PDA

View Full Version : Skandal


tadeusz50
18-12-2009, 07:23
Zniknął napis "Arbeit Macht Frei" nad bramą w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.
http://www.rmf.fm/fakty,166784,Oswiecimska,brama,bez,Arbeit,macht,fr ei.html
To wręcz w głowie się nie mieści.Kto mógł to uczynić?

Scarlett
18-12-2009, 07:44
Tadeuszu nie mam na to odpowiedzi żadnej:mad: :confused:

mimoza
18-12-2009, 08:21
Ja sądzę, że to zrobili złomiarze.
Ręce bym im poucinała przy samej d....
Niczego nie uszanują - Cz

Jadzia_G
18-12-2009, 08:45
Witam - ja też tak sądze jak Mimoza dziwi mnie tylko......bo przecież to jest brama główna i nikt tam nie pilnuje :mad: A z drugiej strony jak nie szanują spokoju zmarłych na cmentarzach, gdzie napewno leżą ich bliscy ...to nie ma się co takim dziwić !!!!

Anielka
18-12-2009, 08:48
Pewnie chłopakom na "przelew" zabrakło.A takim to wszystko jedno co kradną,byle by parę groszy dostac.Tylko dziwię się tym,którzy skupują takie rzeczy.

zen
18-12-2009, 08:59
Prawdziwy skandal. Co robić ? - szukać, szukać i bardzo przykładnie ukarać. Dla naszej starszej społeczności jest to nie do pomyślenia.

tadeusz50
18-12-2009, 09:05
Z tego co słyszę w telewizorni tam było 4 strażników i monitoring. Teren rozległy to też pewnie trudne do upilnowania. Pewnie nikt nie przypuszczał by ktokolwiek poważył się na tak haniebny krok. Ta wiadomość z pewnością obiegnie cały świat.
Zgroza, zgroza.
ps.gdy usłyszałem tą wiadomość zastanawiałem się chwilę gdzie ją umieścić, czy nowy watek, czy w "senior pracę czytuje..."

senior A.P.
18-12-2009, 09:40
To nie zgroza ,tylko celowa robota i to przez "samych swoich".
Ajajaj ,co to teraz bedzie ?

Baśka13
18-12-2009, 10:08
Rzeczywiście skandal. Ale swoją drogą...Co robili strażnicy w tym czasie.To nie w jakimś zakamarku dokonało "dzieła",tylko w bramie głównej!Oj,ktoś "beknie"!

Lila
18-12-2009, 10:08
Nie wiem co Cię tak bulwersuje.
Wiadomo, złomiarze.
Wypada się modlić,aby szyny w spokoju zostawili,
bo dopiero może być nieszczęście.

A Muzeum?
Nie takie rzeczy kradli. Może tylko dziwić, że i w takim miejscu da się coś ukraść.

zosinek
18-12-2009, 10:57
Zimno a pić sie chce.Uważam że to złomiarze dla nich nie ma nic niemożliwego,świetego o skutkach i karze nie myślą.

tadeusz50
18-12-2009, 11:03
Wyrok wydany - złomiarze
Policja twierdzi co innego, raczej wyklucza udział złomiarzy.

ammi1952
18-12-2009, 11:07
No nie mów że na pamiątkę do swojego muzeum zgarneli

nutaDo
18-12-2009, 11:27
Informacja z Rzeczpospolitej:
Brama główna w obozie Auschwitz I, jako jedyna w całym obozie, została wykonana na rozkaz Niemców przez polskich więźniów politycznych. Zostali oni przywiezieni jednym z pierwszych transportów przybyłych z Wiśnicza na przełomie 1940-1941 roku. Wykonanie bramy związane było z wymianą prowizorycznego zewnętrznego ogrodzenia obozu, wspartego na słupach drewnianych, na ogrodzenie stałe na słupach żelbetowych, z drutem kolczastym pod napięciem.

Napis nad bramą - "Arbeit macht frei" - który jest jednym z symboli obozu, wykonali więźniowie z komanda ślusarzy pod kierownictwem Jana Liwacza (numer obozowy 1010). Mieli świadomie odwrócić literę B, jako zakamuflowany przejaw nieposłuszeństwa.
"Rz" Online

waclaw46
18-12-2009, 11:47
A czy kradzież przewodów trakcji kolejowej jest większym skandalem czy pokrywy studzienki kanalizacyjnej na drodze jest większym skandalem bo może dojść do wypadku.

Lila
18-12-2009, 11:52
Wyrok wydany - złomiarze
Policja twierdzi co innego, raczej wyklucza udział złomiarzy.

A jak myślisz? Antysemici pewnikiem?
A może antypoloniści?
Już raz zginęła. Wyzwoliciele obozu ją opylili za bimber.

liduszka
18-12-2009, 12:28
ja sie nie dziwie , jestem tez zdania , ze zlomiarze to zrobili , maja wprawe w rozbiorkach torow, kabli lini wysokiego napiecia i odziwo jak to robia. Ja doznalam tez szoku, jak poszlam na grob mojego syna. Mial literki z mosiadzu, krzyz i lampion, wszystko zostalo odpilowane ,poodbijane , ze musielismy caly kamien zmiecic i napisy wyryc w kamieniu. Tez zyczylam tym co to zrobili aby im rece w kamien sie zamienily. Wine maja , moim zdaniem ci co skupuja i tam musza szukac. Zreszta , to co teraz sie dzieje w Polsce to przechodzi ludzkie granice. Przeciesz wszyscy wierza w Boga i w najwiekarza swietosc papieza. Naj lepiej zaraz winnych szukac za granica i podzegac do nowych niesnasek , (wipitka i wybitka ) zdolnosc POLAKOW. Raz pomyslmy rosadnie , zanim wydamy wyrok.

waclaw46
18-12-2009, 12:41
A jak myślisz? Antysemici pewnikiem?
A może antypoloniści?
Już raz zginęła. Wyzwoliciele obozu ją opylili za bimber.
Zapomniałaś o komunistach.

Alisia
18-12-2009, 13:03
Zapomniałaś o komunistach.



a masoni cyklisci....

Mar-Basia
18-12-2009, 13:23
Wine maja , moim zdaniem ci co skupuja i tam musza szukac. Zreszta , to co teraz sie dzieje w Polsce to przechodzi ludzkie granice. Przeciesz wszyscy wierza w Boga i w najwiekarza swietosc papieza. Naj lepiej zaraz winnych szukac za granica i podzegac do nowych niesnasek , (wipitka i wybitka ) zdolnosc POLAKOW. Raz pomyslmy rosadnie , zanim wydamy wyrok.
Ano, dzieje sie Liduszko. Miedzy nami tego typu kradzieze sa wszedzie, dlaczego Polska mialaby pozostawac w tyle?

Lila
18-12-2009, 15:02
Zapomniałaś o komunistach.

Faktycznie.
Dużo ich zginęło w Oświęcimiu.

waclaw46
18-12-2009, 16:01
Lilu dużo zginęło w Oświęcimiu żydów i to z całej Europy.Nie chodzi o to kto zginął w obozie tylko o kradzież tablicy przy wejściu do obozu w Oświęcimiu.
Przecież co roku prasa pisze o kradzieży elementów mosiężnych z grobów na cmentarzach,wielu seniorów to dotknęło.Wszystko zależy od kultury społeczeństwa.Zresztą na Śląsku wiele napisów gotyckich było zniszczonych na cmentarzach przecież to nie robiły zielone ludki.Nie będę wspominał o innych nekropoliach innych wyznań czy narodów.Jesteśmy mało otwarci na inność kulturową a chęć zysku przysłania myślenie.

Karol X
18-12-2009, 17:23
Do jakiej podlosci ludzie sa zdolni - jesli mozna nazwac ludzmi tych,ktorzy stali z szeroko rozstawionymi nogami z pejczem w dloniach,przygladajac sie nieludzko katowanym zywym szkieletom,ludziom-cieniom,godzinami odbywajacymi kare slupka,pelzajacymi w blocie w jedna i druga strone,ku uciesze i smiechom tych z opaskami Kapo,SS,blokowym...
Ta ziemia wchlonela w siebie wyjatkowo duzo krwi,potu i ludzkich lez.Byla tez swiadkiem tego,jak czlowiek potrafil pohanbic czlowieka w jego codziennym,obozowym zyciu - tam poza drutami - gdzie tylko ta ziemia byla jedynym swiadkiem dramatu,ktory rozgrywal sie tam kazdego dnia.
Kradziez szyldu nad brama obozu zaglady to wyjatkowa podlosc i profanacja miejsca wyjatkowego.
__________________

Arti
18-12-2009, 17:29
coby tu nie mówić to jednak nie ma nadzoru odpowiedniego bo taki napis to nie kartka papieru którą można zdjąć przechodząc i schować do kieszeni.
Jedni widzą to jako pomnik drudzy jako coś do spieniężenia.
Z cmentarzy giną krzyże, uchwyty metalowe, z kościołów też...
a co może powstrzymać wandali?

Karol X
18-12-2009, 17:46
Ktos,kto przyjmuje zlom(punkty skupu)widza przeciez,co skupuja.
Przyjecie krzyza cmentarnego jako zlomu musi zastanawiac.
Kto przyjmie pociety na kawalki napis metalowy nad brama obozu jako zlom?
Szyld moze tez byc sprzedany niekoniecznie jako zlom.

Mar-Basia
18-12-2009, 17:53
Do jakiej podlosci ludzie sa zdolni - jesli mozna nazwac ludzmi tych,ktorzy stali z szeroko rozstawionymi nogami z pejczem w dloniach,przygladajac sie nieludzko katowanym zywym szkieletom,ludziom-cieniom,godzinami odbywajacymi kare slupka,pelzajacymi w blocie w jedna i druga strone,ku uciesze i smiechom tych z opaskami Kapo,SS,blokowym...
Ta ziemia wchlonela w siebie wyjatkowo duzo krwi,potu i ludzkich lez.Byla tez swiadkiem tego,jak czlowiek potrafil pohanbic czlowieka w jego codziennym,obozowym zyciu - tam poza drutami - gdzie tylko ta ziemia byla jedynym swiadkiem dramatu,ktory rozgrywal sie tam kazdego dnia.
Kradziez szyldu nad brama obozu zaglady to wyjatkowa podlosc i profanacja miejsca wyjatkowego.
__________________
Obawiam sie, ze nie dotrze cos napisal!!!!!!! Sa tacy, co w tym miejscu widza tylko ochydnego Zyda...co tam ukradzenie szyldu? Maly pikus, "akt zlodzieja".

A ja glosno mysle, ze sprawcami nie sa zlodzieje - za tym stoi ktos inny. Ostatnio cos za duzo tych "incydentow", pochodzik, manifestacja, napisik......dziwne to wszystko.

Kazik
18-12-2009, 18:06
Z tego co słyszę w telewizorni tam było 4 strażników i monitoring. Teren rozległy to też pewnie trudne do upilnowania. Pewnie nikt nie przypuszczał by ktokolwiek poważył się na tak haniebny krok. Ta wiadomość z pewnością obiegnie cały świat.
Zgroza, zgroza.
ps.gdy usłyszałem tą wiadomość zastanawiałem się chwilę gdzie ją umieścić, czy nowy watek, czy w "senior pracę czytuje..."
Dobrze zrobiłeś. Skankali u nas wysyp, więc osobny wątek się przyda.
Już sobie wyobrażam co pisze prasa Izraela i nie tylko oni i USA, ale wszędzie.

Karol X
18-12-2009, 18:14
Obawiam sie, ze nie dotrze cos napisal!!!!!!! Sa tacy, co w tym miejscu widza tylko ochydnego Zyda...co tam ukradzenie szyldu? Maly pikus, "akt zlodzieja".

A ja glosno mysle, ze sprawcami nie sa zlodzieje - za tym stoi ktos inny. Ostatnio cos za duzo tych "incydentow", pochodzik, manifestacja, napisik......dziwne to wszystko.

Myslalem,ze dotrze,ze przeczytaja ten post i jutro w pokorze przyniosa szyld,kajajac sie ze wstydu.
Nawet jesli kradziez sie uda,to ciezar tej kradziezy jest tak wielki,ze sama mysl o tym czynie bedzie dla zlodziei koszmarem nie do zniesienia na reszte ich nedznego zycia.
A w obozie ginela nie tylko ludnosc pochodzenia zydowskiego,ale i inne narodowosci,w tym spory procent Polakow,min.za pomoc wlasnie Zydom.
To tak gwoli przypomnienia.

Mar-Basia
18-12-2009, 18:17
A w obozie ginela nie tylko ludnosc pochodzenia zydowskiego,ale i inne narodowosci,w tym spory procent Polakow,min.za pomoc wlasnie Zydom.
To tak gwoli przypomnienia.

Akurat nie jestem osoba, ktorej nalezy to przypominac. JA TAM BYLAM!!!! i w dodatku nie jako turysta!!!!!!!:mad:

Karol X
18-12-2009, 18:28
Bylem tam dwukrotnie jako turysta,bo innej biologicznej mozliwosci nie mialem,i dziekuje Bogu,ze nie mialem.

Mar-Basia
18-12-2009, 18:42
Bylem tam dwukrotnie jako turysta,bo innej biologicznej mozliwosci nie mialem,i dziekuje Bogu,ze nie mialem.

Karolu, dziekuj Bogu, ze nie miales tego "szczescia", i rob wszystko abysmy nigdy do tego nie wrocili. Mimo, ze bylam malym dzieckiem, 4 letnim - odbilo sie to na moim zyciu. Co maja powiedziec starsze ode mnie dzieci lub dorosle osoby, ktore przezyly?
C zytajac wiadomosc o "zniknieciu" napisu historycznego z bramy wjazdowej Auschwitz-Birkenau - najpierw mnie zatkalo a potem ogarnela mnie wscieklosc!!!!! Gdyby to sie stalo np w Niemczech - nie dziwilabym sie wiele - ale w Polsce, kraju, ktory tyle ucierpial, wlasnie w tym obozie zginelo ponad milion niewinnych ludzi ze wszystkich zakatkow Europy, to sie poprostu nie miesci w glowie normalnego czlowieka.

Wlasnie dzisiaj dostalam w poczcie zaproszenie na uroczystosci 65-lecia Wyzwolenia KL Auschwitz, ktore sie odbedzie 27 stycznia 2010 roku.

Czy ktos z Was na tym forum zdaje sobie sprawe ile "prawdziwych" zywych, ktorzy tam byli - beda obecni (nie mowie o kibicach i wyglaszajacych mow)....co oni czuja, czytajac taka wiadomosc? Odpowiedz: nie bedzie ich wielu, bo albo stracili zycie albo powoli powymierali po wojnie.

Przepraszam, za wybuch oburzenia ale tak wlasnie to odczuwam.

PS. Moze nie na temat watku, ale powiem tak ogolnie,ze robi mi sie niedobrze kiedy czytam rozne dyskusje i watki Zyd/Polak, ironie, podteksty, ironiczne, szydercze wypowiedzi niektorych. Ubogie to wszystko i tyle! :mad:

Lila
18-12-2009, 18:50
Lilu dużo zginęło w Oświęcimiu żydów i to z całej Europy.Nie chodzi o to kto zginął w obozie tylko o kradzież tablicy przy wejściu do obozu w Oświęcimiu.
Przecież co roku prasa pisze o kradzieży elementów mosiężnych z grobów na cmentarzach,wielu seniorów to dotknęło.Wszystko zależy od kultury społeczeństwa.Zresztą na Śląsku wiele napisów gotyckich było zniszczonych na cmentarzach przecież to nie robiły zielone ludki.Nie będę wspominał o innych nekropoliach innych wyznań czy narodów.Jesteśmy mało otwarci na inność kulturową a chęć zysku przysłania myślenie.

Ba, a kradzieże płyt nagrobnych?
Była taka w Gnieźnie. Wartość łupu- 400 zł.
Kto zrozumie człowieka?

Lila
18-12-2009, 18:52
Dobrze zrobiłeś. Skankali u nas wysyp, więc osobny wątek się przyda.
Już sobie wyobrażam co pisze prasa Izraela i nie tylko oni i USA, ale wszędzie.


Można się domyśleć.
Ohydni Polacy.

Lila
18-12-2009, 18:54
Obawiam sie, ze nie dotrze cos napisal!!!!!!! Sa tacy, co w tym miejscu widza tylko ochydnego Zyda...co tam ukradzenie szyldu? Maly pikus, "akt zlodzieja".

A ja glosno mysle, ze sprawcami nie sa zlodzieje - za tym stoi ktos inny. Ostatnio cos za duzo tych "incydentow", pochodzik, manifestacja, napisik......dziwne to wszystko.


STD jednym słowem.

krystynas53
18-12-2009, 19:06
Nad bramą wisi wierna kopia napisu. Motyw? Kiedy?
100 000 zł nagrody czeka.

Lila
18-12-2009, 19:11
Nad bramą wisi wierna kopia napisu. Motyw? Kiedy?
100 000 zł nagrody czeka.

O, to nowość.
2 godziny temu było 5.000.

Jadzia_G
18-12-2009, 19:31
Ktos,kto przyjmuje zlom(punkty skupu)widza przeciez,co skupuja.
Przyjecie krzyza cmentarnego jako zlomu musi zastanawiac.
Kto przyjmie pociety na kawalki napis metalowy nad brama obozu jako zlom?
Szyld moze tez byc sprzedany niekoniecznie jako zlom.

Odnośnie składnic złomu ....oczywiście można by przeprowadzić jakieś kontrole ....i jednemu czy drugiemu poprostu odebrać zezwolnie na prowadzenie skupu. Wydaje się prosta sprawa.......ale nie u nas. To samo było wiele lat temu ze sznurkiem do snopowiązałek (pamiętam z dzieciństwa) z.....papierem toaletowym - poprostu nic się nie da i koniec :mad: Dopiero może jak ukradną kilometry szyn i dojdzie do jakiejś katastrofy .. ktoś może ruszy mózgownicą.:mad:

bronczyk
18-12-2009, 19:40
Likwidować skupy złomu z powodu kradzieży? Może portmonetki również. Nie wiemy kto i po co ukradł, więc lepiej nie szukać najprostszych rozwiązań. Ktokolwiek to zrobił powinien ponieść surową karę.

bogda
18-12-2009, 19:43
Ja bym się w tym nie dopatrywała żadnych działań politycznych czy tym podobnych.
Złomiarze, najczęściej są to pijacy i dla nich nie ma rzeczy świętej poza jedną, butelką wódki czy innej berbeluchy.
Potrafili ukraść wota z kościoła, litery i krzyże z nagrobków, rynny na J.Górze.
Oni to łamią, niszczą i dopiero sprzedają.
Z takich kawałków nie widać co to było, co nie oznacza że skupom złomu należałoby się przyjrzeć dokładnej.
Ile razy stały pociągi bo pokradli kable z trakcji elektrycznej, kiedyś rozbroili zwrotnicę i tylko dzięki uwadze maszynisty nie doszło do wypadku.

tadeusz50
18-12-2009, 19:44
Kontrole w punktach skupu złomu były parę lat temu. Czy obecnie są nie wiem. Też parę lat temu potrzebna była koncesja na prowadzenie takiego punktu.

waclaw46
18-12-2009, 20:08
Koncesja kojarzy mi się z rozdzielnictwem a to jest korupcyjn genne bez względu na system.Punkt skupu powinien spełniać określone warunki a jak nie spełnia to właściciel płaci nic więcej.

Kazik
18-12-2009, 20:51
W punktach skupu chyba popłoch i chowają pokrywy studzienek, przewody trakcyjne itp. Może kontrole zdążyli już przeprowadzić, a jak nic nie znaleźli to złodzieje teraz już nie zaniosą. Wysoka nagroda-to może ktoś ich sypnie.

A tu podgląd na bramę główną. Trochę długo się ładuje, a później wyświetla obraz 1-2 sek i następnie pobiera nowy 3-4 sek. Teraz spokojnie, zobaczę rano jak będzie tam jakiś ruch. Policyjny już chyba nie, ale turyści będą wchodzić.
http://pl.auschwitz.org.pl/z/index.php?option=com_content&task=view&id=18&Itemid=29

stanley47
18-12-2009, 21:14
W marcu 1986 roku z Archikatedry Gnieźnieńskiej złodzieje skradli srebrny relikwiarz Św. Wojciecha . Sprzedaż srebrnej trumienki była przedsięwzięciem niemożliwym do zrealizowania , zatem sprawcy przetopili unikatowe dzieło na kilogramy srebra.Zastanawiam się jak to możliwe , że w kraju gdzie 95% obywateli jest ochrzczonym możliwa jest profanacja świętości .

tadeusz50
18-12-2009, 21:34
W marcu 1986 roku z Archikatedry Gnieźnieńskiej złodzieje skradli srebrny relikwiarz Św. Wojciecha . Sprzedaż srebrnej trumienki była przedsięwzięciem niemożliwym do zrealizowania , zatem sprawcy przetopili unikatowe dzieło na kilogramy srebra.Zastanawiam się jak to możliwe , że w kraju gdzie 95% obywateli jest ochrzczonym możliwa jest profanacja świętości .
Po pierwsze jest te 5%, po drugie ochrzczony jako niemowlę bez jego woli. Co wyrasta z tego ochrzszczonego to już inna sprawa.

Karol X
18-12-2009, 21:46
Ja bym się w tym nie dopatrywała żadnych działań politycznych czy tym podobnych.
Złomiarze, najczęściej są to pijacy i dla nich nie ma rzeczy świętej poza jedną, butelką wódki czy innej berbeluchy.
Potrafili ukraść wota z kościoła, litery i krzyże z nagrobków, rynny na J.Górze.
Oni to łamią, niszczą i dopiero sprzedają.
Z takich kawałków nie widać co to było, co nie oznacza że skupom złomu należałoby się przyjrzeć dokładnej.
Ile razy stały pociągi bo pokradli kable z trakcji elektrycznej, kiedyś rozbroili zwrotnicę i tylko dzięki uwadze maszynisty nie doszło do wypadku.

Co?!Rynny tez?!
Rozumiem,ze zblizaja sie swieta,ze jest wieksze zapotrzebowanie na plyn rozgrzewajacy,ze musi go wystarczyc do trzech kroli,ale zeby az tak?!
Jesli to sprawka miejscowych obszczymurkow,to szyld znajdzie sie predko.
Jesli natomiast wnuczek Hansa jest kolekcjonerem staroci z czasow wojny,to....moze byc roznie z odzyskiem szyldu.
Mnie zastanawia jedno.
Demontaz takiego kilkumetrowego szyldu nie odbyl sie bezszelestnie.Nie zrobil tego jeden czlowiek.A grupa kilku ludzi targajacych kilkumetrowy przedmiot,ladujaca noca na samochod musiala rzucac sie w oczy.

araad
18-12-2009, 21:50
Karolu dla naszych złomiarzy to drobne zadanie.Potrafią zwinąc wiele set metrów trakcji elektrycznej lini kolejowej pod napięciem.I to na torach często uczęszczanych.

Karol X
19-12-2009, 00:10
Kraju moj,kraju wegla i stali i konwalii
Rurka i szyna w reku
Swieci nawet po ciemku...

Arti
19-12-2009, 00:17
W marcu 1986 roku z Archikatedry Gnieźnieńskiej złodzieje skradli srebrny relikwiarz Św. Wojciecha . Sprzedaż srebrnej trumienki była przedsięwzięciem niemożliwym do zrealizowania , zatem sprawcy przetopili unikatowe dzieło na kilogramy srebra.Zastanawiam się jak to możliwe , że w kraju gdzie 95% obywateli jest ochrzczonym możliwa jest profanacja świętości .

ano widzisz są tacy co to cały tydzień zapominają kim są a w niedzielę ryp na kolana i oczy wznoszą do nieba.

Arti
19-12-2009, 00:24
Demontaz takiego kilkumetrowego szyldu nie odbyl sie bezszelestnie.Nie zrobil tego jeden czlowiek.A grupa kilku ludzi targajacych kilkumetrowy przedmiot,ladujaca noca na samochod musiala rzucac sie w oczy.

duży teren no i nikomu nie przyszło do głowy, że ktoś waży się coś takiego zrobić.
Myślę, że warto by było zatrudnić parę psów ze schroniska bo i słuch mają lepszy od człowieka i w pilnowaniu są bardziej odpowiedzialne.

Pani Slowikowa
19-12-2009, 03:05
Mysle ze ukradzenie tegi szyldu to musi byc jakas prowokacja.. W przeddzien Hanukkah.. hmmm. ??

To nie pachnie normalnymi zlomiarzami.. bo jaki zlomiarz tak umialby sie zoragnizowac?? Za jakie pieniadze??
Tam musiala byc jakas wieksza szajka.. i moze straznicy przekupieni.. ??
Ale po co?? Dlaczego akurat szyld w Aushwitz??

Stalin
19-12-2009, 03:48
To normalna **ujnia jest... I tyle...

Lila
19-12-2009, 10:01
Mysle ze ukradzenie tegi szyldu to musi byc jakas prowokacja.. W przeddzien Hanukkah.. hmmm. ??

To nie pachnie normalnymi zlomiarzami.. bo jaki zlomiarz tak umialby sie zoragnizowac?? Za jakie pieniadze??
Tam musiala byc jakas wieksza szajka.. i moze straznicy przekupieni.. ??
Ale po co?? Dlaczego akurat szyld w Aushwitz??

Czyli co?
Żydzi ukradli, jak i freski Bruno Schulza z Drohobycza?

tadeusz50
19-12-2009, 10:16
Media tez wyciągają różne możliwości kto mógł dopuścić się takiego czynu. Kradzież na zamówienie przez szalonego kolekcjonera, prowokacja. Oby jak najszybciej odnaleziono szyld, sprawców odpowiednio ukarano.

Lila
19-12-2009, 10:23
Media tez wyciągają różne możliwości kto mógł dopuścić się takiego czynu. Kradzież na zamówienie przez szalonego kolekcjonera, prowokacja. Oby jak najszybciej odnaleziono szyld, sprawców odpowiednio ukarano.

Jaka tam prowokacja? Kto i kogo miał sprowokować?
A kradzież grafik wyżej wymienionego Schulza z Jagiellonki?
Miały wyjechać z kraju, ale nie zdążyły.

Mar-Basia
19-12-2009, 10:31
Grafiki Schultza z Jagielonki nie byly symbolem smierci ponad miliona ludzi - i tu lezy zasadnicza roznica.

Lila
19-12-2009, 10:37
Grafiki Schultza z Jagielonki nie byly symbolem smierci ponad miliona ludzi - i tu lezy zasadnicza roznica.

Nooo, może to miało wartość dla kolekcjonera.

Mar-Basia
19-12-2009, 10:39
Nie sadze, zeby to byl kolekcjoner. Sprawa jest w reku organow sledczych, ktore jak zechca powiedza publice prawde.

Lila
19-12-2009, 10:40
Czyli STD po staremu?
:):)

tadeusz50
19-12-2009, 10:44
Ja jakoś jednak przychylam się do "szalonego kolekcjonera" bo patrząc z innej strony gdy jest skradzione jakieś cenne dzieło sztuki, to raczej wiadomo, że w oficjalnym obrocie nie ma możliwości go sprzedać.

Mar-Basia
19-12-2009, 10:49
Czyli STD po staremu?
:):)

Moze i lepiej wiesz, w koncu masz doswiadczenie z tej dziedzinie. :)

Lila
19-12-2009, 10:56
Moze i lepiej wiesz, w koncu masz doswiadczenie z tej dziedzinie. :)


...powiedziała święta Barbara od Judasza.
:D :D :D

ps.a propo's. Judasz oddał srebrniki,
więc może i ten napis wróci. O ile jest w kraju.

waclaw46
19-12-2009, 12:26
Dla zwolenników teorii spiskowych dokładam "temat zastępczy"
w wieku informacji jest o czymś pisać i mówi się tylko o tym jest to często stosowane przez "inżynierów od polityki społecznej".

Alisia
19-12-2009, 12:36
...powiedziała święta Barbara od Judasza.
:D :D :D

ps.a propo's. Judasz oddał srebrniki,
więc może i ten napis wróci. O ile jest w kraju.


Swieta Barbara
Urodziła się pod koniec III w., legenda mówi, że w Nikomedii (dziś Izmid w Turcji) jako córka bogatego i wpływowego człowieka. Według legendy ojciec jej nazywał się Dioskur.
Raczej wiec Judasza osobiscie spotkac nie mogla.



Rozparujac wypowiedz na plaszczyznie figur retorycznych,Who is Judasz?
Mowila Barbara do Lili.
Jesli Barbara Swieta......?w przenosni .....to wspoldyskutantka....sama sie okreslila.
Alez....

Kazik
19-12-2009, 13:42
Coraz bardziej odchodzę od sprawców złomiarzy. To tak wiele nie waży a ryzyko ogromne. No i wcześniejsze rozeznanie terenu i zwyczajów ochrony.

A w Izraelu już "wiedzą" dlaczego to zrobiono:

To wstrętny czyn, który ma charakter profanacji. Ten gest świadczy po raz kolejny o wrogości i przemocy wobec Żydów - mówił Izraelski wicepremier i minister ds. rozwoju regionalnego Silwan Szalom

Właśnie za takie myślenie i wypowiedzi są kochani w świecie tak jak są. Oczywiście nie tylko za wypowiedzi, za uczynki też. Dawne i dzisiejsze.

Lila
19-12-2009, 13:46
Ha ha ha..
Kradzież tablicy -przemocą wobec Żydów.
Co jeszcze?

tadeusz50
19-12-2009, 14:02
To wstrętny czyn, który ma charakter profanacji. Ten gest świadczy po raz kolejny o wrogości i przemocy wobec Żydów - mówił Izraelski wicepremier i minister ds. rozwoju regionalnego Silwan Szalom

Tak jakbym czytał naszego Kazika, chodzi oczywiście o to co ktoś zrobił lub zrobi np premier Tusk.

Arti
19-12-2009, 14:44
że polityka jako polityka jest uprawiana w różny sposób to wiem.
To wstrętny czyn, który ma charakter profanacji. Ten gest świadczy po raz kolejny o wrogości i przemocy wobec Żydów - mówił Izraelski wicepremier i minister ds. rozwoju regionalnego Silwan Szalom


że ma charakter profanacji,,tak ma ale, że o wrogości i przemocy wobec Żydów ten czyn świadczy? to już przewrażliwienie wiceministra moim zdaniem.

jip
19-12-2009, 15:01
że polityka jako polityka jest uprawiana w różny sposób to wiem.
że ma charakter profanacji,,tak ma ale, że o wrogości i przemocy wobec Żydów ten czyn świadczy? to już przewrażliwienie wiceministra moim zdaniem.
No i tu będę będę Cie popierał, myślę również, że takimi wypowiedziami Żydzi narobią sobie więcej antysemitów, a może im o to idzie, może na antysemityzmie bazują, może taka ich gra... może..., ale ja mam kumpli Żydów i są ok......

Mar-Basia
19-12-2009, 15:13
..., ale ja mam kumpli Żydów i są ok......

Powtarzasz to jak stara kataryna w kazdym watku o Zydach. Czyzbys chcial sie wybielic? Na to wyglada!:confused:

jip
19-12-2009, 15:17
Powtarzasz to jak stara kataryna w kazdym watku o Zydach. Czyzbys chcial sie wybielic? Na to wyglada!:confused:
Masz rację, może wg Ciebie Żyd nie może być "kumplem ok".., zapytam? A wybielanie, nie przed Tobą... a wydawałaś się mądrą, no ale tylko wydawałaś się...

Lila
19-12-2009, 15:17
No i tu będę będę Cie popierał, myślę również, że takimi wypowiedziami Żydzi narobią sobie więcej antysemitów, a może im o to idzie, może na antysemityzmie bazują, może taka ich gra... może..., ale ja mam kumpli Żydów i są ok......

No i widzisz Jip?:D

Hmm, znajomość z Żydami wybiela podobno, jak Ace.:D
A znajomość z Murzynami?
Aż się boję pomyśleć o znajomości z Chińczykiem.

Mar-Basia
19-12-2009, 15:24
Masz rację, może wg Ciebie Żyd nie może być "kumplem ok".., zapytam? A wybielanie, nie przed Tobą... a wydawałaś się mądrą, no ale tylko wydawałaś się...

Tym razem podpytaj psa. Mundrys chlopek a nie poniales o co cie pytano. Zdecydowanie summienie cie gryzie, a to zly znak.
A czy Zyd moze byc kumplem czy nie - zostaw te gadke dla ciebie i tobie podobnym. Jest ich sporo wkolo.

jip
19-12-2009, 15:24
No i widzisz Jip?:D

Hmm, znajomość z Żydami wybiela podobno, jak Ace.:D
A znajomość z Murzynami?
Aż się boję pomyśleć o znajomości z Chińczykiem.
Mam znajomości z Chińczykiem, no wiesz trzeba zapobiegliwym być, a jak przyjdą? a Murzyna, jak się uczyłem to razem z Murzynem M. Os... się zwał... no muszę mieć znajomości inaczej trudno żyć, ale wiesz nie szczycę się ze znajomości z wszystkimi Żydami, jedna znajomość taka forumowa - nie wybiela a mnie tłamsi, bo za dużo myślałem pozytywnie o wszystkich Żydach, a nie wszyscy Żydzi są pozytywnymi Żydami... niektórzy są upierdliwi....
AAAA muszę dodać, że mój pies też tak sądzi......No i popatrz podobno jestem mundrym chlopkiem, cholera nie wiedziałem, myślałem, ze tylko mundry jest mój pies.....

Rozia
19-12-2009, 15:27
Albo tacy okularnicy,albo rudzi,a moze lysi?

A tutaj jak zwykle dyskusja na wysokim poziomie!

Lila
19-12-2009, 15:28
Mam znajomości z Chińczykiem, no wiesz trzeba zapobiegliwym być, a jak przyjdą? a Murzyna, jak się uczyłem to razem z Murzynem M. Os... się zwał... no muszę mieć znajomości inaczej trudno żyć, ale wiesz nie szczycę się ze znajomości z wszystkimi Żydami, jedna znajomość taka forumowa - nie wybiela a mnie tłamsi, bo za dużo myślałem pozytywnie o wszystkich Żydach, a nie wszyscy Żydzi są pozytywnymi Żydami... niektórzy są upierdliwi....

Jeszcze jak upierdliwi!:D
Ze starości pewnikiem.:D

Aaaa, ten Os...coś tam, to nie Osama bin Laden?
Oj, ale to Arab! On Cię nie wybieli biedaku, oj nie!:D

Lila
19-12-2009, 15:29
Albo tacy okularnicy,albo rudzi,a moze lysi?

A tutaj jak zwykle dyskusja na wysokim poziomie!

Rozia, jak zwykle.:D

Buźka!

araad
19-12-2009, 16:22
No i Jipie oberwałeś należało ci się jak nic .Ja nie lubię Żydów a Ty występowałeś jako ich obrońca no i masz "mundry chłopek" jesteś. I tak tylko się zastanawiam skąd tyle agresji i po co? Bądzcie raczej grzeczni bo Mikołaj Was nie odwiedzi.

jip
19-12-2009, 16:44
No i Jipie oberwałeś należało ci się jak nic .Ja nie lubię Żydów a Ty występowałeś jako ich obrońca no i masz "mundry chłopek" jesteś. I tak tylko się zastanawiam skąd tyle agresji i po co? Bądzcie raczej grzeczni bo Mikołaj Was nie odwiedzi.
Teraz już też lubię nie wszystkich Żydów, pozdrawiam, nieraz trzeba się wyładować, nie masz się czemu dziwić, organizm ludzki już to ma, że czasem musi agresywny być, podobno to przedłuża życie tego agresywnego organizmu, byle nie za częsta agresja była, wtedy organizm skraca życie...

senior A.P.
20-12-2009, 09:31
Jak juz znajda ten orginal z bramy obozu oswiecimskiego to zapewne powiedza/napisza gdzie zostal podrzucony/porzucony.
Na zlomowisku napewno nie ,chyba ze potna na poszczegolne litery, zbiora to i poskladaja,odwroca "B" (duze),zlacza to w calosc i z powrotem powiesza na bramie.Wtedy dopiero cala wrzawa wokol tego ucichnie a muzeum i holokaust bedzie lepiej strzezone. Pieniadze na walace sie budynki i ich odremontowanie sie znajda.Zreszta Niemcy juz tam cos obiecuja a i chyba Izrael dorzuci ,bo Polska nie ma z czego - dziura budzetowa sie powieksza,no chyba ze emerytom z "wrony" zabiora.
Wszystko sie jakos zgrywa i na dobre wyjdzie choc nie wszystkim,bo taki np. Prezydent RP musi to wszystko odchorwac i na przyszlosc niech do dekoracji odznaczonych nie wysyla swej zony.
A zreszta ida swieta i zapalaja sie kolejne swieczki.

tadeusz50
20-12-2009, 15:50
Szyld "Arbeit macht frei" poszukiwany na całym świecie

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Szyld-Arbeit-macht-frei-poszukiwany-na-calym-swiecie,wid,11794168

Lila
20-12-2009, 17:20
Jak juz znajda ten orginal z bramy obozu oswiecimskiego to zapewne powiedza/napisza gdzie zostal podrzucony/porzucony.
Na zlomowisku napewno nie ,chyba ze potna na poszczegolne litery, zbiora to i poskladaja,odwroca "B" (duze),zlacza to w calosc i z powrotem powiesza na bramie.Wtedy dopiero cala wrzawa wokol tego ucichnie a muzeum i holokaust bedzie lepiej strzezone. Pieniadze na walace sie budynki i ich odremontowanie sie znajda.Zreszta Niemcy juz tam cos obiecuja a i chyba Izrael dorzuci ,bo Polska nie ma z czego - dziura budzetowa sie powieksza,no chyba ze emerytom z "wrony" zabiora.
.

No, wychodzi na to iż złodziej Polsce się przysłużył.
Auschwitz dostanie od Niemców 60 mln euro - więcej kosztuje ich utrzymanie obozu niż jego budowa.

Jest już decyzja Angeli Merkel.
Dzięki temu ciężar utrzymania obozu spadnie częściowo na barki jego budowniczych.
Najwyższy czas, nieprawdaż?

senior A.P.
20-12-2009, 23:59
Oby tylko zamiast starego remontowac nowych nie zechcieli budowac .
Niemcow na to stac ,ich sponsowrow tez.

Kazik
21-12-2009, 02:10
No i znaleziono. Aż w Zachodniopomorskim. Szczegółów brak. Napiszą po przesłuchaniu.

Pani Slowikowa
21-12-2009, 02:36
No i znaleziono. Aż w Zachodniopomorskim. Szczegółów brak. Napiszą po przesłuchaniu.


I torturach:confused: ?

Kazik
21-12-2009, 02:47
Skoro tu seniorzy pisali, że należałoby im nogi z d*** powyrywać razem z płucami, to dlaczego nie. A może ich przewieźć do Guantanamo? Amerykanie potrafią.

Pani Slowikowa
21-12-2009, 02:54
Skoro tu seniorzy pisali, że należałoby im nogi z d*** powyrywać razem z płucami, to dlaczego nie. A może ich przewieźć do Guantanamo? Amerykanie potrafią.

Ja tylko jestem ciekawa jakie byly pobudki do tej akcji.. Mam swoja teorie .. spiskowa. Moze w Gauantanamo dowiedzielibysmy sie?? Ja jestem przeciw takim metodom.. zdecydowanie PRZECIW:confused:

Jestem przekonana ze skandal dopiero teraz sie zacznie naprawde..

Kazik
21-12-2009, 03:13
Obama też przeciw, ale nie wie co z nimi zrobić. W Europie się nie kwapią na przyjęcie tych gości, do domu to więźniowie nie chcą. Czy Obama ma już pomysł co dalej po likwidacji tego więzienia?

eledand
21-12-2009, 05:27
Słów mi brak i tyle.
Jest to zabytek dla pomordowanych wszystkich którzy tam zginęli.

Surowa kara i tyle!!!

Kazik
21-12-2009, 05:31
Pocięte na 3 kawałki, to się zespawa i tyle. A kto to zrobił to dziś podadzą. Pięciu zatrzymano.

tadeusz50
21-12-2009, 06:42
Tablicę odnaleziono w Kujawsko-Pomorskim. 5 podejrzanych w wieku 20-39lat.

Mar-Basia
21-12-2009, 11:03
Aresztowali w kujawsko-pomorskim. Dziwna sprawa? Oplacalo sie zlomiarzom wiesc napis przez cala Polske aby go "elegancko" pociac w trzy, latwo zespawalne czesci aby pozniej latwo pospawac? :rolleyes:

Lila
21-12-2009, 11:11
STD kontra kosmos.

Ojoj, ale będzie zawód.

siekierka
21-12-2009, 11:17
W/g relacji Policji, pocięli napis jeszcze w Oświęcimiu, żeby było łatwiej przewieźć. A w Czarnkowie (między Toruniem a Bydgoszczą w pobliżu miejsca zamordowania przez UB ks. Jerzego Popiełuszki) ukryli pod śniegiem(!?).

araad
21-12-2009, 11:19
Fiu fiu to celowo aż tam dowiezli? I jak tu nie wierzyć w STD

zosinek
21-12-2009, 11:26
"Szalony kolekcjoner" jak to sobie wyobrażał?

Lila
21-12-2009, 12:00
"Szalony kolekcjoner" jak to sobie wyobrażał?

Może w swoim parku pod Monachium?
Jako wnuczek Hansa?
Niebawem się dowiemy. Panowie szybko pękną.:)

tadeusz50
21-12-2009, 12:05
Łączenie miejsca (przybliżonego) zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki z miejscem ukrycia pociętej tablicy to już jakaś kosmiczna hipoteza. Oj siekierka, siekierka

Lila
21-12-2009, 12:06
Noooo toteż mówię.
STD kontra Kosmos..:):):)

Stalin
21-12-2009, 12:53
Senior AP - musze cię zmartwic - swiat ma Polaków w d*pie i najwyzsza pora nauczyc się zyć z ta prawdą...:D:D

senior A.P.
21-12-2009, 14:44
"stalin" to jest twoje zdanie ,tylko dopisz ktory to jeszcze swiat ,bo na "tamtym swiecie" nie ma "narodow wybranych" - wszyscy sa rowni i na jednym prawie sadzeni przez ich STWORCE !
Teraz aby ci jeszcze bylo weselej z "powodu Polakow" to dopisze,ze w USA Polki juz nie chca sprzatac domow u Amerykanow zydowskiego pochodzenia !
Zgadnij dlaczego .

siekierka
21-12-2009, 14:57
Łączenie miejsca (przybliżonego) zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki z miejscem ukrycia pociętej tablicy to już jakaś kosmiczna hipoteza. Oj siekierka, siekierka


Jeśli pojedziesz szosą Toruń - Bydgoszcz (przez Fordon), to napotkasz krzyż w miejscu kaźni x. Popiełuszki a potem wieś Czarnków.
Oj,Tadeusz, Tadeusz:mad:

tadeusz50
21-12-2009, 15:28
Jeśli pojedziesz szosą Toruń - Bydgoszcz (przez Fordon), to napotkasz krzyż w miejscu kaźni x. Popiełuszki a potem wieś Czarnków.
Oj,Tadeusz, Tadeusz:mad:
I co to ma do rzeczy? Chcąc jechać do Krakowa mogę jechać przez Oświęcim. Coś komuś się kojarzy bo mnie nie. Tych zbrodniarzy albo jeszcze na świecie nie było lub nosili pieluchy gdy zamordowano Popiełuszkę. Naprawdę nie widzę zawiązku!!

Kazik
21-12-2009, 15:48
To nie wygląda na złomiarzy. Za duże ryzyko i ogromne przygotowania przy rozeznaniu terenu. Te kilogramy by się nie opłaciły. Ktoś to chyba zamówił. Jak ich potrzymają w chłodnej celi to powiedzą. Jest pięciu to ktoś pęknie, a dalej to samo poleci.

Pani Slowikowa
21-12-2009, 16:46
Ciekawe skad ten "szalony kolekcjoner" ??

Musze jednak przyznac ze nasza policja uwinela sie szybko z tym znalezieniem szyldu.. Podobno jakis anonimowy jeden ze 120stu.. dal im cynk. ;) A moze juz dawno wiedzieli co jest grane?? Zlodzieje tez w koncu dosc sprytnie go ukradli. Az wierzyc sie nie chce ze nikt w to nie byl zamieszany..

Stalin
21-12-2009, 16:54
złodzieje byli na pewno zamieszani...:D:D

AP - bo pewnie za malo płacili...:D

Mar-Basia
21-12-2009, 17:42
"STD kontra kosmos."

Jeszcze jedna blyskotliwa uwaga.

Lila
21-12-2009, 18:28
"STD kontra kosmos."

Jeszcze jedna blyskotliwa uwaga.

32256
Ha ha ha

Mar-Basia
21-12-2009, 23:12
złodzieje byli na pewno zamieszani...

AP - bo pewnie za malo płacili...


Opinia we Francji:

Nagroda za odnalezienie napisu lub wskazanie sprawcow byla okolo Euro 30'000 (NouveleObs) i zlodzieje nie sa neonazistami.

POLOGNE
Vol agrave: Auschwitz : les auteurs présumés ne sont pas des néonazis

http://tempsreel.nouvelobs.com/actualites/international/proche_moyenorient/20091221.OBS1280/vol_a_auschwitz__les_auteurs_presumes_ne_sont_pas_ des_n.html

:D :D :D
(http://tempsreel.nouvelobs.com/actualites/international/proche_moyenorient/20091221.OBS1280/vol_a_auschwitz__les_auteurs_presumes_ne_sont_pas_ des_n.html)

tadeusz50
22-12-2009, 09:03
Szwedzki trop w sprawie kradzieży napisu z Oświęcimia

tadeusz50
22-12-2009, 11:31
Amatorów pamiątek z obozów zagłady może być więcej?
To makabryczne, ale takie przypadki się zdarzają. W 2003 r złapano mężczyznę, który usiłował ukraść drzwiczki od pieca krematoryjnego z obozu w Stutthof. Do dziś nie wiadomo po co.

Pani Slowikowa
22-12-2009, 13:21
Ten szyld z Aushwitz zostal juz raz przeciez skradziony!!! I to przez jednego z wyzwolicieli obozu.. tuz po jego wyzwoleniu.

Zostal jednak odkupiony z powrotem przez jednego z wiezniow i wisial dotychczas tam gdzie wszyscy wiedza.

Dziwne ze w czasach tak strasznych jak IIWS i tuz po wyzwoleniu.. takie sprawy mialy male znaczenie. Odkupienie szyldu kosztowalo butelke wodki.. a jakby nie bylo go to nikt nie rozpaczalby.. Wazne bylo to ze oboz zostal wyzwolony i ze wojna sie skonczyla.

Teraz po latach.. jacys wariaci dla jakis wariatow ukradli ten napis znowu.....
i o malo III wojny nie wywolali przez to..

Ci co w straszliwych torturach umierali w tym piekielnym miejscu musza sie czuc obrazeni chyba ale nie dlatego ze kawal zelaza znikl ale dlatego ze zostal przewartosciowany swiat i ze ich cierpienie poszlo na drugi plan a symbole tego cierpienia na pierwszy.


Czlowiek ktory naprowadzil policje na trop zlodziei nie chcial zadnej nagrody za to.. i to poiwnno tez byc naglosnione.

senior A.P.
23-12-2009, 10:26
Sa tacy co na cierpieniach ludzkich zarabiaja ogromne fortuny.
Wezmy dla przykladu wojny ,przeciez na wojnach zarabiaja wszyscy producenci tego co tym wojnom sluzy !
Zapytajmy czy ludzie by ze soba walczyli na same piesci i z pustym zoladkiem w dodatku z gola du..
Wracajac do rozdmuchanego skandalu (wiadomo przez kogo i czyje media) ,co ja uwazam za kolejne oszczerstwo przeciwko Polsce (w ktorej glupkow za kase nie brakuje i podejmia sie kazdego swinstwa) ,to warto zauwazyc jak skrywa sie tych co za ta prowokacja stoja i je zlecali .
Policja tak szybka i "doskonala" nie potrafi po dzisiejszy dzien wykryc wszystkich winnych zabojstwa swego komendanta gen.Papaly a tu w 3 dni juz ma sprawcow - nic wam to nie mowi ?

To jest dopiero skandal co sie ukrywa a o czym sie donosi !

tadeusz50
14-01-2010, 10:01
Muzeum w Auschwitz wkrótce popadnie w ruinę.
http://www.polskatimes.pl/stronaglowna/209220,kwesta-na-muzeum-auschwitz,id,t.html
Ma to oczywiste powiązanie z kradzieżą napisu z nad bramy.

senior A.P.
15-01-2010, 13:05
Nie tylko muzea popadaja w ruine.Z historii znamy,ze umieraja cale cywilizacje,rozpadaja sie ustroje ,ginie zlo a zwycieza dobro !

tadeusz50
20-01-2010, 19:15
Co będzie z uroczystościami obchodów 65 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. zaproszenia przez Prezydenta zostały za późno wysłane. Z Rosji Prezydent nie przyjedzie, Niemcy podobnie.

senior A.P.
22-01-2010, 10:24
Jak kazda rocznica i uroczystosc minie .
Mnie interesuje co bedzie jak swiat dowie sie prawdy ile faktycznie osob ,jakiej narodowosci zginelo w Oswiecimiu .
Jak narazie sa zaklamania !