza, miła i kochana ziemia polska.
Ziemia, poczynająca się od niebotycznych turni tatrzańskich i spływająca pod Gdańskiem ku morzu. Ziemia cudna i droga, pełna lasów i gajów, pól i łąk, malowana zbożem rozmaitym, wyzłacana pszenicą, posrebrzana żytem.
Ziemia, przepasana srebrną wstęgą Wisły, użyźniona Wartą, Bugiem i Niemnem.
Ziemia, pokryta setkami tysięcy wiosek i siół, rojna od miast, pomiędzy którymi świecą drogie naszemu sercu stolice: Gniezno, Kraków i Warszawa.
Polska mowa i polska historia.
Oto, co nazywamy Polską, oto Ojczyzna nasza."

Alunia
21-11-2009, 11:06
Ponieważ mam już dość:
jątrzenia, krytykowania, kontestowania, wątpienia, osłabiania,
powątpiewania, polemizowania, komentowania, kwestionowania
i atakowania wszystkiego co POLSKIE - zakładam wątek patriotyczny.

Niech sobie, to co napisałam, brzmi napuszenie i patetycznie.
W moim oknie zawsze wisi polska flaga 3 maja i 11 listopada,
a pieśń polskich legionów niesie mnie jak na skrzydłach.
http://www.youtube.com/watch?v=biNSl1-z2EU

http://img514.imageshack.us/img514/6240/pilsudski.jpg (http://img514.imageshack.us/i/pilsudski.jpg/)

Alunia
21-11-2009, 11:42
Ponieważ mianowałam się gospodynią tego wątku :D ustanawiam ograniczenie wpisywania postów
od malkontentów i paszkwilantów.

Polska jest PIĘKNA

Mavronka Freydis
21-11-2009, 11:52
Piekna inicjatywa, ale skoro zakladasz taki watek to czemu nie zdobedziesz sie na jakis tekst pochodzacy od siebie?
Patetyczne slowa ksiedza Stanislawa Sapinskiego z jego szkicow kazan niezbyt tutaj pasuja. Polska jest swiecka i nie trzeba jej przedstawiac slowami kaplana. Czytajac ten cytat zamiast myslec o ojczyznie przypomina mi sie film "Poranek kojota" ze smieszna przemowa Senatora Polaka (Leon Niemczyk).

Alunia
21-11-2009, 12:20
A tu i treść i forma piękna

Marek Grechuta - Ojczyzna
http://www.youtube.com/watch?v=jhaIV1yjVe0

Gdy pytasz mnie czym Ojczyzna jest odpowiem:
czyś chociaż raz chodził po rynku w Krakowie,
czyś widział Wawel, komnaty, krużganki,
miejsca gdzie przeszłość dodaje Ci sił

Z tej historii wielkiej, dumnej,
z władzy mocnej i rozumnej
czerpiesz dzisiaj wiarę, w kraju dobry los
króla dzwon, co kraj przenika,
mowa, skargi, wzrok Stańczyka
przeszłość wielka wzniosła to Ojczyzna twa
to Ojczyzna twa

Jest jeszcze coś, co ten kraj różni od innych
w uszach ci brzmi od najmłodszych lat dziecinnych
wypełnia place, ulice i domy
znajomy zgiełk - twoja mowa co lśni

Mavronka Freydis
21-11-2009, 12:37
Czeslaw Niemen

Dziwny jest ten świat,
gdzie jeszcze wciąż
mieści się wiele zła.
I dziwne jest to,
że od tylu lat
człowiekiem gardzi człowiek.

Dziwny ten świat,
świat ludzkich spraw,
czasem aż wstyd przyznać się.
A jednak często jest,
że ktoś słowem złym
zabija tak, jak nożem.

Lecz ludzi dobrej woli jest więcej
i mocno wierzę w to,
że ten świat
nie zginie nigdy dzięki nim.
Nie! Nie! Nie!
Przyszedł już czas,
najwyższy czas,
nienawiść zniszczyć w sobie.

Lecz ludzi dobrej woli jest więcej
i mocno wierzę w to,
że ten świat
nie zginie nigdy dzięki nim.
Nie! Nie! Nie!
Nadszedł już czas,
najwyższy czas,
nienawiść zniszczyć w sobie

babciela
21-11-2009, 12:44
Tak, milosc do nasze Ojczyzny tkwi juz w nas od chwili,kiedy powiesz pierwsze slowo mama, tata,kiedy wyciągasz rączki jako małe dziecko do swojej babci, dziadka, potem jako starsze dziecko słuchajac bliskich o historii mojego kraju. A potem to juz wariacja- jedziesz na wakacje do dziadków-jak tu pięknie-góry,lasy,zachlystujesz się tym pięknem. ,czujesz ,ze jesteś u siebie, że to Twoj kraj...
Mialam taka historie w zyciu-wyjechalam , z mysla ,że nigdy tu nie wróce,ze taka krzywda, że nie da się tu życ- z gorycza w sercu. Po MIESIACU - wróciłam - i nigdy więcej tego nie powtorzyłam-TU JEST MOJE MIEJSCE NA TEJ ZIEMII.Tu leza moi Dziadowie, Pradziadowie, moi Rodzice.
Szkoda ,że nie umiem wklejac zdjęc , bo mam ciekawe- mojego Dziadka - legionisty i jego Dyplom- "Honorową Odznakę Orlęta Lwowskie Nadaje z marca 1919 roku.Mam zdjecia mojego Ojca z AK, ba ,mam dagerotyp pradziadka w mundurze powstanca 1863 roku- ale to nie orginał, tylko pewno kopia, bo za wyrażne- Pradziadek brał udział, ale zdjęcie robione w mundurze powstanczym jak mial 102 lata.Ciekawa dokumentacja rodziny i patriotyzmu tejze znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Bydgoszczy

Mag
21-11-2009, 13:08
Ja jednak myślę, że okreslenie "ojczyzna" jest ...jakby tu powiedzieć...no nie wiem, chyba trochę sentymentalne. Piękne, ale tak naprawdę dla wielu niewiele znaczy w dzisiejszych czasach. Raczej funkcjonuje pojęcie "państwo", określenie zupełnie pozbawione dodatniego zabarwienia emocjonalnego.
No, ale jeśli już mówimy o ojczyźnie i do tego słowem poetyckim, to ja sądzę, że najbardziej celny wiersz o ojczyźnie, to "Ojczyzna chochołów" Kazimierza Wierzyńskiego. Poczytajcie.

Park dziwów starożytnych, wiatr, który szeleści
Wokół śpiących pałaców, grobowców bez treści,
Te lampy i posągi, księżyc gdzie się słania
Geniusz twego narodu, duch zapominania,
Te rany wielkiej dumy, inne wielkie rzeczy,
W których tyle jest prawdy, ile się złorzeczy,
Wszystkie cnoty parszywe - to nas nie przejedna.
To pustką zarażona Polska jeszcze jedna.

Z czego budujesz ten kraj?
Z czeczoty, z jesionu,
Kruchy antyk i rzewność od wielkiego dzwonu?
Ojczyznę w kolumienkach z widokiem na ule,
Gdzie miód słodyczą swojską zasklepia się czule,
Nad rzeką stoją wierzby, na łąkach bociany,
Słyszysz, Basiu, to nasi biją w tarabany -
A wyszydzony chochoł, sobowtór symbolu,
Starym się obyczajem kokoszy na polu,
Słoma trzeszczy zapchlona, gzi dziewki w podołku,
Szumy chmielu, alkowa z pałaszem na kołku
I ta krzepa: wieś w malwach, szkorbut, dzieci kopa,
Święta ziemia praojców.
Twój naród - bez chłopa!

Z czego budujesz kraj ten?
Z ludzi, których nie ma,
Znów jeden za miliony, rękami aż dwiema?
Z kim pieniactwo wielkości twoje tu się kłóci,
Gdy wszyscy jedzą dzień swój wolni i rozkuci,
Na wszystko wasza zgoda spływa narodowa
Anhellicznym natchnieniem wypchana, jak sowa.
Duchem są albo diabły albo namaszczeni
Gołębim ochędóstwem astrale z przestrzeni,
Blade twarze w gorączce, biblijni studenci,
Bractwo westchnień, cierpliwcy, wszyscy polscy święci.

Przelicz jeszcze i dodaj czterdzieści i cztery
Sposoby wybawienia od wszelkiego licha,
By wolność jak tabakę zażyć z tabakiery,
Potem zdrowo i głośno na wszystko się kicha -
I ten rachunek w prawdę sumuj oczywistą,
Niech ci do romantycznej znów uderzy głowy -
To jest twój sen upiorny, Wielki Realisto:
Państwo w kamieniach młyńskich, naród niegotowy.

Buduj teraz, wydzwigaj nas śród świata, nad dziejów przesmykiem,
Wyjdz pierwszy na piedestał i rozgłoś naokół
Tę wielkość wymuszoną batem albo krzykiem,
Święć przemienienie tłuszczy i chrzcij nowe czasy
Z kropielnicy, co wyschła i krwią już nie chlusta,
Starym herbem sarmackim w popuszczone pasy
Zatkaj gęby krzyczące i zgłodniałe usta -
I komu teraz jeszcze otuchy za mało
A przeszłość jesionowa praojców nieśliczna,
Niech stanie pod cokołem i porwany chwałą
Tworzy wolność.
Masz rację. Jakże jest tragiczna!

Kazimierz
21-11-2009, 13:14
Bardzo ładnie rozpoczełaś ten wątek i utożsamisz się z Polską w obecnym Jej kształcie, z Jej architekturą i myślę,że z całą polską diasporą, ze wszystkimi Polakami porozrzucantymi po świecie . Bo Polska,moim zdaniem, to przede wszystkim ludzie, którzy czują się Polakami, nawet jeśli się urodzili poza Jej granicami,gdziekolwiek aktualnie mieszkają, bronią jej dobrego imienia swoją postawą, i jak trzeba słowem i czynem.
Z patriotyzmem jest tak,moim zdaniem, jak z wolnością. Szanujmy wolność własną, ale szanujmy też wolność innych.
Dzieciom Polaków, urodzonym za granicą, przypisywana jest automatycznie, zgodnie z prawem,narodowość miejsca urodzenia, ale poczucie narodościowe otrzymuje dzięki wychowaniu w domu, od rodziców, szczególnie od matki.
Urodzony w Niemczech jest zapisany jako Niemiec, w Ameryce jako Amerykanin itd. O swojej przyszłej narodowości zadecyduje sam w wieku dojrzałym. Mam nadzieję, że dzieci urodzone w Europie (Niemczech) będą Europejczykami, tak, jak urodzony w Alabamie,czy Ohio itd, jest Amerykaninem.

Mavronka Freydis
22-11-2009, 04:41
Bardzo ładnie rozpoczełaś ten wątek i utożsamisz się z Polską w obecnym Jej kształcie, z Jej architekturą i myślę,że z całą polską diasporą, ze wszystkimi Polakami porozrzucantymi po świecie . Bo Polska,moim zdaniem, to przede wszystkim ludzie, którzy czują się Polakami, nawet jeśli się urodzili poza Jej granicami,gdziekolwiek aktualnie mieszkają, bronią jej dobrego imienia swoją postawą, i jak trzeba słowem i czynem.
Z patriotyzmem jest tak,moim zdaniem, jak z wolnością. Szanujmy wolność własną, ale szanujmy też wolność innych.
Dzieciom Polaków, urodzonym za granicą, przypisywana jest automatycznie, zgodnie z prawem,narodowość miejsca urodzenia, ale poczucie narodościowe otrzymuje dzięki wychowaniu w domu, od rodziców, szczególnie od matki.
Urodzony w Niemczech jest zapisany jako Niemiec, w Ameryce jako Amerykanin itd. O swojej przyszłej narodowości zadecyduje sam w wieku dojrzałym. Mam nadzieję, że dzieci urodzone w Europie (Niemczech) będą Europejczykami, tak, jak urodzony w Alabamie,czy Ohio itd, jest Amerykaninem.
Lekko zagmatwales ta swoja wypowiedz dlatego mam dwa pytania. Pierwsze dotyczy polskiej architektury. Z kad ja wziales i czego ona dotyczy? I pytanie drugie, o europejskiej narodowosci przyszlych pokolen. Jak taka narodowosc odniesc do regionalnego patriotyzmu?

Nika
22-11-2009, 07:47
jestem starą sentymentalną kobietą,ale słowo "ojczyzna"kojarzy mi się z sielskimi,swojskimi krajobrazami,które znam od lat/a których brakuje mi zawsze,gdy wyjeżdżam z kraju na dłuższy urlop/i naszymi wielowiekowymi tradycjami.Świeta Bożego Narodzenia,spędzone za granicą,zawsze pozostawiają uczucie niedosytu-brak tej specyficznej atmosfery,charakterystycznej dla wiekszości polskich domów.Myślę,że o miłości do ojczystego kraju mozna też mówić bez patosu,ona po prostu drzemie w sercu...31371.

Mavronka Freydis
22-11-2009, 08:32
jestem starą sentymentalną kobietą,ale słowo "ojczyzna"kojarzy mi się z sielskimi,swojskimi krajobrazami,które znam od lat/a których brakuje mi zawsze,gdy wyjeżdżam z kraju na dłuższy urlop...
Widac wypoczywasz zbyt daleko od Europy. Sprobuj raz pojechac na Slowacje. Z drugiej strony Tatr widoki tez sa piekne a ludzie jakby milsi. W restauracjach grzeczniejsza obsluga i tansze hotele.

babciela
22-11-2009, 09:06
Mavronko, z momentem przejscia Slowacji w strefe EURO ceny sa porównywalne z naszymi , lub nawet wyzsze, A co do ludzi....Szacunek i milosc tych ludzi( górali) zdobywa sie latami ale jak juz to zdobędziesz , milszych ludzi i bardziej Ci oddanych nie znajdziesz- dotyczy to zarówno górali slowackich jak i polskich.

senior A.P.
22-11-2009, 09:24
Nie sposob tego tematu ominac ,tak samo jak i zapomniec o POLSCE -OJCZYZNIE .
OJCZYZNA POLSKA przedstawiana jak wyzej - tak przez autorke tematu jak i tych co zabrali glos nie jest dla wszystkich jednakowa i taka byc nie moze. Bo przeciez Polske zamieszkuja rozni ludzie ,wprawdzie obywatele polscy ,nawet w niej urodzeni ale nie zawsze czujacy sie POLAKAMI.
Kiedy otwarto polskie granice ,kiedy powstala UE uzrpujaca sobie role panstwa,kiedy wybrano juz unijny parlament i ostatnio prezydenta oraz ministerstwo spraw zagranivznych ,to rola Polski przybladla.
Moze wiec dobrze stalo sie,ze taki temat na tym forum zaistnial. Aby zbyt mocno go nie przeslodzic poezja oraz nie przybrac zanadto "kwiatami" i wszelkimi dekoracjami zaistnialy juz pierwsze glosy krytyki i to tych co chyba z Polska nie maja wiele do czynienia.
Ja jako emigrant polski ,po kazdym moim pobycie w Ojczyznie kazdorazowo inaczej ja dbieram. Widze gasnacy patriotyzm ,widze co raz bardziej zatroskonane twarze Polakow o swoja przyszlosc ,czytam i dostrzegam zadluzenie Polski i rodakow.
Czym sie wiec cieszyc ?
Moze ktos inny opisze nam jaka faktycznie jest ta nasza Ojczyzna na dzien dzisiejszy ? Jakie sa jejradosci i smutki ???
Prosze o to szczegolnie tych ,ktorzy nigdy z niej nie wyjezdzali na dluzej niz urlop i wakacje,zawsze zyli tylko w niej i dla niej.
Moze ktos podpowie jak dzisiaj kochac OJCZYZNE i za co ?
Jak zyje sie w niej Polakom i obcym .
Napiszmy prawde wlasnymi slowami.

Nika
22-11-2009, 09:44
Wypoczywam we Włoszech,zachwycam się ich urodą niezmiennie,ale po miesiącu,dwóch,gdy zasiedzę się u córci-brakuje mi tego o czym pisałam.Na Słowacji byłam dwukrotnie-miałam pecha-fatalna kuchnia.Krajobrazy piękne.A jeśli chodzi o ludzi-wszędzie są mili,życzliwi i wszędzie malkontenci,zawistni lub po prostu nieuprzejmi.Ja tak mam ,ze koncentruję się na tym,co dobre.To pomaga mi przetrwać/ale nie oznacza zamykania oczu na sprawy bolesne/.

jasinek123
22-11-2009, 10:13
Mawronko
byłem -byłem na Słowacji !
to se nie wraci !
tam jest już euro i ceny nie dla nas polaków
[zobacz ceny wyciągów narciarskich przed i po ]
zostały piękne widoki i miła obsługa
miłego dnia !

siekierka
22-11-2009, 10:21
W roku 1945 "wylądowałem" w Lignicy. Nauczyciel zadał nam wiersz do nauki na pamięć. Wiersz tem pamiętam do dziś:

Maria Konopnicka
Ojczyzna

Ojczyzna moja - to ta ziemia droga,
Gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga,
Gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła
W polskiej mnie mowie pacierza uczyła.

Ojczyzna moja - to wioski i miasta,
Wśród pól lechickich sadzone od Piasta;
To rzeki, lasy, kwietne niwy, łąki,
Gdzie pieśń nadziei śpiewają skowronki.

Ojczyzna moja - to praojców sława,
Szczerbiec Chrobrego, cecorska buława,
To duch rycerski, szlachetny a męski,
To nasze wielkie zwycięstwa i klęski.

Ojczyzna moja - to te ciche pola,
Które od wieków zdeptała niewola,
To te kurhany, te smętne mogiły -
Co jej swobody obrońców przykryły.

Ojczyzna moja - to ten duch narodu,
Co żyje cudem wśród głodu i chłodu,
To ta nadzieja, co się w sercach kwieci,
Pracą u ojców, a piosnką u dzieci!

Bianka
22-11-2009, 10:39
Ten wiersz wyrazi najlepiej moje myśli :)

Aluniu, duża buźka za ten wątek :)

Antoni Słonimski
Polska

I cóż powiedzą tomy słowników,
Lekcje historii i geografii,
Gdy tylko o niej mówić potrafi
Krzak bzu kwitnący i śpiew słowików.

Choć jej granice znajdziesz na mapach,
Ale o treści, co je wypełnia,
Powie ci tylko księżyca pełnia
I mgła nad łąką, i liści zapach.

Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka?
W niewymierzonej krainie leży.
Jest w każdym wiernym sercu Polaka,
Co o nią walczył, cierpiał i wierzył.

W szumie gołębi na starym rynku,
W książce poety i na budowie,
W codziennej pracy, w życzliwym słowie,
Znajdziesz ją w każdym dobrym uczynku.

Alunia
22-11-2009, 10:54
Podstawową siłą napędową ojczystych dziejów jest człowiek.

„Znicestwić narodu nikt nie podoła bez współdziałania obywateli tegoż narodu, i to nie bez współdziałania przypadkowego, częściowego, nominalnego, ale bez współdziałania starannego.
Polska mogłaby zatem być unicestwiona jedynie rękami samych Polaków, gdyby ich miłość zamieniła się w nienawiść tego, co polskie." K. C. Norwid

"Jakim słowem wyrazić ową więź, która łączy ludzi i czyni ich dziećmi tej samej ojczyzny?
Słowem :wzajemność.
We wzajemności człowiek buduje wewnętrznie człowieka.
Jesteśmy Polakami nie na zasadzie wymiany, lecz na zasadzie wzajemności. Tworzymy w sobie naszą polskość. Tworzymy w dzień jasny i dzień ciemny, w noc pogodną i noc burzliwą. Jedno trzeba mocno podkreślić:
w tworzeniu tym nie ma żadnej konieczności.
Polskość jest propozycją etyczną i dlatego można się do niej nie przyznać, a – przyznawszy się – można od niej odejść, można ją zdradzić. Między człowiekiem a polskością istnieje wolność. Rodzimy się jako członkowie narodu, ale ojczyznę zawsze jakoś wybieramy sobie. I ona nas wybiera, jeśli jej dobrze służymy.
Polskość promieniuje ku nam rozmaitymi blaskami, między innymi tym właśnie, że możemy ją wybrać. Wybierając Polskę, potwierdzamy w sobie naszą wolność." Ks. J. Tischner

Jest takie miejsce - J.Pietrzak
http://www.youtube.com/watch?v=q-NBgGAKCT0

babciela
22-11-2009, 10:55
Taaa... Alunia zalożyla piękny watek.Ja pamietam , jak jeden z moich znajomych mawiał- tam Ojczyzna , gdzie chleb.Nie ,tam Ojczyzna, gdzie chleb , ale i inne wartosci- niektórych nie da się wyrazic slowami, inne same cisna się na usta - tu jest moje miejsce , tu jest mój dom, tu sa moje ukochane góry-najpiękniejsze, najbardziej radosne, Zadne Alpy, zadne inne ,gdziem się wspinala- tu jest najpiekniej. Idąc szlakiem, co chwila ogladam się za siebie- zmieniajace się krajokrazy, jak w kalejdoskopie-nie , tego nie ma nigdzie...A potem te nocne rozmowy z goralami( oj, bywalo czasami cięzko- te ichniejsze herbatki wzmacniane).łopuszna z domem O.Tischnera- jakie to bylo fajne.Pamietam , jat nam Ojciec własnym sumptem zmajstrował narty- o Boze świety- małe dziewczynki- a tu nie ma zmilujsię- pchniecie w plecy i...jazda...

Bianka
22-11-2009, 10:57
myślę, że w dużej mierze odzwierciedla Jego poglądy.

Rzadko na moich wargach -
Niech dziś to warga ma wyzna
Jawi się krwią przepojony,
Najdroższy wyraz: Ojczyzna.

Widziałem, jak się na rynkach
Gromadzą kupczykowie,
Licytujący się wzajem,
Kto Ją najgłośniej wypowie.

Widziałem, jak między ludźmi
Ten się urządza najtaniej,
Jak poklask zdobywa i rentę,
Kto krzyczy, iż żyje dla Niej.

Widziałem, jak do Jej kolan -
Wstręt dotąd serce me czuje -
Z pokłonem się cisną i radą
Najpospolitsi szuje.

Widziałem rozliczne tłumy
Z pustą, leniwą duszą,
Jak dźwiękiem orkiestry świątecznej
Resztki sumienia głuszą.

Sztandary i proporczyki,
Przemowy i procesyje,
Oto jest treść Majestatu,
Który w niewielu żyje.

Więc się nie dziwcie - ktoś może
Choć milczkiem słuszność mi przyzna
Że na mych wargach tak rzadko
Jawi się wyraz: Ojczyzna.

Lecz brat mój najbliższy i siostra,
W tak czarnych żałobach ninie,
Ci wiedzą, że chowam tę świętość
W najgłębszej serca głębinie.

Ta siostra najbliższa i brat ten,
Wybrani spomiędzy rzeszy,
Ci znają drogi, którymi
Moja Wybrana spieszy.

Krwawnikiem zarosłe ich brzegi,
Łopianem i podbiałami:
Spieszę z Nią razem, topole
Ślą swe westchnienia za nami.

Przystajem na cichych mogiłach,
Słuchamy, azali z ich wnętrza
Jakiś się głos nie odezwie,
Jakaś nadzieja najświętsza.

Zboża się złocą dojrzałe,
A tam już widzimy żniwiarzy,
Ta dłoń swą na czoło mi kładzie
I razem o sprzętach marzy.

A potem, podniósłszy głowę,
Do dalszej wstając podróży,
Woła: "Miej radość w duszy,
Bo tylko radość nie nuży.

Podporą ci będzie i brzaskiem
Ta ziemia, tak bujna, tak żyzna,
Nią-ci ja jestem, na zawsze
Twa ukochana Ojczyzna".

Jakiś złośliwy złoczyńca
Pszeniczne podpala stogi,
U bram się wije niebieskich
W rozpaczy człowiek ubogi.

Jakaś mordercza zaraza
Z głodem zawiera przymierze,
Na przepełnionych cmentarzach
Krzyże się wznoszą świeże.

Jakoweś głuche tętenty
Wskroś przeszywają powietrze,
Kłębią się gęste chmurzyska,
Czyjaż to ręka je zetrze?

Jakaś olbrzymia rzeka
Wezbrała krwią i rozlewa
W krąg purpurowe swe nurty,
Zabiera domy i drzewa.

Jakoweś idą pomruki -
Drży nie poznana puszcza,
Dęby się groźnie ozwały,
Cóż to za moc je poduszcza?

A nad tą dolą - niedolą
Poranna nieci się zorza,
Na pieśń mą Ojczyzny pełną,
Spływa promienność jej boża.

W mej pieśni, bogatej czy biednej
Przyzna mi ktoś lub nie przyzna
Żyje, tak rzadka na wargach,
Moja najdroższa Ojczyzna.

Alunia
22-11-2009, 11:10
Dziękuję babcieli, Mag, Kazimierzowi, nice, siekierce, Biance, jasinek123
- za dotychczasowe wpisy na tym wątku.
Mam nadzieję, że siłą naszej "wzajemności" trwać będzie długo, jak nasza Ojczyzna.
PS.
Ci co nie kochają Polski niech piszą na Berdyczów.

Anielka
22-11-2009, 11:23
A ja tyle ..a moze aż tyle.

Morze, nasze morze
Chociaż każdy z nas jest młody,
Lecz go starym wilkiem zwą,
Strażnikami polskiej wody,
Marynarze polscy są.

Morze, nasze morze,
Wiernie ciebie będziem strzec.
Mamy rozkaz cię utrzymać
Albo na dnie, na dnie twoim lec,
Albo na dnie z honorem lec.

Żadna siła, żadna burza
Nie odbierze Gdańska nam.
Nasza flota, choć nieduża,
Wiernie strzeże portów bram

Nie ma piękniejszego miejsca na ziemi.Pozdrawiam cieplutko.

http://img5.imagebanana.com/img/m8jz85n6/zdj281cia023a.JPG (http://img5.imagebanana.com/)

Alsko
22-11-2009, 11:50
To też tu pasuje.


Jonasz Kofta
W moim domu


Tyle lat jesteśmy razem, miła, wybacz,
Ale wszystko tak jak trzeba chyba nie jest,
Gdy musimy się codziennie przekonywać,
Że ty dla mnie, ja dla ciebie, istniejemy.

Przecież nie mam żadnej innej poza tobą
I mieć nie chcę, tyś jest wieczna i jedyna.
Naszym sercom zagroziła, tak jak słowem
Niedokrwistość, zniechęcenie i rutyna

To normalne, że chcesz mieć nareszcie spokój,
A na wiosnę grządki zasiać i zagrabić,
Ale wiesz, bywają różne pory roku,
A tak życia jak tapczana nie ustawisz.

Kiedy niebo nad głowami ciąży chmurnie,
Twoje oczy wciąż mnie śledzą niespokojnie.
Ja dla ciebie chyba chyba zawsze byłem durniem,
Co nic nie wie, nic nie czuje, nic nie pojmie.

Nie ma takiej gorzkiej prawdy, moja miła,
Która dla mnie byłoby nie do zniesienia.
Jeśli rzecz nam jaka serca podzieliła,
To naiwne i tchórzliwe przemilczenia.

Póki czas, lepiej otwarcie ze mną pomów,
Zanim w złości lepszy numer ci wykręcę.
Chyba prawo mam, by w moim własnym domu
Więcej w oczy mi patrzono, mniej na ręce.

Wiem na pewno, że ze sobą zostaniemy,
Chociaż życie nam układa się nieprosto.
Nie możemy rozstać się trzasnąwszy drzwiami
Moja miła, moja droga,
Moja Polsko

Kazimierz
22-11-2009, 12:15
Moja ojczyzna - Cyprian Kamil Norwid

Kto mi powiada, że moja ojczyzna:
Pola, zieloność, okopy,
Chaty i kwiaty, i sioła - niech wyzna,
Że - to jej stopy.

Dziecka - nikt z ramion matki nie odbiera;
Pacholę - do kolan jej sięga;
Syn - piersi dorósł i ramię podpiera:
To - praw mych księga.

Ojczyzna moja nie stąd stawa czołem;
Ja ciałem zza Eufratu,
A duchem sponad Chaosu się wziąłem:
Czynsz płacę światu.

Naród mię żaden nie zbawił ni stworzył;
Wieczność pamiętam przed wiekiem;
Kluch Dawidowy usta mi otworzył,
Rzym nazwał człekiem.

Ojczyzny mojej stopy okrwawione
Włosami otrzeć na piasku
Padam: lecz znam jej i twarz, i koronę
Słońca słońc blasku.

Dziadowie moi nie znali też innéj;
Ja nóg jej ręką tykałem;
Sandału rzemień nieraz na nich gminny
Ucałowałem.

Niechże nie ucza mię, gdzie ma ojczyzna,
Bo pola, sioła, okopy
I krew, i ciało, i ta jego blizna
To ślad - lub - stopy.

Paryż, styczeń 1861

„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” (C.K. Norwid).

Ps. Siekierka napewno jeszcze wylądował w Liegnitz, a dopiero potem mieszkał w Legnicy. To samo , a jednak ...
Dla wielu jeszcze Liegnitz to ich Heimat, czy dla niego, to już Ojczyzna. Może dla Jego dzieci ?
Ktoś tu pytał, o polską architekturę i skąd ją wziąłem. Ano, wziąłem ją z pierwszego postu,gdzie Alunia wokól zarysu granic Polski, umieściła miniaturki achitektoniczne z różnych miast polskich.
Każdy z nas jest Polakiem-Europejczykiem, od urodzenia. Poczucie wspólnoty europejskiej , moim zdaniem, pogłębia się .I takim chcę, aby był mój wnuczek, Polakiem-Europejczykiem. A jego Heimatem (małą ojczyzną) będzie Westfalia,bo tam się urodził i już teraz lubi to miejsce.
Anielciu ! To mi przypomina plaże w Brzeźnie-Zaspie ?, niedaleko obecnego mojego miejsca zamieszkania.

Anielka
22-11-2009, 12:59
Kazimierzu,bo to jest plaża w Brzeźnie ,w moim miejscu zamieszkania.Pozdrawiam.:)

siekierka
22-11-2009, 13:04
....
Ps. Siekierka napewno jeszcze wylądował w Liegnitz, a dopiero potem mieszkał w Legnicy. To samo , a jednak ...
Dla wielu jeszcze Liegnitz to ich Heimat, czy dla niego, to już Ojczyzna. Może dla Jego dzieci ?
Ktoś tu pytał, o polską architekturę i skąd ją wziąłem. Ano, wziąłem ją z pierwszego postu,gdzie Alunia wokól zarysu granic Polski, umieściła miniaturki achitektoniczne z różnych miast polskich.
Każdy z nas jest Polakiem-Europejczykiem, od urodzenia. Poczucie wspólnoty europejskiej , moim zdaniem, pogłębia się .I takim chcę, aby był mój wnuczek, Polakiem-Europejczykiem. A jego Heimatem (małą ojczyzną) będzie Westfalia,bo tam się urodził i już teraz lubi to miejsce.
Anielciu ! To mi przypomina plaże w Brzeźnie-Zaspie ?, niedaleko obecnego mojego miejsca zamieszkania.


No więc właśnie że w LIGNICY bo tak się wówczas to miasto zwało. Zresztą możesz spytać o to innych Ligniczan -Legniczan, gdyż jest tu nasz oddzielny wątek.
A ja jestem z urodzenia POLAKIEM. Polakiem, obywatelem odrębnego kraju leżącego w granicach Europy. I w moim Kraju nie ma potrzeby używania niemieckich określeń Heimat ani Fatherland, bo jest święte słowo OJCZYZNA.:) :rolleyes:

Mavronka Freydis
22-11-2009, 13:31
A maja Alunia w tym Berdyczowie Poste-Restante?
Rozumiem, ze komentarze na tym watku nie sa pozbawione emocji, ale mimo wszystko warto zachowac zdrowy rozsadek.

Raz w pociagu do Berdyczowa jechało dwoch slynnych cadykow. Zydzi z calego skladu zlecieli sie, zeby posluchac dyskusji dwoch gigantow, a oni milczeli jak glazy. Wreszcie, indagowany, jeden z nich powiedzial: On wie wszystko i ja wiem wszystko. To o czym mielibysmy rozmawiac?

Pani Slowikowa
22-11-2009, 14:05
A maja Alunia w tym Berdyczowie Poste-Restante?
Rozumiem, ze komentarze na tym watku nie sa pozbawione emocji, ale mimo wszystko warto zachowac zdrowy rozsadek.

Raz w pociagu do Berdyczowa jechało dwoch slynnych cadykow. Zydzi z calego skladu zlecieli sie, zeby posluchac dyskusji dwoch gigantow, a oni milczeli jak glazy. Wreszcie, indagowany, jeden z nich powiedzial: On wie wszystko i ja wiem wszystko. To o czym mielibysmy rozmawiac?

Niech Mavronka sie nie denerwuja ze Polacy kochaja ojczyzne.. Tacy juz jestesmy niezrozumiale przywiazani do naszej ziemi:rolleyes:

A co do milczenia to cadycy racje mieli.. Po co strzepic jezyk??

Kiedys pewni wspaniali rodzice mieli nie mniej wspaniale i slczne dziecko.. Wszystko byloby wspaniale gdyby nie to ze dziecko bylo gluchonieme......
Pewnego pieknego poranka, skapne w jasnozlotych promieniach slonca , siedzialo sobie dziecko przy stole i czekalo na jajko na miekko ktora jego wspaniala mama miala mu niebawem podac..
Jajko na stol...
dziecko zaglebia swoja srebrna lyzeczke w zolciotkim kraterku i przemawia :
" brakuje soli" .........:confused:

Matulka omal co z krzesla nie spadla...........

"Dziecko!!! Ty przemowic raczyles!!!!! Dlaczego dotychczas nic nie mowiles????"

Na to bobasek z kamienna twarza: " bo dotychczas wszystko bylo dobre" :D

Pozdrawiam wszystkich Polakow ( nawet Mavronke , ktora jestem swiecie przekonana, kocha tez swoja ojczyzne Polske na swoj sposob)

Mavronka Freydis
22-11-2009, 14:34
...dziecko zaglebia swoja srebrna lyzeczke w zolciotkim kraterku i przemawia ...
Gdyby to dziecko pochodzilo z dobrego domu to powinno poprosic o zmiane lyzeczki. Srebra nie laczy sie z jajcami bo czernieje.

POLA
22-11-2009, 16:56
Ujmę to tak: ojczyzna jest jak matka, jej się nie wybiera, ją się ma, z całym dobrodziejstwem inwentarza.:)
Niedostrzeganie rys w wizerunku, tworzenie sobie mitów jest trucizną dla zdrowego rozsądku tak samo, jak u matki, która we własnym dziecku nie widzi wad, złego postępowania.

To, że matka skarci, nie oznacza, że przestaje kochać, to, że ktoś dostrzega rysy w wizerunku swojej ojczyzny nie oznacza, że stała mu się ona obojętna, że niewłaściwie ją traktuje.

To taka moja uwaga po lekturze tego wątku, który - jak widzę - nie będzie wolny od polemik, szczypanek, bo nasza Polska ma takie właśnie dzieci, rozgadane, rozpolitykowane i często skore do kłótni, jak te wilczki w bajce Krasickiego.;)

admin
22-11-2009, 16:59
usunięte posty niezgodne z tematem wątku i intencjami autorki. Jeśli chcecie Państwo kontynuować podjęty w nich temat, proszę o założenie nowego wątku.

POLA
22-11-2009, 17:18
przewidziałam, w trakcie mojego pisania zrobiono już porządki.

Do seniora AP:
Prosze o to szczegolnie tych ,ktorzy nigdy z niej nie wyjezdzali na dluzej niz urlop i wakacje,zawsze zyli tylko w niej i dla niej.
Moze ktos podpowie jak dzisiaj kochac OJCZYZNE i za co ?
Jak zyje sie w niej Polakom i obcym .
Napiszmy prawde wlasnymi slowami.
Siedzę w kraju jak stróż, więc odpowiem własnymi słowami, prozą...życia.
1. Kochać? dla mnie to patetyczne określenie, raczej używam troszczyć się, bo troska wynika przecież z pozytywnych uczuć, a nie innych.
2. Nie uznaję pytania "za co", za to, że ją mam, że jest wolna, niepodległa, w miarę stabilna, chociaż nie idealna. Ideały są tylko na papierze.:)
3. Żyje się różnie różnym ludziom bez względu na ich pochodzenie, narodowość. Mówienie, że jest tragicznie, że wszędzie bieda, nie jest prawdą tak samo, jak mówienie, że jest świetnie i nie ma żadnych problemów.

Jak o nią dbać? Tak samo, jak dba się o swoje cztery kąty i te kąty, które są w zasięgu.
No i jeszcze jeden drobiazg: żyć życiem kraju, a więc interesować sie tym, co się w nim dzieje i nie siedzieć na ławce kibiców, którzy wyłącznie krytykują nie dając z siebie absolutnie nic.

Pytałeś, odpowiedziałam.

Alunia
22-11-2009, 17:22
Miasteczku Berdyczów, w 2 poł. XVIII wieku (od czasu, gdy Radziwiłłowie otrzymali królewski przywilej zezwalający na organizowanie tam dziesięciu jarmarków rocznie) stało się centrum handlu dalekosiężnego, jednym z najważniejszych między Ukrainą a Koroną.
Do miasta zjeżdżali kupcy z całej Europy. Z tego czasu pochodzi zawołanie "Pisz do mnie na Berdyczów"; w życiu wędrownych kupców był to jedyny, pewny adres - wiedzieli, że w ciągu 2-3 miesięcy z pewnością się tam zjawią.
Dziś znaczenie tego wyrażenia zmieniło sens, używane jest w sytuacjach,
w których jedna osoba chce pozbyć się drugiej.

Alunia
22-11-2009, 17:23
Zdążyłam przeczytać posty wymiecione przez admina (dziękuję).
W kontekście tej czystki, jak nie pochylić się z uwagą nad słowami poety:
Fragment #19
„Znicestwić narodu nikt nie podoła bez współdziałania obywateli tegoż narodu, i to nie bez współdziałania przypadkowego, częściowego, nominalnego, ale bez współdziałania starannego.
Polska mogłaby zatem być unicestwiona jedynie rękami samych Polaków, gdyby ich miłość zamieniła się w nienawiść tego, co polskie." K. C. Norwid

Słowo nienawiść, w kontekście dyskusji zbyt mocne, zamieńcie na:
lekceważenie, pogarda, nieposzanowanie, wzgarda,
zaniedbywanie, zniewagę, uchybienie, ubliżenie, obraza
- tego co polskie.
Czy powinno się na takie zachowanie pozwalać albo wręcz je prowokować?

"Człowiek ma w życiu tyle (lub to), na ile się godzi"

Mag
22-11-2009, 17:34
Ojczyzna to miejsce, gdzie ma się swoje gniazdo.
A w gnieździe ma się małe, coś do zjedzenia, jakieś widoki na przyszłość; obok są gniazda zaprzyjaźnionych istot, swojskie zapachy i smaki, znajome dźwięki. Rodzi się jakaś wspólnota, bo to łatwiej przetrwać burze i srogie zimy.
I to wszystko...tylko trzeba bardzo uważać, żeby nie nasrać / przepraszam / do własnego gniazda ani do tych zaprzyjaźnionych gniazd, bo smród się rozejdzie i przestanie być przyjemnie.

BarbaraK
22-11-2009, 18:18
Mili moi piękne te wiersze o ojczyżnie.Chwala Wam za przedstawienie ich na wątku.
Dziękuję.

Kontousuniete
22-11-2009, 20:26
"Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna".

— Jan Paweł II (Karol Wojtyła) (1920-2005)

Alunia
22-11-2009, 20:53
Polska Regionalna

http://img412.imageshack.us/img412/1750/regionypolski.gif (http://img412.imageshack.us/i/regionypolski.gif/)

Każdy region to bogactwo kulturowe - obrzędów, zwyczajów, położenia geograficznego, gwary, kuchni, strojów, zabytków, budownictwa, klimatu, przemysłu, rolnictwa itd. itd.

Alunia
22-11-2009, 21:03
Każdy region to przede wszystkim ludzie, którzy go tworzyli i ci którzy teraz w nim żyją.
WYBITNI WIELKOPOLANIE

Dąbrowski Jan Henryk (1755-1818)

http://img9.imageshack.us/img9/4200/2dabrowskijanhenrykptpn.jpg (http://img9.imageshack.us/i/2dabrowskijanhenrykptpn.jpg/)

Cegielski Hipolit (1813-1868)

http://img694.imageshack.us/img694/6610/2cegielskihipolitbr.jpg (http://img694.imageshack.us/i/2cegielskihipolitbr.jpg/)

Bogusławski Wojciech (1757-1829)

http://img338.imageshack.us/img338/84/boguslawskibig.jpg (http://img338.imageshack.us/i/boguslawskibig.jpg/)


Może zechcecie coś o nich napisać?
Albo przedstawić wasz region?

bronczyk
22-11-2009, 21:18
MOJA PIOSNKA



Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

Podnoszą z ziemi przez uszanowanie

Dla darów Nieba....

Tęskno mi, Panie...



*

Do kraju tego, gdzie winą jest dużą

Popsować gniazdo na gruszy bocianie,

Bo wszystkim służą...

Tęskno mi, Panie...



*

Do kraju tego, gdzie pierwsze ukłony

Są, jak odwieczne Chrystusa wyznanie,

"Bądź pochwalony!"

Tęskno mi, Panie...



*

Tęskno mi jeszcze i do rzeczy innej,

Której już nie wiem, gdzie leży mieszkanie,

Równie niewinnej...

Tęskno mi, Panie...



*

Do bez-tęsknoty i do bez-myślenia,

Do tych, co mają tak za tak - nie za nie,

Bez światło-cienia...

Tęskno mi, Panie...



*

Tęskno mi owdzie, gdzie któż o mnie stoi?

I tak być musi, choć się tak nie stanie

Przyjaźni mojéj...

Tęskno mi, Panie...

To bardzo piękny wiersz. Myślę, że dużo mówi o naszej ojczyźnie.

Alunia
22-11-2009, 21:30
Marcinie! Jakie piękne stroje! Dziękuję, warte pokazania. Wiesz z jakiego są regionu Polski?
Napisz coś o zespole "Łany".:)

http://img21.imageshack.us/img21/4778/mainbg1.jpg (http://img21.imageshack.us/i/mainbg1.jpg/)

http://img80.imageshack.us/img80/9307/mainbg4.jpg (http://img80.imageshack.us/i/mainbg4.jpg/)

siekierka
22-11-2009, 21:37
MOJA PIOSNKA

Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

Podnoszą z ziemi przez uszanowanie

Dla darów Nieba....

Tęskno mi, Panie...

To bardzo piękny wiersz. Myślę, że dużo mówi o naszej ojczyźnie.

Piękny wiersz. Dodam, że to kolejny utwór C.K.Norwida

babciela
22-11-2009, 22:26
Bardzo piękny watek. Marcinie , wklej , bo nie otwiera mi sie strona.
Bardzo piekne słowa Poli- proste, jasne, a odające własciwie wszystko.

Alunia
22-11-2009, 23:56
Kochani!
Bardzo dziękuję Biance, Anielce, Alsko, bronczyk, Kazimierzowi i siekierce za przepiękne wiersze.
Jakże wzruszające i nasze - polskie.:)
Marcinie, cudne te stroje. :) Wklej jeszcze więcej jak posiadasz.
Mamy tradycję śpiewania pieśni i zespoły ludowe w całym kraju.
Na pewno i od gór coś doleci, hej!

PS. Wracam jutro wieczorkiem, pilnujcie proszę by nikt tu nie paskudził :D

eledand
23-11-2009, 06:02
Witam ale hulają.Marcin więcej takich obrazków pozdrawiam serdecznie.:)

Alunia
24-11-2009, 12:18
Wczoraj podczas zabawy za "wykupienie fanta" pewna urocza 6-latka
odśpiewała taką piosenkę.
Do 6 zwrotki, czym mnie podbiła całkowicie :D :

Płynie Wisła, płynie

Płynie Wisła, płynie
Po polskiej krainie, (bis)
Zobaczyła Kraków, pewnie go nie minie. (bis)

Zobaczyła Kraków,
Wnet go pokochała, (bis)
A w dowód miłości wstęgą opasała. (bis)

Chociaż się schowała
W Niepołomskie lasy, (bis)
I do morza wpada, płynie jak przed czasy. (bis)

Nad moją kolebą
Matka się schylała, (bis)
I po polsku pacierz mówić nauczała. (bis)

"Ojcze nasz" i "Zdrowaś"
I "Skład Apostolski", (bis)
Bym do samej śmierci kochał naród polski. (bis)

Bo ten naród polski
Ma ten urok w sobie, (bis)
Kto go raz pokochał, nie zapomni w grobie. (bis)

Abym gdy dorosnę
Wziął Polkę za żonę (bis)
Bo tylko Polakom Laszki przeznaczone. (bis)

Niech Francuz Francuzkę
Niemiec kocha Niemkę (bis)
Ja zaś wolę Polkę, niźli cudzoziemkę. (bis)

I to wszystko razem
Od matki słyszałem (bis)
Czego nie zapomnę jak nie zapomniałem. (bis)

Płynie Wisła płynie,
Po polskiej krainie (bis)
A dopóki płynie Polska nie zaginie. (bis)

http://www.youtube.com/watch?v=B29t6xDsL9k

jasinek123
24-11-2009, 12:24
Marcinku
co się stało dla czego
usunełeś -pokarz !

Alunia
24-11-2009, 12:29
http://img20.imageshack.us/img20/2546/9388b34ebcagamazowsze02.jpg (http://img20.imageshack.us/i/9388b34ebcagamazowsze02.jpg/)

Alunia
25-11-2009, 11:33
Do MF:
Sądzę, że wyjaśniłam jasno moje intencje w pierwszych dwóch postach.
Założyłam wątek o pięknie mojej Ojczyzny,
o ludziach utalentowanych, twórczych, szlachetnych,
zaangażowanych w budowanie jej, a nie niszczenie.
O tych co ją kochają, za to że jest.
Bo prawdziwa miłość - to kochanie pomimo (wad), a nie za (zalety).
Ps.
Możesz przecież założyć jeszcze kilka wątków, w których będziesz kontynuować
swoją misję, prawda?

Alunia
25-11-2009, 12:21
Do MF:
Twój post 50 i 53 odebrałam osobiście - jest obraźliwy i złośliwy dla mnie jako Polki i dla kraju.
O słuszności mojej oceny świadczą Twoje dalsze wpisy ignorujące uwagi o intencjach założenia wątku.
Choć nie mam wpływu na to co jeszcze prowokującego tu zamieścisz, jedno jest dla mnie pewne -
-przekraczasz granice, które ja szanuję.
Braku poszanowania dla wartości nie zamierzam znosić.
Co mogę zrobić w tej sytuacji? Ignorować Cię. I tak uczynię.

PS. Gest z Twojego awatara byłby tu najstosowniejszy

Mavronka Freydis
25-11-2009, 12:39
...Co mogę zrobić w tej sytuacji? Ignorować Cię. I tak uczynię.
Wspanialy pomysl tylko nie wiem czy wytrzymasz w tym postanowieniu. Tadeusz dla przykladu zawsze podglada moje posty, a na niektore nawet odpowiada. Gdyby jeszcze dolaczyly do Ciebie 4 osoby to zrobiloby sie tutaj calkiem przyjemnie. Moze Albert tez da sie namowic na "ignorka"?

albert
25-11-2009, 12:48
Wspanialy pomysl tylko nie wiem czy wytrzymasz w tym postanowieniu. Tadeusz dla przykladu zawsze podglada moje posty, a na niektore nawet odpowiada. Gdyby jeszcze dolaczyly do Ciebie 4 osoby to zrobiloby sie tutaj calkiem przyjemnie. Moze Albert tez da sie namowic na "ignorka"?

Wywalas mnie do tablicy. Mam dolaczyc do "ignorka". Skadze, uwielbiam sie bawic, czytaniem Twoich "spryciarskich" wypowiedzi, ktore wprowadzaja mnie w szampanski humor. Domyslasz sie, dlaczego napisalem "spryciarskich"?

Widze, ze lubisz ulatwiac sobie zycie przez "eliminacje" - ale lata te mamy sa soba, zapomnij!

Bedziemy sie wspolnie bawic. Dawno nie bylem w cyrku;)

Pani Slowikowa
25-11-2009, 13:20
No i co? Nie jestesmy gorsi od innych. Przyklad bierzemy z innych, np Israela. Procesik bylego szefa rzadu za korupcje to co, male piwko? Nie zapomnij, Polak madry i inteligetny - szybko sie uczy.


NIEPRZYJAZNE JEZORY PRECZ OD NASZEGO KRAJU!!!!!

Albercie, te osoby nie sa nieprzyjazne Polsce.. one tylko tak sie czubia z nami bo nas kochaja i za nami tesknia. :D

Jak przyszloby do realnej konfrontacji to z reki jedliby.. Sa jak dojrzale ...pelne soku.. pomarancze. ( te czerwone);)

Musisz zaczac czytac miedzy wierszami.;)

albert
25-11-2009, 13:27
Musisz zaczac czytac miedzy wierszami.;)


http://oggole.pl/ogladaj/430044-Kazik_Jeszcze_Polska_nie_umarła.html

Na poczatek. Dzieki przemilej kolezance juz potrafie wklejac muzyke.:D

Bajader
25-11-2009, 16:51
OJCZYZNA
to
wierzby nad wodą i przy drodze
grusza na miedzy Maciejowej
wrzosowiska
sygnaturka wołająca na sume
to
sąsiady, które przychodzą z opłatkiem i mówią PO POLSKU
Bartek przełam się z nami , żebyśmy wszystkie doczekały przyszłego roku

a że rządy xle rządzą?
ich nie będzie, nas też
grusza zostanie i wierzby i wrzosowiska bo oni tam były od zawdy

czy miastowe to zrozumią ? ich ojczyzna może inna

albert
25-11-2009, 17:08
"...Cieszmy się z naszej historii, uczmy dzieci. One chętnie śpiewają Hymn i Rotę, lubią maszerować z biało-czerwonymi chorągiewkami do miejsc pamięci narodowej. Znając przeszłość, łatwiej zrozumieją teraźniejszość i będą mogły świadomiej wpływać na przyszłość...."

http://gegenjay.wordpress.com/2007/11/12/co-to-jest-ojczyzna/

Bianka
25-11-2009, 19:05
Bez tej miłości można żyć,
mieć serce puste jak orzeszek,
malutki los naparstkiem pić
z dala od zgryzot i pocieszeń,
na własną miarę znać nadzieję,
w mroku kryjówkę sobie wić,
o blasku próchna mówić „dnieje”,
o blasku słońca nic nie mówić.

Jakiej miłości brakło im,
że są jak okno wypalone,
rozbite szkło, rozwiany dym,
jak drzewo z nagła powalone,
które za płytko wrosło w ziemię,
któremu wyrwał wiatr korzenie
i jeszcze żyje cząstkę czasu,
ale już traci swe zielenie
i już nie szumi w chórze lasu?

Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać cię – i żyć,
ale nie można owocować.

(fragment)

gratka
25-11-2009, 19:13
Bianko wielkie dzięki za gawędę W. Szymborskiej. Nie znałam....

Bianka
25-11-2009, 19:39
Fryderyk Chopin
(pędzla Eugene Delacroix)

http://img410.imageshack.us/img410/1039/delacroix14.jpg (http://img410.imageshack.us/i/delacroix14.jpg/)

http://www.youtube.com/watch?v=Bmalq3Oe4uo

amelia
25-11-2009, 19:51
"...Cieszmy się z naszej historii, uczmy dzieci. One chętnie śpiewają Hymn i Rotę, lubią maszerować z biało-czerwonymi chorągiewkami do miejsc pamięci narodowej. Znając przeszłość, łatwiej zrozumieją teraźniejszość i będą mogły świadomiej wpływać na przyszłość...."

http://gegenjay.wordpress.com/2007/11/12/co-to-jest-ojczyzna/

Wlasnie,
nie lubie patetycznych przemowien, ale wzruszylam sie jak moja wowczas trzyletnia wnuczka, kiedy przechodzilysmy kolo poczty przed majowym swietem powiedziala:
Babciu to jest NASZE Godlo - Orzel Bialy, a to nasza flaga - bialo-czerwona.
Najbardziej jednak wzruszylam sie kiedys w metrze w Toronto, gdy do naszej rozmowy po polsku wlaczyl sie najczarniejszy Murzyn i bardzo poprawna polszczyzna powiedzial, ze nie mogl sie oprzec by nie powiedziec czegos po polsku. Studiowal w Polsce i ma mile wspomnienia.
Milo spotkac kogos takiego gdy do domu daleko.

Alunia
25-11-2009, 19:56
http://www.youtube.com/watch?v=fvyAjmqpBxI

DZIEJE CYWILIZACJI W POLSCE
wg JANA MATEJKI

Obraz l.
"ZAPROWADZENIE CHRZEŚCIJAŃSTWA"
Roku Pańskiego 966.

http://img525.imageshack.us/img525/5035/matejkojanzaprowadzenie.jpg (http://img525.imageshack.us/i/matejkojanzaprowadzenie.jpg/)


Oto pierwszy historyczny władca Polski, kraju o wiekowej tradycji rodzimej kultury słowiańskiej Mieszko I. Jednocząc w swym ręku rozproszone dzielnice, znalazł się naraz wobec grożącego mu zewsząd niebezpieczeństwa. Z Zachodu szła bowiem fala nowej cywilizacji, wyrosłej na podłożu nowej wiary. Fala ta uderzyć ma na Polskę ciosem. miecza niemieckich rycerzy, kryjących pod płaszczem misji apostolskiej i cywilizacyjnej, chciwą zysku zaborczość. Mieszko występuje naprzeciw tej fali - władca mądry, organizator świetny, uprzedza uderzenie - łączy się przez małżeństwo z pobratymczym narodem i przyjmuje chrzest z ręki czeskich apostołów.

(Obrazy i teksty za: DZIEJE CYWILIZACJI W POLSCE JANA MATEJKI
WYSTAWA OBJAZDOWA, WARSZAWA, MCMXLVIII )

Alunia
25-11-2009, 20:00
Obraz 2.
KORONACJA PIERWSZEGO KRÓLA
R. P. 1000. '

http://img69.imageshack.us/img69/3216/matejkojankoronacjapier.jpg (http://img69.imageshack.us/i/matejkojankoronacjapier.jpg/)


Syn i dziedzic Mieszka - Bolesław Chrobry dźwignął Polskę na wyżyny potęgi, której ani nie podejrzewali sąsiedzi z Zachodu. Stąd pobożna pielgrzymka Ottona III cesarza Niemiec do grobu św. Wojciecha - zmienia się w akt chwały i uznania dla polskiego władcy. Mądry Bolesław wie, że świetność przyjęcia, bogate dary rozsławią imię Polski w ówczesnych niemieckich kronikach. To też wyciąga z tego korzyści natychmiast. Prócz symbolicznego aktu koronacji, uzyskuje ku zgorszeniu niemieckich arcybiskupów, podniesienie katedry gnieźnieńskiej do rzędu niezależnych metropolii.
cdn.

Alunia
25-11-2009, 20:14
Obraz 3.
PRZYJĘCIE ŻYDOW
R P. 1096.

http://img256.imageshack.us/img256/1897/matejkojanprzyjeciezydo.jpg (http://img256.imageshack.us/i/matejkojanprzyjeciezydo.jpg/)


"Wędrówka Żydów do Polski na przestrzeni dziejów do XI. w. przybrała na sile na skutek prześladowań w Hiszpanii i Niemczech. Krucjaty do Ziemi św. - zaostrzyły jeszcze ten stan rzeczy.

Obraz przedstawia Władysława Hermana przyjmującego wynędzniałych wygnańców, w których imieniu przemawia Beniamin z Toledo. Stojący po prawej stronie ojca, młody Bolesław Krzywousty zdaje się przyzwalać - podczas gdy zazdrosny Zbigniew już nosi w duszy przyszły zakaz osiedlania się ich na Mazowszu. Arcybiskup Marcin trzyma gotowy edykt - mający dać prawo wygnańcom, przekupiony Sieciech wyraźnie namówił na to księcia. (...)
Obraz nasuwa myśl o wysokim poziomie Polski w tym okresie. Moralnym - przez współodczuwanie tragedii ludzkich,' intelektualnym - wobec wysokich osiągnięć na polu sztuki i architektury."

cdn. jutro:)

albert
25-11-2009, 20:24
Polacy o Polsce

"...Polska (Rzeczpospolita Polska, RP) - kraj wyjątkowy bo to mój dom, moje korzenie, historia i duma z mojego pochodzenia. Leży w Europie Środkowej, graniczy z Niemcami, Czechami, Słowacją, Ukrainą, Białorusią, Litwą i Rosją (obwód Kaliningradzki), a na północy szumi Bałtyk.

... Historia naszego narodu zaczęła się ponad 1000 lat temu od plemienia Polan, zamieszkującego tereny obecnej Wielkopolski. Historia Polski to historia naszego narodu, jego tożsamości, jedności kulturowej, walki o wolność i suwerenność terytorialną. W czasie swojego tysiąclecia Polska przeżywała okresy świetności politycznej i gospodarczej jak i upadku ale nigdy nasz naród nie zaprzestał walki o wolność i swoje miejsce w Europie..."

http://www.polskiecedry.com/specjalny/art02.html

Alunia
26-11-2009, 08:34
Fryderyk Chopin
(pędzla Eugene Delacroix)

Ech, te mazurki Fryderyka :) Bianko, jeszcze jeden:

Horowitz gra - Mazurka Chopina

http://www.youtube.com/watch?v=e8PJsjO1u5w

Alunia
26-11-2009, 08:48
Obraz 4.
W ŁĘCZYCY PIERWSZY SEJM. SPISANIE PRAW. UKRÓCENIE ROZBOJÓW
R P. 1182.
http://img510.imageshack.us/img510/3671/matejkojanwleczycypierw.jpg (http://img510.imageshack.us/i/matejkojanwleczycypierw.jpg/)
Osłabienie Polski w dobie podziałów po śmierci Bolesława Krzywoustego - nieuchronnie pociągnęło za sobą upadek władzy książęcej, rozpanoszenie się i nasilenie bezprawia.

Dobra duchowne zagarniane i niszczone - dobytek i mienie ludu wiejskiego narażone na rabunek rozwydrzonego rycerstwa. Żadnego poszanowania praw - ani poszanowania władzy.
Na obrazie przedstawia Matejko przebieg wypadków rozgrywających się między 1180 - 1182 r. Chwila ta - to ich chwalebne zakończenie. Kazimierz Sprawiedliwy na tronie - w otoczeniu rycerstwa słucha czytania bulii papieskiej (...)Dwa lata temu odbył się właściwy zjazd w osobach wszystkich biskupów polskich i rycerstwa, którego uchwały ujęte w kodeks praw - zostały wysłane papieżowi do zatwierdzenia. Właśnie ten kodeks trzyma Kazimierz w jednej ręce, a w drugiej piastuje edykt mający być ogłoszonym. .
Obraz ukazuje nam Polskę owych czasów - która choć pozbawiona dawnej jedności - zachowuje jeszcze prężność i zdecydowanie gdy trzeba ukrócić gwałt i bezprawie - a ująć przywileje i obowiązki w twarde prawa przepisów. Już w cztery wieki później ta zdolność zdaje się zanikać.

Alunia
26-11-2009, 08:49
Obraz 5.
KLĘSKA LEGNICKA - ODRODZENIE.
R. P. 1241.

http://img339.imageshack.us/img339/7616/matejkojankleskalegnick.jpg (http://img339.imageshack.us/i/matejkojankleskalegnick.jpg/)

Symbol spójni jaka łączy jeszcze dzielnicowych książąt - Piastów. Wspólny bohaterski odruch - dla ratowania dotychczasowego dorobku. Jest to chwila - gdy po napadzie Tatarów i spustoszeniu całej prawie Polski - obecni opłakują zgon Henryka Pobożnego księcia wrocławskiego, który zginął na polu bitwy pod Legnicą, a z nim kwiat rycerstwa. Piersiami swymi zasłaniali zagrożoną Ojczyznę, ratowali zdobycze pracy pokoleń od ostatecznej zagłady.
W obrazie tym przedziwnie uchwycił Matejko nastrój średniowiecza: głęboką bezkrytyczną wiarę, pęd do ascezy i wyrzeczeń - krańcowość charakterów - od typów uduchowionych - chodzących po tej ziemi jak po padole płaczu, do najbardziej burzliwych i nieznających hamulca dla swych namiętności, opłakujących następnie chwile upadku w najtwardszych pokutach.

Alunia
26-11-2009, 08:52
Obraz 6.
POWTÓRNE ZAJĘCIE RUSI - BOGACTWO I OŚWIATA
R. P. 1366.

http://img137.imageshack.us/img137/1751/matejkojanpowtornezajec.jpg (http://img137.imageshack.us/i/matejkojanpowtornezajec.jpg/)

Dziedzic zjednoczonego królestwa - syn Łokietkowy Kazimierz Wielki - organizator raczej niż wojownik - wpatrzony w ideę zagospodarowania królestwa po latach burz i niepokojów. Popierał zwłaszcza handel i kupiectwo - które teraz zostało odcięte od wielkich dróg zajęciem Śląska przez chytrych Luksemburczyków. Zwraca więc oczy ku stronom, które nie wymagają tego wkładu krwi i wojennej potrzeby - jaką pociągnęłaby realizacja idei odzyskania Śląska. Są to ziemie na Wschodzie, które bez miecza zająć można, rozszerzając Państwo i tworząc warunki ożywionego handlu.(...)
Obok króla zgromadzeni robotnicy i chłopi - nawet Żydzi, ubezpieczeni nowymi prawami, sławią mądrość króla.

Alunia
26-11-2009, 09:04
FILMOWA Historia Polski
- Piastowie cz. 2

http://img137.imageshack.us/img137/1909/orzepiastowski.jpg (http://img137.imageshack.us/i/orzepiastowski.jpg/)
Orzeł piastowski

http://www.youtube.com/watch?v=Putvi25cK8I

Ludgarda
26-11-2009, 10:43
Alunia:) dzięki za ukazywanie Polski, fragmentów z historii jej dziejów poprzez malarstwo, to mnie wzrusza:D
Pamiętam, jak dorastając byłam dumna, że jestem Polką...:cool: Najlepiej się czuję u siebie, w swoim Domu!

Alunia
26-11-2009, 11:45
Alunia:) dzięki za ukazywanie Polski, fragmentów z historii jej dziejów poprzez malarstwo, to mnie wzrusza:D
Pamiętam, jak dorastając byłam dumna, że jestem Polką...:cool: Najlepiej się czuję u siebie, w swoim Domu!

Ludgardo! Dziękuję za aprobatę :) .
Kiedy ja dorastałam, słyszałam często słowa:
"Polska Matką naszą, o Matce nigdy nie mówi się źle."
Nie znaczyło to wcale, że jest bez skazy, ale że winniśmy jej szacunek.

Piękny kraj, bogactwa naturalne, wielowiekowa kultura, strategiczne położenie w Europie,
40-to milionowy naród, dramatyczne dzieje.... itd. itd
- tu mieszkamy i o tym rozmawiamy.

Scarlett
26-11-2009, 12:58
Znalezione w Necie..autor: blanka:

***Moja Ojczyzna***

Piękna jest nasza kraina ojczysta,
Piękne są góry , piękna jest Wisła.
Piękne są lasy i cudne jeziora,
Zwłaszcza, gdy wiosny nadchodzi pora.

Są ciche wioski wśród pól zielonych
I gwarne miasta w świetle neonów.
Nad nasze piękne , Bałtyckie Morze
Spieszy w wakacje kto tylko może.

Co tam Hawaje , czy wyspa Jamajka
Tu jest ma rzeczywistość , a tamto to bajka.
Co tam Ameryka , co tam inne kraje...
Tu jest ma Ojczyzna...
Więc tutaj zostaje!

Alunia
27-11-2009, 19:28
ZAŁOZENIE SZKOŁY GŁÓWNEJ,
PRZENIESIENIE DO KRAKOWA,
R. P. 1361 - 1399 - 1400.

http://img42.imageshack.us/img42/9448/matejkojanzalozenieszko.jpg (http://img42.imageshack.us/i/matejkojanzalozenieszko.jpg/)

To symbol początków Uniwersytetu Krakowskiego. Artysta nie wahał się zastosować pełnej fikcji historycznej, by podać w skrócie historię jego powstania. W tym celu umieszcza na pierwszym planie trzy postacie, które na przestrzeni lat czterdziestu kilku ugrnutowały ten pierwszy ośrodek wyższej oświaty w Polsce. Początki Uniwersytetu - to założenie przez Kazimierza Wielkiego w 1364 r. na ówczesnym przedmieściu Krakowa - Bawole, później nazwanym Kazimierzem - pierwszego wydziału prawa na wzór włoskich Akademii w Padwie i Bolonii. Następczyni jego i wnuczka Jadwiga, w 1387 r. daje zapis na rzecz Akademii, ofiarowując dla niej wszystkie sumy jakimi rozporządza, dodaje do tego otrzymane potwierdzenie papieża Bonifacego IX - na prawo utworzenia wydziału teologii i zrównanie go w przywilejach z Akademia paryską.
Nowy statut po raz drugi nadaje Uniwersytetowi w 1400 r. król Jagiełło przenosząc go do Krakowa.
Pierwszym rektorem jest Stanisław ze Skalbmierza.
Na obrazie - w środku - królowa Jadwiga wręcza akt darowizny i przywilejów biskupowi krakowskiemu Piotrowi z Rogalina. Biskupi krakowscy byli bowiem stróżami i opiekunami Akademii. Kronikarz Janko z Czarnkowa akt ten wpisuje do swej kroniki. Żaczek trzyma model Akademii.

Alunia
27-11-2009, 19:29
CHRZEST LITWY
R. P. 1387.

http://img42.imageshack.us/img42/7051/matejkojanchrzestlitwy.jpg (http://img42.imageshack.us/i/matejkojanchrzestlitwy.jpg/)

Wnuczka Kazimierza Wielkiego, Jadwiga, spadkobierczyni wielkiego Państwa Piastów, gorliwa chrześcijanka, nie waha się poświęcić swego życia osobistego, by przyczynić się do umocnienia potęgi państwa, którego została królem i do rozkrzewienia wiary wśród narodu litewskiego, nie znającego prawdziwego Boga.
Przez oddanie ręki swej księciu litewskiemu Jagielle, połączyła Jadwiga dwa narody przeciw wspólnemu ich wrogowi - Krzyżakom. Fakt ten zaważył na przyszłych losach nie tylko Litwy ale i Polski. Rola Jadwigi nie ograniczyła się tylko do politycznego znaczenia. Przez chrzest pogańskiej Litwy, kraj ten został włączony do wielkiej rodziny państw chrześcijańskiego Zachodu. Od Polski przyjął wraz z chrztem jej kulturę, naukę i ustrój społeczny.

Alunia
27-11-2009, 19:31
WPŁYW UNIWERSYTETU NA KRAJ W WIEKU XV.
- NOWE PRĄDY. HUSYTYZM I HUMANIZM.

http://img522.imageshack.us/img522/5526/matejkojanwplywuniwersy.jpg (http://img522.imageshack.us/i/matejkojanwplywuniwersy.jpg/)

Założona przez Kazimierza Wielkiego Akademia Krakowska otoczona opieką królowej Jadwigi i Jagiełły stała się w niedługim czasie ośrodkiem kulturalnym nie tylko Polski. Wpływ jej promieniował na państwa sąsiedzkie. Do Akademii przybywają uczniowie z Czech, a także Niemiec. Profesorami są wybitni uczeni tak Polacy jak i cudzoziemcy.
Na Zachodzie w tym czasie zaszły wielkie zmiany.
W Niemczech, w Czechach toczą się walki religijne, które echem odbijają się w Polsce nie wywołując głębszych konfliktów. Polska w swej przeważającej części pozostanie wierna katolicyzmowi. Nowe prądy filozoficzne zastępują skostniały już scholastycyzm. Budzą się nowe zainteresowania naukowe. Dzięki Polakom, którzy wyjeżdżają za granicę do Włoch, Francji, Niemiec i cudzoziemcom gromadzącym się przede wszystkim wokół Akademii Krakowskiej i dworu królewskiego, Polska nie pozostaje na boku wobec przemian, które zachodzą w ówczesnym świecie.

cdn jutro :)

Karol X
27-11-2009, 20:30
Witam.
Aluniu
Wszystko pieknie przedstawiasz,tylko tempo tych wydarzen jest oszalamiajace.
Od przyjecia chrzescijanstwa do wieku XIV w kilka dni.
Polska(jej mieszkancy oraz tereny) istniala takze przed wiekiem X.
Chcialem troche napisac wlasnie o tym okresie dziejowym oraz innych,ale.....skoro jestesmy juz w czasach Jadwigi i Kazimierza Wielkiego...

Zburzylbym chronologie wydarzen..

Pozdrawiam.

Pani Slowikowa
27-11-2009, 20:38
Witam.
Aluniu
Wszystko pieknie przedstawiasz,tylko tempo tych wydarzen jest oszalamiajace.
Od przyjecia chrzescijanstwa do wieku XIV w kilka dni.
Polska(jej mieszkancy oraz tereny) istniala takze przed wiekiem X.
Chcialem troche napisac wlasnie o tym okresie dziejowym oraz innych,ale.....skoro jestesmy juz w czasach Jadwigi i Kazimierza Wielkiego...

Zburzylbym chronologie wydarzen..

Pozdrawiam.


Karolu, przeciez mozna zawsze wrocic sie w historii.. Ja z checia poczytam co masz do powiedzenia..:)

Alunia
27-11-2009, 20:40
Witam.
Aluniu
Wszystko pieknie przedstawiasz,tylko tempo tych wydarzen jest oszalamiajace.
Od przyjecia chrzescijanstwa do wieku XIV w kilka dni.
Polska(jej mieszkancy oraz tereny) istniala takze przed wiekiem X.
Chcialem troche napisac wlasnie o tym okresie dziejowym oraz innych,ale.....skoro jestesmy juz w czasach Jadwigi i Kazimierza Wielkiego...

Zburzylbym chronologie wydarzen..

Pozdrawiam.

To jest historia Polski w obrazach Jana Matejki, stąd taki porządek :D
Gdybym wiedziała, że zechcesz mi pomagać, poczekałabym.:).
Ale nic nie szkodzi.
Po prostu wpisz, a ja potem przesunę moje posty .
Pozdrawiam Cię.

babciela
27-11-2009, 21:42
Pięknie prowadzony watek-dziękuje.
A Karola prosimy , prosimy...Ja jestem dosc cienka z historii, to bardzo mi sie to co piszecie =przyda. Poza tym tresc i forma bez zarzutu- czytam z duza przyjemnoscia.

Mavronka Freydis
28-11-2009, 02:53
Obraz Jana Matejki przedstawia do czego prowadza wojny religijne.

http://www.blogi.szkolazklasa.pl/privefiles/blog-1993/matejko_grunwald.jpg

Mavronka Freydis
28-11-2009, 03:34
Historia Polski w obrazach nie bylaby pelna bez dziel z epoki socrealizmu.
"Olbrzym i zapluty karzeł reakcji"

http://artyzm.com/obrazy/zakrzewski-olbrzym.jpg

W galerii umieszczono taki napis:
"To też część historii polskiego malarstwa... przykro nam. Zamieszczamy ku pamięci i przestrodze"

Mavronka Freydis
28-11-2009, 03:42
Przedstawiam piekny olej Jozefy Wnukowej "Bar mleczny"

http://artyzm.com/obrazy/wnukowa-bar.jpg

Obraz mozna ogladac w Muzeum Narodowym w Warszawie

Mavronka Freydis
28-11-2009, 03:54
Olej na plotnie Rafala Bujanowskiego "Cegla"

http://artyzm.com/obrazy/Bujnowski-Cegla.JPG

Wspomagajmy polskich artystow.
Obraz jest do nabycia w "Cheap art from Poland Export”, St. Martin's School of Art (Window Gallery), Londres, 2000 France
Wycena szacunkowa 4000 - 6000 Euro

Alunia
29-11-2009, 09:58
DZIEJE CYWILIZACJI W POLSCE
wg JANA MATEJKI - cd.

ZŁOTY WIEK LITERATURY W XVI W. REFORMACJA. - PRZEWAGA KATOLICYZMU.

http://img69.imageshack.us/img69/5782/matejkojanzlotywieklite.jpg (http://img69.imageshack.us/i/matejkojanzlotywieklite.jpg/)

Wiek XVI należy do najświetniejszych okresów naszych dziejów. Słusznie został nazwany "Złotym Wiekiem,". Okres to pomyślny pod wieloma względami. Nie najmniejszą rolę odgrywa w nim nauka, literatura i sztuka.
W obrazie Matejki zebrały się wszystkie wybitne osobistości tego wieku. Zgromadzeniu patronują z medalionów na fryzie Zygmunt Stary, Zygmunt August i królowa Anna Jagiellonka. Na ganku za kardynałem Hozjuszem z księgą uchwał soboru trydenckiego postępują biskupi Białobrzeski, Skarga, Warszewicki. Po schodach zstępują Szymonowicz i Krzycki.

http://img403.imageshack.us/img403/5782/matejkojanzlotywieklite.jpg (http://img403.imageshack.us/i/matejkojanzlotywieklite.jpg/)

Lutnista Bekwark i Gomółka wyprzedzają pierwszego wielkiego poetę Jana Kochanowskiego w wieńcu laurowym na głowie, prowadzonego przez swego poprzednika Mikołaja Reja. Hipacy Pociej i św. Józefat Kuncewicz niosą akt Unii Brzeskiej.
Biskup Samuel Maciejowski przyjmuje list od Vittoorii Colonny polecający kaznodzieję ze Sieny na reformatora Akademii Krakowskiej.
Na prawo przy kominku alchemik Sędziwój poszukiwacz złota, obok na ziemi siedzący Stańczyk, błazen starego króla. Przy oknie architekci włoscy Bartłomiej Berecci, della Lora, Padovano.

Alunia
29-11-2009, 10:05
POTĘGA RZECZYPOSPOLITEJ U ZENITU. ZŁOTA WOLNOSC. ELEKCJA
R. P. 1573.

http://img20.imageshack.us/img20/5606/matejkojanpotegarzeczyp.jpg (http://img20.imageshack.us/i/matejkojanpotegarzeczyp.jpg/)

Śmierć ostatniego Jagiellona, Zygmunta Augusta, zamyka "Złoty Wiek" naszej historii. Od chwili tej choć utrzymuje się jeszcze przez pewien czas świetne imię Polski, przez anarchię wewnętrzną, brak silnej, jednolitej władzy, niesprawiedliwość społeczną i mieszanie się postronnych mocarstw, polska myśl polityczna upada. Jednym z największych błędów naszej przeszłości jest wolna elekcja, czyli wybór króla przez wszystką zebraną na polach Woli pod Warszawą szlachtę. Elekcja viritim mająca być, według myśli jednego z naszych najlepszych polityków Jana Zamoyskiego, wyrazem woli wolnego narodu, stała się narzędziem upadku w rękach przekupnej, na prywatną korzyść i wyniesienie patrzącej szlachty. Nie doceniała i nie rozumiała szlachta polska swej roli w Polsce, pilnie strzegąc tylko swych przywilejów, swobód - swojej złotej wolności.
Na pierwszym planie rozpięty namiot z zygmuntowskim orłem zajmuje centralne miejsce w obrazie. Wokół niego gromadzi się burzliwa szlachta radząca nad obiorem nowego króla. Rozbita jest ona na trzy partie, trzy stronnictwa popierające trzech głównych kandydatów - Ernesta Rakuskiego, Henryka Walezjusza i Jana Szwedzkiego. Każdy z tych kandydatów ma potężnych protektorów, a zwycięży nie ten, który będzie najlepszym królem Polski, a ten, który najwięcej przyrzeka.

Alunia
29-11-2009, 10:08
http://img43.imageshack.us/img43/5606/matejkojanpotegarzeczyp.jpg (http://img43.imageshack.us/i/matejkojanpotegarzeczyp.jpg/)

Przed namiotem Zamoyski podniesiony na rękach przez dwóch ze szlachty Płazę i Tarłę przekonywuje braci szlachtę o ważności chwili dla Polski. Zamoyskiego otacza wichrząca szlachta - Oleśnicki z Pinczowa, Drohojowski, Ligęza i in. Przy stole Taszycki i Szafraniec z Pieskowej Skały oglądają podobiznę króla. Przy stole dysydentów Olbracht Łaski przekonywa marszałka Firleja. Rycerz Cikowski rozsyła gońców, którzy mają powiadomić wszystkich o dokonanym obiorze.

Mavronka Freydis
29-11-2009, 11:17
Obraz Wojciecha Wejssa "Manifest" mozna podziwiac w Muzeum Narodowym w Warszawie.

http://lh5.ggpht.com/_FMsp0JXIkGc/SxJHJgOIo3I/AAAAAAAAAC4/DdDwUnOLrzk/s576/Weiss-Manifest%201949.jpg

"Wojciech Weiss, który całe życie malował kwiaty, zrobił wtedy obraz "Manifest", za który dostał główną nagrodę na pierwszej ogólnopolskiej wystawie plastyki, na którym kilku robotników stoi z flagami. Wybrał modeli z akademii, leniuchy, którym się nie chciało pracować, to za modela szli i takich parę mord stoi tam z flagami czerwonymi. (Z wywiadu Franciszka Starowieyskiego dla Gazety Wyborczej - 16.1.2007)"

Mavronka Freydis
29-11-2009, 11:38
Alfred Lenica "Na budowli" Obraz wisi w Muzeum Narodowym w Warszawie
Obraz zostal namalowany w 1946 roku kiedy po zniszczeniach wojennych budowala sie Polska socjalistyczna i robotnicy podpisywali zobowiazania produkcyjne. Prosze zwrocic uwage na przedstawienie przez artyste pracy budowlancow.
Ciekawe jakby namalowal dzisiejszych lekarzy?

http://lh4.ggpht.com/_FMsp0JXIkGc/SxJHKKAV5kI/AAAAAAAAADI/3VBFMZ9UXUk/lenica-na-budowli.jpg

ewikomega
29-11-2009, 12:32
Alfred Lenica "Na budowli" Obraz wisi w Muzeum Narodowym w Warszawie
Obraz zostal namalowany w 1946 roku kiedy po zniszczeniach wojennych budowala sie Polska socjalistyczna i robotnicy podpisywali zobowiazania produkcyjne. Prosze zwrocic uwage na przedstawienie przez artyste pracy budowlancow.
Ciekawe jakby namalowal dzisiejszych lekarzy?

http://lh4.ggpht.com/_FMsp0JXIkGc/SxJHKKAV5kI/AAAAAAAAADI/3VBFMZ9UXUk/lenica-na-budowli.jpg
W tym tygodniu byłam w Muzeum Narodowym i obrazów prezentowanych tutaj nie ma na ekspozycji.
Chyba coś kręci Mevronka;)
podaję link ekspozycji stałejhttp://www.mnw.art.pl/index.php/pl/zbiory/galerie_stale/

amelia
29-11-2009, 15:36
Alfred Lenica "Na budowli" Prosze zwrocic uwage na przedstawienie przez artyste pracy budowlancow.
Ciekawe jakby namalowal dzisiejszych lekarzy?



Mysle, ze dzisiejsi lekarze jadaja "lunch" poza gabinetm w ktorym przyjmuja pacjentow, a budowlancy poza placem budowy.
A u was robotnicy maja przerwe na posilek?

jip
29-11-2009, 15:41
Dziewczyny, jej zależy na tym, żeby Was wkurzyć, nie żeby mówić o faktach czy o prawdzie dajcie sobie spokój, nie dorasta Wam do pięt, mimo że udaje mądrą.... lepiej się piwka napijcie, ja stawiam,
http://images49.fotosik.pl/233/1ea27b6ef6dc82ff.jpg
zamiast wkurzać się na ...

czarny_bez
01-12-2009, 15:07
Dziewczyny, jej zależy na tym, żeby Was wkurzyć, nie żeby mówić o faktach czy o prawdzie dajcie sobie spokój, nie dorasta Wam do pięt, mimo że udaje mądrą.... lepiej się piwka napijcie, ja stawiam,



dlaczego piwska
przecierz o tym napoju można inaczej powiedzieć
jeżeli z tyloma rzeczmi w rzyciu sobie poradziłam
[zdaża sie że jestem nagabywana na temat bycia w klubie
choć kobietą nie liczy się lat jest starsza od Ciebie

Życie pokazało nam Ścieszki
Paczcie moja ścieżka rowerowa,
a właściwie trochę zaniechałam pruby,
nauki w Ewangeli nie mają związku z tym co napisałam
ma stanowczy zakaz urzywania komputera.
po drugie skorzystałaś z drugiej możliwości wysłania wiadomości

Kaczka czy geś nie łabadż-nie ma Ledy
Zanim wezmiesz na zgryz - upewnij sie, ze masz dobrze wyreperowane zeby i pod reka telefon i adres stematologa.
senatorium
Bąbki robiłam sama.
Teraz musze znalesc cos dla Ciebie.

Aluś, rozumię.
nagle taka piekna tencza aaahhh jaki ten swiat potrafi byc piekny!
Jedni lubią dyskutować bez skłonności do krytykaństwa inni wręcz przeciwnie.
nie po to odwalilismy te robote ,zeby teraz znów zajmowac sie bahorstwem
Dziś w tvn w programie "Uwaga" był reportaż o kazirodczym związku poruszonym przez amelię w #1
ludzie przyjaźnie nastawieni do drugich, nieskryci, szczeży
chodzi mi o dzisiejszy artykuł w Gazecie Wyborczej

Wszystko inne przypisywane mi przez ciebie jest takim samym wysysaniem z palca..
Daj jakis przyklad bo ja nigdy nie dalam takiej wypowiedzi tymbardziej "licznej" Jezeli oskarzasz kogos o cos bez dowodow to to jak ktos sie kiedys wyrazil a ty obrazilas sie za to smiertelnie jest "geganiem"

opcja pt bogaty starzec tez morze wchodzić w grę
takim sumptem my otrzymiemy nasze pieniądze
nie robi tego dla satyswakcji.
bez intymnych szczegułów

chodzi po Kolendzie i uczy religii w szkole
Nie wszyscy pisza o swojej dzialanlosci harytatywnej na forum
Faktem jest, że u pewnych osób wzbudza jakaś wypowiedź wrogie uczucia co oznacza właśnie dla tej osoby brak tolerancji na coś ale zamiast się temu przyjrzeć to osoba ta z zajadłością bulteriera atakuje w odpowiedzi jadowicie, zgryźliwie i jakoś tam jeszcze.

Podejrzewal ze poniewaz jego ojcem byl bardzo stary czlowiek, matka zdradzala go z piekarzem pochodzenia żydowskiego
Nie umię tu wiele
Mnie ganiali belfszy chociaż byłem pełnoletni.

Czy będziesz się oburzał czy nie
Nie bardzo rozumiem tego, co piszesz.
W moim domu jakimś cudem zaras po świętach
Pan posackarz skończył prace
Byłam już zdezorjętowana tą sytuacją.
jakos te zaporzyczone swieta nie odpowiadaja mi
Z tąd będziemy wiedzieć jak to wygląda

Bug stworzył ziemię a potem ciała niebieskie.
Ciemnogrodzianie wieżą ślepo w każde słowo napisane w "mitologi"2000 lat temu.
Zacytowałem ci co to jest wykształcenie w/g Wikipedi abyś była precyzyjna .

Oj rydzu rydzu mój ...znasz piosękę o nim?
Charcerstwo.. Moj Boze!!!
Wież że nie mam jeszcze
PORADY NA KARZDY DZIEŃ ROKU
Narazie nic złego nie przeczytałam o kiełkach samodzielnie wychodowanych
Nektowizor, to typ lornetki, która widzi we mgle i ciemności.
dziekuje za cherbatke,

żeby zapowiedz dalszemu
albo zatraciła poczucie żeczywistości
ja wczoraj byłam pierwszy raz na kursie i wruciłam zniechęcona no ale

widzę moją szansa,na poszeżenie wiadomości
myslę że hętnych by nie brakowało .
zarówno wśrud SENIRÓW
wystarczyło by same obsługiwanie komputera podstawowe wiadomosci o internecie i jego użytkowanie
ale prostrzy od tych ostatnich
(albo Ja nie za bardzo rozumię)
Tak że limit wieku zalerzyod widzimisia jakiegoś urzędnika

dlatego trzeba uwarzać komu dać szansę
dokładnie po stronie nieparzystej Alei, a po parzystnej
pomuż ludzią niech się nie łudzą

Czy nie widzisz ze niejaka Mavronka pisze z tamtad?? ( podobno)??

ale nie ma chumoru

na dodatek arogancka i beszczelna !!!

z tond cenny jest paszport Polski.


jak zauwarzyłeś piszą te swoje bzdety ludzie 50+

WOLE WTULIĆ SIĘ W SWÓJ KOC I NIC NIE WIEDZIEĆ. OCHYDA.

Ja Byłem Prawie Na Wszystkich Portalach A Jednak Tu
Znalazłem Coś Innego Inna Pisownia
Jestem Dopiero Początkujący Bardzo Przepraszam
Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA RZYCZLIWOŚĆ



Teraz rozumiem skąd na forum taki brak szacunku dla ojczystego języka, chociaż wszyscy deklarują tu wielkie przywiązanie i miłość do Polski. :D


Dziewczyny zamiast na lekcjach przyswajać sobie polską mowę pokątnie piwo piją. :D


Mavronka nie ma żadnych szans, by dorównać dziewczynom. :D http://img5.imagebanana.com/img/h0hr14yz/LOL.gif (http://img5.imagebanana.com/) ,

____________________


Szanowna Bianko
zapal świeczkę, albo dwie, przegapiłaś "sto/e/matologa

Poprawiam i przywracam wersję oryginalną.
Warto czasem wrzucić bieg na myślenie.

czarny_bez
01-12-2009, 15:24
:D


II. Forum Klub Senior Cafe

1. Językiem używanym na forum jest język polski. Dopuszcza się zamieszczanie krótkich wypowiedzi w języku obcym pod warunkiem, że autor przetłumaczy je na język polski, a także wypowiedzi mających charakter edukacyjny (w wątkach poświeconych nauce języka, tłumaczeniom tekstów etc.).


:D :D

Mag
01-12-2009, 15:38
A dlaczego to nie ma Mavronki na forum? Co się stało?

tadeusz50
01-12-2009, 15:41
A dlaczego to nie ma Mavronki na forum? Co się stało?
Bez komentarza.
http://www.klub.senior.pl/informacje/t-uzytkownicy-z-ograniczonymi-prawami-i-zabanowani-informacje.-page2-2543.html#post518097

Mag
01-12-2009, 15:45
Coś takiego! Jestem niemile zaskoczona.

jasinek123
01-12-2009, 16:25
mag
nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka
chyba administrator się w kurzył -niestety!

Kazimierz
01-12-2009, 17:02
Przedruk mojego # z "A to (też)...Polska.

"W związku z licznymi naruszeniami regulaminu i Netykiety użytkownik Mavronka Freydis został na 45 dni przeniesiony do grupy użytkowników z ograniczonym prawem do wysyłania postów. Kolejne posty użytkownika będą musiały przejść procedurę zatwierdzania przez moderatorów lub administrację stosownych forów."
Wiedziałem,że MF doczeka się w końcu zbanowania na jakiś czas, i zrozumie,że nie akceptujemy takiego pesymistycznego widzenia naszego Domu,od strony śmietnika. Znamy ten widok, staramy się go jak najszybciej zmienić, ale na to trzeba czasu.
Rozumiem Ją, chciała uwypuklić minusy.Długo,nie wierzyłem w Jej polskość, w to ,że syna Piotra, że mieszka w Izraelu, w Hajfie i,że urodziła się w Polsce. Ale, zastrzegała sie,że czuje się Polką (może miała matkę Polkę ?) i w końcu przyjąłem,że mówi prawdę.
Nawytykała nam masę,naszych wad narodowych i minusów naszej Ojczyzny. Wierzę,że w dobrej wierze. Napewno weźmiemy sobie to do serca.
Mam nadzieję,że MF wybaczy nam nasze grzechy,jako i my Jej wybaczamy.
Z okazji nadchodzących świąt,Życzę Ci dużo radości szczęścia w Nowym 2010 roku.

nutaDo
01-12-2009, 17:12
Mawronka - Bitwa pod Grunwaldem nie była wojną religijną!!!

Bianka
01-12-2009, 17:47
Teraz rozumiem skąd na forum taki brak szacunku dla ojczystego języka, chociaż wszyscy deklarują tu wielkie przywiązanie i miłość do Polski. :D
Hmmmm... jestem nieco zaniepokojona... czyżby coś się zmieniło jednak w zasadach ortografii polskiej?
Bo w poście 93 zostały wypunktowane jako nieprawidłowo napisane również te wyrazy, które KIEDYŚ (to znaczy za moich czasów) właśnie tak się pisało...
Bo przecież nie jest możliwe, aby autorka postu sama nie znała zbyt dobrze ortografii...
Prawda, że to ABSOLUTNIE NIEMOŻLIWE??? :D

Parę przykładów wspomnianych wypunktowanych... błędów :D

Nie wszyscy pisza o swojej dzialanlosci charytatywnej na forum
jakos te zapożyczone swieta nie odpowiadaja mi
Na razie nic złego nie przeczytałam
albo zatraciła poczucie rzeczywistości
widzę moją szansa,na poszerzenie wiadomości

jip
01-12-2009, 18:19
Dziewczyny zamiast na lekcjach przyswajać sobie polską mowę pokątnie piwo piją. :D
Mavronka nie ma żadnych szans, by dorównać dziewczynom. :D http://img5.imagebanana.com/img/h0hr14yz/LOL.gif (http://img5.imagebanana.com/) ,
Popatrz całkiem się zgadzam z Tobą i z tymi lekcjami, bo po co im te lekcje, znajdziesz wtedy im coś inszego, bo lubisz szukać czegoś, co mój pies bzdurą zwie, a piwo myślę, że nie pokątnie piją ale dla przyjemności, tylko pewno w przyjemnym towarzystwie, bo do picia piwa potrzeba przyjemnego towarzystwa, Ty pewno z nimi nie miałeś przyjemności pić piwa?....
no i zgadzam się z Tobą, że Mała Wronka nie ma żadnych szans coby dorównać dziewczynom, a może ona piwo pije też, to może ma szansę pod tym względem,....chociaż....

czarny_bez
01-12-2009, 19:32
Hmmmm... jestem nieco zaniepokojona... czyżby coś się zmieniło jednak w zasadach ortografii polskiej?Bo w poście 93 zostały wypunktowane jako nieprawidłowo napisane również te wyrazy, które KIEDYŚ (to znaczy za moich czasów) właśnie tak się pisało...
Bo przecież nie jest możliwe, aby autorka postu sama nie znała zbyt dobrze ortografii... Prawda, że to ABSOLUTNIE NIEMOŻLIWE???

Parę przykładów wspomnianych wypunktowanych... błędów

Nie wszyscy pisza o swojej dzialanlosci charytatywnej na forum
jakos te zapożyczone swieta nie odpowiadaja mi
Na razie nic złego nie przeczytałam
albo zatraciła poczucie rzeczywistości
widzę moją szansa,na poszerzenie wiadomości



Mało śmieszne. Może autorzy poprawią.:D

Przywróciłam oryginalną pisownię.

Warto czasem wrzucić bieg na myślenie.

Zapalić świeczkę, albo dwie, żeby widzieć lepiej.

Nigdy wcześniej nie czułaś się lekko zaniepokojona, że coś się zmieniło w polskiej ortografii? :D

Moje niechlujstwo wyzwoliło w tobie emocje. Pozytywne? :D

BarbaraK
01-12-2009, 19:44
Nie jesteśmy na forum polonistycznym,niektórzy bardzo wykształceni,też popełniają blędy.Nie czas je tu wyszczególniać,a może niekiedy palcówka?

czarny_bez
01-12-2009, 20:28
Nie jesteśmy na forum polonistycznym,niektórzy bardzo wykształceni,też popełniają blędy.Nie czas je tu wyszczególniać,a może niekiedy palcówka?

Polecam zaznajomienie się z regulaminem KSC. :D


1. Językiem używanym na forum jest język polski.


Odpowiadaj za siebie. Czas my, wy, minął. :D







[01.12] 18:28 czy ja wiem
czarna- bez olana na ksc grubym sikiem
durne babsko

nie tyle durne co chore babsko, nikt normalny nie ładuje się na chama tam gdzie go nie chcą. Nikt przy zdrowych zmysłach nie robiłby z siebie idioty tak jak ona i jej koleś kufa, drzwiami wypchniesz, dasz na rozpęd kopa w d.....pę a oni wracają oknem. Ludzie bez godności, łachy.

http://forum.o2.pl/temat.php?id_p=5955814&start=30

Jestem niezmiernie zadowolona, że wzbudzam tyle emocji. :D
Zaiste, niesamowite poczucie humoru. Jestem pod wrażeniem, jak na idiotkę przystało. :D

czarny_bez
01-12-2009, 20:34
A dlaczego to nie ma Mavronki na forum? Co się stało


Nihil novi /nic nowego/
"Idę swoją smutną drogą
dwa tysiące lat
a za mną w ślad
co dzień
wlecze się jak cień –
litania bezecna i zła
– że zatruwam w studniach wodę
– że sprowadzam złą pogodę
– że uroki znam na trzodę
– że kradnę z świątyń krzyże złote
– by je oplwać zmieszać z błotem
– by je sprzedać drogo potem
– krwawy haracz Bogu płacę
– krwią dziecinną mieszam macę
– i na każde swoje święta
– kradnę blade pacholęta
– by wyłupać martwe oczy
– i serdecznej krwi utoczyć...
mijają lata i lata
i zmienia się obraz świata
kultura światło postęp
a dla was to wciąż takie proste:
– że mam lochy tajemnicze
– że nocami złoto liczę
– wojny robi się naprędce
– kiedy zechcą Syjonu Mędrce
Wielki Paskarz – Wielki Mag
rewolucja – gdy dam znak!
lecą w przepaść kalendarze
tyle zdarzeń tyle zdarzeń
bajdy i przesądy giną
przyszło radio tempo kino
ludzkość się nad wszystkim głowi
tylko ze mną.....
nihil novi:
– ja – to burżuazja wyzysk
– ja światowy jestem kryzys
– komunista ja i bogacz
– jestem chasyd – zwalczam Boga
– wszystko zło z całego świata
– w jednym sercu mym się splata
– nadal grabię dławię po to
– by w piwnicach chować zło
– świat zdobędzie złote runo
– jeśli tylko mnie usuną
– wiecznie ja – beczka prochu
– ... na ogłuszenie motłochu
a ja?...
żyję
przykre prawda? nawet wstyd
lecz ja tak na złość
wiadomo
Żyd"
- Władysław Szlengel

"Gdyby tak Polak - trafem jakim,
Nasz rodak z wąsem w kształcie wiechcia!
Lub... gdyby Pan Bóg był Polakiem...
Nie!
Tego nawet Bóg by nie chciał. "
- Marian Załucki.



Szukam człowiekakiedy byłem jeszcze bardzo młody
taki jeszcze młody że słońce chciałem chwytać
bo światło wolałem od łakoci
kazano mi mądre książki czytać
o pięknie przyrodzie i dobroci
i że to wszystko kryje serce w człowieku
pytałem: gdzie jest CZŁOWIEK?
kazano mi czekać...
- Władysław Szlengel

:(

Mag
01-12-2009, 21:03
Piękne słowa, Czarny bzie. Przerażająco smutne...i niestety prawdziwe.

BarbaraK
01-12-2009, 22:28
Czarny bzie
dziwię Ci się.
Wskazujesz na regulamin,czyżbyś nie rozumiał tego co niektórzy piszą,ja rozumiem doskonale.Nie strofuj ludzi,że nie zawsze piszą z zachowaniem zasad ortografii czy gramatyki,naprawdę nie uczestniczymy w dyktandzie ogolnopolskim.Mimo wszystko piszę my,ponieważ łączę się z wieloma uczestnikami forum.Prócz pisania zgodnego z zasadami,jest jeszcze pisanie sercem i odczuciami,
Pozdrawiam.

Kontousuniete
02-12-2009, 00:10
"Gdyby tak Polak - trafem jakim,
Nasz rodak z wąsem w kształcie wiechcia!
Lub... gdyby Pan Bóg był Polakiem...
Nie!
Tego nawet Bóg by nie chciał. "



Czy masz wąsiska, czy nie, też bym nie chciał, byś była-był Bogiem.
Podobnie jak Bóg, bym nie chciał.
(-ups) Może ty wcale nie jestes Polką:confused:
Jak nie jesteś, to masz szanse. Przed członkiem Hitlerjugend, narody zginaja kolana, to przed tobą być może też.

Bianka
02-12-2009, 07:13
Mało śmieszne. Może autorzy poprawią.

Przywróciłam oryginalną pisownię.

Warto czasem wrzucić bieg na myślenie.

Zapalić świeczkę, albo dwie, żeby widzieć lepiej.

Nigdy wcześniej nie czułaś się lekko zaniepokojona, że coś się zmieniło w polskiej ortografii?

Moje niechlujstwo wyzwoliło w tobie emocje. Pozytywne? :D
Czarny Bzie, nie bądź śmieszna :D W tamtym poście wypunktowałaś błędy ortograficzne, Twoim zdaniem, zrobione. A że sama masz problemy z poprawnym pisaniem, to zaliczyłaś do błędów również wyrazy napisane poprawnie. co starasz się teraz ukryć, kręcąc :) Włączam uśmiech, chociaż to jest średnio śmieszne.
Starając się ośmieszyć innych, ośmieszasz tylko siebie. I to też nie jest specjalnie śmieszne.
A poza tym... nie chce mi się już z Tobą gadać... Włączam ignora, aby zachować pozytywne emocje :D
Pozdrawiam.

P.S. Nie pisałabym o Twojej "wiedzy" ortograficznej w ogóle, gdybyś nie starała się tak ze wszystkich sił ośmieszyć innych.

Alsko
02-12-2009, 07:50
(...)
Starając się ośmieszyć innych, ośmieszasz tylko siebie. I to też nie jest specjalnie śmieszne.
Racja, to nie jest śmieszne,
Masz, Bzie, obsesję pouczania i to jest smutne, tym bardziej że kierujesz się złośliwością, a nie celami, które usiłujesz tu wmówić.
Znałam świetnego polskiego tłumacza z trzech języków, który robił podstawowe błędy ortograficzne oraz uwielbiał tasiemcowe zdania na wzór niemiecki. Był wydawany, do tej pory jego tłumaczenia opracowane przez adiustatorów i korektorów są w zbiorach bibliotek krajowych oraz ozdobą niejednej prywatnej.
I co z tego że ów pan pisał łuszko, męszczyzna czy pujdź tu?
Był świetnym fachowcem, oczytanym erudytą i uroczym człowiekiem. A! I patriotą także (bo odmawiasz patriotyzmu robiącym błędy).
A bywają tacy, co piszą niesłychanie poprawnie i na tym ich wiedza i talenty się kończą. Czy głupota napisana piękną polszczyzną nie pozostaje głupotą?

czarny_bez
02-12-2009, 10:35
(...)
Starając się ośmieszyć innych, ośmieszasz tylko siebie.
I to też nie jest specjalnie śmieszne.

Racja, to nie jest śmieszne,
Masz, Bzie, obsesję pouczania i to jest smutne, tym bardziej że kierujesz się złośliwością, a nie celami, które usiłujesz tu wmówić.
Znałam świetnego polskiego tłumacza z trzech języków , który robił podstawowe błędy ortograficzne



Racja, to nie jest śmieszne.

Bo,

nie jest śmieszna
pobłażliwość dla braku wiedzy,


nie jest śmieszne,
kiedy dorośli ludzie z dziecinną przewrotnością nadają:
pse pani, Jasiu mnie ciąga za włosy, a u was Murznów biją;
by usunąć drażliwy temat gdzieś w kątek,
a winnym czynią tego, kto to wyciągnął na światło dzienne.

nie jest śmieszne,
kiedy dorośli ludzie w dobie komputerów nie potrafią skorzystać z narzędzi sprawdzających
ich wątpliwą znajomość języka okazując brak szacunku dla czytelnika,

nie jest śmieszne,
podlizywanie się tym, którym brakuje podstawowej znajomości ojczystego języka,
i utwierdzanie ich w przekonaniu, że to nic takiego.

nie jest śmieszne,
kiedy gnębieni i ośmieszani "dyslektycy" znajdują oddanych obrońców.

nie jest śmieszne pisanie gorących apeli w obronie gnębionych "dyslektyków".



Bo, zwyczajnie rozśmiesza i ośmiesza. :D


Pisać "każdy może,
trochę lepiej, lub trochę gorzej,
ale nie oto chodzi,
jak co komu wychodzi.
Czasami człowiek musi,
inaczej się udusi,
ooo " - Jerzy Stuhr

http://www.youtube.com/watch?v=Xk2UVDgpTNc

"Niektórych wystarczyło tylko nauczyć pisać.
Zdobyta z trudem wiedza pozwala im zaistnieć w świecie piśmiennych. " - Mavronka Freydis



Proszę o czytanie ze zrozumieniem.

Bo,
skoro jest to temat: Polska, Ojczyzna nasza....
to,
język polski jest podstawowym elementem świadczącym o polskości.

Kto wie, czy nie najważniejszym, bo,
szacunek dla mowy ojców pozwolił przetrwać rozbiory i inne nieszczęścia.


Wypisywanie głupot, czy to po polsku, czy po chińsku,

śmieszy od zawsze! :D :D :D

siekierka
02-12-2009, 10:46
W Radrużu, wsi w powiecie lubaczowskim na Podkarpaciu, instytucje państwowe toczą wojnę z emerytowaną nauczycielką, która postawiła nagrobek i krzyż upamiętniający kilkudziesięciu Polaków i Ukraińców zamordowanych przez OUN-UPA. Choć prokuratura nie dopatrzyła się w tym żadnych znamion przestępstwa i umorzyła śledztwo, to nadzór budowlany widzi w tym samowolę budowlaną i wstrzymał inwestycję. Tymczasem nieopodal stoi pomnik upowców, sprawców zbrodni, i nikomu nie przeszkadza.

- Pochodzę z wioski, gdzie z rąk Ukraińców od wiosny 1944 do 1946 roku zginęło ponad 20 osób narodowości polskiej i ukraińskiej. Część zginęła podczas pacyfikacji, a część była zabijana pojedynczo. Wśród zamordowanych byli dorośli, ale także 15- i 17-latkowie - wyjaśnia pochodząca z Radruża emerytowana nauczycielka Jadwiga Zaremba. Bestialsko zamordowanych zakopano bez ceremonii w różnych miejscach, także w pobliskich lasach. Przez kilkadziesiąt lat nie mieli nawet godnego pochówku, mimo że we wsi są dwa cmentarze. To właśnie na jednym z nich przed zabytkową świątynią Jadwiga Zaremba postawiła krzyż.

jip
02-12-2009, 12:01
Bo,skoro jest to temat: Polska, Ojczyzna nasza....
to, język polski jest podstawowym elementem świadczącym o polskości.
Kto wie, czy nie najważniejszym, bo,
szacunek dla mowy ojców pozwolił przetrwać rozbiory i inne nieszczęścia.
Wypisywanie głupot, czy to po polsku, czy po chińsku,
śmieszy od zawsze! :D :D :D
Współczuję ludziom, którzy znajdują się w Twoim pobliżu, i nie daj Boże zrobią błąd ortograficzny rozmawiając z Tobą, a są jacyś ludzie w Twoim pobliżu? Wątpię, ale zanim nie znajdziesz im niedouczenia w ortografii, to może ktoś się zapląta, ale chyba do pierwszego wypowiedzianego błędu ortograficznego,... no cóż współczuję, mój pies też Ci współczuje......

Mag
02-12-2009, 12:42
Mnie martwi ...i chyba irytuje fatalna gramatyka i jeszcze bardziej nieporadny styl Polaków. Ortografia jest coraz bardziej upraszczana, i dobrze. Nie jestem purystką językową, ale liberałem też nie.Ważne jest, aby "język giętki powiedział wszystko, co pomysli głowa", jak zauważył mądrze jeden w wielkich Polaków. :)

jip
02-12-2009, 13:19
Mnie martwi ...i chyba irytuje fatalna gramatyka i jeszcze bardziej nieporadny styl Polaków. Ortografia jest coraz bardziej upraszczana, i dobrze. Nie jestem purystką językową, ale liberałem też nie.Ważne jest, aby "język giętki powiedział wszystko, co pomysli głowa", jak zauważył mądrze jeden w wielkich Polaków. :)
Pewno, że ostre błędy są irytujące, ale takie jest życie, nie jestem polonistą, pozostaje mi albo coś pisać mniej formalizując pisownię, albo nic nie pisać, bo ktoś upierdliwy ortograficznie albo gramatycznie będzie mi zwracał uwagę i wytykał błędy. Wolę pogadać normalnie, chociaż nieraz z błędem lub palcowym błędem...

czarny_bez
02-12-2009, 14:36
Mnie martwi ...i chyba irytuje fatalna gramatyka i jeszcze bardziej nieporadny styl Polaków. Ortografia jest coraz bardziej upraszczana, i dobrze. Nie jestem purystką językową, ale liberałem też nie.Ważne jest, aby "język giętki powiedział wszystko, co pomysli głowa", jak zauważył mądrze jeden w wielkich Polaków.




Pewno, że ostre błędy są irytujące, ale takie jest życie, nie jestem polonistą, pozostaje mi albo coś pisać mniej formalizując pisownię, albo nic nie pisać, bo ktoś upierdliwy ortograficznie albo gramatycznie będzie mi zwracał uwagę i wytykał błędy. Wolę pogadać normalnie, chociaż nieraz z błędem lub palcowym błędem...



Współczuję ludziom, którzy znajdują się w Twoim pobliżu, i nie daj Boże zrobią błąd ortograficzny rozmawiając z Tobą, a są jacyś ludzie w Twoim pobliżu? Wątpię, ale zanim nie znajdziesz im niedouczenia w ortografii, to może ktoś się zapląta, ale chyba do pierwszego wypowiedzianego błędu ortograficznego,... no cóż współczuję, mój pies też Ci współczuje......

zrobią błąd ortograficzny rozmawiając z Tobą

Niesamowite!
Umieć zrobić błąd ortograficzny w rozmowie! :D


No to się zaplątałeś w te ortografy i „palcówki”
od pierwszego napisanego słowa, :D
i niewiele zrozumiałeś z moich postów.
Daj je pieskowi do czytania.

Uważasz za zabawne te swoje wtręty , jakoby to nie ty,
ale twój pies był najmądrzejszy.
Może i kogoś to bawi, ale też świadczy o twoim infantylizmie.

Koniecznie domagasz się podkucia. :D
Ale kowal ma dobre serce, i czasem wzdraga się przed walnięciem w żabią stopę.
Kup sobie WORDa. On załatwi problem „palcówek” i topornych byków.


Mag
Język zmienia się,
ale nie da się wszystkiego uprościć w żadnym języku,
i dostosować do poziomu zawartości szarych komórek -
co dla jednych jest proste i naturalne,
innym sprawia masę problemów.
Daleka jestem od czepiania się przejęzyczeń, denerwujący jest brak wiedzy na poziomie szkoły podstawowej.


Prawdziwy Polak to katolik. Ale nie zna Pisma Świętego

Prawdziwy Polak to patriota. Ale nie zna języka polskiego.

Bogda501
02-12-2009, 14:45
Czarny bzie... nie pasujesz do średniej krajowej "kubowego seniora". Jeszcze trochę, a dostaniesz po łapkach - jak Mavronka.
Wiersze skopiowałam.

Pani Slowikowa
02-12-2009, 15:17
Czarny bzie... nie pasujesz do średniej krajowej "kubowego seniora". Jeszcze trochę, a dostaniesz po łapkach - jak Mavronka.
Wiersze skopiowałam.

A co Bodziu??? Juz nie spadasz??:) Czy moze juz dolecialas na ziemie??

http://img121.imageshack.us/img121/5178/majspadochrony.jpg (http://img121.imageshack.us/i/majspadochrony.jpg/)http://img121.imageshack.us/img121/majspadochrony.jpg/1/w450.png (http://g.imageshack.us/img121/majspadochrony.jpg/1/)

jip
02-12-2009, 15:55
zrobią błąd ortograficzny rozmawiając z Tobą

Niesamowite!
Umieć zrobić błąd ortograficzny w rozmowie! :D
[/B]
Co Ty? A Ty rozmawiasz bez błędów? Jesteś niesamowity, mnie się to udaje czasem, ale może dlatego mówią mi, że jestem trochę mniej upierdliwy, mam też trochę słuchaczy, którzy akceptują moje ortograficzne błędy w rozmowie, wiesz, a jak jeszcze razem piwko wypijemy, to ja ich oni moje błędy akceptują bezbłędnie, a Ty masz z kim porozmawiać bezbłędnie albo z błędami?.. cicho pies , może ma z kim rozmawiać, chociaż ja też wątpię, jak tak rozmawia jak na forum... stawiając na pierwszym miejscu - powinło być "ó" czy powinło być "u"

Scarlett
02-12-2009, 16:39
Było ciemno
Więc niewiele co widziałem
I pamiętam też niewiele

Było ciemno
Wiem, że z pochyloną głowa stałem, tak jak stoi się w kościele
A wiec stałem, nie widziałem, było ciemno, lecz słyszałem wciąż
Ten glos…
„Podejdź bliżej”,
więc podszedłem jak skruszony obywatel do przedstawiciela władzy
„Podejdź bliżej”,
Już wiedziałem, że ucieczka błyskawiczna tu niczemu nie zaradzi
Wiec podszedłem, posłuchałem
Było ciemno, lecz słyszałem wciąż
Ten głos, ten głos, ten głos!

To nie wróg był, bo glos cichy i subtelny, ale polski i nieskazitelny
To nie wróg był, ten by zaraz, mnie zapytał czy mój światopogląd celny
Wiec to nie był wróg na pewno, bo nad głowa, tuż nade mną, wciąż słyszałem ten głos,ten głos, ten głos…
„Ty, to masz szczęście,
że w tym momencie,
żyć Ci przyszło, w kraju nad Wisłą…
Ty, to masz szczęście…
Twój kraj szczęśliwy, piękny, prawdziwy,
Ludzie uczynni, w sercach niewinni…
Twój kraj szczęśliwy…”

Było ciemno, więc nie mogłem stwierdzić, komu pomyliły się epoki lub stulecia,
Było ciemno, może to Mickiewicz jaki, bo tak zgrabnie romantyczna wiarę krzesał,
Chyba niezorientowany, bo w tym kraju, tak kochanym, dawno nie był już widziany
Może Norwid, bo cos plótł, że łza gdzieś znad planety spada i groby przecieka,
Ale skąd by, skąd by wiedział, że na jego słowa ktoś tu jeszcze może czekać
Teraz w modzie nie Norwidy, filozofów okryj winy.
Więc czyj ten głos, ten głos, ten głos!

Było ciemno i sam nie wiem jak do domu wprost doszedłem i do siebie
Było ciemno, a ja czułem się jak w niebie, lecz dlaczego nie wiem, nie wiem
Z pochylona głową stałem
Wierzcie, ja nie zwariowałem,
Lecz jak dziecko powtarzałem ten głos, ten głos, ten głos

Ja to mam szczęście,
że w tym momencie
żyć mi przyszło, w kraju nad Wisłą…
Ja, to mam szczęście…
Mój kraj szczęśliwy, piękny, prawdziwy,
Ludzie uczynni, w sercach niewinni…
Mój kraj szczęśliwy
Ja, to mam szczęście…
że w tym momencie
żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą…
Ja, to mam szczęście…
Ja, to mam szczęście…
że w tym momencie
żyć mi przyszło, w kraju nad Wisłą
Ja, to mam szczęście…

jip
02-12-2009, 17:20
Ja, to mam szczęście…
że w tym momencie
żyć mi przyszło, w kraju nad Wisłą
Ja, to mam szczęście…
Ja, to mam szczęście…:D nawet z błędami....

Kazimierz
02-12-2009, 17:52
"PISZ JAK SŁYSZYSZ", to zasada, jaką kiedyś wprowadził ponoć nasz rodak do języka serbochorwackiego,bo Polak uczył naszych południwych pobratymców ,Serbów i Chorwatów, pisać wg. w/w zasady. Kiedyś,"za moich czasów", nawet hymn państwowy Jugosławii był wzorowany na naszym. Hymn Jugoslawii] (http://patrz.pl/mp3/hymn-jugoslawii) Teraz to wszystko sie pokićkało. Do tej zasady tęsknią "MłodoPolacy", ale, idea panslawizmu została zastąpiona ideą paneuropeizmu, większą i lepszą, moim zdaniem.
Piszcie więc jak słyszycie,a jak się to wam wydaje niezgodne z oficjalną ortografią, to poprawiajcie dla tych "wykształciuchów". Ja tak robię. Nie chce mi sie korzystać z Worda, choć to dobra metoda.
Aktualnie, to ja mam OpenOffice.Org Writer'a, ale prawie z niego nie korzystam.Ma też korektora pisowni.
Czasami, jak nie wiem, czy pisze sie "bochater", czy "bohater" to zaglądam do SJP w komputerze. To wsio. Pozdrawiam czyściochów językowych.

tadeusz50
02-12-2009, 18:03
Z tego co wiem tu w KSC jest kilkoro polonistów i jakoś starają się nie poprawiać nagminnie błędów.
Sprawa druga. Kto pisze bez błędów?
Może niech się zgłosi na "Dyktando w Katowicach. Ostatnio tylko jedna osoba napisała bez błędów. O ile pamiętam to chyba czwarta w historii tego dyktanda. Do roboty krytycy. Śmiało. Sukces gotowy.

araad
02-12-2009, 18:11
Co się tak przyczepiliście do tych błedów w końcu to treść jest ważna a nie to czy są błedy czy nie to nie klasówka do diabła. Wałkujemy ten temat już z tydzień .I już dawno ustaliliśmy na forum ze nie będziemy czepiać się ortografii.To ze ktoś tutaj pisze głupoty to nie powód zeby nagle zacząć się tłumaczyć

wankabor
02-12-2009, 19:04
Święta racja, KSC jest dla wszystkich i każdy pisze jak umie, czasami może nawet pomyli się. Ważne,że bierze udział w dyskusjach. A jak ktoś napisze -Żeszuf- to też będzie wiadomo o co chodzi. Pozdrawiam

tadeusz50
02-12-2009, 19:31
Święta racja, KSC jest dla wszystkich i każdy pisze jak umie, czasami może nawet pomyli się. Ważne,że bierze udział w dyskusjach. A jak ktoś napisze -Żeszuf- to też będzie wiadomo o co chodzi. Pozdrawiam
Wando masz rację z tym Żeszuf choć wymaga trochę zastanowienia czytającemu o co piszącemu chodziło.:D
Trochę ciekawiej np przy buk, Bug, Bóg. Może wyjść niezły kabaret:confused:

Mag
02-12-2009, 20:18
Kochani! Sądzę, że język jest dobrem narodowym i TRZEBA o niego dbać. Bylejakość w jęzku o czymś jednak świadczy. Pamiętajcie, że , kto w małych rzeczach jest niestaranny, to i w ważnych do kitu ! Przyznaję, studiowałam kiedyś polonistykę, ale nawet do głowy mi nie przyszło, żeby kogos tutaj poprawiać. Dość już mam poprawiania.Uwielbiam eksperymentowanie w języku, ale to powinno mieć ręce i nogi.:)

araad
02-12-2009, 20:22
Jezeli masz dość poprawiania to nie poprawiaj i temat będzie można uznać za wyczerpany.Dalsze tłumaczenia chyba już są zbędne.

Mag
02-12-2009, 20:31
Jezeli masz dość poprawiania to nie poprawiaj i temat będzie można uznać za wyczerpany.Dalsze tłumaczenia chyba już są zbędne.

Fakt. Zbędne.

sawana
02-12-2009, 20:36
Słusznie.Niektórzy są strasznie małostkowi.

Pani Slowikowa
02-12-2009, 20:36
Mnie nieraz denerwuja ortograficzne byki niektorych rozmowcow.. ale nie badzmi malostkowi.. One sie wszystkim zdarzaja..
A co ma powiedziec czlowiek ktory wlada 4 jezykami, pisze, czyta i porozumiewa sie wnich?? Gdyby tak podchodzil do tej perfekcji gramatyczno-ortograficznej to nigdy nie zaczalby mowic w obcym jezyku..

Mag
02-12-2009, 20:50
Macie rację. Jednak sądzę, że człowiek we wszystkim powinien dążyć do perfekcji. I tyle moich "wynurzeń" w tym temacie :)

Kontousuniete
02-12-2009, 21:21
Macie rację. Jednak sądzę, że człowiek we wszystkim powinien dążyć do perfekcji. I tyle moich "wynurzeń" w tym temacie :)

Do perfekcji, można mieć opanowaną jedną, najwyżej dwie dziedziny.
Jest takie mądre stwierdzenie:
- że jeśli uważasz, że wszystko potrafisz dobrze wykonywać, to znaczy, że nic dobrze zrobić nie potrafisz.
Za krótko żyjemy, za mało mamy czasu, doba jest zbyt krótka, by wszystko opanować do perfekcji.
Medyk musi opanować medycynę, i czytając czerpie wiedzę medyczną, a nie polonistyczną. Z filozofami, murarzami, babciami klozetowymi itp. jest tak samo.
Poloniście będą przeszkadzały błędy językowe, artyście wypisywane bzdury o sztuce, hydraulikowi debilizmy technologiczne.
...ale cóż! -kazdy pisać może. Jeden lepiej, drugi gorzej.
Upierdliwym też kazdy być może!
-jeden bardziej, drugi gorzej:D

ps.
Mag:) ...czy w swoim życiu, wszystko wykonałaś perfekcyjnie?

jip
02-12-2009, 21:41
ponieważ o bykach to macie jednego z najbardziej rasowych, nawet mu pomnik wystawili to byk Ilon
http://images38.fotosik.pl/230/2e8f6d51118e92d9.jpeg

Kontousuniete
02-12-2009, 21:57
ponieważ o bykach to macie jednego z najbardziej rasowych, nawet mu pomnik wystawili to byk Ilon
http://images38.fotosik.pl/230/2e8f6d51118e92d9.jpeg

to ten byk z łopery:) ...łortograficzny:D

http://www.youtube.com/watch?v=OqEn57tVA1s&feature=related

Kazimierz
02-12-2009, 22:03
Zamieściłaś piękny, patriotyczny tekst,który okazał poezją śpiewaną, o czym przekonałem się po poszukiwaniach w necie, ale wykonanie Janusza Radka nie spełniło moich oczekiwań. Myślałem, że będzie bardziej chwytające za serce,bardziej jak mówią Rosjanie jednym słowem,"serdceszczypatelnoje". Wykonanie J.Radka, jakkolwiek bardzo dobre,nowoczesne,jednak dla mnie małowzruszajce.
Zresztą,oceńcie to sami:
http://chomikuj.pl/Batka/muzyka/wykonawcy/Janusz+Radek

Stalin
02-12-2009, 23:40
A na Ursynowie jest jeden gościu rzemieśnik, ktory reklamuje

się szyldem: ŚLÓSAŻ ... i zaprawde powiadam, ma od cholery klientów...:D:D:D:D

Scarlett
03-12-2009, 07:48
Kazimierzu posłuchaj tego wykonania.
Mnie przechodzą ciary po plecach.

http://www.youtube.com/watch?v=ZO6xGiUTPzk

Ludgarda
03-12-2009, 09:58
sagela:) odsłuchałam właśnie - przejmująca i piękna piosenka:D

Mag
03-12-2009, 10:57
ps.
Mag:) ...czy w swoim życiu, wszystko wykonałaś perfekcyjnie?
Nie czytasz mnie z uwagą :) Powiedziałam, że powinien dążyć, co wcale nie oznacza, że osiągnie perfekcję. Zresztą, nie ma o czym rozmawiać, bo temat rzeczywiście ślimaczy sie jakoś niepotrzebnie ( nie z mojej winy). Mam na ten temat swoje zdanie...i każdy inny Użytkownik tego forum też je ma. Koniec !

Kazimierz
03-12-2009, 11:18
Kazimierzu posłuchaj tego wykonania.
Mnie przechodzą ciary po plecach.
http://www.youtube.com/watch?v=ZO6xGiUTPzk
Sagelo ! Dziękuję za to wykonanie,które również znalazłem nieco później. Jest o wiele lepsze, moim zdaniem,od wykonania Radka. Oba to są jednak wykonania młodych,a ja słyszę ciągle w uszach wykonanie kogoś 50+,jakiejś osoby,która mógłby zaśpiewać "Ja to miałem szczęście...", z jeszcze większym uczuciem, jak na to zasługuje ten piękny wiersz.

ankaka52
03-12-2009, 11:50
Ja znam ten utwór w wykonaniu M.Rodowicz.... autorem jest Grzegorz Tomczak.
To jego stronka.
http://www.grzegorztomczak.art.pl/

Macie racje, tekst bardzo wzruszający, wykonanie Teodorczuk chyba najbardziej łapiące za serce.

Kazimierz
03-12-2009, 12:58
Ja znam ten utwór w wykonaniu M.Rodowicz.... autorem jest Grzegorz Tomczak.
To jego stronka.
http://www.grzegorztomczak.art.pl/
Macie racje, tekst bardzo wzruszający, wykonanie Teodorczuk chyba najbardziej łapiące za serce.
Grzegorz Tomczak wykonuje piosenkę bardzo ładnie, ale, mimo że tekst jest ten sam, to słowa nieco zmienione. Zamiast " Ja to mam szczęście..." śpiewa "Ty to masz szczęście..". Teraz nie wiem, czy autorem poezji jest on, czy Agnieszka Osiecka, bo i o takiej wersji czytałem ? Ale gchyba GT.
Mnie jednak najbardzie podoba mi się wykonanie Maryli Rodowicz, które w końcu udało mi się znaleźść w sieci. To wykonanie jest właśnie w moim stylu: uroczyste,patriotyczne i wykonawczyni z mojego pokolenia. No, i na ulubionej przeze mnie teraz estradzie w Mrągowie, z Waldemarem Malickim:
Maryla Rodowicz - Tango na orkiestrę głos i jeszcze jeden głos
NASZA NIEPODLEGŁA Koncert z okazji 90 rocznicy odzyskania niepodległości.
http://video.google.com/videoplay?docid=8024928312159688236#

ankaka52
03-12-2009, 13:38
Kazimierz podpisuje się pod Twoimi słowami.... dla mnie to wykonanie tez bliższe.
Dotychczas również myślałam że to tekst Osieckiej .... jednak okazuje się że nie ....
A tak na marginesie ..... uwielbiam spotkania z Malickim

babciela
03-12-2009, 18:04
To swietny pianista- a jako show-man, trochę gorszy- nie uważasz?

Kazimierz
03-12-2009, 18:45
To swietny pianista- a jako show-man, trochę gorszy- nie uważasz?
Elu ! Pytanie skierowane chyba nie do mnie,ale, moim zdaniem, jest nowym typem showmana na estradzie. Jego Filharmonia Dowcipu, łącząca muzykę orkiestrową (w znacznej mierze klasyczną) z kabaretem, jest fantastycznym połączeniem . Jest w tym znakomity, czekam na jego występ w niedzielę wieczorem,jak nigdy przedtem. A ma tylko 50+1.
Chętnie go zaangażuję,w moim Kaba Sen.

ankaka52
03-12-2009, 19:05
moim zdaniem laika, bo nie jestem znawcą i nie mnie to oceniać.... zgadzam się że pianista świetny.... A Filharmonia Dowcipu super, też czekam co niedzielę na jego program.
Oczywiście całość to kwestia gustu i upodobań .... a ja lubię ten typ humoru.

Kontousuniete
03-12-2009, 20:24
Nie czytasz mnie z uwagą :) Powiedziałam, że powinien dążyć, co wcale nie oznacza, że osiągnie perfekcję. Zresztą, nie ma o czym rozmawiać, bo temat rzeczywiście ślimaczy sie jakoś niepotrzebnie ( nie z mojej winy). Mam na ten temat swoje zdanie...i każdy inny Użytkownik tego forum też je ma. Koniec !

o jejciu-jejciu!!!
-ależ się nastroszyłaś:D

Alunia
03-12-2009, 23:09
J. Kaczmarski, P. Gintrowski, Z. Łapiński
- Modlitwa o wschodzie słońca

http://www.youtube.com/watch?v=-_uZ4S7YAzs

Alunia
04-12-2009, 09:04
Świat jest taki a nie inny
i zapewne się nie zmieni
ogłosili wczoraj słynni dwaj uczeni
a w przypadku słynnych ludzi
każda myśl jest całkiem dobra
więc ci goście otrzymali zaraz Nobla

Mieli rację jest jak było
czyli całkiem nieciekawie
w rowie leży pierwsza miłość po zabawie
jak się bawić to się bawić
krzyż na szyi w dłoni "seta"
i na niebie czasem zjawi się kometa

Zamknij oczy nie patrz na to moja miła
pod powieką znacznie lepsze są obrazy
i w tym nasza siła
i w tym nasza siła
że umiemy jeszcze czasem marzyć

Jak się bawić to się bawić
a tu biedy coraz więcej
i ważniejszy jest karabin niźli serce
tutaj się zabawą żyje
za to tępe rządzą głowy
a czasami kretyn z kijem bejsbolowym

Nie patrz miła na to wszystko
człowiek musi się szanować
niech nie schyla się za nisko twoja głowa
lecz na chwilę moment jeden
za to z góry ci dziękuję
otwórz oczy tylko kiedy mnie całujesz

A na resztę zamknij oczy moja miła...

Pod Budą "Nie patrz na to miła"
http://www.youtube.com/watch?v=NKlE3G-xwRg

Alunia
09-12-2009, 11:30
Przetoczyła się dyskusja o mowie polskiej w ortografii.
Przychylam się do zdania, że przestrzeganie zasad pisowni nie jest trudne kiedy piszemy posty.
Każdy błąd jest czerwono podkreślony, jaki problem go poprawić?
Dorosłym ludziom wytykać błędów - nie uchodzi. :D
Ale sami powiedzcie, gdyby tak napisał dziennikarz w gazecie, albo Wasz wnuk w zeszycie,
też powiedzielibyście - nie szkodzi dziecko ważne, że coś napisałeś?

I ostatnie z obrazów w serii DZIEJE CYWILIZACJI
W POLSCE, JANA MATEJKI :

Alunia
09-12-2009, 11:35
KONSTYTUCJA 3-GO MAJA. SEJM CZTEROLETNI.
KOMISJA EDUKACYJNA. ROZBIÓR R. P. 1795.

http://img35.imageshack.us/img35/2091/matejkojankonstytucja3m.jpg (http://img35.imageshack.us/i/matejkojankonstytucja3m.jpg/)

W okresie upadku znaczenia politycznego Polski i zupełnej anarchii wewnętrznej były jednostki, które zdawały sobie sprawę, że nie jest dobrze gdy Polska nierządem stoi. Ludzie ci światli, zdający sobie sprawę z przyczyn zła, a ożywieni szczerą miłością Ojczyzny, pragnęli ratować, kraj szybko staczający się do upadku. Ludźmi, którzy jeszcze w okresie najgorszego bezrządu za czasów Saskich wołali o reformy, byli - przede wszystkim Stanisław Leszczyński i Stanisław Konarski.
Ci, którzy rozumieli potrzebę reform, wysuwali jako przyczynę zła przede wszystkim ciemnotę szlachty, w której rękach spoczywały przecież losy państwa, niesprawiedliwość społeczną dotykającą najbardziej upośledzonych, a przecież w Polsce rolniczej najpotrzebniejszych chłopów i mieszczan oraz wolną elekcję, która koronę polską oddawała często najmniej godnym.

Alunia
09-12-2009, 11:41
Tym to bolączkom starał się zaradzić Sejm Czteroletni pod laską marszałkowską Stanisława Małachowskiego, którego rezultatem prac była Konstytucja 3-go Maja entuzjastycznie przyjęta, a nigdy niewprowadzona w życie. Na reformy było już za późno.
Tym samym duchem ożywieni byli twórcy Komisji Edukacji Narodowej starający się przez oświatę budzić ducha narodu.
Matejko, jako zakończenie cyklu z Dziejów Cywilizacji, w syntetycznym skrócie podaje całą treść ostatnich lat niepodległości Polski, podnosząc wszystko to, co było w jej historii wielkiego.

http://img38.imageshack.us/img38/2091/matejkojankonstytucja3m.jpg (http://img38.imageshack.us/i/matejkojankonstytucja3m.jpg/)
W niszy na kanapce spoczywa król Stanisław August, najlepszymi chęciami ożywiony, a niedorosły do swych wielkich poprzedników na tronie polskim - Piastów i Jagiellonów. Król we wspaniałej sali Zamku Warszawskiego przyjmuje gości. Z prawej strony przy oknie zgromadzili się popierani przez króla estetę artyści. Bacciarelli przedstawia królowi Smuglewicza. Canaletto przez szkła ogląda jakiś nowy obraz. Otaczają go Chodowiecki, Czechowicz, Norblin. Pani Grabowska prowadzi jakąś ożywioną rozmowę z biskupem warmińskim Ignacym Krasickim i Trembeckim poetą i szambelanem. Biskup Naruszewicz historyk i książę Józef stoją bliżej drzwi. Nad nową Konstytucją radzą Andrzej Zamoyski i Stanisław Staszyc.

Alunia
09-12-2009, 11:42
http://img38.imageshack.us/img38/6994/matejkojankonstytucja3ms.jpg (http://img38.imageshack.us/i/matejkojankonstytucja3ms.jpg/)

Na salę wchodzi Adam X. Czartoryski trzymając w ręku uchwały Sejmu. Za nim postępuje Hugo Kołłątaj z księgą reform jako członek Komisji Edukacji Narodowej, w otoczeniu najświatlejszych ludzi swego wieku, pisarzy i uczonych - księdza Konarskiego, Kopczyńskiego, Potockiego, Karpińskiego, Piramowicza, Czackiego, Niemcewicza i Śniadeckich. Ksiądz Prymas Poniatowski choć przewodniczył komisji w skutki jej nie wierzy. Marszałek Bieliński i gen. Mokronowski witają gości. Szlachetny trud tych ludzi nie przyniesie spodziewanych owoców, bo na sali znajduje się Repnin, ambasador Katarzyny II.

Alunia
05-01-2010, 10:26
Było historycznie, czasem patetycznie :D , a teraz - Polska Pozytywna.

Czy irytuje Was zalew codziennych negatywnych informacji?
Im bardziej gorszący skandal, im większa tragedia, dramatyczniejsze zdarzenie
- tym smakowitsza wiadomość na "dzień dobry"?
Powielana przez wszystkie media, tłuczona godzinami przez gadające głowy
jako przykrywka dla rzeczywistych problemów!
A może by tak wprowadzić obyczaj rozpoczynania dnia od kilku dobrych wiadomości?
Na przykład: otwieram cokolwiek co gada w eterze, stronę internetową lub gazetę a tu:

- Witam Państwa!:) Wielkim sukcesem rozpoczął się.....
- Drodzy słuchacze!:) Wspólnym wysiłkiem mieszkańców gminy, dzieciaki będą teraz miały......
- Drodzy czytelnicy! :) Nasza gazeta promuje ludzi uczciwych, będących wzorem dla młodzieży.
Jednym z nich jest........, który.....itd. itp

Alunia
05-01-2010, 10:27
Europejska nagroda dla polskiego programu wykrywania raka

http://img96.imageshack.us/img96/161/htmlmedia.jpg (http://img96.imageshack.us/i/htmlmedia.jpg/)
Gala wręczenia nagród odbędzie się 26 stycznia w Parlamencie Europejskim.


Program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka szyjki macicy
otrzyma nagrodę "Pearl of Wisdom" (Perła Mądrości),
przyznawaną przez Europejskie Stowarzyszenie Raka Szyjki Macicy (ECCA).

Organizatorem Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania
Raka Szyjki Macicy jest Ministerstwo Zdrowia.
Został on wyróżniony spośród 17 zgłoszonych z całej Europy.
Nagrodę odbiorą prof. Marek Spaczyński, koordynator programu
i wiceminister zdrowia Marek Twardowski.

Nagrodzonym programem profilaktycznym objęte zostały Polki między 25. a 59. rokiem życia,
które w ciągu trzech ostatnich lat nie miały wykonanego badania cytologicznego
w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia.

senior A.P.
05-01-2010, 11:46
TAK !
Pozytywnych wiadomosci z mediow Polacy oczekuja ale coz moga media napisac gdy wiecej zla niz dobra dzieje sie nie tylko w codziennym zyciu kazdego czlowieka ale wsrod rzadzacych.
Czy Polska to jeszcze Ojczyzna nasza ???

nutaDo
05-01-2010, 11:54
Aluniu - świetnie, że poruszasz ten temat zalewu tragicznych informacji w środkach masowego przekazu.
Gazety, Telewizja, Radio.
Wyjątek stanowi radiowy program drugi - bardzo wysoki poziom i wiadomości o sukcesach /kulturalnych,naukowych,filozofia/ przekazywane pięknym polskim językiem. Dyskusje z osobami o różnych przekonaniach politycznych, religijnych - tutaj czuje się, że Polska to mądrzy, kulturalni ludzie.
Zachęcam gorąco - warto zrobić sobie odskocznię od tych dołujących wiadomości i często mało kulturalnych dziennikarzy.

senior A.P.
05-01-2010, 14:21
O etyce dziennikarzy na tym forum juz dyskutowalismy.
Dziennikarze pracuja za duza kase i ta kasa wlasnie obniza nie tylko ich etyke ale ...... (tu niech kazdy sobie doda wlasne przemyslenia i spostrzezenia).

Dobry i uczciwy dziennikarz nie klamie,kocha swa Ojczyzne i jest dobrym patriota .

Najnowsza "specjalizacja dziennikarska" nie dac sie zlapac na klamstwie i "isc w zaparte" !
Dziennikarze zawsze podlegaja "naczelnemu" ,ten zas sluzy "swemu bogu".
Dziennikarze chcac byc niezaleznym musza sie liczyc z brakiem pracy dla nich we wspolczesnym zaklamanym swiecie ,przykladow na to jest wiele zarowno w Polsce jak i na swiecie.
Dopiero powstanie niezaleznych mediow oplacanych rzetelnie i uczciwie za wklad pracy a nie klamstw zmieni oblicze dziennikarzy.
Warto tez zwrocic uwage, co dziennikarzy uczy sie podczas studiow.
Dziennikarze "ustrojowi" to wierni sludzy !
Teraz jeszcze doszli dziennikarze rodem z partii politycznych.

Niewola Polski to takze zasluga dzienikarzy.

Alunia
05-01-2010, 15:52
TAK !
Pozytywnych wiadomosci z mediow Polacy oczekuja ale coz moga media napisac gdy wiecej zla niz dobra dzieje sie nie tylko w codziennym zyciu kazdego czlowieka ale wsrod rzadzacych.

Żeby być szczęśliwym tak naprawdę niewiele człowiek potrzebuje.
To media nakręcają chorą spiralę niezdrowej konsumpcji i taniego blichtru.
Wszystko zależy od tego co dla kogo jest wartością.
Jeżeli myślisz, że musisz, musisz koniecznie to i to, i tamto posiadać - masz problem!
Jeżeli musisz, musisz koniecznie mieć zdolniejsze dzieci,
lepszy samochód, większy dom,
przystojniejszego męża, zgrabniejszą żonę,
kolejny gadżet, na wakacje polecieć dalej niż ONI, itd. itd - to masz problem!
A tak naprawdę, wszystko to nie ma wielkiej wartości
i prysnąć może jak banka mydlana, w jednej chwili....

PS. Co wcale nie oznacza, że namawiam do wora pokutnego, życia w ascezie i ziemiance przy łuczywie.

Alunia
05-01-2010, 15:56
Czy Polska to jeszcze Ojczyzna nasza ???
A czyja Ona jest?
Rozwiń tą myśl, jeśli to nie było tylko marudzenie :rolleyes:

nutaDo
06-01-2010, 14:39
Wyszukiwanie pozytywnych wiadomości, to naprawdę trud czasochłonny i mozolny.
Na wątku "dobre wieści" staram się przekazać to co dobre się dzieje, namawiam Seniorów do dzielenia się zdarzeniami dobrymi - znikomy odzew. Myślę, że publicyści wszelakiego rodzaju, podsuwają ludziom to co ma chwyt.

A u nas na Seniorku jak jest? - które wątki są przepełnione i powstają ciągle nowe? - tam, gdzie sa wiadomości sensacyjne, gdzie się ubliża, a "najmilej są widziane" te, które dotyczą Kościoła tylko Katolickiego.

nutaDo
06-01-2010, 14:50
Z wielkim trudem znajduję wiadomości do wątku "dobre wieści".
Szeroka publika pochłania przeważnie tylko sensacje, ataki na znanych ludzi a przede wszystkim na Kościół oczywiście Katolicki.Więc dziennikarze tego im dostarczają.
A u nas na Seniorku jak jest? - bardzo podobnie.
Wątków sensacyjnych, gdzie się ubliża w sposób prymitywny, przeważnie osobom związanym z Kościołem Katolickim - jest bardzo wiele i ciągle nowe powstają.
Moi przyjaciele spoza Polski /Określają się jako nie wierzący/- pytają dlaczego tak bardzo atakowany jest Kościół.
No właśnie - dlaczego?

jip
06-01-2010, 15:03
Moi przyjaciele spoza Polski /Określają się jako nie wierzący/- pytają dlaczego tak bardzo atakowany jest Kościół.
No właśnie - dlaczego?
Na to wiele się składa, jest tu i wina kościoła jako instytucji małoreformowalnej, wina księży, którzy nie potrafią przekonywać, a kazania są w większości do niczego, księży także pazernych na kasę, i nie tylko, trochę zakłamania w kościele... no ale i takich co to lubią atakować dla samego ataku, bo tak i już..... i nieraz też wydaje się, że kościół sam prowokuje takie ataki,( odzyskiwanie mienia, wypowiedzi w RM, ....) to wszystko poskładane do kupy.........=efekt

Lila
06-01-2010, 16:32
A u nas na Seniorku jak jest? - bardzo podobnie.
Wątków sensacyjnych, gdzie się ubliża w sposób prymitywny, przeważnie osobom związanym z Kościołem Katolickim - jest bardzo wiele i ciągle nowe powstają.
Moi przyjaciele spoza Polski /Określają się jako nie wierzący/- pytają dlaczego tak bardzo atakowany jest Kościół.
No właśnie - dlaczego?

No właśnie. Prymitywny, jak sama powiedziałaś.
Czyli już wiesz, dlaczego.:)

Alunia
09-01-2010, 09:36
Znane są już wyniki rankingu polskich miast. Zaskoczenia nie ma - metropolię mamy w kraju tylko jedną - WARSZAWĘ.

Przebadano 18 miast. Eksperci sprawdzali ich pozycję konkurencyjną i tempo, w jakim siedemnastka goni lidera, czyli Warszawę. Oceniali też, jak atrakcyjne są miasta i z jaką siłą przyciągają do siebie kapitał, idee i talenty. Na tej podstawie został przygotowany ranking metropolitalności Nordea Metrox 2009, opublikowany w styczniowym dodatku do magazynu "Press".

Coraz mniej ważne stają się państwa, coraz bardziej miasta.
Z badań wynika, że w minionym roku jedyną i niekwestionowaną metropolią, czyli obszarem najsilniejszym, gdzie ludzie zarabiają najwięcej i żyją najlepiej, jest Warszawa.
Dlatego to stolicy specjaliści dali 100 procent, a resztę miast do stolicy porównywali. Co jeszcze wynika z badań? "Gonimy świat pędzącej cywilizacji krokiem przyzwoitego średniodystansowca" - czytamy w raporcie. "Warszawa najszybciej. Wrocław szybko. Silesia, Trójmiasto, Kraków i Poznań w dobrym tempie".
Za obszary najaktywniejsze i najbardziej zainteresowane metropolizacją uznano w rankingu Trójmiasto i Śląsk. Z badań wynika, że w Polsce oprócz jednej metropolii jest także pięć "metropolii w produkcji", zwanych challengerami (chodzi o Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto i Śląsk).

senior A.P.
09-01-2010, 11:33
"Alunia" nie daja mi odpowiedziec na twoje pytanie - nie w tym "niebie" - CENZURA nie pozwala.

Kazimierz
09-01-2010, 12:20
Znane są już wyniki rankingu polskich miast. Zaskoczenia nie ma - metropolię mamy w kraju tylko jedną - WARSZAWĘ.

Przebadano 18 miast. Eksperci sprawdzali ich pozycję konkurencyjną i tempo, w jakim siedemnastka goni lidera, czyli Warszawę. Oceniali też, jak atrakcyjne są miasta i z jaką siłą przyciągają do siebie kapitał, idee i talenty. Na tej podstawie został przygotowany ranking metropolitalności Nordea Metrox 2009, opublikowany w styczniowym dodatku do magazynu "Press".

Coraz mniej ważne stają się państwa, coraz bardziej miasta.
Z badań wynika, że w minionym roku jedyną i niekwestionowaną metropolią, czyli obszarem najsilniejszym, gdzie ludzie zarabiają najwięcej i żyją najlepiej, jest Warszawa.
Dlatego to stolicy specjaliści dali 100 procent, a resztę miast do stolicy porównywali. Co jeszcze wynika z badań? "Gonimy świat pędzącej cywilizacji krokiem przyzwoitego średniodystansowca" - czytamy w raporcie. "Warszawa najszybciej. Wrocław szybko. Silesia, Trójmiasto, Kraków i Poznań w dobrym tempie".
Za obszary najaktywniejsze i najbardziej zainteresowane metropolizacją uznano w rankingu Trójmiasto i Śląsk. Z badań wynika, że w Polsce oprócz jednej metropolii jest także pięć "metropolii w produkcji", zwanych challengerami (chodzi o Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto i Śląsk).

Aluniu ! Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku !
Cieszę się,że Trójmiasto zaliczono do grupy challengerów. Challenger, przed wojną popularne słowo, chociażby z challenge'ów samolotowych i słynnym Chalenge 1932 (Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych Challenge 1932 (Challenge International des Avions de Tourisme) odbywały się w dniach 12 - 28 sierpnia 1932 w Berlinie, zakończyły się zwycięstwem polskiej załogi Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura).
Podzielam tezę, że w związku ze zjednoczeniem europejskim,coraz większego znaczenia zaczną nabierać duże aglomeracje miejskie takie jak Śląsk (Silesia), Trójmiasto (TriCity), Warszawa (Warsaw) i inne.
Trmiasto już od dawna jest jednym organizmem gospodarczym i prowadzenie jednej, spójnej polityki w tym zakresie jest koniecznością. Wspólne wielkie nwestycje służą całemu regionowi,a nie tylko jednemu miastu,bo zwykle pracują w nich ludzie z tych wszystkich miast.
Mówi się, Trójmiasto,ale już od Pruszcza Gdańskiego do Wejherowa, to już jadno w zasadzie miasto, długie chyba przeszło 60km, z liczbą mieszkańców, która sięgnie niedługo chyba 1 mln.
Gospodarczo, to my, Trójmiasto, narazie nie jesteśmy dobrzy, ale politycznie to wypadamy nieżle, i bijemy na łeb, moim zdaniem, "warszawkę".

Alunia
09-01-2010, 14:05
[B]
Gospodarczo, to my, Trójmiasto, narazie nie jesteśmy dobrzy, ale politycznie to wypadamy nieżle, i bijemy na łeb, moim zdaniem, "warszawkę".

:D :D Lokalny patriotyzm, tak trzymać, Kazimierzu! Mój Poznań też należy do tej grupy;)
Ciekawie odpisałeś :)

Alunia
10-01-2010, 11:37
Wydarzenie, które co roku mobilizuje do działania tysiące wolontariuszy (w tym roku 120 000)
i porusza miliony serc w Polsce i za granicą.
Tegoroczne hasło: ONKOLOGIA DZIECIĘCA

http://i47.tinypic.com/2eevlsg.jpg
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

- fundacja charytatywna, której podstawowym celem zgodnie ze statutem jest:
"działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej".

Najbardziej znaną formą działalności fundacji jest coroczna, ogólnopolska impreza rozrywkowo-medialna
o charakterze charytatywnym, nazywana Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Podstawowym elementem Finału jest granie "wielkiej orkiestry", czyli odbywające się w całym kraju (a także poza granicami) koncerty muzyczne, z których dochód przeznaczany jest na cele Fundacji.
W czasie finału organizowanych jest również wiele innych form zbiórki funduszy,
z których najważniejsza jest publiczna kwesta na ulicach miast prowadzona przez szerokie rzesze wolontariuszy.
Zgromadzone pieniądze są za każdym razem przeznaczane na z góry ustalone cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci.
http://i50.tinypic.com/nfgz8j.jpg

senior A.P.
10-01-2010, 12:45
Pomagamy sobie nawzajem !

To chyba przejdzie (poprzedni post "zamulilo") ?

Z ta pomoca bywa jednak roznie - zalezy - kto komu .

senior A.P.
10-01-2010, 12:51
A tak przy okazji zapytam Alunie :

Dlaczego wspolczesnie dzieci tak na ogromna skale choruja na nowotwory ?

Ogladajac i sluchajac Pania Profesor Majewska (dostepna w sieci net.) ,ktora tu w USA nabierala tak jak ja praktyki (tyle ,ze roznej praktyki) a obecnie pracuje w Warszawie dowiedzialem sie,ze to wlasnie DWADZIESCIA OSIEM szczepien dzieci po narodzeniu i kolejne pierwsze swe lata, sa powodem (miedzy innymi) zapadania na wszelkie choroby w tym i na nowotwory.

Co TY na to ?