PDA

View Full Version : ANTYSEMITYZM - jest czy go nie ma?

Lila
06-12-2009, 13:43
W końcu jak to z tym jest?
Jest ten antysemityzm na ziemi leżącej daleko od terytoriów zamieszkiwanych przez Semitów?

ps.żyliśmy od wieków obok siebie, zgodnie dzieląc dole i niedole.
Co sprawiło,że w XX wieku zaczął się podział?
Czy to dlatego, że my Polacy jesteśmy straszliwie wrednym i podłym narodem?;) :)

Lila
06-12-2009, 14:42
Jeszcze dodam,że nie rozumiem przyczyn cenzorskich zapałów w wycinaniu tego problemu.
Może samo podejmowanie takich tematów jest naganne?
A jeśli tak, to dlaczego?

Dochodzi do bzdur.
Sama czytałam jak rodzic z pewnej szkoły,
wytknął nauczycielce jego syna -antysemityzm.
Cóż uczyniła nieszczęsna?
Otóż zadała dzieciom opracowanie drzewa genealogicznego do trzeciego pokolenia w tył.
Chciała dobrze, a okazało się że jest tępicielką bliżej jej nieznanego narodu.

Stalin
06-12-2009, 22:48
Lia - antysemityzm był, jest i niestety bedzie. To jest cokolwiek głupie ale znowu - ludzie tak mają, w duzej części krajów, to nie tylko problem polski jest...

jasinek123
06-12-2009, 23:45
lila
nie jesteśmy podłym narodem !
to nazizm wywołał nienawiść do tego
narodu

Arti
07-12-2009, 02:03
ANTYSEMITYZM - jest czy go nie ma?

jest.

Gdyby go nie było to i nazwy antysemityzm też by nie było.

Prefekt
07-12-2009, 14:34
że tygrys - krowa, to spróbuj go wydoić, zaproponował pewien fraszkopisarz. Pewnie, że antysemityzm kwitnie nie od dziś. Moja matka-nieboszczka z lubością opowiadała o ekscesach studentów wileńskich (stamtąd pochodziła) tłukących pałkami swoich żydowskich kolegów. Na szczęście oparłem się tej indoktrynacji.
W roku '68 mój żydowski przyjaciel - mimo imponujących kwalifikacji - zaczął przymierać z głodu, bo nigdzie nie mógł uzyskać zatrudnienia. Mówił, że TU WŁAŚNIE jest jego kraj, mimo to MUSIAŁ UCIEC.

P.S. Lileczko Droga! Czemuż Cię tak mało?...

Pani Slowikowa
07-12-2009, 15:13
Moze zastanowmy sie najpierw nad znaczeniem tego slowa..

Zeby byl "antysemityzm " musi najpierw istniec "semityzm"
Co oznacza to slowo??

Tu w ( wirtualnym) slowniku..

http://www.sjp.pl/co/semityzm.

Lila
07-12-2009, 15:44
że tygrys - krowa, to spróbuj go wydoić, zaproponował pewien fraszkopisarz. Pewnie, że antysemityzm kwitnie nie od dziś. Moja matka-nieboszczka z lubością opowiadała o ekscesach studentów wileńskich (stamtąd pochodziła) tłukących pałkami swoich żydowskich kolegów. Na szczęście oparłem się tej indoktrynacji.
W roku '68 mój żydowski przyjaciel - mimo imponujących kwalifikacji - zaczął przymierać z głodu, bo nigdzie nie mógł uzyskać zatrudnienia. Mówił, że TU WŁAŚNIE jest jego kraj, mimo to MUSIAŁ UCIEC.

P.S. Lileczko Droga! Czemuż Cię tak mało?...

Jak Bóg da, będzie więcej.:D
Jak da.:D

"Getto ławkowe'' było obrzydliwe.
Niemniej zastanawiające zjawisko, stosunkowo młode w naszej obyczajowości.
Datujące się od czasów rozbiorów - dopiero.
Pamiętacie Anatewkę i Tewje Mleczarza?

tar-ninka
07-12-2009, 21:50
Pamiętam Lilu ..chyba wszyscy pamietają ..i sie zachwycaja ..
Znałam staruszka 92 letniego Simche mu było na imie
92 lata , a umysł , pamiec , taka ze daj Boże kazdemu w wieku 60+
Słuchajac go , czasami miałam wrazenie ze autor Skrzypka na dachu od niego brał te madrosci Tewiego ...
Simche , znaczy radosc .. On był samą radoscią i tolerancją
Powtarzał : niema narodu złego , czy dobrego , sa tylko ludzie żli i dobrzy .

senior A.P.
08-12-2009, 10:25
Tak dobitnie napisalem o "polskim antysemityzmie" i moderator wycial !

Ej Pani czy Pan moderatorze a coz to sie znowu w tym poscie wczorajszym nie spodobalo ?
Przeciez po polsku a nie angielsku napisalem.

Tu w Ameryce jak mi sie jakis semita zly nie podoba to mu wprost o tym mowie i wcale o to nie ma pretensji ,jeszcze przeprasza,bo nie wiedzial,ze ma do czynienia z Polakiem ,ktorego nie tak latwo oszukac !

Mozna wiedziec ,ktory to moderator mnie tak nienawidzi ?
Dopusc mnie wreszcie do glosu ,nie obawiaj sie o swoja .... i reputacje.
Chyba nie cierpisz z mego powodu ?

tar-ninka
08-12-2009, 11:55
AP niby jestes taki madry a nie mozesz pojąc tego co sie do ciebie pisze .
Sprawa wycinania postów była wielokrotnie wyjasniana , tobie też .
Wyjasniam ci jeszcze raz!
Jezeli jaki kolwiek post zostaje usuniety
to zawsze pisze ...[post usuniety przez...i tu pisze przez kogo
Na dole jest lista moderatorów i pisze ktory jakie działy moderuje
To tez juz ci było wyjasniane

Zapisz sobie to i przestan sie czepiac moderatorów .
Chyba ze to za trudne dla ciebie do pojęcia ...

senior A.P.
08-12-2009, 12:49
Bardzo trudne do pojecia (dla mnie ) szczegolnie podczas dyzurow roznych moderatorow.Gdzie ten dol i gdzie motywacja - jakos nie moge sie doszukac .
Przeciez wiesz ,ze stary czlowiek ma juz oslabiony wzrok i konieczne okulary.
W dodatku prosze o wyjasnienie co to jest SA na samym wstepie twego postu (pierwsze zdanie) swiadczace o madrosci (kogo ,czego ?).
Powiedziano mi kiedys,ze moderatorzy to madrzy i nieomylni ludzie ,takze sprawiedliwi i zyczliwi.

czarny_bez
08-12-2009, 13:00
Idę swoją smutną drogą
dwa tysiące lat
a za mną w ślad
co dzień
wlecze się jak cień -
litania bezecna i zła
- że zatruwam w studniach wodę
- że sprowadzam złą pogodę
- że uroki znam na trzodę
- że kradnę z świątyń krzyże złote
- by je opluć zmieszać z błotem

- by je sprzedać drogo potem
- krwawy haracz Bogu płacę
- krwią dziecinną mieszam macę
- i na każde swoje święta

- kradnę blade pacholęta
- by wyłupać martwe oczy
i serdecznej krwi utoczyć...

mijają lata i lata
i zmienia się obraz świata
kultura światło postęp
a dla was to wciąż takie proste:
- że mam lochy tajemnicze
- że nocami złoto liczę
- wojny robi się naprędce
- kiedy zechcą Syjonu Mędrce

Wielki Paskarz -Wielki Mag
rewolucja - gdy dam znak!
lecą w przepaść kalendarze
tyle zdarzeń tyle zdarzeń
bajdy i przesądy giną
przyszło radio tempo kino
ludzkość się nad wszystkim głowi
tylko ze mną.....
nihil novi:

- ja - to burżuazja wyzysk
- ja światowy jestem kryzys
- komunista ja i bogacz
- jestem chasyd - zwalczam Boga
- wszystko zło z całego świata
- w jednym sercu mym się splata
- nadal grabię dławię po to
- by w piwnicach chować zło
- świat zdobędzie złote runo
- jeśli tylko mnie usuną
- wiecznie ja - beczka prochu
-... na ogłuszenie motłochu
a ja?...
żyję
przykre prawda? nawet wstyd
lecz ja tak na złość
wiadomo
Żyd

"Nihil nowi" /nic nowego/
W. Szlengel , "Nasz Przegląd" 18.07.37

jasinek123
08-12-2009, 13:06
czarny _ bzie !
i ty powiesz że nie ma anty semityzmu?
toć ten wiersz mówi sam za siebię
jak tak można??

Mag
08-12-2009, 13:07
Że nie lubię Żyda, bo jest głupi, to nie jestem antysemitką. Że go nie lubię tylko dlatego, że jest Żydem, to też nie jestem antysemitką. Mam prawo nie lubić jakiejś nacji. Ale jeśli nie cierpię tak, że chciałabym zrobić krzywdę, to już jest źle, to coś ze mną nie tak. To jest właśnie antysemityzm. A w ogóle, to nie przesadzałabym z antysemityzmem.

siekierka
08-12-2009, 15:13
Antysemityzm, to błędne określenie. Semici to wszak cała grupa narodów zyjących w Azji oraz północnej i wschodniej Afryce. Autorom tego określenia chodziło oczywiście o antyżydowstwo czy antyjudaizm, ale bardziej nośne i lepiej brzmiące bylo powiedzenie o kimś "antysemita" a nie "antyżyd" czy "antyjudaista". Jeśli mnie pamieć nie zawodzi, to pierwsze wieksze antyżydowskie czystki etniczne miały miejsce w Hiszpanii. Wówczas to całe fale tego narodu bez ziemi przetoczyły się przez europę, po drodze rozpraszając się we wszyskich jej krajach. Chyba nie minę się z prawdą twierdząc, że najbardziej przyjaźnie przyjęli ich Lechici, pozwalajac im osiedlać się na swoich ziemiach, wśród siebie. Zaszli także bardziej na wschód, gdzie nie byli już tak mile widziani.
Wspominana w tym wątku Anatewka, to ilustracja antyżydowskich działań w Rosji, które spowodowały kolejne fale ich ucieczek do Polski a także do USA.
Po II wojnie światowej, na tej samej zasadzie co "polskie obozy koncentracyjne", ukuto określenie"polski antysemityzm". Określenie to było potrzebne do legalizacji rabunku europy twórcom i beneficjentom największego przekrętu drugiej połowy XX wieku, działającego bez przeszkód do dziś - "Przedsiębiorstwa Holocaust".:confused:

Rosjanin, Litwin czy Żyd, to wszystko jedno, jeżeli jest uczciwy to możemy żyć w przyjaźni. Ale jeśli niezależnie od narodowości chce się wzbogacić na mojej i współbraci biedzie, to niech wynosi mi się z oczu. To mój wróg.

babciela
08-12-2009, 19:56
Pierwsza- byla Anglia,Potem Francja (XIII-XIV wiek)Hiszpania i Portugalia (XVwiek)Wygnancy z zachodu osiedlili się glowniew Polsce, w Niemczech i na terenie imperium osmanskiego. W wieku XVIII i XIX zaczeto znosic ograniczenia swobod obywatelskich w USA i EuropieNajbardziej restrykcyjne przepisy wobec Żydow nadal obowiazywaly w Rosji i Rumunii- dlatego ich exodus w XIX wieku do USA.W związku z nadaniem Żydom wielu praw w Europie i USA pojawiły w ich lonie tendencje integracyjne. pojawiło się wielu wybitnych twórców i naukowców pochodzenia żydowskiego.(Einstein, Freud)Ale tej aktywizacji Zydow towarzyszył antysemityzm.-jego podłozem staly sie przesłanki gospodarcze i polityczne przejawiające się traktowaniem srodowisk zydowskich jako konkurencji w zyciu gospodarczym oskarzaniem ich o chec przejecia wladzy nad swiatem.
Rację ma Siekierka- wszystko jedno jaka narodowosc-Zyd , Polak, Ukrainiec- byleby był uczciwy.....

Lila
08-12-2009, 20:03
Że nie lubię Żyda, bo jest głupi, to nie jestem antysemitką. Że go nie lubię tylko dlatego, że jest Żydem, to też nie jestem antysemitką. Mam prawo nie lubić jakiejś nacji. Ale jeśli nie cierpię tak, że chciałabym zrobić krzywdę, to już jest źle, to coś ze mną nie tak. To jest właśnie antysemityzm. A w ogóle, to nie przesadzałabym z antysemityzmem.

No właśnie.
Tyle o nim słyszymy, ale go nie ma.To tak jak antyrosyjskość w Polsce i antypolskość w Rosji.
Niby nie zawsze się lubimy, ale co z tego?

ps.łzawe wierszyki na temat Żyda -tułacza, wiecznie skrzywdzonego zresztą, może wyciskają łzy z oczu. Ale niekoniecznie wszystkim.

babciela
08-12-2009, 20:04
A antysemityzm pojawił się- oczywiscie dużo wczesniej- XII-XIII wiek -ale mial oczywiscie- inne podloze - religijne.

jasinek123
08-12-2009, 21:01
babciuelu
A ile zauważ jest u nas żydów będzie może 10000
i to w większych miastach
to po co to rozdmuchiwać ?

babciela
08-12-2009, 21:09
Alez ja nie rozdmuchuje, zmykam, czasami mam taki przypływ wiadomosci...

Arti
08-12-2009, 21:48
A ile zauważ jest u nas żydów będzie może 10000
i to w większych miastach
to po co to rozdmuchiwać ?

a niech będzie i więcej mnie to nie stanowi.
Mądry naród.Oni mądrość mają chyba w genach.
"Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć"

Stalin
08-12-2009, 22:17
Polecam książkę "Rysiek z Kedywu". I myslę, że dobrze ze powstało państwo Izrael. A najbardziej myślę - że najpierw jest człowiek a dopiero później cała reszta...:D

babciela
08-12-2009, 23:26
Tak, I tak tez skonczylismy nasze wynurzenia , Josifie Wissarionowiczu( dobrze napisalam?)

Stalin
09-12-2009, 00:44
nawet jakbys źle napisała to i tak rozstrzeliwania mnie znudziły.. Paragrafy mam na wszystkich, obywatelko Babcielo... :D
Zatem - może jakas koegzystencja pokojowa??? W sensie że dopuszczam róznice zdań, tym bardziej że w tej Polsce trybunę zawiesili i zaraz ja zamkną pewnie... Siewodnia komunisty w Ameriku papali.....http://img502.imageshack.us/img502/9673/diab.gif

Stalin
09-12-2009, 10:52
Proszę:
http://www.joemonster.org/filmy/1692...achunek_za_gaz

senior A.P.
09-12-2009, 12:27
Ciekawe spostrzezenie :
"Zydzi bez Polakow nie moga zyc i istniec (gdzie ?) ,Polacy zas bez Zydow nie moga pracowac ."

Co szanowni seniorzy na to stwierdzenie .

Stalin
09-12-2009, 15:47
A teraz ćwiczenie logiczne - Zastąp słowo Żyd słowem oznaczajacym inna nację = Hiszpan, Portugalczyk, Anglik, Amerykanin, Francuz, Niemiec albo etnicznie - Eskimos, Indianin, Murzyn. Jak sie to ma do rzeczywistości?????
Niestety nijak, czyli uwzględniając fakt, ze logika przyjmuje 2 wartości - prawda albo fałsz otrzymujemy fałsz.
To sie nazywa trollowanie a autor wypowiedzi jest Trollem.
Dziekuje za uwagę.

Matrix
09-12-2009, 22:51
Antysemityzm, antypolonizm - czy to się nigdy nie skończy?
Dwa " narody wybrane" ..... w konkurencji na cierpienie.

Stalin
10-12-2009, 00:46
Dodaj do tego Palestyńczyków...:D:D

Lila
10-12-2009, 11:12
Dodaj do tego Palestyńczyków...:D:D

Właśnie.
No i doszliśmy do tego, że jest antysemityzm gdzie nie gdzie.
Nie u nas, ale u Arabów.

senior A.P.
10-12-2009, 11:48
"Stalinie" - jest taki narod zyjacy wsrod innych narodow i dyktujacy rdzennym,ktory nie moze byc zastapiony dla przykladu Hiszpanami. Historia pokazala,ze to nie tylko Hiszpanie tego narodu mieszajacego sie do ich spraw miala juz dosyc i wyprosila ich ze swego kraju ale i inne narody tez sie przekonaly jak z tym narodem nie mozna wspolzyc i to z winy przybledow pchajacych sie jak pasozyty na skore narodow.
Polska juz tyle wiekow temu przygarnela do siebie te brudy i pasozy (?)ty , kiedys i teraz z tego powodu karmi je i cierpi !

Nigdy nie bedzie dla ludzi uczciwych "anty" ten ktory jest sprawiedliwy i zyje w prawdzie,nie czyni innym krzywd,nie panoszy sie i nie pyszni !

Stalin
10-12-2009, 12:21
Ja bym powiedział, ze my, narody wybrane powinnismy trzymac sie razem...:D:D:D:D

Lila
10-12-2009, 12:25
Toteż się trzymamy.:D

araad
10-12-2009, 12:28
No dobra to wytłumaczcie mi dlaczego mam się wstydzić ze nie lubię Żydów. Szczerze mówiąc byli i są mi obojętni .Ale jezeli ich nie lubię to co nie wolno? Czy to może grzech śmiertelny albo jakaś inna zaraza?

Lila
10-12-2009, 12:45
No dobra to wytłumaczcie mi dlaczego mam się wstydzić ze nie lubię Żydów. Szczerze mówiąc byli i są mi obojętni .Ale jezeli ich nie lubię to co nie wolno? Czy to może grzech śmiertelny albo jakaś inna zaraza?

Pewno że Ci wolno.:D
Tylko jakoś się tak porobiło, że masz ich kochać i koniec.
Wszystkich.
Nawet z automatu Mavronkę.:D

Stalin
10-12-2009, 16:03
Ależ spokojnie, maja własne państwo zatem skoro nie lubisz Żydów to jest mniej więcej tak samo jakbyś nie lubił Ruskich czy Niemców....:D:D
A swoja drogą niektóre ludzie to naprawdee maja przechlapane, taki Lenny Krawitz na przykład... Nie dośc że Żyd to jeszcze Murzyn do tego.... :D:D

Lila
10-12-2009, 20:23
No tak, ale jak z kolei można nie lubić Żydów, skoro nic złego nam nie zrobili?
Przecież to nie Niemcy czy Ukraińcy?
Co do Palestyńczyków mam uczucia mieszane.
Z jednej strony żal mi ich. Ale tylko z jednej strony.

araad
10-12-2009, 20:44
A mnie tam wystarczy Mavronka i tym podobne egzemplarze zebym ich nie lubił .Jezeli wolno mi ich nie lubić to właśnie skorzystam z tego prawa i mówię nie lubię ich.I nie mam zamiaru być obiektywny mam obiektywizm w nosie.

Lila
10-12-2009, 21:05
A mnie tam wystarczy Mavronka i tym podobne egzemplarze zebym ich nie lubił .Jezeli wolno mi ich nie lubić to właśnie skorzystam z tego prawa i mówię nie lubię ich.I nie mam zamiaru być obiektywny mam obiektywizm w nosie.

Pewno że Ci wolno.:D
Ale jak jedna jaskółka wiosny nie czyni, tak i jedna Mawronka nie jest reprezentatywna dla ogółu.
W tym samym czasie i po tych samych ulicach chodzili Mordechaj Anielewicz i Dawid Sternfeld ( kolaborant gestapowski).
Wynika z tego,że ten drugi był antysemitą, choć przecie Żyd.

ps. w gettcie warszawskim działały dwie organizacje. ŻOB i Żagiew.
Ta druga złożona wyłącznie z antysemitów żydowskiego pochodzenia.

Pani Slowikowa
10-12-2009, 21:36
No tak, ale jak z kolei można nie lubić Żydów, skoro nic złego nam nie zrobili?
Przecież to nie Niemcy czy Ukraińcy?
Co do Palestyńczyków mam uczucia mieszane.
Z jednej strony żal mi ich. Ale tylko z jednej strony.

Bo Lila.. a jak mozna wogole powiedziec ze sie nie lubi jakiegos narodu??? A czy to na lubieniu polega??

Moze kiedys jakis stwor z kosmosu powie ze nie lubi .....nas... Ziemian:D

tar-ninka
10-12-2009, 21:50
No własnie Słowiku rację masz,jak mozna nielubic jakiegos narodu
Swego czasu w Swinoujscu usłyszałam jak nas niemcy "lubią "
Moja towarzyszka znająca niemiecki zapytala wtedy czy wszystkich polakow nie lubisz... tak wszystkich .
No a mnie ?
Ciebie nie ,ciebie nie znam ... a ja jestem Polka ....

Wybaczcie ale mowienie ze sie nie lubi jakiegos narodu jest...sami sobie dopowiedzcie .;)

Lila
10-12-2009, 21:59
Wybaczcie ale mowienie ze sie nie lubi jakiegos narodu jest...sami sobie dopowiedzcie

No właśnie.
Ja tylko chcę się dowiedzieć czy ów okrzyczany antysemityzm w ogóle istnieje.
Jeśli tak, to na czym polega.
Jeśli nie, to po co tyle hałasu, no i te gadki o ssaniu mleka matki.

ps.uparcie twierdzę, że w Polsce go nie ma.

tar-ninka
10-12-2009, 22:15
Pare lat temu TPZT organizowało spotkania z róznymi ludzmi min. było spotkanie
z Zydami którzy przyjechali odwiedzic swoje rodzinne miasto ..
W rozmowie padło pytanie.. czy przed wojną był w Tarnowie antysemityzm .. na to jeden z gości ... pewno ze był
w szkole mnie goje lali , wyzywali ..
Na to drugi .. to nie był antysemityzm to ty byłes d...pa
Bo mnie nie lali ,to ja waliłem jak kto zaczął ...
a wsród gojów miałem najwiecej przyjaciół.
No i pozostaje pytanie ..jest antysemityzm ,czy niema ?

Lila
10-12-2009, 22:24
W szkole podstawowej zbiłam jednego Żyda linijką po głowie,
nieco ją uszkadzając. Głowę nie linijkę.
Zaraza nie chciała pożyczyć zeszytu do odpisania matmy.
Antysemitka co wyssała?
Ale pomagała mi Esterka, prześliczna Żydówka,o której ogromnych warkoczach już chyba pisałam.
Ach Esterka! Pierwszej przyjaciółki nigdy się nie zapomina.:)

Scarlett
10-12-2009, 22:28
Lilka pięknie to wspomniałaś wiesz!!!!

babciela
11-12-2009, 07:12
Lilu- ,to co jest pod twoimi wypowiedziami- to Twain?- nie Scott Fitzgerald- i jego genialne _ Dziwne Dzieje Beniamina Burttona. Ach, nie , to pod wpLywem tych słow Scott stworzyl arcydzieło. A gdzie Krecia Pataczkówna- już wiem to sam EILE...

araad
11-12-2009, 10:18
Jezeli tak bardzo kochacie Żydów to czemu do diabła tak denerwowała Was Mavronka ? Przecież ona prezentowała tylko miłośc i szacunek do swojej byłej Ojczyzny.A ze ciekawy był to szacunek to przecież nie ma dla Was znaczenia.Powtarzam nie mam nic do Żydów niech sobie tam żyją jak chcą ale tez niepodoba mi się taka obłuda jak Żyd to geniusz i porządny człowiek a już zasługi jego dla Polski są nieocenione. A tymczasem Żyd czy Polak może być taka sama świnia i mówić to trzeba wprost a nie udawać ze wszystko jest pięknie.Podoba mi się teraz ta obrona nie musicie ich bronić przedemną mnie oni ani nie ziębią ani nie grzeją .A Izrael dla mnie jest takim samym państwem jak np Gabon.

Stalin
11-12-2009, 10:22
Cywilizacyjnie stoi znacznie wyżej jednak...:D:D:D:D

araad
11-12-2009, 10:24
Masz rację Stalin zwłaszcza widać to w uzbrojeniu.

Lila
11-12-2009, 10:32
Lilu- ,to co jest pod twoimi wypowiedziami- to Twain?- nie Scott Fidgerald- i jego genialne _ Dziwne Dzieje Beniamina Burttona. Ach, nie , to pod wpLywem tych słow Scott stworzyl arcydzieło. A gdzie Krecia Pataczkówna- już wiem to sam EILE...

Ela to Twain z całą pewnością.:)

Jezeli tak bardzo kochacie Żydów to czemu do diabła tak denerwowała Was Mavronka ? Przecież ona prezentowała tylko miłośc i szacunek do swojej byłej Ojczyzny.

Araadku, nie zżymaj się.
Jeśli chodzi o mnie, to tylko próbuję dojść do istoty anysemityzmu. Bo uważam, że to wymyślili sami Żydzi, ci co byli wrogami swojego narodu.
Szkoda, że o tym się zapomina.
Leon Skosowski, Paweł Włodowski, Arek Weintraub, Chaim Mangel. Lidia Radziejowska....i wielu innych.
To byli Żydzi na których nasze podziemie wykonało wyrok śmierci za współpracę z gestapo.
Za każdym tym nazwiskiem stoi ogromna liczba ich rodaków uśmierconych jeszcze przed likwidacją getta.
A także ogromny ''szmalec'', bo w tym im nikt nie dorównał.

A Esterka?
Pierwsza wierna przyjaciółka.
Nie wiem co się z nią dzieje.

senior A.P.
11-12-2009, 12:08
Moze to cenzura pusci jako moj kolejny post w tym temacie (inne tnie cenzor tego portalu),bo przeciez dostepna jest ksiazeczka "humor zydowski" - wydawnictwo iNFOPress ,ktora kupilem za jedna zlotowke w Polsce.

Oto cytat- rozmowa z tej broszurki :

"Wiesz Icek,ze wielu chrzescijan bierze Jezusa za Zyda ?!
To oczywiste ,Mosiek !
Tez w to wierzysz ?
Przeciez ,zeby zalozyc taki interes,co ma juz dwa tysiace lat,trzeba zydowskiej glowy ! - koniec cytatu z tej ksiazeczki.

Co na to seniorzy z RP ???

Stalin
11-12-2009, 15:32
araad - przykro mi ale nie tylko po uzbrojeniu...
Sa równiez bracmi starszymi w wierze...:D:D:D:D

Pani Slowikowa
11-12-2009, 16:43
Pytanie Lili ...czy w Polsce jest antysemityzm?
Odpowiedz: Jest, tak jak i jest antypolonizm, antycyganizm i inne uprzedzenia anty.. polaczone czy nie, ze stereotypami etniczno-religijnymi..
A czy Polska przoduje w tych uprzedzeniach wsrod innych krajow??
Odpowiedz : Nie, sa miejsca gdzie takie uprzedzenia sa bardziej widoczne.

Tu moze nastapic seria przykladow.. :rolleyes: :rolleyes:

araad
11-12-2009, 18:22
Stalin poważnie mnie zmartwiłeś tymi braćmi zeby to np przyjaciel to rozumię przyjaciół się wybiera ale bracia toż to cholera rodzina i zadna możliwość manewru wyparcie się czarnej owcy tez nic nie zmienia.Poważnie mnie zasmuciłeś no chyba ze to ze jestem niewierzący zwalnia mnie z obowiązku posiadania takich braci.Jak myślisz Stalin da się to tak uzasadnić?

babciela
11-12-2009, 19:57
A kto powiedział, że pani M.F. nie lubilismy ze względu na jej pochodzenie- znajdz mi jeden post stawiający tak sprawę. Za dużo powiedziane - nie lubilismy- wywolywała nieprawidłowe emocje w wielu z nas., przez swoja agresje, zupełne niezrozumienie polskich problemów, itd.Ty możesz powiedziec,że mnie nie lubisz- i to bedzie znaczylo, że masz uprzedzenie do wszystkich Polaków?

Kazimierz
11-12-2009, 20:06
Moim zdaniem, nasz antysemityzm jest naszą reakcją na antypolonizm. "Nie będzie jakiś obcy pluł nam w twarz".Nawet,jeśli ten obcy urodził się pod naszym niebem,i klnie się być Polakiem(ą).

Stalin
11-12-2009, 20:08
araad - zdrowa rodzina pomiesci każdą patologię :D:D
A co do meritum sprawy - skontaktuj sie z adwokatem...:D

araad
11-12-2009, 20:11
Dzieki Stalin Wesołych Świąt jakoś poradzę sobie z tą patologią:D

Pani Slowikowa
11-12-2009, 20:55
A kto powiedział, że pani M.F. nie lubilismy ze względu na jej pochodzenie- znajdz mi jeden post stawiający tak sprawę. Za dużo powiedziane - nie lubilismy- wywolywała nieprawidłowe emocje w wielu z nas.,

No wlasnie.. ona byla takim "Mietusem" .. Dupa duuuuuuupa.. dupa duuuuupa!!!! :D

Stalin
11-12-2009, 20:55
araad - wzajemnie najlepszego światecznie...
a co do meritum tematu to kiedys jedna pani powiedziała - Wiedziałam, że Zydzi sa obrzezani ale dlaczego tak krótko?? :D:D:D:D

babciela
11-12-2009, 22:51
Josifie, bo zdrowiej. A o jakiej Wy patologii mówicie??Juz światecznie- toz jeszcze nawet porzadków swiątecznych nie zdziałalam. Ale tez, tez, najlepszego...

and1951
12-12-2009, 00:34
Pani Słowikowa o Mavronce: No wlasnie.. ona byla takim "Mietusem" .. Dupa duuuuuuupa.. dupa duuuuupa!!!! :D

Podziwiam elegancję wypowiedzi.

Lila
12-12-2009, 00:50
Pani Słowikowa o Mavronce:

Chyba elegancja adekwatna do subtelności wypowiedzi owej forumowiczki.

and1951
12-12-2009, 00:56
Tamtą też podziwiałem...

Arti
12-12-2009, 00:58
araad - wzajemnie najlepszego światecznie...
a co do meritum tematu to kiedys jedna pani powiedziała - Wiedziałam, że Zydzi sa obrzezani ale dlaczego tak krótko?? :D

bo technika się liczy a nie gabaryty :D

Pani Slowikowa
12-12-2009, 01:19
Pani Słowikowa o Mavronce:

Nooo... lietracko sie wyrazam przeciez;) A moze wolisz wzdychanie do pupy?? Pupa!!! Ach puupa!! Jak ty pieknie dzisiaj nam przyswiecasz!! Noc bialoscia swa blada rozjasniasz!!!

and1951
12-12-2009, 02:12
Podziwiam nieustająco...

senior A.P.
12-12-2009, 10:29
Mnie bardzo zastanawia spryt zydowski i glowa do interesow.
Chyba takiego drugiego narodu na swiecie nie ma.
Chyba,ze gdzies tam w kosmosie .
Tego jeszcze nie odkryto ,choc UFO czasami "przylatuje na ziemie".

amelia
12-12-2009, 17:34
Mnie bardzo zastanawia spryt zydowski i glowa do interesow.
Chyba takiego drugiego narodu na swiecie nie ma.
Chyba,ze gdzies tam w kosmosie .
Tego jeszcze nie odkryto ,choc UFO czasami "przylatuje na ziemie".

I to jest wlasnie powodem nienawisci i zawisci.
Zwlaszcza tych utracjuszy, ktorzy np odziedziczona fortune potrafia szybciutko roztrwonic.
Czy my, Polacy trwonimy fortuny i malutkie fortunki czy moze je pomnazamy?

Pani Slowikowa
12-12-2009, 17:55
I to jest wlasnie powodem nienawisci i zawisci.
Zwlaszcza tych utracjuszy, ktorzy np odziedziczona fortune potrafia szybciutko roztrwonic.
Czy my, Polacy trwonimy fortuny i malutkie fortunki czy moze je pomnazamy?

Niektorzy trwonia a niektorzy pomnazaja.. to nie ma nic wspolnego z narodowoscia.. Coz to za bzdura!!
Pewnie ze ci co roztrwonili, beda zalowac i zazdroscic tym co pomnozyli.. Ja znam Zydow ktorzy roztrwonili i co??

Natomiast niechec do tych ludzi byla raczej motywowana faktem ze oni starali sie odizolowac od reszty spoleczenstwa.. nie chcieli sie mieszac z gojami.. Z tego rodzily sie rozne podejrzenia i bajdy .. ktore z czasem potegowaly sie.

Stalin
12-12-2009, 18:16
Ormianie tez maja głowę do interesów..:D

senior A.P.
13-12-2009, 12:32
Semici nic nie trwonia swojego,no moze czyjes ale to trudno udowodnic.

senior A.P.
13-12-2009, 12:39
c.d. "humorow zydowskich" :

Mordechaj i Awram podpisuja u rejenta akt spolki.
Przewidujacy Mordechaj prosi o wlaczenie do kontraktu nastepujacego punktu :
"W razie bankructwa firmy,zarobek podzielony bedzie miedzy wspolnikami."

Spotykaja sie dwaj znajomi sklepikarze.
- Jak ci idzie geszeft ?
- Oj, bardzo zle.dzien po dniu doplacam do tego interesu.
- To dlaczego go nie sprzedasz ?
- No,a z czego bede zyl ?

Stalin
14-12-2009, 11:25
Bo w szabas interes się nie kreci i z tego się zyje..:D

senior A.P.
14-12-2009, 12:48
Pewien zydowski znawca Jidisz tak wyjasnia znaczenie jezyka kupcow :
- "Zle mi idzie " - to znaczy: on zarabia,ja trace.
- "Idzie mi niezle" - obydwaj zarabiamy .
- "Idzie mi dobrze" - ja zarabiam,on traci.

Wlasciciel sklepu przyjal do pracy sprzedawce i radzi sie przyjaciela.Jak sie przekonac,czy nowy pracownik jest uczciwy ? Przyjaciel na to :
- Czy on przynosi sobie kanapki na drugie sniadanie ?
- Przynosi.
- -No to latwo mozesz sie przekonac,czy jest uczciwy.Podrzuc mu przy kanapkach 2 zlote.jak ci je odda,to znaczy,ze uczciwy. Jesli zatrzyma to go zwolnisz.
- Niemadra rada. Przez 2 zlote nie bedzie ryzykowal utraty posady .
- No to podrzuc mu 20 zlotych.
- Co ty gadasz ? 20 zlotych ! 20 zlotych to ja bym sam wzial.

Kazimierz
14-12-2009, 14:04
c.d. "humorow zydowskich" :

Mordechaj i Awram podpisuja u rejenta akt spolki.
Przewidujacy Mordechaj prosi o wlaczenie do kontraktu nastepujacego punktu :
"W razie bankructwa firmy,zarobek podzielony bedzie miedzy wspolnikami."

Spotykaja sie dwaj znajomi sklepikarze.
- Jak ci idzie geszeft ?
- Oj, bardzo zle.dzien po dniu doplacam do tego interesu.
- To dlaczego go nie sprzedasz ?
- No,a z czego bede zyl ?

SeniorAP ! Masz rację. Taki interes trwa bez przerwy na Florydzie, i gdzie indziej. Banki mają spółkę z państwem, i po ostatnim bankructwie podzieliły się z nim "zarobkiem",który miał w tym przypadku wartość ujemną.
Podstawowową zasadą byznesu jest : wiedzieć kiedy w spółce splajtować. Oczywiście, trzeba wiedzieć też z kim zawrzeć spółkę. Państwo jest idalnym partnerem.
Bogate i głupie, przeważnie.

Ps. a nie znasz żadnego "polish jokes" ? Słyszam,że tam ich mnóstwo.Niegoje to lubią z nas sobie robić jaja. Weseli są tacy.

tar-ninka
14-12-2009, 17:01
SeniorAP ! Masz rację. Taki interes trwa bez przerwy na Florydzie, i gdzie indziej. Banki mają spółkę z państwem, i po ostatnim bankructwie podzieliły się z nim "zarobkiem",który miał w tym przypadku wartość ujemną.
Podstawowową zasadą byznesu jest : wiedzieć kiedy w spółce splajtować. Oczywiście, trzeba wiedzieć też z kim zawrzeć spółkę. Państwo jest idalnym partnerem.
Bogate i głupie, przeważnie.

Ps. a nie znasz żadnego "polish jokes" ? Słyszam,że tam ich mnóstwo.Niegoje to lubią z nas sobie robić jaja. Weseli są tacy.

Rozmawia dwóch mężczyzn. Pierwszy pyta: lubisz kawały o Polakach?
Uważaj, odpowiada drugi, ja jestem Polakiem! Nie szkodzi, ripostuje pierwszy, będę mówił wolniej.

Kazimierz
14-12-2009, 17:42
Rozmawia dwóch mężczyzn. Pierwszy pyta: lubisz kawały o Polakach?
Uważaj, odpowiada drugi, ja jestem Polakiem! Nie szkodzi, ripostuje pierwszy, będę mówił wolniej.
No,Tarninko,to my som amatorzy "polish jokes" oba. Daję Ci link do zbioru: http://www.polishjoke.com/polish_joke-index.htm ,i polecam ten "o bliżniakch": "Polish Off That Vodka".

tar-ninka
14-12-2009, 17:43
Nieśmiało przypominam ze wątek jest na temat: Antysemityzm -jest czy go nie ma .

Senior AP ,lubisz humor zydowski ? prosze bardzo ..
tu jest watek na temat.
http://www.klub.senior.pl/humor-zabawa-watki-archiwalne/t-humor-zydowski-1684.html

Kazimierz
14-12-2009, 17:51
Nieśmiało przypominam ze wątek jest na temat: Antysemityzm -jest czy go nie ma .
Senior AP ,lubisz humor zydowski ? prosze bardzo ..
tu jest watek na temat.
http://www.klub.senior.pl/humor-zabawa-watki-archiwalne/t-humor-zydowski-1684.html
Tarninko ! To co, gdzie mam umieścić "polish jokes". W nauce angielskiego ? Czy w "moim" Kabarecie Sen, bo , rzeczywiście tu sie nie godzi.

tar-ninka
14-12-2009, 18:06
Kaziku sam wiesz gdzie bedzie pasowało ..;)

Arti
15-12-2009, 00:23
Więc czego tu szuka?
Coś jakby Eskimos poszukiwał lodu na Saharze.
a kuku...strzela baba z łuku...

fakt późno już to i z myśleniem coś..

Arti
15-12-2009, 00:54
Mam na myśli myślenie.

być może ukażą się rezultaty niebawem.

(no i ukazały się w sprawie Belfra np...szacunek Lilu..serio)

senior A.P.
15-12-2009, 11:54
Moderatorko ja lubie kazdy humor ,a szczegolnie ten ,ktory uwypukla polityke .
Wiec we wlasciwym miejscu i czasie go umieszczam , prosze mi w tym nie przeszkadzac .

Do polityki przeciez ludzie sie garna !
Na polityce mozna niezle zarabiac .
Nie dostrzegasz tego u naszych politykow ?

A humor ....no coz ,smiac sie mozna i przez lzy !

Jezeli juz nawet w humorze nie mozna umieszczac Zydow ,to gdzie w Kosciele ?
Nie mozna naruszac uczuc religijnych .
Dzial polityka (tu na tym portalu) ma tez swoj humor.

Wiec :
"Swiat jest dziwny panie Kusmidrowicz...!
Jak ja wpadlem w zeszlym roku do Nowy Jork,to tam byl taki bankier.To ja wchodze do niego i go prosze o pozyczke.Wiesz pan co on mi odpowiedzial ....?
- Nie wiem,Tajtelbaum,ale sie domyszlam....
- To on mi mowi: Jak ja moge panu pozyczyc pieniadze,przeciez ja pana wcale nie znam...
No popatrz pan,Kusmidrowicz - w starym kraju nie chcieli mi nigdy pozyczac pieniadz,bo mowili,ze mnie dobrze znaja,a w tej zwariowanej Ameryce jest wszystko na odwrot ...! "

Zastanawiam sie czy to polityka a moze samo zycie z "humoru" wziete ?
Pozdrawiam Cie moderatorko - usmiechnij sie ,zycie jest piekne !

tar-ninka
15-12-2009, 17:53
Senior AP czy tobie tak ciezko pojąc ze moderatorzy tez maja prawo sie wypowiadac na forum jak kazdy.
Dlaczego stale sie czepiasz moderatorow
Kazdy z moderatorów ma swoj nik, swoje imię jak kazdy z userów , badz więc łaskaw ich uzywać .
Jezeli masz cos do ktoregos z moderatorów proszę zglos to do Aministracji i wymien jego imie .
Jezeli odpowiadasz na jakis post to zwracaj sie do piszacego wg.jego niku a nie funkcji.

Uwazasz sie za madrego, starasz sie nas pouczac ,uzdrawiac nasz kraj
a tak prostej sprawy jak rola moderatora nie mozesz pojąc.

Jezeli masz cos do powiedzenia w temacie watku to napisz
moze też byc i z humorem ..własnym
A na szmoncesy przepisane z innego forum czy ksiazeczki jest osobny wątek

Pisałam pomału i glosno , mam nadzieje ze w końcu zrozumiałeś

Kazimierz
15-12-2009, 18:11
Zapraszam do Kabaretu SEN, tam są "jewish jokes" w oryginale z prośbą o ich przetłumaczenie na język polgojów, jeśli ktoś jest społeczny.
Dla równowagi tu link do "polish jokes": http://www.polishjoke.com/polish_joke-index.htm

Bajader
15-12-2009, 22:49
Antysemityzm w Polsce jest bardzo silny. Tyle że tutaj nie ma Żydów, jest to więc pewna abstrakcja.

Tak orzekł niejaki mister Gross.

Faktycznie abstrakcja.
Więc czego tu szuka?
Coś jakby Eskimos poszukiwał lodu na Saharze.
Jan Tomasz Gross orzekł:
"Antysemityzm w Polsce jest bardzo silny. Tyle że tutaj nie ma Żydów, jest to więc pewna abstrakcja. Ale kiedy robi się badania socjologiczne, wychodzi to na jaw." - http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article109135/Gross_Antysemityzm_w_Polsce_jest_bardzo_silny.html

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,4792450.html
http://wiadomosci.polska.pl/specdlapolski/article,Antysemityzm,id,145666.htm
http://niniwa2.cba.pl/wsp.htm
http://polishexpress.polacy.co.uk/art,stanislaw_stepien_polacy_antysemityzm_gross,51 8.html

"15 czerwca 2006 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję, stwierdzającą, że Polska jest krajem zmierzającym do faszyzacji życia publicznego, oraz zarzucającą Polsce wzrost nietolerancji powodowanej antysemityzmem oraz rasizmem, ksenofobią, i homofobią. Pod naciskiem instytucji europejskich wywołanym m.in. akcją Redwatch prowadzoną przez grupę Krew i Honor oraz atakiem na rabina Schudricha przez sympatyka PPN, polski wymiar sprawiedliwości zainteresował się działalnością najbardziej skrajnych polskich grup i środowisk antysemickich np. Combat 18, Krew i Honor, Polska Partia Narodowa."

"Kontrowersje w łonie Parlamentu Europejskiego wzbudziła książka "Wojna cywilizacji w Europie", europosła Macieja Giertycha z LPR, w której zawarte były cytaty i teorie Feliksa Konecznego, biuro Parlamentu Europejskiego uznało za naganne poglądy wyrażane przez Macieja Giertycha. Izraelskie MSZ uznało broszurę za rasistowską i antysemicką."

"15 listopada 2006 roku Europejski Kongres Żydów opublikował raport na temat antysemickich reakcji w UE na prowadzoną przez Izrael wojnę w Libanie. W części raportu dotyczącej Polski stwierdzono że wzrastający w częściach społeczeństwa polskiego antysemityzm nie miał związku z wojną w Libanie. W odróżnieniu od wielu krajów zachodnich nie odnotowano w Polsce ataków na Żydów. W raporcie ponowiono krytykę audycji Radia Maryja, już wcześniej krytykowane przez Kongres jako antysemickie."
Źródła - internet

Lila
15-12-2009, 23:16
Bajader..

No proszę.
Przemówiłeś jednak ludzkim głosem.

senior A.P.
16-12-2009, 12:11
Ja tez przemowie do tych "wstretnych anty" :

Siostry i bracia opamietajcie sie ,nie badzcie przeciw Semitom nawet tym zlym. Skonczcie z humorem zydowskim nie przepisujcie go z ich ksiazek i zycia.
Zydzi to narod wybrany (za taki sie uwazaja) wiec niewolno z nich drwic a tym bardziej cos im zarzucac !

Pan Bog ich SAM osadzi, wymierzy im sprawiedliwosc !
To nie nam ich sadzic .
Goj zawsze pozostanie gojem !

Wczesniej jednak dajcie im zyc w ich srodowiskach nie pchajcie sie do Izraela i nie szkodzcie im tam.
Polska to kraj,gdzie jeszcze wiekszosc stanowia POLACY,a Semitow (jak czytam wyzej i w mediach) jest mala ilosc.

Jak oni moga wam szkodzic przeciez to tak dobry narod ,ktory o was dba pod kazdym wzgledem jak siostra i brat !

Nie mieszajcie sie z Semitami,bo z tego nic dobrego nie bedzie,oni poprostu kochaja inaczej .

Antysemityzm nie ma tam gdzie zyja sami semici .
To Polakom otwarto granice i rozpuszczono po calym swiecie ale czy oni szukaja Semitow ?

NIE ! Polacy szukaja pracy i sprawiedliwosci na swiecie ,a z tym juz co raz gorzej - ciezko znalesc,no chyba,ze w Izraelu ale tam Polakom nie polecam jechac ,bo moglby sie zrodzic ANTYPOLONIZM.

Kazimierz
16-12-2009, 14:04
Ja tez przemowie do tych "wstretnych anty" :

Siostry i bracia opamietajcie sie ,nie badzcie przeciw Semitom nawet tym zlym. Skonczcie z humorem zydowskim nie przepisujcie go z ich ksiazek i zycia.
Zydzi to narod wybrany (za taki sie uwazaja) wiec niewolno z nich drwic a tym bardziej cos im zarzucac !

Pan Bog ich SAM osadzi, wymierzy im sprawiedliwosc !
To nie nam ich sadzic .
Goj zawsze pozostanie gojem !

Wczesniej jednak dajcie im zyc w ich srodowiskach nie pchajcie sie do Izraela i nie szkodzcie im tam.
Polska to kraj,gdzie jeszcze wiekszosc stanowia POLACY,a Semitow (jak czytam wyzej i w mediach) jest mala ilosc.

Jak oni moga wam szkodzic przeciez to tak dobry narod ,ktory o was dba pod kazdym wzgledem jak siostra i brat !

Nie mieszajcie sie z Semitami,bo z tego nic dobrego nie bedzie,oni poprostu kochaja inaczej .

Antysemityzm nie ma tam gdzie zyja sami semici .
To Polakom otwarto granice i rozpuszczono po calym swiecie ale czy oni szukaja Semitow ?

NIE ! Polacy szukaja pracy i sprawiedliwosci na swiecie ,a z tym juz co raz gorzej - ciezko znalesc,no chyba,ze w Izraelu ale tam Polakom nie polecam jechac ,bo moglby sie zrodzic ANTYPOLONIZM.
SeniorAP ! Moim zdaniem, autorami "jewish jokes", jak i "polish jokes", są Żydzi, a nie żadni tam Semici,czy Niegoje,jak mówią inni.Pisanie "jokes" wymaga inteligencji,której Żydom można pozazdrościć. Zresztą, lubią to sami podkreślać w swoich "jokes", podczas,gdy w "polish jokes" lubią podkreślać nasz brak inteligencji, na każdym kroku.
Twoje apele,abyśmy się z nimi nie mieszali,są funta nie warte. My to mieszanie lubimy i nadal będziemy się mieszać z korzyścią dla całej ludzkości.
Takiej znajomości Polski i Polaków, jaką Żydzi demonstrują na naszych forach i nie tylko, można tylko pozazdrościć.
Antysemityzm,antypolonizmem sie odciska, moim zdaniem.Wet,za Wet !

Lila
16-12-2009, 18:06
Pisz Kaziu za siebie.
My?

Kazimierz
16-12-2009, 18:19
Pisz Kaziu za siebie.
My?
Już choćby z powodu tego PiSz, Cie nie posłucham i będę pisał MY, kiedy tylko mi spodoba. Ja piszę o sobie czasami My. To chyba mam po przodku, temu od Esterki. Może jestem tym z innego łóżka ?

Lila
16-12-2009, 18:25
Już choćby z powodu tego PiSz, Cie nie posłucham i będę pisał MY, kiedy tylko mi spodoba. Ja piszę o sobie czasami My. To chyba mam po przodku, temu od Esterki. Może jestem tym z innego łóżka ?

Prędzej spod łóżka, kochanieńki.

A pisz serce jako pluralis majestatis, pisz.
Jeśli chodzi o mnie, popieram monarchię.
Gorzej jak zacząłbyś pisać ..wy...

maja59
16-12-2009, 21:09
Bajader..

No proszę.
Przemówiłeś jednak ludzkim głosem.

Wigilia się zbliża.

tar-ninka
16-12-2009, 21:17
Wigilia się zbliża.
No własnie i bedziemy oddawac cześc Żydowskiej rodzinie....

Pani Slowikowa
16-12-2009, 22:07
No własnie i bedziemy oddawac cześc Żydowskiej rodzinie....

Nie tylko w wigilie:)

Stalin
16-12-2009, 22:42
Syjoniści do Syjamu! A przepraszam, do Tajlandii ale to nie brzmi tak fajnie... :D:D:D:D

senior A.P.
17-12-2009, 10:04
Mnie sie wydaje dziwna taka rodzina jak "Maryja Panna,Jozef opiekun i Boze Dzieciatko".
W dodatku zaszeregowane do rodziny zydowskiej jak informuje nas "tar-ninka",ktorej nalezy oddawac czesc ( i to z duzej litery !).
Ja zalicze je do .......... i "rodzin boskich".

Jezeli Bog wybral sie na ziemski swiat to dlaczego swoj zywot zaczal w stajence i na sianku ?

Czyzby to nie bylo innych wygod na swiecie i pod inna szerokoscia geograficzna ???
Bog (chyba) pokochal Zydow od "pierwszego wejrzenia" !

"Pojdzmy wszyscy do stajenki....".

Stalin
18-12-2009, 23:31
AP - Ty nic nie kumasz, oni od stajenki zaczynali, nie???
I to jest dopiero biznes, wykręcic sie sianem i wejść w miliardy....
A co do konkretów to jak raz znam osobiście Michała Sobelmana, on jest z Sosnowca a obecnie jest rzecznikiem prasowym ambasady Izraela w Polsce. Wypowiadał sie dzisiaj w TV na temat kradzieży w Oświęcimiu. Jedliśmy obiad całkiem prywatny, znaczy w mieszkaniu i zarąbiście się gadało, bo to fajny człowiek jest.... Szalom!

Pani Slowikowa
19-12-2009, 00:08
Mnie sie wydaje dziwna taka rodzina jak "Maryja Panna,Jozef opiekun i Boze Dzieciatko".
W dodatku zaszeregowane do rodziny zydowskiej jak informuje nas "tar-ninka",ktorej nalezy oddawac czesc ( i to z duzej litery !).
Ja zalicze je do .......... i "rodzin boskich".

Jezeli Bog wybral sie na ziemski swiat to dlaczego swoj zywot zaczal w stajence i na sianku ?

Czyzby to nie bylo innych wygod na swiecie i pod inna szerokoscia geograficzna ???
Bog (chyba) pokochal Zydow od "pierwszego wejrzenia" !

"Pojdzmy wszyscy do stajenki....".

Seniorze.. jestes cyniczny jak stara balia i to dziurawa do tego:mad:

Stalin
19-12-2009, 00:35
Pani Słowikowa - ja mówiłem, ze hełmofony były kiepskie jak AP jeździł w czołgach.. :D A podejrzewam, że nie jeździł ino polityczny był, bo on reaguje na hasła - dzis jest takie a wczoraj było inne, nie wymagaj od niego spójności wypowiedzi..
natomiast e-wangelia wedle AP Seniora moze byc nader twórcza, Senior - prosimy... :D

Lila
19-12-2009, 11:07
Ziutek, nasz Senior nie był partyjny w ogóle.
Niezależnie co mu imputują.
Partyjni oficerowie nie szukali zarobku na nowojorskich taksówkach.

senior A.P.
19-12-2009, 11:34
"Stara balia" - o to jest to,to !
Jeszcze gdy na niej w ogrodzie usiadzie zona ptasia slowika i zaspiewa to wszystko w tej "balyji gra" !!!

Ziutek,nie Ziutek czy jakis podrzutek ewangieli nie czyta ale do klubu "starych balii" zaglada i ma swoj cel.

No coz "mili na seniorze" starosc ma to do siebie,ze lubi mruczec nie tylko pod nosem i gderac ale takze innym mlodszym "krwi natruc".Dlatego tez mlodzi nie przepadaja za starymi,zreszta kto lubi tych co wypominaja innym grzechy ,sprawki a nawet aferki ?

senior A.P.
19-12-2009, 13:51
A co jest "helmofon" ?
AP nie "jezdzil w czolgach" ,senior A.P. prowadzil tylko dwa typy czolgow na jakich go na szkole oficerskiej (czolgowo-samochodowej w Pile) szkolono . Czolgista nigdy nie byl bo mial specjalnosc "oficer samochodowy".Oficerska Szkola Pancerna byla w Poznaniu,tam "kuto pancerniakow".
Nalezy pamietac ,ze samochodziarze to "korbowody wygiete" (tak nas nazywano),zreszta to "wygiecie samochodowe" u mnie uwazny czytelnik widzi i rozpoznac moze,ze zaden ze mnie politruk po WUML-u,ktorego jako bezpartyjny nie musialem konczyc.

Czy ty "stalin" samochodem jezdzisz w kasku ?

maja59
19-12-2009, 13:53
W polskim wojsku z czasów realnego socjalizmu nie było niepartyjnych oficerów. Niech Senior ciemnoty nam nie wciska, pamiętamy świetnie tamte czasy, jeszcze nie pora na Alzheimera.
Nie mógł być oficerem bez czerwonej książeczki PZPR

tadeusz50
19-12-2009, 14:20
W polskim wojsku z czasów realnego socjalizmu nie było niepartyjnych oficerów. Niech Senior ciemnoty nam nie wciska, pamiętamy świetnie tamte czasy, jeszcze nie pora na Alzheimera.
Nie mógł być oficerem bez czerwonej książeczki PZPR
Sprawdziłem w wiarygodnych źródłach. -u pułkownika- mógł nie należeć do PZPR. A jak "kocham" Augustyna raczej wiadomo. Jednak cenię prawdę.

Lila
19-12-2009, 14:23
Sprawdziłem w wiarygodnych źródłach. -u pułkownika- mógł nie należeć do PZPR. A jak "kocham" Augustyna raczej wiadomo. Jednak cenię prawdę.

Tadziu, ci co najwięcej tu psioczą na PZPR,
pod barchanami mają czerwone książeczki.
:D :D
Na pamiątkę.

tadeusz50
19-12-2009, 14:28
Lilu zaznaczyłem -mógł- a czy był to pewnie w archiwach wiedzą i on sam. Jak wyżej nie darzę najmniejszą sympatią Augustyna. Tyle bo teraz mnie się oberwie.

ostatek
19-12-2009, 14:31
Tadeusz, zmień informatora. Ten Cię oszukuje.
"Element" niepewny politycznie wysłany na interwencję do Czechosłowacji? Kot by się uśmiał...
A tak naprawdę - jest mi wszystko jedno czy AP był w partii czy też nie. Napisałam, bo... chciałam napisać i już. W końcu jest to tylko "dyskusja dla dyskusji".

PS - Lilu, też psioczysz... mam rozumieć, że???

Lila
19-12-2009, 14:32
Jasne.
Zresztą forum to nie konfesjonał.:)

maja59
19-12-2009, 14:35
Tadziu, ci co najwięcej tu psioczą na PZPR,
pod barchanami mają czerwone książeczki.
:D :D
Na pamiątkę.
Ciekawa jestem czy to jest zarzut, prowokacja, rzeczowe oskarżenie na podstawie dowodów czy tylko chęć obrzucenia kogoś błotem? Tak światecznie w rzeczy samej.
Informuję, że odezwały się nożyce, ciekawe czy z ksiażeczką czy nie?;) Barchanów nie noszę.

tadeusz50
19-12-2009, 14:41
Tadeusz, zmień informatora. Ten Cię oszukuje.
"Element" niepewny politycznie wysłany na interwencję do Czechosłowacji? Kot by się uśmiał...
A tak naprawdę - jest mi wszystko jedno czy AP był w partii czy też nie. Napisałam, bo... chciałam napisać i już. W końcu jest to tylko "dyskusja dla dyskusji".

PS - Lilu, też psioczysz... mam rozumieć, że???
Cóż oberwało mi się, chociaż żeby było warto. A tu figa z makiem. Dobra szkoda klawiatury bo za to i tak nie płacą jak to wciąż sugeruje majorek.

Lila
19-12-2009, 14:53
Noooooo, nareszcie!!
Jest antysemityzm.
Jak orzekł izraelski minister do Spraw Informacji,
antysemityzm przybiera na sile,
dlatego obawa o bezpieczeństwo Żydów mieszkających poza Izraelem jest uzasadniona.
Chodzi o kradzież w Oświęcimiu..

Czyli desant na Polskę?

ostatek
19-12-2009, 15:06
Cóż oberwało mi się, chociaż żeby było warto. A tu figa z makiem. Dobra szkoda klawiatury bo za to i tak nie płacą jak to wciąż sugeruje majorek.
Wyjaśniłam Ci privem...
tak się składa, że Ci, którzy są daleko od tematu, znają go ze słyszenia, wiedzą najlepiej...
Dzięki temu dowiedziałam się kilku odkrywczych rzeczy...
a to - zajęć w soboty i niedziele nie ma na uczelniach...
a to - antysemityzm w Polsce znany jest tylko z pieśni i powieści...
a to - ech, za dużo pisania i w dodatku obok tematu. Urlopu szkoda.

PS - bezpartyjny mógł być rektor, bo jego wybiera społeczność akademicka.

tadeusz50
19-12-2009, 15:10
a to - zajęć w soboty i niedziele nie ma na uczelniach..

Ciekawe, ciekawe. Co robią w takim razie syn i synowa. Jak twierdzą prowadzą wykłady. No, no muszę ich śledzić.

araad
19-12-2009, 15:26
Ostatku informator Tadeusza ma rację to Twój zatrzymał się w latach 50-tych. Mógł oficer nie być w PZPR i nawet braćudział w interwencji w Czechosłowacji.Mam pewne żródło znajomy jest/ czy raczej był/ pułkownikiem był w Czechosłowacji a nie był w PZPR.
I drugie to nic nowego ze zajęcia na Uczelni są tez w sobotę i niedzielę sam jeszcze niedawno takie prowadziłem.
Wesołych Świąt

tadeusz50
19-12-2009, 15:34
Nie należałem do partii i jako tylko technik górnik nie miałem szans dostać się -awansować- do dozoru górniczego (pracownik umysłowy na dole kopalni). Może gdzieś były wyjątki ale ja nie znam takich. Może na nowej kopalni. Przepraszam za porównanie.

ostatek
19-12-2009, 16:01
Ostatku informator Tadeusza ma rację to Twój zatrzymał się w latach 50-tych. /.../
Oops, to miałby teraz prawie sto lat... a chłopak "na fleku" jeszcze. Nawet bernardziora da radę spacyfikować i na psie łopatki rozłożyć...
Poważnie - jest kilka innych powodów dla których twierdzę tak jak twierdzę. Nie napiszę o nich publicznie, bo nie chcę oceniać nikogo. Jeśli Senior AP pisze, że nie był w partii widać ma ku temu powody. Nie mnie osądzać jakie.
Choć... znałam kilku innych wypierających się "przynależności" jak żaba błota. Jeden z nich miał wdzięczną ksywę "Klęczon".
I drugie to nic nowego ze zajęcia na Uczelni są tez w sobotę i niedzielę sam jeszcze niedawno takie prowadziłem. /.../
http://www.klub.senior.pl/p-zakaz-handlu-w-niedziele-post531649/postcount31.html
Matko, Araad, gdyby było inaczej.... hm...

Żeby nie być na ostatku z życzeniami... zostawiam Wam najpiękniejszy, grafomański wierszyk, jaki znalazłam wczoraj w sieci...

Gdy przełamiesz już opłatek, o mnie wspomnij, o ostatek. Ja życzenia ślę Ci stąd i wesołych życzę Świąt.

Lila
19-12-2009, 16:13
Nie należałem do partii i jako tylko technik górnik nie miałem szans dostać się -awansować- do dozoru górniczego (pracownik umysłowy na dole kopalni). Może gdzieś były wyjątki ale ja nie znam takich. Może na nowej kopalni. Przepraszam za porównanie.

Tadziu, nie tłumacz się.
Generalnie niech każdy pilnuje własnego nosa.:)

jip
19-12-2009, 16:54
No popatrz, a ja legitymacje zjadłem i mogłem powiedzieć, że miałem ją w du..., nie tylko legitymację, najgorzej było ze zszywkami od zdjęcia, raniły dziąsła, albo z orłem bez korony, cholera dużo pierza, ale zjadłem i nie byłem... i miałem w d...e, cicho pies, Ty nie pamiętasz tych czasów, nie musiałeś zszywek pożerać....

Lila
19-12-2009, 16:58
No popatrz, a ja legitymacje zjadłem i mogłem powiedzieć, że miałem ją w du..., nie tylko legitymację, najgorzej było ze zszywkami od zdjęcia, raniły dziąsła, albo z orłem bez korony, cholera dużo pierza, ale zjadłem i nie byłem... i miałem w d...e, cicho pies, Ty nie pamiętasz tych czasów, nie musiałeś zszywek pożerać....

32199

Ha ha haaaaaa :D

wankabor
19-12-2009, 18:00
Czerwona legitymacja - teraz wstyd się do niej przyznać, ale przecież posiadaczami tej legitymacji było około 3 mil. patriotów. Pewnie dlatego jip bez przyjemnych odczuć smakowych zjadł ją, ale nie strawił , bo gdzieś tam w dolnym odcinku przewodu pokarmowego uwięzła mu. Jakże trudno pozbyć się ciężko strawnych potraw. Ale ileż to dzisiejszych "patriotów" głęboko pochowało dawne książeczki. Przyszły inne czasy i czarna książeczka stała się atrakcyjna. A mnie się marzy aby nie książeczki czerwone czy czarne, lecz rzetelna wiedza, światły rozum i kryształowe morale wynosiły ludzi na piedestał.

araad
19-12-2009, 18:14
"światły rozum i kryształowe morale wynosiły ludzi na piedestał."
wyrażnie przesadziłaś w tych marzeniach i usprawiedliwiają Cie tylko zblizające się święta.

wankabor
19-12-2009, 20:17
"światły rozum i kryształowe morale wynosiły ludzi na piedestał."
wyrażnie przesadziłaś w tych marzeniach i usprawiedliwiają Cie tylko zblizające się święta.
Marzenia najczęściej są utopijne, ale bez nich życie byłoby takie szare i smutne. A dlaczego ludzie grają w Lotka? bo mają marzenia.

Stalin
19-12-2009, 21:06
Ale faktem jest że legityację partyjna latwiejj było zjeśc niz na przyklad książeczke do nabożeństwa...:D:D:D:D

Scarlett
19-12-2009, 21:11
Dobrze Stalinie prawisz:D :D :D

jip
19-12-2009, 21:40
Zostawcie moja legitymację tamtą w spokoju...:D miałem ja ci i drugą, najpierw wisiała w ramce nad łóżkiem, ale musiałem ja zdjąć bo miałem uczulenie, zwracałem, legitymacje też zwróciłem, no bo miałem uczulenie to i zwracałem, ona była z tej partii co to stała tam gdzie nie stało zomo, a najpierw się cieszyłem, bo jak człowiek niewielki to się niewielkośćcią szefów cieszy, jak czemu?, można na nich czasem z góry popatrzeć. Ale już się nie cieszę, już mam uczulenie....... a teraz nie wiem jaką tu sobie wykombinować coby nad łóżkiem powiesić, no bo ramka został, szkoda było zwrócić, ładna ramka...:D :D

senior A.P.
20-12-2009, 10:16
Mogliscie jesc i zjadac co tylko chcieliscie ale dzisiaj trzeba jesc to co urosnie i jest zmodyfikowane .
Liczy sie to co rzad swiatowy dyktuje ,a jezeli juz puszczac gazy i truc powietrze a tym samym psuc klimat to nie robcie tego na poczciwym forum seniora ,bo u seniorow z tym puszczaniem gazow roznie bywa,zreszta u psow tez.
Dziwi mnie jedno,ze zalozony temat o antysemityzmie do tej pory nie uwypuklil przyczyn antysemityzmu a dyskusja zeszla na psy.

maja59
20-12-2009, 10:33
Zostawcie moja legitymację tamtą w spokoju...:D miałem ja ci i drugą, najpierw wisiała w ramce nad łóżkiem, ale musiałem ja zdjąć bo miałem uczulenie, zwracałem, legitymacje też zwróciłem, no bo miałem uczulenie to i zwracałem, ona była z tej partii co to stała tam gdzie nie stało zomo, a najpierw się cieszyłem, bo jak człowiek niewielki to się niewielkośćcią szefów cieszy, jak czemu?, można na nich czasem z góry popatrzeć. Ale już się nie cieszę, już mam uczulenie....... a teraz nie wiem jaką tu sobie wykombinować coby nad łóżkiem powiesić, no bo ramka został, szkoda było zwrócić, ładna ramka...:D :D
Życie jest zaskakująco fascynujące, jip http://www.fothost.pl/upload/09/51/efe3c8c7.gif (http://www.fothost.pl)

Alsko
20-12-2009, 13:54
a teraz nie wiem jaką tu sobie wykombinować coby nad łóżkiem powiesić, no bo ramka został, szkoda było zwrócić, ładna ramka... Oj, Jip, jaki Ty roztargniony jesteś, a i Pies chyba przysnął i nie podpowiada :confused:
Postaraj się o to, co Ci się należy - i ramka już pusta nie będzie. Np. takie cóś (kropki trzeba zastąpić odpowiednim tytułem, ale to już Naczelnego działka).
Może być? Takie http://i46.tinypic.com/2ahbnfc.jpg
lub takie http://i48.tinypic.com/2s01w5c.jpg

weronika1
20-12-2009, 13:59
A antysemityzm pojawił się- oczywiscie dużo wczesniej- XII-XIII wiek -ale mial oczywiscie- inne podloze - religijne.
Ciekawa strona: http://www.rp.pl/artykul/398485_Narod_zydowski_zost%20%20al_wymyslony.html

Mar-Basia
20-12-2009, 14:08
Ciekawa strona: http://www.rp.pl/artykul/398485_Narod_zydowski_zost%20%20al_wymyslony.html

Przeczytalam artykul, o ksiazce slyszalam. Kojarzy mi sie z "teoriami" francuskiego lidera nacjonalisty LePena, ktory twierdzil publicznie, ze piecie krematoryjne w Auschwitz nie istnialy. Powod......nie ma zazdnych namacalnych sladow.
Kazdy propaguje swoje teorie jak chce. Czyzby Biblia byla "wymyslem"?

jip
20-12-2009, 14:32
Oj, Jip, jaki Ty roztargniony jesteś, a i Pies chyba przysnął i nie podpowiada :confused:
Postaraj się o to, co Ci się należy - i ramka już pusta nie będzie. Np. takie cóś (kropki trzeba zastąpić odpowiednim tytułem, ale to już Naczelnego działka).
Może być? Takie http://i46.tinypic.com/2ahbnfc.jpg
lub takie http://i48.tinypic.com/2s01w5c.jpg
To jest ramka legitymacyjna, nic tam nie może być z wyjątkiem legitymacji partyjnej... ale już się oberwało od Tych co legitymacji nie zjedli.... , że zeszliśmy z wątku na psy, ale niech im będzie a ramka dalej będzie pusta.... bo to legitymacyjna ramka...

siekierka
20-12-2009, 14:43
Najlepszy ze znanych mi wybór dowcipów Żydowskich to zbiór którego autor nazywa siebie Szołem Ałejchem. Wśród tych anegdot wiele jest takich, które dziś nazwanoby antysemickie. Ciekawe, że nikt nie ma ze złe istnieniu dowcipów antypolskich, antyniemieckich, antryrosyjskich, tylko te jedne jedyne są pod taką ochroną. No to ja jeden witz napiszę:
Mosze mówi do goja:
Słuchaj, stary.. My tak wszyscy okropnie grzeszymy, że powinniśmy być strasznie ukarani. To ja myślę, że jeżeli nie ma Boga no to chwała Bogu.
Ale jeżeli jest Bóg, to niech nas ręka Boska broni !!

Stalin
20-12-2009, 18:17
No to w takim razie pora na koronny dowód ze antysemityzm istnieje i ma sie dobrze....
Ograniczyli wypowiedzi Mavronki?
- Ograniczyli!
No to po co antysemityzmu szukac gdzies daleko??
http://img248.imageshack.us/img248/6987/rotfl.gifhttp://img248.imageshack.us/img248/6987/rotfl.gifhttp://img248.imageshack.us/img248/6987/rotfl.gif

Lila
20-12-2009, 18:22
No to w takim razie pora na koronny dowód ze antysemityzm istnieje i ma sie dobrze....
Ograniczyli wypowiedzi Mavronki?
- Ograniczyli!
[/IMG]

Jednakże nie do końca masz rację.
Senior AP ma to ograniczenie od dawna.
Być może jest to zemsta administracji za Jałtę albo Afganistan.

senior A.P.
21-12-2009, 01:10
Eeeee tam !
Jaka zemsta - strzezonego Pan Bog strzeze .
Ja tam kazdej administracji wierze,ze chce dobrze dla ogolu ale jak sie jakis gderliwy senior pojawi to trzeba mu dac na uspokojenie i juz nie ma antysemityzmu.
Inna sprawa z antypolonizmem ale na ten temat nikt nie chce zalozyc tematu,zreszta Polacy z Polski wyjechali za praca. Nie wszyscy ale ci co zostali to im "wsio rawno",kto nimi rzadzi aby tylko promile byly nie tak jak za komuny po 13-tej.
Wystarczylo tylko dwa dni malego mrozu i co ? Mniej do zasilkow a i rodziny maja spokoj z poszukiwaniem..... .

Lila
21-12-2009, 12:14
Ja założę ten temat Senior, specjalnie dla Ciebie.

Ale po Świętach....:)

senior A.P.
21-12-2009, 15:35
Dziekuje !
Czekam co seniorzy na tym portalu napisza o antypolonizmie i to tym plynacym od.... nie tylko z Polski ale z calego swiata ,bo nie mysle aby Polak Polaka nie milowal.
Po co czekac do swiat z tematem ,nie wystarczy ,ze swiat zostal poruszony wydarzeniem piatkowym o zaginieciu niemieckiego napisu na niemieckiim obozie w Oswiecimiu na bramie ?
I jak to teraz Polacy wygladaja gdy "napis sie znalazl" a oplucie pozostalo.
Najciekawszy w tym wydarzeniu jest zleceniodawca "kolekcjoner" i blyskawiczna akcja policji w calym kraju i to bez uzycia psow pod Wloclawkiem !
Tych "pieciu bandytow z Polski" chyba nie zostanie ulaskawionych ?
To sa dopiero antysemici ,zeby "swietosci" krasc i nie powinno im to pojsc plazem jak z "kradzionymi krzyzami".
Zreszta czas pokaze jak sprawa sie zakonczy,no i chyba dowiemy sie o tym "kolekcjonerze".
A nagroda dla..... pojdzie napewno z kieszeni polskiego podatnika,tylko ciekawe kto ja dostanie ,bo nie mysle,ze otrzyma ja jakis policjant,co najwyzej stary ORMO-wiec.

Lila
21-12-2009, 19:48
o co czekac do swiat z tematem ,nie wystarczy ,ze swiat zostal poruszony wydarzeniem piatkowym o zaginieciu niemieckiego napisu na niemieckiim obozie w Oswiecimiu na bramie ?

Masz rację. W zasadzie temat jak temat.
I jak to teraz Polacy wygladaja gdy "napis sie znalazl" a oplucie pozostalo.

No cóż. Wiadomo. STD.

senior A.P.
22-12-2009, 12:21
Watpliwej to "jakosci polacy" co to za kase zrobia wszystko.
Te tysiace euro ,czy innego szmalu (obiecane) jak zwykle dla naiwnych chwycilo i w Polsce .
Ciekawe jest w tym "zlecenie kradziezy" a tego juz niestety nie da sie ukryc,co najwyzej chronic lub komus przypisac ( o dowody bedzie trudno) .
Obawiam sie,ze tych trzech naiwnych co teraz poszlo na wspolprace z Policja i powiedza to co wiedza oraz....... byc moze zadlugo nie pozyja.
Zreszta dla naiwnych zawsze smierc blizsza niz zycie !

Ciekawe czy w procesie ,ktory (chyba) odbedzie sie szybko i pokazowo zaistnieje watek antysemityzmu tych sprawcow "polakow" ?
W zwiazku z tym ze zaginela z napisu (podobno) literka "i" moze oznaczac ze "i" moze zaginelo bo ...... , a takze i wiecej bedzie sie dziac z ta "niesforna polska" i antysemitami !

Co wtedy jak krzyczacy "lapaj zlodzieja" sam okaze sie sprawca ???

Stalin
22-12-2009, 19:52
Jesoooo, AP... powiedz co bierzesz, bo kurczę wiescisz odlotowo, kompletnie to do rzeczywistości nie przystaje..:D:D

araad
22-12-2009, 20:23
Stalin popatrz raczej na samorodny talent Seniora fakty furda kogo to interesuje ale ta futurystyka te przenośnie te wizje Chłopie toż to prawie poezja aż się dziwię ze tak mało fanów ma tutaj .Ale czy to docenią prawdziwego wizjonera/ Chociaż cholera masz może rację ze wspomagaczem wizję chyba są ciekawsze/ myśle mniej zrozumiałe/?

jasinek123
22-12-2009, 21:05
senior AP
faktycznie tobie już szajba odbija jak można mówić tak żle
o swoich rodakach!!
człowieku spuść trochę tej nienawiści
albo idz do poradni

senior A.P.
23-12-2009, 12:15
Znakomita przewrotnosc oczywiscie ze strony "zycia po naszemu".
"stalinie" juz ci wiele pytan zadawalem ,na ktore odpowiedzi sie nie doczekalem ,zreszta co po mlodych mozna sie spodziewac.
Musisz sie przenies na inne forum ,ja zapraszam cie na forum bez cenzury" wiernipolsce" ,tam ci dam ciekawsze odpowiedzi .
Tutaj jestes "chroniony" zreszta jak cale grono tych,ktorzy sie tu popisuja "wiadomosciami" z polskich mediow .
Ja dam ci inne fakty niz tvn, z realnego zycia,przejdz wiec na w/w forum tam i tu jestem kazdego dnia i to bez cenzury .
Tu jak mnie tez "czasowo cenzuruja" i toleruja ,bo .... mam wzgledy "na wysokiej gorze",taki sieciowy "imunitet internowca".
Raz kozie smierc jak mnie zamkna,to wtedy mnie nie bedzie .

Tych co mi przypisuja wszystko to co maja w "instrukcji dyzurnego" odpowiadam,zreszta juz o tym tu pisalem,ze pije duzo mleka .Mimo,ze to podobno chinskie dostarczane w proszku do USA i tu laczone z woda i innymi srodkami chemicznymi ,to jednak po wypiciu 2 galonow na tydzien nie dostaje sraczki propagandowej ,tylko pisze o tym co faktycznie w zyciu na tym bozym swiecie zachodzi i to bez obwijania w sreberka czy bawelne z wlasnymi niezaleznymi przemysleniami i wnioskami,co o dziwo dla niektorych sprawdzaja sie jak sny prorocze .
Jako emeryt mam duzo czasu,szczegolnie teraz kiedy jestem juz po zbiorze owocow cytrusowych i nimi sie zajadam jako "leki z bozej apteki" - czuje sie dobrze,dziekuje za dbalosc o moje zdrowie !

Rozumiemy sie "gwardio seniorow" ?

rebelio
28-12-2009, 01:41
nie widze związku kradziezy napisu z antysemityzmem polskim, szczerze,.. a to co mędzą pismaki w mediach to są bzdury, jak zwykle, szukają za wszelką cenę sensacji, normalny myślący czlowiek się na to chyba już nie nabiera, obojętnie z jakiego kraju...

ale widze antysemityzm, wystarczy jak wspomne rodzinne spotkanie, wiecie... mam taka rodzinę, nie utrzymuje kontaktów, ale pamietam rozmowe przy stole o tych brrrr żydach i brrrrr murzynach.... głupota, zapyzialość, zapiekłośc i jedne wielki rzyg, sorry... ale takich jest sporo, co dzielą ludzi wg jakiegoś specyficznego wąskiego kryterium, a nie patrza indywidualnie kto jakim jest czlowiekiem

senior A.P.
29-12-2009, 08:42
Przeciez ludzie sa przedstawicielami poszczegolnych nardowosci i nie da sie tego ukryc mimo zmiany nazwisk .
Jakim sa narodem tez.
Wczorajszy moj post w tym temacie sie nie ukazal - pytanie :
DLACZEGO ?
Przeciez semita nie jestem.

Alunia
07-01-2010, 12:50
Myślę, że stosunek Polaków do Żydów kształtował się też poprzez zarządzenia administracyjne.
Czy łatwo mieć estymę do narodu, któremu zakazuje się zamieszkiwania, ogranicza liczbę skupionych rodzin danej nacji, a i to przy spełnieniu warunków.

Trafiłam na taki dokument:

[1858–1861], Warszawa
Projekt postanowienia w sprawie powiększenia liczby ulic egzymowanych i zmiany przepisów dotyczących nabywania nieruchomości przez Żydów w mieście Warszawie.

"Komentarz:
(...) Władze miasta, niezadowolone z tego stanu, doprowadziły w 1784 r. do formalnego usunięcia Żydów z Warszawy.

"Jednak dopiero w 1806 r. magistrat zarządził wysiedlenie Żydów ze Starego i Nowego Miasta oraz ulic: Długiej, Miodowej, Senatorskiej i części Krakowskiego Przedmieścia. Wkrótce po tym, w 1809 r., książę warszawski Fryderyk August wydał przepisy regulujące zamieszkiwanie Żydów w Warszawie. Przy ulicach egzymowanych (tj. zakazanych Żydom do zamieszkiwania) mogły osiedlać się odtąd po 2 rodziny żydowskie, których roczny dochód wynosił 10 tys. rb., znały język polski, francuski lub niemiecki, posyłały dzieci do szkół publicznych i nosiły się po europejsku. Jak można się domyślać, rodzin spełniających te warunki było niewiele. Kolejne uregulowanie wprowadził ukaz cesarza Aleksandra I z 1821 r. zakazujący Żydom osiedlania się przy Marszałkowskiej i Królewskiej, rozszerzony następnie o ulice: Piękną, Wiejską, Górną, Mokotowską i Aleje Ujazdowskie, z terminem ich opuszczenia do 1 V 1825 r."
http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/skarb,Projekt_ustawy_dot_zwiekszenia_liczby_ulic_e gzymowanych_i_zmiany_przepisow_nabywania_nieruchom osci_przez_Zydow_1858-1861,gid,407558,cid,1075.htm

Ciekawi mnie opinia dzisiejszych Warszawiaków.

senior A.P.
07-01-2010, 15:30
Ktorych Warszawiakow ?
Tych ze wsi czy z miasta a moze z innego panstwa ?
Oj rdzennych Warszawiakow ma Polska dzisiaj malo.

Alsko
07-01-2010, 15:56
Myślę, że stosunek Polaków do Żydów kształtował się też poprzez zarządzenia administracyjne. (...)
http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/skarb,Projekt_ustawy_dot_zwiekszenia_liczby_ulic_e gzymowanych_i_zmiany_przepisow_nabywania_nieruchom osci_przez_Zydow_1858-1861,gid,407558,cid,1075.htm

Ciekawi mnie opinia dzisiejszych Warszawiaków. Wprawdzie słyszałam, że kiedyś gdzieś coś, ale prawdopodobnie dlatego, ze było to odległe w czasie nikt jakoś szczegółów i konkretów nie podawał.
To by tłumaczyło istnienie tzw. żydowskich dzielnic, gdzie nie spotykało się bogaczy. Z przytoczonych tekstów widać, że musieli opuszczać niektóre dzielnice w krótkim czasie.
Stare i Nowe Miasto, Śródmieście... Tam mieszkali wykształceni Żydzi z zasobnym portfelem.

waclaw46
07-01-2010, 19:09
Temat częściowo odgrzewany przy różnych okazjach.Przed II wojną światową endecja wykorzystywała wszelkiego rodzju nacjonalizmy to samo było w Niemczech czy Francji a w innych krajach europy też nie wyglądało to różowo.Po wojnie początkowo popieraliśmy Izrael potem byli to syjoniści.Większość naszych obywateli a szczególnie młodzi ludzie nie zwracają uwagi na wyznanie czy nacje i antagonizmy do Niemców Rosjan Żydów Ukraińców czy Murzynów zanikły .Natomiast ortodoksi czy nacjonaliści od czasu do czasu dająo sobie znać.W Polsce ortodoksyjni wyznawcy zgrupowani są w "Radio Maryja" ale to są ludzie starsi którzy byli tak wychowani przed wojną gdzie chcieli osobnych ławek dla żydów i wierzący w prawdziwość protokołów mędrców Syjonu czy że do macy dodaje się krwi dzieci chrześcijan. Obecnie też ortodoksyjni żydzi protestują czy ortodoksyjni chrześcijanie w USA.Nie piszę już o ortodoksyjnych wyznawcach islamu bo od czasu do czasu o nich słyszymy.
Wszystko co jest ortodoksyjne jest złe i powinno być pi ętnowane bez względu na wyznanie czy nację.

Alunia
07-01-2010, 22:27
Temat częściowo odgrzewany przy różnych okazjach.

Temat starych dokumentów jest odgrzewany?
Przytoczyłam zarządzenie z przed 150 lat.
"Skarby Dziedzictwa Narodowego" - tam się on znajduje.
Ja byłam tym dokumentem zaskoczona, a Ty?

senior A.P.
08-01-2010, 12:43
To zalezy co rozumiemy przez slowo ORTODOKSJA .
Moim zdaniem to nie ludzie o ortodoksyjnych przekonaniach sa zli ale ci co ortodoksow udaja !

O nacjonalizmie ,patriotyzmie tez dyskutowalismy i nic w tym zlego ale i tych okreslen "medrcy" tego swiata nie znosza i przeinaczaja .
A szkoda,ze dzisiaj nastepne pokolenia nie uczy sie co to jest i czym jest PATRIOTYZM NARODOWY .
Umilowanie wlasnej ojczyzny to tak jak umilowanie wlasnej MATKI .
Czy komus w tym swiecie zalezy aby nie milowac MATKI /RODZICOW ???
Co do anty- semityzmu ( na samo slowo mam dziwne samopoczucie) ,to warto ludziom tlumaczyc gdzie faktycznie on jest ,kiedy zachodzi i dlaczego a nie "swiechtac" tym slowem ,ktorego dzisiejsza mlodziez nie rozumie .

W sieci net jest nagrana rozmowa telefoniczna studentki Zydowki i jej rodzicow z jej znajomym /kolega/narzeczonym Wlochem i wzajemne traktowanie sie przez telefon (dowcipna zagrywka mlodych ze starymi rodzicami podczas audycji radiowej) - z tego mozna wyciagnac wiele wnioskow a szczegolnie ten ,KTO JEST ANTY .

waclaw46
08-01-2010, 16:53
Seniorze AP czy jesteś za powieszeniem Gwiazdy Dawida symbolu Judaizmu w Polskim Sejmie tak jak wisi krzyż?

Lila
08-01-2010, 19:15
Seniorze AP czy jesteś za powieszeniem Gwiazdy Dawida symbolu Judaizmu w Polskim Sejmie tak jak wisi krzyż?

Chyba jesteś chory?
Czy to Izrael?

Rozia
08-01-2010, 19:27
Hallo!Czy jest na tym forum jakis autentyczny ZYD?

Lila
08-01-2010, 19:29
Hallo!Czy jest na tym forum jakis autentyczny ZYD?

A jaki jest 'autentyczny'?

waclaw46
08-01-2010, 20:17
http://www.rumburak.friko.pl/img/symbole.gif
symbole religijne

Lila
08-01-2010, 20:28
http://img5.imagebanana.com/img/lz7ovfz/flaaizrael.jpg (http://img5.imagebanana.com/)

http://img5.imagebanana.com/img/ll2tr7mu/820_flaga_turecka_b.jpg (http://img5.imagebanana.com/)

To ja już nie wiem o co Ci chodzi Wacław.:)
Mają w naszym sejmie wisieć takie flagi?

waclaw46
08-01-2010, 21:09
Lilu ja piszę o symbolach religijnych a ty to mieszasz z flagami na których umieszczono symbole religijne.Przecież na fladze zakonu krzyżackiego był krzyż.Przecież papież błogosławił zakon który krzewił chrześcijaństwo walcząc z poganami i zezwolił na umieszczenie symbolu religijnego krzyża.Na wielu herbach jest symbol religijny krzyża czy należy zabronić jego umieszczenia bo to symbol religijny?I wszystkie herby do poprawy w Europie?
Tak jak chrześcijanie na medaliku mają przeważnie symbol krzyża tak inne wyznania mają takie symbole jak załączyłem w poście # 169. Może Ostatek jak go poprosimy napisze nam kiedyś o innych symbolach religijnych i ich genealogi.
Seniorze AP nie wywołuję cię do tablicy ,poniosło mnie ,emocje, przepraszam.Jest z tym symbolem pewien problem nie natury religijnej ale społecznej.Bo jak się na spokojnie zastanawiać to przy zapisach konstytucyjnych prawo do symbolu mają wszyscy inni wyznawcy.Mnie nie chodzi o zdjęcie krzyża tylko o umieszczenie innych symboli religijnych prawnie dopuszczonych w naszym kraju do umieszczenia na ścianie sejmu w taki sposób by wykazywały równość wszystkich religii.

gosiap
08-01-2010, 21:12
O Boże ,jak Ty mało znasz historię.

waclaw46
08-01-2010, 21:52
Domyślnie antysemityzm
O Boże ,jak Ty mało znasz historię.
Odpowiedź z Cytowaniem
Zaliczasz posty .

Alunia
08-01-2010, 23:39
Mnie nie chodzi o zdjęcie krzyża tylko o umieszczenie innych symboli religijnych prawnie dopuszczonych w naszym kraju do umieszczenia na ścianie sejmu w taki sposób by wykazywały równość wszystkich religii.
Coś w tym jest, słuszna uwaga....
Bo mam często wrażenie, że krzyż jest dziś bardziej symbolem dominacji kościoła, a nie religii chrześcijańskiej.

senior A.P.
09-01-2010, 12:18
To nie krzyz winien byc zdjety ze sciany ale Polska i Polacy winni zejsc z "zafundowanego" im krzyza, swietnie wmowiono:
"W krzyzu (+) cierpienie,w krzyzu zbawienie....".

Ci co nam to wmawiaja ukrzyzowac sie nie daja i swietnie sie maja.

Polacy !
Nie dajcie sie do konca ukrzyzowac ,bo zmartwywstanie nie jest taka prosta sprawa !!!

senior A.P.
09-01-2010, 12:28
"Czy jestem za powieszeniem w Sejmie....." ?
Jestem za wybraniem do Sejmu RP ludzi uczciwych ,sprawiedliwych i sluzacych PRAWDZIE i CALEMU NARODOWI !
Wieszanie symboli religijnych w Parlamentach uwazam za sztucznosc i maske cyrkowa.
Nie mozna palic 2 swieczek a tym bardziej siedem dla ..... i kariery, jezeli czlowiek ma oznaczac istote rozumna.
Obluda,falsz i pycha czesto ze soba "koleguja".

Ada 33
09-01-2010, 13:57
Oczywiście,że powinno być miejsce na umieszczanie symboli religijnych w miejscach publicznych proporcjonalnie do ilości wyznawców.
Nie powinno być sytuacji,ze mniejszości narzucają większości prawo do publikowania symboli.
Tak jak mnie nie urażają,a wręcz szanuje symbole religijne innych wyznań z takim samym szacunkiem chciałabym aby oni podchodzili do tego.

waclaw46
09-01-2010, 14:28
Oczywiście,że powinno być miejsce na umieszczanie symboli religijnych w miejscach publicznych proporcjonalnie do ilości wyznawców.
Szalet miejski jest miejscem publicznym.Zastanów się co piszesz.

tadeusz50
09-01-2010, 14:47
Nie powinno być sytuacji,ze mniejszości narzucają większości prawo do publikowania symboli.
Tak jak mnie nie urażają,a wręcz szanuje symbole religijne innych wyznań z takim samym szacunkiem chciałabym aby oni podchodzili do tego.
Jak ustalić i do kogo tą proporcjonalność. Pracowników? czy petentów? np.kierownik jakiegoś biura jest prawosławny jest sam w pokoju wiesz swój symbol, zastępca podobnie ale jest wyznania żydowskiego, trzeci pokój dwóch katolików i jeden ateista. Rozwiąż problem, Wg petentów kto ustali proporcjonalność, jaki zasięg miejski (gminny) wojewódzki, ogólnopolski. No i tak jak Wacław, też miejsce publiczne a co z parkami skwerami ulicami.?

Ada 33
09-01-2010, 19:01
Jeżeli mamy dyskutować na poziomie szaletów publicznych.....to ja rezygnuję i bardzo dziękuję takim dyskutantom.
Do poziomu magla nie dorastam.Przykro.

tadeusz50
09-01-2010, 19:14
Jeżeli mamy dyskutować na poziomie szaletów publicznych.....to ja rezygnuję i bardzo dziękuję takim dyskutantom.
Do poziomu magla nie dorastam.Przykro.
No tak znów ta wyższa półka!!
Pewnie w chwilach potrzeby fizjologicznej kanarki wynoszą to co się normalnie wydala bo to wstyd do szaletu iść. :confused: :confused:

waclaw46
09-01-2010, 19:18
Miejsce publiczne służy zaspokajaniu potrzeb użytkujących je osób, m.in. w zakresie rekreacji, wypoczynku, komunikacji, edukacji. Najczęściej stanowi własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Nie jest jednak wykluczone, by było ono własnością innych podmiotów.

Ado 33 przytaczam co to jest miejsce publiczne i nie masz co się obrażać .Ty jak nasi posłowie coś uchwalą a potem się dziwią.Czy nie lepiej wcześniej pomysł przedyskutować? Sama teraz widzisz.

Ada 33
09-01-2010, 19:59
Dyskutowanie problemu ....nie oznacza że mamy zagadnienie sprowadzić do poziomu szaletów....przerysowanie jest dobre w satyrze.
A w dyskusji do której ja przywykłam ważne są merytoryczne argumenty i tzw.analiza "swot" gdzie omawia się dobre i złe strony przedsięwzięcia.
A dyskusja o tym charakterze,którą tu proponujecie jest poniżej moich możliwości.
Ja mogę się mylić i również z kimś nie zgadzać,ale nie musimy się obrażać.
Chamstwa mam wystarczająco dużo dookoła i nie muszę go jeszcze szukać tutaj.
A jeżeli macie ochotę wieszać symbole religijne w szaletach tylko dlatego że są dla ludzi.....to gratuluję poczucia smaku i wrażliwości.

tadeusz50
09-01-2010, 20:08
Ada 33
Weż przeczytaj mój post 169 tam wyraziłem swoją opinię i wcale nie chamską. To raczej
Ty nosisz głowę wyżej niż masz własny nos. Powodzenia

ostatek
09-01-2010, 20:52
/.../ Tak jak chrześcijanie na medaliku mają przeważnie symbol krzyża tak inne wyznania mają takie symbole jak załączyłem w poście # 169. Może Ostatek jak go poprosimy napisze nam kiedyś o innych symbolach religijnych i ich genealogi. /.../

Wacławie, dla Ciebie wszystko; na miarę mojej wiedzy, oczywiście... ale...
nie jest możliwe napisanie o wszystkich symbolach religijnych, bo powstałaby opasła książka a i tak okazałoby się, że czegoś zabrakło.
W Polsce jest ponad 140 wyznań i związków religijnych (podaję za prof. Szyszkowską). Pokusić się o opis? O nie, życia może zabraknąć...
Proponuje odwrócić sytuację. Napiszę o symbolice krzyża. Postaram się napisać krótko i zwięźle, a Szanowni Forumowicze zdecydują czy post ma pozostać tutaj czy należy go przenieść do wątku religioznawstwo.

Jako narzędzie męki krzyż został zapożyczony przez Kartagińczyków i Persów od Asyryjczyków, przez nich zaś od Scytów. W Rzymie nie pojawia się przed wojnami punickimi.
Jako motyw ozdobny, pojawia się u Fenicjan (symbolizuje ofiarę), a także u Germanów (znak opieki sił magicznych).

Krzyż św. Antoniego w kształcie litery T (tau) jest symbolem życia, zbawienia, szczęścia.
Krzyż w kształcie Y jest znakiem łączności Pitagorejczyków, symbolizującym dwie drogi myślenia.
Krzyż z uchwytem jest znakiem nieśmiertelności, kluczem życia starożytnych Egipcjan.
Krzyż równoramienny jest krzyżem słowiańskiego Welesa.
W hermetyzmie pionowy słup krzyża oznacza siłę, działanie, pierwiastek męski; poziome ramię zaś pokój, odpoczynek, medytację, pierwiastek żeński, wody pierwotne.
Róża wiatrów w swej najprostszej formie jest również krzyżem (greckim) wiatrów.

Myślę, że kilka, przytoczonych powyżej, przykładów wystarczy.

Znakiem pierwszych chrześcijan była ryba. Krzyż jako symbol chrześcijaństwa zawdzięczamy Konstantynowi. Upamiętnił znak jaki ujrzał na niebie przed pokonaniem Maksencjusza. Umieścił identyczny na insygniach cesarskich wraz z napisem: "Pod tym znakiem zwyciężysz". Oczywiście, zniósł karę śmierci na krzyżu.
Od tej pory zaczęto wznosić krzyże na pałacach, domach, kościołach, placach...
Krucyfiks pojawił się dopiero w VI wieku. Sztuka romańska przedstawiała ukrzyżowanego Jezusa jako zwycięskiego króla: żywego, w koronie i długich szatach. W miarę upływu lat zmieniał się wizerunek; rany i cierpienie przedstawiano z większym realizmem.
Średniowiecze budowniczych katedr, mistyków i rycerzy odnosiło się do krzyża z egzaltacją, natomiast średniowiecze zabobonów i przesądów obdarzyło go właściwościami magicznymi, umieszczając go na drzwiach domów i stajni, aby strzegł ich przed złymi duchami i czarownikami.

W Europie Zachodniej niemal wszystkie kościoły zbudowane są na planie krzyża łacińskiego (krzyż o wydłużonej dolnej podstawie), chociaż zdarzają się wyjątki, mające kształt krzyża greckiego (krzyż równoramienny).

Najbardziej rozpowszechnionym symbolem na świecie jest gammadion, w sanskrycie svastika. Można go odnaleźć w Suzie, w Elamie, w Chinach, w Japonii, w Archipelagu Malajskim, w Polinezji, w basenie Mississipi, w Ameryce Środkowej, w Brazylii, w Ghanie, w Sudanie i w Kongo. W Europie pojawia się u Germanów w epoce brązu, a także od Hiszpanii po Skandynawię i w Besarabii. Nie znają go jedynie Australijczycy i Semici. Właśnie to popchnęło pewne grupy antyżydowskie za uznanie go za symbol narodów aryjskich, choć w rzeczywistości nie jest ich znakiem rozpoznawczym.

Istnieją dwa rodzaje swastyki: jedna, skierowana w lewo, oznaczająca wznoszenie się, narodziny, szczęście; i druga, skierowana w prawo, oznaczająca schyłek, upadek, śmierć.

Hitler przywlaszczył sobie tę drugą. W dodatku pomalował ja na czarno. Dobrze wiemy, jak się to dla niego skończyło.
Jean Prieur, autor książki "Symbole świata" (z tej książki wzięłam część informacji) pisze, że Hitler nie wiedział o dwóch rodzajach swastyk. Pozwolę sobie z nim się nie zgodzić. Zbyt dużo mówi się o zainteresowaniach i związkach Hitlera z okultyzmem.

Podpisuję się, choć jakoś niepewnie, pod zdaniem wymienionego autora: "należy być bardzo ostrożnym przy wyborze symbolu, jako że złowróżbne symbole przynoszą nieszczęście"... ale... iluż ludzi walczyło i zginęło właśnie za symbole... czasem dobre... czasem złe...

PS - przepraszam za wtręt w dyskusję i choć tematyczny jest ów wtręt czuję się jak intruz...

waclaw46
09-01-2010, 21:35
iluż ludzi walczyło i zginęło właśnie za symbole... czasem dobre... czasem złe...

Dziękuje za wyjaśnienia które na pewno pozwalają nam spojrzeć na sprawę bardziej spokojniej i obniżyć emocje.
Pozwoliłem sobie załączyć twoje słowa z wyjaśnienia które nam napisałaś jako motto, bo ono najbardziej obrazowa podsumowuje dyskusję o symbolach tu na tym forum.

Alunia
09-01-2010, 22:55
W Polsce jest ponad 140 wyznań i związków religijnych (podaję za prof. Szyszkowską).
Czy każde z wyznań ma swój symbol, Tosiu?

A jeśli ma, albo chociaż część z nich jakiś symbol posiada, to gdzie je eksponować?
I dlaczego nie wszystkie?
Wszak PREAMBUŁA Konstytucji zawiera słowa:

"....my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej,
zarówno wierzący w Boga
będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna,
jak i nie podzielający tej wiary,
a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł,
równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego - Polski.."

ostatek
10-01-2010, 00:37
Czy każde z wyznań ma swój symbol, Tosiu?

A jeśli ma, albo chociaż część z nich jakiś symbol posiada, to gdzie je eksponować?
I dlaczego nie wszystkie? /.../
Na temat eksponowania symboli, a w razie ich braku np. ksiąg świętych, w moim poście nie było ani słowa, bo kilkakrotnie w różnych wątkach się wypowiadałam o świeckim państwie (np. tu: http://www.klub.senior.pl/p-ateizm-czesc-druga.-post510555/postcount464.html z linkiem do Konkordatu i Ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania). Nie widzę potrzeby powtarzania się.
Odpowiedziałam Wacławowi, nieco przekornie... przyznam, swego czasu, zaskoczyła mnie symbolika krzyża i swastyki, która jest przecież złamanym krzyżem...

Rozgryzanie/studiowanie symbolizmu to zagłębianie się zarówno w historię, prehistorię, religię jak i w magię czy folklor, w poezję ale i w sztuki plastyczne, psychologię (również tłumu) a także psychoanalizę. Bo jest on, ten symbolizm, kluczem do świata myśli.

Nie każda epoka nadawała symbolowi taka samą rangę. Pisałam o średniowieczu, które umieściło go na najwyższej pozycji. Reformacja miała go za nic, nie ufała mu dopatrując się w nim pozostałości po bałwochwalstwie.
A my co o tym myślimy? Nie pytam o symbolikę emotikonek czy znaków drogowych...

Zaskoczyła mnie dyskusja zupełnie nie związana z tematem wątku... ale widzę podobną, bodajże w "Senior prasę czytuje"... hm... temat dnia? A może nowy wątek jest potrzebny?

Jeśli moje posty nie pasują do prowadzonej dyskusji... ponawiam propozycję - można je przenieść do religioznawstwa lub wyrzucić.

and1951
10-01-2010, 01:38
Nie każda epoka nadawała symbolowi taka samą rangę. Pisałam o średniowieczu, które umieściło go na najwyższej pozycji. Reformacja miała go za nic, nie ufała mu dopatrując się w nim pozostałości po bałwochwalstwie.
A my co o tym myślimy? Nie pytam o symbolikę emotikonek czy znaków drogowych...

Znaczenie symboliki krzyża maleje, szczególnie u ludzi młodych. Chociaż nie tylko, kiedyś na cmentarzu były tylko krzyże (ja tu widzę same plusy, mówił ateista), a teraz na przeróżnego kształtu kamiennych tablicach niewielkie krzyżyki.
To dlatego KK robi wokół nich taki szum.

Alunia
10-01-2010, 11:42
Nie widzę potrzeby powtarzania się.
"Czy każde z wyznań ma swój symbol, Tosiu?"

Tosiu, jedynie to pytanie kierowałam wprost do Ciebie.
Interesuje mnie symbolika religijna,
a Ty na temat religii wiesz tu, na forum, najwięcej.

senior A.P.
10-01-2010, 13:40
Kto w kogo "krzyzem" ?
Oj ciezko jest dwigac "krzyz zycia" choc na pocieszenie mamy " w krzyzu cierpienie,w krzyzu zbawienie.....(reszte sobie dospiewac).
Ale jezeli przy antysemityzmie dyskusja "zakrecila sie kolo krzyza" to dodam ,ze kazdego na stare lata krzyz bolii,tym bardziej,gdy zapomnial ze juz nie jest mlodym i czyni "tance i rozance".
Oj ciezko staremu podniesc sie z kolan,ciezko ,to juz lepiej na lezaco modlic sie z RM. No i oczywiscie wyslac datek za "katolicki glos w twoim domu".
Niech ta idzie na .... "zbozne cele".
Tylko mi nie zapominac o telefonii komorkowej (oczywiscie,ze rodzinnej).
Nie razde jednak dlugo przez te telefony "radzic" ,bo i rachunek nie maly przyjdzie a wtedy i o przeklenstwa nie trudno.
Bog z tego sie nie cieszy ale kompania telefoniczna ,no i posrednicy tez.
A w rodzinach (pewnie,ze w polskich ) bieda jeszcze wieksza nastanie !
I dopiero wtedy wytworzy sie antysemityzm .

ostatek
10-01-2010, 14:50
"Czy każde z wyznań ma swój symbol, Tosiu?"

Tosiu, jedynie to pytanie kierowałam wprost do Ciebie.
Interesuje mnie symbolika religijna,
a Ty na temat religii wiesz tu, na forum, najwięcej.
Aluniu, pochlebco! Sądzę, że wielu forumowiczów posiada bardziej rozległą wiedzę... ale nie piszą... dlaczego? hm... mam swoją teorię... bez znaczenia pewnie...

Myślę, że nie każda religia (związek religijny) ma swój, jedyny, niepowtarzalny symbol. Niektóre symbole są wspólne lub podobne do siebie. Niektóre wyznania unikają obrazków i symboliki. Niektóre mają tych symboli kilka i trudno wyodrębnić wiodący.

Czym właściwie jest symbol? Powiedzmy, że odzwierciedleniem pojęcia rozumowego bądź duchowego poprzez formę, która je streszcza i wyraża, poprzez konkretny lub werbalny obraz. Jest to wymyślony przez człowieka przedmiot, stwarzający wrażenie czegoś, co istnieje w umyśle.
Innymi słowy - symbol to rzeczywistość myślowa, wyrażająca się w rzeczywistosci dwu lub trójwymiarowej; podobnie jak bajka, parabola czy alegoria uzewnętrzniają się poprzez opowieść posiadającą podwójne znaczenie, przy czym każde znaczenie stanowi odrębną całość.
Symbolizm jest również językiem snów.

Symbole otaczają nas zewsząd... monety, sztandary, znaczki pocztowe, biżuteria, broń, grobowce, pomniki, uroczyste stroje, herby miast i rodów, a nawet znaki drogowe, o których już pisałam. Polityka i reklama posługują się nimi bez zastanowienia.

Oczywiście, symbole zmieniają (czasem) swoje pierwotne znaczenie, przenikają do innych kultur i wierzeń... jako przykład -
krzyż celtycki był specyficzną formą krzyża słonecznego (ramiona krzyża wystawały poza okrąg). Po przyjęciu chrześcijaństwa ten pogański symbol, w niezmienionej formie, przetrwał do dziś i jest powszechnym widokiem na kościołach czy nagrobkach (Irlandia).

Od kilku dni łażą (hm... chyba pełzają) za mną węże. Wszystko przez wierzenia Słowian... ale przecież nie oni byli pierwsi ani ostatni... wąż przewija się przez mnóstwo religii, wierzeń i kultur. I nie zawsze oznacza coś złego. A jeśli dodamy mu skrzydła i łapy... hm... smok wawelski jak żywy... a złą sławę owo smoczysko zawdzięcza Kadłubkowi... bo ponoć dobrotliwy on był, ten smok... i czakramu (przejścia w inny wymiar) pilnował...
Temat na długi post albo i dwa (w religioznawstwie, oczywiście). Może napiszę, jeśli czas, chęci i jego wysokość net pozwolą...

senior A.P.
11-01-2010, 08:46
Aluniu, pochlebco! Sądzę, że wielu forumowiczów posiada bardziej rozległą wiedzę... ale nie piszą... dlaczego? hm... mam swoją teorię... bez znaczenia pewnie...

Myślę, że nie każda religia (związek religijny) ma swój, jedyny, niepowtarzalny symbol. Niektóre symbole są wspólne lub podobne do siebie. Niektóre wyznania unikają obrazków i symboliki. Niektóre mają tych symboli kilka i trudno wyodrębnić wiodący.

Czym właściwie jest symbol?

Ja uwazam,ze droga zycia i smierci !

Powiedzmy, że odzwierciedleniem
- tego co sie wydarzylo,mialo miejsce,jak dla przykladu Ukrzyzowanie Jezusa przez (?) starotestamentowych Zydow czy Rzymian ??????????????

pojęcia rozumowego bądź duchowego poprzez formę, która je streszcza i wyraża, poprzez konkretny lub werbalny obraz. Jest to wymyślony przez człowieka przedmiot,
ktory ja uwazem (krzyz) za miejsce smierci ,

stwarzający wrażenie czegoś, co istnieje w umyśle
- nietylko w umysle i wyobrazeniach ale bylo faktem w przypadku ukrzyzowania Jezusa,syna Bozego !.

Innymi słowy - symbol to rzeczywistość myślowa, wyrażająca się w rzeczywistosci dwu lub trójwymiarowej; podobnie jak bajka, parabola czy alegoria uzewnętrzniają się poprzez opowieść

Czy ukrzyzowanie Jezusa na krzyzu jest bajka ???

posiadającą podwójne znaczenie, przy czym każde znaczenie stanowi odrębną całość.

Symbole otaczają nas zewsząd... monety, sztandary, znaczki pocztowe, biżuteria, broń, grobowce, pomniki, uroczyste stroje, herby miast i rodów, a nawet znaki drogowe, o których już pisałam. Polityka i reklama posługują się nimi bez zastanowienia.

Symbolem jest tez Gwiazda Davida,symbolem byla "swastyka hitlerowska",rodzaj polamanego krzyza.

Oczywiście, symbole zmieniają (czasem) swoje pierwotne znaczenie, przenikają do innych kultur i wierzeń... jako przykład -
krzyż celtycki był specyficzną formą krzyża słonecznego (ramiona krzyża wystawały poza okrąg). Po przyjęciu chrześcijaństwa ten pogański symbol, w niezmienionej formie, przetrwał do dziś i jest powszechnym widokiem na kościołach czy nagrobkach (Irlandia).

Od kilku dni łażą (hm... chyba pełzają) za mną węże. Wszystko przez wierzenia Słowian... ale przecież nie oni byli pierwsi ani ostatni... wąż przewija się przez mnóstwo religii, wierzeń i kultur. I nie zawsze oznacza coś złego. A jeśli dodamy mu skrzydła i łapy... hm... smok wawelski jak żywy... a złą sławę owo smoczysko zawdzięcza Kadłubkowi... bo ponoć dobrotliwy on był, ten smok... i czakramu (przejścia w inny wymiar) pilnował...
Temat na długi post albo i dwa (w religioznawstwie, oczywiście).
Dla przykladu w chrzescijanstwie .

Może napiszę, jeśli czas, chęci i jego wysokość net pozwolą...

Pozwola,pozwola ale nie wszystko i nie wszystkim forumowiczom !

ostatek
11-01-2010, 22:20
Przepraszam Seniorze A.P. - podzieliłam wypowiedzi na Twoje i moje... myślę, że po tym zabiegu post i rozmowa stały się bardziej czytelne.

"Czy każde z wyznań ma swój symbol, Tosiu?" /.../
Aluniu, /.../

Czym właściwie jest symbol?
Ja uwazam,ze droga zycia i smierci !
Powiedzmy, że odzwierciedleniem
- tego co sie wydarzylo,mialo miejsce,jak dla przykladu Ukrzyzowanie Jezusa przez (?) starotestamentowych Zydow czy Rzymian ??????????????
pojęcia rozumowego bądź duchowego poprzez formę, która je streszcza i wyraża, poprzez konkretny lub werbalny obraz. Jest to wymyślony przez człowieka przedmiot,
ktory ja uwazem (krzyz) za miejsce smierci ,
stwarzający wrażenie czegoś, co istnieje w umyśle
- nietylko w umysle i wyobrazeniach ale bylo faktem w przypadku ukrzyzowania Jezusa,syna Bozego !.
Innymi słowy - symbol to rzeczywistość myślowa, wyrażająca się w rzeczywistosci dwu lub trójwymiarowej; podobnie jak bajka, parabola czy alegoria uzewnętrzniają się poprzez opowieść
Czy ukrzyzowanie Jezusa na krzyzu jest bajka ???
posiadającą podwójne znaczenie, przy czym każde znaczenie stanowi odrębną całość.

Symbolem jest tez Gwiazda Davida,symbolem byla "swastyka hitlerowska",rodzaj polamanego krzyza.

Temat na długi post albo i dwa (w religioznawstwie, oczywiście).
Dla przykladu w chrzescijanstwie .
Może napiszę, jeśli czas, chęci i jego wysokość net pozwolą...
Pozwola,pozwola ale nie wszystko i nie wszystkim forumowiczom !

Pisałam o symbolice. Ogólnie. Odpowiadałam na pytanie Aluni. Zawężając mój post do symbolu jednej religii rozpocząłeś gonitwę cienia i rozmowę z sobą.
O symbolice swastyk pisałam w # 175.
O ile wiem, nie ma wątku "Chrześcijaństwo" ale są węże w chrześcijaństwie... i nie tylko w rajskim ogrodzie...

senior A.P.
12-01-2010, 13:00
Dzieki ,za przejrzystosc w poscie #184 - "co Twoje a co moje" .
Teraz czytajacy wie kto jet "kto",co pisze i jak go oceniac - BRAWO !
Ja nikogo " nie gonie" i nie mam celow zaganiania forumowiczow do kata. Choc zdarza sie to innym na tym forum.
Jestesmy przy temacie "antysemityzmu" i warto na ten temat dyskutowac tym bardziej ,ze antysemityzm z kazdym dniem rozlewa sie na caly swiat.
W Polsce ludzie sie jeszcze hamuja ukazywac jacy sa Semici i nie chca byc przeciwko nim "anty" .
Mnie bardzo dziwi dlaczego Polakow uwaza sie za antysemitow jezeli wielu Zydom uratowali zycie ,jak rowniez to,ze Polacy nie sa tacy jak pragna i pokazuja nas Zydzi w kazdym czasie i miejscu.

siekierka
30-01-2010, 14:53
Twórcami tak zwanego "antysemityzmu" są Żydzi. Żydzi, na starej zasadzie "łapaj złodzieja" wszyskie swoje grzechy zrzucają zawsze na innych. Opowiadał kiedyś syn rabina z Ucian, że prawy Żyd ma nakaz spluwania, zwykle trzy razy, na widok kościoła lub krzyża i wypowiadania przekleńsrtwa w pobliżu cmentarza , naktórym spoczywają goje. A Polacy to najgorsi, bo katoliccy goje.No to oni napewno się odwzajemniają. NO TO SĄ ANTYSEMICI, NIE ?

waclaw46
30-01-2010, 17:34
Antysemityzmu jaki był w Polsce sanacyjnej obecnie nie ma go w takiej postaci.Nacjonalizm religijny chrześcijański jest też skierowany na inne wyznania ale i też przeciwko innym orientacją seksualnym ale i też przeciw aborcji in vitro i walczą o nadrzędność prawa kanonicznego.W starszym pokoleniu pamiętającym czasy przedwojenne występuje częściej i widzimy to na reportażach TV /zwolennicy Radia Maryja/,ale też nie można generalizować na wszystkich wyznawców.U przywódców religijnych czy politycznych występowały wypowiedzi antysemickie co jest generalizowane na wszystkich polaków.Niektórzy nie dorośli do stanowisk czy pełnionej funkcji,plotą głupoty i za wszelkie zło na świecie odpowiedzialna jest jedna nacja .Ale też nie można przejść obok tego obojętnie nie ganiąc takie zachowania.Najgorsze są wojny etniczne i religijne.Nie umiejętności w rządzeniu i nietrafione decyzje ekonomiczne niejednokrotnie były zganiane na wroga zewnętrznego bo ktoś musiał być winny i zostawali kozłem ofiarnym systemu.Natomiast konflikt izraelsko arabski jest i końca jego nie widać a mediacje różnych stron nic nie dały.Iran wymachujący szabelkom ,kiedy lud ma wroga rządzi się lepiej,coś o tym wiemy