PDA

View Full Version : Ciekawe przepisy kulinarne


Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8

Scarlett
26-02-2010, 08:29
Nie wiem czy wątek sie przyjmie, ale miło by było dzielić się przepisami tymi sprawdzonymi albo zasługującymi na sprawdzenie co z tego wyjdzie.:rolleyes:
Znalazłam przepis na inną kawę, może ktoś się pobawi tym przepisem.



Czas przygotowania: 20 min.
Gotowanie: 10 min.
Liczba porcji: 4-6
Stopień trudności: łatwy

Składniki:

* 10 dag czekolady,
* ok. 1 szklanki bitej śmietany,
* ok. 1 litra świeżo zaparzonej kawy,
* ok. łyżeczki cynamonu.

Przygotowanie:

Czekoladę należy rozpuścić i dodać do niej śmietanę. Masę porozdzielać do filiżanek i zalać gorącą kawą. Udekorować bitą śmietaną i posypać cynamonem.

jakempa
26-02-2010, 11:29
Fajny wątek, muszę coś poszukać

Vera
26-02-2010, 21:36
Super,że powstał ten wątek.Proszę o pomoc.Poszukuję smacznego przepisu na kaszę jaglaną ,ale żeby przygotowanie posiłku nie było bardzo skomplikowane i pracochłonne.Oczekuję propozycji.

sellenhel
26-02-2010, 21:49
Vero znalazłam taki przepis z kasza jaglanej,na skomplikowany nie wygląda ale ja sama jeszcze tego nie jadłam.Jak znajdę więcej to podrzucę,życzę smacznego. ;)

Kasza jaglana z bananem i kokosem

•60g kaszy jaglanej
•pół-cały banan
•łyżeczka wiórek kokosowych
•łyżeczka ziaren słonecznika
•miód i kardamon do smaku
Kaszę sparzyć wrzątkiem, wrzucić do gotującej się wody i gotować do miękkości. W tym czasie pokroić banana, uprażyć słonecznik i wiórki. Wszystko połączyć z ugotowaną kaszą, dodać miodu do smaku i kardamonu.

sellenhel
26-02-2010, 21:54
Składniki.2 szkl kaszy jaglanej.
2 szkl mleka.
2 szkl wody.
2 jajka.
kilka suszonych grzybów.
pęczek pietruszki.
..1 łyżka tłuszczu.
sól.
pieprz.
1 łyżka tartej bułki.
tłuszcz do smażenia.
....Opis przygotowania.Umytą kaszę jaglaną ugotować z dodatkiem odmierzonej ilości wody i mleka. Do ugotowanej, przestudzonej kaszy dodać drobno posiekaną zieleninę, jajka, ugotowane, drobno posiekane grzyby, natkę pietruszki. Masę przyprawić do smaku, wyrobić,a następnie formować okrągłe kotlety, obtaczac je w tartej bułce i smażyć. podawać z sosem grzybowym lub pomidorowym.

sellenhel
26-02-2010, 21:57
Pomidorowa z kaszą jaglaną

Składniki: 3/4 szklanki kaszy jaglanej, 2 kostki rosołowe, łyżka masła, cebula, łyżka koncentratu pomidorowego, pół szklanki śmietany 12-proc., 3 łyżki posiekanego koperku lub natki pietruszki, sól.

Zacznij od wypłukania i odcedzenia kaszy, po czym zalej ją 3-4 szklankami wody, dodaj połowę masła. Wszystko osól i gotuj około 35 minut. Resztę masła stop w rondelku, zeszklij na nim posiekaną cebulę i wymieszaj ją z koncentratem. Teraz przez chwilę duś pod przykryciem, a następnie przełóż do garnka z zupą. Zupę dopraw kostkami rosołowymi i zagotuj. Na koniec dodaj śmietanę i posyp koperkiem. Zupa ta jest jeszcze smaczniejsza, gdy zamiast koncentratu użyjemy świeżych pomidorów (obranych ze skórki i pozbawionych nasion).

Krupnik z kaszy jaglanej

Składniki: 2/3 szklanki kaszy jaglanej, 6 szklanek rosołu drobiowego, 20 dag pieczarek, łyżka masła lub margaryny, upieczone udko kurczaka, 1-2 żółtka, 2 łyżki posiekanej zieleniny, pieprz, sól.

Opłukaną kaszę zalej zimnym rosołem i gotuj około 50 minut na małym ogniu. Pieczarki umyj, osącz, pokrój na plasterki, po czym usmaż na maśle lub margarynie. Mięso z udka pokrój w kostkę i pod koniec gotowania wrzuć do zupy, dodaj pieczarki. Krupnik zagotuj i zdejmij z ognia. Zapraw go teraz rozmąconymi żółtkami, rozprowadzonymi przestudzoną zupą. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Krupnik - już na talerzu - posyp przed podaniem zieleniną.

sellenhel
26-02-2010, 22:01
Na prośbę Very zaczęłam od przepisów a tak właściwie powinna zacząć od opisu jak ważna powinna być kasza jaglana w codziennym żywieniu. :D
Kasza - jeden z najstarszych i najbardziej podstawowych składników pożywienia na naszym obszarze geograficznym - staje się współcześnie potrawą niemal egzotyczną. O ile kaszę mannę kojarzą pewnie wszyscy z dzieciństwa, a kaszę gryczaną z barów mlecznych, może też niektórzy wiedzą, że w krupniku najczęściej pływa kasza perłowa, ale podejrzewam, że wiele osób nie wie jak wygląda ani jak smakuje kasza jaglana – królowa wszystkich kasz.
Jako jedyna wśród kasz jest zasadotwórcza, co jest bardzo korzystne, szczególnie jeśli dieta obfituje w pokarmy kwasotwórcze. Obfituje ona w witaminy z grupy B, lecytynę oraz substancje mineralne: wapń, fosfor, potas, żelazo. Jest najlepszym źródłem żelaza ze wszystkich kasz. Najkorzystniejszy jest chyba tutaj skład aminokwasowy. Kasza jaglana zawiera bowiem znaczne ilość tryptofanu. Jako, że niedoborowy poziom tego aminokwasu występuje u wszystkich roślin strączkowych, potrawy z kaszy jaglanej dostarczają doskonałego, pełnowartościowego białka. Polecana jest w chorobach trzustki, wątroby, jelit i nerek oraz w wyziębieniu organizmu. Należy do najbardziej lekkostrawnych produktów zbożowych.

Kasza jaglana zawiera rzadko występującą w produktach spożywczych krzemionkę, mającą zbawienny leczniczy wpływ na stawy, a także korzystnie wpływa na wygląd skóry, paznokci i włosów. Kasza jaglana jest genialna jako samodzielne danie z jabłkami, z różnymi bakaliami, albo z suszonymi śliwkami (w sezonie śliwkowym także oczywiście pieczona ze świeżymi śliwkami). W wersji niesłodkiej może być podawana z duszona marchewka lub innymi warzywami. Z kaszy jaglanej można przyrządzić doskonałe zapiekanki, np. na słodko – z gruszkami, śliwkami, a także pikantne z porem, papryką. Krem sporządzony z kaszy jaglanej, moreli, rodzynek zastępuje tradycyjne słodycze.

Dietetyka Tradycyjnej Medycyny Chińskiej oparta na teorii Pięciu Przemian na pierwszym miejscu stawia energetyczne działanie produktów spożywczych. Produkty o termice neutralnej są podstawą zrównoważonej diety. Wzmacniają korzeń jin i korzeń jang, wzmacniają czi i przywracają równowagę w organizmie. Dlatego powinny być głównymi składnikami pożywienia. Właśnie do tej grupy należy kasza jaglana. Wzmacnia nerki, harmonizuje śledzionę i żołądek, usuwa tzw. wilgoć z organizmu, która jest przyczyną częstych stanów zapalnych m.in. górnych dróg oddechowych.

Kleik z kaszy jaglanej jest najlepszym i jednym pożywieniem w wielu chorobach, nawet przy przeziębieniu. Kleiki podawane są cierpiącym na choroby przewodu pokarmowego, wątroby, dróg żółciowych, nerek oraz rekonwalescentom po operacjach. Jest to danie lekko strawne, a przy tym dostarczające węglowodanów.

eledand
26-02-2010, 23:03
Helenko dzięki za przepis.Moje Jagły wylądowały na podwerze do kur.Zmienie zdanie i kupie na nowo i spróbuje wg Twojego przepisa.
Zobaczim czy to się da jeść.:D

Sabinka41
26-02-2010, 23:16
sellenhel dziękuje za podanie przepisów z kaszy jaglanej mam ją zaleconą w diecie (chore jelita)napewno skorzystam nie wiedziałam że można ją jeść na słodko.Sagelo -Elu pomysł na temat wątku bardzo mi się podoba

czarna
26-02-2010, 23:24
Dzięki Sellenhel za wyczerpujące wiadomości o kaszy jaglanej.
Wiem że jest bardzo wskazana w żywieniu,ale niestety mało stosowana.Moja znajoma wyleczyła trądzik kaszą.....
Ja sparzam kaszę wrzątkiem,a potem normalnie gotuję i podaję jak wszystkie inne kasze.I z sosami,i na słodko,i do zup,nawet dodaję do farszu na pierogi.

Scarlett
26-02-2010, 23:47
Nie robiłam, ale zamierzam.


Królicze ciasto

Czas przygotowania: 20 min.
Pieczenie: 30-40 min. w 180-200 st. C
Liczba porcji: 6-8
Stopień trudności: łatwe

Składniki:

* 1 szkl. cukru,
* 1 tabliczka gorzkiej czekolady,
* 2 szklanki mąki ziemniaczanej,
* 1/2 szkl. oleju, najlepiej słonecznikowego,
* 80-100g migdałow lub słonecznika,
* 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
* 50-80 g suszonych śliwek,
* 8 średnich marchewek,
* 4 jajka

Przygotowanie:

Marchewkę zetrzeć na tarce o najmniejszych oczkach. Wsypać ją do dużej miski. W osobnym naczyniu ubić jajka (ok.5-10 min). Do marchewki dodać jajka, proszek do pieczenia, makę, cukier i wymieszać. Wlać olej i znowu wszystko razem wymieszać. Pokrojone bakalie i pokruszoną czekoladę wrzucić do ciasta. Dokładnie wymieszać. Wysmarować tortownicę tłuszczem. Przełożyć do niej ciasto. Włożyć do rozgrzanego piekarnika 180 st. na 30-40 min. Ciasto będzie dobre wtedy gdy nie będzie sie przylepiać do wbitej wykałaczki. Ciasto podawać z bitą śmietaną. Mniam!

emka46
27-02-2010, 00:24
Jest już wątek o podobnej tematyce.
Dla zainteresowanych podaje link:
http://www.klub.senior.pl/dom-wnetrza-ogrod/t-przepisy-kulinarne-281.html

Nika
27-02-2010, 07:50
Wykorzystuję kaszę jaglaną podobnie jak kus-kus,czyli bazę do sałatek.Dodaję trochę tuńczyka, ogórka kiszonego,szczypior,oliwki,paprykę-skrapiam oliwą,dosmaczam posiekanym czosnkiem i przyprawami oraz paroma kroplami oliwy.Mnie smakuje.Dosypuję ja też do jarzynowej zupy.

Vera
27-02-2010, 15:30
Bardzo dziękuję za przepisy.Zatem biorę się do dzieła i zaczynam wprowadzać kaszę jaglaną do codziennego menu.Jeszcze raz wielkie dzięki.

sellenhel
27-02-2010, 16:11
Bardzo dziękuję za przepisy.Zatem biorę się do dzieła i zaczynam wprowadzać kaszę jaglaną do codziennego menu.Jeszcze raz wielkie dzięki.
Vero cieszę się że mogłam pomóc i nie tylko Tobie :D
Pamiętam jak byłam dzieckiem to moja babcia bardzo preferowała kaszę jaglaną;ona na to mówiła "jagły" ,nawet zupę mleczną z jagieł robiła i można było ją jeść jak się chce,
i na słodko i lekko do smaku tylko posoloną.Przez wiele lat nawet ta kasza zniknęła z półek sklepowych ale bardzo dobrze że powraca.Wszystkie kasze są bardzo zdrowe i mają dużo wartości odżywczych tylko nie wszyscy je lubią.Dołączam fotkę z kaszą jaglaną dla tych którzy jej nie znają.Miałam ją wczoraj wkleić przy opisie wartości odżywczych ale jeszcze jej nie miałam.

http://i49.tinypic.com/1zchc7s.jpg

sellenhel
27-02-2010, 16:19
Babeczka z kaszy jaglanej

Na ciepło z sosem wiśniowym

Składniki:
- 3,5 kubka mleka
- 3/4 kubka kaszy jaglanej
- 200 ml śmietanki 30%
- szczypta soli
- szczypta szafranu
- pół laski wanilii
- 2 łyżki cukru trzcinowego
- 1 łyżka masła
- 2 garści rodzynek
- pół paczki wiśni mrożonych
- 2 łyżki cukru

Wlewamy mleko do garnka, dodajemy kaszę, sól, szafran, rozkrojoną wzdłuż wanilię i rodzynki. Gotujemy ok. 20 min, aż zgęstnieje. Pod koniec dodajemy cukier. Zdejmujemy z gazu, dodajemy masło, śmietankę i wyjmujemy laskę wanilii. Wlewamy do ? objętości foremek wysmarowanych masłem i posypanych kaszą manną. Pieczemy ok. 20 min, aż babeczki będą złocistobrązowe.

sellenhel
27-02-2010, 16:27
Dietetyczna zupka z kaszą jaglaną

Czas przygotowania: 30 minut
Czas gotowania: 20 minut
Ilość porcji: 2
Składniki
6 czubatych łyżek kaszy jaglanej
1 łyżka masła
1 marchewka
1 mała pietruszka
kawałek korzenia selera
kawałek pora
listek laurowy
2 ziarenka ziela angielskiego
do smaku: sól
Kiedy mamy kłopoty z żołądkiem albo jesteśmy osłabieni po chorobie......taka lekkostrawna, jarzynowa zupa może nam pomóc.

Kaszę opłukać na sicie, zalać w garnku trzema szklankami wody, dodać listek laurowy, ziele angielskie i masło, gotować 10min. Warzywa oczyścić, oskrobać; korzeniowe zetrzeć na tarce jarzynowej, pora drobno posiekać - wrzucić do zupy, gotować koleje 10 min., doprawić odrobiną soli. To bardzo lekka, ale pożywna zupa, doskonała dla małych dzieci, ludzi starszych, rekonwalescentów...

Scarlett
27-02-2010, 19:57
Zapraszam do zrobienia sałatki.


Sałatka Marcina

Czas przygotowania: 15 min
Stopień trudności: łatwy

Składniki:

* 1 seler,
* 2 jabłka,
* 1-2 pory,
* 15 dag żółtego sera,
* 15 dag szynki,
* 10 dag orzechów włoskich,
* pół główki sałaty, obojętnie jakiej,
* 15 dag jogurtu,
* cytryna,
* 2 łyżki majonezu,
* sól, pieprz, curry, cukier

Przygotowanie:

Ugotować w osolonej wodzie pokrojoną w kostkę bulwę selera i odsączyć. Dodać pokrojony ser, szynkę, jabłka, pory. Połączyć z sałatą i orzechami. Jogurt wymieszać z majonezem, doprawić, sosem polać sałatkę.Ugotować w osolonej wodzie pokrojoną w kostkę bulwę selera i odsączyć. Dodać pokrojony ser, szynkę, jabłka, pory. Połączyć z sałatą i orzechami. Jogurt wymieszać z majonezem, doprawić, sosem polać sałatkę.

maluna
27-02-2010, 20:00
Może ja jeszcze dorzucę swoje trzy grosze. Z kaszą jaglaną gotuje od jesieni do wiosny moją "zupę zdrowotną". Podobno zupa, w której gotuje się kasza jaglana ma silne właściwości bakteriobójcze i jest dobra przy wszystkich infekcjach i przeziębieniach. Biorę jakieś kurze fragmenty, obojętnie jakie, dwie torebki mrożonki warzywnej z Lidla (1,69szt)bardzo dobre są te mieszanki warzywne i trzy czubate łyżki kaszy jaglanej. Kaszę dodaje się pod koniec gotowania, bo ona szybko się gotuje. Ja dodaje też trochę przypraw ziołowych takich jak oregano, tymianek, listek, co kto lubi. Taka kasza smakuje w zupie jak bardzo drobne lane kluseczki. Polecam:)
Dziękuję sellenhel za zwrócenie uwagi na zalety tej kaszy już dzisiaj zapomnianej.

sellenhel
27-02-2010, 20:43
Bardzo ciekawa sałatka Sagelo,fajnie że tak szybko można ja zrobić. :D
Ja też mam bardzo szybką sałatkę do wykonania. :D

Sałatka z zupek chińskich :


2 zupki chińskie łagodne Vifon
1 kapusta pekińska
1 czerwona papryka
1 puszka kukurydzy
przyprawa do gyrosa
majonez

Wykonanie :
W szklance wrzącej wody rozpuszczamy jedną torebkę
przyprawy do zupek(bez tego tłuszczyku),
Makaron kruszymy i zalewamy tym wrzącym rosołkiem,
zostawiamy do spęcznienia.Drobniutko kroimy w paseczki
kapustę,paprykę kroimy w kosteczkę,dodajemy kukurydzę,
wymięszać wszystko i posypać do smaku przyprawą do
gyrosa.Dodać spęczniały makaron,wymieszać i dodać
majonez.Schłodzić w lodówce i można jeść.Smacznego

sellenhel
27-02-2010, 20:46
Tak Maluno masz rację,ta kasza właśnie posiada takie prozdrowotne właściwości.A przede wszystkim jest też bardzo lekko strawna. :)

czarna
27-02-2010, 20:51
Wykorzystuję kaszę jaglaną podobnie jak kus-kus,czyli bazę do sałatek.Dodaję trochę tuńczyka, ogórka kiszonego,szczypior,oliwki,paprykę-skrapiam oliwą,dosmaczam posiekanym czosnkiem i przyprawami oraz paroma kroplami oliwy.Mnie smakuje.Dosypuję ja też do jarzynowej zupy.
Czy gotujesz Niko kaszę ,czy surową dodajesz?

sellenhel
27-02-2010, 21:02
Czy gotujesz Niko kaszę ,czy surową dodajesz?
Czarna surowa kasza jaglana jest twarda jak perełki,trzeba ją ugotować.Tylko kuskus wystarczy zalać wrzątkiem i gotowy,zwróć uwagę na przepisy że wszędzie używa się kaszy gotowanej.A jako bazę do sałatek jak najbardziej można używać ale ugotowaną.

czarna
27-02-2010, 21:07
Dzięki Sellenhel,tak tez myślałam,ale zmyliła mnie kasza kuskus której się nie gotuje.
Wszystkie przepisy są ciekawe,a te mrożone zupki z Lidla to rewelacja...również cenowa,ale ostatnio są jakieś braki na półkach sklepowych

sellenhel
27-02-2010, 21:11
To jest właśnie ta różnica że kuskus nie gotujemy ,nie dziwię się bo ta kasza wraca powoli przebojem i jest nieznana za bardzo.Tylko jeśli chcesz jako bazę do sałatki to musisz uważać żeby jej za bardzo nie rozkleić. :)

bronczyk
27-02-2010, 21:32
Ja poproszę o przepisy gdzie nie będzie tej kaszy jaglanej. Lubię i gryczaną i jęczmienną , a tej no, nie mogę do ust z łyżką trafić.

sellenhel
27-02-2010, 21:42
Halinko mówisz i masz :D

Kasza gryczana - przepis podstawowy
Sposób gotowania kaszy jest tak banalny, że naprawdę nie wiem, czemu tyle ludzi gotuje kaszę w woreczkach... Przecież to ogromne marnotrawstwo mikroelementów - mnóstwo wartościowych składników jest wypłukiwanych i wylewamy je z wodą. Po co??
W taki sam sposób można gotować kaszę gryczaną pół na pół z jęczmienną - szczególnie dobre dla tych, którzy za gryczaną nie przepadają. A to taka zdrowa i smaczna kasza!

Składniki: dla 2 osób
kasza gryczana - jedna szklanka
woda - 2 szklanki
sól - płaska łyżeczka

ew. olej lniany
Przygotowanie: do 15 min.

Gotuję kaszę w stalowym garnku z podwójnym dnem. W innych też nie powinno być problemów.

Do osolonej, gotującej się wody wrzucamy kaszę, mieszamy. Kiedy woda ponownie się zagotuje zmniejszamy gaz (ale nie na minimum) i uchylamy minimalnie pokrywkę.

Uwaga: nie mieszamy kaszy w trakcie gotowania! Tak samo jak przy gotowaniu ryżu, między ziarenkami utworzą się kanaliki, którymi będzie uchodzić gorące powietrze, co pozwoli na samoregulację temperatury przy dnie. Woda zapobiegnie z kolei przypalaniu. To naprawdę działa! Jeśli jednak spanikujemy i zaczniemy mieszać kaszę, będziemy już musieli mieszać cały czas, co chwila, aż kasza się ugotuje. Inaczej na pewno się przypali.

Po kilkunastu minutach (10-12), kiedy kasza jest prawie ugotowana, możemy "wykopać" w jednym miejscu dołek i sprawdzić czy nie zostało za dużo wody. Jeśli tak, zdejmujemy przykrywkę i minimalnie zwiększamy gaz. Pod koniec możemy zacząć mieszać, żeby woda szybciej odparowała, a kasza się nie rozgotowała. Jeśli natomiast widzimy, że woda się wygotowała, a kasza jeszcze nie jest gotowa, wystarczy dolać trochę wody (w praktyce nigdy nie musiałam tego robić).

Teoretycznie kasza gotuje się 15 minut, ale mi zawsze wychodzi kilka minut mniej.

Jeśli ktoś nie ma garnka z podwójnym dnem to można ugotować w kąpieli wodnej,Pierwszą fazę rozklejania robimy w garnku właściwym a potem wkładamy ten mniejsze garnek do większego garnka z gotującą się wod i na wolnym ogniu utrzymujemy wrzenie wody,kasza się pięknie rozkleja i nie przypali się.

sellenhel
27-02-2010, 21:47
Kasza gryczana z brokułami i marchewką

Składniki:
Kasza gryczana, brokuły świeże lub mrożone, marchewka, cebula, olej, przyprawy
Przygotowanie: 15-30 min.

Gotujemy kasze gryczaną na sypko. W osobnym naczyniu dusimy w małej ilosci wody marchewkę pokrojoną w paski oraz brokuły. Dodajemy je pod koniec gotowania marchewki ze względu na ich szybkość gotowania. Na patelni podsmażamy cebulkę. Wszystko razem mieszamy i doprawiamy wg uznania.

Kotlety z kaszy gryczanej
woreczek kaszy gryczanej lub pół szklanki kaszy
1 jajko
1 cebula
otręby
bułka tarta
sól, pieprz, zioła prowansalskie, curry
Kaszę ugotować, cebulę zeszklić na tłuszczu ,zmielić przez maszynkę. Dodać cebulę, jajko, bułkę tartą, otręby i przyprawy i całość wymieszać
Formować kotlety i obtoczyć w bułce tartej. Usmażyć na złocisty kolor.

Kasza gryczana z twarogiem
szklanka kaszy gryczanej,
kostka sera półtłustego,
2 jajka,
oliwa,
śmietana 18%,
cebula,
tarta bułka, sól, pieprz, gałka muszkatołowa
Kaszę ugotować na półsypko, cebule usmażyć na tłuszczu. Ser rozetrzeć z jajkami dodać cebulę, dobrze doprawić. Naczynie żaroodporne wysmarować tłuszczem, obsypać bułką. Kaszę wymieszać z masą serową włożyć do naczynia polać śmietaną (niedużo). Zapiekać ok 25 min. w 200 st. Podawać polane śmietaną z pomidorami lub zieloną sałatą.

sellenhel
27-02-2010, 21:51
Wspaniale smakuje kasza z gulaszem :D

-50 dag łopatki wieprzowej pokroić w kostkę
- 3 zaki czosnku, obrac i pokroić w plastry
W radlu rozgrzać oliwę, podsmażyć na niej czosnek i wyrzucić.
Na czosnkowej oliwie podsmażyć mieso.
dodać 2 liście laurowe oraz 4 ziarenka ziela angielskiego.
Zalac szklanka bulionu, dusić az mięso bedzie miekkie.
dosypac do gulaszu torebke mrożonych warzyw oraz 2 woreczki kaszy gryczanej.
podsmarzyć.
wlać druga szklanke bulionu.
Gotowac na malym ogniu pod przykryciem jeszcze 10-15 miin.
Odstawic w ciepłe miejsce ( np. do piekarnika nagrzanego) na kolejne 10 min.
gotowe danie posypac posiekana natką.

Tak przygotowaną kaszę można rownież podać z sosem grzybowym lub pieczarkowym.

sellenhel
27-02-2010, 22:06
Kasza jęczmienna z pieczarkami i mięsem

Składniki.1 czubata szkl kaszy jęczmiennej.
2,5 szkl wody.
1 łyżka masła.
30 dag pieczarek.
35 dag gotowanego mięsa (wieprzowego, cielęciny lub kurczaka).
15 dag suszonych śliwek.
1 cebula.
..2 łyżki tłuszczu.
sól.
pieprz.
sok z cytryny.
tłuszcz i bułka tarta do wysmarowania naczynia.
15 dag żółtego sera.
....Opis przygotowania.Kaszę wymyć i włożyć do odmierzonej wrzącej wody z solą i masłem, zagotować, postawić na płytce ochronnej na wolnym ogniu, przykryć, ugotować do miękkości. Śliwki wymyć w ciepłej wodzie, ugotować, przetrzeć, połączyć z kaszą. Pieczarki oczyścić, umyć, pokrajać, podsmażyć na tłuszczu z drobno posiekaną cebulą. Mięso pokrajać w drobną kostkę, wymieszać z pieczarkami, doprawić do smaku. Ugotowaną kaszę nakładać do naczynia wysmarowanego tłuszczem i posypanego tartą bułką warstwami na przemian z pieczarkami i mięsem, ostatnią warstwę kaszy wygładzić, posypać tartym serem, zapiec. Podawać z surówką z warzyw jako danie obiadowe lub kolacyjne.

sellenhel
28-02-2010, 15:55
Ciasto z kaszy jaglanej

Składniki
kasza jaglana - jedna paczka
bakalie - dość dużo
miód
kilka jajek
pełne mleko lub słodka śmietana
przyprawy korzenne

Opis i przyrządzanie
Kaszę należy ugotować na miękko i sypko. Bakalie przebrać, oczyścić z twardych elementów, po czym mieszać razem z miodem i kaszą na klajster.

Roztrzepać jajka z mlekiem/śmietaną i wymieszać z pozostałymi składnikami.

Nasmarować blachę tłuszczem i wysypać na nią bułką tartą. Nakłożyć masę i drewnianym tłuczkiem wyrównać, dobrze i ściśle ubijając, można przy tym pouderzać blachą o stół.

Ciasto piec około godzny, pilnując przy tym aby się nie przypaliło.

Ciasto konsumować po wystygnięciu.

sellenhel
28-02-2010, 15:58
Przepis na kotlety z kaszy jęczmiennej:

2 woreczki kaszy jęczmiennej

1 cebulka

3 pieczarki

2 jajka

kilka łyżek bułki tartej

sól (można zastąpić wegetą lub warzywkiem), pieprz

dodatki według uznania (natka pietruszki, czosnek, koperek)

Sposób przygotowania:

1.Gotujemy dwa woreczki kaszy jęczmiennej tak jak zazwyczaj 20 minutek, albo do momentu, kiedy już woreczek będzie w miarę pękaty (można bez soli w tedy wersja dietetyczna)
2.Cebulkę i pieczarki kroimy w drobna kosteczkę.
3.Następnie cebulkę i pieczarki wrzucamy na gorący olej. Oleju oczywiście nie dajemy za dużo, żeby nie było za tłuste. Można dodać troszeczkę soli wtedy cebulka puści soczek
4.Ugotowaną kaszę jęczmienną wsypujemy do miski i czekamy do momentu aż będzie zimna. Między czasie dodajemy podsmażoną cebulkę i pieczarki. Wszystko pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia. ( bo potem wbijemy jajka, a jak kasza będzie gorąca to się zetną!)
5.Zimna kasza z cebulką i pieczarkami mieszamy. Dodajemy pieprz, warzywko (wegeta). Mieszamy wszystkie składniki. Dodajemy 2 jajka. Mieszamy nadal. Na końcu dodajemy kilka łyżek bułki tartej. Ma to na celu związanie wszystkich składników, żeby kotleciki nie rozpadły się w trakcie smażenia na patelni.
6.Następnie formujemy kotleciki. Obtaczamy je troszkę w bułce tartej, żeby były bardziej chrupiące
7.Smażymy kotleciki na rozgrzanym oleju. Muszą być mocniej przysmażone i wtedy odwracamy na drugą stronę. Nie będą się wtedy rozpadały. Bo jak wiadomo, że kasza jęczmienna jest sypka, więc…
8.Usmażone kotleciki można zjeść same lub z różnymi dodatkami np. sos pieczarkowy, marchewka z groszkiem, surówka. Są naprawdę pyszne! Prawie jak mielone, ale prawie w tym wypadku nie ma różnicy, to wersja al’a wegetariana
Kotleciki są tak wdzięczną potrawą, że można je jeść z różnymi dodatkami. To zależy od naszej fantazji. Smacznego!

sellenhel
28-02-2010, 16:02
Kotlety z kaszy gryczanej

woreczek kaszy gryczanej lub pół szklanki kaszy
1 jajko
1 cebula
otręby
bułka tarta
sól, pieprz, zioła prowansalskie, curry
Kaszę ugotować, cebulę zeszklić na tłuszczu ,zmielić przez maszynkę. Dodać cebulę, jajko, bułkę tartą, otręby i przyprawy i całość wymieszać
Formować kotlety i obtoczyć w bułce tartej. Usmażyć na złocisty kolor.

Kasza gryczana z twarogiem

szklanka kaszy gryczanej,
kostka sera półtłustego,
2 jajka,
oliwa,
śmietana 18%,
cebula,
tarta bułka, sól, pieprz, gałka muszkatołowa
Kaszę ugotować na półsypko, cebule usmażyć na tłuszczu. Ser rozetrzeć z jajkami dodać cebulę, dobrze doprawić. Naczynie żaroodporne wysmarować tłuszczem, obsypać bułką. Kaszę wymieszać z masą serową włożyć do naczynia polać śmietaną (niedużo). Zapiekać ok 25 min. w 200 st. Podawać polane śmietaną z pomidorami lub zieloną sałatą.

bronczyk
28-02-2010, 18:22
Już mi się jeść zachciało. Przepisy wykorzystam. Ja kaszę wrzucam na wrzątek i po króciutkim gotowaniu wkładam do piekarnika, który ma termoobieg i tam sobie kasza dochodzi.A ja mogę w tym czasie posiedzieć przy komputerze.

sellenhel
28-02-2010, 18:38
Już mi się jeść zachciało. Przepisy wykorzystam. Ja kaszę wrzucam na wrzątek i po króciutkim gotowaniu wkładam do piekarnika, który ma termoobieg i tam sobie kasza dochodzi.A ja mogę w tym czasie posiedzieć przy komputerze.
Halinko bardzo dobry sposób,ważne że się nie przypali,moja babcia stosowała jeszcze metodę: Garnek pod pierzynkę i też pięknie dochodziła :D ale to sposób mojej babci a dziś sama jestem babcią :D

koziorożec
28-02-2010, 20:20
Helenko masz wspaniałe przepisy, zaraz sobie je ściągnę do swojej kolekcji.
Pozdrawiam:)

sellenhel
28-02-2010, 20:40
Helenko masz wspaniałe przepisy, zaraz sobie je ściągnę do swojej kolekcji.
Pozdrawiam:)
Witaj Marysiu :D Ściągaj do woli i życzę smacznego,jeśli coś Cię szczególnie interesuje to pisz a postaram się pomóc .:D

bronczyk
28-02-2010, 20:44
Znam ten sposób gotowania kaszy. Jeszcze w gazety obwijano.

sellenhel
28-02-2010, 20:55
Znam ten sposób gotowania kaszy. Jeszcze w gazety obwijano.
Halinko wszystkie sposoby dobre jeśli końcowy efekt jest taki że kasza jest mięciutka ale nie rozklejona na mazię,nie lubi częstego mieszania a lubi się prażyć w ciepełku :D

sellenhel
28-02-2010, 21:28
Gołąbki z kaszą gryczaną, mięsem i pieczarkami

SKŁADNIKI:
duża kapusta
kasza gryczana 500g
2 cebule
pół kg. mięsa mielonego
pół kg. pieczarek
sół, pieprz
SOS:
kostka grzybowa Winiary
wywar z gołąbków
2 łyżeczki mąki
sos pieczeniowy Winiary

Najpierw należy przygotować farsz. Zagotować litr wody, dodać łyżke soli i łyżke masła. Wsypać do gotującej wody kasze, mieszając co jakiś czas. Gdy kasza spęcznieje, odstawić i wystudzić. Cebulke kroimy drobniutko i podsmażamy na masełku aż się zarumieni. Dodajemy do kaszy. Następnie podsmażamy pokrojone cieniutko pieczarki i przesmażamy je . Gotowe dodajemy do reszty farszu a na koniec mięso mielone surowe. Wszystko mieszamy dodając przyprawy.

Kapuste sparzyć, odłożyć listki i ostrożnie ściąc zgrubiałe nerwy kapusty. Na każdy liść nakładamy
farsz i zwijamy w ruloniki. W dużym garnku na dnie ułożyć pare listków liści z kapusty a następnie ciasno układać gołąbki. Gotować aż kapusta będzie miękka, sprawdzamy nakuwając kapuste widelcem.

Przygotować sos:
Sos pieczeniowy rozpuścić w wodzie, wlać do garnuszka. Następnie kostke grzybową rozpuścić w wywarze z gołąbków i wlać do miseczki z mąką, szybko mieszając trzepaczką. To dodajemy do ciepłego sosu, zagotować.

Gotowe gołąbki nałożyć na talerz, polewając koniecznie sosem pieczeniowym.
W sezonie jak są świeże grzyby to zamiast pieczarek można użyć świeżych grzybów wcześniej ugotowanych i przesmażonych z cebulką.Palce lizać. :D

Scarlett
01-03-2010, 19:51
NaLeśnik

Czas przygotowania: 5 min
Smażenie:5-10 min
Liczba porcji: 3
Stopień trudności: bardzo łatwy

Składniki:

* 1-2 jajka,
* torebka cukru waniliowego,
* 1 szklanka mleka,
* 1 szklanka mąki,
* można dodać trochę oliwy,

Przygotowanie:

Wszystkie skadniki razem łączymy i miksujemy przez ok. 2 min. Na gorącą patelnię wlewamy ciasto... przewracamy... jemy. Mniam! Naleśniki podajemy np.: z dżemem, z farszem takim jak na pierogi ruskie, z miksowanymi truskawkami + posiekane na drobno orzechy włoskie, z fantazją ;)

Jest to przepis na naleśniki, które zawsze wychodzą..

sellenhel
01-03-2010, 20:05
z farszem takim jak na pierogi ruskie

Sagelo pyszniutkie te naleśniczki :D
Zaznaczyłam ten farsz na pierogi ruskie bo jadłam już krokiety z takim farszem,szybkie danie do przyżądzenia jeśli w lodówce są ziemniaczki z dnia poprzedniego,szybko przygotować farsz.usmażyć kilka naleśników nie słodkich,zawijać jak krokiety,opanierować w jajku i bułce tartej i smażyć na złoty kolor.Pychotka :D

sellenhel
01-03-2010, 20:10
Kotleciki ryżowe

1 torebka ryżu białego
10 dag sera żółtego
1/2 pęczka szczypiorku
1 jajko
bułka tarta
olej do smażenia
sól
pieprz
można dodać szczyptę curry


Ryż ugotować i odstawić do ostygnięcia. Ser zetrzeć na tarce na dużych oczkach, szczypiorek umyć i posiekać. Do dużej miski dodawać chłodny ryż, ser, szczypiorek i jajko, wszystko wymieszać, doprawić do smaku. Jeśli masa nie jest zwięzła dosypać bułki tartej. Formować kotleciki delikatnie uciskając (ręce trzeba często płukać w wodzie, bo ryż czasem się nie chce kleić). Obtaczać w bułce tartej i smażyć na rumiano. Można podawać z surówkami lub sałatami.

Bardzo dobre również z sosem pieczarkowym i ogórkiem.

senioritka
01-03-2010, 20:16
Ciasto naleśnikowe przed smażeniem powinno poczekać ok. pół godzin, aby jego konsystencja była właściwa.

sellenhel
01-03-2010, 20:36
Ciasto naleśnikowe przed smażeniem powinno poczekać ok. pół godzin, aby jego konsystencja była właściwa.
Tak senioritko masz rację bo mąka ma czas żeby napęcznieć,
ja jeszcze zamiast mleka dodaję do ciasta gazowanej wody mineralnej,pęcherzyki powietrza zawarte w wodzie bardzo fajnie spulchniają naleśniki. :D

bronczyk
01-03-2010, 20:44
Sellenhel ty jesteś świetna i w gotowaniu i w talentach graficznych. Już ja tu będę zaglądać. Lubię gotować.

sellenhel
01-03-2010, 20:47
Sellenhel ty jesteś świetna i w gotowaniu i w talentach graficznych. Już ja tu będę zaglądać. Lubię gotować.
Dzięki Halinko :D
Czy interesuje Cię więcej przepisów z kaszami? :D

senioritka
01-03-2010, 20:59
Czy robiłyście naleśniki na piwie? Ja robiłam. Dobre!

sellenhel
01-03-2010, 21:02
Czy robiłyście naleśniki na piwie? Ja robiłam. Dobre!
Tak senioritko,bardzo dobre są naleśniki na piwie ale ja osobiście bym ich używała do krokietów bo smaczniejsze są w cieście nie słodzonym .

sellenhel
02-03-2010, 19:08
Roladki ziemniaczane

Składniki.1 paczka wafli.
1 kg ziemniaków.
20 dag. boczku (kiełbasy).
2 duże cebule.
2 jajka.
..śmietana.
oliwa.
sól.
pieprz.

....Opis przygotowania.Ugotowane ziemniaki mielimy,dodajemy 2 łyżki śmietany.Całość zmiksować na jednolitą masę.Następnie dodać zeszkloną na oliwie cebulę i podsmażone(nieduże) kawałki boczku lub kiełbasy.Masę wkładamy na wafle.Masa musi być gorąca wtedy wafle szybko namiękną i szybciej się je zroluje.Następnie roladę kroimy,obtaczamy w bułce i jajku .Smażymy na oleju. SMACZNEGO!!!

Tą roladę można przygotować wcześniej,zawinąć w folię i włożyć do lodówki.Smażymy wtedy kiedy chcemy już podawać.
Podajemy z surówkami.

senioritka
02-03-2010, 19:27
Świetny pomysł! Wypróbuję!

sellenhel
02-03-2010, 19:34
Świetny pomysł! Wypróbuję!
Danusiu naprawdę bardzo smaczne są te roladki,wersja wegetariańska to masa ziemniaczana może być bez boczku i kiełbaski,też dobrze smakuje.Polecam :D

bronczyk
02-03-2010, 19:40
Sellenhel kotleciki ryżowe zrobione. Wzbudziły zachwyt. Nie miałam szczypiorku to dodałam podsmażonej cebulki.

sellenhel
02-03-2010, 19:51
Sellenhel kotleciki ryżowe zrobione. Wzbudziły zachwyt. Nie miałam szczypiorku to dodałam podsmażonej cebulki.
Witaj Halinko :D
Cieszę się że smakowały a dziś polecam roladki ziemniaczane,
z suróweczką pychotka. ;)

bronczyk
02-03-2010, 22:16
Roladki ziemniaczane już kiedyś robiłam. Rzeczywiście smaczne i oryginalne danie.

gratka
02-03-2010, 22:36
Naleśniki amerykańskie - pancakes są bardzo pulchne, wprost dziurawe. Oto przepis:
1 szklanka mąki
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody,
1 łyżka cukru, szczypta soli
1 szklanka maślanki lub kefiru, albo jogurtu
1 jajko,
2 łyżki rozpuszczonego masła, albo oleju
trochę tłuszczu do smażenia.

Wymieszać suche skladniki. W drugiej misce połączyć maślankę, jajko i masło. Wymieszać ze skladnikami suchymi i odstawić ciasto na pół godziny ( może stać i godzinkę).
Patelnię smarować odrobiną masła i smażyć małe placki z obu stron. Podawać posypane cukrem. Dobre są z owocami, cukrem i śmietaną, a moje wnuki uwielbiają je z konfiturą lub powidłem.

Jolina
02-03-2010, 23:35
Przepisałam Twoje przepisy, wypróbuje. Ale te kotleciki i roladki napewno będą nam smakować. I dla mnie na czasie, ze względu na dietę męża , bardzo ograniczyliśmy potrawy mięsne. Dla tego interesują mnie ciekawe potrawy z kasz , bo są zalecane . Mam sporo książek kucharskich, ale nie ma jak te wypróbowane i polecane.
Pozdrawiam.

sellenhel
03-03-2010, 19:23
Babko Gratko bardzo ciekawe i oryginalne są twoje naleśniki,wypróbuję przy najbliższej okazji.
Jolinko napisz jakie przepisy z kasz bardziej Cię interesują :D
Obiecuję że jutro coś podrzucę bo dzis nie wiem czy zdążę.

senioritka
03-03-2010, 21:14
Te kotleciki z ryżu to pewnie sushi po polsku i na pewno
o niebo lepsze.

sellenhel
03-03-2010, 21:20
Te kotleciki z ryżu to pewnie sushi po polsku i na pewno
o niebo lepsze.
Witaj Danusiu :D lepsze o niebo bo nie surowe ;)

senioritka
03-03-2010, 21:22
Oooo! Właśnie, nie surowe! Pozdrawiam wieczorową porą!

sellenhel
03-03-2010, 21:25
Oooo! Właśnie, nie surowe! Pozdrawiam wieczorową porą!
Ponoć na suszi trzeba być smakoszem ale ja osobiście wolę krewetki,kraby,paluszki krabowe,mule i wszelkie owoce morza ale surowej ryby w suszi nie próbowałam jeszcze ale może to i smaczne :rolleyes:

sellenhel
03-03-2010, 21:31
Kasze mają właściwości odżywcze i lecznicze. Słynne szpitalne kleiki robione na bazie kaszki manny, kaszy jęczmiennej i grysiku kukurydzianego poprawiają funkcjonowanie nerek, dróg żółciowych i pozwalają wątrobie na regenerację.

Składniki takie jak cynk, selen i siarka, zawarte w kaszach sa ważne dla naszej skóry. Dzięki nim bowiem naskórek lepiej broni się przed działaniem niekorzystnych czynników środowiska i dłużej zachowuje jędrność. Cynk jest niezbędny w procesie powstawania kolagenu, selen natomiast chroni przed wolnymi rodnikami, a siarka dostarcza skórze odpowiedniej porcji wilgoci.

Aby jednak zadziałały w pełni, musisz je regularnie dostarczać z pożywieniem. Najbogatszym ich źródłem są właśnie kasze, mąka z grubego przemiału, płatki owsiane.


Jeżeli ktoś cierpi na poważne wyziębienia organizmu i ma chorą wątrobę powinien jadać kaszę gryczaną, bo ta rozgrzewa organizm.

Z kolei płatki owsiane, o czym nie każdy wie, posiadają psychoaktywne substancje, które pomagają w leczeniu depresji.

Natomiast kasza jaglana otrzymywana z prosa jest jednym z najbardziej lekkostrawnych produktów, jakie znamy, a jednocześnie zawiera lecytynę, która zbawiennie wpływa na mózg i drugą substancję - krzemionkę, która znacząco poprawia stan chorych stawów. Kasza zawiera wszystkie właściwosci odżywcze ziaren i nasion z których pochodzą.

Na kasze przeznacza się ziarnko gryki/kasza gryczana/, pszenicy/kasza manna i kuskus, jeczmienna/kasza jeczmienna/, proso/kasza jaglana/, owsa/ platki owsiane/, kukurydza/kasza kukurydziana.

Ziarna te czyści sie, poleruje, rozdrabia lub miażdży.



Ponieważ dalej ich sie nie przerabia zawierają wszystkie witaminy i minerały takie jak:
Witaminy z grupy B/
Witamina E
Witamina PP
Kwas foliowy
Potas
Fosfor
Selen
Siarke
Magnez
Żelazo
Cynk
Mangan
Wapń
Krzem


Jakie korzyści daje nam spożywanie kasz?

Kasze są žródłem:

białka roslinnego
błonnika
skrobi


10 dag kaszy zaspokaja dzienną dawkę na weglowodany. Kasze ugotowana na sypko, bez dodatku tłuszczu są lekkostrawne, nie obciążają i nie drażnia żołądka, poprawiają funkcje jelit, co zapobiega tworzeniu się polipów w jelicie grubym, czy też nowotworów tego narządu.

Kasze poleca się osobom cierpiącym na zaparcie. Kasze są wskazane dla nadcisnieniowców, gdyz potas obniża ciśnienie, osoby majace anemie /kasza jaglana i gryczana, gdyz zawieraja sporo zelaza oraz dla diabetyków gdyz zawierają
dużą ilość skrobi.


Uwaga!
Ze względu na zawartość siarki, fosforu i chloru kasze nie są wskazane dla osób z wrzodami żołądka, dwunastnicy, cierpiacymi na zgagę, chorzy w trakcie leczenia nowotworów czy też z wysoką gorączką.



Rodzaj kasz i ich zawartość:



-Kasza jaglana pozyskiwana jest z prosa, zawiera lecytyne i krzemionke, która pozytywnie
wpływa na funkcjonowanie stawów. Ma sporo skrobi, dużo białka, dużo Wit.B, żelaza, miedzi.
Nie zawiera glutenu. Jako jedyne zboże ma alkaliczny odczyn, podnosi odporność, ochładza
organizm, osusza gorący śluz organizmu, zalecany przy gorącu żołądka- ludzi o wilczym głodzie, przy zakwaszeniu organizmu, harmonizuje żołądek, przewód pokarmowy, przy wymiotach w ciąży, jako lek przeciw cukrzycy, pomaga leczyć zapalenie śluzówki żołądka, zalecany przy chorobie nowotworowej.

-Kasza jęczmienna powstaje z jeczmienia, posiada dużo rozpuszczalnego błonnika, a więc pomaga przy zaparciach. Wpływa lekko ochładzająco na organizm, moczopędna, ma działanie odświeżające, usuwa gorąco organizmu i gorąco lata, można go stosować przy gorączce i katarze siennym

-Kasza gryczana otrzymuje sie z gryki, zawiera dużo błonnika roślinnego, kwasu foliowego, magnezu, potasu, fosforu, cynku. Nie zawiera glutenu. Wpływa silnie rozgrzewająco, oddziałuję głównie na serce, przeciwdziała śluzowi, polecana głównie do jedzenia w zimne dni.

-Kasza kukurydziana powstaje z ziaren kukurydzy, zawiera białko ale nie jest bardzo wartościowe, ze wzgledu na swój skład jest polecana dla alergików i na niedokrwistość.

-Kasza kuskus pozyskiwana jest z pszenicy durum. Nie zawiera błonnika ma mało witamin i minerałów.

-Płatki owsiane powstaja z ziaren owsa.Owies wzmacnia zmęczony organizm, rozgrzewa marznących, wzmacnia ścięgna, daje siłę fizyczną i energię, usuwa wilgoć, wzmaga apetyt, działa przeciwbiegunkowo.

sellenhel
03-03-2010, 21:35
Bardzo treściwa sałatka z kuskusem.

Klasyka kuchni śródziemnomorskiej,


Składniki: 4-6 porcji
250 g kuskusu
300 ml bulionu warzywnego
3 twarde pomidory
1 czerwona, słodka papryka
1 czerwona cebula
1 ogórek
po 1 dużej garści świeżej pietruszki, mięty i bazylii
oliwa z oliwek
sok z cytryny
sól, pieprz
Opis przygotowania: 15 min.
Kaszę kuskus zalewamy gorącym bulionem (lub osolną wodą) i przykrywamy na 5-6 min.

Pomidory kroimy w pół, drylujemy łyżką z pestek, solimy i odstawiamy odwrócone miąższem do dołu, do odcieknięcia zbędnego soku. Paprykę kroimy w pół i czyścimy z pestek oraz białym błon, a następne kroimy w drobną kostkę. Ogórka, cebulę oraz odsączone pomidory kroimy także w drobną kostkę. Świeże zioła bardzo drobno siekamy.

Sprawdzamy czy kuskus jest gotowy (wchłonął cały płyn) i mieszamy, aby za mocno się nie posklejał. Następnie przesypujemy połowę przygotowanego kuskus do dużej miski, wsypujemy pokrojone w drobną kostkę warzywa, dodajemy 3/4 posiekanych ziół, następnie dorzucamy resztę przygotowanej kaszy i całość bardzo dokładnie mieszamy.

Wyciskamy sok z 1 cytryny, dodajemy 2 rozgniecione ząbki czosnku, świeżo zmielony czarny pieprz, trochę soli do smaku i kilka łyżek oliwy z oliwek. Całość dobrze mieszamy i dodajemy do przygotowanej sałatki.

Sałatkę wykładamy na półmisek i posypujemy resztą posiekanych ziół.

koziorożec
03-03-2010, 21:45
Jak dużo fajnych przepisów podałyście, a Ty Helenko jesteś wręcz mistrzynią. Lubię gotować, a dziś wzięłam sobie 2 przepisy, na kotleciki ryzowe i naleśniki amerykańskie.
Dziękuję bardzo.
Pozdrawiam :)

jakempa
03-03-2010, 23:22
Ciekawe przepisy podajecie, ja bardzo lubię eksperymentować w kuchni, co do kasz nie przepadam, ale raz w tygodniu robię coś z kaszą, teraz przypomniałyscie mi kaszę jaglaną, muszę kupić, Ale dzisiaj zrobiłam pyszne krokiety, została mi z wczorajszego obiadu kapusta zasmażana /nie kiszona/ kupiłam dzisiaj metkę cebulową, dodałam do kapusty, dodałam do tego jajko, przysmażyłam i potraktowałam jako nadzienie do naleśników,obtoczyłam w jajku, bułce -podsmażyłam, do tego czysty barszcz czerwony- pyszne danko

sellenhel
04-03-2010, 18:57
Jakempo bardzo ciekawy pomysł z tym nadzieniem do naleśników,takim nadzieniem można również zrobić krokiety do barszczu.Coś innego i smacznego :D
Jadziu podaję przepisy z kasz na życzenie niektórych dziewczyn a że kasze są bardzo zdrowe to warto je polubić.

sellenhel
04-03-2010, 19:57
Dziś mam propozycję na bardzo smaczną elegancką kolację nawet przy świecach.Zbliża się dzień kobiet i dzień mężczyzn
(10marca) więc można sobie zaplanować taką kolacyjkę. ;)
Jest to:

Rolada ze szpinakiem i łososiem

Potrzebne produkty:

1 paczka mrożonego szpinaku
4 jajka
3 łyżki grubo startego żółtego sera
sól,pieprz
20 dkg twarożku ziołowego (Almette)
30 dkg wędzonego łososia
sok z pół cytryny

Wykonanie:
Szpinak rozmrozić i odcedzić z wody,
jajka roztrzepać i dodać szpinak,ser,sól i pieprz

Na wyłożoną pergaminem do pieczenia blachę wylać
masę szpinakową.Wstawić do piekarnika nagrzanego
do 200st i piec 10 min.
Wystudzić,zdjąć papier,
Zimny placek posmarować twarożkiem ziołowym,
na warstwę sera ułożyć łososia i skropić cytryną.
Ciasto zwinąć w rulon i dać mu z godzinkę
na związanie się.
Ciąć grube plastry,można po ukosie,
Podawać z surówką.
Jest to bardzo efektowna rolada i smaczne.
Paluszki lizać,życzę smacznego

jakempa
04-03-2010, 20:08
Fajny przepis i ciekawe połączenie, zrobię to na przyszłą sobotę, bo będę przyjmować gości, bedzie cos nowego,

sellenhel
04-03-2010, 20:27
Fajny przepis i ciekawe połączenie, zrobię to na przyszłą sobotę, bo będę przyjmować gości, bedzie cos nowego,
Jadziu bardzo fajne danie jak sie chce zaskoczyć gości czymś nowym,jedyny mankament tego przepisu to ten że łosoś jest dość drogą rybą ale bardzo zdrową bo zawiera bardzo dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega3.
Zapomniałam jeszcze dodać że tą roladę podaje się na zimno.

jakempa
04-03-2010, 20:39
Jezeli chodzi o kasze to powinniśmy więcej ich jeść, swego czasu byłam w Druskiennikach na wczasach sanatoryjnych, podstawą były kasze, wspaniała dieta na dolegliwości żołądkowe, z których leczył się mój partner,

jakempa
04-03-2010, 20:44
Helenko, domysłiłam się , że na zimno, zrobię to w piątek, no fakt, że łosoś drogi, ale ja wędzonego lubię i sobie czesto kupuję, a raz dla gości to można zaserwować, bo to taka trochę niecodzienna uroczystość, A poza tym Helenko, moj syn jest kucharzem, ma mistrzostwo świata i masę nagrod, teraz jest międzynarodowym jurorem , więc mama musi czyms zawsze zaskoczyć syna, i to takim ciekawym daniem, więc zawsze wymyślam i szukam ciekawostek,

sellenhel
04-03-2010, 20:45
Jezeli chodzi o kasze to powinniśmy więcej ich jeść, swego czasu byłam w Druskiennikach na wczasach sanatoryjnych, podstawą były kasze, wspaniała dieta na dolegliwości żołądkowe, z których leczył się mój partner,
Tak Jadziu masz rację ,wszystkie właściwości kasz wypisałam we wcześniejszych postach.Można jej nie lubić ale jest bardzo smaczna,nawet taki prosty krupniczek z koperkiem może być smacznym daniem. :D

jakempa
04-03-2010, 20:54
Krupnik często robię i bardzo lubię,a gryczaną też , chociaż nie za często, ale tutaj są ciekawe przepisy i trzeba wyprobować,

sellenhel
04-03-2010, 21:23
Krupnik często robię i bardzo lubię,a gryczaną też , chociaż nie za często, ale tutaj są ciekawe przepisy i trzeba wyprobować,
Na jutro wyszukam coś ciekawego z kasz. :D

senioritka
04-03-2010, 21:29
Krupnik! Kaszę jęczmienną, drobną,rozklejam na małym ogniu
osobno i ucieram z masłem. Kasza staje się biała, krupnik nie
gęstnieje za bardzo i ma apetyczny wygląd.

senioritka
04-03-2010, 21:32
Rozklejoną kaszę dodajemy już do podgotowanej "podstawy"
w/g sztuki kulinarnej.

sellenhel
04-03-2010, 21:40
A jeszcze bardzo smaczny jest krupniczek z kaszą pęczak :D

sellenhel
05-03-2010, 17:55
Kasza jaglana z warzywami


Składniki:

- szklanka kaszy jaglanej,
- 2 różnokolorowe papryki,
- mala cukinia,
- duża cebula,
- 3 łyżki oleju,
- 3 ząbki czosnku,
- sos sojowy,
- rozmaryn,
- pieprz i sól

czytaj dalej


Przygotowanie:

Kaszę sparzyć, osączyć. Paprykę umyć, usunąć gniazda nasienne, miąższ pokroić w paski. Umytą cukinię pokroić w ćwierć-plasterki. Cebulę obrać, posiekać. Na patelni rozgrzać część oleju. Najpierw podsmażyć samą cebulę. Gdy będzie złota, wsypać kaszę i chwilę smażyć razem. Przełożyć do rondla. Zalać 2 szklankami wody. Posolić i wstawić na 25 min do gorącego piekarnika. Na pozostałym oleju podsmażyć posiekany czosnek. Dodać cukinię i paprykę. Dusić aż warzywa staną się miękkie, ale jędrne. Doprawić sosem sojowym, rozmarynem, solą i pieprzem. Podawać z kaszą.

sellenhel
05-03-2010, 17:58
Kotlety z kaszy jęczmiennej

•kasza jęczmienna 300 g
•woda 750 ml
•cebula 1 szt
•masło 4 łyżki
•jajka 2 szt
•koperek 2 łyżki
•natka pietruszki 1 łyżka
•czosnek 2 ząbki
•bułka tarta 4 łyżki
•sól 1 szczypta
•pieprz czarny 1 szczypta

Kaszę zalać wrzącą osoloną wodą, ugotować, rozetrzeć z 1 łyżką masła i ostudzić.
Cebulę drobno posiekać, podsmażyć na maśle z zieloną pietruszką, drobno pokrojonym koperkiem i roztartym czosnkiem.
Włożyć do kaszy, dodać tartą bułkę, wbić jajko, doprawić solą oraz pieprzem i wymieszać. Formować nieduże kotleciki i panierować w roztrzepanym jajku i tartej bułce. Smażyć z obu stron. Podawać z sosem grzybowym lub pieczarkowym.

sellenhel
05-03-2010, 18:04
Składniki
Kasza gryczana zapiekana z serem

Składniki
-1 czubata szklanka suchej kaszy grycznej
-1,5 szklanki wody
-2 łyżki oleju
-1 szklanka śmietany
-0,5 kg tłustego, białego sera (jeśli macie możliwość użyjcie prawdziwego, wiejskiego... nic nie dorówna temu smakowi
:))
-2 jaja
-sól
-pieprz
-szczypta mielonej papryki
-ze 2 łyżki drobno posiekanej zieleniny


W rondlu rozgrzać olej, wsypac suchą kaszę i smażyć ją tak przez 3 minuty, nie przestając mieszać.
Kaszę zalać gorącą wodą, dodać przyprawy. Gotować na najmniejszym ogniu, często mieszając, aż ziarenka wchłoną cały płyn. Wtedy rondel przykryć i odstawić w ciepłe miejsce.
Jajka lekko ubić (tylko tak,żeby się spieniły) z solą, pieprzem i zieleniną.
Ser rozdrobnić i wymieszać z nim jajka.
Żaroodporne naczynie wysmarować tłuszczem. Wyłożyć do niego pół kaszy, a na nią cały ser. Na wierch położyć pozostałą kaszę. Powierzchnię wyrównać, zalać śmietaną i wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na 20-25 minut.
Potrawa jest gotowa, gdy smietana lekko się zarumieni.
Doskonała z kefirem czy zsiadłym mlekiem
. Z delikatną surówką też niczego sobie ;)

Smacznego!!!

Scarlett
05-03-2010, 18:49
Sałatka z tuńczykiem

Czas przygotowania: 20 min.
Gotowanie: 6-10 min.
Liczba porcji: 3-4
Stopień trudności: bardzo łatwy

Składniki:

* paczka makaronu, świderki, wstążki albo gwiazdki,
* słoiczek czarnych oliwek,
* 2 małe puszki tuńczyka w sosie własnym,
* mała papryka czerwona, może być konserwowa,
* 6 ogorków kiszonych,
* sól, pieprz, oregano,
* mały majonez,
* duży kubek jogurtu naturalnego

Przygotowanie:

Ugotuj makaron al dente, przelej go zimna wodą. Do ostudzonego makaronu dodaj pokrojone oliwki, rozmiażdżonego tuńczyka, pokrojone w kostkę ogórki i paprykę. Dopraw sałatkę do smaku, solą, pieprzem i oregano.

Dodaj do sałatki sos czyli majonez wymieszany razem z jogurtem. Rada: dodaj sos tylko do tych porcji, które aktualnie będą jedzone ponieważ makaron wchłonie cały sos.

sellenhel
05-03-2010, 20:42
Bardzo ciekawa sałatka Sagelko,warto przy najbliższej okazji ją zrobić :D
Mam jeszcze słówko do mojej łososiowej rolady,zapomniałam napisać że najlepiej przygotować ją dzień wcześniej i jak poleży sobie w lodówce to się fajnie zwiąże i przy krojeniu nie będzie się kruszyć.

Jolina
05-03-2010, 23:20
http://id.joe.pl/sub_images/pictures/8cd93ad28bf91e266abf9e7fa77b82fe_th2.gif

sellenhel
05-03-2010, 23:26
Jolinko dzięki za uznanie,cieszę się że uważasz że są ciekawe,
Jutro mnie nie będzie ale obiecuję w niedzielęcoś nowego.Jeśli masz jakieś konkretne pytania Jolino to pytaj śmiało a postaram sie odpowiedzieć. :D

Jolina
05-03-2010, 23:49
Nie omieszkam skorzystać z propozycji. Dziękuje. :)

antyla
06-03-2010, 21:56
Pierwszy raz jestem na tym wątku. Świetne przepisy.
Sellenhel, jak to dobrze że przypomniałaś o zaletach kaszy jaglanej. Jest bardzo zdrowa i smaczna. Odpisałam sobie kilka przepisów. Ja dosyć często gotuję kaszę jaglaną, dodaję ją do zup, a także do gołąbków. Robię również z niej eskalopki. Podaję przepis:

Eskalopki w sosie koperkowym

2 szklanki kaszy jaglanej
1 cebula, 3 ząbki czosnku
1 szklanka płatków owsianych, lub 2 jaja,
olej, sól , pieprz, lub dowolne przyprawy.

Sos koperkowy:

0,5 l mleka, 1/4 kostki masła,
2 łyżki mąki pszennej razowej
pęczek kopru ( może być mrożony)
sok z 1/2 cytryny, sól, pieprz.

Ugotować kaszę jaglaną w podwójnej ilości wody, tak aby była miękka, ale nie rozgotowana. Drobno posiekać cebulę i czosnek, podsmażyć na oleju, wymieszać z kaszą, płatkami i przyprawami. Formować kotleciki i smażyć na gorącym oleju.

Sos:

Na rozgrzany tłuszcz wsypać mąkę i 1/2 pęczka posiekanego koperku, mieszać, aby żaden ze składników nie zbrązowiał. Zalać mlekiem, dodać przyprawy, sok, koper. Zagotować.
Można podawać jako danie wegetariańskie z ziemniakami i surówką.

Pozdrawiam.

jakempa
06-03-2010, 22:33
Ale będzie urozmaicenie w menu dzięki Waszym ciekawym przepisom, a nieraz zastanawiam się co zrobić ciekawego i nowego na obiad,

Jolina
06-03-2010, 22:37
Właśnie tak od miesiąca, zaczęłam interesować się daniami wegetariańskimi, ze względu na cukrzycę u męża. Przez jakieś 15 lat był cukrzykiem II stopnia,
od miesiąca, nie stety, jest insulinowcem. Zaostrzona dieta.
Stad moje zainteresowanie wszelkimi kaszami i wegetariańskimi daniami.
Kilka sobie upatrzyłam. Tylko strasznie nie lubię przepisywać.
Nie byłam przewidująca, bo mogłam wcześniej kupić używaną maszynę. Ale i tak sobie kupię.Trudności pisania ręcznego, to z tego powodu, ze cierpną mi palce od dłuższego trzymania długopisu.
Pozdrawiam. :)

piernatka
07-03-2010, 03:45
Jak dobrze, że trafiłam na ten wątek. Ze względu na dietę, którą stosuję (wedłóg grupy krwi) wasze przepisy bardzo mi się przydadzą. Szczególnie te z kaszą jaglaną, płatkami owsianymi i ryżem. Serdecznie wam dziękuję i pozdrawiam:D

Nika
07-03-2010, 07:36
Ja również chętnie tu zaglądam, gdyż jestem otwarta na wszelkie nowinki kulinarne.

e-bietka
07-03-2010, 08:50
Pyszna stronka, więc i ja coś smacznego dorzucę.

Łazanki z brokułami i kurczakiem

Składniki:
makaron łazanki lub jakikolwiek inny kształt,
brokuły świeże lub mrożone,
2 filety z kurczaka,
1 duża cebula,
ser żółty,
olej, sól, pieprz, papryka słodka w proszku,
mogą być zioła prowansalskie.
Sposób przyrządzenia:
Makaron ugotować jak zwykle, brokuły na parze, ale można też w lekko osolonej wodzie. Filet z kurczaka i cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć razem na patelni przyprawiając ziołami, pieprzem i papryką na końcu. Czasem filet gotuję na parze, wtedy tylko cebulę trzeba zeszklić. Odcedzić makaron i brokuły, wymieszać razem dodając zawartość patelni, ponownie wymieszać. Podawać z posypanym startym serem. Jak ktoś nie może żółtego sera, to i bez sera też jest niezłe.

e-bietka
07-03-2010, 09:01
Jakiś chochlik tu się szarogęsi, wpis poprawiam raz jeszcze.
Powyższy przepis, modyfikuję czasem. Zamiast brokułów, do makaronu dodaję inne, ugotowane jarzyny, albo podduszone pieczarki. Można też doprawić jogurtem jak ktoś lubi.

sellenhel
07-03-2010, 15:08
Witam wszystkie nowe dziewczyny na tym wątku,wczoraj mnie nie było a tu tyle nowości i ciekawostek,wszystkie przepisy bardzo ciekawe.
Ja na dziś proponuję :

Kasza gryczana z brokułem i pieczarkami

.Składniki.0,5 szkl. kaszy gryczanej, palonej.
1 nieduży brokuł.
25 dkg pieczarek.
0,5 szkl. jogurtu naturalnego.
2 ząbki czosnku.
..2-3 łyżki posiekanego koperku.
4 łyżki oliwy lub oleju.
1-2 łyżki soku z cytryny.
do smaku: sól, pieprz mielony biały, cukier, chili mielone.
.
....Opis przygotowania.Kaszę opłukać, przełożyć do rondelka, zalać 1 szkl. wody, dodać ok.1/3 łyżeczki soli, gotować pod przykryciem na małym ogniu aż kasza wchłonie całą wodę i zmięknie. Ząbki czosnku obrać i przecisnąć przez praskę, dodać do jogurtu razem z połową koperku. Doprawić solą i pieprzem. Pieczarki oczyścić dokładnie, opłukać, małe zostawić w całości, większe pokroić. Brokuły opłukać, osączyć, odciąć różyczki z kwiatostanu. Na patelni rozgrzać oliwę, podsmażyć pieczarki aż lekko się zezłocą, dodać brokuły. Całość oprószyć odrobiną cukru, soli, pieprzu i chili, podlać ok. 1/3 szkl. wody i poddusić pod przykryciem ok. 5-8 min.. Na koniec dodać sok cytrynowy i resztę koperku, wymieszać. Podawać z kaszą i sosem jogurtowym.

sellenhel
07-03-2010, 15:16
Kasza jęczmienna z warzywami

To jest danie dla tych, którzy uważają, że od cebuli w obiedzie lepsze jest tylko więcej cebuli. I otóż właśnie ten warunek jest konieczny i wystarczający do spełnienia, aby można było to danie uważać za dobre i zaproponować na obiad, kiedy nie ma nic ciekawego do jedzenia w planach. Ot, taki sponton. I wcale tym warunkiem nie będzie kasza: jeżeli uważasz, że nie lubisz kaszy- to tylko tak Ci się wydaje. Bo, póki co, uważam, że najlepszą kaszą do obiadu jest kasza jęczmienna. I jeśli ktoś odważy się spróbować jej w daniu takim jak to, też tak będzie uważał. To jest danie bezmięsne, zrobione głównie po to, żeby udowodnić wszystkim ziemniaczano-mięsożernym, że zdrowe i smaczne, bezmięsne danie to określenia, które mogą stać koło siebie w jednym zdaniu i nawet oznaczają prawdę...

Podstawą smaku i aromatu jest właśnie cebula i pieczarki - reszta warzyw jest obojętna jako składniki. Ja akurat miałam w lodówce marchew i puszkę kukurydzy. Jeszcze warto dodać bulion grzybowy, jeśli ktoś takowy posiada, ale to nie jest naprawdę konieczne. To jest taki mały bonus. Jedziemy:

na 2 niedowierzające osoby:
- 2 torebki po ok.100g kaszy jęczmiennej tej błyskawicznej, co się jak ryż gotuje,
- 5 dorodnych cebul,
- 3 garście pieczarek wbrew temu co się powszechnie uważa, najwięcej aromatu i smaku mają pieczarki już takie zbrązowiałe, a nie te jędrne białe jak papier,
- 1 sos grzybowy w proszku,
powyższy zestaw jest obowiązkowy, poniższe to już wedle upodobania
- 2 duże dorodne marchwie,
- puszka kukurydzy
- sól i pieprz


1.Nastawiamy wodę do kaszy. Można kaszę wrzucić już do zimnej wody - nic się nie stanie.

2.Cebulę kroimy byle jak i wrzucamy na patelnię z olejem + sól + pieprz + dużo pieprzu. Smażymy tak długo, aż zacznie się lekko podpiekać - wtedy uwalnia najlepszy smak. Czekając na cebulę, kroimy marchew i otwieramy puszkę z kukurydzą.

3.Dorzucamy pokrojoną wedle uznania marchew (paski, tudzież talarki albo półtalarki) i pokrojone jakoś pieczarki + sól + pieprz. Dusimy warzywa przez 5 min, aż pieczarki puszczą sok. Marchew nie ma być miękka, ona ma pozostać chrupiąca, ma stawiać opór widelcowi, później zębom. Taka też jest zdrowsza.

4.Jak pieczarki puszczą sok, zdejmujemy przykrywkę z patelni i smażymy warzywa tak długo, aż sok z pieczarek odparuje i pieczarki się zaczną podsmażać. Do tego dodajemy rozrobiony uprzednio w zimnej wodzie sos w proszku i wrzucamy kukurydzę. Kukurydza nie ma się smażyć, ona tylko ma się zagrzać. Chrupiące warzywa wzbogacają doznania kulinarne w trakcie konsumpcji.

5.Do gotowego sosu wrzucamy kaszę i chwilę mieszamy i doprawiamy jeszcze pieprzem, dużo pieprzu. I to jest to...

sellenhel
07-03-2010, 15:23
A teraz parę przepisów z kaszą jaglaną dla dziewczyn zainteresowanych właśnie tą kaszą :D


Kasza jaglana na sypko

40 dag kaszy jaglanej
1litr wody
4 dag tłuszczu
sól
Kaszę opłukać, odcedzić, włożyć do wrzącej osolonej wody z tłuszczem, zamieszać i gotować pod przykryciem na wolnym ogniu. Gdy woda wsiąknie w kaszę, zamieszać i wstawić przykryty garnek z kaszą w naczynie z wrzaca wodą i gotować aż kasza straci smak surowizny i stanie się miękka.
Będziesz wiedziała, napiszę że te przepisy które chcesz to będziesz gotowała kaszę na sypko nie w wodzie, tylko na mleku.

Kasza jaglana ze śmietana i cynamonem

40 dag kaszy jaglanej
1 litr mleka
4 dag masła
20 dag śmietany
2 dag cukru w mączce - puder ( w starych przepisach to piszą że cukier w mączce )
cynamon, sól
Kaszę opłukać, odcedzić i ugotować na sypko, tak jak podałam. Gdy kasza będzie miękka, włożyć ją do salaterki, ostudzić, posypać cynamonem. Podawać z ubitą śmietaną razem z cukrem.

Kasza jaglana wypiekana z jabłkami

40 dag kaszy jaglanej
1 litr mleka
4 dag masła
1 kg jabłek kompotowych
10 dag cukru
cynamon
tłuszcz , bułka tarta

Kaszę ugotować tak samo na sypko jak w poprzednim przepisie.
Jabłka obrane zetrzeć na tarce o dużych otworach. Rondel wysmarować tłuszczem, wysypać bułką tartą, układać na przemian warstwę kaszy i jabłek posypując cukrem i cynamonem. Wierzchnią warstwę powinna stanowić kasza. Wstawić do nagrzanego piekarnika i zapiec. Można podawać z sokiem, mlekiem waniliowym, lub ze śmietaną.

koziorożec
07-03-2010, 17:10
Helenko, a nie wiem czy ty znasz przepis na kaszę jaglaną z grzybami, w moim regionie taką kaszę gotuje się w sezonie letnim jak są świeże grzyby.
Jest to zupa, taka jak flaczki, z tym , że rolę flaczków pełnią grzyby. Czasami robiłam taką zupę z tym, że z kaszą jęczmienną.:) :)

sellenhel
07-03-2010, 17:23
Helenko, a nie wiem czy ty znasz przepis na kaszę jaglaną z grzybami, w moim regionie taką kaszę gotuje się w sezonie letnim jak są świeże grzyby.
Jest to zupa, taka jak flaczki, z tym , że rolę flaczków pełnią grzyby. Czasami robiłam taką zupę z tym, że z kaszą jęczmienną.:) :)
Marysiu osobiście jej nie znam ale zaraz poszukam :D

Krupnik z kaszy jaglanej (zamiast kaszy jaglanej można użyć kaszy jęczmiennej)
Składniki: 2/3 szklanki kaszy jaglanej, 6 szklanek rosołu drobiowego, 50dkg świeżych grzybów, łyżka masła lub margaryny, Porcje rosołowe z kurczaka, 1-2 żółtka, 2 łyżki posiekanej zieleniny, pieprz, sól.
Ugotuj wywar rosołowy z porcji,dodając jarzyny.
Kaszę ugotować w rosole. Świeże grzyby oczyść,pokrój i ugotuj, po czym usmaż na maśle lub margarynie. Krupnik zagotuj i zdejmij z ognia. Zapraw go teraz rozmąconymi żółtkami, rozprowadzonymi przestudzoną zupą. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Krupnik – już na talerzu – posyp przed podaniem zieleniną.

Nika
07-03-2010, 17:46
Bietko,zaciekawiły mnie te oryginalne łazanki...można by dla koloru dodać pokrojonej w kostkę papryki czerwonej.Koniecznie wypróbuję.

antyla
07-03-2010, 18:19
Jolino, jeśli chodzi o mój przepis : eskalopki w sosie koperkowym, to chciałam jeszcze dodać, że można te kotleciki zamiast smażyć, upiec w piekarniku, żeby były bardziej dietetyczne. Ja tak robię, ponieważ mój mąż jest również na diecie. Smaruję blaszkę olejem, układam eskalopki i do piekarnika, na złoty kolor, póżniej odwracam i znowu, aż się przyrumienią. Pozdrawiam:)

Podaję przepis na zupę z czerwonej soczewicy, którą możemy przygotować w przysłowiowe 5 minut.

1 szklanka soczewicy czerwonej,
1 cebula, 1-2 ząbki czosnku,
5 świeżych pomidorów ( mogą być też mrożone lub z puszki)
ok 1/4 szkl. oliwy z oliwek,
oregano, imbir, gałka muszkatołowa, sól, pieprz biały,
świeży bukiecik ziół( koperek, mięta)

W garnku rozgrzać oliwę, przesmażyć pokrojoną w kostkę cebulę, dodać ziarno soczewicy, czosnek, smażyć ok. 5 minut. Uważać aby się nie przypaliło. Pomidory obrać ze skórki, obrać w cząstki i przez chwilę dusić z soczewicą i czosnkiem.Zalać 2,5 litra wody, lub rosołkiem warzywnym, dodać przyprawy i zioła. Zupa nie powinna długo się gotować, ziarno powinno być całe.


Sellenhel, bardzo ciekawe przepisy na kaszę jęczmienną z warzywami i kaszę gryczaną z brokułem i pieczarkami, w najbliższym czasie wypróbuję:)

sellenhel
07-03-2010, 18:59
Antylo dzięki,a Twój przepis na zupę z soczewicy też bardzo ciekawy,w domu często używamy soczewicy zamiast grochu do zupy ale używałam zielonej i brązowej,czerwonej jeszcze nie próbowałam ale przy najbliższej okazji pójdzie w ruch czerwona.
Pozdrawiam :D

e-bietka
07-03-2010, 20:42
Bietko,zaciekawiły mnie te oryginalne łazanki...można by dla koloru dodać pokrojonej w kostkę papryki czerwonej.Koniecznie wypróbuję.
Ewuniu, nigdy nie dodawałam czerwonej papryki, oprócz sproszkowanej oczywiście, ale pewnie smak polepszy. Trzeba będzie spróbować. :)

sellenhel
08-03-2010, 19:11
Pierogi z kaszą gryczaną i serem

•tłuszcz do polania pierogów
ciasto
•mąka pszenna 50 dag
•woda gorąca
nadzienie
•kasza gryczana 1 szklanka
•tłuszcz 2 dag
•ser twarogowy 25 dag
•sól
•pieprz
•mięta ewentualnie

Zagniatamy ciasto, wkładamy do miseczki, przykrywamy i odstawiamy na godzinę. Kaszę gryczaną gotujemy na sypko.

Ser twarogowy rozcieramy na gładką masę, a jeżeli jest zbyt suchy - dodajemy kilka łyżek mleka lub śmietany.

Do sera dodajemy kaszę, podsmażoną na tłuszczu drobno pokrojoną cebulę, sól i pieprz. Jeśli ktoś lubi, może dodać miętę. Nadzienie dokładnie mieszamy.

Wałkujemy cienkie płaty ciasta, wycinamy krążki lub kwadraty, rozkładamy nadzienie i lepimy pierogi.

Pierogi gotujemy w dużej ilości osolonej wody.
Podajemy polane stopionym masłem lub margaryną.

bronczyk
08-03-2010, 21:57
Sellenhel dzięki za te przepisy z kaszami. Bardzo lubię kasze (oprócz tej jaglanej) i chętnie pogotuję te potrawy przez ciebie polecane.

sellenhel
10-03-2010, 20:26
Kasza jaglana ze śmietana i cynamonem

40 dag kaszy jaglanej
1 litr mleka
4 dag masła
20 dag śmietany
2 dag cukru w mączce - puder ( w starych przepisach to piszą że cukier w mączce )
cynamon, sól
Kaszę opłukać, odcedzić i ugotować na sypko, tak jak podałam. Gdy kasza będzie miękka, włożyć ją do salaterki, ostudzić, posypać cynamonem. Podawać z ubitą śmietaną razem z cukrem.

Kasza jaglana wypiekana z jabłkami
40 dag kaszy jaglanej
1 litr mleka
4 dag masła
1 kg jabłek kompotowych
10 dag cukru
cynamon
tłuszcz , bułka tarta

Kaszę ugotować tak samo na sypko jak w poprzednim przepisie.
Jabłka obrane zetrzeć na tarce o dużych otworach. Rondel wysmarować tłuszczem, wysypać bułką tartą, układać na przemian warstwę kaszy i jabłek posypując cukrem i cynamonem. Wierzchnią warstwę powinna stanowić kasza. Wstawić do nagrzanego piekarnika i zapiec. Można podawać z sokiem, mlekiem waniliowym, lub ze śmietaną.

sellenhel
10-03-2010, 20:33
Składniki:

- 1 opakowanie paluszków krabowych,
- 1 puszka kukurydzy lub czerwonej fasoli,
- 2 jajka,
- 1 kostka sera feta,
- 1 średnia czerwona papryka,
- 3 średnie ogórki konserwowe (najlepiej kartuskie),
- 1 średni szczypiorek
- 1 mała cebula (najlepiej czerwona),
- 2 łyżki majonezu,
- sól i pieprz do smaku.

Przygotowanie:

Jajka gotujemy na twardo, w lekko osolonej wodzie. W tym czasie możemy wsypać do miski odcedzoną kukurydzę/fasolę. Paluszki krabowe, ser feta, paprykę, cebulę i ogórki kroimy w małe kosteczki i wrzucamy do miski. Dodajemy drobno pokrojony szczypiorek. Ugotowane jajka można zalać na ok. 2 minuty zimną wodą (szybciej się ostudzą).

Następnie obieramy już schłodzone jajka ze skorupek, kroimy w kostkę i dodajemy do pozostałych składników. Następnie można dodać majonez lub jogurt, sól, pieprz oraz na końcu wymieszać oczywiście wszystkie składniki:) Wstawić sałatkę do lodówki na ok. 20 minut.
Sałatkę można podawać bez dodatków jednak najlepiej smakuje ze świeżym pieczywem.
Uwagi:
Jeszcze lepsza jest z krewetkami, zarówno koktajlowymi jak i zwykłymi.

jakempa
10-03-2010, 22:47
Taką sałatkę też robię i bardzo smakuje

Scarlett
11-03-2010, 11:05
Kraby z selerem naciowym, to moja sałatka.:)

sellenhel
11-03-2010, 18:01
Kraby z selerem naciowym, to moja sałatka.:)
Sagelko a podaj nam przepis na tą sałatkę : kraby z selerem naciowym :D

sellenhel
11-03-2010, 18:06
Ja znam taki przepis na taką sałatkę a Twoja Sagelo ?

Składniki
1 paczka paluszków krabowych surimi,
1 średni seler naciowy,
5 jajek,
2 średnie cebule,
majonez,
sól, pieprz
Wykonanie
Seler kroimy na małe kawałeczki, paluszki rozmrażamy, kroimy podobnie jak seler. Ugotowane jajka oraz cebule kroimy w kostkę, niezbyt drobną.
Dodajemy sól, pieprz do smaku, na koniec mieszamy całość z majonezem.

Malwina
11-03-2010, 19:02
O, to moze być ciekawy smak...bardzo chętnie zrobię...wszystko co wokół selera naciowego dla mnie bomba
a ja Wam podam swój pzrepis na sałatkę z selerem naciowym- dla mnie odkąd spróbowałam rewelacja(dla tych co lubią seler naciowy)

seler naciowy-1
jabłko duze-1
ser feta light-1/2 opakowania ewent 3/4 opakowania(wg smaku)
ananasy-1puszka
natka pietruszki
sos-gęsty jogurt -1(np bałkański), czosnek(2-3 zabki srednie), miód- łyżka pełna(ja używa gryczany, bo bardzo go lubię), chrzan- łyżka pełna, pieprz
Ananasy odcedzić,pokroić składniki, wymieszać, jogurt wymieszac z dodatkami i zalać sałatkę- odstawic na godzinę do lodówki.
Sałątka ta zawsze u mnie robi furorę....spróbujcie....

sellenhel
11-03-2010, 19:14
Malwinko bardzo ciekawa sałatka którą podałaś,przy najbliższej okazji skorzystam z tego przepisu. :D

Idalka
11-03-2010, 19:19
Jestem malo rozgarnieta,nie wiem gdzie jest zupa z soczewicy,prosze o drogowskaz,dziekuje.

antyla
11-03-2010, 19:35
Idalko, zupa z soczewicy jest na str5, post nr 100

Scarlett
11-03-2010, 19:52
Sałatka z paluszkami krabowymi i selerem naciowym
paluszki kraba, ananasa i seler naciowy pokroić w cząstki, kukurydzę odsączyć, wszystko razem wymieszać. Majonez połączyć z sosem "tysiąc wysp" - dodać do sałatki, można przyprawic wg uznania (ja dodaję troszkę soli). Wszystko razem wymieszać.

sellenhel
11-03-2010, 20:06
Sałatka z paluszkami krabowymi i selerem naciowym
paluszki kraba, ananasa i seler naciowy pokroić w cząstki, kukurydzę odsączyć, wszystko razem wymieszać. Majonez połączyć z sosem "tysiąc wysp" - dodać do sałatki, można przyprawic wg uznania (ja dodaję troszkę soli). Wszystko razem wymieszać.
Dzięki Sagelo :D
Produkty niby te same a sałatki się różnią jednak.
Ale nie znam tego sosu "tysiąc wysp",czy to jest w słoiczku czy z torebki?

Idalka
11-03-2010, 20:07
Idalko, zupa z soczewicy jest na str5, post nr 100


Znalazlam ,dziekuje,a moze byc ta
normalna,brazowa?
Pamietam z domu rodzinnego pierogi z soczewicy,ale ja nie znam czeronej.

sellenhel
11-03-2010, 20:09
Znalazlam ,dziekuje,a moze byc ta
normalna,brazowa?
Pamietam z domu rodzinnego pierogi z soczewicy,ale ja nie znam czeronej.
Idalko może być i brązowa,czerwona jest mniej popularna :D

sellenhel
11-03-2010, 20:12
Pierogi z soczewicą

Tradycyjne danie w nieco odmienionej wersji

składniki: Nadzienie:
300 g zielonej soczewicy
3 cebule
3 ząbki czosnku
1 jajko
tłuszcz
sól, pieprz, majeranek, tymianek
Ciasto:
600 g mąki
1 jajko
ok. pół szklanki wody
sól

przyrządzanie:

Soczewicę gotować przez ok. pół godziny do miękkości. Następnie odcedzić i niezbyt dokładnie zmiksować. Cebulę posiekać i zeszklic na oleju. Dodać do soczewicy wraz z przeciśniętym prze praskę czosnkiem, ziołami i przyprawami. Wymieszać i doddać roztrzepane jajko.
Z maki, jajka, odrobiny soli i wody zagnieść ciasto. Wygnaitać je przez co najmniej 5 minut. Podzielić na części i cienko rozwałkować. Szklanką do whiskey wykrawać koła. Na każde z nich nakładać łyżeczkę farszu. Starannie zakleić. Gotować prze ok. 5 minut (do wypłynięcia na powierzchnię) w osolonym wrzątku z odrobiną oleju.podopawać na gorąćo, bezpośrednio po przyrządzeniu lub odsmażane.

uwagi: Można również serwować z duszoną cebulą.

sellenhel
13-03-2010, 17:16
Bardzo smaczne, sycące danie, idealne na obiad lub wczesną kolację.

przygotowanie: 1 godz
składniki
2 jajka
1 szklanka mąki
1 szklanka mleka
szczypta soli
30 dkg mięsa mielonego
1 puszka pomidorów bez skórki
5 pieczarek
1 duża cebula
1 ząbek czosnku
1/2 kostki rosołowej
ketchup
mała kosta sera żółtego
oregano
pieprz
ostra papryka
Sposób przygotowania
1.Mleko, jajka, mąke, szczypte soli i pieprzu dobrze wymieszać.
2.Usmażyć naleśniki z zrobionego ciasta.(okolo 4 zależy od grubości naleśników)
3.Na patelni usmażyć mięso, następnie wrzucać na patelnie pokrojoną w kostke cebule oraz pieczarki, dodać pokrojone pomidory z puszki. Do w dalszym ciągu smażącego się nadzienia dodać wyciśniety czosnek, sól, pieprz, oregano i ostrą papryke.Smażyć wszystko na patelni okolo 5 minut
4.Usmażone naleśniki rozłożyć na kuchennym blacie, posmarować je cienką warstwą ketchupu, nastepnie nakładać na nie mięsne nadzienie.
5.Zawinąć naleśniki, włożyć na blachę lub naczynie żaroodporne.
6.Rozpuścić w małej szklance poł kostki rosołowej. Posypać naleśniki startym żółtym serem i oregano i polać rosołkiem. Wstawić do piekarnika na 10 minut.

jolka5652
13-03-2010, 23:08
witam wplumknęłam się przypadkowo na to forum i widzę fantastyczne przepisy, podzielę się za tym swoim ulubionym przepisem bazą /dostałam go od zięcia hindusa / na patelnię wsypać łyżeczkę ziaren kminku i na małym ogniu podgrzewać, aż kminek zacznie strzelać, można dodać jeszcze po pól łyżeczki gorczycy białej i czarnej, wlać 2-3 łyżki oliwy, odczekać chwile i dodać 1 poszatkowaną cebulę, 4-5 poszatkowanych ząbków czosnku i kawałek imbiru wielkości ok. 2 cm. startego na tarce. wszystko dusić ok. 5 min. przygotowujemy przyprawy po 1/2 łyżeczki garam masala, pieprzu, soli, chili, 1 łyżeczka kurkumy i zielonej curry, wsypujemy to do duszonej cebuli, chwilę smażymy a następnie dodajemy puszkę krojonych pomidorów i łyżkę koncentratu pomidorowego, dusimy ok. 15 min dolewając odrobinę wody, a potem dodajemy to co chcemy, tzn może być kolorowa soczewica, ziemniaki, mięsko,czy też mrożone warzywka w zimie, lub świeże latem, dusimy to na wolnym ogniu do miękkości. Jest to dosyć ostra potrawa, ale bardzo pyszna, a ostrość można złagodzić dodając mleczko kokosowe, lub popijać jogurtem, wierzcie mi jest to pyszna potrawa POZDRAWIAM

destiny
13-03-2010, 23:27
Koleżanki drogie, macie jakieś sprawdzone przepisy na smaczne dania przygotowane na parze ?
Będę wdzięczna :)

Idalka
14-03-2010, 04:23
Koleżanki drogie, macie jakieś sprawdzone przepisy na smaczne dania przygotowane na parze ?
Będę wdzięczna :)




Żeberka wieprzowe na parze w sosie z czarnej fasoli
Czas przygotowania: 1 godz
Czas marynowania: 1godz
Proporcje: dla 2-3 osób
Składniki:
1/2 kilo żeberek wieprzowych
1 ząbek czosnku wyciśnięty
2 łyżki sosu z czarnej fasoli
Przygotowanie:
1. Potnij mięso na pojedyńcze żeberka, usuń nadmiar tłuszczu.
2. Połącz czosnek z sosem z czarnej fasoli, wymieszaj z żeberkami, odstaw na min 30 min.
3. Przełóż, żeberka na talerz, wstaw talerz do parownika, parownik postaw na woku lub garnku z kilkoma centymetrami gotującej się wody. Gotuj na parze ok 45 min. Danie gotowe.




Ryba gotowana na parze po Kantońsku
Czas przygotowania:
Proporcje: dla 3-4 osoby
Składniki:
1 cała ryba (750-1000g), wypatroszona i oczyszczona
1 1/2 łyżeczki soli
2 łyżki wina ryżowego
1 1/2 łyżeczki cukru
2 łyżki sosu sojowego
2 łyżki imbiru drobno pociętego lub wyciśniętego
2 łyżki szalotek drobno posiekanych
3 łyżki oleju (najlepiej kukurydzianego)
Przygotowanie:
1. Opłukaj rybę i wysusz papierowym ręcznikiem. W najgrubszym miejscu ryby, po obu stronach, zrób dwa głębokie, ukośne nacięcia (oddalone od siebie o 3 cm).
2. Połóż rybę na podłużnym, żaroodpornym półmisku. Obie strony ryby obsyp solą, na wierzchu spryskaj winem ryżowym.
3. Wymieszaj cukier z sosem sojowym i polej nim rybę. Następnie obsyp imbirem i 3/4 przygotowanej szalotki.
4. Zagotuj ok. 5 cm wody w dużym naczyniu, które może pomieścić półmisek z rybą (np. duża brytfanna z pokrywką). Włóż do naczynia drewniany krzyżak (może to też być głęboki talerz do góry dnem, kubek itp.) na nim postaw talerz z rybą i gotuj pod przykryciem ok. 10-12 min aż będzie gotowa. Ryba jest gotowa jeżeli z łatwością możesz wpić wykałaczkę w jej najgrubszą część.
5. Wyjmij rybę z parownika. Wlej 3 łyżki oleju na małą patelnie i podgrzewaj aż prawie zacznie się palić, następnie polej nim rybę (uważaj bo olej będzie trochę bryzgać). Udekoruj rybę pozostałą częścią szalotki i podawaj.




Ryba gotowana na parze w sosie pomarańczowym
Czas przygotowania: 40 min
Proporcje: dla 3-4 osób
Składniki:
4 filety rybne 1-1,5 cm grubości (ok. 500g)
1 cm imbiru drobno posiekany
2 cebulki dymki drobno posiekane
Sos:
1/2 szklanki soku pomarańczowego
2 łyżki sosu sojowego
1 1/2 łyżeczki białego octu
1/2 łyżeczki brązowego cukru
1 łyżeczka oleju sezamowego
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
1. Ułożyć rybę w parowniku w jednej warstwie (ja mam mały parownik wiec musiałem pociąć filet na kawałki).
2. Posypać równo imbirem. Wstawić parownik do woka z gotującą się wodą (woda nie może sięgać ryby), przykryć i gotować 8-10 min lub aż ryba będzie miękka (sprawdzić widelcem).
3. Połączyć składniki sosu. Wlać na małą patelnię, zagotować aż zgęstnieje.
4. Przełożyć rybę na talerz, polać sosem i posypać dymką. Danie gotowe.




Łosoś gotowany na parze

Składniki:
. filety z łososia
. kapusta pekińska
. sól
. pieprz
sos:
. 4 łyżki oleju
. 1 łyżka sosu Tabasco
. garść posiekanej natki kolendry
. sok z 1 i 1/2 limonki (lub ostatecznie cytryny)
. sól

Wykonanie:
W naczyniu do gotowania na parze umieścić posiekane dość grubo liście kapusty pekińskiej (5 x 5 cm) i na niej filety z łososia. przyprawić solą i pieprzem.
Gotować na parzę aż do momentu, kiedy łosoś będzie ugotowany, ale kapusta pozostanie lekko "chrupka".
W tym czasie przygotowujemy sos mieszając dokładnie wszystkie składniki.
Układamy na talerzu kapustę i na niej łososia, wszystko polewamy dwoma łyżkami przygotowanego sosu.
Ostry sos doskonale pasuje do lekko mdłego łososia i kapusty.



Moglam Ci zamiescic link,ale skopiowalam,nie bede udawac ze sprawdzone,w czytaniu brzmi smacznie.


Przyjemnego parowania....



http://www.google.com/search?sourceid=ie7&q=potrawy+na+parze&rls=com.microsoft:en-us:IE-Address&ie=UTF-8&oe=UTF-8&rlz=1I7TSHB_en___US338




Wrzucilam w wyszukiwarke....potrawy na parze...

destiny
14-03-2010, 09:02
Dziękuję Idalko :D - będę eksperymentować.
Gdyby ktoś miał jakieś dobre rady, co do takiego urządzenia jak parowar - chętnie poczytam.
Na ten moment to urządzenie, to dla mnie czarna magia (nie mylić z gotowaniem w garnku na pare).

sellenhel
14-03-2010, 13:19
witam wplumknęłam się przypadkowo na to forum i widzę fantastyczne przepisy, podzielę się za tym swoim ulubionym przepisem bazą /dostałam go od zięcia hindusa / na patelnię wsypać łyżeczkę ziaren kminku i na małym ogniu podgrzewać, aż kminek zacznie strzelać, można dodać jeszcze po pól łyżeczki gorczycy białej i czarnej, wlać 2-3 łyżki oliwy, odczekać chwile i dodać 1 poszatkowaną cebulę, 4-5 poszatkowanych ząbków czosnku i kawałek imbiru wielkości ok. 2 cm. startego na tarce. wszystko dusić ok. 5 min. przygotowujemy przyprawy po 1/2 łyżeczki garam masala, pieprzu, soli, chili, 1 łyżeczka kurkumy i zielonej curry, wsypujemy to do duszonej cebuli, chwilę smażymy a następnie dodajemy puszkę krojonych pomidorów i łyżkę koncentratu pomidorowego, dusimy ok. 15 min dolewając odrobinę wody, a potem dodajemy to co chcemy, tzn może być kolorowa soczewica, ziemniaki, mięsko,czy też mrożone warzywka w zimie, lub świeże latem, dusimy to na wolnym ogniu do miękkości. Jest to dosyć ostra potrawa, ale bardzo pyszna, a ostrość można złagodzić dodając mleczko kokosowe, lub popijać jogurtem, wierzcie mi jest to pyszna potrawa POZDRAWIAM
Jolu bardzo egzotyczny Twój przepis i z pewnością smaczny
tylko bądź tak dobra i napisz coś więcewj o tej przyprawie:
1/2 łyżeczki garam masala
Chyba tu u nas jest to raczej nieosiągalne ale może się mylę :rolleyes:

sellenhel
14-03-2010, 13:27
Parowar to urządzenie elektryczne do gotowania na parze. Składa się ze zbiornika na wodę i pojemników na potrawy oraz pokrywy. Do podstawy wlewa się wodę i układa kolejno pojemniki z potrawami. Każdy z pojemników przykrywa się specjalną pokrywą.
Gotowanie na parze jest zdrowsze od tradycyjnego gotowania w wodzie... Pozwala, bowiem zachować więcej składników odżywczych - wit. C i z grupy B oraz soli mineralnych (magnezu, potasu, żelaza). Potrawy przyrządzane na parze są dobrą propozycją zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, którzy chcą odżywiać się zdrowo i preferują dietę lekkostrawną. Do potraw gotowanych na parze nie trzeba dodawać tłuszczu ani soli.
Potrawy przyrządzane w ten sposób zachowują naturalny smak, aromat oraz kolor.
Na parze można również odgrzać potrawy, które wcześniej były gotowane w wodzie np. pierogi.

W parowarze można gotować prawie wszystkie warzywa, mięso, ryby, owoce morza, ryż i kasze.
Korzystając z parowara oszczędzamy czas, ponieważ można w nim równocześnie przygotować całe danie (w 30-35 min.) a potrawy nie wymagają pilnowania - nie przypalą się i nie wykipią.
Niestety w parowarach nie można przyrządzać dań panierowanych.
Dobry elektryczny parowar powinien mieć dużą moc- najlepiej 2000W. To pozwoli szybko uzyskać parę w pojemniku. Ale także odpowiednią pojemność np. 11l. oraz programator, który daje nam ustawienie czasu gotowania, podtrzymywanie ciepła i opóźniony start.
Przydatne są także: funkcja uzupełniania wody podczas gotowania, system łatwego przenoszenia żywności (służy do wyjmowania delikatnych potraw np. szparagów, które mogą rozpaść się podczas przekładania na talerz), pojemnik na ryż, podstawkę na jajka.

sellenhel
14-03-2010, 13:27
Naczynia do gotowania na parze są chyba najbliższymi sprzymierzeńcami zdrowej, lekkostrawnej kuchni. Przygotowane w nich potrawy nie tylko łechcą nasze podniebienia czy pomagają nam dbać o smukłą sylwetkę, ale również wspomagają wszelkie diety lecznicze. Szczególnie wskazane są dla ludzi starszych, chorych, którym dokuczają wszelkie dolegliwości trawienne albo dorastających dzieci, których organizm ciągle się rozwija.

Zdrowie...

Gotowanie na parze jest bardzo proste – mniej doświadczone kucharki nie muszą zatem obawiać się, iż przypalą czy rozgotują potrawę. Parowar to idealna pomoc dla zabieganych gospodyń, ponieważ równocześnie we wszystkich koszach można w nim wstawić do gotowania cały posiłek bez konieczności nadzorowania go i bez ryzyka wykipienia czy przegotowania. Dzięki temu, kiedy obiad gotuje się praktycznie „sam”, Ty możesz zająć się czymś zupełnie innym. Średni czas przygotowania obiadu w parowarze to od kilkunastu do kilkudziesięciu minut; przykładowo polędwiczka wieprzowa potrzebuje 12 minut, szparagi 16 minut, pstrąg z ziemniakami ok. 25 minut, natomiast ciasto czekoladowe 35 minut.

sellenhel
14-03-2010, 13:33
Para w ruch...
Posiłki przygotowane na parze są lekkostrawne i smaczne, potrawy są soczyste, zachowują swój naturalny kolor i smak. Taka metoda gotowania umożliwia zachowanie większości cennych witamin i soli mineralnych oraz naturalnego smaku potraw bez konieczności dodawania tłuszczu. Zazwyczaj potrawy gotowane na parze nie mają styczności z płynem, więc wszelkie składniki odżywcze są zachowane. W przygotowanych w ten sposób daniach jest ich bowiem blisko 50 % więcej niż przy innych metodach przygotowania posiłków. W parowarze można ugotować praktycznie wszystko – warzywa, owoce, ryby, mięso, ryż, kuskus, a nawet jajka czy pudding. Należy jednak pamiętać o tym, aby wszelkie owoce i warzywa przed gotowaniem myć w niewielkiej ilości wody i nie zostawiać ich w wodzie, tak by nie wypłukać z nich witamin i soli mineralnych. Równocześnie trzeba pamiętać o tym, by jak warzywa obierać jak najcieniej, gdyż to właśnie tuż pod nią jest wiele cennych witamin.

...w parze z wygodą

Parowar to tak naprawdę swego rodzaju „czarodziejski garnek”, w którym w odpowiednich koszykach można ugotować poszczególne dania obiadowe. Gotowanie na parze zaczynamy od wlania odpowiedniej ilości wody do specjalnie do tego przeznaczonej części urządzenia. Dzięki programatorowi można ustawić czas gotowania, podtrzymać ciepło, a nawet opóźnić start gotowania. Całość parowaru ma zwykle pojemność od kilku do kilkunastu litrów łącznie w 2 lub trzech pojemnikach. Wybrane modele urządzeń posiadają dodatkowo specjalne pojemniki do gotowania ryżu i podstawki na jajka. Specjalny system uchwytów pozwala na zewnętrzne uzupełnianie wody, zaś dodatkowe funkcje przyspieszają parowanie i zachowanie większej ilości witamin. Mimo dużych rozmiarów parowaru, jego budowa pozwala na łatwe przechowywanie poprzez możliwość włożenia jednego pojemnika w drugi. Pojemniki te są łatwe do utrzymania w czystości – można je bowiem zmywać w zmywarce.

sellenhel
14-03-2010, 13:36
Para w ruch...
Podczas przygotowywania potraw w parowarze warto pamiętać o tym, aby w poszczególnych pojemnikach nie układać zbyt ciasno produktów i potraw, tak aby para mogła między nimi swobodnie krążyć. Lepsze rezultaty podczas gotowania na parze osiągniemy, jeśli będziemy używać żywności o podobnej wielkości, tak aby można je było ugotować w tym samym czasie. Rozmiar i grubość produktów mają bowiem wpływ na czas ich gotowania. Jeśli natomiast kawałki są różnej wielkości i muszą być ułożone w warstwach, najmniejsze z nich najlepiej jest położyć na górze, aby się nie rozgotowały.

W trakcie działania parowaru należy unikać częstego podnoszenia pokrywy podczas gotowania. W ten sposób z parowaru „ucieka” cenna para i wydłuża się czas gotowania. W parowarze można gotować bez rozmrażania zamrożone warzywa, natomiast ryby, drób i mięso trzeba wcześniej rozmrozić. Aby gotowane mięso i ryby były wilgotne i kruche warto je przyprawić na kilka godzin przed gotowaniem.

Gotowanie na parze ma wiele zalet. Potrawy z parowara są zdrowe, lekkostrawne, niskokaloryczne i pełne naturalnych składników odżywczych. A przy tym robią się praktycznie same...

Z tych dokładnych wiadomości wynika że w parowarze można stosować wszystkie przepisy tylko nie te które po panierowaniu trzeba smażyć. :rolleyes:

destiny
14-03-2010, 14:21
Super to czytanko - polecam innym też ;)
Tak, Helenko mam 2000 mocy w moim Tefalu.
Dzisiaj po raz pierwszy użyłam...i super jest !!!
Parowałam brokuły, marchewkę i mięsistą, czerwoną paprykę.
Sprawdziłam też jak wychodzi ryż :)
Dla mnie bomba !!! Nie wiedziałam, że to takie proste urządzenie w obsłudze.
Za 30 minut miałam 3 pojemniki gotowej do spożycia żywności.
Szkoda, że moi domownicy nie za bardzo chcą tak dietetycznie jadać :mad:
Dla nich muszę doprawiać po uparowaniu. Ale jest też korzyść -
to co im podaję ma dużo wiecej wartości odżywczych niż potrawy tradycyjnie gotowane w wodzie.
Ponad rok temu rzuciłam palenie no i przybrałam na wadze.
Teraz mam kolejne wyzwanie - dieta...zdrowa dieta, bez katowania.
Jeszcze raz dziękuję :)

sellenhel
14-03-2010, 14:28
Destiny cieszę się że pomogłam a co do przepisów to naprawdę możesz robić wszystko bez smażenia.Do tej dietki z parowara bardzo zdrowej jak przyjdzie już cieplutka wiosenka to polecam dorzucić spacery z kijkami ;) Ja chodzę i naprawdę świetny sposób na odrobinę ruchu.Pozdrawiam i życzę sukcesów :D

sellenhel
14-03-2010, 17:20
Dziś chcę zaproponować bardzo smaczne danie :D
Produkty :
1/2kg mielonego mięsa,
70 dkg kapusty pekińskiej,(drobno pokroić)
1 mała cebula,(drobno pokroić)
1 mała czerwona papryka,(drobno pokroić)
1 szklanka kaszy mannej,
1 jajko,sól,pieprz,bułka tarta,

Wykonanie:

Mielone mięso wymięszać z drobno pokrojoną cebulą,papryką,kapustą pekińską i kaszą manną,dodać do smaku sól,pieprz,
zamiast soli można użyć ziarenek smaku lub wegety.
Formować owalne kotlety,obtaczać w bułce tartej i smażyć
na oleju.Na dnie garnka ułożyć dwa liście kapusty i ułożyć
usmażone kotlety.Zalać je gorącym sosem.

Przygotowanie sosu :

1l.wody,1 słoiczek przecieru pomidorowego,1 kostka rosołku,
Składniki zagotować i zalać kotlety.Dusić pod przykryciem na małym ogniu 25-30 min.
Zyczę smacznego :D

jolka5652
14-03-2010, 21:10
Jolu bardzo egzotyczny Twój przepis i z pewnością smaczny
tylko bądź tak dobra i napisz coś więcewj o tej przyprawie: garam masala

Chyba tu u nas jest to raczej nieosiągalne ale może się mylę :rolleyes:

garam masala to jest zestaw przypraw utłuczonych, najlepiej w moździerzu,
8strączków kardamonu
2 liście laurowe/najlepiej indyjskie/może być też zwykły liść laurowy taki jak kupujemy u nas
1 łyżeczka czarnego pieprzu
2 łyżeczki nasion kminu rzymskiego
2 łyżeczki nasion kolendry
laska ok 5 cm cynamonu
1 łyżeczka goździków
usunąć nasiona ze strąków kardamonu, liście połamać na drobne kawałki i wszystkie przyprawy utłuc / można ostatecznie zmielić w młynku/
przechowywać w bardzo szczelnym pojemniku
można też takie gotowe przyprawy kupić w sklepie z produktami hinduskimi

sellenhel
14-03-2010, 21:16
Dzięki Jolu teraz już wiem co znaczy ta egzotyczna nazwa :D
jednym słowem wyższa szkoła jazdy,w mojej miejscowości nie ma sklepu hinduskiego więc trzeba utłuc w moździeżu :D

jolka5652
14-03-2010, 21:17
chciała bym jeszcze dodać że kiedyś bardzo cierpiałam z powodu zgagi i nie mogłam jeść takich ostrych potraw, ale zięć namówił mnie, abym spróbowała, zaczynając stopniowo zwiększać ilość ostrych przypraw i teraz pałaszuje tak jak on ostrości aż język kołkiem staje i o dziwo nie mam żadnych dolegliwości, ba nawet nie pamiętam już co to jest zgaga

http://i41.tinypic.com/xfwb2c.gif

sellenhel
14-03-2010, 21:27
Widocznie Jolu te przyprawy mają taki wpływ,mój syn bardzo ostre przyprawy używa a ja z kolei lubię ale nie używam bo mam później problemy. :rolleyes:

jolka5652
14-03-2010, 21:38
Widocznie Jolu te przyprawy mają taki wpływ,mój syn bardzo ostre przyprawy używa a ja z kolei lubię ale nie używam bo mam później problemy. :rolleyes:
ostry smak jedzonka można złagodzić popijając jogurtem naturalnym dobre dla zdrowia, figury i urody / tak powiedział mój zięć/:D

sellenhel
14-03-2010, 21:40
ostry smak jedzonka można złagodzić popijając jogurtem naturalnym dobre dla zdrowia, figury i urody / tak powiedział mój zięć/:D
Dzięki Jolu :D dobrych rad nigdy nie za wiele.
Dziś już mówię dobranoc i dopiero jutro wieczorem zajrzę.
Pa,do jutra :D

antyla
17-03-2010, 18:03
Sellenhel, wypróbowałam przepisy na kaszę gryczaną z brokułem i pieczarkami, oraz kaszę jęczmienną z warzywami. Smakuje wspaniale, wszyscy jedli i chwalili, nawet Ci którzy nie przepadają za kaszą:) Pozdrawiam.

Podaję przepis na placki owsiane:

1 szklanka płatków owsianych, 40 dkg marchwi, 1 cebula, kiszony ogórek , kilka orzechów włoskich, 2 łyżki siemienia lnianego, 3 łyżki mąki sojowej( lub innej), sól, imbir, woda, 3 łyżki oleju.

Wykonanie:

Namoczyć płatki na 30 minut. Marchew obrać, zetrzeć na tarce, na grubszych oczkach,. Pokroić w drobną kostkę cebulę, ogórek i orzechy. Włożyć wszystkie składniki do miski i wymieszać. Zagnieść ciasto rękami, dodając jeśli trzeba wody. Posmarować blachę olejem. Formować placki o grubości 1 cm i piec ok. 20 minut na jasnozłoty kolor.

sellenhel
17-03-2010, 19:25
Cieszę się Antylo że kasza wszystkim smakowała a jaka w tym posiłku jest bomba witaminowa.Przygotuję coś nowego w najbliższym czasie,ostatnio brakuje mi czasu (za dużo zajęć w realu) :D
Przepis na placuszki bardzo ciekawy,wypróbuję w wolniejszym czasie ale już widzę że będą smaczne. :D

sellenhel
17-03-2010, 20:17
Kotlety z kaszy jęczmiennej

•kasza jęczmienna 300 g
•woda 750 ml
•cebula 1 szt
•masło 4 łyżki
•jajka 2 szt
•koperek 2 łyżki
•natka pietruszki 1 łyżka
•czosnek 2 ząbki
•bułka tarta 4 łyżki
•sól 1 szczypta
•pieprz czarny 1 szczypta

Kaszę zalać wrzącą osoloną wodą, ugotować, rozetrzeć z 1 łyżką masła i ostudzić.
Cebulę drobno posiekać, podsmażyć na maśle z zieloną pietruszką, drobno pokrojonym koperkiem i roztartym czosnkiem.
Włożyć do kaszy, dodać tartą bułkę, wbić jajko, doprawić solą oraz pieprzem i wymieszać. Formować nieduże kotleciki i panierować w roztrzepanym jajku i tartej bułce. Smażyć z obu stron. Podawać z sosem grzybowym.

elik13
18-03-2010, 11:28
Witam
na smakowitym wątku :)

Ale ja z prośbą na inny temat.
Po 13 latach zepsuł mi się kombiwar,
którego naprawa jest nieopłacalna.
W sprzedaży "przyszło nowe" i do kupienia są
w 90% tylko halogenowe, które jakoś do mnie
nie przemawiają :mad:
Czy może ktoś z praktyki zna to ustrojstwo,
będę wdzięczna za informacje.:)
Bardzo różne opinie internetowe znam
ale te z "własnego podwórka" są cenniejsze dla mnie.:)

sellenhel
18-03-2010, 20:21
Eliczku według tego co znalazłam w necie to ten noczesny kombiwar halogenowy jest bardzo ciekawy,nie mam takiego ale trzeba iść z postępem i jeśli masz możliwość zakupu nowego to wydaje mi się że powinnaś być zadowolona a do nowości zawsze musimy się przyzwyczajać.Pozdrawiam Cię :D

Kombiwar CAMRY CR-6301 Halogen Oven

Szybkie i zdrowe przygotowanie posiłków w kombiwarze CAMRY smaczniej i zdrowiej dzięki wbudowanemu halogenowi. Piecze, grilluje, smaży, odgrzewa, opieka, rozmraża i gotuje na parze. Kombiwar umożliwia przygotowywanie zdrowych, smacznych i beztłuszczowych potraw. W procesie grillowania wytapia tłuszcz bez zapachu spalenizny. Można w nim piec ciasta oraz pozwala na gotowanie na parze bez użycia specjalnych garnków.

•Łączy szybkość kuchenki mikrofalowej z jakością opiekania w urządzeniach z termoobiegiem

•Możliwość równoczesnego przygotowania różnych potaw bez łączenia zapachów, np. górny ruszt frytki, dolny ruszt ryba

•Produkty nie tracą naturalnej soczystości

•Łatwy w obsłudze: ustawiamy czas pracy oraz temperaturę

•Obieg gorącego powietrza powoduje równomierne pieczenie produktów

•Możliwość rozmrażania produktów w krótkim czasie


Dane techniczne:

•Moc 1300 W

•Pojemność 11,0 L

•Misa ze szkła żaroodpornego

•Regulacja temperatury

•Zegar mechaniczny

•Wyłącznik bezpieczeństwa

•Odłączany przewód zasilający

•W zestawie znajdziesz ruszt niski i wysoki, pierścień zwiększający pojemność, szczypce, stojak do pokrywy
2 lata gwarancji

elik13
18-03-2010, 21:04
Helenko
ale się napracowałaś dzięki :D

Ja w internecie to już się
"naganiałam" i naczytałam.
Wspominając o "własnym podwórku"
miałam nadzieję, ze ktoś z KSC
ma ten halogenowy co to nie dość, że
piecze to jeszcze świeci :D
i z własnej praktyki coś mi podpowie.
Buziaczek http://www.iv.pl/images/41476814749641190657.gif (http://www.iv.pl/)

sellenhel
18-03-2010, 21:18
Helenko
ale się napracowałaś dzięki :D

Ja w internecie to już się
"naganiałam" i naczytałam.
Wspominając o "własnym podwórku"
miałam nadzieję, ze ktoś z KSC
ma ten halogenowy co to nie dość, że
piecze to jeszcze świeci :D
i z własnej praktyki coś mi podpowie.
Buziaczek http://www.iv.pl/images/41476814749641190657.gif (http://www.iv.pl/)

Sorki Eliczku z doświadczenia niestety nic nie mogę powiedzieć więcej niż to co napisałam.Może jeszcze ktoś się znajdzie z wiadomościami w tym temacie. :D

bronczyk
20-03-2010, 21:47
A mnie jakoś te nowinki nie ciągną. Mikrofalówkę zużyłam gotując ryż dla psów. Inne potrawy nam nie smakowały. Miałam ochotę kiedyś na szybkowar, ale po wybuchu tego draństwa u znajomej dałam sobie spokój. Kuchnia do remontu.

sellenhel
20-03-2010, 22:36
A mnie jakoś te nowinki nie ciągną. Mikrofalówkę zużyłam gotując ryż dla psów. Inne potrawy nam nie smakowały. Miałam ochotę kiedyś na szybkowar, ale po wybuchu tego draństwa u znajomej dałam sobie spokój. Kuchnia do remontu.
Halinko jestem zaskoczona takim wypadkiem ale może to tak się stało przez nie zachowanie ostrożności w użytkowaniu,bo tak samoistnie to dla mnie niemożliwe.Tam jest wysokie ciśnienie i powinno się przestrzegać przepisów użytkowania. :rolleyes:

finezja
24-03-2010, 10:46
a jakie pomysły macie na śniadanie wielkanocne ?
może jakieś nowe przepisy ? :)

sellenhel
24-03-2010, 20:54
a jakie pomysły macie na śniadanie wielkanocne ?
może jakieś nowe przepisy ? :)
Finezjo a może zaczniemy od tradycyjnego króla świątecznego śniadania? Oczywiście mam na myśli barszcz biały,bo bez tego dania trudno wyobrazić sobie przygotowanie świątecznego menu.tym bardziej że barszcz biały pozwala na wiele swobodnych kompozycji kulinarnych- można go bowiem podawać z jajem,chrzanem,ziemniakami,a nawet z pulpetami.
Być może dlatego pojawia się na naszych stołach wyjątkowo często a w Wielkanoc tradycyjnie pozostaje królem.

Barszcz biały z chrzanem

* 1 Barszcz biały Winiary,
* 1 kostka rosołu drobiowo-warzywnego Kogutek Winiary,
* 100g warzyw (marchew,seler,pietruszka,por )
* 1 łyżka chrzanu,
* 100 ml śmietany,
* 1 łyżeczka octu lub sok z cytryny,
* 3 jajka ugotowane na twardo,

Warzywa oczyścić i pokroić w słupki,
Kostkę rosołową rozpuścić w 1 l wody,dodać warzywa i gotować
10 min.Barszcz biały rozprowadzić w 500ml zimnej wody i połączyć z wywarem warzywnym.Gotować 5 min,dodać chrzan,śmietanę i ocet.Podawać z jajkami pokrojonymi na ćwiartki,można dodać posiekany zielony koperek.

Biały barszcz świąteczny zrobiony tradycyjnym sposobem

łatwe 30-60 min

Składniki.:1 butelka gotowego zakwasu.
2 białe surowe kiełbasy.
20 dag nieparzonego wędzonego boczku.
10 dag dobrej cienkiej kiełbasy.
5 jajek na twardo.
włoszczyzna bez kapusty.
2 średnie ziemniaki.
..kawałek chrzanu w lasce.
1 ząbek czosnku.
śmietana.
majeranek.
przyprawy:pieprz ziarnisty, liść laurowy i ziele angielskie.
sól, cukier.
....Opis przygotowania.Do ok. 2,5l wody włożyć białą kiełbasę, pozostałe wędliny , warzywa w całości i przyprawy.Gotować 15 min. i włożyć pokrojone w kostkę ziemniaki. Ugotować do miękkości. Wyjąć wędliny.Wlać zakwas.Wetrzeć chrzan (cienka.ok. 5cm laska lub kawałek)Wsypać ok.1 średniej łyżki majeranku, wcisnąć 1 ząbek czosnku. Zaciągnąc śmietaną. Ugotowane wędliny pokroić i włożyć do zupy.Jajka pokroić na Cwiartki i włożyć do zupy.Posypać natką pietruszki. SMACZNEGO!

sellenhel
24-03-2010, 21:21
Składniki:
Mięso z 1 królika
Mięso gulaszowe z dzika - 0,7 kg
Wątróbka drobiowa - 0,3 kg
Cebula - 0,2 kg
Czosnek - 0,05 kg
Słonina - 0,3 kg
Jaja - 5 szt.
Czerstwa bułka - 0,15 kg
Śliwki suszone - 0,1 kg
Morele suszone - 0,1 kg
Figi suszone - 0,08 kg
Sól, pieprz
Owoc jałowca, liść laurowy, ziele angielskie
Sposób przyrządzenia:
Mięso z królika i dzika podsmażyć z cebulą, dodać sparzoną wątróbkę i przyprawy, a następnie dusić w niewielkiej ilości wywaru. Gdy mięso zmięknie, dodać czerstwą bułkę w takiej ilości, aby wchłonęła wywar. Mięso odstawić do ostygnięcia. Pokroić słoninę w kostkę i sparzyć. Ostudzone mięso zmielić 3 razy, dodać sparzoną słoninę i pokrojone owoce. Wymieszać wszystko dodając jaja i przyprawić do smaku, a następnie włożyć do form. Piec w temperaturze 140°C przez około 1,5 godziny. Podawać z brusznicą i chrzanem.

sellenhel
24-03-2010, 21:27
Składniki:

- 250 ml gęstej śmietany
- 3 jajka
- 3 łyżki drobno pokrojonego szczypiorku
- 1 łyżka drobno pokrojonego koperku
- 1 łyżka tartego chrzanu
- sok z 1/2 cytryny
- sól
- cukier

Sposób przyrządzania:

Jajka ugotuj na twardo, ostudź w zimnej wodzie, obierz, opłucz i przetrzyj przez sito. Do śmietany dodaj przetarte jajka, szczypiorek, koperek, chrzan, sok z cytryn, dopraw solą i cukrem. Dokładnie wymieszaj. Odstaw na 3-4 godziny do lodówki. Przed podaniem posyp posiekanym szczypiorkiem i koperkiem. Jest to tradycyjny polski przepis na sos podawany do jajek, wędlin podczas wielkanocnego śniadania.

Przygotowanie - 20 minut.

sellenhel
25-03-2010, 20:37
* 2 łyżki sosu tatarskiego Winiary
* 4 jaka ugotowane na twardo
* 50 g łososia wędzonego
* 1 cebulka ze szypiorkiem
* 1 łyżka posiekanego koperku
* 8 oliwek z papryką
* liście sałaty do dekorowania
* pieprz

Jajka przekroić na połowę,posiekać żółtka.
Łososia drobno pokroić,cebulkę ze szczypiorkiem posiekać.
Żółtka połączyć z Sosem tatarskim,łososiem,koperkiem i cebulką.Doprawić pieprzem.W miejsce żółtek włożyć farsz
łososiowy.Udekorować oliwkami i ułożyć na liściach sałaty.

sellenhel
25-03-2010, 20:55
* 3 łyżki Majonezu Dekoracyjnego Winiary,
* 200 g wędzonego fileta z indyka,
* 200 g żółtego sera,
* 2 jajka ugotowane na twardo,
* 1 puszka kukurydzy,
* 1 mała puszka ananasów,
* 200 g ciemnych winogron,
* 2 banany,
* 1 łyżka posiekanej natki,sól,pieprz,

Majonez połączyć z 2 łyżkami soku z ananasa.
Filet,ser i jajka pokroić w paseczki.
Kukurydzę i ananas odsączyć z zalewy.
Winogrona przekroić na połowę i usunąć pestki.
Banany pokroić w półplasterki.
Połączyć wszystkie składniki z sosem majonezowym.
Doprawić do smaku solą i pieprzem.

bronczyk
26-03-2010, 20:23
Sobie zrobiłam ten wielkanocny sosik i już wiem, że na święta zrobić trzeba podwójną porcję. Pycha.

sellenhel
26-03-2010, 20:42
Sobie zrobiłam ten wielkanocny sosik i już wiem, że na święta zrobić trzeba podwójną porcję. Pycha.
Halinko cieszę się że smakuje :D Pozdrawiam Cię serdecznie.

bronczyk
26-03-2010, 21:00
A ja się cieszę, że podajesz fantastyczne przepisy.

sarna2
26-03-2010, 21:02
Mam to halogenowe ustrojstwo i jestem bardzo zadowolona.Nie potrafię porównać do mikrofalówki ani kombiwara ponieważ nie miałam. Szukałam piekarnika i sprawdza się wyśmienicie. Mięso piecze się super. Ciasta też. Polecam.

sellenhel
26-03-2010, 21:18
Mam to halogenowe ustrojstwo i jestem bardzo zadowolona.Nie potrafię porównać do mikrofalówki ani kombiwara ponieważ nie miałam. Szukałam piekarnika i sprawdza się wyśmienicie. Mięso piecze się super. Ciasta też. Polecam.
Dzięki Lucynno za opinię o "ustrojstwie",przyda się dziewczynom które były zainteresowane. :)

sellenhel
26-03-2010, 21:55
Halince posmakował sos wielkanocny więc podam dziś kilka innych sosów którec można podawać w formie dipów do jajek i wędlin.

Sos chrzanowy z jabłkiem

* 2 łyżki Majonezu Dekoracyjnego Winiary,
* 2 łyżki jogurtu naturalnego,
* 2 łyżki utartego chrzanu,
* 1 jabłko

Majonez połączyć z jogurtem i chrzanem.
Jabłko obrać i utrzeć na tarce o grubych oczkach.
Dodać do sosu,wymieszać.
Czas przygotowania 10 min.
Jeżeli chcemy bardziej zdecydowany smak sosu to proszę dodać
do niego kwaskowatej szarej renety,natomiast jabłka takie jak goldeny,lobo lub kortlandy sprawią że sos będzie słodszy i łagodniejszy.

Sos żurawinowy z chrzanem

* 1 łyżka Sosu czosnkowego Winiary,
* 3 łyżki żurawiny do mięsa,
* 1 łyżeczka chrzanu,
* sól,pieprz,

Sos czosnkowy połączyć z żurawiną i chrzanem,
doprawić solą i pieprzem.

Sos żurawinowo-śmietanowy

* 2 łyżki Majonezu Dekoracyjnego Winiary,
* 2 łyżki żurawiny do mięsa,
* 100 ml smietany 30%,
* sok z cytryny,sól,pieprz,

Majonez połączyć z żurawinami.
Śmietanę ubić na sztywno i połączyć z majonezem.
Doprawić sokiem z cytryny,solą i pieprzem.

Sos czosnkowy

* 3 łyżki Sosu czosnkowego Winiary,
* 3 łyżki twarożku wiejskiego,
* 1 łyżka posiekanego koperku,pieprz,

Sos czosnkowy połączyć z twarożkiem i koperkiem,
doprawić pieprzem.

Sos chrzanowy

* 4 łyżki Sosu chrzanowego Winiary,
* 4 łyżki jogurtu naturalnego,sól,pieprz,

Sos chrzanowy połączyć z jogurtem,Doprawić solą i pieprzem.

Czas przygotowania każdego sosu to tylko 5 min.
Oczywiście jeśli będziemy mieć dużo gości to te proporcje
musimy odpowiednio sobie powiększyć.
Życzę smacznego :D

Kasandra1
26-03-2010, 21:59
Czy możecie mi kochane, babeczki podać przepis na dobry polski żur?

sellenhel
26-03-2010, 22:26
Czy możecie mi kochane, babeczki podać przepis na dobry polski żur?

Celinko obawiam się że będzie Ci brakować odpowiednich produktów bo do żurku najlepsza jest polska kiełbasa.Ja podam Ci przepis na gotowym zakwasie ,u nas kupuje się go w sklepach w butelkach.Obawiam sie że u siebie go nie kupisz.

Polski żurek

•2 kawałki kiełbasy myśliwskiej
•2 kawałki kiełbasy jałowcowej
•150 g boczku wędzonego
•pół litra dobrego żurku
•2 średnie cebule
•2 ząbki czosnku
•2 kostki rosołowe
•pieprz
•ziele angielskie
•liść laurowy
•przyprawa do żurku
•majeranek

•jajka (po jednym na porcję)
W 2,5 l wody rozpuścić kostkę rosołową. Dołożyć odkrojoną z boczku skórę, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz. Dodać kiełbasę. Gdy będzie ugotowana, wyjąć. Do wywaru dodać zurek, czosnek, przyprawę do żurku, majeranek (ilość w zależności od upodobań smakowych). W międzyczasie podsmażyć na patelni cebulę i boczek pokrojone w kostę. Skwarki i wyjętą uprzednio kiełbasę dodać do zupy. Podawać z jajkiem ugotowanym na twardo.

eledand
26-03-2010, 22:28
Za granicą jest wiele polskich sklepów i można nabyć polskie towary i np.Zurek z Amino i Barszczyk Biały nie ustęoują tym w butelek.To narazie tyle.:D

sellenhel
26-03-2010, 22:31
Za granicą jest wiele polskich sklepów i można nabyć polskie towary i np.Zurek z Amino i Barszczyk Biały nie ustęoują tym w butelek.To narazie tyle.:D
Dzięki Ewa za podpowiedź,ale ja jeszcze poszukam dla Celinki
przepis na zakwas do żuru i może sobie sama zrobić.

eledand
26-03-2010, 22:33
Tylko dodaj niech sobie kupi mąkę żurkową.

sellenhel
26-03-2010, 22:49
Mąka żytnia typu "Żurek".
czosnek.
..pietka żytniego chleba.
liść laurowy.

....Opis przygotowania.Mąkę należy wsypać do garnka ( najlepiej glinianego ) i zalewamy wodą w proporcji 3: 1 , czyli 3 razy więcej wody niz mąki , dodajemy piętke chleba oraz zmiażdżone ząbki czosnku ( jesli lubisz bardziej czosnkowy to więcej ) Odstawiamy całość na kilka dni w ciepłe miejsce by doszlo i zakwas gotowy :)

eledand
26-03-2010, 22:52
Zaznacz Helenko że nasz boski dar jest do cici włożyć.
Prędzej zgorzknieje,aniżeli sie zakisi.:D

czarna
26-03-2010, 22:53
Do przygotowania takiego zakwasu można wykorzystać wodę z ugotowanych ziemniaków.

sellenhel
26-03-2010, 23:03
Zaznacz Helenko że nasz boski dar jest do cici włożyć.
Prędzej zgorzknieje,aniżeli sie zakisi.:D
Ewa nie kumata jestem :rolleyes: a co to cici?
Ja nie robie sama bo kupuję żurek albo biały barszcz z Winiar,najlepiej mi Winiary smakują a tem przepis dla Celinki wklepałam może jej się przyda.
Dzięki czarna za podpowiedź o tej wodzie z kartofli.

eledand
26-03-2010, 23:26
Slenko przecież wiesz jaki mamy chleb.Piekarzom to jaja urwać.
Samych zagnać do lasu i ich z tym upieczonym chlebem na miesiąc zostawić,a wilki ich będą pilnować.

sellenhel
26-03-2010, 23:33
Slenko przecież wiesz jaki mamy chleb.Piekarzom to jaja urwać.
Samych zagnać do lasu i ich z tym upieczonym chlebem na miesiąc zostawić,a wilki ich będą pilnować.
Ewuś ja nigdy sama tego zakwasu nie robiłam bo wolę gotowca z Winiar,ale powiem Ci że jak byłam w Niemczech to chodziłam po pieczywo do prywatnej małej piekarni i kupowałam zawsze Deutche Alt Brot,tak sie nazywał i bardzo mi smakował,taki typowy żytni chleb,uwielbiałam go jeść z :Oryginall Irisch Butter, pychotka to dla mnie była :D

eledand
26-03-2010, 23:39
Zawsze przywoziłam masła.bo i 25o.gr.tańsz eniż u nas i lepsze.
Jedynie co przywiozłam to Kawy sporo,była po 2,99.Dalmayr Prodomo.
Częściej chodze do knajp jeść,bo samej mi sie nie chce.
Nawet są dni że i na śniadanie z jajkiem idę do piekarni i mam z głowy,przy okazji obczytam wszystkie gazety.:D

sellenhel
26-03-2010, 23:45
Jedynie co przywiozłam to Kawy sporo,była po 2,99.Dalmayr Prodomo.

Tą kawę też zawsze sobie przywoziłam,jak była promocja zawsze sobie kupiłam ,to irlandzkie masło u nas w Intermarsche jest ale bardzo drogie :rolleyes:

eledand
26-03-2010, 23:53
Jedynie co nam teraz pozostaje to,czekać na promocję Zurkóe i Barszczykow po 0,99 grosza.
Takie promocje ma u nas Lewiatan.

sellenhel
27-03-2010, 00:25
http://i40.tinypic.com/e7ecm1.jpg

Składniki:

* 1 litr żurku w butelce
* 1 litr wody
* 30 dag kiełbasy białej surowej
* 15 dag boczku wędzonego
* 1 cebula
* 4 ząbki czosnku
* 4 jaja
* 1 łyżeczka chrzanu
* 50 ml oliwy
* 300 ml gęstej, słodkiej śmietany 30 lub 36%
* przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek

Sposób przyrządzania:

Do garnka wlać wodę i żurek z butelki, dodać liść laurowy, ziele angielskie
i wrzucić surową białą kiełbasę. Całość gotować na małym ogniu, od czasu
do czasu mieszając.

W osobnym garnku ugotować jaja na twardo. Ostudzone jajka obrać ze skorupek. Cebulę i wędzony boczek pokroić w drobną kostkę, podsmażyć na oliwie, następnie dodać do gotującej się zupy. Całość gotować ok. 35-40 minut. Pod koniec gotowania należy dodać wyciśnięty w wyciskarce do czosnku czosnek, chrzan, sól, pieprz i majeranek. Na koniec zupę zabielić gęstą słodką śmietaną.

Wcześniej ugotowane jajka pokroić wzdłuż na pół, a ugotowaną w żurze kiełbasę pokroić w średniej grubości plasterki. Jajka i kiełbasę układać w miseczkach i zalewać gotową zupą.

sellenhel
27-03-2010, 00:32
http://i43.tinypic.com/o7ksjm.jpg

Składniki:

1 kg karczku bez kości
15 dag śliwek suszonych
50 ml oleju rzepakowego
200 ml bulionu warzywnego
2 łyżki musztardy
3 łyżki chrzanu
2 łyżki mąki pszennej
przyprawy: sól, pieprz, cukier

Sposób przyrządzania:

Karczek przekłuć wzdłuż drewnianą łyżką, a wydrążone miejsca nadziać większą częścią suszonych śliwek. Z wierzchu mięso przyprawić solą i pieprzem.

Przygotowany karczek włożyć do naczynia żaroodpornego i piec w temperaturze 180°C około 1 godziny, podlewając bulionem.

Po upieczeniu wyciągnąć pieczeń na talerz, a powstały sos zlać do garnka, dodać do niego resztę suszonych śliwek, musztardę i chrzan. Wszystko gotować około 15 minut. Pod koniec gotowania zagęścić zawartość garnka zawiesiną z mąki i wody, przyprawić do smaku.

Pieczeń kroić na plastry i podawać z przygotowanym sosem.

senioritka
27-03-2010, 08:28
Bardzo proszę o przepis na smaczny bigos. Mięso gotowane
czy pieczone?. Bigos nigdy nie był moją specjalnością, dlatego
to pytanie. Wierzę w Wasze domowe przepisy.

Malwina
27-03-2010, 08:47
ja jestem za dużą ilościa grzybków, mięska pieczonego i trochę wędzonego(mnie odpowiada smak i zapach mięsno-kielbasiany, natomiast nie lubię mięsa, kielbasy w bigosie, więc cześć wyjmuję i zużywam do pasztetu, albo kombinuję obiad), do tego sliwki suszone i dobra łyżka miodu gryczanego(ja po prostu uwielbiam gryczany, ale moze byc kazdy inny)-no dla mnie taki bigos jest smaczny....otoczenie tez wcina, więc chyba nie jest żle....acha i wszystko obsmażam na oleju ryżowym(świetny do wszystkiego, na surowo takze)..Selenhell jestem pełna podziwu, uznania dla Twoich pomysłów kulinarnych.....chylę głowę....

senioritka
27-03-2010, 11:10
Co powiecie na mięso gotowane do bigosu? Kiedyś towarzyszyłam przy gotowaniu bigosu wojskowego. Mięso
było gotowane w małej ilości wody. Tą wodą (bulionem)
zalewano kapustę, gotowano i dodawano pokrojone mięso.
Jedynie kiełbasa była podsmażana. Smakiem bigosu zachwycano się.

sellenhel
27-03-2010, 17:53
Danusiu ten sposób zalewania mięsa do duszenia bulionem jest bardzo dobry,można również użyć wody po parzeniu białej kiełbaski.Do bigosu można użyć wszystkich rodzajów mięsa,wędzonki i kiełbasy.Do podlewania dobrze jest używać czerwone wytrawne wino.
Mam tutaj przepis na bigos staropolski,gotowy: porcja dla
5 osób.

Potrzebne składniki:
20 dag cielęciny bez kości
1-2 dag grzybów suszonych
3 dag śliwek suszonych
20 dag wieprzowiny bez kości
10 dag boczku wędzonego
8 dag cebuli
80 dag kapusty kwaszonej
tłuszcz
2 dag mąki
100 ml czerwonego wina wytrawnego
4 dag koncentratu pomidorowego
15 dag kiełbasy
sól
pieprz
czosnek
majeranek
cukier
przyprawa do zup (dla smaku)
Opis przygotowania:
Grzyby umyj, namocz, ugotuj, pokrój w paseczki razem z namoczonymi i wydrylowanymi śliwkami. Mięso umyj, pokrój w kostkę razem z boczkiem oraz cebulą. Boczek częściowo stop, włóż mięso i obrumień, dodaj cebulę, podsmaż. Kapustę pokrój, zalej wrzącą wodą, dodaj mięso i duś do miękkości. Pod koniec duszenia dodaj grzyby i śliwki. Tłuszcz rozgrzej, wymieszaj z mąką, zasmaż nie rumieniąc, połącz z kapustą, winem, koncentratem pomidorowym, pokrojoną w kostkę kiełbasą oraz przyprawami. Całość duś kilka minut, po czym dopraw do smaku. Smacznego!

sellenhel
27-03-2010, 18:03
Składniki
* pół na pół kapusty kiszonej i świeżej (wagowo)
* chude mięso wołowe
* kiełbasa z dzika (może być mocno podsuszana, jałowcówka lub inna tego rodzaju)
* boczek (niezbyt tłusty)
* pomidory z puszki (latem świeże - pachnące)
* koncentrat pomidorowy (opcjonalnie, jeśli wolimy bardziej pomidorowy smak)
* wino czerwone wytrawne
* grzyby suszone
* śliwki suszone
* owoce jałowca
* przyprawa do bigosu
* pieprz kolorowy

Wykonanie
Przede wszystkim włożyć do sporego garnka posiekaną kapustę kiszoną, zalać wodą tak tylko, żeby ją przykryć i gotować - musi to trochę potrwać, żeby zmiękła. Jak już zmięknie dorzucić do garnka posiekaną kapustę świeżą i znów gotować
(na początku kapusty może się wydawać dużo, ale jej objętość na pewno mocno się zmniejszy!)
Na patelni obok podsmażyć pokrojone w kostkę mięso wołowe z boczkiem. Sam boczek
może być dłużej podsmażany, aż zrobią się apetyczne skwarki. Można też odrobinę podsmażyć kiełbasę
też pokrojoną w kostkę.
Do dobrze już podgotowanej kapusty wrzucić przygotowane podsmażone mięso i kiełbasę. Dobrze wymieszać i zostawić - niech znów trochę popyrka.
Wrzucić nieco owoców jałowca, wsypać namoczone i pokrojone wcześniej grzyby suszone, śliwki, pomidory z puszki, wsypać przyprawę do bigosu następnie dobrze wymieszać i wlać pierwszą sporą porcję wina.
Bigos od tej chwili ma po prostu na wolnym ogniu pyrkać, a my, mieszając tu i ówdzie, podlewamy go hojnie winem. Na garnek bigosu schodzi cała butelka wina. NIE ŻAŁOWAĆ!
Im dłużej się gotuje tym lepszy oczywiście, to już wszyscy o bigosach wiedzą. W efekcie bigos ma piękny brązowo-rudy kolor, cudowny zapach i oszałamiający smak. Dobrze smakuje z czerwonym winem i swojskim chlebem. Najsmaczniejsza część to wycieranie talerza skórką od chleba

senioritka
27-03-2010, 18:22
Helenko, widzę że masz kopalnię przepisów. Może przepis od
wojska zaplątał się w nich.Ponoć najlepszy.

sellenhel
27-03-2010, 19:15
Helenko, widzę że masz kopalnię przepisów. Może przepis od
wojska zaplątał się w nich.Ponoć najlepszy.
Danusiu jeśli ten przepis Ci się przyda to skorzystaj z niego.Zrobię powiększenie czcionki żeby było wyraźniej.
Ja od siebie dodam że bigos im dłużej jest go gotowany tym jest lepszy ale długo to znaczy przez kilka dni.

Gotowanie rozpoczynamy od przygotowania garnka. Tajemnicą udanego bigosu jest używanie do jego gotowania garnka żeliwnego o bardzo grubym dnie. W trakcie gotowania zorientujecie się, że tylko takie naczynie zapewni wam komfort psychiczny i nie zmusi do ciągłego stania nad kuchnią.

Na dno garnka wlewamy pół szklanki oliwy z oliwek i rozgrzewamy. Na gorącą oliwę wrzucamy pokrojone w kostkę 50 dag wędzonego boczku. I tutaj ważna uwaga. Im aromatyczniejszy i mniej tłusty boczek kupimy, tym bigos będzie smaczniejszy. Dlatego sugeruję porzucenie myśli o kupowaniu boczku w supermarkecie. Nie może to być pseudoboczek, lecz prawdziwa, wędzona wędlina. Kiedy boczek się nam podsmaży studzimy całość. Do garnka wrzucamy drobno poszatkowany kilogram kapusty kiszonej. I znowu: Kiszonej a nie zalanej occem, jak to zwykli robić w supermarketach. W ogóle do bigosu najlepiej zaopatrzywać się w naturalne produkty.

Kapustę z boczkiem i oliwą zalewamy pół litrem wody i gotujemy godzinę, aż kapusta puści sok i zmięknie. Ponownie odstawiamy na bok i studzimy. W oczekiwaniu bierzemy się za dorodne główki kapusty białej. Kapusty musi być tyle samo co jej kiszonej koleżanki, a więc około kilograma. Szatkujemy ją ostrym nożem dosyć drobno na paseczki. Przydaje się tutaj szatkownica do kapusty, którą możecie kupić w sklepie. Poszatkowaną kapustę dodajemy do garnka i znowu gotujemy godzinę aż zmięknie. Otrzymaną masę wystawiamy na balkon lub do zamrażarki. Powinna się mrozić przez 12 godzin.

Przemrożoną masę wstawiamy z powrotem na kuchnię i rozmrażamy. Wcześniej w misce z wrzątkiem moczymy 15 dag suszonych grzybów. Najlepsze będą borowiki, bo mają wyjątkowo wyrazisty smak. Namoczone grzyby odsączamy z wody i kroimy w drobne kawałki. Dodajemy do masy i znowu całość gotujemy godzinę. Ponownie odstawiamy garnek na balkon i mrozimy kolejne 12 godzin. Ćwierć kilo łopatki wieprzowej, ćwierć kilo polędwicy wołowej i ćwierć kilo pomieszanych wędlin myjemy i kroimy w drobną kostkę. Dodajemy do rozmrożonej masy i wstawiamy na kuchnię. Gotujemy półtorej godziny od czasu do czasu mieszając, żeby nam się bigos nie przypalił. Całość znowu mrozimy przez 12 godzin. Przez kolejne dwa dni powtarzamy operację gotowania przez godzinę i ponownego mrożenia. Piątego dnia do masy dodajemy 10 deko suszonych śliwek, dwa spore liście laurowe, ziele angielskie i pieprz. Powtarzamy cykl gotowania i mrożenia przez kolejne dwa dni. Po tygodniu spędzonym z garnkiem powinniśmy otrzymać produkt, który w zaokrągleniu zacznie nam przypominać bigos. Wtedy przychodzi czas na prawdziwe czary. Do masy dodajemy pokrojoną w kostkę jedną marchewkę, jednego niedużego pora i 25 deko poszatkowanej białej cebuli. Gotujemy półtorej godziny i zamrażamy. Następnego dnia rozmrażamy i do gotującej się masy wlewamy szklankę dobrej jakości czerwonego, wystawnego wina. Tak doprawiony bigos gotujemy jeszcze półtorej godziny i znowu zamrażamy. Następnego dnia sprawdzamy po raz pierwszy smak!!! Dopiero teraz decydujemy, czego naszemu bigosowi jeszcze brakuje. Doprawiamy do smaku i... Tak...gotujemy i zamrażamy.

Najlepszy bigos powinno się gotować i zamrażać przynajmniej 2 tygodnie. Wtedy dopiero masa idealnie połączy wszystkie składniki i smaki. Poza tym, tak przygotowany bigos możemy przechowywać dowolną ilość czasu. Z dnia na dzień będzie lepszy. Polecam i smacznego.

Kasandra1
27-03-2010, 20:16
Celinko obawiam się że będzie Ci brakować odpowiednich produktów bo do żurku najlepsza jest polska kiełbasa.Ja podam Ci przepis na gotowym zakwasie ,u nas kupuje się go w sklepach w butelkach.Obawiam sie że u siebie go nie kupisz



Dziękuje Helenko, za przepis na żur, wszystko kupie, bo u nas są polskie sklepy, w nich kupisz wszystko co dusza zapragnie. Nareszcie bedę miała
dla rodziny dobry i smaczny żur.
A jak miałabyś czas, może być po swietach, to chciałabym przepis na dobra grochówke.

sellenhel
27-03-2010, 20:28
Dziękuje Helenko, za przepis na żur, wszystko kupie, bo u nas są polskie sklepy, w nich kupisz wszystko co dusza zapragnie. Nareszcie bedę miała
dla rodziny dobry i smaczny żur.
A jak miałabyś czas, może być po swietach, to chciałabym przepis na dobra grochówke.
Okey Celinko nie ma sprawy i cieszę się że pomogłam a jeśli możesz kupić wszystko co polskie to od siebie polecam produkty z Winiar.Ja zawsze robię żurek lub biały barszcz z gotowych torebek z Winiar.Oczywiście robię normalną zupę z przepisu z naturalnymi dodatkami a tylko na końcu dodaję żeby uzyskać smak żurkowy.Polecam również Barszcz Czerwony instant z winiar, 2 łyżeczki do szklanki zalewasz wodą i już masz świetny dodatek do pierożków,kopytek lub krokietów.


Grochówka

Składniki:
- paczka grochu łuskanego połówki,
- kilka ziemniaków, ilość zalezy od upodobań,
- włoszczyzna,
- cebula,
- 10 dkg wędzonego boczku,
- kawałek ciemnej wędzonej kiełbasy,
- mąka,
- sól,
- pieprz,
- majeranek,
- natka pietruszki.

Jak przyrządzić?
Groch zalewamy 1,5 l zimnej wody, stawiamy na gazie. Uwaga: mieszamy od dna, lubi przywierać! W miare możliwości zbieramy z wierzchu malo apetyczną pianę. Do gotującego się powoli grochu dorzucamy: marchewkę, pietruszkę, seler (co się akurat ma) drobno starte; pokrojone ziemniaki; wędzoną kiełbasę w dość dużych kawałkach; sól do smaku. Gotujemy do miękkości. Boczek wędzony drobno kroimy, wytapiamy, dorzucamy posiekaną drobno cebule, pięknie rumienimy. Posypujemy mąką robiąc zasmażkę (można dolać troche wody) i zagęszczamy gotującą się zupę. Przyprawiamy pieprzem, majerankiem, zieloną pietrzuszką.

Uwagi:
Jeśli akurat o niczym nie zapomniałam, to powinna wyść z tego prawdziwa wojskowa grochówka jaką gotowała moja babcia. Smacznego!
W przepisie jest mowa o zasmażce ale Celinko ja staram się odchodzić od zasmażek i używam do wykończenia torebeczkę zupy grochowej z Winiar,fajnie zagęszcza i jest bardziej dietetycznie bo zasmażki to stara kuchnia a staramy się od tego odchodzić.
Czas przygotowania:
Nie jest to pracochłonne. Zupa gotuje sie sama, my tylko dorzucamy kolejne składniki, w międzyczasie można zajmować się czymkolwiek .Zamiast wędzonego boczku można użyć wedzone kości ze schabu.Po ugotowaniu mięso obrać z kości i wrzucić do zupy.
Celinko zamiast grochu możesz również użyć soczewicy,też bardzo dobra zupa jest,moja babcia mówiła
na soczewicę: lynse. W Niemczech jest bardzo popularna,wtedy babcia kupowała zawsze sobie DDR-e.

Kasandra1
27-03-2010, 20:43
Helenko, jesteś niesamowita, gorąco Ci dziekuję, za te przepisy. Grochówke obiecałam po świetach zrobic dzieciom.
Jeżeli chodzi o barszcz w torebkach z firmy winiary,
znam je, czesto kupuje. Zreszta o wiele lepiej wole polskie wyroby, niż te niemieckie, bo są bez smaku.
Jeszcze raz bardzo Ci dziekuje za pomoc. Teraz przynajmniej wiem, do kogo sie zwrócić w sprawie kulinarnej.

sellenhel
27-03-2010, 21:29
Celinko nie ma sprawy i jak masz jakieś pytania to wal jak w dym ;) Z chęcią zawsze pomogę i cieszę się bardzo że mogę swoje wiadomości przekazać innym :)

bronczyk
27-03-2010, 22:19
To ja podam przepisy na ciasta.
Przepis na ciasto z whisky ;))
Składniki:

1 kostka masła,
2 szklanka cukru,
1 łyżeczka soli
4 jajka
1 szklanka suszonych owoców,
1 szklanka orzechów
sok cytrynowy
proszek do pieczenia
3-4 szklanki dobrej whisky


Sposób przygotowania:

Przed rozpoczęciem mieszania składników sprawdź czy whisky jest dobrej jakości. Dobra… prawda? Przygotuj teraz dużą miskę, szklankę itp. utensylia kuchenne. Sprawdź czy na pewno whisky jest taka jak trzeba, by być tego pewnym, nalej jedną szklankę i wypij tak szybko, jak to tylko możliwe. Operację powtórz. Przy użyciu miksera elektrycznego ubij kostkę masła na puszystą masę, dodaj łyżeszke sukru i ubjaj dalej. W miedzyszasie zprawdź czy łiski jest na pewno taka jak czeba. Najlepiej sklaneczke. Otfórz druga butelkie jeźli czeba. Wszuś do mniski dwa jajki, obje szlanki z owosami i upijaj je mikserem. Sprawś jakoź łiski żepy pootem gośie nie mufili sze jest trójonca.
Wszuś do miszki szyśką sul jaka masz w domu czy so tam masz szysko jedno so, f sumje fsale nie nie ma snaszenia so fszuśisz ! Fypij skok sytrynnmowy. Fymjeszaj fszysko z oszehami i sukrem fszystko jedno i frzudź monki ile tam masz fdomu, osmaruj piesyk masem i wyklej siasto na plache piesyka, usaw ko na 350 stofni, saaaamknij źwiszki. Sprawś jakoś fiski sostanej ot pieszenia siasta.
I iś spaś.

A tu drugi przepis.
Przepis na ciasto świąteczne (dla mężczyzn)

1' Z lodówki weź 10 jajek, połóż na stole ocalałe 7, wytrzyj podłogę, następnym razem uważaj!
2' Weź sporą miskę i wbij jajka rozbijając je o brzeg naczynia.
3' Wytrzyj podłogę, następnym razem bardziej uważaj! W naczyniu mamy 5 żółtek.
4' Weź mikser i wstaw do niego skrzydełka i zacznij ubijać jajka.
5' Wstaw od nowa skrzydełka do miksera, tym razem do oporu. Zacznij ubijać.
6' Umyj twarz, ręce i plecy. W naczyniu pozostały 2 żółtka, dokładnie tyle potrzeba na szarlotkę.
7' Oklej ściany i sufit kuchni gazetami, meble pokryj folią, będziemy dodawać mąkę.
8' Nasyp 20 dkg mąki do szklanki, pozostałe 80 dkg zbierz z powrotem do torebki.
9' Sprawdź czy ściany i sufit są oklejone szczelnie, przystąp do miksowania.
10' Weź szybciutko prysznic!
11' Weź 4 jabłka i ostry nóż.
12' Idź do apteki po jodynę, plaster i bandaże. Po powrocie zacznij obierać jabłka.

     Przemyj jodyną kciuk!
13' Potnij jabłka w kostkę pamiętając, że potrzebujemy 2 jabłek więc nie wolno zjeść więcej niż połowę! Przemyj jodyną palec wskazujący i środkowy.
14' Jedyne pozostałe jabłko pocięte w kostkę wrzuć do naczynia z ciastem, pozbieraj z podłogi pozostałe kawałki i przemyj wodą.
15' Wymieszaj wszystkie składniki w naczyniu mikserem, umyj lodówkę bo jak zaschnie to nie domyjesz!
16' Przelej ciasto do foremki, wstaw do piekarnika.
17' Po godzinie jeśli nie widać żadnych zmian włącz piekarnik.
18' Po przebudzeniu nie dzwoń po straż pożarną! Otwórz okno i piekarnik.

sellenhel
27-03-2010, 22:24
Halinko dzięki za przepis na ciasteczka "szumigłówki",widzisz nawet nazwę już wymyśliłam a com sie uśmiała przy tym aż łezki ze śmiechu poleciały. ;)

senioritka
27-03-2010, 22:31
Helenko, ten przepis na bigos a'la wojskowy, moim zdaniem,
powinien znależć się w dziale rozrywkowym. Czy gotowałaś
w/g tego przepisu? Najwyższy stopień wtajemniczenia kulinarnego, tak uważam! Pozdrawiam!

eledand
27-03-2010, 22:31
Mizeria ogórkowa też się przyda.

Ogórki poszatkować nie za cienko i NIE SOLIC

Nalac trochu octu i zostawić.Potem ten płyn odlać,nakropić trochu oleju posolic i popieprzyć.Do smaku dodac śmietanki.
Ogórki sa cały czas jędrne i o to czasami chodzi.:D

sellenhel
27-03-2010, 22:35
Mizeria ogórkowa też się przyda.

Ogórki poszatkować nie za cienko i NIE SOLIC

Nalac trochu octu i zostawić.Potem ten płyn odlać,nakropić trochu oleju posolic i popieprzyć.Do smaku dodac śmietanki.
Ogórki sa cały czas jędrne i o to czasami chodzi.:D
A ja jeszcze dodaję szczyptę cukru. :)

bronczyk
28-03-2010, 12:47
Sellenhel dobra nazwa i już sobie przy przepisie w komputerze ją umieściłam.

Jadzia P.
28-03-2010, 13:44
Brończyk, bardzo dziękuję za wspaniałe przepisy..;) :D
Na święta jak znalazł...;) :D

Malwina
28-03-2010, 14:09
Brończyk...pzreczytałam składniki Twojego whiskowego ciasta ..3-4 szkl whisky???? zwariowała "baba colie"..pomyslałam,toż to szkoda whisky pomyślałam... wróciłam do przepisu i doczytałam do końca zaśmiewając się do łez...jesteś boska.....(mam nadzieję , ze sie na moje myśli nie gniewasz..hihi...)

sellenhel
28-03-2010, 14:23
Brończyk...pzreczytałam składniki Twojego whiskowego ciasta ..3-4 szkl whisky???? zwariowała "baba colie"..pomyslałam,toż to szkoda whisky pomyślałam... wróciłam do przepisu i doczytałam do końca zaśmiewając się do łez...jesteś boska.....(mam nadzieję , ze sie na moje myśli nie gniewasz..hihi...)
Malwinko toż to ciastka szumigłowki ;) Ja też zaśmiewałam się do łez,najpierw wgłębiałam się w te szklanki,rozumiem jedną wypić ale następne ;) i tak wymyśliłam ciastka szumigłówki,Halince nazwa się spodobała. :D

Malwina
28-03-2010, 14:33
ładnie i subtelnie je nazwałas hihi ...biorąc pod uwagę proporcje .hihi toż to bardziej zalanołby,śrubokacki itp...hihi....jeszcze mnie trzyma....

sellenhel
28-03-2010, 15:03
ładnie i subtelnie je nazwałas hihi ...biorąc pod uwagę proporcje .hihi toż to bardziej zalanołby,śrubokacki itp...hihi....jeszcze mnie trzyma....
Malwinko Twoje nazwy też są niezłe :D

sellenhel
28-03-2010, 16:14
Potrawy Wielkanocne

Nadchodzące Święta Wielkanocne to oczywiście radosne święto zmartwychwstania upamiętniające zwycięstwo i wniebowzięcie Jezusa Chrystusa. Z czysto kulinarnego punktu widzenia, Wielkanoc to dzień zakończenia Wielkiego Postu.

Na wielkanocnym stole powinno znaleźć się więc przede wszystkim wszystko to czego brakowało przez ostatnie 40 dni. W dzisiejszych czasach raczej mało kto ściśle przestrzega reguł postu (tym bardziej Wielkiego) ale tradycja wystawnego i bogatego ucztowania w Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny przetrwała chyba w większości polskich domów do dzisiaj. Potrawy Wielkanocne to coś specjalnego i w większości przypadków przykładamy do ich wyboru i sporządzenia wyjątkową uwagę.

sellenhel
28-03-2010, 17:04
12 potraw Wielkanocnych
Oto wpis z kategorii co by było gdyby. Nie ma tradycyjnych 12 potraw wielkanocnych, ale gdyby były – byłoby to naszych 12 ulubionych przepisów. Oto one:

* Jajka faszerowane po polsku – żeby od razu było wiadomo, że w Polsce wielkanocne śniadanie stoi jajami.

* Pisanki – własnoręcznie robione

* Pascha wielkanocna – żeby było nam słodko, bo w Wielkanoc bez mieszania to jak gwiazdka bez choinki.

* Tradycyjna szynka wielkanocna

* Wielkanocny pasztet z zająca

* Mazurek

* Wieniec Wielkanocny – legenda i świetna ozdoba wielkanocnego stołu

* Babka majonezowa - żeby by ło jajecznie

* Baba ponczowa – żeby było wesoło

* Baba drożdżowa – żeby było tradycyjnie

* Baba z nutellą – żeby było nowocześnie

* A dwunasty przepis? Dwunasta potrawa na obrazku

http://i44.tinypic.com/xfcnqw.jpg

Malwina
28-03-2010, 17:12
ojej..jaki śliczny kudłatek....własnie zaczęłam gotować bigos i robię pasztet, ale nie z królika(królik Zafir drepcze sobie koło mnie w pokoiku...)...robię tez zawsze w wielkanoc jajka faszerowane z dodatkiem mięty....kurczaka nadziewanego nadzieniem polskim będzie tez z ciast pascha i drożdzowe...

sellenhel
28-03-2010, 17:17
ojej..jaki śliczny kudłatek....własnie zaczęłam gotować bigos i robię pasztet, ale nie z królika(królik Zafir drepcze sobie koło mnie w pokoiku...)...robię tez zawsze w wielkanoc jajka faszerowane z dodatkiem mięty....kurczaka nadziewanego nadzieniem polskim będzie tez z ciast pascha i drożdzowe...
No widzisz Malwinko tych 12 potraw się doliczysz jak dobrze policzyć,jednym słowem to bardzo urozmaicone menu przygotowujesz.Zrób sobie jeszcze do jaj i wędlin ten sos tradycyjny który wcześniej podawałam.Halinka już go zdegustowała i orzekła że na święta musi zrobić wiecej bo smaczny. ;)

Malwina
28-03-2010, 17:26
tak , tak miałam własnie napisać , ze bardzo mi ten pzrepis odpowiada i zrobię, tylko chcialabym dostać chrzan-korzeń byłby napwno sos smaczniejszy....

sellenhel
28-03-2010, 17:31
tak , tak miałam własnie napisać , ze bardzo mi ten pzrepis odpowiada i zrobię, tylko chcialabym dostać chrzan-korzeń byłby napwno sos smaczniejszy....
Z pewnością będzie smaczniejszy,musisz poszukać w warzywniakach ale to tarcie chrzanu ile łez trzeba wylać przy tym.Jak pracowałam jeszcze to miałyśmy trzon kuchenny na węgiel to zdejmowało sie parę fajerek i tarły dziewczyny przy ogniu,wtedy mniej gryzie w oczy ale teraz to jest nieosiągalne bo skąd taki trzon. :rolleyes:

Malwina
28-03-2010, 17:42
ale mozna trzec pzry otwartym oknie wykorzystując do tej czynności męża...hihi...polecam(oczywiscie nie swojego...)

sellenhel
28-03-2010, 17:44
Jajka faszerowane po polsku

Składniki
* masło 3 łyżki
* sól
* pieprz
* olej 1 łyżka
* bułka tarta
* natka pietruszki 2 łyżki
* chrzan 2 łyżki
* grzyby 3 szt.
* jajka 6 szt.

SPOSÓB WYKONANIA: Umyte grzyby namoczyć w niewielkiej ilości przegotowanej wody, zostawić na noc, następnego dnia ugotować. Jaja (w skorupkach) przeciąć wzdłuż na pół ostrym nożem, delikatnie wyjąć białka i żółtka. Jaja i osączone grzyby przepuścić przez maszynkę lub bardzo drobno posiekać, utrzeć z masłem, chrzanem, natką pietruszki, sola , pieprzem i żółtkiem. Nadziać skorupki, farsz posypać bułka tartą. Na patelni mocno rozgrzać olej, ułożyć połówki jaj farszem do dołu, usmażyć. Podawać na gorąco lub zimno.

http://i39.tinypic.com/xdbbs4.jpg

Kasandra1
28-03-2010, 23:14
Jajka faszerowane po polsku

Widzisz sellenhel uczę sie z Twoich przepisów. Jajka faszerowane znam jeszcze z Polski i chętnie je jadam.Ale z grzybkami to nie wiedziałam. Widzisz, dzieki Tobie poprawie smak i jakość jajek.

Idalka
29-03-2010, 03:22
Prosze o przepis na czerwona kapuste lub jak kto woli modra.
...i zeby po ugotowaniu nie miala koloru denaturatu.
Dzieki,a..... z soczewica zrobilam nalesniki.Pyszne.

Jolina
29-03-2010, 07:33
http://id.joe.pl/sub_images/pictures/a2fa39470385d49e1bf65208ebfddc78_th2.gif

sellenhel
29-03-2010, 20:26
Prosze o przepis na czerwona kapuste lub jak kto woli modra.
...i zeby po ugotowaniu nie miala koloru denaturatu.
Dzieki,a..... z soczewica zrobilam nalesniki.Pyszne.
Idalko całkiem prosto to się robi: Najpierw musisz kapustę obgotować kapustę,jeżeli chcesz na surówkę to krótko do 5min.
A jeśli na ciepło to oczywiście gotujesz dłużej do wymaganej miękkości,potem musisz scedzić wodę i zakwasić czyli skropić dokładnie sokiem z cytryny ale można też użyć octu winnego,wymięszać dokładnie i jeśli robisz surówkę to schłodzić,potem zaczynasz doprawiać do smaku,użyj drobno pokrojoną cebulę, sól,pieprz,cukier i olej,surówka powinna być lekko winna.

sellenhel
29-03-2010, 20:27
http://i40.tinypic.com/xmu8zt.jpg

Składniki:
- główka czerwonej kapusty (ok. 1,5 kg)
- 1-2 cebule
- 1 szklanka soku z jabłek
- 2 łyżki maggi
- 1 łyżka octu winnego lub soku z cytryny
- 3 łyżki oleju lub 2 łyżki smalcu
- pieprz i sól

Kapustę poszatkować, cebulę posiekać.
Cebulę zeszklić na tłuszczu, dodać kapustę, wlać sok z jabłek, maggi, lekko posolić i dusić na małym ogniu pod przykryciem 30-40 minut do miękkości.
Przed końcem duszenia kapustę doprawić octem lub sokiem z cytryny, pieprzem i solą.

Czerwona kapusta po śląsku

Składniki:
1 główka kapusty czerwonej
10 dkg boczeku
liść laurowy
ziele angielskie
1 kwaśne jabłko
ocet spirytusowy
sól lub warzywko
pieprz


Sposób przyrządzenia:
W dość dużym garnku topimy wędzoną słoninę lub boczk. Wrzucamy poszatkowaną kapustę czerwoną, dodajemy 3-6 listek 1 laurowych,6-8 ziaren ziela angielskiego, troszkę warzywka (sól),pieprz mielony i całość nie dolewając wody dusimy pod przykryciem do miękkości, od czasu do czasu mieszając ok. 2-uch godziny Gdy kapusta jest miękka trzemy 1-o kwaśne jabłko ,ale nie koniecznie, mieszamy i dusimy jeszcze ok. 15 min. Następnie wlewamy ok.2-5 łyżek stołowych octu 10% i jeszcze chwilę trzymamy na ogniu. Wspaniale smakuje z kluskami śląskimi i roladą(zrazem wołowym zawijanym).
Smacznego.

Surówka z czerwonej kapusty

Składniki.50 dag czerwonej kapusty.
2 soczyste winne jabłka.
kieliszek wytrawnego czerwonego wina.
łyżka rodzynków.
..2 łyżki oliwy lub oleju słonecznikowego.
sok z cytryny.
cukier.
sól.
....Opis przygotowania.Kapustę drobno poszatkować, zalać wrzątkiem, zagotować, po czym wylać na sitko, polać zimną wodą i osączyć. Jabłka obrać, zetrzeć na tarce o dużych oczkach. W salaterce skropić sokiem z cytryny, wymieszać kapustę z jabłkami, rodzynkami i olejem. Surówkę z czerwonej kapusty przyprawić do smaku cukrem, sokiem z cytryny i solą.

adriana57
29-03-2010, 20:45
No widzisz Malwinko tych 12 potraw się doliczysz jak dobrze policzyć,jednym słowem to bardzo urozmaicone menu przygotowujesz.Zrób sobie jeszcze do jaj i wędlin ten sos tradycyjny który wcześniej podawałam.Halinka już go zdegustowała i orzekła że na święta musi zrobić wiecej bo smaczny. ;)
Poproszę przepis na pasztet jeśli można:)

sellenhel
29-03-2010, 20:52
Poproszę przepis na pasztet jeśli można:)
Adriano mówisz i masz :D

Pasztet świąteczny

Składniki:
50 dag cielęciny
50 dag wieprzowiny
50 dag wołowiny
50 dag wątroby najlepiej cielęcej, ale może być też wieprzowa
50 dag surowego boczku
3 duże cebule
2 dag grzybów suszonych
1 marchew, pietruszka, kawałek selera
5 jajek
2 duże czerstwe bułki
sól, pieprz, szczypta gałki muszkatołowej i imbiru, vegeta

Wykonanie
Mięsa i boczek ugotować z warzywami (bez cebuli), grzyby namoczyć i ugotować, wątrobę usmażyć lekko (nie powinna być krwista, ale też niezbyt zrumieniona). Grzyby ugotować osobno, bułki namoczyć w rosole z mięsa, cebulę usmażyć. Mięso i boczek, warzywa z wywaru, wątrobę, grzyby, cebulę, namoczone i odciśnięte bułki zemleć przez drobniutkie sitko jeden raz lub dwa-trzy razy przez zwykłe sitko. Dodać przyprawy i jajka i dokładnie wymieszać. Naczynia żaroodporne (ostatnio można dostać takie podłużne jak keksówki) lub blaszki wysmarować tłuszczem. Można dno wyłożyć słoniną. Piec w temperaturze 180-190 stopni aż zacznie odstawać od brzegów, wyrośnie i powierzchnia będzie chrupiąca. Wyłączyć piekarnik, uchylić drzwiczki i pozostawić pasztet w piekarniku jeszcze kilkanaście (-dziesiąt) minut.

Pasztet z królika

Składniki.1 tuszka z królika.
30 dag boczku wieprzowego.
30 dag wątroby.
1 cebula.
2 jajka.
..2 bułki kajzerki.
sól.
pieprz.
gałka muszkatołowa.

....Opis przygotowania.Tuszkę króliczą umyć, podzielić na mniejsze kawałki, dodać boczek i pokrajana cebulę, podlać niewielką ilością wody, przykryć i dusić. Pod koniec duszenia dodać pokrajaną na małe kawałki watrobę. Naczynie z miękkim mięsem zestawić z ognia, mięso wyjąć i oddzielić od kości. Do sosu włożyć bułki i odstawić do wystudzenia. Zimne mięso razem z bułką przepuścić trzykrotnie przez maszynkę, wbic jajka, dodac przyprawy do smaku, wyrobić. Pasztet upiec w podłużnej blaszce keksówce.

bronczyk
01-04-2010, 22:02
Sellenhel skarbnicą wiedzy kulinarnej jesteś. Kotleciki z kaszy już też zrobiłam. Super się udały.

sellenhel
01-04-2010, 22:31
Sellenhel skarbnicą wiedzy kulinarnej jesteś. Kotleciki z kaszy już też zrobiłam. Super się udały.
Witaj Halinko :) Cieszę się że się udały a jeśli masz nowe zamówienia(pytania) to służę po świętach,pozdrawiam serdecznie i życzę smacznego jajka :D http://i40.tinypic.com/rqvsk0.jpg

bronczyk
02-04-2010, 19:07
Sellenhel ja sobie drukuję te przepisy i będę robić jeszcze inne.
Życzę udanych dni świątecznych. Po odpoczynku dalsze przepisy pewnie się znajdą.

czarna
04-04-2010, 00:40
Życzę Wam wszystkim radosnych ,spokojnych
i pełnych radosnej nadziei Świąt Wielkanocnych

http://img641.imageshack.us/img641/6547/niedzielapalmowa070.jpg (http://img641.imageshack.us/i/niedzielapalmowa070.jpg/)

Idalka
06-04-2010, 00:26
Prosze o pomoc,rady i sugestie.
Maja byc na obiad plonace zrazy zawijane,co do tego?
jakie przystawki wino, deser i tak w ogole.
Obiad na 10 osob.
Dzieki za kapuste ,czerwona,czy sok jablokowy ma byc swiezo wycisniety ,czy taki ze sklepu.?

sellenhel
06-04-2010, 18:17
Prosze o pomoc,rady i sugestie.
Maja byc na obiad plonace zrazy zawijane,co do tego?
jakie przystawki wino, deser i tak w ogole.
Obiad na 10 osob.
Dzieki za kapuste ,czerwona,czy sok jablokowy ma byc swiezo wycisniety ,czy taki ze sklepu.?
Idalko jeśli masz możliwość zrobienia soku naturalnego to napewno lepszy ale dobrze by było żeby jabłuszka były winne czyli lekko kwaśne.

Kaloryczność: 530 kcal
Ilość porcji: 8
Składniki
1 kg wołowiny bez kości (najlepiej pierwszej krzyżowej, rostbefu lub zrazówki)
15 dag wędzonego boczku lub słoniny
3 łyżki ostrej musztardy
3 kromki razowego chleba
3 suszone grzyby
3/4 szklanki bulionu wołowego
3 ogórki kiszone
3 cebule
5 łyżek oliwy lub smalcu
2 łyżki majeranku
liść laurowy
sól, pieprz
ewentualnie 2 łyżki mąki

Etapy przygotowania
Grzyby opłukać, moczyć przez 2 godziny. Ugotować w wodzie, w której się moczyły. Wystudzić, pokroić w paski. Mięso położyć na desce i ostrym długim nożem pokroić w poprzek włókien na plastry grubości około 1 cm. Tłuczkiem zwilżonym wodą rozklepać każdy plaster z obu stron, uważając, by go nie podziurawić. Można też rozbijać mięso po przykryciu go folią.

Ogórki i cebule obrać. 2 cebule pokroić w niezbyt cienkie piórka. Ogórki, boczek albo słoninę i 2 kromki chleba pokroić w słupki. Płaty mięsa oprószyć solą i pieprzem, posmarować musztardą. Na każdym położyć po 2 słupki chleba, 3 słupki ogórka, 3 słupki boczku i po kilka piórek cebuli. Oprószyć majerankiem.

Płaty mięsa dość ciasno zwinąć, zakładając brzegi do środka. Spiąć szpilkami do mięsa, wykałaczkami lub obwiązać sparzoną nicią. W ten sposób zrolować wszystkie porcje. Zrazy (ewentualnie można je obtoczyć w niewielkiej ilości mąki) z każdej strony smażyć na gorącym tłuszczu, aż się zrumienią.

Pozostałą cebulę pokroić w talarki, zeszklić na oliwie. Na cebuli ułożyć zrazy. Zalać bulionem i 1/3 szklanki wywaru z grzybów. Dodać grzyby, liść laurowy, resztę majeranku, pieprz. Dusić około godziny na małym ogniu. Płyn, który wyparuje, uzupełniać wodą i wywarem grzybowym. Na 15 minut przed końcem gotowania włożyć pokruszoną kromkę chleba, by zagęścić sos. Przed podaniem usunąć nici, szpilki lub wykałaczki.


Potrzebne sprzęty

● duża drewniana deska
● tłuczek do mięsa
● duża patelnia teflonowa lub stalowa z grubym dnem
● duży płaski rondel lub garnek
● dość długi ostry nóż
● folia spożywcza
● miska
● mocne białe bawełniane nici, długie wykałaczki albo specjalne szpilki do spinania mięsa
● papierowy ręcznik

PAMIĘTAJ

Kupując mięso, zwróć uwagę, by było świeże, w zwartym kawałku i koniecznie z młodej sztuki. Łatwo to poznasz po bardzo jasnym, wręcz białym tłuszczu: mięso starych sztuk ma tłuszcz ciemnożółty. Zrazy ze starego wołu będą twarde i łykowate nawet po bardzo długim duszeniu. Zdaniem wielu osób jasna barwa mięsa dowodzi tego, że jest młode. Ale bywa to mylące – ciemny kolor może nadać pasza, którą jadło zwierzę.

Zrazy, czy inaczej – roladki, możesz również przygotować z mięsa drobiowego, cielęciny, wieprzowiny albo dziczyzny.

O smaku zrazów decyduje farsz: bardzo smaczne są z nadzieniem z kiszonej kapusty, startego chrzanu i cebuli lub ugotowanych suszonych grzybów przesmażonych z cebulą. Najważniejsze, aby nadzienie było skomponowane z pasujących do siebie składników, smacznie przyprawione, a także by miało odpowiednią konsystencję.

Niech cię nie korci, by dać więcej ogórka czy cebuli, bo trudno będzie potem zwinąć kształtne zrazy. Zbyt pękate wcale nie są smaczniejsze.

Zrazy najlepiej podawać z kaszą, przede wszystkim gryczaną, perłową, pęczakiem. Pasują też do nich ziemniaki albo kluski: kopytka, śląskie, francuskie, kładzione. I jarzyny: zasmażane buraczki, kapusta biała (słodka, kwaszona) lub czerwona

Idalko na talerzu lub połmisku ułożone zrazy polewasz odrobiną czystego spirytusu i podpalasz przed padaniem na stół.

Z uwagi na to że zrazy najczęściej robimy z czerwonego mięsa to podajemy czerwone wino wytrawne.
Co do deserów to rzecz gustu może być galaretka z owocami i bitą śmietaną,mogą być również lody z owocami.

sellenhel
06-04-2010, 18:20
Składniki.6 kulek lodów waniliowych.
6 kulek lodów owocowych.
2 kiwi.
duży banan.
6 łyżek sezonowych, miękkich owoców(maliny, truskawki, pozimki, czarne jagody).
..szklanka smietany kremowej.
6 kostek cukru królewskiego.
6 kawałków królewskiego wafla, nieco większych od kostek cukru.
łyżka spirytusu.
.
...Opis przygotowania.Na spodzie pucharków rozkładamy kulki lodów posypujemy drobnymi owocami. Na nich formujemy zgrabny kopczyk z ubitej na gęsty puch śmietany, obkladamy plasterkami kiwi i bananów. Na czubku śmietanowego kopczyka kładziemy suchy wafel, na nim nasączoną spirytusem kostkę cukru i, wnosząc deser na stół cukrowe kostki zapalamy. Lody prezentuja się najpiękniej, gdy podajemy je o zmierzchu.

Idalka
06-04-2010, 18:22
Uratowalas moj honor.
za tydzien dam znac czy wszyscy zyja.

sellenhel
06-04-2010, 18:27
Uratowalas moj honor.
za tydzien dam znac czy wszyscy zyja.
Idalko wierzę że będą podziwiać Twoje danie i będzie wszystko okey,cieszę się że mogłam pomóc Ci.Może troszkę długo czekałaś ale nie zawsze mam czas na komp.Pozdrawiam cię milutko i życzę udanej imprezy. :D

Idalka
06-04-2010, 18:47
Może troszkę długo czekałaś ale nie zawsze mam czas na komp.Pozdrawiam cię milutko i życzę udanej imprezy. :D




Obiad ma byc w sobote,dzieki jeszcze raz.
Tez pozdrawiam.
,podziwiam wiedze kulinarna.

sellenhel
06-04-2010, 18:56
Obiad ma byc w sobote,dzieki jeszcze raz.
Tez pozdrawiam.
,podziwiam wiedze kulinarna.
Idalko ta wiedza to mój zawód,miło mi że mogłam pomóc. :D

sellenhel
07-04-2010, 19:18
Szpinak
Zawiera prawie wszystkie witaminy – C, A, E, K oraz z grupy B, kwas foliowy, sporo jodu i żelaza, nieco manganu. Szpinak skutecznie zwalcza anemię, odciąża pracę serca, zapobiega krzywicy. Ma również działanie przeciwnowotworowe. Gotowanie powoduje utratę znacznej ilości cennego żelaza i kwasu foliowego. Młode listki lepiej więc jadać na surowo, np. w sałatkach. Jego jedyną wadą jest kwas szczawiowy, który hamuje wchłanianie wapnia i żelaza. Może się on łączyć z wapniem w nierozpuszczalne szczawiany, które przyczyniają się do tworzenia kamieni nerkowych i żółciowych. Dlatego nie powinny go jadać osoby z chorym żołądkiem, nerkami, ze skłonnościami do artretyzmu i reumatyzmu.

Malwina
07-04-2010, 19:26
Zaglądam tu jak tylko widzę aktywny wątek popatzreć co nowego wymyśliłaś z pzryjemnością...szpinak..pyszna sprawa..to prawda z tymi szczawianami..ale nie jemy go jak kartofli, tylko od czasu do czasu, więc nie jets tak źle....lubię robić nalesniki ze szpinakiem...

sellenhel
07-04-2010, 20:06
Ciasto
300g mąki pszennej,150 g masła, 1 żółtko, sól, ostra papryka,

Farsz
400 g szpinaku,150 g białego sera,150 ml śmietany 18%,
2 jajka, 2 ząbki czosnku,50 g żołtego startego sera, pieprz,gałka muszkatołowa,


Wykonanie:

Ciasto: Z podanych składników i 2 łyżek zimnej wody zagnieść ciasto.Chłodzić w lodówce przez około 30 min.
Następnie rozwałkować i przełożyć do wysmarowanej formy do tarty,nakłuć widelcem.Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 st C. piec 10 min.
Farsz
Szpinak oczyścić,zblanszowa.Śmietanę [połączyć z serem i jajkami.Czosnek przecisnąć przez praskę lub posiekać i dodać do sosu śmietanowego.Doprawić do smaku Ziarenkami Smaku ,pieprzem i gałką.Na podpieczonym cieście rozłożyć szpinak,zalać sosem,posypać startym serem.Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st.Piec 20 min.Pokroić w trójkąty i podawać z filiżanką Barszczu czerwonego Winiary.

sellenhel
07-04-2010, 20:08
Zaglądam tu jak tylko widzę aktywny wątek popatzreć co nowego wymyśliłaś z pzryjemnością...szpinak..pyszna sprawa..to prawda z tymi szczawianami..ale nie jemy go jak kartofli, tylko od czasu do czasu, więc nie jets tak źle....lubię robić nalesniki ze szpinakiem...
Malwinko :) Naleśniczki ze szpinakiem wspaniała rzecz,też można podawać z filiżanką czerwonego barszczyku.

sellenhel
08-04-2010, 19:17
Składniki
8 naleśników, 500 g szpinaku,
100 g utartego twardego sera
3 jajka, 1 łyżka mąki
500 ml mleka, sól, pieprz, gałka muszkatołowa
3 łyżki masła,

ETAPY PRZYGOTOWANIA:
1. Szpinak dokładnie wypłukać, oczyścić, odciąć końce łodyżek, osuszyć i przesmażyć na 1 łyżce masła. Gdy szpinak lekko zmięknie, zdjąć go z ognia i posiekać.
2. 2 jajka ugotować na twardo, obrać, posiekać i wymieszać ze szpinakiem. Przesmażyć mąkę na 1 łyżce masła, wlać mleko, gotować mieszając, aż sos zgęstnieje, zdjąć go z ognia, doprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową, dodać do sosu surowe jajka, utarty ser i wymieszać. Połowę sosu wymieszać ze szpinakiem, nałożyć na naleśniki i zwinąć w rulony.
3. Naleśniki ułożyć w formie do zapiekania wysmarowanej masłem, zalać resztą sosu i zapiekać 20 minut w temperaturze 200°C. Do farszu można dodać 100 g pokrojonej na kwadraty szynki. Farsz można przygotować także z mrożonego szpinaku.
4. Wyjąć z piekarnika i podawać na ciepło. Polecam, bo potrawa jest wyśmienita. Proszę uważać aby szpinak za bardzo nie nasiąkł wodą bo potem cała potrawa się "rozłazi" . Życzę smacznego

Kasandra1
09-04-2010, 14:06
Witam ponownie Was wszystkich, a zwłaszcza Ciebie,
sellenhel, wiem, że u Ciebie idzie się wszystkiego dowiedzieć, a przepisy kulinarne masz w głowie.
Potrzebuje łatwy przepis na fawroki ( chrusty)
Tylko prosze o nieskomplikowany, bo ja nie mam ręki do pieczenia. Pozdrawiam cieplutko!

sellenhel
09-04-2010, 15:31
Konkurują z pączkami o popularność ;). Są złote, kruchutkie i proste do zrobienia. Nie smażę ich często, zazwyczaj o tej porze roku ... i tylko wtedy ;). Przepis pochodzi z moich starych zapisków. Polecam!


Składniki na 3 - 4 talerze faworków:

•1/2 kg mąki
•5 żółtek
•szczypta soli
•łyżka spirytusu,(jak nie mam spirytusu to daję łyżkę octu spirytusowego 10%)
•pół szklanki kwaśnej śmietany (dałam 2 łyżki więcej)
•tłuszcz do smażenia (u mnie olej)
•cukier puder do posypania
Mąkę przesiać, dodać żółtka, szczyptę soli, spirytus i śmietanę. Dobrze wyrobić (trwa to dość długo), by ciasto było mięciutkie i elastyczne. Dobrze zbić wałkiem,składać przy biciu by w cieście pojawiły się pęcherzyki powietrza. Ciasto rozwałkować (cieniutko), radełkiem wykrajać prostokąty o wymiarach około 12 x 3 cm. Każdy pasek naciąć wzdłuż pośrodku i przewlec przez otwór.

Smażyć w gorącym tłuszczu na złoty kolor, osączyć na ręczniczku papierowym. Po wystudzeniu posypać cukrem pudrem.

Smacznego :)
Podałam Ci mój najprostszy przepis,zawsze mi się udaje
a faworki są bardzo delikatne.

Malwina
09-04-2010, 15:37
Oczywiscie , z e do nalesników obowiązkowo barszczyk(własnej roboty)...przepis na faworki identyczny z moim(kozrystam z pzredwojennej ksiażki kucharskiej po babci)..są tak delikatne, ze rozpływaja sie w ustach...ja też po zrobieniu ciasta walę nim o stolnicę z całej siły z 5 minut jest pulchne jak ciałko niemowlaczka(po prostu rzucam nim w stolnice..łatwiej niz wałkiem myslę...

sellenhel
09-04-2010, 17:57
Malwinko ja zawsze się śmieję że wszystkie złości na tym cieście wybijam a co do barszczyku to oczywiście że domowy lepszy ale robie go wtedy jak potrzebuję większą ilość ale jak tylko szklaneczkę to jestem wygodna i biorę Winiary Instant,naprawdę ma bardzo dobry smak zbliżony do domowego. :D

Malwina
09-04-2010, 18:22
no masz rację..jeżeli sztuczny to tylko Winiary...a złości cudownie sie wybija na tym cieście..a jak ciastu słuzy...hihi

sellenhel
09-04-2010, 18:29
no masz rację..jeżeli sztuczny to tylko Winiary...a złości cudownie sie wybija na tym cieście..a jak ciastu słuzy...hihi
Malwinko im mocniej bijemy tym faworki pyszniejsze. ;)

czarna
09-04-2010, 22:18
Kupiłam sobie rucolę na święta .Myślałam że się nią zachwycę,ale niestety nie przypadł mi jej smak do gustu...no i w ogóle nie wiem co z nią zrobić.....nie chciałabym skrzyżować ją z koszem...?!może jakaś koncepcja mnie zakręci?:confused:

Malwina
09-04-2010, 22:20
Marta, bo rucoli samej chyba sie nie je..jest dodatkiem do egzotycznych sałatek w połączeniu z pesto....

czarna
09-04-2010, 22:23
A ja królik jestem...myślałam że się da jak sałatę...dekoruję nią talerz i potem zajadam....

Malwina
09-04-2010, 22:29
hihi...nasza sałata sama tez nie jest zbyt "smakowa"

czarna
09-04-2010, 22:34
dla królika supersmak!...po prostu uwielbiam.....i jeszcze rzodkiewkę...

sellenhel
09-04-2010, 22:37
Sałatka z rocolączas: 15 minut
liczba porcji: 2

składniki: 250 g rukoli
15 pomidorków koktajlowych
1 kula sera mozarella
3 łyżki oliwy z oliwek
3 łyżki octu balsamicznego
sól, świeżo zmielony pieprz

przyrządzanie: Rukole i pomidorki dokładnie umyć i osuszyć. Ser mozzarella odsączyć z zalewy i pokroić na niewielkie kawałki. Pomidorki przekroić na połówki. Ocet wymieszać z solą i pieprzem, a następnie dodać oliwę. Sos wymieszać ze składnikami sałatki.
**************************************
Składniki.15 dag rukoli.
główka sałaty radicchio.
2 jajka ugotowane na twardo.
1 1/2 łyżki koperku.
.
Sos:.
4 łyżki oliwy.
..2 łyżki octu winnego lub jabłkowego.
łyżeczka łagodnej musztardy .
łyżka drobno posiekanej czerwonej cebuli .
ząbek czosnku .
1/2 łyżeczki cukru pudru .
sól .
pieprz.
....Opis przygotowania.Przygotować sos do sałatki z rukoli:
Czosnek obrać, rozetrzeć z solą, połączyć z pozostałymi składnikami i wymieszać.

Liście rukoli i sałaty oczyścić i opłukać, osączyć, grubo pokroić, włożyć do salaterki i polać sosem. Jajka obrać, grubo posiekać, włożyć na liście. Sałatkę posypać koperkiem podawać z pieczywem lub jako dodatek do drugiego dania .

Sałatka z rucoli,fasolki i parmezanu


•fasolka szparagowa żółta lub zielona 25 dkg
•fasolka flageolet 1 puszka( jest to fasolka ziarna w puszce)
•rukola 10 dkg
•parmezan 5-10 dkg
sos
•oliwa 2 łyżki
•ocet balsamiczny 1 łyżka
•sól
•pieprz

W dużym garnku gotujemy oczyszczona i pokrojoną na kawałki fasolkę - 8 minut. Fasolkę konserwową osączamy z zalewy. Rukolę myjemy i usuwamy ogonki.

W dużej misce mieszamy oliwe z octem, doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy obie fasole i ruccolę, mieszamy i posypujemy płatkami sera.

czarna
09-04-2010, 22:48
Sellenhel...wierzyłam że coś podpowiesz...dziękuję..nawet mam pozostałe składniki w domu...

sellenhel
09-04-2010, 22:51
Sellenhel...wierzyłam że coś podpowiesz...dziękuję..nawet mam pozostałe składniki w domu...
Rucole trzeba polubić z uwagi na jej specyficzny smak ale myślę że w sałatkach będzie lepiej smakować.Napisz potem jak Ci smakowała.Pozdrawiam:)

czarna
09-04-2010, 22:55
Obsłuchałam się na temat rucoli,to chciałam spróbować...nie wiedziałam że ma taki ostry smak......ale napewno napiszę swoje odczucia po skomponowaniu sałatki

sellenhel
09-04-2010, 23:39
Obsłuchałam się na temat rucoli,to chciałam spróbować...nie wiedziałam że ma taki ostry smak......ale napewno napiszę swoje odczucia po skomponowaniu sałatki
Jeszcze taką ciekawostkę podrzucę,może się przyda :)

Rukola (Rokietta siewna)

Stosowanie
Stosuje się jako składnik sałatek, dodatek do fasoli i zielonej sałaty. Potrawom nadaje lekko korzenny smak. Posiekane listki dodaje się do twarogu, jaj, sosów i zimnych przekąsek. Liście można też gotować na parze i spożywać jak warzywo. Im młodsze liście tym smak łagodniejszy.

Idalka
23-04-2010, 06:04
Sellenhel
Moj obiad z planacymi zrazami zostal przesuniety w nieokreslona przyszlosc,mial byc 10 kwietnia.....
W przeddzien zrobilam czerwona kapuste wg Twojej rady ,na soku jablkowym,super,a kolor .....buraczkow,dzieki.
Dotychczas tylko prosilam Cie o porady,a sama nigdy nic nie napisalam,wiec chce sie zrehabilitowac,choc jestes specem w tej dziedzinie ,takiej receptury nie znasz....
Polecam wszystkim wspolwatkowiczkom

PIEROGI BAAAARDZO LENIWE


Leniwe pierogi to znakomita potrawa, ale musimy ją przygotować starannie, aby odkryła przed nami wszystkie swoje walory smakowe.

Wstajemy gdzieś koło południa, potem kawka, ewentualnie piwko. Kładziemy się, żeby poleżeć,
po upływie około pół godziny wstajemy, żeby się położyć.

Następnie lekkie śniadanko. Wszystko bez pośpiechu, bo się leniwe nie udadzą. Zapalamy papieroska, /jesli nie palisz,nie musisz ,nie bedzie to mialo wplywu na efekt koncowy/potem kawka. Zamyślamy się na jakieś 20 minut, idziemy przejrzeć się w lustrze - jest dobrze.

Wychodzimy na balkon /albo na ....co kto ma/ zaczerpnąć powietrza, z pół godzinki przyglądamy się ulicy i przechodniom,
ptakom ,psom i kotom tez mozna. Wracamy do mieszkania, przeglądamy czasopisma z ubiegłych tygodni,sprzed miesiaca tez moga byc,a nuz pominelismy cos waznego....


Kładziemy się na momencik i wspominamy ostatnie wakacje.
Zaglądamy do kuchni i wkładamy brudne naczynia do zlewu, ale bez pośpiechu. Patrzymy na zegarek; jeżeli nie ma jeszcze szesnastej, powtarzamy dotychczasowe czynności.

W przeciwnym przypadku otwieramy lodówkę i wyciągamy
z zamrażalnika gotowe już leniwe pierogi, które kupiliśmy
w zeszłym tygodniu.
Zalewamy wodą i stawiamy na ogniu.

Nie ma obawy, żeby się nie udały .....i tak mozemy zrobic kotlety ,zrazy, sznycle i ......

koziorożec
23-04-2010, 15:37
Idalko

dziękuję za wspaniały przepis na pierogi leeeeeeniwe - mam takie dni, że właśnie robię je z Twojego przepisu.
Pozdrawiam:)

Malwina
23-04-2010, 16:01
Cuuudne są te leniwe..i świadomosc ,ze wszystko mozna tak przygotowac jest super budująca...dzięki..hihi

sellenhel
23-04-2010, 16:47
Idalko

Super świetne Twoje pierożki leniwne ;) Ja też czasami jestem super leniem i takie właśnie robię ale czasami jednak warto się pobawić i zrobić te bardziej pracowite,napewno o niebo smaczniejsze. Dziś właśnie miałam czas i akurat robiłam te naturalne leniwe na życzenie mojego 14-go wnuka,wczoraj wieczorem tak ładnie mnie poprosił żeby zrobić mu takie jak w przedszkolu jadał z masełkiem i bułeczką rumienioną.A poprosił z takim wdziękiem że dziś jak wrócił ze szkoły to już czekały na niego.Cieszę się Idalko że kapustka się udała i była smaczna.Jeśli masz jakieś pytania to wal śmiało.

Idalka
23-04-2010, 18:25
Jeśli masz jakieś pytania to wal śmiało.




Masz to jak w banku.
Z codziennym, powiedzmy krupnikiem ,radze sobie jakos,ale cos ekstra....przerasta mnie.

sellenhel
23-04-2010, 18:42
Napisała Idalka radze sobie jakos,ale cos ekstra....przerasta mnie.

Możesz moi wierzyć Idalko że nie taki diabeł straszny jak go malują tylko trzeba sie odważyć a jeśli tylko mogę w czymś pomóc to służę z chęcią.Pozdrawiam Cię :)