PDA

View Full Version : Klub Diabetyka


Strony : [1] 2

Jolina
13-03-2010, 18:02
Bardzo proszę o wpisy dotyczące cukrzycy, ze szczególnym uwzględnieniem cukrzycy insulinozależnej.

wuere'le
13-03-2010, 18:05
A konkretnie, co Cię interesuje?

Jolina
13-03-2010, 22:23
Mój maż miał przez długie lata cukrzycę drugiego stopnia. Brał dwa rodzaje tabletek , trochę ograniczenia w żywieniu,a tak po za tym nie przeszkadzała w normalnym życiu.Do czasu.
Miesiąc temu, miał udar ,na szczęście lekki. Bardzo szybko wracał do zdrowia ale już w szpitalu okazało się ,że cukrzyca z II stopnia, przeszła na insulinozależną..Dość łatwo poradziłam sobie z wstrzykiwaniem insuliny, i z kilkukrotnym pomiarem krwi na zawartość glukozy.
Ale mam znikomą wiedzę na temat diety. Nie stety ścisłej.
I tu pomyślałam , że pomogą mi koleżanki. Wiem, że kilku koleżankom , problem ten nie jest obcy, a na pewno jest ich jeszcze więcej.
Założyłam ten wątek w celu wymiany doświadczeń ze znajomości diety w praktyce. Takie porady sprawdzone, stosowane są nie porównywalnie lepsze niż te książkowe.
Bardzo bym chciała, aby watek ten był pewnego rodzaju ..poradnikiem dla zainteresowanych.

sellenhel
13-03-2010, 22:33
Jolinko jestem słodka od 26 lat a od 10 na insulinie,
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że wcale insulina nie jest taka straszna,wiem to teraz gdy ją biorę i o wiele lepiej się czuję na insulinie.Tą nieodłączną już towarzyszkę trzeba polubić i można z nią w miare dobrze żyć.Jak byłam na szkoleniu diabetycznym to byli tacy weterani którzy już chorują od 46 lat.Ta choroba wymaga zdyscyplinowania i przestrzegania diety.Postaram Ci sie na wszystko odpowiedzieć,pytaj konkretnie co Cię interesuje.
Pozdrawiam Cię :D i dziś życzę już dobrej nocy.

zrycla
14-03-2010, 06:54
to zeczywiscie temat na czasie. Ja z tym sie borykam prawie 20 lat a raczej z mojm mężem bo to on jest chory na cukrzyce 2 stopnia mozna z nią życ, ale to choroba bardzo podstępna
A tobie moge pozazdroscic zdystlypliwanego meża

Jolina
14-03-2010, 07:21
No wiesz , nie trudno być zdyscyplinowanym, kiedy wszystko dostanie się na tacy, a samemu zostaje tylko brać.
Nawet nie mowie o wstrzykiwaniu insuliny, to opanowałam szybko, tak samo jak pobieranie krwi 5 razy dziennie.
Ale wymyślanie tych jedzonek, a to jest :3 podstawowe posiłki i 3 pomiędzy. I ciągle towarzysząca myśl, czy aby nie podskoczy cukier., A skacze jak na batucie. Tu miał np. 110 , następny pomiar, też oczywiście przed jedzeniem - już przeszło 200. Zaczyna się rozmyślanie ...dlaczego ????
Czego podałam za dużo, wychodzi ze to nie możliwe, a jednak glukometr nie kłamie.Maz pomimo, 80 lat , apetyt ma . chciałby jeszcze coś zjeść, a tu trzeba mu odmówić i jeszcze pilnować by nie podjadał.. bo nawet o jeden owoc więcej niż to co podałam, i już pomiar wyższy
To jest właśnie dla mnie absorbujące.WYMYŚLANIE POTRAW, PILNOWANIE BY NIE PODJADAŁ I CIĄGŁA DYSPOZYCYJNOŚĆ.

Stefan
14-03-2010, 12:12
Za to, że:
- założyłaś ten bardzo wartościowy wątek - na pewno wielu Seniorom się przyda,
- że tak pięknie opiekujesz się Mężem - NAJWYŻSZE UZNANIE!
- że tak ładnie, ciekawie, poprawnie stylistycznie potrafisz opisać.

Choć nie mam cukrzycy, moja małżonka też nie, ale naprawdę szczerze gratuluję.
I serdecznie Cię pozdrawiam.
J.

sellenhel
14-03-2010, 12:37
Wszystkich zainteresowanych problemem cukrzycy odsyłam na strony Newslettera Moja Cukrzyca.org
Podaję link do niego:
http://www.mojacukrzyca.org
Można się zarejestrować i należeć do klubu cukrzyka a można też wchodzić na strony jako gość.
Jolinko jeśli mogę mieć uwagę to muszę Ci powiedzieć że bardzo źle robisz wyręczając męża we wszystkim.
Pomagać owszem ale to co robisz to jest wspaniałe poświęcenie z Twej strony dla niego ale on nie powinien być jak ten "ubezwłasnowolniony" przez chorobę.Z tą chorobą on musi nauczyć się żyć i w takich czynnościami jak kontrola glukometrem wysokości cukru czy też podanie insuliny to nie powinno byc dla niego problemem.Do podawania insuliny są peny na których są zaznaczone jednostki i wystarczy tylko ustawić sobie tyle ile trzeba.Najlepiej podawać insulinę w fałd na brzuchu,dwa palce poniżej pępka i wokoło,trzeba zmieniać miejsce wkłucia za każdym podaniem,to naprawdę nie boli.
Natomiast pobierając krew do badania z opuszka to najlepiej wkłuwać się w boki opuszka a nie w sam czubek,boki są mniej ukrwione i wtedy mniej boli. :D

Jolina
14-03-2010, 12:52
No cóż , a od czego ma sie ,żonę, ta druga połówkę.
Nie wiem jak by to było , gdyby było odwrotnie. Ale wiadomo, że my kobiety mamy... BARDZIEJ ROZWINIĘTY INSTYNKT OPIEKUŃCZOŚCI.
A Tobie Janku i Twojej zonie życzę miłego niedzielnego popołudnia.:)

sellenhel
14-03-2010, 13:05
Objawy cukrzycy
Wczesne rozpoznanie cukrzycy umożliwia działanie już w początkowych etapach jej rozwoju i często pozwala na zapobieganie wielu niepożądanym powikłaniom. Najprostszą metodą rozpoznania cukrzycy są badania poziomu cukru we krwi. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć cukrzycę najlepiej natychmiast udaj się do lekarza, który skieruje Cię na właściwe badanie. Nieleczona cukrzyca może wywołać bardzo poważne następstwa, włącznie z utratą wzroku, utratą przytomności, a nawet śmiercią.

Najczęstsze objawy cukrzycy
Częstymi objawami cukrzycy są następujące dolegliwości:

•Ciągłe zmęczenie i senność - te objawy często mogą być połączone z ogólną depresją i niechęcią do działania.
•Zwiększone pragnienie, połączone z częstym oddawaniem moczu - nawet do 2-3 razy więcej moczu niż osoba zdrowa. Pragnienie może osiągać poziom, przy którym występuje suchość w ustach czasem utrudniająca spożywanie pokarmów.
•Objawy skórne - takie jak zapalenia śluzówki, jamy ustnej i narządów płciowych. Należy tu wymienić trudno leczące się ropniaki przyzębne, i zakażenia drożdżakowe jamy ustnej, a w przypadku narządów płciowych - świąd pochwy lub członka. W przypadku cukrzycowych objawów skórnych często występują też czyraki, grzybica paznokci, wykwity oraz wypadanie włosów.
•Bóle głowy.
•Pogorszenie zdolności widzenia.
•Objawy neurologiczne - mrowienie i drętwienie kończyn, kurcze łydek w nocy, osłabione czucie lub brak czucia w skórze, niedowłady mięśni.
•Zwiększony apetyt bez przybierania na wadze.
•Wolniejsze gojenie się ran.
•Objawem zaawansowanej cukrzycy jest zapach acetonu z ust, a w bardzo zaawansowanych stadiach - utrata przytomności (śpiączka cukrzycowa).
Cukrzyca często rozwija się bezobjawowo
Powyższe objawy są najczęściej pojawiającymi się podczas cukrzycy, należy jednak pamiętać, że cukrzyca typu 2 może bardzo często rozwijać się przez długi czas zupełnie bezobjawowo. W takich przypadkach często degraduje ona powoli zdrowie osoby chorej, która zaczyna cierpieć na inne choroby i dolegliwości, nie zawsze dające się łatwo powiązać z cukrzycą. Oznakami cukrzycy w takich przypadkach mogą być przede wszystkim ciągłe psychiczne zmęczenie i niechęć do działania.

sellenhel
14-03-2010, 14:08
Indeks glikemiczny (IG) to lista produktów uszeregowanych ze względu na poziom glukozy we krwi po ich spożyciu. Oblicza się go dzieląc poziom glukozy we krwi po przeprowadzeniu testu żywnościowego z udziałem 50 gram węglowodanów, przez poziom glukozy uzyskany po spożyciu danego produktu. Na przykład indeks glikemiczny wynoszący 70 oznacza, że po spożyciu 50 gram danego produktu, poziom glukozy wzrośnie o 70 procent, tak jak po spożyciu 50 gram czystej glukozy. Indeks glikemiczny żywności nie może być ustalony na podstawie jej składu lub wskaźników wchodzących w jej skład węglowodanów. Aby go wyznaczyć, należy podać konkretny produkt, konkretnej osobie. Podaje się dany produkt grupie osób a następnie przez dwie godziny, co 15 minut pobiera im krew i bada się poziom cukru. W ten sposób uzyskuje się przeciętną wartość IG. Stwierdzono, że wartość średnia jest powtarzalna, a badania wykonane w różnych grupach ochotników dają zbliżone wyniki. Wyniki uzyskiwane u osób chorych na cukrzycę są porównywalne z wynikami uzyskanymi u osób zdrowych. Im wyższa wartość IG danego produktu, tym wyższy poziom cukru we krwi, po spożyciu tego produktu. Zjedzenie węglowodanu o wysokim IG doprowadza do gwałtownego skoku poziomu cukru wywołującego w odpowiedzi duży wyrzut insuliny. Poziom cukru szybko ulega obniżeniu i podobnie do wahadła, które znacznie wychyliło się w jedną stronę i musi to podobnie uczynić w przeciwną - poziom cukru nie spada do wartości wyjściowej lecz znacznie niższej, źle już tolerowanej przez organizm a nazywanej hipoglikemią. Poza różnymi niemiłymi doznaniami - objawem hipoglikemii jest głód. Chęć jego zaspokojenia jest powodem niekontrolowanego pojadania. Produkty o wysokim IG sprzyjają tyciu w dwojaki sposób: wywołują głód, co sprzyja częstszemu jedzeniu i działają anabolicznie dzięki powodowaniu dużych skoków poziomu insuliny. Insulina reguluje poziom cukru ale też powoduje aktywacje procesów przyswajania, składowania określanych mianem anabolizmu, co w praktyce przekłada się na tycie. Insulina aktywuje procesy neolipogenezy - tworzenia tłuszczy - głównie z dostarczanych węglowodanów. W tej też formie następuje składowanie. Ponadto insulina ułatwia deponowanie tłuszczy krążących w surowicy krwi do komórek tłuszczowych. Jest więc ona tzw. hormonem anabolicznym.
Wysoki poziom insuliny sprzyja tyciu. Ów wysoki poziom związany jest zaś z konsumpcją pewnej grupy węglowodanów, które w sposób gwałtowny i znaczny podnoszą chwilowy poziom glukozy w surowicy krwi, czyli innymi słowy, mają tzw. wysoki indeks glikemiczny (wyższy lub równy 70). Natomiast spożycie produktu o niskim indeksie glikemicznym powoduje powolny i relatywnie niewielki wzrost poziomu cukru i co za tym idzie - niewielki wyrzut insuliny. Produkty takie nie są więc sprzymierzeńcem tycia. Warto pamiętać, że przetwarzanie produktów żywnościowych (obróbka termiczna, czas obróbki termicznej) podwyższa ich indeks glikemiczny.

sellenhel
14-03-2010, 14:14
Produkty o niskim indeksie glikemicznym 2
Skomentuj


Podczas stosowania diety zdarzają nam się chwile słabości, wtedy też najczęściej sięgamy po słodycze. Tymczasem zamiast za słodyczami, powinniśmy rozejrzeć się za produktami niskokalorycznymi, a najlepiej za produktami o niskim indeksie glikemicznym.

Bardzo przydatna w odchudzaniu jest wiedza właśnie na temat indeksu glikemicznego spożywanych produktów. Indeks ten pozwala szeregować produkty pod kątem ich zdolności do podwyższania lub obniżania poziomu glukozy we krwi, tuż po ich spożyciu.

Niski indeks glikemiczny produktów to mniejsze skoki poziomu glukozy we krwi i analogicznie – im wyższy indeks, tym wyższe skoki poziomu glukozy. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym gwałtownie podnoszą poziom glukozy we krwi, który automatycznie obniżany jest przez produkcję znacznych ilości insuliny. Na skutek tej reakcji poziom glukozy spada, to z kolei może wywołać hipoglikemię, a ta – pojawienie się uczucia głodu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że produkty wysoko przetworzone mają znacząco wyższy indeks glikemiczny. Dlatego to tych produktów w szczególności należy unikać. Do najczęściej kupowanych produktów o wysokim indeksie glikemicznym należą przede wszystkim zupy w proszku, produkty instant itp.

Popularne produkty o niskim indeksie glikemicznym, pomocnych w zwalczaniu chęci podjadania:

•Warzywa: pieczarki, sałata, soja, soczewica zielona, kiełki fasoli, fasola biała, marchew (sok marchwiowy), ryż brązowy, kasza gryczana, groch, sok pomidorowy
•Owoce: morele świeże i suszone, grejpfrut (sok grejpfrutowy), śliwki, czereśnie, brzoskwinie, pomarańcze, jabłka, winogrona, kiwi
•Orzechy: orzechy włoskie, orzeszki ziemne
•Produkty zbożowe: pumpernikiel, chleb żytni, otręby owsiane
•Przetwory mleczne: jogurty naturalne, jogurty owocowe, mleko

sellenhel
14-03-2010, 14:16
Tabela indeksów glikemicznych
Indeks Glikemiczny - zakresy wartości

Niski Indeks Glikemiczny = 55 lub mniej
Średni Indeks Glikemiczny = 56-69
Wysoki Indeks Glikemiczny = 70 lub więcej

Produkt Indeks Glikemiczny
Ananas 59
Arbuz 75

Chciałam jeszcze zaznaczyć że produkt im mniej przetworzony
tym mniejszy posiada indeks glikemiczny.
Posłużę się tutaj na przykładzie marchewki,surowa ma niski IG ale ugotowana
z masełkiem oprószana mąką to już IG jest bardzo wysokie.Wartości IG są podane na 100g produktu

Banan 59
Banany dojrzałe 72
Baton Mars 65
Baton Twix 44
Biszkopt 46
Brzoskwinie 29
Brzoskwinie z puszki w syropie 52
Budyń 43
Buraki 65
Cebula 15
Chipsy 90
Chleb - Pieczywo francuskie 95
Chleb biały 95
Chleb pełnoziarnisty żytni 58
Chleb pszenny 85
Chleb pumpernikiel 40
Chleb żytni na zakwasie 55
Chrupki kukurydziane 63
Chrupki pszenne 70
Ciasto francuskie 59
Coca Cola 63
Cukier rafinowany 68
Czekolada biała 44
Czekolada gorzka 22
Czekolada mleczna 49
Czereśnie 22
Czosnek 15
Daktyle suszone 103
Dynia 75
Fanta 68
Fasola biała 40
Fasola biała, ugotowana 33
Fasola czarna 30
Fasola płaskostrąkowa 46
Fasola szparagowa 71
Figi suszone 35
Fruktoza 20
Frytki 95
Glukoza 100
Grejpfrut 25
Groch gotowany 22
Groszek zielony 45
Groszek zielony z puszki 61
Gruszki 42
Herbatniki 57
Jabłka 38
Jabłka suszone 29
Jogurt owocowy 36
Jogurt 0% tłuszczu 27
Jogurt czysty bez cukru 15
Jogurt naturalny 36
Kasza gryczana ugotowana 54
Kasza jaglana, ugotowana 71
Kasza manna 58
Kiełki fasoli Mung 25
Kiwi 52
Kleik ryżowy 90
Knedle ziemniaczane 52
Kukurydza słodka 53
Kukurydza z puszki 55
Kus kus gotowany 65
Laktoza 46
Lody z pełnego mleka 61
Maltoza 110
Makaron 65
Mango 55
Marchewka długo gotowana 85
Marchewka świeża 30
Mąka kukurydziana 70
Melon 65
Miód 87
Mleko odtłuszczone 32
Mleko pełne 3% tłuszczu 27
Mleko słodzone, zagęszczone 61
Mleko zsiadłe 32
Morele suszone 30
Morele świeże 15
Nutella 33
Orzechy 22
Orzeszki ziemne, solone, prażone 14
Otręby owsiane 55
Płatki kukurydziane 84
Płatki owsiane błyskawiczne 85
Płatki ryżowe 80
Pomarańcza 44
Pomidory 15
Popcorn 72
Proso 70
Rodzynki 64
Ryba 38
Ryż Basmati gotowany 60
Ryż biały gotowany 70
Ryż brązowy (naturalny) gotowany 55
Ryż długoziarnisty gotowany 56
Rzepa 72
Soczewica z puszki 44
Soczewica zielona gotowana 30
Soja 14
Soja z puszki 18
Sok ananasowy 46
Sok grejfrutowy 48
Sok jabłkowy 40
Sok pomarańczowy 52
Sok pomidorowy bez cukru 38
Sok z marchwi świeży 43
Śliwki 30
Truskawki 40
Winogrona 46
Wiśnie 25
Ziarna całe pszenicy 41
Ziarna całe żyta 34
Ziarno jęczmienia 25
Ziarno kukurydzy 69
Ziemniaki gotowane 95
Ziemniaki młode 57
Ziemniaki pieczone 85
Ziemniaki puree 90

Jolina
14-03-2010, 16:16
Założyłam ten watek w celu wymiany doświadczeń z zakresu znajomości diety
w PRAKTYCE., Czyli sprawdzonych, poprzez lata przygotowywania,takiej swojskiej a nie ksiązkowej. Bo tych przez te 20 lat choroby męża,trochę się nazbierało. Nie mówiąc o broszurkach dawanych członkom klubu do którego uczęszczał ok. 1o lat, tzn, do czasu wybudowania się i opuszczeniu miasta.
Dla tego kierowała mój apel do koleżanek , które maja z ta choroba styczność od lat i nabytą wiedzę w praktyce, nie książkowa, bo ta, owszem jest potrzebna, ale w pierwszej fazie choroby.w celu uzupełnienia wiedzy wyniesionej z przeszkolenia każdego cukrzyka przez lekarza, oraz ze szkoleń w klubach. .
To samo dotyczy znajomości podstawowej wiedzy, jak pobieranie krwi glukometrem z którym mam odczynienie, od przeszło 20 lat...nie stety.
WSTRZYKIWANIE INSULINY....i wszystko co z tym związane, to jak już pisałam we wstępie, mam dawno i dokładnie opanowane.
Tą wiedzę musiałam już posiadać z chwilą zabierania męża ze szpitala.
A i tak przez pierwsze trzy dni przychodziła pielęgniarka, aby dopilnować jak sobie radzę.

zrycla
14-03-2010, 16:24
Widac Julio jestesmy w pododnej sytuacji ; moj mąż ma 60 lat a o dystyplinie to mogę sobie pomarzyc Czasami jest cięzko na duszy jak sama insuliny nie dam to w życiu by nie wzjoł A skutki sa tragiczne nieraz przekonał się na własnej skurze Pozdrawiam

sellenhel
14-03-2010, 16:35
Założyłam ten watek w celu wymiany doświadczeń z zakresu znajomości diety
w PRAKTYCE., Czyli sprawdzonych, poprzez lata przygotowywania,takiej swojskiej a nie ksiązkowej. Bo tych przez te 20 lat choroby meza,troche sie nazbierało. Nie mówiąc o broszurkach dawanych członkom klubu do którego uczęszczał ok. 1o lat, tzn, do czasu wybudowania się i opuszczeniu miasta.
Dla tego kierowała mój apel do lolezanek , ktore maja z ta choroba stycznośc od lat i nabytą wiedzę w praktyce, nie książkowa, bo ta, owszem jest potrzebna, ale w pierwszej fazie choroby.w celu uzupełnienia wiedzy wyniesionej z przeszkolenia każdego cukrzyka przez lekarza, oraz ze szkoleń w klubach. .
To samo dotyczy znajomości podstawowej wiedzy, jak pobieranie krwi glukometrem z którym mam odczynienie, od przeszło 20 lat...nie stety.
WSTRZYKIWANIE INSULINY....i wszystko co z tym zwiazane, to jak już pisałam we wstępie, mam dawno i dokładnie opanowane.
Tą wiedzę musiałam już posiadać z chwilą zabierania męża ze szpitala.
A i tak przez pierwsze trzy dni przychodziła pielęgniarka, aby dopilnować jak sobie radzę.
Jolino pytałam Cię na początku o jakie wiadomości Ci chodzi a jeżeli te wiadomości które Ci podałam są zbędne przecież zawsze mogę te posty usunąć,widocznie źle Cię zrozumiałam a chciałam Ci pomóc.W zmaganiach z tą chorobą jestem weteranką i trochę wprawiona ale swoimi wiadomościami nie zamierzałam Cię urazić. :rolleyes:

wuere'le
14-03-2010, 16:43
Już w drugim poście pytałem, o co chodzi konkretnie, ale odpowiedzi nie było.
Poza tym dobrze by było, aby watek trwał nadal, bo może się pojawić wiele ciekawych spraw.

jagodka.g
14-03-2010, 18:32
Powrót do natury, powrót do zdrowia.Ja piję virumin, herbatkę z łuski gryki.Mogę sobie nawet pofolgować z jedzeniem.Łuska gryki wspaniale reguluje poziom cukru.

wuere'le
14-03-2010, 18:42
Napisz o tym coś więcej!

Nika
14-03-2010, 19:09
Ja z ciekawością przeczytałam o indeksie glikemicznym.Na tym watku powinny się pojawiać wszelkie informacje dotyczące zarówno początkujących jak i zaawansowanych cukrzyków..

sellenhel
14-03-2010, 19:24
http://i44.tinypic.com/egd84p.jpg

Nowa piramida zdrowia

Jesz zdrowo, żyjesz zdrowo – od lat powtarzają dietetycy. I mają rację. Jednak wraz z rozwojem medycyny ich zalecenia zmieniają się. A naukowcy proponują coraz to nowsze sposoby odżywiania, w którym podstawą codziennego menu stanowi aktywność fizyczna.


Nowe wytyczne sugerują, że zdrowy tryb życia zależy przede wszystkim, od naszej aktywności fizycznej. Faktem jest, iż nic nie wyniszcza naszego organizmu tak, jak brak ruchu. Jeśli prowadzimy siedzący tryb życia nasze serce ma mniejszą wydolność, zanikają mięśnie. W rezultacie szybciej się męczymy, przybieramy na wadze, wzrasta poziom cholesterolu we krwi. Ponadto spada odporność organizmu, a więc stajemy się bardziej podatni na choroby, także te cywilizacyjne jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Zaleca się zatem, aby każdego dnia dostarczyć swojemu ciału około godziny ruchu. Dobrym sposobem na kondycję są spacery – ale te w szybkim tempie. Obowiązuje tu zasada „walk and talk”. Oznacza to, że najkorzystniej działa taki ruch, podczas którego możemy swobodnie rozmawiać.

Nowa Piramida Zdrowego Żywienia zawiera wskazówki dotyczące zdrowej diety. Pokazuje nam, jak dobrać produkty w codziennym jadłospisie, a których unikać. Prawidłowe menu musi uwzględniać potrzeby organizmu, które zależą od wielu czynników: płci, wieku, pracy, aktywności fizycznej, wagi, przemiany materii, stanu zdrowia.


Piętra piramidy:

1. Piętro pierwsze - produkty zbożowe i tłuszcze

Produkty zbożowe stanowią podstawę żywienia i powinny być podawane w każdym posiłku. Spożywanie ich w odpowiednich do potrzeb ilościach, wbrew potocznym opiniom nie prowadzi do otyłości, a wręcz przeciwnie, dając uczucie sytości może zmniejszać ryzyko jej powstawania. Dziwić może to, że na tym samym poziomie znalazły się tłuszcze. Twórcy Nowej Piramidy nie traktują jednak wszystkich rodzajów tłuszczów tak samo. Nienasycone tłuszcze roślinne, które odnaleźć można w miękkich margarynach, olejach i oliwie mogą stać się naszymi sprzymierzeńcami, gdyż pomagają obniżać poziom cholesterolu we krwi.

2. Piętro drugie - warzywa i owoce

Trudno nie doceniać roli, jaką warzywa i owoce odgrywają w naszej codziennej diecie. Są jednym z głównych źródeł witamin i składników mineralnych, które biorą udział w procesach przemiany materii. Dzięki antyoksydantom chronią nas przed wolnymi rodnikami. Ich brak prowadzi do poważnych zaburzeń w organizmie. Większość warzyw i owoców zawiera dużo wody, dzięki czemu mają niską wartość energetyczną. A regularne spożywanie tych produktów pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Udowodniono, że osoby spożywające warzywa i owoce rzadziej chorują na nadciśnienie tętnicze, ponieważ wraz z produktami roślinnymi dostarczają organizmowi duże ilości potasu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek.

Warzywa powinny znajdować się w każdym posiłku. Śmiało sięgać możemy po nie zawsze, gdy przyjdzie na to ochota. Inaczej jak w przypadku owoców. Ponieważ zawierają dużo fruktozy, czyli prostego cukru owocowego, nie powinniśmy ich jeść częściej niż 2-3 razy w ciągu dnia.

3. Piętro trzecie – orzechy i warzywa strączkowe

Te ważne składniki codziennego menu pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu, uczestniczą w regulowaniu poziomu cukru, ciśnienia i chronią przed nowotworami. Orzechy laskowe, pistacjowe, włoskie i w mniejszym stopniu arachidowe są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, cennego błonnika, potasu, magnezu, wapnia, żelaza, witaminy E i witamin z grupy B. Są jednak dość kaloryczne (100 g to ok. 600–650 kcal), dlatego też powinniśmy się ograniczyć do 8–10 sztuk dziennie. Rośliny strączkowe takie jak: soja, soczewica, fasola, groch, bób, ciecierzyca są ważnym źródłem białek i skrobi. Dostarczają dobrych tłuszczów i witaminy E, zawierają też witaminy z grupy B, potas, wapń, żelazo oraz błonnik.

4. Piętro czwarte – drób, ryby i jajka

Produkty te są źródłem pełnowartościowego białka. Tłuszcz ryb dostarcza kwasów omega 3, które poprawiają pracę naszego mózgu, chronią przed chorobami serca, krążenia, zapobiegają zakrzepom i obniżają poziom cholesterolu. Jajka są dobrym źródłem przeciwutleniaczy chroniących przed działaniem wolnych rodników. Żółtko to kopalnia lecytyny, która jest składnikiem błon komórkowych i odgrywa ważną role w układzie nerwowym. Zaleca się jeść 2 jajka dziennie, pod warunkiem, że ograniczy się inne produkty pochodzenia zwierzęcego.

5. Piętro piąte - produkty mleczne

Tutaj także natrafiamy na nowość. Nabiał jest bardzo cennym źródłem wapnia. Dlatego konieczny jest zarówno w diecie dzieci, dla budowania mocnych kości, jak i w menu dorosłych. Zapobiega osłabieniu kości, do którego dochodzi z wiekiem. Jednocześnie jednak zauważono, iż mleko i jego przetwory zawierają bardzo sporo tłuszczu. Stąd według nowych wytycznych, spożywać należy jedynie 1-2 porcji nabiału dziennie.

6. Piętro szóste – czerwone mięso, tłuszcze zwierzęce, słodycze, produkty z białej mąki

Umiejscowienie na szczycie czerwonych mięs (wieprzowina, wołowina, baranina) nie powinno dziwić. Są bardzo kaloryczne, dużo w nich kwasów tłuszczowych nasyconych i cholesterolu, a wszystko to sprzyja otyłości i miażdżycy. Osoby spożywające duże ilości czerwonego mięsa powinny rozważyć przerzucenie się na ryby i białe mięso.

7. Piętro siódme – alkohol i słodycze

Wiele badań dowiodło, że umiarkowane spożycie alkoholu powoduje obniżenie ryzyka chorób serca. Umiarkowanie jest jednak bardzo wskazane, gdyż w nadmiarze alkohol wywołuje wiele negatywnych skutków ubocznych. O których zresztą nie trzeba wspominać. Natomiast słodycze dostarczają pustych kalorii, więc lepiej z nich zrezygnować.

Musimy zdać sobie sprawę, że podstawą każdej piramidy zdrowia jest... regularność. Bez tego przypadkowe zjadanie nawet cennego dla zdrowia pożywienia nie odniesie spodziewanych korzyści. Jeżeli do tej pory nie było to naszą mocną stroną, niech ten czas jesienny będzie dla nas początkiem pozytywnej zmiany. Pamiętajmy, że regularne spożywanie posiłków co około 3 godziny zapewnia utrzymanie energii na jednakowym poziomie, dzięki czemu nie jesteśmy ospali, zmęczeni i mamy siłę do codziennej aktywności.

Jolina
14-03-2010, 23:18
Odpowiedzi nie było , bo i mnie już nie było przy komputerze
To pierwsze zdanie miało być takim pod tytułem, a

rozwiniecie tematu musiałam odłożyć na wieczór.Cóż jestem jak ta kobieta pracująca.:D Przy komputerze jestem z do skoku, i w porze wieczorowo - nocnej.
Nie spodziewałam się tak szybkiego odzewu. Widziałam nie raz wątki z 0 postami nawet przez dwa a może i więcej dni.
Przepraszam, że napisałam wtedy dopiero, kiedy czas mi na to pozwolił .
Napisałeś...a konkretnie o co chodzi.
Właściwie to już wiesz. bo napisałam to w moim drugi poście.
Nie chodziło mi o zadanie jakiegoś konkretnego pytania, tylko w celu
wymiany doświadczeń z zakresu znajomości diety, ale nie takiej książkowej, tylko wynikającej z wieloletniego doświadczenia .
A więc odpowiedź na zadane przez Ciebie pytanie , jest napisane tłustym drukiem.
Z szacunkiem i pozdrowieniem Jolina.

Anna G
15-03-2010, 07:31
Fantastyczny watek, dobrze ze tutaj zajrzalam, sama mam problemy z cukrzyca typu 2. Przeczytalam wszystko z otwarta buzia, szkoda tylko, ze u mnie nie moge dostac tych wszystkich ziol o ktorych tutaj jest mowa, ale od czego ma sie przyjaciol. Brawo Jolino, ze zalozylas ten watek, a innym dzieki za cudowne rady! Pozdrawiam!

Jolina
15-03-2010, 10:00
Ależ ja nie obraziłam się, bo i za co. Przecież nie zakladałam tego watku dla porad wyłącznie dla mnie. Nawet gdzieś tam nadmieniałam , że napewno bedzie więcej zainteresowanych. I tak się stało. Zadałaś sobie wiele trudu ,
poświeciłaś dużo czasu by przekazać te wiadomości i to zostało docenione.
A , że ja zakładając wątek miałam inną wizję, nie szkodzi, A może nawet i lepiej ,że rozszerzyłaś temat wątku. W ten sposób więcej osób skorzysta, będzie bardziej wszechstronny.
To jest mój pierwszy założony wątek, nie mam wprawy w prowadzeniu .
Powinnam pewnie dać sobie więcej czasu na rozpoczęcie go.
Zaskoczyła mnie też , szybkość odzewu, nie byłam jeszcze na to przygotowana
Sellenhel, o żadnym kasowaniu nie ma mowy. Odwrotnie , proszę o wiecej.
Niech to będzie wątek dotyczący cukrzycy, ale wielokierunkowy, a nie tylko dot. przekazywania na wzajem sobie doświadczeń kulinarnych.
Mam nadzieje ,że i takie pokażą się.
Pozdrawiam .Halina :)

http://www.img.nep.pl/gify/przyroda/kwiaty/103.gif

Jolina
15-03-2010, 10:06
......dziękuje Tobie i i koleżankom i kolegom , którzy zajrzeli na ten watek wczoraj , proszę i zachęcam do dalszej dyskusji.

http://www.img.nep.pl/gify/przyroda/kwiaty/103.gif

al-ka
15-03-2010, 23:21
Wszystkich mających "słodki" problem bardzo gorąco zachęcam do wprowadzenia do jadłospisu absolutnie cudownej, a niestety zapomnianej kaszy jaglanej oraz cynamonu.Kaszę jaglaną można gotować na "deserowo"-z cynamonem i suszonymi śliwkami,a zajadać np. z 2%mlekiem. Można też przyrządzać ją do obiadu dodając do gotowania np.suszone grzyby,suszoną włoszczyznę,cząber,tymianek,curry,garam masala i in. i ewent.orzeszek masła.Cukier po niej jest naprawdę rewelacyjny.Ja gotuję wszystkie kasze w garnku z płaszczem wodnym(taki jak do mleka) i dodaję do nich różniste dodatki.Warto też dodawać do potraw cynamon(też obniża cukier) i to nie tylko do deserów,kawy i herbaty, ale znakomicie komponuje się z pikantnymi daniami mięsnymi,a zwłaszcza z pomidorowymi( bo zmniejsza ich naturalną kwaśność).Cynamon wchodzi w skład przyprawy curry i garam masala.No i niestety muszę sprawić przykrość wielbicielom ziemniaków i bielutkiego pieczywa-po nich cukier szybuje pod niebiosa gorzej niż po torcie!Czyli adios kartofelki i bułeczki!Do każdego posiłku jak najwięcej zielska, bo indeks glikemiczny posiłku jest wielkością wypadkową wszystkich jego składników.Do tego można pić ziółka,no i bezwzględnie koniecznie ruch i jeszcze raz ruch(uwrażliwia komórki na insulinę!).No i na koniec jeszcze( panowie mogą być niepocieszeni) -absolutnie ani kropli piwa....

Jolina
15-03-2010, 23:56
Bardzo dziękuje za bardzo dobre - porady.i przepisy jak i z czym ją podawać. Któraś z koleżanek chyba też pisała, z tond wiem ,że jest bardzo zdrowa, i polecana dla cukrzyków. Muszę odszukać tamte posty...chyba na
Babskich pogaduszkach, tam były przepisy, dotyczące kasz, ale czy na jaglaną ?Dziś już za późno, ale jutro na pewno je odnajdę..
Al- ko, Jeżeli masz jeszcze jakieś wypróbowane przepisy, np. co podawać na drugie śniadania, podwieczorki,możne na jakieś " przegryzki", to bardzo proszę o przekazanie.
Pozdrawiam .J.H

http://www.img.nep.pl/gify/przyroda/kwiaty/103.gif

Anna G
16-03-2010, 07:14
Jolino, jezeli ktos ma zdrowotne problemy, to szuka tez pomocy w madrych przepisach kulinarnych i ja tez to robie, wiec moja obecnosc masz jak w banku. Temat cukrzycy interesuje mnie i wszystko co sie z nia wiaze i kojarzy, naprawde zrobilas swietna rzecz zakladajac ten watek! Oby tylko osoby, ktore maja duza wiedze na ten temat chcialy sie tutaj udzielac, to skorzystamy wszyscy! :)

Nika
16-03-2010, 07:17
promującej dietę dla diabetyków znalazłam nastepujące przekąski:
-sałatka z tuńczyka/kilka listków sałaty lodowej poszarpać,posypać szczypiorkiem,dodać łyzkę tuńczyka z puszki i pól posiekanego kiszonego ogórka,skropić łyżeczką oliwy lub oleju/
-sałatka z jajka/ jajko na twardo,mały ogórek kiszony, kilka rzodkiewek,oliwa/
-sałatka ze śledzikiem/pól marynowanego matjasa,szczypiorek,ogórek kiszony,ziarna sezamu/
-kromka chleba pumpernikiel,kilka plasterków pomidora,plaster gotowanej wołowiny

sellenhel
16-03-2010, 16:37
Dzięki za odpowiedź,szczerze mówiąc aż się zastanawiałam czy ja mogę jeszcze na ten wątek zajrzeć :rolleyes:
Dzięki Aniu,Niko i Al-ko wszystkie rady są wspaniałe a co do przepisów z kasz to radzę zajrzeć na wątek:Ciekawe przepisy,
Tam już dużo napisałam o kaszy jaglanej i nie tylko o tej kaszy,
Kasze dla cukrzyka są wielkim dobrem a cukrzyk tak jak napisała Al-ka o ziemniaczkach powinien zapomnieć lub spożywać w minimalnej ilości.Moje fachowe podejście do cukrzycy wynika z tego że jestem żywieniowcem-dietetyczką i w dodatku również słodką od 26 lat.
Znalazłam bardzo ciekawy filmik :Spowiedź młodego człowieka diabetyka. Ja obejrzałam go z zainteresowaniem,film ten pomoże zrozumieć cukrzycę i ukazuje głębokie filozoficzne podejście do życia tego młodego człowieka.Ukazuje nam jak żyje,myśli,patrzy na świat młody człowiek chory na cukrzycę.Zachęcam do obejrzenia tego filmiku,jeśli można to prosiłabym o komentarze na temat tego filmiku.

http://www.youtube.com/watch?v=FAskBtFnaYo

sellenhel
16-03-2010, 20:19
I śniadanie :około 380kcal i 5WW

Musli naturalne z mlekiem
*mleko0,5tł. (1 szklanka 250ml)
* musli naturalne (2 łyżki 30g)
Kanapka z szynką z kurczaka
* chleb Graham(1kromka,50g)
* margaryna miękka (1 łyżeczka,5g)
* szynka z kurczaka (2 plasterki,20g)
* pomidor w plasterkach (1 mały,100g)
* posiekana świeża bazylia do posypania ( 1 łyżeczka,3g)
Herbata z owoców dzikiej róży (1 szklanka,250 ml)

II śniadanie około 150 kcal i 2,5 WW

Jogurt naturalny )%tł (1 szklanka,250 ml)
Morele (3 sztuki)
Woda mineralna niegazowana (1 szklanka,250 ml)

Obiad około 520kcal i 5,5 WW

Zupa krem z brokułów z grzankami
* wywar z chudego mięsa np.z piersi kurczaka lub indyka
* brokuły (1/2 średniej sztuki,100g)
* włoszczyzna (3 łyżki startej,3g)
* grzanki z chleba razowego (2 łyżki,30g)
* posiekana natka pietruszki (1 łyżeczka,3g)
Schab pieczony w piekarniku
* schab bardzo chudy (100g)
* olej rzepakowy do pieczenia (1 łyżeczka,5ml)
* majeranek
Żiemniak pieczony ze schabem (1 średni,100g)
* posiekany koperek (1 łyżeczka,3g)
Surówka z cykorii
* cykoria pokrojona w krążki (1mała,100g)
* sok z cytryny (1/2 łyżeczki,2,5g)
* oliwa z oliwek (2 łyżeczki,10g)
Kiwi (1 średnie,100g)
Woda mineralna (1 szklanka,250g)

Podwieczorek około 150kcal,i 2 WW
Melon (1 porcja,100g)
Kanapki z sardynkami
* chleb pumpernikiel (2 kromki,30g)
*sardynki w oleju (4 sztuki,30g)
Herbata miętowa,bez cukru (1 szklanka,250ml)

Kolacja około 300 kcal i 4 WW
Kasza gryczana z jajkiem sadzonym
* kasza gryczana (3 łyżka,30g,przed gotowaniem)
* jajko smażone na patelni teflonowej ( 1 sztuka,50g)
Surówka z kapusty pekińskiej i marchwi
* kapusta pekińska (kilka listków,100g)
* marchem starta (1/2 średniej, 50g)
* sok z cytryny (1/2 łyżeczki,2,5g)
* oliwa z oliwek (1 łyżeczka,5g)
* posiekany świeży tymianek (1 łyżeczka,3g)
Chleb chrupki (2 kromki,20g)
Herbata z owoców leśnych,bez cukru (1 szklanka,250ml)

Jolina
17-03-2010, 00:56
W tej chwili, odpiszę bardzo króciutko, bo miałam długie przerwy w łączeniu się laptopka z serwerem i zrobiło się późno.
Tak , to właśnie na wątku" Ciekawe przepisy" , czytałam o tej kaszy jaglanej, ale i na Babskich pogaduszkach , tez coś było w tym temacie.
Wczoraj i dziś nie miałam za wiele czasu na laptopka, ale jutro już bedę wolniejsza, to sobie poczytam i obejrzę ten filmik.
Sellenhel,co też Ci po głowie chodziło.Jak mogłaś tak pomyśleć, przecież już trochę poznałyśmy się i znasz mój stosónek do Ciebie.
Dodam tylko, ze bardzo się cieszę z Twojego udziału w tym wątku.
Za co Tobie i wszystkim koleżankom , które zabrały głos i wniosły do wątku coś pożytecznego...bardzo dziękuję.
Pozdrawiam serdecznie i miłych snów życzę . Jolina H .

http://www.img.nep.pl/gify/przyroda/kwiaty/103.gif

duszka07
17-03-2010, 08:17
Bardzo przydatny wątek.
Mam chorego na cukrzycę męża, bierze insulinę, ma swoje przyzwyczajenia kulinarne, od których, niestety, nie bardzo chce odstapić.
Dlatego tez bardzo przydatne sa dla mnie Wasze rady, interesujace wypowiedz, linki na ten temat (dziekuję) i przepisy.
Teraz wyjeźdzam, ale wrzruciłam watek w zakładki, po powrocie dokładnie przeczytam i bedę zaglądać.

sellenhel
17-03-2010, 21:18
Mam chorego na cukrzycę męża, bierze insulinę, ma swoje przyzwyczajenia kulinarne, od których, niestety, nie bardzo chce odstapić.

Duszko Twój mąż nawet może sobie nie zdaje sprawy że nie chce odstąpić od swych przyzwyczajeń. Myślę że za mało wie o cukrzycy :rolleyes: ona nie boli ta choroba ale jest cichym zabójcą.Jeśli jest źle prowadzona to dochodzi z czasem do wielu
powikłań,ja mam bardzo duże wiadomości na ten temat i jeśli tylko będzie zainteresowanie to z chęcią się tymi wiadomościami podzielę.Nie tylko w zakresie żywienia ale w zakresie wiedzy o cukrzycy.W najbliższym czasie opracuję nowy jadłospis.Pozdrawiam wszystkich słodkich :D

sellenhel
18-03-2010, 21:13
Jak rozpoznać hipoglikemię ?

Hipoglikemia to niebezpiecznie niskie stężenie cukru we krwi
Skutki hipoglikemii mogą być groźne dla Twojego organizmu

Objawy typowe

* zaburzenia widzenia
* uczucie głodu
* senność
* bladość,nudności,niepokój i nerwowość
* bóle i zawroty głowy
* pocenie się,drgawki
* osłabienie i omdlenia
* może jeszcze wystąpić brak objawów który powoduje
nagłą utratę przytomności

Kardiologiczne konsekwencje hipoglikemii mogą byc bardzo niebezpieczne

Objawy kardiologiczne

* kołatanie serca (arytmia)
* niedokrwienie mięśnia sercowego
* wzrost ciśnienia tętniczego
* ostre incydenty sercowo-naczyniowe

Jak zachować się w przypadku wystąpienia hipoglikemii?

* podać kilka kostek cukru
* słodki napój (cola,sok owocowy)
* podać dodatkowy posiłek

Brak reakcji na niedocukrzenie ze strony chorego lub jego otoczenia może doprowadzić do wystąpienia udaru mózgu,zawału serca a nawet zatrzymanie pracy serca.
Zawał u chorych na cukrzycę może wystąpić całkowicie bezobjawowo.

Anna G
21-03-2010, 10:40
Witam, obejrzalam filmik, ktory nam Sellenhel polecila i jestem wzruszona, bardzo trzezwym podejsciem do swojej choroby tego mlodego czlowieka, ten filmik powinni wszyscy chorzy na cukrzyce obejrzec, ale ze swoimi rodzinami i przyjaciele tez powinni to zobaczyc. Wtedy ludzie mieliby inne podejscie do tej choroby!

Scarlett
21-03-2010, 10:43
Mam cukrzycę i nie dbam o siebie, bo mi nie zależy na życiu:mad:

Nika
21-03-2010, 10:50
Sagelo,ale może Twoim córkom zależy?!

Scarlett
21-03-2010, 10:51
Niko, może i tak, ale mnie już nie:mad:

tadeusz50
21-03-2010, 11:17
Elu ale nam z netu zależy. Mnie na pewno i jeszcze wielu innym.

sellenhel
21-03-2010, 15:43
Mam cukrzycę i nie dbam o siebie, bo mi nie zależy na życiu:mad:
Elu nie wolno tak myśleć i mówić. :rolleyes:
Ma rację Tadeusz i Nika,weź za przykład fraszkę J.Kochanowskiego: Na zdrowie

Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.
Tam człowiek prawie
Widzi na jawie
I sam to powie,
Że nic nad zdrowie
Ani lepszego,
Ani droższego;
Bo dobre mienie,
Perły, kamienie,
Także wiek młody
I dar urody,
Mieśca wysokie,
Władze szerokie
Dobre są, ale -
Gdy zdrowie w cale.
Gdzie nie masz siły,
I świat niemiły.
Klejnocie drogi,
Mój dom ubogi
Oddany tobie
Ulubuj sobie!

Elu weź sobie tą fraszkę do serca i zacznij dbać o siebie.
Pozdrawiam Cię Elu. :D

Anna G
21-03-2010, 16:42
Mam cukrzycę i nie dbam o siebie, bo mi nie zależy na życiu:mad:

Elu nie mow tak, nam jako Twoim przyjaciolom jest przykro, ze o nas zapominasz! My tutaj w KSC, to prawie jak jedna wielka rodzina!

http://www.imagebanana.com/img/c35o59ky/ifotos.plimgrxnqnq1.gif (http://www.imagebanana.com/)

sellenhel
21-03-2010, 16:45
Elu nie mow tak, nam jako Twoim przyjaciolom jest przykro, ze o nas zapominasz! My tutaj w KSC, to prawie jak jedna wielka rodzina!

Aniu i ja tak myślę jak Ty :D

sellenhel
21-03-2010, 17:02
Przygotowując posiłki dla cukrzyka należy:

* Stosować gotowanie w wodzie i na parze,pieczenie,
duszenie z dodatkiem małej ilości tłuszczu

* Nie zaleca się potraw smażonych

* Zupy i sosy należy sporządzać na wywarach warzywnych,
podprawiać zawiesiną z chudego mleka,kefiru,
jogurtu naturalnego i małej ilości mąki

* Nie należy rozgotowywać produktów zbożowych i jarzyn,
potrawybardziej rozgotowane powodują szybszy wzrost
stężenia glukozy we krwi

* Jak najczęściej spożywać warzywa i owoce w postaci surowej

* Należy ograniczać sól kuchenną,można stosować przyprawy
ziołowe

Scarlett
21-03-2010, 19:35
Elu nie mow tak, nam jako Twoim przyjaciolom jest przykro, ze o nas zapominasz! My tutaj w KSC, to prawie jak jedna wielka rodzina!

http://www.imagebanana.com/img/c35o59ky/ifotos.plimgrxnqnq1.gif (http://www.imagebanana.com/)
tRUDNO WYRAZIĆ SWOJE ZDANIE.
jA PO PROSTU JUZ ŻYCIA NIE SZNUJĘ pA

eledand
21-03-2010, 20:09
Witam -Elżbietko-Sagulko.
Ja też mam cukrzycę i wiedziałam o niej ponad 20 lat temu.
Nie dbałam i nie brałam lekarstw a wiesz dlaczego??????..

Bo ważniejsza była praca.

Cukrzyca wróciła jak otrzymałam emeryturę.
I miażdżyca czyli bolące nogi i grożba obcięcia obu nóg to mnie opamiętało.
Lekarka zaraz weszła z Insuliną i tabletkami na zatrzymanie lub inaczej na ograniczenie osiadania blaszek miażdżycowych na żyłach dolnych.
Będzie rok,biorę ins i tabletki.Jest mi dobrze a też miałam psychicznie dość.Ty masz córki a ja jestem sama.

Głowa do góry Elu.Ja zabrałam sie za malowanie i stosuję DIETE,ale się nie piłuję.Jeszcze wrócimy do tego tematu.

Jak przeczytałam Twój dzisiejszy Post,myślałam że śnie i spadnę z krzesła. Siedzę znowu w nocy jak zawsze.:D

sellenhel
21-03-2010, 20:41
Fajnie Ewa że trafiłaś tutaj,ja mam wiedzę na temat cukrzycy nie chwaląc się 100% a też czasami zgrzeszę(a grzeszę kiedy nie przestrzegam zaleceń).Ale wydaje mi się że nasza Ela ma jakiegoś doła i musi się z nim uporać(sorki Elu że ośmieliłam się tak napisać ale ja tak to widzę).Elu posłuchaj Stasi Celińskiej i uśmiechnij się :D

http://www.youtube.com/watch?v=xKAJcRzHyps

Stefan
21-03-2010, 21:36
Cieszy mnie ten wątek Joliny-Haliny, (jak Anna mówi - fantastyczny).
Ile tu pomocy, mądrych porad, serdeczności.
Podziwiam też wiedzę Heleny.
Natomiast martwi - postawa i słowa sageli.
Elu, co z Tobą?. Masz tu tyle przyjaciół (-ek), urodę, śliczną córkę. Która niedawno miała swój "wielki dzień" (pozwoliłem sobie oglądnąć Twój album, przepraszam).
Weź się w garść. Tak myślę, że taka choroba, to próba dla Twojego charakteru.
Pozdrawiam.
J.

P.S. Helenko, jeśli możesz, to dedykuj Jej także piosenkę "...Świat nie jest taki zły..." (H.Kunickiej, "Niech no tylko zakwitną...").

Scarlett
21-03-2010, 21:48
Mam w nosie cukrzycę i z nią związane skutki
Moje dzieci sobie poradzą, moja wnusua rośnie ja na drożdżach
Ale mnie żyć się już nie chce.
Zawsze żyłam dla mojego faceta a teraz zostałam sama.
Po co żyć??

sellenhel
21-03-2010, 21:52
Helenko, jeśli możesz, to dedykuj Jej także piosenkę "...Świat nie jest taki zły..." (H.Kunickiej, "Niech no tylko zakwitną...").

Dzięki Stefanie za miłe słowa które masz dla mnie,
a piosenkę w wykonaniu Stasi Celińskiej specjalnie wybrałam
bo podoba mi się jej interpretacja jako tej kobiety mocnej i trudnej do złamania.A teraz mówisz i już masz Stefanie :D

http://www.youtube.com/watch?v=Qm7viyiw83o

http://www.youtube.com/watch?v=NSr4r1H_QNM

eledand
21-03-2010, 21:55
Witaj i czuje Twoje rozżalenie.
Ale!!! Pamiętaj jesteś jeszcze Komuś innemu potrzebna.
Twoje pomysły,Twoja Rada i rzeczowe podpowiedzi są przez innych wykorzystane w dobrej wierze i w naszym Zyciu.

Ochłoń Proszę.Sagulko w Polsce tyle ludzi choruje na Cukier i staramy się dopomagać jeden drugiemu.To tyle.:D

Scarlett
21-03-2010, 22:01
Witaj i czuje Twoje rozżalenie.
Ale!!! Pamiętaj jesteś jeszcze Komuś innemu potrzebna.
Twoje pomysły,Twoja Rada i rzeczowe podpowiedzi są przez innych wykorzystane w dobrej wierze i w naszym Zyciu.

Ochłoń Proszę.Sagulko w Polsce tyle ludzi choruje na Cukier i staramy się dopomagać jeden drugiemu.To tyle.:D
Ja już zrezygnowałam i dziwię się Bogu, że tak długo mnie ochrania na tym padole.
Moje córki sobie radzą świetnie, moja wnusia rośnie jak na drożdżach.:)
Na swoim blogu jest dla nich moja miłość i oddanie serca mojego.
Jak przeczytają wszystko bedą wiedziały.
Chcę odejść już!!!!!!!

Jolina
21-03-2010, 22:22
Sgelko,.... Kochana
co Ty wygadujesz. Jak tak można. Przecież masz jedno życie , ono potem nie wróci. Z resztą , czy człowiek zyje tylko dla siebie?
Chcesz osoby które kochasz i które Ciebie kochają skazać na cierpienie?/
Przecież nie jesteś aż tak samolubna. Ludzie na klęczkach idą z pielgrzymką do Czestochowy, aby wyprosić u ołtarza zdrowie, a Ty co?
Nie wierzę , że matka i babcia może coś takiego mówić.
Pomyśl ...czy warto zapłacić taką cenę za.....

Nika
22-03-2010, 08:52
Dieta w życiu cukrzyka jest niezwykle ważna.Zmiana wieloletnich przyzwyczajeń to prawdziwa walka z samym sobą.Szukam przepisów na desery dla cukrzyków, na odrobinę czego można sobie pozwolić, gdy bardzo chce się coś słodkiego.Owoców jagodowych jeszcze nie ma..czy galaretka z mrożonymi wiśniami lub kisiel to danka wysokoglikemiczne?

Jolina
22-03-2010, 12:01
Ja gotuję dla męża kisiel, budyń , galaretki same lub z owocem np. mam mrożone truskawki to kilka wrzucam. Oczywiście bez odrobiny cukru.
Mam nadzieję , że Sellenhel wypowie się w tej kwestii, a od Ciebie Niko - czekam na przepisy, może znajdzież coś ciekawego.Bo w tych książkach co ja mam, to nie za bardzo, np. kisiel z mąki ziemniaczanej...do niczego.
Niektóre , nawet, nawet,ale dodatki?, nie do przyjęcia , ze względu na brak odpowiednich sklepów dla przykładu, papaja, oberżyna itp.
Pozdrawiam.

Nika
22-03-2010, 12:04
Oberżynę,czyli bakłażany można dostać bez trudu i na targu i w markecie.Często ja jadam z pomidorami i cukinią-duszę na niewielkiej ilości oliwy lub kroję na pół i zapiekam w prodiżu.Papai nigdy nie jadłam.

sellenhel
22-03-2010, 20:52
Galaretka z soków owocowych smażonych

Składniki:

◦1/2 litra wody
◦8 dag pasteryzowanego przecieru z porzeczek
◦1 szklanka syropu owocowego (malinowego, wiśniowego, truskawkowego)
◦1-2 dag żelatyny
◦3 łyżki wody gorącej
Przepis:

Wodę zagotować, dodać sok owocowy i przecier z porzeczek do smaku i - jeżeli potrzeba -odrobinę dosłodzić. Rozpuścić żelatynę w wodzie, wymieszać starannie z płynem, wlać do szklanej salaterki, ostudzić. Sporządzać na kilka godzin przed podaniem. Podawać z drobnymi, suchymi herbatnikami.

******************************************
BUDYŃ ŚMIETANKOWY BEZ CUKRU WINIARY
I KISIEL O SMAKU ŻURAWINOWYM WINIARY


CHARAKTERYSTYKA KATEGORII PRODUKTÓW
Budynie WINIARY to grupa produktów, które na bazie zdrowego i pożywnego mleka pozwalają na stworzenie przepysznych deserów. Produkty te mogą również stanowić bazę do przygotowania kremów oraz można ich używać jako dodatek do ciast i ciasteczek. W tej linii oferujemy budynie o smaku czekoladowym, waniliowym, śmietankowym.

**************************************************

Kisiele WINIARY to grupa produktów, które pozwalają na przygotowanie wyjątkowego, owocowego deseru. Kisiele są doskonałym zagęstnikiem do zup owocowych podawanych na zimno lub na ciepło. W linii tej oferujemy kisiele o smaku truskawkowym, cytrynowym, wiśniowym.

*************************************************

Budyń śmietankowy bez cukru WINIARY został stworzony z myślą o osobach na diecie bez cukru. Ze względu na to, że produkt nie posiada cukrów prostych może być spożywany przez diabetyków oraz osoby dbające o linię. Produkt skierowany jest do szpitali, domów pomocy społecznej oraz instytucji serwujących dania dla osób stosujących dietę bezcukrową. Dodatkowo produkt po wymieszaniu z mlekiem tworzy doskonały, pożywny deser, który sprawia, że przepadają za nim dzieci i dorośli. Można dosładzać go według własnych upodobań oraz odpowiedniej ilości za pomocą cukru, słodzika, czy też owocowych konfitur. Produkt jest wspaniałym sposobem na wzbogacenie diety. Dla uświetnienia smaku polecamy podawać go z owocami, sokiem owocowym lub konfiturami. Budyń może być również używany jako składnik kremów oraz dodatek do ciast i ciasteczek.

*************************************************

Dodatkowo jedna porcja kisielu pokrywa 25% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, co wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie. Krótki czas przygotowania pozwala otrzymać wyśmienity deser w łatwy i szybki sposób. Dla podkreślenia smaku polecamy podawać ze świeżymi lub mrożonymi owocami, mlekiem lub przetworami mlecznymi. Kisiel podawany na ciepło polecany jest dla osób na lekkostrawnej diecie.

Proponowane budynie i kisiele mogą stanowić doskonałą bazę
do różnych deserów.

sellenhel
22-03-2010, 21:16
Deser z ciasteczkami owsianymi

3 porcje
Składniki:

* mrożone truskawki-po odmrożeniu 300 g,
* 1 łyżka cukru pudru - 12 g,
* 1 serek homogenizowany- - 150 g,
* złotokłose ciastka owsiane 6 sztuk - 72 g,
* rurki waflowe - 3 szttuki - 9 g,
* kawałki truskawek i listki mięty do ozdoby,

Wykonanie

* Odmrożone truskawki zmiksować w blenderze lub melakserze z dodatkiem cukry pudru,
Ciastka pokruszyć na drobne kawałki.
W wysokich szklanych naczyniach do deserów ,
składniki przekładać warstwami.
Mus truskawkowy,serek waniliowy,pokruszone ciastka,
i tak warstwami aż do wyczerpania produktów.
Gotowy deser przybrać kawałkami truskawek,
listkami mięty i rurkami waflowymi.
Życzę smacznego :D
Jedna porcja 75 g : Białka - 7 g,Tłuszczu - 8 g, 2 WW, 177 kcal,

elizka
22-03-2010, 22:13
Dziś w radiu jedynka usłyszałam coś zdumiewającego.
Mianowicie-
pan chory na cukrzycę walczy ,z poparciem wielu innych,o niezmienianie czasu letniego na zimowy i zimowego na letni.Tłumaczył jak bardzo to przeszkadza ludziom trzymającym się ,z konieczności chorobowej , zegara.Zwłaszcza przy cukrzycy.To bardzo trudne,jak przekonywał, dla chorych!!
Jest już podobno apel STOP ZMIENIANIU CZASU!!! W szpitalach także jest pewnie zamieszanie.

Nie muszę dbać o godziny jedzenia moich tabletek ,od własnych niedomagań,jednak nie przypuszczałam,że zmiana czasu nie tylko przeszkadza małym dzieciom,zwierzętom karmionym zgodnie z zegarem,ale przede wszystkim chorym ludziom.
Mnie także wkurza okropnie.

Zresztą nie tylko mnie/przepraszam,ze włączam to do tego wątku/,moze jako pocieszenie,ze nie tylko wam jest żle?

http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,5067698.html

sellenhel
22-03-2010, 22:17
Fakt Elizko trzeba przestawiać funkcjonowanie całego organizmu,najgorsze są pierwsze dni a potem to już leci :rolleyes:

Scarlett
27-03-2010, 00:26
Chcę wszystkich zaprosić, którzy zmagają się z cukrzycą do REGULARNEGO MIERZENIA CUKRU i wpisywania wyniku porannego na wątku.
Zdarza się czasami, że nie wpiszemy w książeczkę diabetyka, a wynik więc odnajdziemy tu.
Zazwyczaj cukier mierzymy zaraz po wstaniu z wyrka i biegniemy do kompa wypić kawę w barze u Tadzia, lub gdzie indziej. Zróbmy tak, aby wszystko było właśnie w tym miejscu.:)

Ja jutro jako pierwsza podaję wynik ( jak nie kipnę w nocy:rolleyes:
g ł u p i pomysł ??????

Z pewnością już było coś podobnego, ale gdzie to znależć.

eledand
27-03-2010, 00:56
Oke'y.Będę zaglądać.

Scarlett
27-03-2010, 08:26
rano na czczo
114, to chyba ok.:rolleyes:

Jolina
27-03-2010, 09:49
Mój małżonek....

122 na czczo..

Myślę ,że to dobra rzecz. Oby chwyciła
Myslę, ze nie tylko w przypadku zapomnienia , ale i dla skali porównawczej.
Dobrze jest móc porównać nasz wynik , z wynikami innych " słodkich."

Jolina
27-03-2010, 09:53
Proponuję aby wpisywać też te wieczorowe - przed kolacją.
Myślę ,że mile byłyby widziane krótkie komentarze, spostrzeżenia.
Przemyśl Elżuniu.
POZDRAWIAM.

Scarlett
27-03-2010, 10:18
Jak to jest z tą cukrzycą, że jedni nabierają ciałka, a inni chudną?
Dlaczego mimo prowadzonej diety i oczywiście ruchu, cukrzyca jest tak niesprawiedliwa.:mad:
Ona mnie zaatakowała w momencie najgorszym dla kobiety, kiedy przechodziłam okres przejściowy.:mad:
Mój ojciec na nią cierpiał i widocznie po nim to mam.
Niechcący zmierzyłam sobie cukier, kiedy moja córka musiała kontrolować swój w okresie ciąży, no trzask, jest:mad: :rolleyes:

wankabor
27-03-2010, 10:25
Ja mierzę cukier 1 raz w tygodniu ( ale 4 razy: na czczo i 2 godz. po każdym posiłku) - tak zalecił mi lekarz.

Ewunia_5
27-03-2010, 10:37
A ja cukru nie mierzę i nawet nie wiem czy mam cukrzycę.

Jadzia P.
27-03-2010, 10:52
A ja mam niski poziom cukru.
Zawsze naczczo albo poniżej dolnej granicy normy....albo na minimum...
Też nie wiem czy to dobrze , czy żle ?

eledand
27-03-2010, 11:47
Dzisiaj na czczo 107.
Dwa dni temu 156.
Jip5o ocyzwiđcie e to jest żle.Poczytaj o niedocukrzeniu,na googlach,powoduję niedocukrzenie ataki wilczego głodu i słabości i zawroty głowy.Więc uważaj!?..

Scarlett
27-03-2010, 12:21
Tak, tak Jadziu, niski cukier też jest niedobry.
Wczoraj o tym czytałam.

Krycha.
27-03-2010, 12:37
DWA WYNIKI.

Z palca na pasek = 125

W tej samej chwili pobrano krew do badania w laboratorium = 109

To są wyniki badań mojego męża z jednego dnia i z jednej chwili w przychodni na ich sprzęcie.
Elektroniczny sprzęt przekłamuje.

Scarlett
27-03-2010, 13:46
To znaczy, że glukometry są be...:rolleyes:

Scarlett
27-03-2010, 16:28
Zaczęłam sie obserwować.
Zrobiło mi się strasznie gorąco i oblały mnie siódme poty, więc pomyślałam, że skoczył cukier.
Wyszło154, a obiadu jeszcze nie jadłam ble, ble, ble.:mad:
Idę na spacer z psem.

Scarlett
27-03-2010, 19:03
Po ponad godzinnym spacerze spadło do 103.
A więc ruch i jeszcze raz ruch, a ja go lekceważyłam.:rolleyes:

sellenhel
27-03-2010, 19:24
Po ponad godzinnym spacerze spadło do 103.
A więc ruch i jeszcze raz ruch, a ja go lekceważyłam.:rolleyes:
Elu dla diabetyka własnie ruch i dieta to najważniejsze ale wybierając sie na długi spacer pamiętajmy o tym żeby mieć przy sobie jakąś słodką przygryzkę w razie za dużego spadku.
Najlepiej mieć przy sobie krówkę jedną lub dwie,tak zalecała diabetolog jak byłam na szkoleniu diabetyków w Olsztynie. :D

eledand
27-03-2010, 19:38
Elu przeczytałam i mówię -nigdy nie możesz być głodna.
Tzw.napady głodowe.Zabronione.
Ja nie mogę jeść chleba jak kiedyś.
! kromka ale bardzo dobrze obłożona,ze 3 plasterki szynki,sera żółtego,pół jajka,i zielenina tak wygląda śniadanie i kolacja zazwyczaj u mnie.Razem z mężem mamy cukier i pilnujemy jedzenia jak diabli.
Ryż,kaszę i ziemniaki wg tabeli diabetologicznej i to funkcjonuje.

A WOGÓLE TO CUKRZYCA JEST CHOROBĄ DLA BOGATYCH.
Gdyby wszystkie zalecenia brac pod uwagę to musielibyśmy mieć potrójne emerytury i Insulinę tańszą.
Do końcowego tematu jeszcze wrócę.:D

Jadzia P.
27-03-2010, 19:40
Jip5o ocyzwiđcie e to jest żle.Poczytaj o niedocukrzeniu,na googlach,powoduję niedocukrzenie ataki wilczego głodu i słabości i zawroty głowy.Więc uważaj!?..

I ja właśnie tak mam ...jak poczuję głód i nic nie zjem , to robi mi się słabo i mam zawroty głowy....
Pamiętam jak w ubiegłym roku pojechaliśmy na krótką wycieczke rowerową i zachciało mi się jeść, a że wycieczka była krótka , więc nic z sobą nie miałam ....i były problemy bo nie byłam w stanie dalej jechać....
Dobrze, że był otwarty wiejski sklepik i tam kupiłam suchą bułke....zjadłam i dojechałam do domu ..
Od tego czasu zawsze biorę z sobą kanapki...

Nie przypuszczałam, że to niski cukier jest przyczyną tego...
A , że mam niski cukier to też dowiedziałam się przypadkowo...
Kiedy miałam operacje w ubiegłym roku....na mojej sali leżała pani chora na cukrzyce i to własnie do niej przychodziła pielęgniarka kilka razy w ciągu dnia i badała poziom cukru...
Zawsze ją prosiłam by mnie również zbadała cukier.... w końcu w naszym wieku o chorobe nie trudno...same do nas przychodzą :mad: :mad:

sellenhel
27-03-2010, 20:07
A WOGÓLE TO CUKRZYCA JEST CHOROBĄ DLABOGATYCH.

Pamiętacie jak była żywność na kartki to diabetycy mieli te same kartki co górnicy ; 5 kg
Jp 50 powinnaś o tych spadkach powiedzieć swojemu lekarzowi jeśli to się często zdarza i myślę że powinnaś też kontrolnie badać poziom cukru 2 godz. po posiłku i zapisuj to sobie,godzinę kiedy robisz pomiar i wysokość żeby lekarz mógł ocenić czy jest to w porządku czy też nie.

Scarlett
27-03-2010, 21:27
Wiecie, a ja tak nie lubię jeść śniadań.:rolleyes:
Katorga wcinać dla mnie rano.
O, wieczorem to mam wilczy apetyt.
Mam skoki łaknienia.
A tam ogólnie to jak jest ta dolna norma cukru?
To też warto wiedzieć, b o w necie jakieś różne informacje są.

sellenhel
27-03-2010, 21:53
A tam ogólnie to jak jest ta dolna norma cukru?
Elu dla cukrzyków jest inna wysokość cukru a inna u osób zdrowych.

Prawidłowe poziomy cukrów mierzony glukometrem:
na czczo: 80-120mg%
godzina po posiłku: do 180mg%
dwie godziny po posiłku: do 160mg%
przed posiłkiem: 80-135mg%

Norma mówi że od 80 a ja mam często takie epizody że przy 80 już odczuwam wewnętrzne drżenie.
Elu nie wolno Ci wychodzić bez śniadania z domu i staraj się jeść regularnie 5 x dziennie.

Scarlett
27-03-2010, 22:08
Helenko dzięki, spisałam wszystko sobie.
Ja byłam przed posiłkiem tj. obiadem i miałam, jak pisałam 154, to już dużo?

sellenhel
27-03-2010, 22:10
Helenko dzięki, spisałam wszystko sobie.
Ja byłam przed posiłkiem tj. obiadem i miałam, jak pisałam 154, to już dużo?
Elu jeżeli na czczo to dużo :rolleyes:

Scarlett
27-03-2010, 22:12
na wieczór teraz, po kolacji, zjadłam godzinę temu - 164
Kanapka z ciemnego pieczywa i szynką swoją.uuuu

Scarlett
27-03-2010, 22:23
Helenko, widzę Twoje zainteresowanie tematem i wiesz co?
Moja pani doktor wie, że mam cukrzycę, ale recepty na Glukobay 100 przepisuje mi na moja prośbę telefoniczną Ani razu nie poprosiła mnie od roku czasu, abym przyszła z pomiarami.:rolleyes:
Do tej pory bałam 1 tabletkę tylko rano, a okazuje się, że powinna chyba dać mi inny już sposób dawkowania.:rolleyes:
W poniedziałek do niej pójdę.

eledand
27-03-2010, 22:27
Witaj Elżuniu kochana.
Ja ze śniadaniami mam taką samą katorgę latami.
Tego już nie da się zmienić;i ja to robie w ten sposób.
Rzeczywiście stawia mnie na nogi poranna kawa,bęc na czczo trudno to jest jedyne jeszcze na co moge sobie pozwolić.NIGDY NIE PALIŁAM PAPIEROCHÓW>
W trakcie picia białej kawy,szykuję sobie Muessli z mlekiem zimnym.Wtrynie to ze smakiem.
Sagulko poszukaj sobie na netie Dietę ubogo węglowodanową.
To poprawi Twoje wartości cukrowe.Nie jest to szybka sprawa,ale pomaga.
Ja poszłam do lekarza bo na nogi nie umiałam chodzić;po
schodach to była katastrofa i zrobiłam USG nóg.I sie rypnęło.
Miażdżyca ogromna i cukier nie leczony od lat.Efekt wiesz jaki.
Grożba obcięcia nóg.Zaraz w twarz mi to lekarka powiedziała,a chciałam iść do Naczyniowego - odpowiedż była nie iść bo............
Pozostały drogie tabletki i dieta.Ale ja mam i współistniejące dziadostwo i nie ma mi kto napisac diety itd,itd.Bęc.
Jestem bardzo pozytywnie do życia nastawiona,z usmiechem,potrafię się rechotać i wprowadze taka atmosfere ze moi przyjaciele czekaja aż z Polski do Niemiec dojadę.:D

sellenhel
27-03-2010, 22:29
Helenko, widzę Twoje zainteresowanie tematem i wiesz co?
Elu jestem słodka od 26 lat,mam za sobą kilka szkoleń diabetycznych w naszym związku PZN,jestem członkiem tego związku bo cukrzyca już niszczy mi oczy i stąd moja znajomość tematu i zainteresowanie.Jestem na Insulinie i trzy razy dziennie biorę po 100 Glucobayu.

sellenhel
27-03-2010, 22:33
Dziewczyny Jolina założyła wcześniej wątek Cukrzyca i ja tam dużo na ten temat pisałam,podawałam diety ,jeśli chcecie to jutro Wam tutaj podam też tylko piszcie.czy chcecie.Nie chciałam sie powtarzać i narzucać ale dajcia znak a chętnie sie moją wiedzą podzielę.

Scarlett
27-03-2010, 22:40
Helenko dawaj materiały, bo to inaczej jest jak z kimś sie gada na ten temat, a nie samemu czyta w necie.:rolleyes:
Po prostu mnie jest łatwiej i już.
Helenko nie szkodzi, że był taki wątek, ale umarł.
Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną i coraz więcej osób na nia będzie zapadało.
Trąbmy dla siebie i innych, a ja zastosuję się do podawanych rad.
Chcę pożyć.
Nie wiedziałam i nie interesowałam się, ot takie nic, ale wówczas nie miałam takich objawów.
Teraz się zaczęło na dobre.:mad:
Moja córka ciągle mi powtarza,żebym więcej o siebie dbała.
Czy spuchnięte nogi to też objaw cukrzycy i zlewne poty. ?

sellenhel
27-03-2010, 22:49
Chcę pożyć.
I to mnie właśnie cieszy i tak trzymaj :D
Z cukrzycą można żyć tylko trzeba trochę samodyscypliny i trzeba ją polubić.Pytaj Elu o wszystko a będę sę starała Ci pomóc.Te objawy które opisujesz mogą być też związane z cukrzycą.Ja zachorowałam jak miałam 38 lat i to tak nietypowo,bo zaczęło się od niewydolności krążenia w nogach,przez dwa lata leczyłam się u naczyniowca,potem przyszedł zawał i trzy miesiące po zawale była już cukrzyca.Zrobili krzywą cukrową i stwierdzono cukrzycę.

Scarlett
28-03-2010, 08:32
Rano na czczo - 93.
Jest ok.
Pozdrawiam słodzików:)

Scarlett
28-03-2010, 08:38
Duża śmiertelność

Warto pamiętać, że cukrzyca plasuje się na piątym miejscu, jeśli chodzi o śmiertelność na całym świecie. Wyraźnie widać więc, że natychmiast trzeba zająć się tym palącym problemem. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie zagrożeń poprzez racjonalne zapobieganie i leczenie cukrzycy.

Scarlett
28-03-2010, 08:43
Hit w leczeniu cukrzycy


Tantalus II to wielka szansa dla chorych na cukrzycę typu 2 leczonych preparatami doustnymi. Wszczepienie pod skórę niewielkiego urządzenia pozwala skutecznie kontrolować chorobę.

U chorych na cukrzycę typu 2 leczonych tabletkami przeciwcukrzycowymi przychodzi moment, gdy leki przestają działać – wtedy konieczne jest wdrożenie terapii insulinowej. Do niedawna nie było innej możliwości, ale dziś chorzy mogą skorzystać z metody leczenia tego typu cukrzycy za pomocą urządzenia o nazwie Tantalus II.

Jak to się robi

Przy użyciu laparoskopu w ściany żołądka chorego wszczepia się trzy pary elektrod, które są podłączone do generatora impulsów elektrycznych umiejscowionego - podobnie jak stymulator serca - pod skórą. Generator nie działa bez przerwy jak rozrusznik serca. To urządzenie rozpoznaje moment, kiedy zjemy posiłek. Wówczas wytwarza impuls elektryczny. Pod jego wpływem zwiększa się ilość i siła skurczów żołądka, więc szybciej opróżnia się on z pokarmu. To ważne, bo u chorych na cukrzycę opróżnianie żołądka jest spowolnione, więc stale odczuwają przepełnienie (tzw. kamień w żołądku), dokuczają im wzdęcia. A na tym rola urządzenia się nie kończy - impuls elektryczny poprzez nerw błędny dociera do mózgu. Tu powstaje sygnał, który informuje cały organizm: już się najadłem, nie będę jadł więcej.

Kwalifikacja do zabiegu

Zainteresowani wszczepieniem generatora w pierwszej kolejności powinni się zgłosić do endokrynologa-diabetologa. Lekarz specjalista musi bowiem ocenić, czy dana osoba może być poddana takiej terapii.Odwiedź nas na Facebooku

* Autor: Anna Jarosz

* Źródło: www.poradnikzdrowie.pl

Scarlett
28-03-2010, 08:51
http://www.sekretydiety.pl/czytelnia/artykuly/cukrzyca-typ-2-dowiedz-sie-co-to/
Jak sprawdzić czy poskromiliśmy cukrzycę?

W zaciszu domowym z pomocą przychodzą glukometry, mierzą one poziom cukru (glukozy) we krwi. Pomiary najlepiej wykonywać na czczo oraz około 2 godziny po posiłku. Wszystkie wyniki należy zapisywać w dzienniczku, spisane poziomy cukru we krwi potrzebne będą podczas wizyty u dietetyka oraz lekarza.

Dzienniczek notowania poziomu cukru
W dzienniczku zapisuj również wszystkie informacje, które mogą pomóc w analizie choroby:

* incydenty złego samopoczucia, gorączki, nudności, wymiotów
* dodatkowy znaczący wysiłek fizyczny
* pomiary ciśnienia tętniczego krwi
* kontrolę masy ciała
* ewentualny „grzech” dietetyczny
* przyjęcie dodatkowych leków
* wyniki dodatkowych badań


Poznaj wartości prawidłowe stężenia cukru we krwi:

* poziom cukru na czczo pomiędzy 70 a 90 mg/dl (3,8 a 5mmol/l)
* poziom cukru po posiłku poniżej 135mg/dl (7,5mmol/l)


Gdy podejrzewasz, że z jakiegoś powodu Twój poziom cukru we krwi może być nieprawidłowy natychmiast dokonaj dodatkowego pomiaru. W razie wyniku nieprawidłowego zareaguj jak najszybciej.

Jolina
28-03-2010, 09:30
Rano na czczo ....94.
Na śniadania przewaznie zupa mleczna, (najczęściej owsianka) , tak sobie życzy.( 83 lata), czy zupy mleczne są wskazane?
Na drugie śniadanie, kanapka grahama, z szynką, kawa zbożowa.
Pozdrawiam wszystkie bywalczynie wątku.

Scarlett
28-03-2010, 10:48
Widzę, że wątek jest obserwowany.
Już jest ponad 200 wejść.;)

sellenhel
28-03-2010, 13:18
Elu ja rano nigdy nie zaglądam bo nie mam czasu ale wieczorami będę starała się nadrobić zaległości.
Moj pomiar dziś rano był 104 to nie było źle.
A teraz przed obiadem nawet 89 bo nie jadłam drugiego śniadania z uwagi na przesunięty czas.
A teraz mam kilka wiadomości które mam nadzieję się przydadzą wszystkim słodkim. :D

Pamiętaj:

• zjadaj 6 posiłków w czasie doby
• spożywaj je o stałych porach
• spożyj posiłek w około 30 minut po każdym
wstrzyknięciu insuliny
• naucz się obliczać wymienniki węglowodanowe
w posiłkach (patrz część 2 i 3)

SKŁAD DIETY
Dieta cukrzycowa, podobnie jak w żywieniu zdrowego człowieka, zawiera wszystkie składniki pokarmowe, a więc węglowodany, białka, tłuszcze,
witaminy i sole mineralne

węglowodany
Powinny pokrywać 55-60% ogólnego zapotrzebowania energetycznego.
Węglowodany dzielimy na proste i złożone.

Unikaj: spożywania węglowodanów prostych (cukrów prostych), cukru, miodu, dżemu, słodyczy, które powodują wzrost poziomu cukru we krwi.

Źródłem węglowodanów powinny być dla Ciebie
głównie:

• produkty zbożowe
szczególnie te bogate w błonnik (np: razowe pieczywo, kasza gryczana) oraz nasiona roślin strączkowych (fasola, groch, soczewica).

• warzywa

spożywaj Je w ilości 350 - 500 g na dobę. Mają one niewielką wartość energetyczną, dają uczucie sytości, są źródłem witamin, soli mineralnych i błonnika

jedz surówkę do każdego posiłku !

• owoce
spożywaj je w ilości 200 - 300 g na dobę (pamiętając o wliczaniu ich do ustalonej ilości wymienników węglowodanowych w danym posiłku).

Są one także dobrym źródłem błonnika pokarmowego.

Pamiętaj aby te same posiłki (np. śniadania) w ciągu kolejnych dni były zbliżone pod
względem zawartości węglowodanów, co zmniejszy wahania cukru we krwi w ciągu
doby.

Najprostszym sposobem obliczania węglowodanów w diecie jest system wymienników węglowodanowych (WW)

białko

Powinno pokrywać 10-1 5% (wyjątkowo 20%) zapotrzebowania energetycznego.

Białko pochodzenia zwierzęcego powinno stanowić u osób dorosłych 30 - 50% białka ogółem

Unikaj wieprzowiny, tłustego drobiu (gęsi, kaczki). Spożywając produkty białkowe (np. mleko, wędliny,
sery) pamiętaj, aby zawierały jak najmniej tłuszczu.

Dobrym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego dla Ciebie są np. ryby morskie, drób chudy bez
skóry, cielęcina, chude wędliny, mleko i przetwory mleczne odtłuszczone.

tłuszcze

Powinny pokrywać mniej niż 30% zapotrzebowa-
nia energetycznego

• Ogranicz ilość spożywanego tłuszczu. Jego nadmiar sprzyja rozwojowi miażdżycy i powoduje szybki przyrost masy ciała.

• Ogranicz spożycie cholesterolu (mniej niż 300 g na dobę) - jest to związek, który zwiększa możliwość wystąpienia miażdżycy.
Produkty bogate w cholesterol to np podroby, masło, śmietanka kremowa, żółtko jaja kurzego (nie należy spożywać więcej niż 2 jaja w tygodniu).

• Uważaj na tłuszcze "ukryte", zawarte w tłustych mięsach, serach, mleku (np 1 parówka zawiera 1 2 g tłuszczu)

Wśród tłuszczów zaleca się spożycie olejów roślinnych i rybnych, a ograniczenie masła i smalcu.

Przygotowując potrawy pamiętaj:
• nie rozgotowuj produktów zbożowych i jarzyn "na miękko" - potrawy bardziej rozgotowane
powodują szybszy wzrost cukru we krwi
• stosuj: gotowanie w wodzie i na parze, pieczenie w pergaminie, duszenie (z dodatkiem jak
najmniejszej ilości tłuszczu)
• przy podprawianiu potraw używaj chudego mleka, kefiru, jogurtu zamiast śmietany i zasmażek
• unikaj potraw smażonych
• ogranicz spożycie soli kuchennej
• Unikaj słodkich płynów (szczególnie między posiłkami). Można je spożywać tylko przy
objawach niedocukrzenia.

Uwaga:

Spożycie mleka na śniadanie u wielu osób jest powodem podwyższenia wartości cukru we krwi po śniadaniu (lepiej wówczas, abyś pił mleko np. wieczorem).

Jeśli chcesz prawidłowo kontrolować swoją
cukrzycę:

przestrzegaj podstawowych zasad żywienia w cukrzycy
często kontroluj poziom cukru we krwi i nabieraj własnych doświadczeń
kontroluj swoją wagę raz w tygodniu

Scarlett
28-03-2010, 13:38
Fajnie Helenko, super.:)
Przed obiadem, po małym śniadanku tj. serek twarogowy, wiejski li tylko, 3 godz. po - wynik 103

Scarlett
28-03-2010, 13:43
# Produkty zalecane w diecie: Każde pieczywo, ale część dziennej diety w postaci chleba razowego,
# 2 % mleko, mleko w proszku odtłuszczone, ser biały twarogowy (chudy),
# Mięso, drób, ryby - nie tłuste,
# Wędliny tylko chude: kiełbasa szynkowa wołowa lub wieprzowa, szynka, polędwica,
# Masło w ograniczonej ilości,
# Cukier w bardzo ograniczonej ilości lub całkowita eliminacja,
# Olej rzepakowy, sojowy, słonecznikowy, oliwa, masła roślinne, wysokogatunkowa margaryna, majonez domowy.


# Produkty zabronione w diecie: Mleko pełne, mleko w proszku pełne, ser biały tłusty, ser żółty i topiony,
# Żółtko jaja,
# Mięso, ryby, drób tłusty, wątroba, mózg, nerki,
# Wędliny wieprzowe tłuste, pasztety,
# Masło w przeciętnych lub dużych ilościach, śmietana,
# margaryna (poza wymienionymi jako dozwolone), smalec, słonina, łój wołowy i barani,
# Cukier, wszystkie wyroby i przetwory z cukrem, miód.

sellenhel
28-03-2010, 13:45
Fajnie Helenko, super.:)
Przed obiadem, po małym śniadanku tj. serek twarogowy, wiejski li tylko, 3 godz. po - wynik 103
No to super taki wynik po Twarożku bo twarożki lubią podnosić więcej,może wykonałaś jakiś wysiłek że taki fajny wynik.
Pozdrawiam Cię Elu i jeśli nie pada to spacerek powinien być też. :D

sellenhel
28-03-2010, 14:48
Hipoglikemia jest często doświadczana jako nieprzyjemne uczucie braku kontroli nad sobą. Jest to oczywiście prawdą, gdyż mózg nie może sprawnie funkcjonować bez glukozy. Jedne osoby czują się bardzo podenerwowane, inne mogą wyglądać na chore lub śpiące. Czasem osoby z hipoglikemią mogą zachowywać się zaskakująco, robić rzeczy bardzo dziwne. Chociaż osoby z cukrzycą niekiedy mają świadomość, że doświadczają objawów hipoglikemii, ale nie są zdolne do zjedzenia lub wypicia czegoś. Jest istotne zatem, aby członkowie rodziny oraz przyjaciele lub koledzy potrafili rozpoznać hipoglikemię u osoby z cukrzycą, aby w razie potrzeby mogli udzielić niezbędnej pomocy.

Jakie mogą być objawy hipoglikemii?

Każda osoba chora na cukrzycę może odczuwać hipoglikemię w odmienny sposób. Aby poznać swoje indywidualne objawy hipoglikemii warto mierzyć stężenie glukozy we krwi zawsze, gdy pojawią się objawy, które wiemy, że mogą towarzyszyć hipoglikemii lub, gdy samopoczucie jest „inne". Jest to szczególnie ważne u osób ze świeżym ujawnieniem cukrzycy. Objawy hipoglikemii zazwyczaj dzieli się na 2 grupy: Powodowane przez układ nerwowy oraz przez adrenalinę :

* drżenie
* niepokój
* przyspieszone bicie serca
* drętwienie warg, języka, palców
* drażliwość
* głód
* nudności
* bladość skóry
* zimny pot

Objawy ze strony mózgu w odpowiedzi na hipoglikemię:

* uczucie słabości, zmęczenie
* zaburzenia koncentracji
* zaburzenia pamięci
* zaburzenia mowy
* uczucie gorąca
* zaburzenia chodu
* ból głowy
* problemy z oceną sytuacji
* zaburzenie widzenia barw
* senność
* zaburzenia świadomości
* drgawki

Scarlett
28-03-2010, 15:33
Helenko, a ja od jakiegoś czasu czuję wielką słabość. Brakuje mi sił. Wszystko robię z wielkim wysiłkiem ze strony fizycznej jaki i psychicznej.
Jutro idę do znachora niech coś powie. Jak dalej to mam leczyć, bo jak pisałam, doktor kazała mi brać glukobay 100, tylko rano, a ja myślę, że to już za mało.
Na spacerek pójdę za godzinkę z pieskiem.:)

sellenhel
28-03-2010, 15:39
Helenko, a ja od jakiegoś czasu czuję wielką słabość. Brakuje mi sił. Wszystko robię z wielkim wysiłkiem ze strony fizycznej jaki i psychicznej.
Jutro idę do znachora niech coś powie. Jak dalej to mam leczyć, bo jak pisałam, doktor kazała mi brać glukobay 100, tylko rano, a ja myślę, że to już za mało.
Na spacerek pójdę za godzinkę z pieskiem.:)
Elu a może zmień znachora :D jeśli ta pani doktor jest niekompetentna :rolleyes: No i przede wszystkim kontroluj całodobowo poziomy,zapisuj,mierz sobie ciśnienie,zbadaj też cholesterol bo może jest za wysoki. Przyjemnego spacerku życzę ,u mnie leje niesamowicie to siedzę w domu. :rolleyes:

sellenhel
28-03-2010, 18:13
Elu mam parę filmików,może cię zainteresują :)

http://www.youtube.com/watch?v=UTWthb5yiSY

http://www.youtube.com/watch?v=5OqrPCj0gNU

Scarlett
28-03-2010, 18:31
Helenko dzięki, ale coś mam z głośnikami.
Jak się uporam to widziałam na yt wiele takich filmików.
Dzięki.

sellenhel
28-03-2010, 21:18
W sposobie odżywiania chorzy na cukrzycę powinni zwracać uwagę przede wszystkim na to, co jest w ich przypadku niedozwolone. Tak więc nie powinno się spożywać mąki żytniej, świeżego pieczywa tak samo jak i razowego, grzanek smażonych na tłuszczu, potraw z mąki smażonych i odsmażanych, jak na przykład naleśników i pasztecików.

Zabronione są również sery tłuste, topione, żółte i pleśniowe. Na czarnej liście znajdują się też słonina, smalec, boczek, łój, i tłuszcze, które w temperaturze pokojowej mają stałą postać. Generalnie wśród mięs zakazane są mięsa tłuste takie, jak wieprzowina, podroby, baranina, pasztety, duszone i pieczone z tłuszczem, tłuste gęsi, kaczki i wątróbka. Unikać należy też takich przypraw jak ocet, kostki bulionowe oraz ostrej papryki. Nie powinno się spożywać również grochu, fasoli, soczewicy i bobu. Zabroniona jest też śmietana.

Tak - cukrzyca to niestety w większości same zakazy. Nie wolno spożywać miodów, dżemów, konfitur, marmolad, syropów, czekolad, napojów gazowanych, które jak pamiętamy można po prostu nazwać 7%-owym roztworem cukru.
Cukrzyca nie oznacza na szczęście śmierci głodowej. Można jeść wymienione niżej produkty (w ograniczonych ilościach):
1. ciemne pieczywo z mąki pszennej lub pieczywo czerstwe
2. grzanki pieczone bez tłuszczu
3. gotowane potrawy z mąki jak na przykład kluski
4. kasze i ryże
5. zsiadłe mleko, kefiry, jogurty
6. herbatę z mlekiem, kawę zbożową z mlekiem (bez cukru)
7. chude mięsa, jak np. wołowinę, cielęcinę, dziczyznę, polędwicę, szynkę
8. chude ryby (sandacz, dorsz, szczupak, karp)
9. ziemniaki gotowane (po obraniu jak i przed), ziemniaki pieczone w skórce
10. gruszki, banany, winogrona, suszone owoce

Oraz bez ograniczeń:
1. szparagi, kapustę (świeżą i kwaszoną),
2. kalafiory, szczypiorek, cykorię,
3. boćwinę,
4. ogórki świeże, kwaszone, konserwowe,
5. szpinak, dynię, brokuły, sałatę,
6. paprykę, pomidory, pory, marchew, rzodkiew, rabarbar,
7. cebulę, selery, korzeń pietruszki, rzepę,
8. fasolkę szparagową, zielony groszek,
9. dojrzałe owoce.

Scarlett
28-03-2010, 21:27
Helenko, z taką dietą można żyć.
Jest bardzo przyjemna, a zwłaszcza podobają mi sie te warzywa, które uwielbiam. Może za mało je jadam, ale sie psotaram.
Mięsko to ja sobie robię w piekarniku, w rękawie takie na chleb, oczywiście ciemny.
Kupuje karkówkę, albo coś tam i piekę.
Nie robię już żadnych zawiesistych sosów i grubych kotletów. W zasadzie nie jem nic smażonego.

Lubię zjeść sobie twarożek i rybkę z puszki jak nie mam zamrożonej.
Moją wadą jest to, że nie jem regularnie, nigdy tak nie jadłam.
Jestem pod tym względem nie systematyczna niestety, a tu Jolina pisze, że wskazane jest 6 małych posiłków hm.:rolleyes:

sellenhel
28-03-2010, 21:36
Elu i to jest właśnie błąd,musisz nauczyć się systematyczności,juz pisałam wcześniej że musimy się zdyscyplinować,twarożki wybieraj te mniej tłuste,mleko też.
Z kolei rybki tłuste są wskazane bo zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega3,to są kwasy które wspomagają układ krązenia.Lepiej zjadać kilka małych posiłków niż jeden duży.Dziś Elu już się wyłączam bo jutro czeka mnie ciężki dzień i będę dopiero pod wieczór.Życzę dobrej nocy i zajączka zostawiam,pa do jutra.

http://i44.tinypic.com/dcvatl.jpg http://i41.tinypic.com/11avb75.gif

Scarlett
28-03-2010, 21:41
Pa, pa Helenko.
Dzięki za fajny dzień.

Jolina
28-03-2010, 21:50
Wpadłam tylko na chwileczkę, nawet nie chciałam pisać postu, ale po przeczytaniu w dozwolonych pokarmach , ze ziemniaki można jeść. Tymczasem, gdzieś tydzień temu, na jakimś watku przeczytałam , ze ziemniaki...w żadnym przypadku. Bo porcja ziemniaków , to tyle co porcja ciasta.Gdyby nie to że bardzo dziś szczypią oczy, poszukałabym tego tekstu,
aby nie być gołosłowna. Jest jeszcze kilka sprzeczności, nie będę ich jednak wymieniać, bo to temat tasiemiec.
Dietetyczka w szpitalu dała najnowsze broszurki przy wypisie męża, mam książki, nie mówiąc już o broszurkach starszych , które maż otrzymywał w klubie cukrzyków, internet...a im więcej wiadomości , tym mniej wiem, albo nie wiem ... kogo słuchać.
Na razie kończę i czytanie i pisanie. Coś ostatnio te moje oczy strajkują.
Dobrej Nocy.

eledand
28-03-2010, 22:07
Ja do obiadu gotuje;;;dwa ziemniaczki dla nas a następne dwa dla Psa.

Po ziemniakach podnosi się cukier,a po makaronie to sięga 3oo.
Bądż mądry i pisz wiersze.
Kiedyś na innym wątku popisałam że;Lekarze mają zabronione uświadamiać pacjentów,co mają i ile jeść.To pacjęnci pobierali by mniej insuliny i tu Pies pogrzebany.
Na początku leczenia u mnie insuliną brałam 1x dziennie wieczorem 2o jednostek,a po zmianie diety potrzebuje tylko 8.
Insulina Levemir kosztuje 5ozł.jedna fiolka czyli 100% płatności.Lekarka moja po obejrzeniu zeszycika pomiarów ,aż oczy otwarła szeroko ze zdziwienia.:D

Scarlett
29-03-2010, 08:20
Witajcie, rano na czczo - 103.
Ja także gdzieś czytałam, że ziemniaki nie bardzo:rolleyes:
Dobrego dnia.
Znalazłam

http://www.pompiarze.pl/cukrzyca/10-mitow-na-temat-cukrzycy/

Jolina
29-03-2010, 10:16
Podobnie jak wczoraj , rano na czczo .....94.
Sagelko, widzę ,że watek zatraca pierwowzór, tu mieliśmy podawać pomiary, i spostrzeżenia Proponowałam , aby do rannych pomiarów dodać wieczorowe. Nikt mnie nie poparł. W dalszym ciagu uwazam , ze było by to korzystne.
No i ten watek zaczął dublować wątek ZAŁOŻONY PRZEZ SELLENHEL Powstało pomieszanie wątków.
Może jednak zostańmy przy wątku SELLENHEL, z przepisami , informacjami, dobrze spełniał swoja powinność.
A ten wątek Sageli ...czysto informacyjny co do stanu cukru i drobnych uwag,, poszerzony jak wspomniałam o pomiar wieczorowy.

Albo , połączyć oba' w jeden , choć wtedy pomiary będą gubiły się w śród obszerniejszych postów...
Proszę , rozważcie moja propozycje.
Pozdrawiam.

Nika
29-03-2010, 10:35
Też mi się wydaje,że powinno się połączyć oba watki.Diabetycy nie będą się gubić w natłoku informacji.

Anna G
29-03-2010, 11:01
Popieram, poniewaz juz sie pogubilam i nie wiem, gdzie mam czego szukac. POLACZYC!!!!!

Anna G
29-03-2010, 11:05
Helenko, tak bardzo nas wspierasz przepisami i jestesmy Ci bardzo wdzieczni, bo nikt nie potrafi konkretnie sprecyzowac, co mozna, a co nie! Zreszta wiadomosci dotyczace slodkich sa tak rozne, ze najlepiej opierac sie na recepturach ludzi, ktorzy sami z nich korzystaja!

Scarlett
29-03-2010, 12:07
Tak trzeba połączyć, bo ja tego pierwszego nigdzie nie znalazłam.
Nie ma sprawy, będzie ład na forum.

eledand
29-03-2010, 12:11
Witam i pozdrawiam.Rano nie mierzyłam cukru,ale zmiana chleba i już po śniadaniu po 2-ch godzinach 22o wartości.

Piekarzom pourywać,co za dziadostwo dodają do chleba,konserwanty,marczew buraczane wysłodki i całą gamę cudości.

Scarlett
29-03-2010, 12:38
Byłam u Pani Doktor z rozpiską wyników.
Pocieszyła, że nie jest tak źle.
Tylko kazała więcej chodzić na spacery,
a ja do niej, a z kim?????:rolleyes:

Nika
29-03-2010, 13:34
Mozna z pieskiem..musi 3 razy dziennie trawkę obwąchać..

sellenhel
29-03-2010, 17:28
Podobnie jak wczoraj , rano na czczo .....94.
Sagelko, widzę ,że watek zatraca pierwowzór, tu mieliśmy podawać pomiary, i spostrzeżenia Proponowałam , aby do rannych pomiarów dodać wieczorowe. Nikt mnie nie poparł. W dalszym ciagu uwazam , ze było by to korzystne.
No i ten watek zaczął dublować wątek ZAŁOŻONY PRZEZ SELLENHEL Powstało pomieszanie wątków.
Może jednak zostańmy przy wątku SELLENHEL, z przepisami , informacjami, dobrze spełniał swoja powinność.
A ten wątek Sageli ...czysto informacyjny co do stanu cukru i drobnych uwag,, poszerzony jak wspomniałam o pomiar
wieczorowy.
Albo , połączyć oba' w jeden , choć wtedy pomiary będą gubiły się w śród obszerniejszych postów...
Proszę , rozważcie moja propozycje.
Pozdrawiam.

Jolino to nie ja zakładałam ten wątek tylko Ty właśnie go zakładałaś,ośmieliłam się na nim pisać bo to temat rzeka i dużo chętnych zaglądało i czytało ten wątek Który Ty sama nazwałaś "Cukrzyca". Ja już Eli wspominałam o tym właśnie wątku,nie wiem czemu on gdzieś zniknął.
Co do jedzenia Ziemniaków to są różne szkoły bo nie ma czegoś takiego w diecie cukrzycowej że jest coś zabronione ale sa produkty niewskazane.Wolno jeść w małych ilościach a każdy człowiek jest na tyle świadomy żeby sobie pewne rzeczy ograniczać.I ma rację Eleland że po makaronie ma 300 bo wszystkie produkty mączne i skrobiowe jakimi są ziemniaki to są węglowodany.Jeśli zjesz do obiadu
50g ziemniaków czy makaronu,2lub 3 pierożki lub 1 naleśnika to nic się nie stanie ale poobserwujcie swoje cukry 2 godz.po posiłku i sami się przekonacie jak się sprawy mają.
Jolino to właśnie Sagela mnie zachęciła żebym dzieliła się wiadomościami co też czyniłam a nie wiedziałam że jeśli ktoś zakłada wątek to jest to wątek zamknięty. :rolleyes:

Asia50
29-03-2010, 19:26
Tez mam duzy problem z cukrzycą. Bardzo chętnie bede korzystała z porad. Ta piramida cukrzycowa jest bardzo ciekawa. I tak jak koleżanka starAnna, uważam ,że najlepsze sa przepisy sprawdzone, stosowane przez zainteresowane osoby. Bo z tych książkowych, trudno coś wybrać i nie na recisty kieszeń.

sellenhel
29-03-2010, 19:47
Tez mam duzy problem z cukrzycą. Bardzo chętnie bede korzystała z porad. Ta piramida cukrzycowa jest bardzo ciekawa. I tak jak koleżanka starAnna, uważam ,że najlepsze sa przepisy sprawdzone, stosowane przez zainteresowane osoby. Bo z tych książkowych, trudno coś wybrać i nie na recisty kieszeń.
Asiu sprecyzuj dokładniej co Cię konkretnie interesuje a postaram się pomóc.Pozdrawiam Cię :D

gostbiker
29-03-2010, 23:05
ani nikogo z moich bliskich, to z dużym zainteresowaniem przeczytałem wszystkie zamieszczone tutaj posty. Podoba mi się bardzo Wasze aktywne podejście do tej choroby i duża wiedza o niej. A dieta zalecana przy niej oraz wskazania odnośnie trybu życia (ruch) mają, wydaje się, charakter uniwersalny i stosują się chyba dla wszystkich, niezależnie od
wieku i stanu zdrowia. Szkoda tylko, że na ogół uświadamiamy to sobie, gdy choroby poczynią już jakieś spustoszenia w naszych organizmach. Życzę wytrwałości l

Scarlett
30-03-2010, 07:43
Wczoraj byłam u P. Doktor. Z wyników wyszło, że nie jest źle, no i na szczęście.
Dziś na czczo 93 - ok.
Trzeba stosować dietę i jak tu
przez święta nie zjeść dobrej wielkanocnej baby bubububu:rolleyes:

Wczoraj to sobie ugotowałam ryżu brązowego, pierś z kurczaka i surówkę na oleju:rolleyes:
A dziś kasza gryczana i będzie dobrze.
No to jak jeść pyrki, czy nie, czy w granicach rozsądku?

Nika
30-03-2010, 08:22
na forum jest pożyteczna pod warunkiem,że będziemy opierać się na wiadomościach zdobytych od siły fachowej-lekarza, dietetyczki.Kupiłam dzisiaj czasopismo "Diabetyk" i w artykule dr Krystyny Knypl przeczytałam taką oto informację:
"Pamiętajmy więc, żadne dane statystyczne, żadna informacja o chorobie czy sposobie leczenia zaczerpniete z internetu/.../ nie są tożsame z konsultacją lekarską i nie powinny zastępować właściwego postępowania diagnostycznego".
Jeśli cukrzycy mają się kierować indeksem glikemicznym w układaniu swej diety,nie powinni jeść ziemniaczków-jedynie młode ziemniaki,sporadycznie,w ilości 1 sztuka do obiadu.Dieta ma opierać się na znacznym ograniczeniu węglowodanów,cukru,tłuszczu oraz ilości jedzonka na talerzu.Bardzo ważna jest regularnośc małych posiłków co 3 godz.Taką informację uzyskałam od swojej lekarki.

Scarlett
30-03-2010, 08:36
A widzisz niko, super informacja.
Krótka, treściwa i zapadnie w pamięć.
Dzięki.

Asia50
30-03-2010, 10:54
Mój problem to w zasadzie nie dotyczy mnie ,tylko mojej podopiecznej. Najgorzej właśnie z z przygotowywaniem posiłków.
Nie jestem pod tym kątem przeszkolona, pomagam w zasadzie
bezinteresownie ,jednak sama z siebie uznała ,ze chce za usługi płacić. Tym samym ja poczuwam sie do tego , że by była zadowolona. Ta pani nie precyzuje co mam przygotowąc do jedzenia,a ja nie wiem co moze. Np. mówi że chce zupę grochową, albo łatki kukurydziane, na podwieczorek.
Czytam porady i warzywa oraz kasze nie nie rozgotowane, a ona
nie ma uzebienia. wyrwanen dwa chore zeby, nie trzyma sie protezka, Górną złamała przy myciu, Nie ma mowy o dentyście, zreszta prawie nie choczi, to się nie dziwię. Ale dla mnie problem, bo nie może gryżć. Wszystko mmusi być miękkie.Szynk,ę krajam drobniutko, albo trę na dużych oczkach tarki.
Chętnie ,je zupy mleczne,ale chce rozgotowane i czy może tak co dzień jadać. Gotuje przeważnie lpłatki owsiane, kaszkę kukurydzianą, kasze jeczmienną.,jaglana.
Nie chce za duzo naraz przynudzac.
Ijeszcze może,,,jakie soki , daję np. warzywny, greyfrutowy.

sellenhel
30-03-2010, 18:15
Jeśli cukrzycy mają się kierować indeksem glikemicznym w układaniu swej diety,nie powinni jeść ziemniaczków-jedynie młode ziemniaki,sporadycznie,w ilości 1 sztuka do obiadu.Dieta ma opierać się na znacznym ograniczeniu węglowodanów,cukru,tłuszczu oraz ilości jedzonka na talerzu.Bardzo ważna jest regularnośc małych posiłków co 3 godz.Taką informację uzyskałam od swojej lekarki.

Tak Niko i to jest bardzo ważne i dlatego ujęłam to w ramkę.
Co do ziemniaczków to już pisałam że w porcji 50g i to jest jeden nieduży ziemniaczek jeśli ktoś sobie nie wyobraża życia bez ziemnaczków.Ja osobiście od lat nie jadam ich wogóle ale to że ja ich nie jem to nie muszą wszyscy tak robić.Wolę warzywka w każdej postaci jedynie co nie potrafię sobie odmówić to placki ziemniaczane od czasu do czasu,wiem że "grzeszę" wtedy ale plackom nie umiem się oprzeć. ;)

sellenhel
30-03-2010, 18:32
Ijeszcze może,,,jakie soki , daję np. warzywny, greyfrutowy.

Asiu teraz odpowiadam na Twoje pytania.Pisałam już wcześniej że wszystko co jest bardzo przetworzone ma wyższy indeks glikemiczny niż żywność nie przetworzona.Musli zalane tylko ciepłym mlekiem ma niższy IG niż rozgotowane płatki owsiane ale wiadomo że przy musli musimy dobrze szczęką pracować a jeśli Asiu Twoja podopieczna ma problemy z gryzieniem to niestety siła wyższa musisz podawać jej produkty przetworzone na miękko.Ja osobiście bardzo lubię mannę na mleku ale nie jadam jej z tego względu że kasza jest produktem wysoko węglowodanowym tak jak wszystkie produkty mączne pszenne .
Jeśli nie ma innego wyjścia żeby Twoja podopieczna załatwiła sobie sprawę protez szczękowych to musisz jej podawać do jedzenia wszystko miękkie tylko niech te posiłki nie bardzo obfite ale częstsze,5 do 6 razy dziennie małe posiłki niech je .

Scarlett
30-03-2010, 22:33
O godz, 22.00 - 110
Pełna dyscyplina żywieniowa.
Idę lulu i Wam życze dobrej nocy.
Helenko, dzięki za info.

eledand
30-03-2010, 23:49
wG MNIE A hELENKA wyjaśni więcej jutro,wieczorem 110 jest trochu za malo i w nocy bedzie zCiebie głód meczyc>Cukrzyk nie powinien być głodny i .

ZAWSZE I WWWSZEDZIE MIEC CUKIER GRONOWY____


I PRAWDZIWA COCO____COLA.

Pisałam o Kartoflach---każdy to musi na swoim organiżmie wypróbować.Nie mowie że ja niem 3 kotletów -,ale z ciutkiem chleba --bo węglowodany są organizmowi potrzebne i ORGANIZM --NAWET PO SPOŻYCIU SAMEGO MIĘSA I SAŁATEK UPOMNI SIE O KROMWCZKĘ CHLEBA.

eledand
31-03-2010, 00:00
dopowiadam,po trochu.110 jest cukru trochę na nockę za mało--jutro wyjaśni to Tobie "Sagelo" Helenka.
Przy takim na noc cukrze,bedzie Cie męczył nocny głód.
Powinnaś w Aptece kupić"Cukier Gronowy" i mieć go wszędzie i Coca -colę. Tak, tak prawdziwą Cocę.Gdy bedzie Tobie słabo napij sie szklankę i za 10,minut przejdzie słabośc.Zapamiętaj.

Pisałam,wiele razy o Kartoflach i innych węglowodanach:czyli o ryzu ,Makaronie,Kaszy.Należy zwrócić osobiście uwagę co akiemu organizmowi pasuje.Jeden pożre jak ja kartofli i śpi..
Jeżeli uważacie,-że piszę BZDURY TO NA TEN WATEK JUZ NIE WCHODZE> ZEGNAM>>>>>>>>>>>>.

Asia50
31-03-2010, 10:22
Ewo,no co Ty.
Przecież nie przeczytałam , czegos takiego, ze piszesz bzdutru. Ja sobie bardzo cenię takie rady doswiadczone na sobuie. Bo te internetowe i ksiązkowe sa i zawiłe , ale często nie zyciowe.
Nie zaesze nauka idzie w parze z praktyka.
W dalszym ciągu nie wiem jakie soki mam podawać , czy moze wcale. Nic też Sellenhel nie odpisała co do zup o które pytała.
Może Ty Ewo albo inna cukrzyczka podpowie mi jakie zupki mam gotować, bo choć jedna w tygodniu musi być.

Pozdrawiam.

Asia50
31-03-2010, 10:37
Niko, to dlaczego w szpitalu, cukrzykom podaje się ziemniaki.
Ja podaję najwyżej zaz dwa razy w tygodnoiu, po jednym,ziemniaczku,bo jada mało , do tego więcej warzyw
niz ziemniakow.
Niko, ta Pani jada nie musli, o jakich piszesz, bo w nich są twarde kawałki suszonych owoców. Ale normalne płatki kukurydziane, " CORN FLAKES "firmy Nestle.
Po zalaniu zimnym mlekiem , robią sie szybko miękie już w ustach a nawet w miseczce. Bardzo je lubi, jadała kiedyś na pierwsze sniadanie.
Mnie chodziło o to czy ze względu na cukier może je zjadac.
Czy nie podnoszą cukru.

Scarlett
31-03-2010, 11:59
dopowiadam,po trochu.110 jest cukru trochę na nockę za mało--jutro wyjaśni to Tobie "Sagelo" Helenka.
Przy takim na noc cukrze,bedzie Cie męczył nocny głód.
Powinnaś w Aptece kupić"Cukier Gronowy" i mieć go wszędzie i Coca -colę. Tak, tak prawdziwą Cocę.Gdy bedzie Tobie słabo napij sie szklankę i za 10,minut przejdzie słabośc.Zapamiętaj.

Pisałam,wiele razy o Kartoflach i innych węglowodanach:czyli o ryzu ,Makaronie,Kaszy.Należy zwrócić osobiście uwagę co akiemu organizmowi pasuje.Jeden pożre jak ja kartofli i śpi..
Jeżeli uważacie,-że piszę BZDURY TO NA TEN WATEK JUZ NIE WCHODZE> ZEGNAM>>>>>>>>>>>>.
Kochana, no przestań.
Wymieniamy doświadczenia i tu musi wszystko grac jak w glukometrze po prawidłowej diecie:)

Jolina
31-03-2010, 12:33
http://img150.imageshack.us/img150/1230/3au7.gif Witam wszystkich wpisujących się.
Pomiar cukru rano....84 .

.

eledand
31-03-2010, 16:42
Witam i musiałam wczoraj coś żle zrozumieć,i dlatego tak napisałam i;
Przepraszam.Sama jestem od tygodnia chora,kaszląca i osmarkana i alergiczna..

Zaglądnijcie do Książek na necie;
Christian B.Allan"Zycie bez pieczywa" można ściągnąć z Internetu-ja tą książkę kupiłam,koszt 29.-

Druga książka to Gillian McKeith "Jesteś tym co jesz".:confused: koszt to 41,-

Prefekt
31-03-2010, 18:28
Przypadkiem przewertowałem wątek i ogarnęła mnie zgroza. Przestańcie leczyć się nawzajem!!! Jestem cukrzykiem od 30 lat i wiem, że tylko jena wypowiedź była sensowna: w żadnym wypadku nie należy stosować
porad z internetu! TYLKO LEKARZ DIABETOLOG może udzielić porady.

Scarlett
31-03-2010, 18:30
Skoro tak, to może się włączysz co?:rolleyes:

sellenhel
31-03-2010, 18:45
110 jest cukru trochę na nockę za mało--jutro wyjaśni to Tobie "Sagelo" Helenka.

Ewo powiem Ci tak; dla słodkich na insulinie o 22-j to by było trochę mało,ale jeśli ktoś jest na tabletkach dopiero to te 110 to nie jest źle.Inne są wartości dla ludzi na insulinie a inne na tabletkach,bywa tak czasami że wieczorem jest poziom cukru dobry,potem przez całą noc nic nie jemy a rano na czczo ten cukier jest o wiele wyższy.Poobserwujcie to sobie i wtedy poznajemy swój organizm lepiej,jeśli budzicie się w nocy to warto zmierzyć sobie poziom o 3.30.

Prefekt
31-03-2010, 18:52
"Podłączyłbym się" do Ciebie pod warunkiem, że jeszcze możesz...:D ;)

Scarlett
31-03-2010, 18:59
Łoj mogę, mogę panocku, tylko nie chciałam się chwalić.
Taka skromnisia ze :D :D :D mnie
Wracajmy do cukrzycy dobrze???

sellenhel
31-03-2010, 19:14
Elu chcieliście łączyć wątki i nie wiem czy wkleić przykładowy jadłospis czy dalej tylko pomiary są wklejane? :)

Prefekt
31-03-2010, 19:44
Utwierdzam się w przekonaniu, że Ty możesz... w każdym temacie. Przynajmniej tak Ci się wydaje.:rolleyes:

Scarlett
31-03-2010, 20:52
Prefekciku, perferciku, ile masz w dowodziku, co????I nowe sobie
zadaję pytanie
Czy to pokusa?
Czy to jest
wyzwanie?

Michał Zabłocki

Scarlett
31-03-2010, 21:46
Helenko na noc mierzyłam i mam 99 tj, 2 godz. po posiłku.
Chyba dobrze co???

sellenhel
31-03-2010, 21:52
Helenko na noc mierzyłam i mam 99 tj, 2 godz. po posiłku.
Chyba dobrze co???
Elu nie jest źle ale jesli nie będziesz jeszcze spała to zmierz sobie tak wyrywkowo o 24-j i o 3,30 i będziesz widziała czy występują spadki czy też idzie w górę tak jak pisałam wcześniej już.Elu mam przygotowane jadłospisy ale nie wiem czy jesteście zainteresowane . :)

Gabi K.
31-03-2010, 23:52
ja jestem zainteresowana,
mam w domu diabetyka,
który od 23 lat
ma niewyrównaną cukrzycę,
"zdobytą" po zapaleniu trzustki.

Jolina
01-04-2010, 00:40
Jeśli chodzi o mnie, to jestem za jadłospisami i za podawaniem pomiarów cukru. Jedno i drugie jest ważne i na pewno będą zainteresowani....bo to temat... rzeka.
Tylko apeluję...o podawanie też wieczorowych pomiarów.

Jolina
01-04-2010, 01:05
Na pewno nie chodzi o lecenie się wzajemne, jak raczyłeś napisać.
A wzajemne dzielenie się nabytymi doświadczeniami , uważam ze wszech miar pożyteczne.
Ja przez prawie 20 lat choroby męża ale będącego na tabletkach, prawie nie odczuwałam ,że jest chory w domu. Nie miałam żadnych problemów.
Od czasu do czasu zmierzyłam cukier i to wszystko. A dieta ?, od przeciętna.
Cukier utrzymywał się w normie , nie było rygoru.
Co innego teraz , po wylewie, kiedy przeszedł na insulinę i zaostrzoną dietę.
Nie jest łatwo tak z dnia na dzień , zmienić przez lata utwierdzone nawyki i przyzwyczajenia.
Lekarz diabetolog udzieliła porady, owszem, przy wypisywaniu ze szpitala.
Przecież to był skrót telegraficzny, w stosunku do morza niewiadomych.
Iwcale nie chodzi mi o porady internetowe, co wyraźnie na początku zastrzeglam, bo takie kazda z nas mogła by tam sobie poczytać.
Przeciwnie, chodziło mi o SPRAWDZONE przez zainteresowane osoby.
Panie, które przez lata zajmują się przygotowywaniem posiłków, maja nie jednokrotnie lepsza wiedzę , niż diabetolog,, on zna z teorii , a dla mnie lata praktyki są ważniejsąa wskazówka, niż ta książkowa.

Jolina
01-04-2010, 01:12
Na pewno nie chodzi o leczenie się wzajemne, jak raczyłeś napisać.B o leczy insulina wzgl. tabletki, i my nie chcemy na nowo odkrywać Ameryki.
A wzajemne dzielenie się nabytymi doświadczeniami , uważam ze wszech miar pożyteczne.
Ja przez prawie 20 lat choroby męża ale będącego na tabletkach, prawie nie odczuwałam ,że jest chory w domu. Nie miałam żadnych problemów.
Od czasu do czasu zmierzyłam cukier i to wszystko. A dieta ?, od przeciętna.
Cukier utrzymywał się w normie , nie było rygoru.
Co innego teraz , po wylewie, kiedy przeszedł na insulinę i zaostrzoną dietę.
Nie jest łatwo tak z dnia na dzień , zmienić przez lata utwierdzone nawyki i przyzwyczajenia.
Lekarz diabetolog udzieliła porady, owszem, przy wypisywaniu ze szpitala.
Przecież to był skrót telegraficzny, w stosunku do morza niewiadomych.
I wcale nie chodzi mi o porady internetowe, co wyraźnie na początku zastrzegłam, bo takie każda z nas mogła by tam sobie poczytać.
Przeciwnie, chodziło mi o SPRAWDZONE przez zainteresowane osoby.
Panie, które przez lata zajmują się przygotowywaniem posiłków, maja nie jednokrotnie lepsza wiedzę , niż diabetolog,, on zna z teorii , a dla mnie lata praktyki są ważniejszą wskazówką, niż ta książkowa, teoretyczna.
To tyle na razie, i tego kierunku bedę sie trzymać.
Pozdrawiam.

mama2
01-04-2010, 06:57
chcialam pogratulowc wyboru tematu i wielu pozytecznych rad. Chyba stwierdzono u mnie cukrzyce. Musze jeszcze to sprawdzic. Bylam w strasznym szoku. Tu na tej stronie znalazlam wiele informacji. To wazne. Dziekuje i zycze zdrowia. Jeno wiem, nie dam sie tak latwo. Mam dla kogo zyc. Pozdrawiam

Scarlett
01-04-2010, 07:20
Rano, na czczo 98
Helenko proszę wklejaj przykładowe przepisy.
Niech ten wątek będzie pomocny i pełen rad.
Akurat Ty nie dajesz internetowych, tylko swoje z życia wzięte.
Nie mogę sobie nastawić budzika na 3.30, ponieważ drugi raz bym nie zasnęła.
Także korzystam z tego co tabletka mi daje, abym spała co najmniej do tej 7 rano.:)
Miłego dnia wszystkim.

Anna G
01-04-2010, 07:33
Witam pieknie, na czczo 137, a lekarz mowi, ze nie ma tragedii!

Scarlett
01-04-2010, 08:46
Anno, Heleka Mi Napisała Normy.
Rano Na Czczo To Od 80 Do 120.
134, To Już Sporo.

Nika
01-04-2010, 08:51
W sierpniu tego roku podczas rutynowego badania cukru na czczo/miałam 137, po posiłku 119-lekarka zaleciła mi najpierw miesiąc diety i badanie cukru na czczo w domu.Z dietą bywało róznie,więc dostałam Siofar 1 tabletkę przed posiłkiem wieczornym.Oprócz tego zazywam przed śniadaniem i obiadem po 2 tabletki Humavitu/wyciąg z białej morwy/.Skutek jest taki,że na czczo mam 115,105.Niestety,nie trzymam ściśle diety wg wskazań,bo pewnie byłyby lepsze wyniki.Podwyższony poziom cukru-tylko na czczo.Najlepiej byłoby mieć do 100.Sporo ostatnio czytałam wskazań dietetycznych i coś do mnie powoli dotarło...po świętach spróbuję je wdrożyć w życie.zobaczę,jaki będzie rezultat.

Nika
01-04-2010, 08:53
Najwiekszy problem mam z tym,żeby jeść regularnie co 3 godziny mały posiłek.Kalorycznie nie przekraczać dziennej normy 1500 kal/najlepiej 1200/.

sellenhel
01-04-2010, 17:47
Ja rano nie mam czasu wejść na seniorka i dlatego jestem zawsze wieczorem.Mój na czczo był dzis 104 to super ale w nocy o 24-j miałam spadek z typowymi objawami i musiałam zjeść małą przegryzkę.Dlatego w sanatoriach cukrzycy dostają drugą kolację do pokoju.
Poczytałam wszystkie posty i tak po kolei zacznę.
Elu jeśli nie ma takiej potrzeby i śpisz dobrze to w porządku,nie ma jeszcze problemu,bardziej te osoby na insulinie powinny sobie kontrolować o takich porach.Ale jeśli śpią sobie smacznie i nic ich ze snu nie wyrywa to też nie muszą sobie budzika nastawiać chyba że mają wieczorne za duże spadki.
Aniu te 137 to już trochę dużo ale nie ma tragedii.
Niko oby tak dalej jednak samo dyscyplina narzucona skutkuje.
Idą święta czas dla nas niedobry bo są pokusy ale czasami i "zgrzeszyć" trzeba ale tylko z umiarem.

Scarlett
01-04-2010, 17:56
Helenko masz rację, że święta są wielka pokusą, no bo się normalnie chce się potowarzyszyć przy kawcie i ciasteczku:rolleyes:
Damy radę:D

sellenhel
01-04-2010, 18:08
Dlaczego dieta powinna być przemyślana?
Spożycie starannie dobranych i przygotowanych posiłków pozwala choremu na cukrzycę typu 2 :
* utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi,
* uniknąć otyłości,
* przeciwdziałać powikłaniom cukrzycowym- chorobom stóp,
układu krążenia,mięśnia sercowego,nerek,narządu wzroku,

Jak jeść
Oprócz odpowiednio dobranego menu osoba chora na cukrzycę powinna pamiętać i kilku zasadach pozwalających na lepszą kontrolę glukozy we krwi.

Należy:

* Spożywać 5-6 posiłków dziennie,w małychporcjach,najlepiej o stałych porach.

* Nie podjadać pomiędzy posiłkami,dodatkowy posiłek można spożyć jedynie przed planowanym wysiłkiem fizycznym (np.spacer po górach,pływanie)

* Nie rezygnować z regularnych posiłków,aby nie dopuścić do gwałtownego spadku poziomu cukru we krwi.Ponadto ,po opuszczeniu posiłku następna porcja jest zwykle bardziej obfita,co z kolei może doprowadzić do szybkiego podniesienia poziomu cukru we krwi.

* Spożywać posiłki o podobnej kaloryczności,co zapobiegnie wahaniom stężenia cukru we krwi i przyczyni się do stabilności przebiegu cukrzycy.

* Jeść o odpowiednich porach,gdy pojawi się uczucie głodu,a nie wtedy gdy ma się na coś ochotę ze względu na atrakcyjny wygląd potraw.

sellenhel
01-04-2010, 18:52
Dla osób z cukrzycą typu 2

Pierwsze śniadanie

Płatki gryczane błyskawiczne _ 2 łyżki,30 g
Mleko 0 lub 0,5 tłuszczu -1/2 szklanki,125 ml
wrzące wlane do płatków;

Kanapka
Chleb pełnoziarnisty - 1 średnia kromka,50g
Margaryna miękka - 1 łyżeczka,5 g
schab pieczony chudy - 2 cienkie plasterki, 10g

Surówka z cykorii
Cykoria -kilka listków ;50g
Olej rzepakowy lub oliwa z oliwek -1,5 łyżeczki
Pomarańcza - 1 szt;100g
Herbata,kawa lub inny napój bez cukru - 1 szklanka
433 kcal;5,7 WW

Drugie śniadanie

Kanapka
Chleb graham - 1 średnia kromka, 50g
Margaryna miekka - 1 łyżeczka,5g
Pieczeń cielęca -2 cienkie plasterki,10g
Pomidor - kilka plastrów,30g
Kefir 0 lub 0,5 tłuszczu - 1/2 szklanki,125 ml
Woda mineralna lub inny napój bez cukru - 1 szklanka
206 kcal,2,9 WW

Obiad

Zupa z brukselki (przygotowana na wywarze z chudego mięsa lub tylko na wywarze z warzyw) Posypana natką

Włoszczyzna z małą ilością marchewki - 3 łyżki startej właszczyzny,50 g ,krótko gotowana;
Brukselka - kilka sztuk,50 g,
ziemniak - 1 średnia sztuka,90 g,
Udo z indyka ( bez skóry) - 100 g,uduszone z czosnkiem i majerankiem;
Olej rzepakowy lub oliwa z oliwek - 1 łyżeczka,5g
Kasza jęczmienna- 4,5 łyżki suchego produktu przed ugotpwaniem, 45 g,nierozgotowana;
Surówka z awokado
Awokado - 1/4 małej sztuki, 50 g
Orzechy włoskie - 4 sztuki, 20 g
Olej rzepakowu lub oliwa z oliwek - 1łyżeczka,5 g
Brzoskwinia - 1 mała sztuka ,100 g
Woda mineralna lub inny napój bez cukru - 1 szklanka
684 kcal ,5 WW

Podwieczorek

Makaron z białym serem i szczypiorem :

Makaron pełnoziarnisty - 30 g przed ugotowaniem,
Ser biały chudy lub póltłusty - 4 cienkie plastry ,80 g
Olej rzepakowy lub oliwa z oliwek- 1 łyżeczka,5 g
Posiekany szczypior,
Herbata miętowa lub inny napój bez cukru - 1 szklanka
265 kcal; 2,6 Ww

Kolacja

Chleb pełnoziarnisty _1,5 średniej kromki,75 g
Margaryna miękka - 1 łyżeczka,5 g
Łosoś w galarecie - 1 małe dzwonko,20 g
Marchew tarta - 1 średnia sztuka ,100 g
Olej rzepakowy lub oliwa z oliwek -2 łyżeczki,10 g
Kiwi - 1 średnia sztuka.100 g
Jogurt naturalny 0 lub o,5 % tłuszczu 5 łyżek,75 g
Jogurt potrzebny jest do surówki z marchewki
Herbata malinowa lub inny napój bez cukru - 1 szklanka
434 kcal; 5,5 WW

Wszystkie proporcje sa podane dla jednej osoby.

sellenhel
01-04-2010, 19:52
Chciałam zaznaczyć że jadłospis który podałam można sobie jeszcze indywidualnie modyfikować do swoich potrzeb ale chciałam uwizualnić jak ma to mniej więcej wyglądać pod względem ilościowym i kalorycznym.

Scarlett
01-04-2010, 20:00
Helenko, tyle tu jedzenia podałaś, że ja w :rolleyes: życiu tyle nie jadłam, w ciągu dnia.
Dziś dieta i 2 godzinki po obiedzie - 100
Nie jest źle.

sellenhel
01-04-2010, 20:40
Super Elu i tak trzymaj :) Elu to sie tylko tak wydaje że dużo ale spojrzyj jakie to skromne ilości.Takich jadłospisów mam jeszcze w zanadrzu trochę,mogę tylko zapewnić że są układane przez dietetyczkę specjalizyjącą się w żywieniu diabetycznym,
wszystkie materiały mam ze szkolenia o którym już wcześniej wspominałam.Być może że przez święta będę mało zaglądać na seniorka bo będę mieć gości.

Scarlett
02-04-2010, 06:53
Bardzo rano - 103
Jest dobrze.

Jak należy dbać o glukometr?Nie powinno się go upuszczać, zalewać jakąkolwiek cieczą. Jeżeli to jest reflektometr, to musimy sprawdzać, czy elementy układu optycznego są czyste. Trzeba dokładnie czytać dołączoną do aparatu instrukcję obsługi i stosować się do informacji w niej zawartych. Poza tym, warto zainwestować w dobre baterie (jeżeli są wymienne), wtedy unikamy ryzyka wylania baterii wewnątrz aparatu, a poza tym taki glukometr dłużej będzie funkcjonował.

Ważne jest też, aby aparat nie leżał w pobliżu silnych źródeł fal elektromagnetycznych, takich jak: telefon komórkowy, kuchenka mikrofalowa, telewizor czy głoś-nik. Mogą wówczas powstać błędy wynikające z zakłóceń. Niektóre glukometry są przed tym zabezpieczone - jeśli spotkają się z takimi zakłóceniami w trakcie pracy, to wyświetlą komunikat o błędzie. Wtedy należy zmienić miejsce i jeszcze raz wykonać pomiar.

Nika
02-04-2010, 08:30
przeczytałam,że diabetycy mogą jeść bez ograniczeń-ogórki,pieczarki,kapustę kiszoną,sałatę,rzodkiewkę,szpinak,kabaczki,cukinię ,kalafior,pomidory i paprykę.Natomiast należy zachowac umiar z - burakami,brukselką,groszkiem,dynią,fasolą,porami,s elerem,bobem.

Prefekt
02-04-2010, 11:48
Budzi, niestety, wątpliwości. Zwłaszcza dla samotnych mało praktyczny. Zjem 100 g uda z indyka - a co zrobię z resztą? Małe avokado waży 200 g? Bo tyle musi, jeśli 1/4
waży gram 50. Dzwonko łososia 20g???

Takie przepisy łatwo się płodzi, jednak zwykle są utopijne
nie tylko z przyczyny nierealności. Od ćwierć wieku borykam się z hiperglikemią - często blisko 200. Zarzuciłem WSZELKIE leki, pozwalam sobie na golonkę
(czasami), boczek, masło, alkohol... Diabetolog, u którego byłem parę dni temu, nie miał zastrzeżeń. Byle się nie objadać bez umiaru. Od WIELU lat moja waga nie ulega żadnym zmianom - mam stałą nadwagę, tak jak miał mój ojciec, stryjek, dziadek. W swoim czasie tabletkami "zbiłem" cukier do 110 i musiałem podpierać się o ściany! Lekarz powiedział mi, że organizm przyzwyczajony do wysokiego poziomu, tak może zareagować na obniżenie. Więc jeśli zjadam łososia (wędzonego - bo lubię), to nie jest to 20 g lecz 100!
I mam się nieźle, bo NA ZDROWIE NAJBARDZIEJ SZKODZI ŻYCIE !!! :D

Asia50
02-04-2010, 13:28
Popieram wypowiedź Prefekta. Cielęcina...a jak ona wygląda?
Bo ja przez moje życie nie widziałam jej w naszych małomiasteczkowych sklepach. Łosoś...jak wyżej. Awokado..
no to może w markecie było by.,. Ja aby kupić kawałek indyka,obeszłam nasze sklepy i nic, gdzieś tam był , ale na zamówienie. E tam, tak jak mówi Prefekt,te przepisy nie są ani na kieszeń przeciętnego rencisty, ani dla samotnego.
Ja np. wolała bym aby panie z przeciętna rentka , wypowiadały sie i wymieniały się poradami na naszą kieszen. Bo będąc w miarę dobrze sytuowanym nie ma k łopotu z dietą.

Prefekt
02-04-2010, 14:44
Czytając apele, by podzielić się doświadczeniami, opisałem SWOJE zdając sobie sprawę, że NIC NIKOMU nie posłużą. Mój postulat, aby nie czerpać z netu, odbił się jak groch o ścianę. Niektóre "specjalistki" działają na zasadzie "walenia kotka za pomocą młotka" - z zamkniętymi oczami wypisują "mądrości", nie bacząc, że
leczenie cukrzycy ma charakter INDYWIDUALNY. I tylko diabetolog może w tym pomóc + szczegółowe badania laboratoryjne. No cóż, populacja ludzi "mądrych inaczej"
przewyższa tych normalnych...;)

Scarlett
02-04-2010, 14:59
Ja stosuję zasadę, to na co mam ochotę, ale z umiarem.
Np:, mam ochotę na mandarynkę, to sobie ją kupuję, albo na twarożek itp itd.
Nie pogardzę od czasu do czasu colą, bo ja lubię i organizm się domaga.
Mam ochotę na rybkę to się zaspokajam.
Nie sposób kupować aż tyle, bo kieszeń na to jest nie przygotowana.
Faktycznie Helenka pisała o kaszach i to mi dało do myślenia, gdyż jestem smakoszką ziemniaków.:rolleyes:
Pomału rozpoznaję co mi szkodzi, a co mogę.
Badam cukier 3 razy dziennie i jak na razie ta moja metoda się sprawdza.

Prefekt
02-04-2010, 15:23
Pewien mój znajomy, kiedy dopadnie go grypa, 3x dziennie mierzy sobie gorączkę. Z głębokim przeświadczeniem, że to jest właściwa, skuteczna metoda wyleczenia. I zwykle ma rację...:)

Scarlett
02-04-2010, 15:28
Łe,łe mądralo.:rolleyes:
Chyba na początku choroby tak musze robić, co nie??
Musze wiedzieć kiedy i po czym

Nika
02-04-2010, 17:06
Ja mierzę głównie na czczo-bo tu mam kłopoty, 2 godz.po jedzeniu sporadycznie,bo tu nie ma problemów.Na początku częste pomiary wydają mi sie słuszne,gdyż każdy organizm działa inaczej.Zauważyłam, że jeśli ostatni posiłek zjem o 18.oo ,jak zalecają dietetycy,to na czczo mam wyższy cukier niz jeśli coś jeszcze przegryzę przed snem.

Asia50
02-04-2010, 17:25
.
Jest kilka postów nowych, ale ja nadal nie mam odpowiedzi na moje pytania.
A jeżeli są , to są sprzeczne.
A przecież moje pytanie nie należało do trudnych, Przecież każdy cukrzyk pije jakieś soki, więc jakie?
i moje drugie pytanie, też bez odpowiedzi,dot. płatków kukurydzianych. Boję się podawać ,żeby nie podbić cukru.A chora bardzo je lubi. Nie mogę z każdą wątpliwością chodzić do diabetyczki. Ucieszyłam się ,że powstał ten watek, że będę mogła zadać dręczące pytania.
Pozdrawiam przedświątecznie.

Scarlett
02-04-2010, 18:23
Z tego co wiem, to soki owocowe, a zwłaszcza kupione w kartonach - wykluczone. Tak mi powiedziała lekarz pierwszego kontaktu.:rolleyes:
Warzywny wskazany jak najbardziej, tak mi powiedział lekarz, gdyż nie byłam u diabetologa.

Nika
02-04-2010, 18:56
Mój też tak mówił,dlatego wyciskam sok z grejfruta,albo w sokowirówce z warzyw,ewentualnie jabłek/można rozcieńczyć przegotowaną wystudzoną wodą/.W mojej książce płatki kukurydziane nie są wskazane.

Anna G
03-04-2010, 07:33
Na kuracji rozmawial z dietetyczka na temat diety cukrzycowej i powiedziala, ze w zasadzie mozna jesc wszystko, tylko nie w duzych ilosciach, tyle ile sie w garstce miesci. Ja pozyczam sobie garstke od meza bo ma wieksza! :D

Scarlett
03-04-2010, 08:07
Dzień dobry dziewczyny.
Prefekt zarzuca mi, że się pieszczę, mierząc 3 razy dziennie cukier.Nasze książeczki maja właśnie tyle miejsc na codzienny limit, więc po co?
Na początku choroby tak chyba trzeba, co o tym myślicie.
Rano 100 - jest ok

Nika
03-04-2010, 08:30
Rano 107.Twoje wyniki Sagelo bardzo ładne.

Prefekt
03-04-2010, 09:56
Nie odwiedziłaś diabetologa, wyniki masz IDEALNE, a doszukujesz się u siebie cukrzycy?! Idąc tą drogą możesz
znaleźć wiele innych (urojonych) schorzeń!!! Zamiast książeczki do wpisywania, poszukaj lepiej książeczki do
poczytania...

W ramach racjonalnej diety. Doradzam to z pełną życzliwością. Budzisz lekki uśmiech, ale w sumie jesteś
sympatyczna...:)

senioritka
03-04-2010, 12:29
Nigdy nie robiłam poziomu cukru. Żyję w nieświadomości.
Na koniec dam się skarmelizować. Oby tylko tego cukru, który
mam w sobie wystarczyło, żeby otrzymać ładny kolor.
Makabryczne mam myśli świąteczne. Nie przejmujcie się
słodkie cukiereczki.

Jolina
04-04-2010, 00:23
Wszystkich bywającychhttp://id.joe.pl/sub_images/pictures/7aee5e7b1add0ff2796f74ce3549f8f7_th2.gif na tym słodkim Wątku.Właśnie zaczęły się Święta.
Więc niech będą zdrowe i pogodne, pełne wiary i nadziei.
Radosnego wiosennego nastroju, serdecznych spotkań
w gronie rodziny i przyjaciół, oraz wesołego " Alleluja "
.............................................życzy Halina Jolina.

Scarlett
04-04-2010, 06:55
W zdrowiu i spokoju
przeżycia radosnych Świąt
Zmartwychwstania Pańskiego życzy... Ela

Scarlett
04-04-2010, 07:06
Na czczo - 111, ale grozi dziś cukrzykom obżarstwo, tyle pokus na stołach.:)
Przeżyjemy, damy radę.:confused:

Sporo wiadomości podanych dostępnie i jasno

http://www.nursing.com.pl/Aktualnosci_Ile_slodyczy_na_swieta_Porady_dla_pacj entow_276.htm

mama2
06-04-2010, 06:10
dzien dobry. Tez nigdy nie robilam badan na poziom cukru. Kiedy zrobilam (bo cisnienie szalalo) - szok. Co prawda wynik na dolnej granicy normy. Ale jednak. Po pierwszym szoku chcialabym cos sensownego zrobic. Cos zeby sobie pomoc. Przeciez nie jestem bezsilna. Mam czas zanim powtorze wynik. Wprowadzilam ostra diete., soki warzyno owocowe. Najbardziej odpowiada mi sok z marchwi i jablek. Czy sa jakies efekty? Jasne. Spadla waga. 3 kg :) Dobre i to.Nie spesze sie z wynikami. Trzeba troche oczyscic organizm. Czy to da dobre skutki. Zobaczymy. Pozdrawiam serdecznie czytelnikow i piszacych. Milego dnia

Scarlett
06-04-2010, 07:29
Witam słodziaków.
Rano 112 - nadal nie jest źle.
W czasie świąt pozwoliłam sobie na ciastko:) :rolleyes:

Nika
06-04-2010, 07:41
Nawet nie mierzyłam, wiadomo, po świątecznym łasuchowaniu na pewno jestem nieco słodsza.Przyda się zwiększony umiar i odtrucie przeciążonych brzuchów.Lekka owsianka na wodzie na śniadanie smakowała wyśmienicie.

sellenhel
06-04-2010, 17:54
Witam wszystkich słodziutkich ;) Nie było mnie troszkę ale poczytałam wszystkie posty i tak po kolei odpowiem.
Przede wszystkim co do jadłospisu który podałam to napisałam że jest to przykładowy który można sobie modyfikować w dowolny sposób.Tak jak pisałam wcześniej można dużo ale w małych ilościach i częściej.Każdy jest kowalem swego losu i Prefekt jeśli lubi golonkę to niech ją sobie je bo przecież miażdżycę sobie funduje a nie nam.
Soki lepsze są ze świeżych owoców ale pomidorowy i wielowarzywne można sobie pić do woli.
Pisałam już że żywność przetworzona ma wyższy indeks glikemiczny niż nieprzetworzona.Nikt nikomu tutaj nic nie narzuca.

sellenhel
06-04-2010, 17:58
Tabela indeksów glikemicznych
Indeks Glikemiczny - zakresy wartości

Niski Indeks Glikemiczny = 55 lub mniej
Średni Indeks Glikemiczny = 56-69
Wysoki Indeks Glikemiczny = 70 lub więcej

Produkt Indeks Glikemiczny
Ananas 59
Arbuz 75
Banan 59
Banany dojrzałe 72
Baton Mars 65
Baton Twix 44
Biszkopt 46
Brzoskwinie 29
Brzoskwinie z puszki w syropie 52
Budyń 43
Buraki 65
Cebula 15
Chipsy 90
Chleb - Pieczywo francuskie 95
Chleb biały 95
Chleb pełnoziarnisty żytni 58
Chleb pszenny 85
Chleb pumpernikiel 40
Chleb żytni na zakwasie 55
Chrupki kukurydziane 63
Chrupki pszenne 70
Ciasto francuskie 59
Coca Cola 63
Cukier rafinowany 68
Czekolada biała 44
Czekolada gorzka 22
Czekolada mleczna 49
Czereśnie 22
Czosnek 15
Daktyle suszone 103
Dynia 75
Fanta 68
Fasola biała 40
Fasola biała, ugotowana 33
Fasola czarna 30
Fasola płaskostrąkowa 46
Fasola szparagowa 71
Figi suszone 35
Fruktoza 20
Frytki 95
Glukoza 100
Grejpfrut 25
Groch gotowany 22
Groszek zielony 45
Groszek zielony z puszki 61
Gruszki 42
Herbatniki 57
Jabłka 38
Jabłka suszone 29
Jogurt owocowy 36
Jogurt 0% tłuszczu 27
Jogurt czysty bez cukru 15
Jogurt naturalny 36
Kasza gryczana ugotowana 54
Kasza jaglana, ugotowana 71
Kasza manna 58
Kiełki fasoli Mung 25
Kiwi 52
Kleik ryżowy 90
Knedle ziemniaczane 52
Kukurydza słodka 53
Kukurydza z puszki 55
Kus kus gotowany 65
Laktoza 46
Lody z pełnego mleka 61
Maltoza 110
Makaron 65
Mango 55
Marchewka długo gotowana 85
Marchewka świeża 30
Mąka kukurydziana 70
Melon 65
Miód 87
Mleko odtłuszczone 32
Mleko pełne 3% tłuszczu 27
Mleko słodzone, zagęszczone 61
Mleko zsiadłe 32
Morele suszone 30
Morele świeże 15
Nutella 33
Orzechy 22
Orzeszki ziemne, solone, prażone 14
Otręby owsiane 55
Płatki kukurydziane 84
Płatki owsiane błyskawiczne 85
Płatki ryżowe 80
Pomarańcza 44
Pomidory 15
Popcorn 72
Proso 70
Rodzynki 64
Ryba 38
Ryż Basmati gotowany 60
Ryż biały gotowany 70
Ryż brązowy (naturalny) gotowany 55
Ryż długoziarnisty gotowany 56
Rzepa 72
Soczewica z puszki 44
Soczewica zielona gotowana 30
Soja 14
Soja z puszki 18
Sok ananasowy 46
Sok grejfrutowy 48
Sok jabłkowy 40
Sok pomarańczowy 52
Sok pomidorowy bez cukru 38
Sok z marchwi świeży 43
Śliwki 30
Truskawki 40
Winogrona 46
Wiśnie 25
Ziarna całe pszenicy 41
Ziarna całe żyta 34
Ziarno jęczmienia 25
Ziarno kukurydzy 69
Ziemniaki gotowane 95
Ziemniaki młode 57
Ziemniaki pieczone 85
Ziemniaki puree 90

Ciekawostki
Indeks glikemiczny produktów żywnościowych spożywanych w ich naturalnej postaci jest znacznie niższy niż gotowanych lub przetworzonych w inny sposób. Pełnoziarniste płatki zbożowe i pieczywo z pełnej mąki zawierają dużo błonnika, witamin i pierwiastków śladowych, które mają zdolność obniżania wysokiego poziomu glukozy we krwi. Aby indeks glikemiczny spożywanych produktów nie był duży musimy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

błonnik opóźnia przemianę węglowodanów poprzez częściowe blokowanie dostępu glukozy do krwi. Może również podwyższyć czułość receptorów podatnych na insulinę w mięśniu, tak że glukoza łatwiej przedostaje się do komórki. Jeśli receptory są mało czułe, wtedy trzustka zwiększa wydzielanie insuliny by zrównoważyć dopływ glukozy do komórek mięśni,

formę produktu - czy jest zmielony lub w inny sposób przetworzony czy występują w nim pełne ziarna lub włókna,

stopień przygotowania lub ugotowania - co pozwala na zbadanie zawartości skrobi,

obecność fruktozy i laktozy (obie mają niski indeks glikemiczny),

czas spożywania pokarmu, czas jedzenia ma wpływ na wydzielanie glukozy do krwi - im szybciej jesz, tym jest ono szybsze,

produkty bogate w tłuszcze, o niskim indeksie glikemicznym mogą być błędnie zakwalifikowane, bo tłuszcze i białko spowalniają opróżnianie żołądka, a tym samym i szybkość trawienia w jelicie cienkim. A zatem ich indeks glikemiczny może być relatywnie niższy niż produktów zawierających mniej tłuszczów.

Jolina
08-04-2010, 09:34
Cukier u " m "
Przykładowo.
5.O4. - na czczo -104.........przed kolacja - 196
6.04 - - , - -140 ......... - ,- - 204
7.04 - - , - -129 ......... - , - - 157
8.04 - - , - -107

Miła Sellenhel ....co Ty na to. Chyba nie jest źle ?.
Jndeks glikemiczny przeczytam sobie później.

Scarlett
08-04-2010, 09:58
Rano na czczo 100:)
Ale dobrze, że jest ten wątek, bo sobie przypomniałam, wchodząc na forum, o mierzeniu poziomu:rolleyes:

sellenhel
08-04-2010, 17:39
....co Ty na to. Chyba nie jest źle

Jolinko i Elu na czczo naprawdę nie jest źle :rolleyes:
Jolinko te wartości przed kolacją trochę już wysokie ale to przecież okres świąteczny i każdy pomiar cukru wszystkie nasze grzeszki pokazuje.Jeżeli zachowałaś odstęp do trzech godzin między posiłkami i przed kolacją było około 200 to troszkę wysoko ale nie martw się ,święta juz przeszły i powoli wracamy do normy.:)
7.04 miałaś Jolino przed kolacją nieźle.

sellenhel
08-04-2010, 17:50
* Wszystkie produkty zawierające szybko przyswajalne cukry proste: słodycze,lody,ciasta i inne wyroby cukiernicze,soki owocowe,napoje słodzone,dźemy i inne przetwory,miody.

* Sól- dozwolona dzienna porcja nie powinna przegraczać 5 gramów

* Tłuste produkty pochodzenia zwierzęcego: masło,smalec,golonka,kaszanka,salami,salceson i inne tłuste wędliny.

* Produkty wysoko przetworzone:dania typu fast food,konserwy,pasztety,parówki,gotowe dania mrożone,np.: pizze,panierowane mięsa i ryby,pyzy z mięsem,gotowe zupy typu instant,gotowe przyprawy typu Vegeta,

* Alkohol - dopuszczalne jest spożycie niewielkiej ilości alkoholu,najlepiej wytrawnego,koniecznie w trakcie posiłku,okazjonalnie.

agnieszka3
14-04-2010, 13:52
do wszystkiego można się przyzwyczaić cóż nam pozostało,gorsze rzeczy bywają,trzeba optymistycznie patrzeć na zmiany ina życie

Sadowska Dominika
15-11-2010, 17:51
BH.210.
MOTTO: Błędy merytoryczne, czyli Indeks Glikemiczny. :mad:

CZEKOLADA GORZKA.
Autorzy diet w oparciu o IG interpretują, jakoby IG dotyczył węglowodanów, które spożyte przez człowieka podnoszą odpowiednio poziom cukru we krwi po spożyciu, co kwalifikuje dane produkty w kategoriach: na chudnięcie ew. szczuplenie, na utrzymanie wagi oraz na tzw. tycie. I tu zauważamy w tabelach z tzw. IG ogromną ilość błędów, które w rzeczywistości są nieprawdą, zwłaszcza wobec ciekawych każdej diety otyłych mieszkańców naszej planety, a głównie błędem wobec chorych na cukrzycę.

Przykład: czekolada gorzka, o zawartości kakao minimum 70% jest według tych piewców IG produktem na chudnięcie, z uwagi na Ich klasyfikację , jakoby IG takiej czekolady wynosiło około 22, czyli IG = 22.

PRAWDA rzeczywista wygląda jednak, oto tak: cukier spożywczy zawarty w tej czekoladzie, pomijam toksyny i wolne rodniki, podnosi WYSOKO poziom cukru we krwi po spożyciu o ok. 42% wzrostu, a organizm tworząc trójglicerydy, po wydzieleniu się nadmiernej ilości insuliny z trzustki; realizuje biologicznie znane procesy tak, iż mechanizm tych przemian tworzy OTYŁOŚĆ. Dramatu dopełnia, ogromna MASA tłuszczów zawartych w czekoladzie, która również odkłada się w komórkach tłuszczowych bezpośrednio jako tłuszcz tzw. składnik wysoko energetyczny. Proces szybkiego tycia realizuje się skutecznie i trwale, co jest oczywiste.

Czekolada tak zakwalifikowana jest najlepszym przykładem na BRAK badań i kpinę z inteligencji ludzi, zwłaszcza osób chorych na cukrzycę, jakoby ten produkt można spożywać w cyklu chudnięcia i konsumpcji NISKICH węglowodanów. *

Gołym okiem widać, że Ci SPECJALIŚCI od IG, cynicznie i bezczelnie potwierdzają nieprawdy biologiczne, które sami głoszą OŚMIESZAJĄC się przy tym skutecznie.

CZEKOLADA GORZKA: to
35-40% cukru, biały lub brązowy spożywczy, jako energia zdecydowanie NEGATYWNA, bo plaga otyłości, i cukrzycy typu 2, 40% tłuszczu, nasycony to ten z mleka, i roślinny utwardzony tzw. trans !! Ekspresowe tycie. Czekolada dla ludzi myślących rozsądnie o swoim zdrowiu, powinna być produktem zdecydowanie ZAKAZANYM !!
Fabryki smaku działające w zakresie propagowania tzw. ziarna kakaowego, wykazują skuteczny marketing, a jakże. Indianin z dżungli BRAZYLIJSKIEJ, wybierze zawsze to kakao fabryczne, chemicznie przygotowane, pełne szkodliwych toksyn, a dlaczego ? a no bo, smaczniejsze. Odnośnie konsumpcji to ostanie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.

R E F L E K S J A:
INDEKS ŻYWIENIOWY, a; INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze.
IŻ; to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody. IG; to marketing, obłuda i biznes.

Zobacz też; CUKRZYCA typu 2, wg: IRL KRAKÓW.
Książka, pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku. :cool:
Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione. **
Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL
ADRES_______: http://www.magdalirl.com.pl/

wuere'le
15-11-2010, 20:42
Czytam już kolejny post Twój i nie bardzo rozumiem o co chodzi z tymi procentami, no bo co oznacza, cyt."...podnosi WYSOKO poziom cukru we krwi po spożyciu o ok. 42% wzrostu,...".
O jaki tu wzrost chodzi, w stosunku do czego.Wskazanie procentowe musi mieć odniesienie do czegoś konkretnego.
Pytanie jest więc co stanowi tu 100%?

Sadowska Dominika
15-11-2010, 20:54
Zaczynasz jakiekolwiek badanie wzrostu poziomu cukru to masz stan wyjściowy np. 100 mg/dl. Jak zjesz chleb pszenno żytni to otrzymasz na glukometrze wzrost o 74% czyli 174 mg/dl.

Możesz mieć wstępny np. 80 mg/dl. Jak dodasz 42% to otrzymasz 113,6 mg/dl.

Pytasz do czego odnoszą się % wzrosty, zawsze do 1-go tzw. wstępnego badania.

Pozdrawiam WSZYSTKICH :D

wuere'le
15-11-2010, 22:20
Tymi procentami zaciemniasz sprawę.
Myślę, że chodzi Tobie o indeks glikemiczny (IG).
Jeśli zjesz chleb żytni pełnoziarnisty, to jest IG 58,a nie jak piszesz 58 %, a np. chleb pszenny z pełnego ziarna to: 69 IG.
Nadal nie wiem skąd u Ciebie te procenty?

Sadowska Dominika
15-11-2010, 22:42
Zobacz tu jest wyjaśnienie:
BH.508.
Zobacz też: MONTIGNAC w TVN. :mad:

Wpisz sobie w Google ____: myspace.com/441640023/blog

a. ADRES__: http://www.hotfrog.pl/Firmy/INSTYTUT-IRL-KRAK%C3%93W/www-MAGDALIRL-com-pl-12560

b. ADRES__: http://www.myspace.com/441640023/blog

c. ADRES__: http://www.ja.i.wcztery.lapy.pl/art/niskie-weglowodany-tj-do-26-wzrostu,2064

ullena
16-11-2010, 19:13
Pozwólcie zabrać mi głos w sprawie, która mnie dotyczy od ponad 20 lat,W czasie ciąży nabawiłam się cukrzycy i już tak zostało. Na dzień dzisiejszy plony są takie; retinopatia ,neuropatia,zespół stopy cukrzycowej, miażdżyca.Od kilku miesięcy nie wychodzę z domu. być może czeka mnie amputacja stopy.Smutny remanent.

Sadowska Dominika
16-11-2010, 19:42
Pozwólcie zabrać mi głos w sprawie, która mnie dotyczy od ponad 20 lat,W czasie ciąży nabawiłam się cukrzycy i już tak zostało. Na dzień dzisiejszy plony są takie; retinopatia ,neuropatia,zespół stopy cukrzycowej, miażdżyca.Od kilku miesięcy nie wychodzę z domu. być może czeka mnie amputacja stopy.Smutny remanent.

Pomimo takiego stanu TWOJEGO zdrowia przecież żyjesz, wobec czego masz cały czas możliwość zdrowo się odżywiać, a zatem budować nowe wartościowe komórki swojego organizmu. Zacznij zaraz, a stan TWOJEGO zdrowia nawet trochę to jednak zauważalnie się poprawi. Będziesz czuła się z dnia na dzień lżej i jednak energetyczniej. Pozdrawiam Cię !! :) :D

sikorek48
13-12-2010, 09:41
Witam wszystkich diabetyków.
Jestem nowy w tym temacie. Moja cukrzyca została odkryta niedawno (miesiąc temu) i jest kompletnie rozregulowana. 10 razy dziennie mierzę poziom cukru i nic nie pojmuję z wyników. Leki jakieś już mam ale od lekarza ogólnego \. Do diabetologa idę dziś i mam lekkiego pietra. Boję się tego co tam usłyszę!!
Trzymajcie za mnie!

zen
13-12-2010, 10:58
Nie jestem sama cukrzykiem, ale bardzo związana jestem z cukrzykami. Moja siostra była chora, mój zięć jest chory i wiele znajomych osób. Wszystkim cukrzykom życzę pomyślności w zdrowieniu.Dieta, tabletki a gdy trzeba to i zastrzyki.Wytrwałości i systematyczności życzę.

Sadowska Dominika
13-12-2010, 23:20
BH.508. *4
Wpisz sobie w Google ____: MONTIGNAC w TVN. :mad:

a. ADRES____: http://sandrarecho.pinger.pl/p/1

b. ADRES____: http://sandrarecho.pinger.pl/p/2

BH.54. ADRES____: http://www.hotfrog.pl/Firmy/INSTYTUT-IRL-KRAK%C3%93W/www-MAGDALIRL-com-pl-12560

c. ADRES____: http://www.myspace.com/441640023/blog

eledand
13-12-2010, 23:45
Uleno i Sikorek 48,ja też choruje na Cukrzycę i biorę INsulinę.

Trzeba ja tylko opanować chcieć.
Zwracać uwagę co się je.
Zmierzyć cukier po śniadaniu za 2 godziny.Kromeczka chleba,ale obłożona dobrze.
Po sniadaniu przegryzka.joghurcik lub trochę serka białego .
Obiad,1 kartoffel,jarzyny,sałatek masa i mięso,bo dodaje siły.
podwieczorek jakaś herbatka Toast.
Kolacja i znowu kromeczka i do tego szynka,pomidor,ogórek,kiszona kapusta,salata lodowa.

Musicie mierzyć po każdym posiłku i szczególnie zwracać uwagę na KARTOFLE_____MAKARON---------CHLEB.

TO PODNOSI CUKIER>
Masło potrzebne jest jak i mięso do regeneracji komórek życia.
Spróbujcie i piszcie o rady a jest na naszym wątku wiele cukrzyków i będą radami dopowiadać.
Zasada jest taka nie połować sie głodem NIE WWOLNOOO.
Pozdrawiam miło.
Książek mam sporo i to wszytko o łeb rozbić,każdy musi sobie sam poszukać co ma jeść a Lekarz dopowie jakie Lekarstwa i ile.
Nie ma reguły,że Lekarz powie Pp. tyle Insuliny na dzień,nie My Cukrzycy musimy sie nauczyć ile i czego brać.:D

elizka
03-02-2011, 16:53
Jolinko jestem słodka od 26 lat a od 10 na insulinie,
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że wcale insulina nie jest taka straszna,wiem to teraz gdy ją biorę i o wiele lepiej się czuję na insulinie.Tą nieodłączną już towarzyszkę trzeba polubić i można z nią w miare dobrze żyć.Jak byłam na szkoleniu diabetycznym to byli tacy weterani którzy już chorują od 46 lat.Ta choroba wymaga zdyscyplinowania i przestrzegania diety.Postaram Ci sie na wszystko odpowiedzieć,pytaj konkretnie co Cię interesuje.
Pozdrawiam Cię :D i dziś życzę już dobrej nocy.


Helenko!

Korzystam z Twoich rad na niejednym wątku.Dziś szukałam rady w sprawie glukometru i może tu także mi pomożesz?

Mojemu mężowi,jak wiesz świeżo po zawale,lekarz zalecił sprawdzanie poziomu cukru.Ponieważ ma to być co jakiś czas po 7 razy dziennie
przed i po każdym posiłku i o 22 w nocy,więc nie będziemy korzystać z przychodni,ale trzeba kupić sprzęt,czyli glukometr.
Zaglądam do wujka gogla i widzę stosy tego.
Nic nie wiem o paskach itd.O tym poczytam ,ale jaki glukometr najlepiej kupić? Nie myslę o takich po 400zł i więcej.Na razie to ma słuzyć do okresowej kontroli.
Proszę o poradę, o podpowiedż
Nie chcę złapać się na jakaś reklamę i potem
mieć problemy.

Sadowska Dominika
03-02-2011, 17:20
Nie zrobisz błędu jak kupisz glukometr ACCU CHEK. Sprawdź sobie to info, ale jest to najlepszy wybór bezsprzecznie.

Pamiętaj też, że:

CHORUJĄC NA CUKRZYCĘ POWINNIŚMY, REALIZOWAĆ DIETĘ:
Wg tzw. NISKICH węglowodanów, tj. do 26% wzrostu, i nie chodzi bynajmniej o ilość czy o to, że są cukry proste lub złożone. Chodzi o to, aby klasyfikować węglowodany wg wzrostu poziomu cukru jaki POWODUJĄ we krwi po spożyciu. Nie uwzględniają tego wymienniki WW węglowodanowe, które pokazują wyłącznie ilości węglowodanów jako ilości, a nie uwzględniają JAKOŚCI !!

sellenhel
03-02-2011, 23:57
Elizko teraz glukometry dostaje się u Diabetyka
lub lekarza rodzinnego i wcale nie musisz kupować.
Nie mogłam wcześniej odpowiedzieć.
ACCU CHEK Aktiv jest dobrym glukometrem,
kiedyś go używałam a teraz od dwóch lat mam
Optium Xido ,polecam go szczególnie,wynik po 3 sek.
wystarcza maleńka kropelka która mądry glukometr
sam sobie zasysa .

http://www.novamed.pl/glukometr-optium-xido

Podaję Elizko link gdzie dowiesz się więcej
i jest niedrogi jeśli byś musiała kupić.
Nie mogłam wcześniej odpowiedzieć Elizko,
nie było mnie.Pozdrawiam :)

wuere'le
04-02-2011, 12:32
Warto jeszcze sprawdzić, które glukometry maja możliwość przesyłania wyników na komputer, wtedy pięknie można przeanalizować wyniki, trendy itp.

elizka
04-02-2011, 18:10
Dziękuję bardzo za pomoc.
Sprawdziłam,ze w mojej aptece tez sa ACCU CHEK Aktiv z darmowymi paskami.Widzę w opisie,ze ma on możliwosć podłączenia do kompa.
Sprawdzimy ten,a najwyżej dokupimy i Optimum ,jeśli bedzie trzeba.
Ceny najniższe są na allegro.Może to nie jakieś odrzuty...

sellenhel
04-02-2011, 18:21
Dziękuję bardzo za pomoc.
Sprawdziłam,ze w mojej aptece tez sa ACCU CHEK Aktiv z darmowymi paskami.Widzę w opisie,ze ma on możliwosć podłączenia do kompa.
Sprawdzimy ten,a najwyżej dokupimy i Optimum ,jeśli bedzie trzeba.
Ceny najniższe są na allegro.Może to nie jakieś odrzuty...
Elizko ten który ja polecałam też ma możliwość
podłączenia do kompa,paski w wybranych aptekach
za grosik.
Nie wierz w darmowe bo tylko pierwsze 50szt jest
w komplecie darmowe. Ja osobiście jestem bardziej
zadowolona z Optium Xido ale każdy wybiera co woli.
W sklepie medycznym Optium Xido jest po 49zł.

elizka
04-02-2011, 18:28
Czy nie zauważyłaś Helen ,że on podwyższa wyniki pomiaru?O czymś takim napisali na forum cukrzycowym.Nie wiem czy to prawda.
Maż optuje za tym OPTIMUM.Wydaje się,że ma większy wyświetlacz.O paski zapytam w innej aptece, w takim razie.

Ceny tych glukometrów są zaskakujące- od 23 zł do 50
http://allegro.pl/listing.php/search?string=GLUKOMETR+OPTIUM+XIDO&category=1450

sellenhel
04-02-2011, 20:48
Czy nie zauważyłaś Helen ,że on podwyższa wyniki pomiaru?O czymś takim napisali na forum cukrzycowym.Nie wiem czy to prawda.
Maż optuje za tym OPTIMUM.Wydaje się,że ma większy wyświetlacz.O paski zapytam w innej aptece, w takim razie.

Ceny są zaskakujące od 23 zł do 50
http://allegro.pl/listing.php/search?string=GLUKOMETR+OPTIUM+XIDO&category=1450


Elizko ja musiałam wymienić ACCU CHEK
dlatego że mi zaniżał wyniki ,wyniki były prawidłowe
a jak diabetolog zrobiła mi badanie HbA1c
wyszedł wynik 10 ,to jest średnia z trzech m-cy,
wymieniłam na ten Optium i jest teraz dobrze.
Paski jeśli jest recepta z literką P płacisz ryczałt
lub w wybranych aptekach grosz.
Jeśli lekarz stwierdził cukrzycę to recepty
powinny być z literką P.
O glukometr popytajcie u lekarza ,u mnie
u lekarzy rodzinnych dostają ostatnio gratis.

elizka
04-02-2011, 21:30
Dzięki.
Co to znaczy pytać u źródła....wiedziałam,po prostu wiedziałam.
Pozdrawiam ,życzę właściwych ,czyli spodziewanych wyników.

sellenhel
04-02-2011, 21:38
Dzięki.
Co to znaczy pytać u źródła....wiedziałam,po prostu wiedziałam.
Pozdrawiam ,życzę właściwych ,czyli spodziewanych wyników.
Elizko z przyjemnością Ci odpowiedziałam,
może z małym poślizgiem bo niestety nie było mnie.
Pozdrawiam Elizko i życzę zdrówka :)
Pytaj o wszystko co chcesz wiedzieć.

elizka
05-03-2011, 22:25
Mam już glukometr i wiem jak działa.
Kupiliśmy na początek accu check activ. Dajemy radę mierzyć.To rzeczywiście nietrudne.Może dla osoby starszej będzie lepszy accu chek go ,bo można nim manewrować,uniesć go z paseczkiem i przystawic do kropli krwi,powstałej z nakłucia,a on sam "pobierze" czy nasiąknie.Natomiast activ powinien lezeć na stole,na przykład, a trzeba trafić tę kroplę na pasek.Nie jest to trudne.
Oczywiście przy stwierdzonej cukrzycy mozna w gabinecie zabiegowym swojej przychodni dostać aparat za darmo.
Paski mamy z przepisanej recepty.
Przy kupionym na allegro aparacie było ich 10.
Nie taki diabeł straszny jak sie go baliśmy.
Do jednego aparatu mamy 2 nakłuwacze,dla każdej osoby oddzielny.Nakłuwacz mozna kupić w aptece,igły także.
Ja badam sobie profilaktycznie.W moim wieku nie zaszkodzi .

eledand
05-03-2011, 22:31
Wielka szkoda,że nie na[pisałaś tych Twoich problemów wcześniej.Aparaty są do mierzenia cukru,za darmo.
Chcesz wiedzieć więcej napisz.

Sadowska Dominika
05-03-2011, 22:51
NP. ODCZYT NA GLUKOMETRZE JEST/MAMY 100 mg/dL, NA CZCZO:
Po spożyciu 50 gram czystej glukozy poziom wzrośnie; o ok. 74% przy odczycie najwyższym (sprawdzamy co 15 minut przez ok. 1,5-2,5 godziny), po spożyciu 50 gram winogron o ok. 12% (ten najwyższy), po ugotowanym ryżu ok. 14-18% (zależy od rodzaju ryżu), po kaszy jaglanej o ok. 17%. Po spożyciu cukru spożywczego też poziom wzrośnie o około 73-74%. Po spożyciu czekolady tzw. min. 70% cacao, poziom cukru wzrośnie o ok. 42%, to jest dużo, ponieważ w takiej czekoladzie jest dużo WYSOKICH węglowodanów czyli cukru białego lub brązowego. Po spożyciu chleba pszenno-żytniego poziom cukru wzrasta uwaga o ok. 74%, czyli jak przy czystej glukozie.

TO JEDEN Z DRAMATYCZNYCH, UJEMNYCH PRZYRODNICZYCH REKORDÓW !! :mad:

I TENŻE WZROST POZIOMU CUKRU PO SPOŻYCIU, MOŻNA SOBIE SPRAWDZIĆ:
Samemu tj. należy tylko odczyty, wykonywać co 15 minut określając najwyższy poziom wzrostu i jest to łatwe, no ale należy te badania wykonać osobiście. Zaczynamy NA CZCZO, określamy wówczas; poziom cukru np. 100mg/dL (tj. 5, 5 mmol/L). Następnie zjadamy 50 gram produktu, w którym chcemy określić wzrost poziomu cukru po spożyciu i badamy co 15 minut, określając odczyt najwyższy; może tym najwyższym być 2-gi, a może być 4-ty odczyt. To oczywiście zależy od rodzaju węglowodanów zawartych
w zjedzonym przez nas produkcie.

elizka
09-03-2011, 17:06
Co z herbatą z łuski gryki?ktoś pisał o jej dobroczynnym działaniu w problemach z poziomem cukru.Widzę w necie sporo jej odmian. Która pomaga?


Poczytałam w waszych postach o ideksie glikemicznym i zatrważa mnie chleb.Naprawdę tak szkodzi? Ile trzeba go zjesć aby nie szkodził w stanach chorobowych?

Cukier spozywczy rozumiem,ale pewnie jeszcze muszę dużo poczytać.

lawenda
09-03-2011, 17:27
ELIZKO, trzeba żyć z takimi "lokatorami" i zwyczajnie kochać życie. Brak wiedzy szkodzi lecz jej nadmiar również. Każda "jednostka chorobowa" ma inne zalecenia i lekarz prowadzący zawsze nadaje kierunek a wspaniałe dietetyczki zalecenia diety.
Życzę miłego popołudnia i wieczoru bez indeksu glikemicznego i obliczania kalorii zbyt często.

eledand
09-03-2011, 21:46
Elizko a wiesz mi,że już kiedyś pisałam że trzeba Piekarzy wywieszać za tzw swoje "jaja"
Chleb to zaraza w diecie Diabetologa,tak samo,ale indywidualnie to trzeba za sobie przestudiować,mierząc wyniki cukru po 2-godzinnym spożyciu.Makaron,Ryż,Kartofle i Kasza.
Mięso się nie liczy,nie ma podnośnika cukru.
My obydwoje chorujemy na Cukier i nie jemy,powiadam Kur,Indorów a jedynie najprzedniejsze mięsoo.
Kiełbasy z kurczakow to jest obrzydlistwo,pomielone skóry,ścięgna i co jeszce można sobie wyobrazić to nie za bardzo wiem.
Jemy, szynki dobrego gatunku i wiele plasterków na jednej kromce chleba około 50 gram.Mierzymy wszystko i musi być pełna mobilizacja z obydwu stron.
Znałaś Nick "Janczar" i On doradził mi wiele na temat diabetyków i ich Diety.,. Pozdrawiam miło.Zmywam się bo njutro muszę znowu b.wcześnie wstać.

lawenda
10-03-2011, 09:15
[QUOTE=eledand]Elizko a wiesz mi,że już kiedyś pisałam że trzeba Piekarzy wywieszać za tzw swoje "jaja"
Chleb to zaraza w diecie Diabetologa,tak samo,ale indywidualnie to trzeba za sobie przestudiować,mierząc wyniki cukru po 2-godzinnym spożyciu.Makaron,Ryż,Kartofle i Kasza.
Mięso się nie liczy,nie ma podnośnika cukru.
My obydwoje chorujemy na Cukier i nie jemy,powiadam Kur,Indorów a jedynie najprzedniejsze mięsoo.
Kiełbasy z kurczakow to jest obrzydlistwo,pomielone skóry,ścięgna i co jeszce można sobie wyobrazić to nie za bardzo wiem.
Jemy, szynki dobrego gatunku i wiele plasterków na jednej kromce chleba około 50 gram.Mierzymy wszystko i musi być pełna mobilizacja z obydwu stron.
Znałaś Nick "Janczar" i On doradził mi wiele na temat diabetyków i ich Diety.,. Pozdrawiam miło.Zmywam się bo njutro muszę znowu b.wcześnie wstać.[/QUOT

No to Wam współczuję i to bardzo. Straszne to życie. Mam taką "lokatorkę" ponad 30 lat i "obie" jakoś sie dogadujemy. Dietę mam opracowaną przez fachowca i nie jest wcale taka drakońska jak piszesz. Dodatkowe czynności aby nie mieć ataku hipoglikemii to bardzo proste. Jem drób i nawet pozwalam sobie na ciasta. Gdybym miała teraz rozpoznaną cukrzycę to czytając Twój post pewnie bym się załamała a życie jest cudowne i warto w miarę normalnie żyć a ludzie którzy sie na tym naprawdę znają pomogą i doradzą.
Bez przesady bo na cukrzycę /różnego rodzaju/ choruje masa ludzi - na myśli mam cukrzycę typu II.
Pozdrawiam serdecznie bo wybywam cieszyć się nawet deszczowym dniem.

Vera
10-03-2011, 22:28
Witam.Też załapałam się na cukrzycę typu II,ale staram się funkcjonować normalnie.W małych ilościach korzystam ze słodyczy,ale mi to wystarcza.Trzeba tylko pogodzić się z diagnozą lekarską i przestrzegać zasad.Nie jest to takie trudne.Z tym da się żyć.Jest tyle innych pięknych rzeczy oprócz jedzenia,więc korzystajmy z tego w pełni.Pozrawiam.

eledand
11-03-2011, 11:08
Witajcie Lawendo i Vero.
Dzięki za Post i naprawde piszę Wam co było.
O wysokich Cukrach to wiedziałam już od 25 lat,ale u Lekarza diabetologa to miałam przepisana Cukrzycową dietę i schudnąć.Po całych dniach,więcej chodziłam głodna jak najedzona a na ulicach przewracałam się i mdlałam.
Nie używałam masła,jajek,pozostał mi tylko chleb z maryśką i zupinka,kartoflanka.Doprowadziłam się sama do takiego stanu.,Nie było czasu na leczenie,bo trzeba było Emeryturę wyrobić.Poszłam do Lekarza prywatnie,jak nie umiałam po schodach chodzić i nocne okropne bóle.Miażdżyca po 70% w obydwu kulosach.Ja jestem tak pozytywnie do życia nastawiona,że dam sobie z tym radę.Czego nie mogę jeść,Makaronu,najwyżej łyżkę bo i tak zaraz jest cukier około 240,kartofelki 2 maleńkie,ryżu ,eeee mam na niego konskie Zęby,Jem sałatek,jarzyn,kiszonej kapusty, a z mięsa jedynie dobry kawałeczek,chociaż nie powiem że i golonka pojem.Nie należy sie piłować,nie chodzę już głodna,to byłnajwiększy grzech jaki potrafiłam popełnić i trzeba było to zmienić.Dzisiaj zjem jajecznicę z trzech jajek i kromusię chlebka a po dwóch godzinach mam cukru 130,takie wyniki mamy teraz,ale się pilnujemy.Ciastek nie jemy wogóle bo nie lubimy.Owoców świeżych nie jem całe życie,bo mam ALERGIE POKARMOWA.
Na tyle dzisiaj moich wywodów starczy.
Wiecie co jest;;;;;;to Wam powiem.Lekarze maja zabronione informować Ludzi co mają jeść a co nie.
Weżmiesz więcej Insuliny i tabletek a kto czerpie z tego powodu korzyści,Aptekarze i Lekarze drogie wczasy.

wuere'le
11-03-2011, 14:20
Z tego co piszesz, to masz źle ustawimy cukier.
Trzeba udać się do lekarza diabetologa i zrobić z tym porządek, bo przy takich poziomach spustoszenie organizmu jest ogromne.

eledand
11-03-2011, 14:34
Od dwóch lat ustawiona jestem super na Analogach,ale pilnować muszę swojej diety i wiele w tym dopomógł mi "Janczar".Pozdrawiam.
Biorę insulinę,tą droższą i w początkowych miesiącach brałam 20 jednostek a w chwili zastosowania tej Diety biore jedynie 10 i w tym jest różnica.Porady dalsze wyszukujemy na Portalach Cukrzycowych sami.Nie ma u nas Dietetyków,którzy zajęliby sie uświadamianiem jak postępować z Jedzeniem i utrzymaniem stóp,aby nie dostać tzw.Stopy Cukrzycowej"
Jesteśmy narodem nie uświadomionym,bo i po co.?????????
W ciągu pół roku u Diabetologa to spotkaliśmy juz trzy [rzypadki Stopy Cukrzycowej, i zaraz skierowanie na obcięcie nógi.
Mam czysty przykład za płotem;Sąsiadka od pięciu lat nie ma nogi,bo Lekarz Rodzinny raz przepisał Insulinę i tak zostało.Ci Ludzie a szczególnie na wsi to boją się Doktora jak Diabeł duszy.
Każdego Doktora,czy Laryngologa,czy Okulisty a nie mówiąc juz o innych Specjalistach.
Mówić można dużo i nie raz,grzmiałam na ławeczce przed domem,dopóty-dopóki ich samych nie dotknie to potem jest.Łola-boga.

Vera
11-03-2011, 21:31
Pozdrawiam wszystkich serdecznie.Ja jeszcze nie byłam u diabetyka,bo jak lekarz rodzinny rozpoznał u mnie cukrzycę to oprócz leków dał mi broszurkę "żywienie w cukrzycy" i to mi wystarcza.Na którejś wizycie u lekarza spytałam o konsultację z diabetologiem,ale lekarz odpowiedział:nie ma takiej potrzeby" ,więc więcej już nie ponawiałam mojego pytania i tak zostało.Ja mam cukrzycę od 2 lat.Moje poziomy cukru wahają się od 120 - 140.Lekarz mówi,że jest dobrze,ale może od Was dowiem się czy rzeczywiście nie jest żle?

sellenhel
11-03-2011, 22:20
Pozdrawiam wszystkich serdecznie.Ja jeszcze nie byłam u diabetyka,bo jak lekarz rodzinny rozpoznał u mnie cukrzycę to oprócz leków dał mi broszurkę "żywienie w cukrzycy" i to mi wystarcza.Na którejś wizycie u lekarza spytałam o konsultację z diabetologiem,ale lekarz odpowiedział:nie ma takiej potrzeby" ,więc więcej już nie ponawiałam mojego pytania i tak zostało.Ja mam cukrzycę od 2 lat.Moje poziomy cukru wahają się od 120 - 140.Lekarz mówi,że jest dobrze,ale może od Was dowiem się czy rzeczywiście nie jest żle?


Jak narazie to możesz spać spokojnie jeśli
faktycznie tak wahają się Twoje poziomy.
Ja do diabetologa trafiłam dopiero jak przechodziłam
już na insulinę.Tak trzymaj Vero a nie będzie źle.
Pozdrawiam Cię i życzę sukcesu w utrzymaniu
takich poziomów. :)

elizka
12-03-2011, 19:30
Czytam wasze posty z uwagą.
Na razie mąż nie ma stwierdzonej cukrzycy,ale jego ojciec od lat jest leczony i od jakiegoś czasu na insulinie.
Po zawale trzeba wszystkiego pilnować.Jestem przewrażliwiona i staram się wiedzieć więcej.
Właśnie 2 godz po jedzeniu ten cukier u mojego staruszka jest duży.
Jak widzę w ogromnym stopniu zależy to od dania ,po którym mierzymy.
Mamy oczywiście już odnośną broszurkę.
Staram się nie przesadzać ,bo jak wiadomo złe myśli przyciągają zło.Jednak doświadamiam się jak mogę,zwłaszcza,że tu są ludzie z ręką na pulsie.

Czy chleb razowy jest lepszy? Mamy naprawdę razowy,nie ten zabarwiany kawą.Najlepiej pwenie zjesć i za 2 godz zmierzyć....qrnia,ile tego mierzenia? Jak to dobrze,że sa glukometry.

lawenda
12-03-2011, 19:51
ELIZKO.
To bardzo dobrze że jesteś czujna i interesuje Cię problem, napewno kardiolog też zaleci odpowiednią dietę. Ważne że podchodzisz poważnie do problemu.

ELEDAND.

Przepraszam, masz niezbyt miłe doświadczenie z lekarzami a ja jestem w tej dobrej sytuacji że mam ich na wyciągnięcie ręki a szkolenia dietetyczne są co trzy miesiące. Nie zawsze jednak jest różowo ale takie to już życie - raz śmiech a raz łzy. Ważne aby wyciągać prawidłowe wnioski.

HELENKO.
Twój optymizm jest zaraźliwy i to bardzo dobrze.

eledand
12-03-2011, 21:16
Lawendo,wiem że mam Pech-mieszkając na wsi.
Ja tym się nie przejmuję a do Specjalisty mam 40 w jedną stronę kilometrów AUTOBUSEM 2 X W ROKU.
Resztę spraw załatwiam prywatnie.Inaczej nie można.Może to się zmieni a chciałabym by tak było.

ania4810
13-03-2011, 05:54
:) Witam wszystkich słodzików.Ja też mam cukrzycę od kilku lat.Ale nie jestem tak zdyscyplinowana jak wy.moje cukry szaleją a ja z nimi.Jak dobrze że trafiłam na ten wątek ,super porady.Może coś znajdę również dla siebie.Mój problem to bardzo wysokie cukry i wieczorne obżarstwo.Nie umię sobie poradzić z tym obżarstwem.Do południa wytrzymuję bez problemu ale po godzinie 18 to już dla mnie katorga.Może ktoś mi poradzi jak zabić wieczorny głód.Bardzo proszę o jakąś poradę.
Pozdrawiam ,,Anna":) :)

Kazimiera71
01-01-2014, 18:51
polecam lek o nazwie neurolipon dla osób chorujących na cukrzycę;poczytajcie o nim w internecie;jest b.skuteczny i łagodzi wiele objawów cukrzycy insulinozależnej;teraz na rynek w Europie wchodzi jeszcze jedna nowośc z tego zakresu;w Polsce jeszcze niedostępny;jak będzie podam nazwę.

Hela1056
03-01-2014, 07:14
Witajcie kochani....poczytałam trochę........doświadczenie mam nieduze bo mąż choruje dopiero od roku.....ale
dieta jest wazna...i nie chodzi tutaj o dokładne odmierzanie i przeliczanie kalorii,jak zaczniecie przeliczać wszystko na indeksy glikemiczne dostaniecie białej goraczki.....każdy dostaje przykadowe jadłospisy dla cukrzyków ...na poczatek trzymajcie sie tego i koniecznie mierzcie cukier 2 godz.po posiłku.

Dodatkowo gimnastyka.....spacery,rower,pływanie.....wszystko zależy od tego gdzie mieszkamy.......u nas na wsi zostaja spacery i gimnastyka.......a w przypadku mojego męża /niedowład po udarach/ tylko gimnastyka......troche trudno było go namówić ale jak po ok.poł roku okazało się że nieduzy wysiłek ale systematycznie 2 razy dziennie,spowodował zmniejszenie leków ....chodzi i nie marudzi.
Pamietajcie.....glukoza po ćwiczeniach /nie u wszystkich/zdecydowanie maleje....trzeba uważać żeby nie przecholować w drugą stronę.

Teraz mierzymy cukier tylko raz w tygodniu.......ma wynik 100 - 120.......i nie szaleję....uwazam ze jest dobrze.

Hela1056
03-01-2014, 07:36
Trzeba wiedzieć w kwestii diety jeszcze jedno.......ilość posiłków....u nas wyglada to tak.......5 posiłków dziennie....
śniadanie 6 ta.....drugie sniadanie....10ta.............obiad 13-14ta.............podwieczorek.........15ta........ ...kolacja 18-19 i potem niestety Aniu4810 nic.nic.nic........wierz mi mozna sobie dać radę a później sie przyzwyczaisz.

elizka
03-01-2014, 20:05
Mąż ma juz od 2 lat stwierdzona cukrzycę typu 2.
To być może duza ilosc leków kardiologicznych robi swoje.Jednak nie jest żle. Na razie obywa sie bez insuliny.
Metformax 500 raz lub 2 razy dziennie,zależnie od skoków cukru. Na szczęście jakoś nie skacze.Jednak waga skacze!!
Nie słodzimy napojów,nie kupujemy zadnych soków w kartonach ani butelkach,lubimy wode z cytryną,herbatę ziołową ,popijamy yerbę czasami,sól i pieprz w ograniczonych ilościach, mięsko rzadziej i raczej gotowane,ale i placek jakiś upiekę,odchudzony....spacerujemy ,no i tak lecą dni....
5 razy dziennie to prawda!Jednak spimy dłuzej i wczesne sniadanie często sie opóżnia.Ważne aby co 3-4 godzin cos zjadł.

Ja jestem towarzyszącą cukrzykowi,ale chwale sobie taki tryb życia. Nie przesadzamy,lecz gdy cukier skoczy to baczność! Jedzenie pod lupę.

Doszedł teraz chol......y trądzik różowaty u meża i to też niezła zmora!
Na razie po omacku,aczkolwiek z pomocą dermatologa,czyli rozexu od niego.

Hela1056
04-01-2014, 07:37
Wiesz Elizko.......ja równiez jako osoba towarzyszaca nie narzekam.........taki tryb życia spowodował równiez u mnie spadek wagi o który z powodu zwyrodnienia kręgosłupa walczyłam bezskutecznie dopóki pracowałam.
A wczesne wstawanie zostało mężowi po licznych pobytach w szpitalach.........no cóż i do tego sie przyzwyczaiłam.
Ciekawi mnie równiez ten Metformax........mąż również ma ale ja podaję systematycznie 2 x dziennie a nie dostosowuję do wysokosci cukru........tym bardziej że badamy raz w tygodniu.
Pozdrawiam.

elizka
04-01-2014, 14:42
Kiedy mąż miał obowiązek badania cukru codziennie - raz na czczo,a drugi raz 2 godz po jedzeniu i obydwa wyniki były podobne,to na comiesiecznej wizycie lekarskiej lekarz decydował czy podawać tylko rano 1 tab. metformaxu czy w przypadku duzych róznic takze i wieczorem.

Teraz, od pocz. grudnia, już jest tak samo jak i u Was- mierzenie cukru raz w tygodniu i 2xdziennie po 1 tabletce metformaxu 500/rano i wieczorem/.

7 tabletek od kardiologa + 1 metfor. " do śniadania" .Niedawno na godzinę przed lekami połykał cotroloc. Teraz cos tam usłyszał,ze to nie jest konieczne i odstawił. Wkurza mnie to,bo nie wiem co jest prawdą.
A u Was jest zalecony jakiś lek osłonowy?

babciela
04-01-2014, 16:50
Pamietajcie o ruchu- i to znacznym po zjedzeniu słodkosci- cukier natychmiast sie spala.
Pisałam juz o TOPINAMBURZE- to takie małe ziemniaczki- swietnie pomagaja - obnizaja cukier. Poczytajcie w internecie- w internecie tez mozna je zamówic.Pozdrawiam slodko-ja zupelnie odstawiłam slodycze- mimo, ze mam tzw nietolerancję glukozy...

Hela1056
04-01-2014, 17:20
.
A u Was jest zalecony jakiś lek osłonowy?

Nikt mi nic nie zalacał.......sama poczytałam........i kupiłam Colosan ex........nie stosujemy go codziennie......dwa tygodnie stosowania,jeden przerwy itd.
Mój mąż konsumuje 11 leków......juz od 11 lat.........musiałam sobie jakoś radzić

Hela1056
04-01-2014, 17:22
Pamietajcie o ruchu- i to znacznym po zjedzeniu słodkosci- cukier natychmiast sie spala.
Pisałam juz o TOPINAMBURZE- to takie małe ziemniaczki- swietnie pomagaja - obnizaja cukier. Poczytajcie w internecie- w internecie tez mozna je zamówic.Pozdrawiam slodko-ja zupelnie odstawiłam slodycze- mimo, ze mam tzw nietolerancję glukozy...

Zapisałam babciuelu.........poszukam ,poczytam........zobaczymy co z tego wyniknie.pozdrawiam

elizka
04-01-2014, 18:00
Dobrze ,ze możemy się wspomagać. Dzięki.
Każda rada na wagę....cukru;)

Juz szukam o TOPINAMBURZE.:)

elizka
04-01-2014, 18:08
A to dopiero bulwa:

DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE TOPINAMBURU: -

-obniżające podwyższony poziom cholesterolu (normalizujące zaburzenia gospodarki lipidowej;

- obniżające podwyższony poziom glukozy (pomocniczo w cukrzycy typu II; możliwy korzystny wpływ na rozwój retinopatii cukrzycowej);

- ułatwiające procesy odchudzania (ułatwia redukcję masy ciała);

- odtruwające organizm (m.in. alkohol, metale ciężkie, radionuklidy);

- obniżające poziom kwasu moczowego;

- immunostymulujące;

- osłaniające błonę śluzową żołądka;

- regulujące stolec (przeciwdziałające zaparciom);

- zapobiegawcze w trądziku

- poprawa przemiany materii (w zaburzeniach gospodarki lipidowej);

- redukcja masy ciała;

- pomocniczo w: chorobach układu sercowo - naczyniowego (m.in. zaburzenia rytmu serca), przewlekłych chorobach infekcyjnych, stanach przewlekłego zmęczenia; zaburzeniach

Nigdy o nim nie słyszałam! Trzeba spróbować.

Przeoczyłam Twoje posty o nim Babcielu grrrrrrrrr.Czy to było w tym wątku?

elizka
13-01-2014, 19:39
Topinambur czyli słonecznik bulwiasty
już mam! Przywieżli mi przez allegro z Koszalina.

Bardzo ładne,spore,świeżo kopane bulwy.
Mąż mówi ,ze smakiem przypominają rzepkę,ale są bardziej wyrafinowane.Dla mnie jakby z dodatkiem orzechów laskowych.
Smaczne!
Obieram jak ziemniaki,kroje w plasterki i dodaję do surówek ,a nawet chrupiemy takie pokrojone plasterki.

Od niedawna,po obejrzeniu audycji o olejach w programie TV "Wiem co jem", używam oleju rzepakowego nieoczyszczonego,tłoczonego na zimno.Bije na łeb wszystkie oleje i oliwy.Jest naszym polskim i bardzo zdrowym.Pod warunkiem,że właśnie nierafinowany,w szklanej ciemnej butelce.W moim miejskim sklepie eko kosztuje ok.16 zł.Wyczytałam,że produkuje się go w Starachowicach.

Zatem polewam nim bulwy słonecznika z pomidorkami i np. sałatą. Polewam też nim ziemniaki do obiadu.

Niedawno pani doktor z Krakowa zaleciła moim wnuczkom /mają po 5 miesięcy/ dolewać po 2 kropelki takiego oleju do jarzyn - marcheweczki tartej czy innych.

http://www.klub.senior.pl/galeria/images/737/large/1_s_onecznik_bulwiasty__elizka_foto_13_stycz_2014_ 002.jpg

Indeks glikemiczny oleju rzepakowego wynosi 0 !To dla chorych na cukrzycę.

Można sobie sprawdzić : http://www.czasnatrenera.pl/pds/tabela_wartosci_odzywczych.html

Piwo jasne - indeks glikemiczny 110!!!

elizka
16-01-2014, 18:08
Ciekawa jestem Waszych opinii o srebrze koloidalnym.
Niełatwo leczą sie zranienia chorym na cukrzycę.
Czy moze ktos stosował srebro w płynie?

Misia60
22-01-2014, 00:13
Witam serdecznie - jestem diabetykiem - cukrzyca typ 2- biorę insulinę Humalog Mix50 3xdziennie (dawka dobowa 84 jednostki).
Olej rzepakowy znam, ale nie słyszałam o tym słoneczniku - muszę poczytać i kupić.
Staram się trzymać dietę, ale nie zawsze mi to wychodzi. Fajny jest ten Klub diabetyka - jest tu sporo przepisów. Będę tu zaglądała.
Pozdrawiam Was wszystkich bardzo serdecznie i życzę dużo zdrowia.

elizka
22-01-2014, 19:00
Słonecznik bulwiasty chrupiemy, a jakże.
Nie wiem czy to jego sprawka,że troszkę waga poszła w dół.
Zobaczymy co będzie dalej.
Kupiłam 2 kg,na spróbowanie.Zachowuje się jak np. korzeń pietruszki. W lodówce ciut wysycha,ale smaku nie traci. Dużo tego jest i bardzo tanio,ale przesyłka droższa.

Misiu, zaglądaj i dziel się swoimi spostrzeżeniami.

elizka
22-01-2014, 19:02
Przygotowując posiłki dla cukrzyka należy:

* Stosować gotowanie w wodzie i na parze,pieczenie,
duszenie z dodatkiem małej ilości tłuszczu

* Nie zaleca się potraw smażonych

* Zupy i sosy należy sporządzać na wywarach warzywnych,
podprawiać zawiesiną z chudego mleka,kefiru,
jogurtu naturalnego i małej ilości mąki

* Nie należy rozgotowywać produktów zbożowych i jarzyn,
potrawybardziej rozgotowane powodują szybszy wzrost
stężenia glukozy we krwi

* Jak najczęściej spożywać warzywa i owoce w postaci surowej

* Należy ograniczać sól kuchenną,można stosować przyprawy
ziołowe

Dla przypomnienia powtóreczka.

elizka
20-06-2014, 20:21
Kuchnia diabetyka

dania główne :
http://diabetologiaonline.pl/diabetyk_kuchnia,lista.html?category248=248&category250=250