menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > REGIONALNE > kujawsko-pomorskie > Bydgoszcz
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz

 

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 28-01-2011, 12:37
Doc's Avatar
Doc Doc jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 31 756
Domyślnie

Cytat:
Napisał wiesia51
Emeryt też może być na czasie

- To prawda, że osoby w podeszłym wieku powinny uczyć się obsługi komputera - mówi Małgorzata Wlaźlacka. - Tymczasem bydgoski związek emerytów nie istnieje w internecie.


(Fot. sxc)
Są w naszym mieście uniwersytety trzeciego wieku, kursy obsługi komputera i poruszania się w sieci www kierowane specjalnie do seniorów. Osoby w podeszłym wieku, jeśli tylko chcą, mogą być na czasie z nowinkami technicznymi.

- Tylko po co? - pyta Małgorzata Wlaźlacka, nasza Czytelniczka. - Szukałam w internecie kontaktu do Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Nic nie znalazłam.


Cytat z "Gazety Pomorskiej"
Adres siedziby, kontakt
Adama Czartoryskiego 18, 85-222 Bydgoszcz
gm. Bydgoszcz, pow. Bydgoszcz
woj. kujawsko-pomorskie, Polska
Adres do korespondencji: jak wyżej
Tel.: (52) 322 04 85
Faks: (52)
E-mail: pzerii.bydgoszcz@wp.pl
Strona:
Sposób, godziny kontaktu: pon. - pt. w godz. 9.00 - 12.30
Siedziba dostępna dla osób niepełnosprawnych.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #22  
Nieprzeczytane 28-01-2011, 15:25
Doc's Avatar
Doc Doc jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 31 756
Domyślnie

Bydgoszcz bardziej rowerowa. Cyklistów wesprze pełnomocnik prezydenta.Prezydent Rafał Bruski osobiście przymocował tabliczkę T-22 przy ul. Ku Młynom, uprawniającą do jazdy na rowerze w obu kierunkach wąskim przesmykiem jednokierunkowej ulicy łączącej Stary Rynek z Wyspą Młyńską. Petycję w tej sprawie rowerzyści złożyli na początku stycznia. Została rozpatrzona w rekordowo szybkim czasie. Będzie w Ratuszu pełnomocnik cyklistów. Bydgoszcz staje się przyjazna rowerzystom.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #23  
Nieprzeczytane 28-01-2011, 16:34
Doc's Avatar
Doc Doc jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 31 756
Domyślnie


Przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Nowy rocznik KUTW to 130 słuchaczy. - Mają nie tylko interesujące życie studenckie na wykładach, które odbywają się raz na dwa tygodnie, ale mogą realizować się w rozmaitych formach. Wykazują wiele rodzajów aktywności, przez co nie są tylko obserwatorami życia - o co dziś bardzo łatwo za sprawą Internetu czy telewizji - ale jego uczestnikami - opowiada czuwający nad KUTW prof. Roman Ossowski. Dodaje, że próbą wrażliwości jego studentów była wizyta w Berlinie, podczas katastrofy smoleńskiej. - Gdy się o tym dowiedzieli, natychmiast chcieli wracać. Jedna z Ukrainek widząc ich emocje, pocięła swoją czarną spódnicę, z której zrobiono kir. Tak oznaczony autokar wrócił do kraju - opowiada prof. Ossowski.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #24  
Nieprzeczytane 28-01-2011, 18:01
Doc's Avatar
Doc Doc jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 31 756
Domyślnie

Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy powstał na mocy Zarządzenia Nr 54/2006/2007 Rektora UKW z dnia 17 kwietnia 2007 roku. Patronat nad uniwersytetem objęli – Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy.
Celem KUTW jest promocja wiedzy przyrodniczo-humanistycznej oraz realizacja przesłania dotyczącego zaangażowanego życia w okresie późnej dorosłości. Stanowi on istotne dopełnienie już działających uniwersytetów w Bydgoszczy oraz w regionie kujawsko-pomorskim.


Istnieją co najmniej trzy argumenty na rzecz rozwoju UTW

Trzeci Wiek, inaczej późna dorosłość to wyzwanie nie tyle na dzisiaj, co na przyszłość.
Wiek życia ulega stałemu przedłużaniu. Jest więc światowe wyzwanie – jak żyć w okresie późnej dorosłości.
Co człowiek traci i co zyskuje po przejściu na emeryturę?
Okres późnej dorosłości wiąże się z wypadnięciem z roli zawodowej, wdowieństwem, doświadczaniem choroby i niepełnosprawności, utratą znaczenia w świecie oraz samotnością. Te wydarzenia krytyczne mogą być źródłem depresji i bezsensu życia. Mogą też być przezwyciężone pozytywnie – nowe formy aktywności, możliwość życia z chorobą i niepełnosprawnością, przyjęciem samotności jako szczególnego dialogu z sobą i ze światem. Z okresem starości łączy się często mądrość życiowa i rozsądek. A zatem – starość można doświadczać ze zgryzotą, bądź może to być mądra i pogodna „jesień życia”.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #25  
Nieprzeczytane 28-01-2011, 18:33
Doc's Avatar
Doc Doc jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 31 756
Domyślnie

Kapelusze z worków na śmieci, jadło, napoje, koncert - krótko mówiąc, świetna zabawa. Tak wyglądały otrzęsiny nowych studentów Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.Ich wcielenie w szeregi braci studenckiej KUTW miało miejsce w środę po południu. Uroczystość odbyła się zgodnie ze staropolskimi tradycjami: mistrz ceremonii, Renata Repińska, powitała dostojną radę: seniorkę rady starszych czyli matkę chrzestną, znamienitego seniora Gąbkowego, seniora Trunkowego i skarbowego. Łatwo nie było. Kandydaci na studentów na początku musieli przejść quiz, po czym wykazać się umiejętnością szybkiego zbierania pieniędzy i kreatywnością. Część nieoficjalną, czyli sowity poczęstunek, rozpoczęła piosenka „Nie pytam panią o lata”, po czym pomysłowi żacy starszych roczników zaprezentowali swoje kapelusze wykonane z materiałów ekologicznych jakimi były& worki na śmieci! Nietypowe nakrycia głowy miały być akcentem paryskiej wytworności, aby móc z należytym dostojeństwem wysłuchać koncertu piosenek francuskich w wykonaniu zaproszonego zespołu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #26  
Nieprzeczytane 28-01-2011, 21:19
Doc's Avatar
Doc Doc jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 31 756
Domyślnie

Uniwersytety Trzeciego Wieku:

Miasto Bydgoszcz.


Znaleziono wszystkich: 6

Uniwersytet Każdego Wieku przy Wydziale Zamiejscowym w Bydgoszczy Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu
ul. Fordońska 74, Bydgoszcz.
Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bydgoszczy
ul. Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz
tel./fax: 360-83-86, tel. 34-19- 314.
Uniwersytet Otwarty przy Bydgoskiej Szkole Wyższej
ul. Unii Lubelskiej 4C
tel. 52 584 10 01
e-mail: promocja@bsw.edu.plUn
Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Bydgoszczy
Pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
Tel: (52) 585 15 01'
Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Wyższej Szkole Środowiska w Bydgoszczy
ul. Fordońska 120
85-739 Bydgoszcz
tel. 52 328 40 31.
Uniwersytet Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy
ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz
tel. 52 567 00 45
Odpowiedź z Cytowaniem
  #27  
Nieprzeczytane 29-01-2011, 13:27
Doc's Avatar
Doc Doc jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 31 756
Domyślnie

Eljazz Big Band Bydgoszcz.
Orkiestra ELJAZZ BIG BAND została powołana do życia w maju 1999r. przez znanego jazzmana, perkusistę, bandleadra, animatora życia muzycznego Józefa Eliasza. Muzycy niemal natychmiast po narodzinach orkiestry wyjechali na Ogólnopolski Konkurs Big Bandów gdzie bezapelacyjnie, niejako z marszu zdobyli główna nagrodę i prymat w kraju. Od tego momentu orkiestra z każdym miesiącem coraz bardziej wrasta w muzyczny krajobraz naszego regionu i kraju.

Orkiestra Józefa Eliasza „ELJAZZ BIG BAND” to kadra około 25 zawodowych muzyków, realizująca aktualnie dwa programy repertuarowe: klasyka jazzu oraz promocja polskiej twórczości piosenkarskiej lat międzywojennych w opracowaniach najwybitniejszych polskich aranżerów jazzowych takich jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Jagodzińsk, Krzysztof Herdzin czy Bogdan Ciesielski. Piosenki zostały zarejestrowane w studio Polskiego Radia z udziałem wybitnej polskiej wokalistki jazzowej Lory Szafran i stanowią materiał pierwszej płyty Eljazz Big Bandu zatytułowanej „WSPOMNIENIA”.
ELJAZZ BIG BAND jest jedyną w Polsce, regularnie koncertującą, orkiestrą jazzową tej klasy. Od trzech lat w każdą środę tygodnia Eljazz Big Band daje koncert w Klubie ELJAZZ w Bydgoszczy przy ul. Krętej 3 na Starym Mieście. Ilość osób, którym nie udaje się wejść w tym dniu do klubu jest miarą popularności tych koncertów i zespołu. Lider zespołu liczy na to, że uda mu się przybliżyć klasyczny jazz szerszej publiczności i spopularyzować tę wspaniałą muzykę gdyż z całą pewnością jest tego warta.
Publiczności trzeba pokazać, że jazz to nie tylko nowatorskie eksperymenty muzyczne i poszukiwanie nowych kierunków wyrazu artystycznego ale także wspaniały dorobek całych pokoleń wybitnych muzyków czarujących przepiękną melodyką i niezrównanym oszałamiającym rytmem. Jazz to dla Józefa Eliasza wspaniały międzynarodowy język muzyczny, którym pragnie spopularyzować wspaniały dorobek polskiego środowiska
muzycznego.

Odpowiedź z Cytowaniem
  #28  
Nieprzeczytane 29-01-2011, 15:59
Doc's Avatar
Doc Doc jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 31 756
Domyślnie


http://www.youtube.com/watch?v=MKepsxUDGg8
Odpowiedź z Cytowaniem
  #29  
Nieprzeczytane 29-01-2011, 20:52
Doc's Avatar
Doc Doc jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 31 756
Domyślnie

Wyżyny chciwości
Patent na ciasnotę - ruch jednokierunkowy i... nowy wieżowiec
Jarosław Reszka, Piątek, 28 Stycznia 2011; aktualizowano: 28.01.2011 21:34


Czytając i słuchając o komunikacyjnych problemach reliktów gierkowskiego mieszkaniowego boomu, jak bydgoskie Wyżyny, często możemy natrafić na zwrot „Kto wtedy mógł przewidzieć”. Irytuje mnie to. Owszem, niewiele przewidzieć mogli architekci planujący stare Kapuściska czy Leśne za wczesnego Gomułki, gdy prywatny samochód był rarytasem. A ponieważ zwalczaliśmy wtedy z całych sił podstępną prywatną inicjatywę, można było zakładać, że parkingi w Bydgoszczy zapełniać będą głównie czarne wołgi partyjnych nuworyszy i szare warszawy esbeków. Jednak w czasach gdy do osiedla B1 na Wyżynach systematycznie dobudowywano kolejne B - aż do szóstki, problem z parkowaniem był stale obecny. Znaleźć miejsce na Ogrodach czy Nałkowskiej - to już w latach osiemdziesiątych była sztuka - nawet dla posiadaczy „maluchów”, do których sam się wtedy zaliczałem.

?


Minęło ćwierć wieku i ciągle więcej się o kłopotach Wyżyn mówi niż robi. A dokładniej - zagaduje się ludzkie pretensje i żale. W tym tygodniu na przykład wyczytałem, że rada osiedla dobija się u władz miasta o to, by część wąskich i najbardziej tarasowanych przez auta uliczek uczynić jednokierunkowymi. Chodzi o te same nitki oplatające najstarsze osiedla: Ogrody, Nałkowskiej, Staffa, Grzymały-Siedleckiego. Pomysł ze wszech miar słuszny, według obliczeń wyżynnych radnych pozwalający wygospodarować 300-400 dodatkowych miejsc parkingowych oraz zapobiec uszkadzaniu i zastawianiu sąsiednich aut. Zaaprobowała go już pani komendant mieszczącego się właśnie na Ogrodach komisariatu Bydgoszcz-Wyżyny, nad możliwością realizacji poważnie zastanawia się ponoć Zarząd Dróg Miejskich. Zgoda, a Bóg wtedy rękę poda! - chciałoby się zakrzyknąć niczym bohaterowie „Zemsty” w szczęśliwym finale. Niestety, zamiast bożej ręki czy chociażby palca pojawił się w tej okolicy kamień węgielny, który zaraz stał się kamieniem obrazy i kością niezgody. Od dziś ruch oporu na Wyżynach rozpoczyna akcję zbierania podpisów pod sprzeciwem wobec budowy tzw. kaskadowego bloku, wysokiego na 12 pięter, który Spółdzielnia Mieszkaniowa „Budowlani” chce postawić na działce oznaczonej jako... Ogrody 14. Mniej zorientowanym w topografii Wyżyn należy się wyjaśnienie, iż wspomniana działka rozciąga się naprzeciw „Modraczka” (obecnie jest tam pawilon handlowo-usługowy oraz miasteczko rowerowe). W takim molochu - można się domyślać - znajdzie cztery kąty kilkaset rodzin, wprowadzając do układu komunikacyjnego kilkaset samochodów. Nawet jeśli architekci rozwiązali problem z ich stałym parkowaniem, co z pewnością było warunkiem koniecznym dla pozwolenia na budowę, to i tak przejazdy kilkuset aut, codziennie, tam i z powrotem, pogorszą to, co ewentualnie poprawi ruch jednokierunkowy w tym miejscu. Rozumiem, że tereny budowlane w mieście są cenne, lecz w tym wypadku chyba chciwość wzięła górę nad rozsądkiem. W imię bezpieczeństwa i boskiej zgody niech się jeszcze spółdzielnia i miejskie „czynniki decyzyjne” nad tą budową zastanowią.

...mat.Expres Bydgoski.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #30  
Nieprzeczytane 29-01-2011, 21:32
Doc's Avatar
Doc Doc jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 31 756
Domyślnie

Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki „Stara Ochronka” w Bydgoszczy - samorządowa instytucja kultury utworzona w 1956 roku. Nazwa nawiązuje do historycznej funkcji zabytkowego budynku, w którym mieści się obecna siedziba ośrodka. WOKiS jest placówką upowszechniania kultury, która swoją działalnością obejmuje obszar województwa kujawsko-pomorskiego. Wypełniając swoje zadania statutowe podejmuje szereg działań z zakresu animacji kulturalnej: wspiera amatorski ruch artystyczny, prowadzi działalność edukacyjną i instrukcyjno-metodyczną, współpracuje z placówkami kultury, środowiskami twórczymi, stowarzyszeniami kulturalnymi.

Ośrodek realizuje projekty o znaczeniu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym – festiwale, przeglądy, konkursy, wystawy, koncerty, konferencje naukowe, warsztaty, imprezy plenerowe. WOKiS prowadzi także działalność wydawniczą (m.in. „Materiały do dziejów kultury i sztuki Bydgoszczy i regionu”, „Kwartalnik Artystyczny - Kujawy i Pomorze”). Specjalnością WOKiS jest Infolinia Kulturalna oferująca informacje o wydarzeniach kulturalnych regionu. Przy WOKiS działa też Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #31  
Nieprzeczytane 30-01-2011, 17:22
Doc's Avatar
Doc Doc jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 31 756
Domyślnie

Ferie w Bydgoszczy
31 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe. Przygotowaliśmy bogatą ofertę dla uczniów bydgoskich szkół. Miasto dofinansowało w tym roku wypoczynek kwotą 56,4 tys. zł.

Większość placówek oświatowych prowadzonych przez miasto Bydgoszcz przygotowało ofertę skierowaną do dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych. 15 samodzielnych szkół podstawowych i 5 gimnazjów będzie prowadzić zajęcia sportowo-rekreacyjne rozwijające różne umiejętności, zajęcia świetlicowe i harcerskie.

Zajęcia sportowe, zimowiska wyjazdowe i półkolonie odbędą się w 18 zespołach szkół, w skład których wchodzą szkoły podstawowe, gimnazja i ponadgimnazjalne. Podobnie w zespołach szkół zawodowych i ogólnokształcących.

Spośród placówek opiekuńczo-wychowawczych najszerszą ofertę złożyły MDK i Pałac Młodzieży, proponując różnorodne formy spędzania wolnego czasu, zarówno miejscowe, jak i wyjazdowe.
2030 bydgoskich uczniów skorzysta w tym roku z dofinansowania zimowego wypoczynku. Wszystkie złożone wnioski (48) zostały objęte tą formą pomocy. Miasto przeznaczyło 56 472,25 zł na ten cel. 468 uczniów wyjedzie na ferie – do Murzasichla, Jaworzynki, Poronina, Krościenka, Kościeliska, Szklarskiej Poręby i Świecia, a 1562 skorzysta z różnych form aktywnego wypoczynku przygotowanego przez szkoły.


Ponad 15 tys. zł trafiło do organizacji pożytku publicznego w ramach dofinansowania złożonych ofert wypoczynku. Z propozycji Fundacji WIATRAK w Bydgoszczy, Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży - Oddział w Bydgoszczy, Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Bydgoszcz-Miasto, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - Oddział w Bydgoszczy, Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „MUKS” oraz Uczniowskiego Klubu Sportowego „Sokół” skorzysta 595 uczestników zimowego wypoczynku.

Wstęp wolny na baseny za okazaniem legitymacji szkolnej w godz. 8.00-14.00

Lodowisko na Starym Rynku wstęp wolny za okazaniem legitymacji w godz. 9.00-14.00

Również Leśny Park Kultury i Wypoczynku zaprasza na ferie w Ogrodzie Fauny Polskiej na spotkania w sali dydaktycznej zorganizowane grupy dzieci oraz na trasy biegowe dzieci w wieku od 7 do 14 lat na naukę biegania na nartach stylem klasycznym. http://www.myslecinek.pl/site/

Ponadto ofertę na wypoczynek zimowy dla dzieci przygotowałokino Cinema City, które zaprasza na niezwykłe atrakcje. Oprócz projekcji ulubionych filmów mali widzowie mogą liczyć na specjalnie przygotowane dla nich niespodzianki, m.in. zabawy sportowe i plastyczne, konkursy z filmowymi nagrodami.
(Portal Urzędu Miasta)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #32  
Nieprzeczytane 31-01-2011, 20:51
Doc's Avatar
Doc Doc jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 31 756
Domyślnie

Cytat:
Napisał wiesia51

''Polskie malarstwo i grafika XIX i XX wieku'' to tytuł wystawy zbiorów bydgoskiego Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, która 26 stycznia została otwarta w Muzeum w Ningbo w prowincji Zhejiang w Chinach.

Prezentowany w Ningbo, mieście partnerskim Bydgoszczy, retrospektywny przegląd polskiego malarstwa i grafiki z bogatych zbiorów Muzeum w Bydgoszczy obejmuje okres od początku XIX stulecia do lat 60. XX wieku. Prace ukazują burzliwe losy Polski pod zaborami, wyzwolenie w 1918 roku oraz tragedię II Wojny Światowej. Opisują również złożoność wielokulturowego społeczeństwa, różnorodne obrzędy i obyczaje. Wśród artystów wymienić należy najwybitniejszych polskich twórców: Piotra Michałowskiego, Jana Matejkę, Józefa Chełmońskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Pankiewicza, Władysława Podkowińskiego, Olgę Boznańską, Bolesława Cybisa czy Zofie Stryjeńską. Zaprezentowani zostali także twórcy związani z regionem kujawsko-pomorskim: Maksymilian Antoni Piotrowski, Bronisław Bartel, Karol Mondral, Franciszek Gajewski, Jerzy Rupniewski i Piotr Chmura. Począwszy od utrzymanych w romantycznej stylistyce prac z początku XIX wieku, poprzez realizm, impresjonizm, symbolizm oraz późniejsze poszukiwania awangardowe dwudziestolecia międzywojennego, a kończąc na mocnym akcencie "Białej głowy " Bronisława Linkego przegląd zaznacza podstawowe przemiany w polskiej sztuce ostatnich dwóch stuleci.
Wystawa będzie gościć w Ningbo do 26 marca br. Kuratorem ekspozycji jest Monika Kosteczko-Grajek. Uroczystego otwarcia dokonali: Cheng Yuechog, Wicemer Miasta Ningbo i Andrzej Łysiak, Konsul Generalny RP w Szanghaju. Honorowy patronat nad wystawą objął Tadeusz Chomicki, Ambasador RP w Chinach.
(Portal U.M.Bydgoszcz)

(zdj.Portal U.M.Bydgoszcz)

Ostatnio edytowane przez Doc : 01-02-2011 o 20:22.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #33  
Nieprzeczytane 31-01-2011, 22:35
Doc's Avatar
Doc Doc jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 31 756
Domyślnie

Ferie w Muzeum 2011

Data: 2011-02-01 10:00, 2011-02-11 13:00
Organizator: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego
Miejsce: Spichrze, ul. Grodzka 7-11
Kategoria: warsztaty

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy organizuje dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat, które chcą przeżyć niesamowitą muzealną przygodę, warsztaty i zajęcia muzealne podczas ferii zimowych.

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy organizuje dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat, które chcą przeżyć niesamowitą muzealną przygodę, warsztaty i zajęcia muzealne podczas ferii zimowych. W tym roku przygotowaliśmy dla najmłodszych moc atrakcji. Oprócz warsztatów malarskich, graficznych, projektowania monet czy design również zajęcia przybliżające różnorodne zbiory i pełne tajemnic wystawy muzealne. Warsztaty odbędą się w dniach 1-4 lutego i 8-11 lutego 2011 roku w Spichrzach przy ulicy Grodzkiej 7-11 i w budynkach muzealnych na Wyspie Młyńskiej.
(Portal U.M.Bydgoszcz)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #34  
Nieprzeczytane 01-02-2011, 21:00
Doc's Avatar
Doc Doc jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 31 756
Domyślnie

Blokada na „piątkę”?
Projekt 130-kilometrowego odcinka trasy S5 kosztować będzie prawie 80 milionów złotych
Hanna Walenczykowska, Poniedziałek, 31 Stycznia 2011; aktualizowano: 01.02.2011 08:54

(fot.Tymon Markowski)
Dwieście pięćdziesiąt osób protestowało przeciwko przesunięciu terminu rozpoczęcia budowy trasy szybkiego ruchu. Parlamentarzyści jednoczą siły, by wywalczyć pieniądze na realizację tego projektu.
http://www.express.bydgoski.pl/look/...795&IdTag=3790
Wczoraj przy przejściu dla pieszych na alei Kardynała Wyszyńskiego zgromadziło się blisko 250 osób. Wśród nich byli parlamentarzyści opozycyjnych ugrupowań, m.in.: posłanki i posłowie: Anna Bańkowska, Grażyna Ciemniak, Tomasz Latos i Andrzej Walkowiak, radni sejmiku Elżbieta Krzyżanowska, Ewa Łapińska, radni Bydgoszczy Piotr Król i Tomasz Rega.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #35  
Nieprzeczytane 01-02-2011, 22:41
Doc's Avatar
Doc Doc jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 31 756
Domyślnie

Pomorskie Muzeum Wojskowe zaprasza na widowisko historyczne pn."Bydgoszcz 1945".Rekonstrukcja walk o Bydgoszcz z 1945 roku odbędzie sie na Rybim Rynku, Placu Solnym, ul.Grodzkiej i nabrzeżu Brdy w najbliższą niedzielę, 6 lutego o godz.12.
Pomorskie Muzeum Wojskowe oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy są organizatorami widowiska historycznego pn. "Bydgoszcz 1945”. Impreza jest poświęcona walkom o miasto pod koniec II wojny światowej.
Na potrzeby rekonstrukcji tych tragicznych wydarzeń – w porozumieniu z władzami i służbami – zamykamy obszar Starego Miasta od ulicy Grodzkiej w stronę Brdy. Widowisko będzie się rozgrywało na Placu Solnym, Grodzkiej, Rybim Rynku i nabrzeżu Brdy. Jego celem jest – oprócz szerzenia wiedzy historycznej – promocja wydanej przez PMW książki pt. "Bydgoszcz 1945”, poświęconej temu okresowi i batalii o Bydgoszcz.
W widowisku wezmą udział grupy rekonstrukcji historycznej: GRH Poland (jako Ludowe Wojsko Polskie), GRH Wiking (jako łotewska 15 Dywizja Grenadierów Waffen SS), GRH 63. Pułku Piechoty oraz OSW "Strzelec” (jako LWP) – w sumie 40 osób. Zostaną wykorzystane również zabytkowe pojazdy – samochód cywilny, armata kal 45 mm, Willys Jeep oraz Scout Car (jako sprzęt otrzymany przez LWP w ramach paktu "lend lease”).
Widzowie będą mogli ustawić się na nabrzeżu Starego Portu, na moście oraz wzdłuż ul. Grodzkiej.
Miejsce imprezy: Rybi Rynek, Plac Solny, Grodzka, nabrzeże Brdy
Czas: niedziela, 6 lutego, godz. od 12 do ok. 12.40.
(Gazeta Pomorska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #36  
Nieprzeczytane 03-02-2011, 18:24
Doc's Avatar
Doc Doc jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 31 756
Domyślnie

Ma 75 metrów, jest w pełni zautomatyzowany i mknie po torach z prędkością 160 km/h. Mowa o najnowszym pociągu wyprodukowanym przez bydgoską PESĘ.


Pojazd EZT „Elf” to najmłodsze dziecko konstruktorów bydgoskiej firmy. Osiem pociągów zostało zamówione przez władze województwa śląskiego po tym, jak premierowy pojazd wzbudził zachwyt na targach technologii transportowej InnoTrans w Berlinie. PESA podpisała już kontrakty na dostarczenie trzynastu podobnych zespołów trakcyjnych do Warszawy i cztery sztuki do województwa świętokrzyskiego.
(Express Bydgoski)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #37  
Nieprzeczytane 03-02-2011, 20:50
Doc's Avatar
Doc Doc jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 31 756
Domyślnie

Dzięki nowoczesnym implantom usłyszą szelest liści.
Lekarze z bydgoskiego szpitala dziecięcego wykonują nowatorskie operacje laryngologiczne.

Szpital dziecięcy w Bydgoszczy wykonuje operacje wczepiania implantów ślimakowych. Dzięki nim dzieci z poważną wadą słuchu będą mogły mówić i usłyszą szelest liści.
13-letni Jędrzej jest pierwszym pacjentem nowo powstałego Dziecięcego Ośrodka Implantów Ślimakowych w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy. To była pierwsza taka operacja w regionie. Dotychczas mali pacjenci musieli korzystać z ośrodków w Poznaniu i w Warszawie. - Jedno na tysiąc dzieci rodzi się głuche, a cztery na tysiąc w późniejszym czasie będzie miało niedosłuch znacznego stopnia - dr Józef Mierzwiński, ordynator oddziału otolaryngologii przywołuje statystyki. To właśnie on w asyście amerykańskiego chirurga wykonał pierwszą operację w Bydgoszczy.
Jędrzej miał ukrytą wadę słuchu, która rozpoznana w wieku 3 lat pogłębiała się z roku na rok. Chłopiec prawie w ogóle przestał słyszeć. Mimo to nauczył się mówić. Po operacji czeka go długa rehabilitacja, ale jest o co walczyć. - Jędrek będzie mógł usłyszeć powiew wiatru, szelest liści czy plusk wody - mówi dr Zdzisława Andrys-Arcimowicz, dyrektor Specjalistycznego Ośrodka Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Bydgoszczy.
- Obiecałam synowi, że pójdziemy do opery - mówi pani Beata, mama Jędrzeja. - Moim marzeniem jest pójście na spacer z synem i rozmowa bez patrzenia sobie na usta.
Bydgoski ośrodek wszczepia pacjentom najlepsze implanty na rynku, a wszystko finansuje NFZ. Jeden kosztuje ok. 105 tysięcy tys. zł. i służy niesłyszącym przez całe życie. Jest wykonany z platyny, tytanu i silikonu. Jeszcze dziś operację przejdzie 12-letnia Weronika, a w nowym roku w kolejce czeka trzech kilkumiesięcznych pacjentów. Rocznie w ośrodku może zostać zoperowanych nawet 15 dzieci.
(mat.Express Bydgoski.)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #38  
Nieprzeczytane 04-02-2011, 15:34
Doc's Avatar
Doc Doc jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 31 756
Domyślnie

Mistrz znowu wygrał!
Tomasz Gollob Bydgoszczaninem Roku 2010!

Wszystko jest już jasne - kapituła plebiscytu Bydgoszczanin Roku 2010, kierując się wskazaniami Czytelników „Expressu”, wybrała trójkę laureatów - profesora Zygmunta Mackiewicza, wybitnego chirurga i orędownika odbudowy fontanny „Potop”, Patryka Wolskiego, wiceprezesa PCK, pomysłodawcę akcji „Stop bosym stopom” i kalendarza „Dżentelmeni”, oraz indywidualnego mistrza świata na żużlu, Tomasza Golloba.

Fot. Jarosław Pabijan
I to właśnie spośród nich kapituła dokonała ostatecznego wyboru. Bydgoszczaninem Roku 2010 został wybitny sportowiec, który w rozmowie z „Expressem” nie wykluczył powrotu do startów w Polonii...
(mat.Express Bydgoski)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #39  
Nieprzeczytane 04-02-2011, 18:53
Doc's Avatar
Doc Doc jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 31 756
Domyślnie

Kolejny pomysł na Stary Rynek:
Stowarzyszenie Architektów Polskich w Bydgoszczy chce ogłosić konkurs na zagospodarowanie Zachodniej Pierzei Starego Rynku.
Główną rolę zagra woda


Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta
Przypomnijmy, że miasto rok temu rozstrzygnęło konkurs na zachodnią pierzeję...
ZOBACZ TAKŻE
Miasto wydało pół miliona na pierzeję, której nie ma (25-12-10, 15:00) Rynek w tańszej wersji. Stary ratusz pod szkłem (05-08-10, 10:07) Pierzeja się ludziom nie podoba? To kwestia gustu (16-07-09, 17:00) Pierzeja pod obstrzałem. Komu się nie podoba? (16-07-09, 16:00) Zachodnia pierzeja rynku musi być nowoczesna (29-09-08, 08:28) - Nie chodzi nam o konkurs na całkowitą zabudowę tej części rynku - mówi Małgorzata Kulejewska, prezes bydgoskiego SAP. - Nie chcemy też proponować rekonstrukcji historycznej, bo naszym zdaniem - i zdaniem wielu ekspertów, dawna pierzeja nie była żadnym cudem architektonicznym.
SAP chce na miejscu pierzei postawić nowoczesną fontannę. Ma być połączona z efektami świetlnymi i laserami. - Dla upamiętnienia miejsca, gdzie mieściła się Zachodnia Pierzeja wystarczy obrys samego budynku, zrobiony właśnie za pomocą laserów - wyjaśnia Kulejewska.
Oprócz tego, bydgoscy architekci chcą brać czynny udział w podejmowaniu decyzji dotyczących zagospodarowania przestrzennego miasta. Swoje propozycje przedstawili dzisiaj prezydentowi Rafałowi Bruskiemu.
Źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #40  
Nieprzeczytane 04-02-2011, 19:35
grasja's Avatar
grasja grasja jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Posty: 144
Domyślnie

Bydgoszcz ma swój urok i czar...lubię to miasto.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Spacery, wędrówki, wypady za miasto... Bianka Hobby, pasje 37 01-10-2014 00:37
Lwów...moje miasto.... zdzislaw.bedrylo Różności - wątki archiwalne 42 02-01-2009 07:49
Stołeczne Królewskie Miasto Kraków Wilhelmina małopolskie 339 16-07-2008 20:11
Wrocław - miasto, które dba o seniorów - komentarze iwo1111 Ogólny 2 03-05-2008 14:26
Moje miasto krise1 Różności - wątki archiwalne 112 07-05-2007 21:08

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:34.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.