PDA

View Full Version : Polacy zarabiają coraz mniej - komentarze


2317kuba
21-12-2009, 07:24
Komentarz do artykułu: Polacy zarabiają coraz mniej (http://www.senior.pl/98,0,Polacy-zarabiaja-coraz-mniej,7734.html)
--------------------
Istnieje obawa,że trudniej się będzie żyło ludziom co zarabiają /średnio/ 3.400.Czy ktoś się zainteresował emerytami żyjącymi za c-ka 1000.To jest ta SOLIDARNOŚCIOWA" sprawiedliwość.My starzy żeśmy to wywalczyli,żądzą nasze dzieci i wnukowie i co? myślą o nas? WESOŁYCH ŚWIĄT panowie rządzący

waclaw46
21-12-2009, 11:29
Czy płaca jaką podałeś to płaca brutto czy netto.Jaśniej czy dostają tyle na rękę czy nie.

zosinek
21-12-2009, 11:40
Podwyżki emerytur są liczone wg. inflacji ,wiec tak trzeba liczyć oby wyść "na swoje"

siekierka
21-12-2009, 11:51
Komentarz do artykułu: Polacy zarabiają coraz mniej (http://www.senior.pl/98,0,Polacy-zarabiaja-coraz-mniej,7734.html)
--------------------
Istnieje obawa,że trudniej się będzie żyło ludziom co zarabiają /średnio/ 3.400.Czy ktoś się zainteresował emerytami żyjącymi za c-ka 1000.To jest ta SOLIDARNOŚCIOWA" sprawiedliwość.My starzy żeśmy to wywalczyli,żądzą nasze dzieci i wnukowie i co? myślą o nas? WESOŁYCH ŚWIĄT panowie rządzący


W tym włąśnie rzecz, że ci "młodzi, zdolni i pełni zapału" - POpieracze PO stanowią obecnie "kupę trzymającą władzę" i SOBIE wyznaczają wynagrodzenia na poziomie "Brukseli", a my to "głupi złom" który ma na nich głosować, i żyć za to, co z ich "Pańskiego stołu" spadnie. :confused: :mad:

tadeusz50
21-12-2009, 11:58
W tym włąśnie rzecz, że ci "młodzi, zdolni i pełni zapału" - POpieracze PO stanowią obecnie "kupę trzymającą władzę" i SOBIE wyznaczają wynagrodzenia na poziomie "Brukseli", a my to "głupi złom" który ma na nich głosować, i żyć za to, co z ich "Pańskiego stołu" spadnie. :confused: :mad:
Pewnie gdyby rządził PiS emeryci noszeni byliby na ręcach i emerytury rosły jak rośliny bambusa. Oj siekierka nie opowiadaj bajek dla dzidziusiów. Dla PiS-u też jesteśmy zbędnym złomem albo tym i co stali tam gdzie stało ZOMO jak to pewien du..ń powiedział.

Lila
21-12-2009, 12:02
Dla wszystkich jesteśmy ciężarem.
Chyba że pracujemy.

waclaw46
21-12-2009, 12:40
Średnia krajowa to 3232,70 zł. brutto około 2318 zł. netto na rękę.

Mediana w Polsce wynosi 2639,51zł brutto około 1905 zł netto

Modalna pensja czyli najczęściej pobierana to 2091,35 tj na rękę 1523 zł.

Do rządu nie można mieć za dużych pretensji bo w własnym przedsiębiorstwie decyduje właściciel. Dla właściciela najważniejsza jest informacja to modalna pensja .Przecież nie chcemy podwyżek w administracji bo oni są płatni z budżetu czyli z naszych podatków.
Aby nie byłą robiona manipulacja statystyką i by były jasne te dane skopiuję jak się to liczy i podam w poście nastepnym

waclaw46
21-12-2009, 12:48
Żeby jednak rozjaśnić całą sytuację, pokażę sposoby obliczania wskaźników na przykładzie fikcyjnej firmy X.

Firma “X” zatrudnia 9 pracowników (P=9). Ich zarobki są następujące:

* Czterech pracowników zarabia po 1000 złotych każdy A A A A
* Dwóch pracowników zarabia po 1500 złotych każdy B B
* Jeden pracownik zarabia 2000 złotych C
* Jeden pracownik zarabia 4000 złotych D
* Jeden pracownik zarabia 6000 złotych E

Wszyscy razem zarabiają więc miesięcznie Z=4*1000+2*1500+1*2000+1*4000+1*6000 = 19000 złotych.

Średni zarobek to Z/P= 19000/9=2111 złotych. Jak widać 70% pracowników (7 osób) nie zarabia średniej płacy.

* Średnia płaca w firmie X wynosi 2111 złotych.

A co to jest mediana? To pensja tego pracownika, którego zarobki są zarówno wyższe jak i niższe od takiej samej ilości pozostałych pracowników.

Aby wyliczyć medianę ustawiamy pracowników w rzędzie grupując ich od najniższego do najwyższego wynagrodzenia. Mamy więc:

1 2 3 4 5 6 7 8 9

A A A A B B C D E

Numer pracownika którego płaca jest medianą wyliczamy ze wzoru : (P+1)/2.

Czyli przy 9 pracownikach mamy (9+1)/2=5.

Pracownik nr 5 ma pensję (B=1500 złotych) równą medianie. Czterech pracowników zarabia mniej niż on i czterech pracowników zarabia co najmniej tyle ile on.

* Mediana płacy w firmie X wynosi więc 1500 złotych.

A co to jest modalna (moda) płacy? To po prostu płaca, która jest najczęściej wypłacana. W tym wypadku jest to płaca A=1000 zł. Otrzymuje ją największa ilość (czterech) pracowników firmy X.

* Modalna płacy w firmie X wynosi więc 1000 złotych.

Mam nadzieję, że teraz dane statystyczne są dla Ciebie trochę bardziej przejrzyste.

To co większość ludzi odbiera jako “średnia płaca” to po prostu modalna wynagrodzeń (płaca zarabiana najczęściej). W firmie X wynosi ona 1000 złotych a w Polsce obecnie 2091,35 złotych brutto (około 1523 złotych netto).

na podstawie sniegocki.pl

siekierka
21-12-2009, 14:46
Pewnie gdyby rządził PiS emeryci noszeni byliby na ręcach i emerytury rosły jak rośliny bambusa. Oj siekierka nie opowiadaj bajek dla dzidziusiów. Dla PiS-u też jesteśmy zbędnym złomem...


Niestety pieniądze, które otrzymujesz nie pochodzą z "gdybania" o PiS'ie, lecz z budżetu zarządzanego przez tzw. Platformę Obywatelską.
Domniemywam, że "Obywatelska" dlatego, iż platforma to jest płaszczyzna z obywateli ułożona. Na tej platformie stoją ci, którzy tą platformą sterują. I tylko oni mają prawo do pieniędzy, których Tobie i innym brakuje na dodatki do chleba.:cool: :D

tadeusz50
21-12-2009, 15:33
Jak pamiętam gdy PiS był u władzy nie było waloryzacji siekierka, tak więc nie ma gdybania tylko fakty. Suchocką to będzie ciężko przebić gdy emerytom ukradła pieniądze. Powinieneś pamiętać. Wiele lat emeryci byli okradani.
ps. ja nie jojczę, że mi brakuje

waclaw46
21-12-2009, 16:48
Siekierko co możesz zrobić kiedy 70 % budżetu to wydatki sztywne.Bez reformy systemu podatkowego reformy czy modyfikacji systemu ubezpieczeń społecznych i systemu emerytalnego dużo się nie zrobi,bo myślę że w cuda nie wierzysz.PiS bo SLD czy PSL to w parlamencie partie obrotowe ponieważ one są wykorzystywane do stworzenia koalicji.Przecież PO+PSL nie jest w stanie odrzucić weta prezydenta o czym my mówimy.Nie mamy Prezydenta który by jednoczył a nie dzielił i nie był kierowany z tylnego siedzenia przez swojego brata.Tego typu sytuację mieliśmy za rządów Buzka kierowanego przez guru Krzaklewskiego.Trzy reformy a bałagan do dzisiaj,patrzymy na pracę nie na wygląd ,umiejętność bycia na "salonach" czy znajomość języków i poprawnego wysławiania.To że ktoś się uczy 5 lat języka i nie potrafił się nauczyć też dobrze nie świadczy o takich osobach nie mówiąc już o tym że naukę mu się opłaca.
Posłowie mają wpływ na minimalne wynagrodzenie obecnie wynosi 954,96 netto 1276 brutto ale nie można jego dowolnie podnosić bo od niego liczone są inne składniki wypłacane przez państwo w ramach polityki socjalnej prowadzonej przez rząd.
A nie mówiąc o tym że może podniesienie wpłynąć na zwiększenie bezrobocia.
Co do wysokości emerytur i ich waloryzacji jestem za zlikwidowaniem podatku płaconego przez emerytów co odciąży urzędy skarbowe od niepotrzebnej makulatury nie mówiąc już o oszczędności etatów w urzędach i niepotrzebnej biurokracji

babciela
21-12-2009, 19:15
Wacławie , ja - chyba z rok temu rozpoczęłam batalię o likwidację podatku płaconego przez emerytów- czy dobrze myslę?- ja dostaję emeryture juz opodatkowaną podczas mojej pracy- czyli placę podatek od opodatkowanej już kwoty. Poseł - u którego bylam ( PIS) przyznał mi rację , ale zdaje się rozumiał jeszcze mniej niż ja...

Tulipan
21-12-2009, 19:51
Wacławie , ja - chyba z rok temu rozpoczęłam batalię o likwidację podatku płaconego przez emerytów- czy dobrze myslę?- ja dostaję emeryture juz opodatkowaną podczas mojej pracy- czyli placę podatek od opodatkowanej już kwoty. Poseł - u którego bylam ( PIS) przyznał mi rację , ale zdaje się rozumiał jeszcze mniej niż ja...
ja też jestem emerytką , też mam niewielką emeryturę ale zarobki wzięte do wyliczenie emerytury brane są:mad: brutto a nie netto dlatego musimy płacić podatki od swoich emerytur i rent

waclaw46
21-12-2009, 20:44
Babciela jeżeli większość się zgodzi to możemy przygotować petycję, ale zostawmy to na 2010 rok.Jest tu jeden problem chodzi o odliczanie z podatku kwot za leki tym co im to przysługuje.Jest to 19% od kwoty wydatkowanej po wyżej 100 zł miesięcznie i dotyczy leków stale zażywanych przez chorego i musi się zgadzać z kartoteką lekarza prowadzącego .Dotyczy też sprzętu rehabilitacyjnego nie refundowanego przez Pefron.Nie wiem czy to jest wielki problem dla seniorów niepełnosprawnych i czy to są wielkie kwoty? To samo dotyczy internetu jak to rozwiązać ? Czy te ulgi przewyższają podatek każdy musiał by wyliczyć.Przy wypełnianiu zeznań podatkowych łatwo będzie to sprawdzić.
Składka na ubezpieczenie zdrowotne według mnie powinna być odprowadzana przez ZUS nie wiem jak jest liczona od netta czy brutta ale można zawsze uśrednić.
Nie wiem jak są liczone dodatki do emerytury moga nam powiedzieć ci co je dostają czy od netta czy od brutta są liczone.Też jest zastanawiające dlaczego te dodatki mają obciążać system emerytalny?
pielęgnacyjny
dodatek dla sieroty zupełnej
dodatek za tajne nauczanie
dodatek kombatancki
ryczałt energetyczny
dodatek kompensacyjny

babciela
21-12-2009, 21:00
Fajno, cos zaczniemy w styczniu.O resztę moge popytac w ZUS- napiszę list z zapytaniem jak sa liczone te dodatki- dodatek pielęgnacyjny jest kwota stala- to pewne - dla kazdego jednakową.Pefron tez zalatwię, ale to sa kwoty zalezne - tego jestem pewna- od zamoznosci danej gminy. Wielkosc sumy za internet jest też kwota mniej więcej stala - i czy się opłaci , czy nie , zalezy od wysokosci emerytury. Waclawie , te sprawy bedę załatwiała po swietach- pozwolisz- jezeli w czyms się pogubię, nadam wiadomosc. OK?

waclaw46
21-12-2009, 22:33
No to "babciela" bierzemy się do pracy.Jak kto z seniorów ma jakiś pomysł w tej sprawie to niech napisze .Nie jesteśmy omnibusami i każdą uwagę weźmiemy pod uwagę.Musimy napisać co chcemy ale należy uwzględnić wszystkie ograniczenia w tym temacie i postaramy się to wyliczyć ile kosztuje ten bzdurny system z PIT -ami.

Alibaba
19-03-2010, 02:28
Bardzo mi przykro, ale na podstawie płaczliwych komentarzy uczestników forum, mogę stwierdzić, ze wszystkie osoby zabierające głos w dyskusji na temat osobistych finansów są tak jak i ja „ANALFABETAMI FINANSOWYMI” w 2010 roku i nastepnych latach. Dlaczego? Bo zostali celowo, z pokolenia na pokolenie oszukani, /ZAPROGRAMOWANI/ i” nauczeni” „ że muszą, zdyscyplinowane,cieżko pracować przez całe życie dla pieniędzy. Nikt mnie ani WAS nie uczył utrzymywanego w tajemnicy w ciągu stuleci podstawowego przykazania „BOGATYCH” ----PIENIADZ(KAPITAŁ) MUSI!!!!!ciężko przez całe twoje życie pracować dla ciebie (ale nie TY)!!!
Alibaba

Mar-Basia
19-03-2010, 09:44
Bardzo mi przykro, ale na podstawie płaczliwych komentarzy uczestników forum, mogę stwierdzić, ze wszystkie osoby zabierające głos w dyskusji na temat osobistych finansów są tak jak i ja „ANALFABETAMI FINANSOWYMI” w 2010 roku i nastepnych latach. Dlaczego? Bo zostali celowo, z pokolenia na pokolenie oszukani, /ZAPROGRAMOWANI/ i” nauczeni” „ że muszą, zdyscyplinowane,cieżko pracować przez całe życie dla pieniędzy. Nikt mnie ani WAS nie uczył utrzymywanego w tajemnicy w ciągu stuleci podstawowego przykazania „BOGATYCH” ----PIENIADZ(KAPITAŁ) MUSI!!!!!ciężko przez całe twoje życie pracować dla ciebie (ale nie TY)!!!
Alibaba

Juz widze kandydata na nastepnego Nobla!!!! Hurra - Eureka!!!!;)

Lila
19-03-2010, 11:23
Bardzo mi przykro, ale na podstawie płaczliwych komentarzy uczestników forum, mogę stwierdzić, ze wszystkie osoby zabierające głos w dyskusji na temat osobistych finansów są tak jak i ja „ANALFABETAMI FINANSOWYMI” w 2010 roku i nastepnych latach. Dlaczego? Bo zostali celowo, z pokolenia na pokolenie oszukani, /ZAPROGRAMOWANI/ i” nauczeni” „ że muszą, zdyscyplinowane,cieżko pracować przez całe życie dla pieniędzy. Nikt mnie ani WAS nie uczył utrzymywanego w tajemnicy w ciągu stuleci podstawowego przykazania „BOGATYCH” ----PIENIADZ(KAPITAŁ) MUSI!!!!!ciężko przez całe twoje życie pracować dla ciebie (ale nie TY)!!!
Alibaba

Alibaba, ale z Ciebie mądrala.:D
A co z tymi, którym 40-tu rozbójników zabrało ten pracujący ciężko kapitał,
często razem z życiem?

Alibaba
24-03-2010, 22:47
To wyłącznie ich jest wina, że może z lenistwa albo z niedouczenia nie zabezpieczyli skutecznie swego życia i posiadanego kapitalu. To jest perzstroga dla innych!!!