menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Dom, wnętrza, ogród
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #10381  
Nieprzeczytane 14-05-2026, 08:32
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 29 208
Domyślnie Dzień dobry Ogrodomaniacy

Zaczęłam ten wątek w październiku 2013 roku, czyli już
dobre parę lat temu, od Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu.
Wtedy były to zdjęcia i spojrzenie córki, teraz zaplanowałam
wypad do tego ogrodu osobiście.

W opisie tego ogrodu czytamy, że ma on służyć z założenia celom kontemplacyjnym oraz spacerowym.
I muszę przyznać, że doskonale spełnia swoją rolę.
Zapraszam zatem bez wielu zbędnych słów, na spacer po tym przepięknym zakątku w Parku Szczytnickim.
Ogród Japoński we Wrocławiu liczy sobie ponad 113 lat.
Powstawał w latach 1909–1913 i był jedynym egzotycznym ogrodem prezentowanym na Wystawie Ogrodniczej, stanowiącej część Wystawy Stulecia z 1913 roku.

W tym okresie już od progu powala nas niezwykle intensywny zapach kwitnących żółtych
azalii pontyjskich

















cdn.
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10382  
Nieprzeczytane 14-05-2026, 21:50
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 29 208
Domyślnie Ogród Japoński we Wrocławiu

Woda w ogrodach japońskich pełni ważną rolę.
Wszędzie można spotkać szemrzące strumyki, kaskady i duże akweny wodne, pięknie obsadzone
drzewami, różanecznikami i innymi roślinami.















cdn.
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10383  
Nieprzeczytane 15-05-2026, 10:32
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 66 828
Domyślnie

Dzień dobry Ogrodomaniacy.
Lulka dzięki za spacer po Ogrodzie Japońskim i piękne fotki kwiatów.
Też mam taką stareńką azalię, trochę zaniedbana, ale pachnie oszałamiająco.



Dobrego dnia Wam życzę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10384  
Nieprzeczytane 15-05-2026, 10:39
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 17 391
Domyślnie





Niezapominajki z gratkowa, bo dziś jest DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10385  
Nieprzeczytane 15-05-2026, 11:02
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 29 208
Domyślnie

Cytat:
Napisał bogda
Dzień dobry Ogrodomaniacy.
Lulka dzięki za spacer po Ogrodzie Japońskim i piękne fotki kwiatów.
Też mam taką stareńką azalię, trochę zaniedbana, ale pachnie oszałamiająco.

Dobrego dnia Wam życzę.
Cześć Bogda
Jak widzę i wącham azalie pontyjskie, zawsze sobie przypominam, że muszę posadzić takie w ogrodzie,
bo zapach jest powalający.
Pamiętam, że masz taką stareńką azalię
Dobrego dnia i Tobie życzę
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10386  
Nieprzeczytane 15-05-2026, 11:03
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 29 208
Domyślnie

Cytat:
Napisał gratka


Niezapominajki z gratkowa, bo dziś jest DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI
Gratko, dziękuję za przypomnienie i niezabudki z Gratkowa

Wszystkiego dobrego w DNIU NIEZAPOMINAJKI
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
– Maya Angelou

Ostatnio edytowane przez Lulka : 15-05-2026 o 11:20.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10387  
Nieprzeczytane 15-05-2026, 11:17
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 29 208
Domyślnie Ogród Japoński we Wrocławiu

Wędrujemy dalej...
powoli zbliżamy się do wody, która jest nieodzownym fragmentem ogrodu japońskiego.
Po drodze jakiś duży krzew cały obsypany białym kwieciem.





niesamowicie urokliwe zakątki, słychać świergot ptaków i delikatny szmer strumyków...
i choć dużo zwiedzających, jakoś to nam nie przeszkadzało









cdn.
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10388  
Nieprzeczytane 16-05-2026, 10:15
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 29 208
Domyślnie Ogród Japoński we Wrocławiu

"Wrocławski Ogród Japoński założono w roku 1913 wokół dawnego stawu Ludwiga Theodora Moritza-Eichborna jako jedną z ekspozycji Wystawy Sztuki Ogrodowej w ramach Wystawy Stulecia. Z tamtego okresu nie zachowało się wiele. Obecny ogród ma inny kształt, jest większy, a linia brzegowa stawu dopasowana jest do słowa “przyjaźń” zapisanego japońskimi znakami.

Projekt renowacji ogrodu opracowano w 1995 r. pod kierunkiem prof. Ikui Nishikawy z Tokio, a następnie przy współpracy ambasady Japonii przeprowadzono prace przywracające ogrodowi japońskiemu jego pierwotny charakter. W ogrodzie znajduje się niezwykle cenne zabytkowe wyposażenie – oryginalne kamienne latarnie i misy do rytualnego obmywania rąk z XVIII i XIX wieku – które udało się pozyskać od partnera japońskiego. Istniejące ścieżki i strumienie zostały zbudowane przez specjalistów z miasta Nagoya w Japonii i ogrodników z Wrocławia zgodnie z zasadami sztuki budowy ogrodów japońskich."
https://zzm.wroc.pl/obiektyzzmcp/ogr...-we-wroclawiu/















__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10389  
Nieprzeczytane 17-05-2026, 09:59
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 29 208
Domyślnie Ogród Japoński we Wrocławiu

W centralnym stawie Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu pływają majestatyczne, kolorowe karpie koi.
Te piękne ryby, uważane w Japonii za symbol szczęścia i odwagi, są jedną z największych atrakcji tego zabytkowego obiektu.





Niektóre gatunki azalii japońskich są dopiero w fazie pąków,
ta grupa wygląda bardzo malowniczo.













Po drodze na kolejny most, podziwiamy takie widoki





cdn.
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10390  
Nieprzeczytane 18-05-2026, 19:08
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 29 208
Domyślnie Ogród Japoński we Wrocławiu

Kończymy powoli spacer po ogrodzie japońskim





piękny okaz wisterii









wyjątkowo ładny okaz klonu japońskiego





i wychodzimy na pergolę przy stawie obok Hali Stulecia.

__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10391  
Nieprzeczytane 18-05-2026, 22:47
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 66 828
Domyślnie

Lulka, dzięki za zdjęcia z Ogrodu Japońskiego.
Trafiłaś na piękną pogodę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10392  
Nieprzeczytane 18-05-2026, 22:54
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 29 208
Domyślnie

Cytat:
Napisał bogda
Lulka, dzięki za zdjęcia z Ogrodu Japońskiego.
Trafiłaś na piękną pogodę.
Dzięki, Bogda
Tak, pogoda w niedzielę była wymarzona, w miarę ciepło i słonecznie.
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10393  
Nieprzeczytane 19-05-2026, 16:45
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 29 208
Domyślnie

Czas na kilka ujęć z własnego ogrodu.
To pora kwitnienia azalii, te w mieście nie przemarzły.
Ogród wygląda teraz jak z bajki.











Pozdrowienia zostawiam dla Ogrodomaniaków
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10394  
Nieprzeczytane 20-05-2026, 12:05
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 29 208
Domyślnie Ogród Botaniczny we Wrocławiu

Zapraszam na spacer po innym ogrodzie Wrocławia,
równie pięknym i zadbanym.
Nie zawsze mam okazję oglądać ten ogród wiosną, nie mieszkam, niestety, w tym pięknym mieście.

Zdjęcia robione dokładnie 12 maja br., tym bardziej cieszą
mnie kwitnące jeszcze ładny późnych tulipanów,
bo w moim ogrodzie już większość przekwitła.

Już od progu powitały nas takie bajkowe widoki:













Naprawdę nie trzeba jeździć do Holandii, żeby podziwiać takie rabaty, mamy je u siebie

cdn.
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10395  
Nieprzeczytane 20-05-2026, 18:29
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 17 391
Domyślnie

Dla mnie ogród w stylu japońskim to samo piękno.
Lulko dziękuję za przepiękne wrocławskie ogrody i proszę o ciąg dalszy.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10396  
Nieprzeczytane 20-05-2026, 20:44
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 29 208
Domyślnie

Cytat:
Napisał gratka
Dla mnie ogród w stylu japońskim to samo piękno.
Lulko dziękuję za przepiękne wrocławskie ogrody i proszę o ciąg dalszy.
Gratko, dziękuję za wizytę
W ogrodzie japońskim przy stawie, siedziałyśmy długą chwilę na kamieniu...tam był taki klimat, spokój i błogość,
podpływały kaczki...że mogłabym tak siedzieć pół dnia.
Doskonały odpoczynek
Ciąg dalszy oczywiście będzie.
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10397  
Nieprzeczytane 20-05-2026, 20:52
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 29 208
Domyślnie Ogród Botaniczny we Wrocławiu





imponujący okaz tamaryszka









ładna trawa Hakonechloa



niektóre rabaty tulipanowe już przerzedzone, ale to już połowa maja, mają prawo przekwitać







cdn.
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10398  
Nieprzeczytane 22-05-2026, 10:29
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 8 308
Domyślnie

Witam !

Witaj Lulko ! Piękne kwiaty rosną na Twoim wątku a "w moim ogródeczku ..." wyrosły takie :





Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10399  
Nieprzeczytane 22-05-2026, 10:49
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 29 208
Domyślnie

Cytat:
Napisał Martyna321
Witam !

Witaj Lulko ! Piękne kwiaty rosną na Twoim wątku a "w moim ogródeczku ..." wyrosły takie :

Cześć Martyno
Bardzo ładne irysy (kosaćce) wyrosły w Twoim ogródeczku
U mnie dopiero się zbierają, na razie w pąkach.
Pozdrawiam.
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10400  
Nieprzeczytane 22-05-2026, 11:03
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 29 208
Domyślnie Ogród Botaniczny we Wrocławiu

Wędrujemy dalej po tym pięknym ogrodzie.
Dzisiaj krócej, bo mam dużo pracy w dwóch ogrodach.



Wkraczamy w zielony zakątek poświęcony funkiom czyli hostom.











Przy niektórych rabatach z tulipanami były takie znaczniki informacyjne o posadzonych odmianach.



Pozdrowienia zostawiam dla zapracowanych Ogrodomaniaków.
__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:53.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.