PDA

View Full Version : odmowa ZUS


Asia-56
26-02-2010, 10:34
Witam serdecznie, proszę o wsparcie kogoś, kto wygrał z ZUS batalię o wcześniejszą emeryturę. Właśnie dostałam decyzję odmowną, nie uznano mi 15 lat w war. szczególnych na stan. kierownika mimo, że stanowisko jest w wykazie A Dział XIV poz.24. Może ktoś ma już za sobą podobne doświadczenia - proszę o coś pozytywnego!

tadeusz50
26-02-2010, 10:43
Witam serdecznie, proszę o wsparcie kogoś, kto wygrał z ZUS batalię o wcześniejszą emeryturę. Właśnie dostałam decyzję odmowną, nie uznano mi 15 lat w war. szczególnych na stan. kierownika mimo, że stanowisko jest w wykazie A Dział XIV poz.24. Może ktoś ma już za sobą podobne doświadczenia - proszę o coś pozytywnego!
Asia witaj.
Napisałaś skrótem myślowym a raczej szyfrem i pewnie nawet ktoś bardzo oblatany nie potrafi odpowiedzieć na takie pytanie. Mało danych. Z pewnością na decyzji jest jakie drogi odwoławcze są. Musi tam być możliwość odwołania się do Sądu Pracy. Złóż odwołanie. Za to nic nie płacisz.

jakempa
26-02-2010, 11:01
Asiu, mój towarzysz życia sądził się z ZUS-em, ponieważ też pracował gdzie obowiazywały szczególne warunki, ponieważ zajmował kierownicze stanowisko,i nie miał w okresie tej pracy w oddzielnej rubryce listy płac dodatku za szkodliwe warunki, o czym powinno być wspomniane w angażu i umowie o pracę, niestety nie wygral sprawy, skorzystał w ub roku ze specjalnej ustawy dla mężczyzn 60 letnich,i poszedł na emeryturę

helena62
01-03-2010, 09:37
Witam , mam pytanie czy w osobie ktorej już raz przeliczano emeryturę w wieku 60 lat teraz gdy pracuje na 1/2 etatu należy się ponowne przeliczanie po 30 stu m-cach pracy?. W Zusie powiedziano że nie należy sie. To mam pytanie czy ta ustawa /po 30 stu m-cach pracy emeryta obowiązuje ?

tadeusz50
01-03-2010, 09:49
Witam , mam pytanie czy w osobie ktorej już raz przeliczano emeryturę w wieku 60 lat teraz gdy pracuje na 1/2 etatu należy się ponowne przeliczanie po 30 stu m-cach pracy?. W Zusie powiedziano że nie należy sie. To mam pytanie czy ta ustawa /po 30 stu m-cach pracy emeryta obowiązuje ?
Z tego co kiedyś wyczytałem, to należy się ale po kolejnym przekroczeniu progu emerytalnego. Emerytura przyznana jako wcześniejsza i następne progi np. 60 lat 65 lat z innych przepisów emerytalnych. ale pewnie po przekroczeniu ostatniego progu i dalszej pracy już ponowne przeliczenie nie przysługuje. Nie wiem czy to wystarczająco wyłuszczyłem.

Tesara
01-03-2010, 09:56
Heleno62, aby skorzystać z tego przeliczenia musi być wyższy wskaźnik podstawy ( nawet o niewielki ułamek procentowy). Do podstawy muszą być tez wliczone zarobki chociażby z jednego dnia pracy już na emeryturze.
Czasem tak bywa, że mimo przepracowania wymaganych 30 miesiecy nie sie udowodnić wyższych zarobków :(
Ale możesz sobie co kwartał doliczyć staż pracy i w związku z tym podwyższyć emeryturę. Nie będą to wielkie kwoty, ale jednak coś.
W ubiegłym roku w maju, miałam tak przeliczoną emeryturę. Wskaźnik wzrósł o 0,02% ale cała emerytura była już ustalona od nowej kwoty bazowej i zyskałam na tym sporą kwotę.

helena62
02-03-2010, 07:10
Dziękuje za odpowiedzi myśle ze już to wszystko rozumię, milego dnia

kciuki
12-07-2010, 09:50
Proszę i ja o podpowiedź co robić?
Emerytura
1) Renta od lutego 1991, trzykrotnie poprawiane naliczanie w miarę napływu informacji do ZUS z zakładu pracy o dochodach , brak ubruttowienia wskaźnika podstawy wymiaru i wskaźnika świadczenia:podstawa:odpowiedź ministra pracy i polityki socjalnej na zapytanie nr 2476 VI kadencji.
2)Emerytura od marca 2005r,wskaźnik podstawy wymiaru nie ubruttowiony(Tj taki sam jak renty)emerytura od nowe kwoty bazowej tylko w części socjalnej.
3)Odmowa przeliczenia emerytury z nową kwotą bazową po ukończeniu 60 lat mimo nieprzerwanej pracy od 2005 r do chwili obecnej mimo odprowadzania składek(rocznik 1949 kobieta).
4)Brak odpowiedzi ZUS na prośbę o przeliczenie emerhytury na wniosek z 2006r.
Sprawa jest w Sądzie Apelacyjnym...niedługo rozprawa -jak mam ją przedstawiać chcąc wygrać?

kciuki
08-08-2010, 19:10
Witajcie, znów uśmiecham się prosząc o doradę....moja apelacja o przeliczenie wcześniejszej emerytury z ubruttowieniem wkażnika podstawy wymiaru emerytury odrzucona :(
Czy mam szansę na skargę kasacyjną?Czy zna ktoś sumiennego i niedrogiego radcę prawnego który by mi ją napisał? Czy później ten sam radca musi mnie reprezentować gdyby skarga została przyjęta przez SN?
Dziękuję za pomoc :)

tadeusz50
08-08-2010, 20:21
kciuki
Czy tu nikt chcący doradzić nie zagląda?
Pewnie zagląda, ale piszesz zbyt ogólnikowo i trudno dociec o co chodzi. Przepraszam ja nie potrafię tego dociec.

kciuki
08-08-2010, 21:35
Witaj Tadeusz-ZUS odmówił mi przeliczenia wcześniejszej emerytury po przepracowaniu ponad 30 miesięcy mimo ,że wcześniej informował ,że takie przeliczenie będzie możliwe gdy ukończę 60 lat.Niestety jestem rocznik 49 i mimo że od 2005 roku pracuję ZUS nie chce mi przeliczyć emerytury tylko wyliczyć "nową"...która jest dla mnie niekorzystna i nie zwiększy mi emerytury, ponieważ od 1991 roku byłam na rencie i jeśli mogłam pracować to tylko na pół etatu.Odwołując się od decyzji znalazłam sporo błędów w ustalaniu mej renty a potem emerytury, najważniejszy to brak podwyższenia wskażnika podstawy wymiaru i wysokości świadczenia przy "ubruttowieniu" renty w 1991-92r co zaniżyło świadczenia..od 1991r mam ten sam wskaźnik podstawy wymiaru.Mimo "zaciskania pasa" by opłacić adwokata -przegrałam w obu instancjach.Szukając podobnych przypadków znalazłam...odpowiedzi na zapytania nr 6329 i nr2486
oraz interpelację 5700.Stąd moja prośba co jeszcze mogę zrobić?

tadeusz50
08-08-2010, 21:55
kciuki
Nr zapytań interpelacji nic mi nie mówią, tak jak artykuły i paragrafy w jakimś kodeksie, skąd te zapytania wytrzasnęłaś, czego dotyczyły, do kogo skierowane?
Masz przeliczoną część socjalna i raczej nic więcej nie wywojujesz, ale próbować można. Życzę powodzenia

koziorożec
08-08-2010, 22:50
Witajcie, znów uśmiecham się prosząc o doradę....moja apelacja o przeliczenie wcześniejszej emerytury z ubruttowieniem wkażnika podstawy wymiaru emerytury odrzucona :(
Czy mam szansę na skargę kasacyjną?Czy zna ktoś sumiennego i niedrogiego radcę prawnego który by mi ją napisał? Czy później ten sam radca musi mnie reprezentować gdyby skarga została przyjęta przez SN?
Dziękuję za pomoc :)

Radzę zgłosić się do najbliższego Biura Adwokackiego. Za niewielkie pieniądze możesz otrzymać poradę prawną - jednorazową, co wcale nie oznacza, że ten adwokat ma Cię reprezentować w Sądzie. Do prowadzenia sprawy wynajmujesz adwokata jakiego zechcesz, jeżeli w ogóle chcesz mieć adwokata. Radca prawny nie zajmuje się sprawami sądowymi.

kciuki
08-08-2010, 22:55
Dotyczą tego właśnie "ubruttowienia" wskaźnika , którego to ZUS jeszcze innym Osobom nie naliczył ale w Ich sprawach toczyły się sprawy w Sądzie Najwyższym i Posłowie słali te zapytania do Ministerstw.Nie mam właśnie przeliczonej części socjalnej...odmówiono mi jej przeliczenia! Stąd moje odwołania do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych .

kciuki
08-08-2010, 22:58
Witaj Koziorożcu...oj sporo mej niskiej emerytury kosztowała mnie kancelaria adwokacka polecona...i jaki efekt..przegrana i pewnie skargi kasacyjnej już się nie da wnieść bo jakieś ograniczenia,,??

kciuki
08-08-2010, 23:00
A te porady za niewielkie pieniądze już były...i niewiele mi dały...bo gdybym wiedziała ,że taki będzie finał nie korzystałabym z kancelarii adwokackiej...ech...

sosenka
19-03-2012, 08:01
Asiu jestem tu nowa i dlatego dopiero dzisiaj przeczytałam Twoje pytanie. Mój mąż wygrał z ZUS sprawę pracy w szczególnych warunkach. Sprawa była w sądzie , byli powołani świadkowie, którzy w tym samym czasie pracowali co mój mąż, była też opinia biegłego z inspekcji pracy.Warto sądzić się z ZUS tym bardziej, że za to nie płaci się a można wygrać

matisek
09-05-2012, 13:31
Z ZUS-em chyba jeszcze nikt nie wygrał. Myślę, że warto się zabezpieczyć i nie liczyć tylko na emeryturę. Co mogę polecić z własnego doświadczenia? Inwestowanie w monety (http://www.bulioner.pl/pol_m_Srebro-_Srebrne-monety-bulionowe-172.html). Cenne kruszce są w dobie kryzysu dosłownie cenne, a tendencja wzrostowa ich wartości powinna się jeszcze długo utrzymać.

Anna G
02-06-2012, 12:16
Chyba sie mylisz, coraz wiecej ludzi wygrywa sprawy sadowe przeciwko ZUS-owi. Przydklad: meza szwagier, po wielu latach pobierania renty, zostal jej pozbawiony, oddali sprawe do sadu i wygrali, dostali odszkodowanie i zalegle renty, wystarczylo na kupienie nowego auta. Trzeba probowac, czytalam wlasnie, ze coraz wiecej spraw ZUS przegrywa!