PDA

View Full Version : Wirtualne adopcje - pomoc dla potrzebujących zwierząt


Esia
13-06-2011, 11:27
witam, chciałabym was zainteresować tematem wirtualnych adopcji zwierząt.
Gdy z różnych względów nie możemy wziąć psa czy kota do siebie można takiego schroniskowego biedaka wspomóc będąc jego wirtualnym opiekunem. Wiąże się to z przekazywaniem drobnej kwoty co misiąc na ten cel, coś jak darowizna na schronisko czy przytulisko tyle, że w tym przypadku wpłacamy na konkretnego psa i oficjalnie na stronie internetowej schroniska jesteśmy jego wirtualnym opiekunem. Mała rzecz, a cieszy, bo daje poczucie, że coś dla tego psiaka robimy i to bez żadnego wysiłku i wychodzenia z domu. W większości przypadków fundacji i przytulisk z racji bycia takim opiekunem otrzymujemy wiele przywilejów - np. informację o stanie zdrowia psa, zdjęcia, jesteśmy informowani na bieżąco czy ktoś się tym psem interesuje i chce go adoptować, można go odwiedzać, wyprowadzać na spacery, spędzać z nim czas. W schroniskach możliwości te są ograniczone z racji na ogromną ilosć psów, które tam przebywają, ale sam fakt, że zobaczymy przy opisie pieska swoje imię daję dużą satysfakcję, zwłaszcza gdy spojrzymy w smutne oczy takiego bezdomnego biedaka. Może się też zdarzyć, kto wie..? że tak przywiążemy się do naszego wirtualnego podopiecznego, że mimo przeszkód i pewnych wyrzeczeń zdecydujemy się go adoptować:) Ja była wirtualnym opiekunem psa w łódzkim schronisku, piesek znalazł w końcu dom - dostałam maila ze schroniska z taka informacją i podziękowaniem.Bardzo miłe uczucie:) A piesek pojechał do Niemiec, co zdarza się dosyć często, że Niemcy adoptują psy z naszych schronisk i to zazwyczaj te starsze schorowane - taka nawet jest moda i to włąśnie u ichniejszych seniorów. Cóż u nas jest moda na wyrzucanie psów, tam na przygarnianie...
Wkleję fragment artykułu ze strony http://www.adopcje.org odnośnie wirtualnych adopcji http://www.adopcje.org/article2-1.html

Adopcje internetowe to forma pomocy zwierzętom przebywającym w schroniskach dla zwierząt, azylach, przytuliskach

Zasady są proste

1.wpierasz finansowo utrzymanie zwierzęcia w azylu, wpłacając co miesiąc określoną kwotę.
2.w miarę możliwości interesujesz się swoim podopiecznym, jego dalszym losem
3.otrzymujesz od instytucji/organizacji, pod której opieką jest zwierzę, wiadomości na temat stanu zdrowia zwierzęcia, dokonanych zabiegów (odrobaczanie, szczepienia, sterylizacja), jego adopcji, ciężkiej chorobie, śmierci
4.możesz podjąć próbę znalezienia zwierzakowi domu (po uzgodnieniu tego z osobami opiekującymi się nim na co dzień)
Czasem trudno podjąć decyzję – tyle bezdomnych zwierzaków czeka na tą namiastkę adopcji. Wybierając schronisko, azyl, organizację, którą chcesz wspierać weź pod uwagę:
- jaki standard opieki oferuje zwierzętom
- czy każde zwierzę ma imię, czy jest traktowane indywidualnie
- czy dany ośrodek jest utrzymywany przez gminę, na jakich zasadach funkcjonuje
- czy będziesz mógł bez trudu uzyskiwać na bieżąco informacje o zwierzaku, które Cię interesują (możesz w tej sprawie napisać maila i upewnić się)
- na co zostaną przeznaczone wpłacone przez Ciebie środki finansowe (informacja taka powinna znajdować się na stronie adopcji wirtualnych poszczególnych schronisk)
- czy schronisko prowadzi aktywnie, przez cały rok, akcję adopcyjną zwierząt

Potem spośród zwierzaków znajdujących się w danym ośrodku znajdź to, które chcesz wspierać (sprawdź, które zwierzaki nie mają jeszcze opiekunów wirtualnych) i powiadom (mailowo, telefonicznie) osoby, które zajmują się adopcjami wirtualnymi w danym schronisku o swoim wyborze.
Możesz także poprosić o pomoc w wyborze podopiecznego.

Miesięczny koszt adopcji wirtualnej jest ustalany przez poszczególne schroniska, azyle i często jest zależny od wielkości zwierzęcia (utrzymanie doga psa jest droższe niż utrzymanie jamnika ), czasem jest zależy od stanu zdrowia zwierzaka, a także od tego, czy adopcja wirtualna ma pokryć całościowy koszt utrzymania zwierzęcia w schronisku czy np. ma pokryć jedynie koszt jego wyżywienia. Często dwie osoby mogą wspierać jedno zwierzę – dzieląc się kosztem jego utrzymania lub zapewniając mu dodatkową opiekę.