menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Praca > Emerytura, renta, ZUS
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz

 

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 16-09-2011, 12:57
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie Nasze Emerytury


Co obiecują nam Emerytom,przed wyborami Politycy!

Co zrobić, aby na starość Polacy nie biedowali? Ile powinna wynosić emerytura minimalna? Czy należy podnieść renty rodzinne? Przyjrzeliśmy się temu, co politycy w kampanii wyborczej obiecują emerytom
Dzięki zmianie przepisów o naliczaniu kapitału początkowego Polacy mają szanse na wyższe emerytury. Wystarczy wystąpić do ZUS z wnioskiem
iStock
Dzięki zmianie przepisów o naliczaniu kapitału początkowego Polacy mają szanse na wyższe emerytury. Wystarczy wystąpić do ZUS z wnioskiem
ZOBACZ TAKŻE

Emerytura czy etat - musisz wybrać
Emerytura liczona na nowo
Emerytura na konto i bez listonosza
Poradnik: Skąd się bierze emerytura, co ją obniża, co powiększa, jak odkładać

W wyborach parlamentarnych żadna partia nie uzyska dobrego wyniku bez głosów choć części z 7,5 mln polskich emerytów i rencistów. Jak przekonują? Co obiecują?

Emerytura minimalna

Sprawa, która wymaga na pewno zmian, to wysokość emerytury minimalnej (dziś 635 zł na rękę). - To obecnie najpilniejsza kwestia i właśnie tym chce prezydent zainteresować w pierwszej kolejności nowy rząd - słyszymy od ludzi z otoczenia prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Jak wynika z raportu Instytutu Statystyki i Demografii SGH, emerytura minimalna stanowi dziś 22 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli taka relacja pensji do emerytury utrzyma się w przyszłości, to za 30 lat najniższe świadczenie będzie pobierać aż 41 proc. kobiet i 3 proc. mężczyzn. A to i tak wariant optymistyczny. Emerytury minimalne w stosunku do przeciętnej pensji mają maleć. Już za 14 lat może to być tylko 13 proc. wynagrodzenia.

Eksperci tłumaczą, że jeśli premier chciał pomóc najbiedniejszym Polakom dostającym niewiele ponad 700 zł brutto emerytury, powinien podnieść próg z najniższymi emeryturami, a nie zmieniać zasady waloryzacji.

- Trzeba to zrobić, bo emerytom z najniższymi świadczeniami zagraża ubóstwo. Nie może być tak dużej jak obecnie różnicy między najniższą emeryturą i pensją - dodają eksperci, których prosiliśmy o opinie. Co ciekawe, pomysł podwyższenia najniższych świadczeń (zamiast zmiany zasad waloryzacji) ma też zwolenników w rządzie. - To dobre rozwiązanie - mówi jeden z ministrów. Ale czy jest szansa, aby go wprowadzić w życie? Obecnie raczej nie. Może w przyszłości, jak się polepszy sytuacja gospodarcza w Polsce - dodaje.

Emerytury obywatelskie

Najbardziej nowatorski sposób na zwiększenie najniższych emerytur ma PSL. "Niezbędne jest stworzenie minimalnego standardu godnego zabezpieczenia na starość uzupełniającego powszechny system emerytalny - należy myśleć o wprowadzeniu uniwersalnego zabezpieczenia w formie emerytury obywatelskiej" - czytamy w piśmie ludowców do "Gazety".

O co chodzi? Według PSL problemy starszych Polaków rozwiąże wprowadzenie tzw. emerytur obywatelskich - równej, nie za wysokiej emerytury dla wszystkich. Taka emerytura przysługiwałaby osobom, które osiągnęły wiek emerytalny, czyli 65 lat. I byłaby niska, ale zapewniałaby stały dochód. Wicepremier Waldemar Pawlak proponował, aby wynosiła ona 1200 zł.

Co ciekawe, PSL chce, aby emerytury obywatelskie dostawały też osoby, które nie mogły pracować legalnie i zasiliły szarą strefę.

Według PSL wszyscy Polacy, kupując różne rzeczy w sklepach, płacą podatek VAT, a dochody z VAT to główne źródło dochodów państwa, czyli te osoby i tak dorzucają się do wspólnego kotła, coś się więc im od państwa należy. Eksperci zwracają uwagę, że takie rozwiązanie burzy naczelną zasadę systemu emerytalnego - tyle będziesz miał na starość, ile sobie uzbierasz w trakcie lat pracy. - Legalnie pracujący obywatel, gdy słyszy takie pomysły, może pomyśleć: "Jestem frajerem - państwo premiuje ludzi, którzy kombinują, a ja tu sumiennie płacę podatki. Po jaką cholerę? - mówi jeden ze specjalistów od ubezpieczeń.

PSL przekonuje jednak, że są ludzie, którzy mieszkają na wsiach czy w małych miasteczkach, gdzie nie ma dla nich stałej pracy. Pracują dorywczo, sezonowo, aby jakoś poprawić byt swojej rodziny.

- To prawda, ale nie wolno zapominać, że te osoby - formalnie bez dochodu - korzystają też cały czas z pomocy społecznej. I ta pomoc będzie im też przysługiwać po osiągnięciu 65. roku życia. Państwo nie zostawia ich bez środków do życia, choć oczywiście te zasiłki nie są wysokie - odpowiada cytowany już wcześniej ekspert.

Jak podwyższać emerytury

Jeszcze w 2010 r. premier Donald Tusk ogłosił, że zasady waloryzacji zmieni. Teraz obowiązuje podwyżka procentowa - emerytura rośnie wszystkim o ustalony procent. W rezultacie najbiedniejsi dostają podwyżkę w wysokości 30 zł, a najbogatsi - nawet 200 zł. Premier uznał, że na obecnej waloryzacji tracą najubożsi. Dlatego chciał zamienić waloryzację z procentowej na kwotową.

Rząd miał przyjąć następujące rozwiązanie: całą kwotę przeznaczoną na waloryzację miał podzielić przez liczbę emerytów, rencistów, osób na świadczeniach emerytalnych i każdy miał dostać tyle samo.

Nowe zasady miałyby obowiązywać przez trzy lata, bo w takim mniej więcej okresie - według premiera - niskie emerytury dogonią te wyższe.

Nie wszystkim w rządzie ten pomysł przypadł do gustu. Oto co nam powiedziała jedna z osób z rządu:

- W nowym systemie wysokość emerytury uzależniona jest od naszych składek, a więc im więcej odkładamy, pracujemy, tym mamy większą emeryturę. Waloryzacja kwotowa byłaby więc niezrozumiała. Dlaczego? Bo ktoś kto mniej pracował, mniej odłożył, dostałby taką samą podwyżkę jak ten, kto dłużej pracował. I to ma być nagroda za dłuższą pracę? Ludzie mogliby czuć się pokrzywdzeni. Mogą powiedzieć: "Pracowałem jak wół, odkładałem, a państwo teraz mi obcina podwyżkę?"

Nasz informator z rządu dodaje, że waloryzację kwotową (a więc wszystkim po równo) można by wprowadzić co najwyżej dla osób, które pobierają emeryturę ze starego systemu (gdzie nasze składki nie miały tak wielkiego wpływu na wysokość emerytury). Ale tu znowu narażamy się na zarzut, że inaczej traktujemy emerytów z nowego i starego systemu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 11-11-2011, 15:15
bodzio2's Avatar
bodzio2 bodzio2 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Miasto: Kędzierzyn-Kozle
Posty: 166
Smutny Emerytury -Renty

Jasinek123 nic się nie zmieni co do wysokości rent i emerytur tym bardziej że Europę ogarnia recesja i wszystkie Państwa muszą oszczędzać,a z tego co widać i słychac to jest nie dobrze z finansami Państwa.Niewiadomo też czy zapowiedziana waloryzacja w Marcu 2012r wyniesie tak jak zapowiadali 4,2% czy może mniej, oby nie bo to i tak są grosze smieszna waloryzacja,ten który ma wysoką emeryturę czy rentę to dostanie jeszcze więcej a ten co ma małą to mniej żenada i wstyd dla Państwa Polskiego.
__________________
Żadna droga nie jest trudna, gdy idziemy razem ...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 11-11-2011, 16:27
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Przypominam, ze we wrzesniu p. prezydent podpisał nową ustawe dotyczaca wysokosci emerytur.Znam osobę, ktorej podalam numer ustawy i dostala prawie 1000 pln Podwyzki. Pogrzebcie trochę w internecie- dokladnie jest opisane , co czynić i w jakim przypadku.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 11-11-2011, 16:52
bodzio2's Avatar
bodzio2 bodzio2 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Miasto: Kędzierzyn-Kozle
Posty: 166
Domyślnie

To ciekawe muszę to gdzieś poszukać.
__________________
Żadna droga nie jest trudna, gdy idziemy razem ...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 11-11-2011, 20:05
matta matta jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: Polska
Posty: 285
Nie

Cytat:
Napisał jasinek123
Co obiecują nam Emerytom,przed wyborami Politycy!
/.../
Ale tu znowu narażamy się na zarzut, że inaczej traktujemy emerytów z nowego i starego systemu.

Cudzy tekst powinien być ujęty w ramki cytatu.

http://wyborcza.biz/finanse/1,105684...merytom.ht ml


Cytat:
Napisał babciela
Przypominam, ze we wrzesniu p. prezydent podpisał nową ustawe dotyczaca wysokosci emerytur.Znam osobę, ktorej podalam numer ustawy i dostala prawie 1000 pln Podwyzki.

Jakie to niepoważne. Coś wiem, ale nie powiem.
Dlaczego nie podasz numeru?


Cytat:
Pogrzebcie trochę w internecie- dokladnie jest opisane , co czynić i w jakim przypadku.

"Pogrzebcie" – żenujące.Podaję niżej nr tej ustawy.
Ale, proszę nie liczyć, że przybędzie w portfelu.
Ten 1000 zł to czysta fantazja.

Dziennik Ustaw nr 187 z 8 września 2011, poz. 1112

Ustawa z dnia 28 lipca 2011 r.
o zmianie ustawy o emeryturach i rentach
z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych


http://dziennikustaw.gov.pl/D2011187111201.pdf klik w podany link,
wyświetli się treść zmian wprowadzonych do Ustawy emerytalnej, można skopiować, wydrukować.

Po wykładnię udać się do prawnika,
specjalisty od zagadnień emerytalnych.

Poszukać porad na - http://www.gazetaprawna.pl/ , http://www.money.pl/


Emerytury i renty 2011
http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=52

Przeliczanie emerytur
http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=1&idk=1603

Kiedy ZUS obliczy na nowo emeryturę
http://praca.gazetaprawna.pl/artykul...emeryture.htmlMożna śledzić wprowadzane ustawy.
Są publikowane w Internecie w Dzienniku Ustaw.

http://dziennikustaw.gov.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 11-11-2011, 20:30
slava's Avatar
slava slava jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Posty: 35 184
Domyślnie

Cytat:
Napisał mattax
Można śledzić wprowadzane ustawy.
Są publikowane w Internecie w Dzienniku Ustaw.

Dziękuję
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 11-11-2011, 20:33
Scarlett Scarlett jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 27 416
Domyślnie

Cytat:
Napisał mattax
Cudzy tekst powinien być ujęty w ramki cytatu.

http://wyborcza.biz/finanse/1,105684...merytom.ht ml
Jakie to niepoważne. Coś wiem, ale nie powiem.
Dlaczego nie podasz numeru?
"Pogrzebcie" – żenujące.Podaję niżej nr tej ustawy.
Ale, proszę nie liczyć, że przybędzie w portfelu.
Ten 1000 zł to czysta fantazja.

Dziennik Ustaw nr 187 z 8 września 2011, poz. 1112

Ustawa z dnia 28 lipca 2011 r.
o zmianie ustawy o emeryturach i rentach
z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych


http://dziennikustaw.gov.pl/D2011187111201.pdf klik w podany link,
wyświetli się treść zmian wprowadzonych do Ustawy emerytalnej, można skopiować, wydrukować.

Po wykładnię udać się do prawnika,
specjalisty od zagadnień emerytalnych.

Poszukać porad na - http://www.gazetaprawna.pl/ , http://www.money.pl/


Emerytury i renty 2011
http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=52

Przeliczanie emerytur
http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=1&idk=1603

Kiedy ZUS obliczy na nowo emeryturę
http://praca.gazetaprawna.pl/artykul...emeryture.htmlMożna śledzić wprowadzane ustawy.
Są publikowane w Internecie w Dzienniku Ustaw.

http://dziennikustaw.gov.pl/

Jak mówi pewna Baśka - git, majonez,
a szukajcie, aż znajdziecie.
Może powiem, albo nie powiem, bo nie wiem dokładnie.
Dzieki.

Ostatnio edytowane przez Scarlett : 11-11-2011 o 21:25.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 11-11-2011, 22:18
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

mattax
Aż dziw bieże czy jesteś emerytem?
Bo kto by zapamiętał taki wielgachny tekst,przeczytać
to jeszcze i zrozumieć
podać koleżankom do wiadomości, a może komuś pomoże!
To przecież gazeta,za którą zapłaciłem!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 11-11-2011, 22:42
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Nie, piszac pismo tej pani powolalam się na wczesniejsza ustawe- szukałam- ale nie znalazłam w moich papierach-nie na ustawę z lipca- dlatego pisalam - grzebcie w internecie - bo tam to znalazłam- alem slaba w te klocki, więc nic blizszego nie jestem w stanie podać.A te 1000 PLN- to nie kłamstwo- fakt, pierwotnie powoływałysmy się na ustawę z lipca i byla podwyzka 6 PLN
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 12-11-2011, 11:19
matta matta jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: Polska
Posty: 285
Domyślnie

Cytat:
Napisał jasinek123
mattax
Aż dziw bieże czy jesteś emerytem?
Bo kto by zapamiętał taki wielgachny tekst,przeczytać
to jeszcze i zrozumieć
podać koleżankom do wiadomości, a może komuś pomoże!
To przecież gazeta,za którą zapłaciłem!

Aż dziw bierze.
Nie stresuj się koniecznością zapamiętywania i zrozumienia wielgachnych tekstów z GW.

Skopiowałeś tekst z gazety. Można o tym artykule podyskutować.

Posty z forum wstawiasz klikając na cytuj

Cudze teksty z innych miejsc wstawia się
przy pomocy znacznika quote ujętego w nawiasy kwadratowe.

Możesz z klawiatury wpisać na końcu cytatu [/quote]
na początku cytatu [quote]
bez spacji!

Pod cytowanym tekstem wstawić link strony
z której to zostało skopiowane.
Kliknąć, bądź najechać kursorem na wyświetlony w oknie przeglądarki link – zrobi się niebieski.
Następnie kliknąć w polu pisania postu pod cytatem i link znajdzie się w poście.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 23-11-2011, 19:54
paprotka51 paprotka51 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: dolnoślaskie
Posty: 9
Domyślnie

Wzięłam wniosek na ponowne przeliczenie kapitału początkowego z ZUS-u, po drodze znajoma powiedziała,że wniosek trzeba złożyć do końca listopada,może ktoś wie czy to prawda???
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 23-11-2011, 20:49
Stasienko's Avatar
Stasienko Stasienko jest offline
Moderator Forum
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Płock, mazowieckie.
Posty: 12 487
Domyślnie

Cytat:
Napisał paprotka51
Wzięłam wniosek na ponowne przeliczenie kapitału początkowego z ZUS-u, po drodze znajoma powiedziała,że wniosek trzeba złożyć do końca listopada,może ktoś wie czy to prawda???
Tu znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.
Kapitał początkowy - dokumenty do końca bieżącego roku
http://www.e-podatnik.pl/artykul/fis...go_ro ku.html
__________________
Dzieli nas tylko czas......
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 23-11-2011, 20:58
wuere'le's Avatar
wuere'le wuere'le jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 2 995
Domyślnie

Nie podoba mi się, że emerytury maja być rewaloryzowane kwotowo, a nie procentowo. Jeśli ktoś nie zadbał o swoją emeryturę (przykład fryzjerzy, którzy część utargu brali do kieszeni, a część księgowali), a dziś ma pretensje, że ma małą emeryturę, to przepraszam, czemu ja mam na tym cierpieć?
Skoro ktoś zadbał aby mieć lepszą emeryturę, dużo pracował, odprowadzał składki, to teraz ma cierpieć?
Protestuję!
__________________
"...trzeba z żywymi naprzód iść..."

https://widzewieckomentuje.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 23-11-2011, 22:45
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Ustawa podpisana przez prezydenta działa do konca grudnia 2011.
Przeczytajcie dokładnie post Jasinka- tam jest dużo waznych wiadomisci i piszcie szybko- a nie zarzucajcie mi , że Wam nie podalam blizszych danych.
Mattax, straszna jestes zrzęda...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 23-11-2011, 23:31
zosinek's Avatar
zosinek zosinek jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: powiśle
Posty: 1 188
Domyślnie

Rok temu miałam w ZUSIE przeliczony kapitał początkowy i zwiększono mi emeryturę o 190 zł. Warto samemu popytać w ZUSie i dowiedzieć się indywidualnie. Mnie nie pytajcie bo nie będę potrafiła nic więcej wytlumaczyć.
__________________
"Innego życia nie będzie".
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 24-11-2011, 19:16
paprotka51 paprotka51 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: dolnoślaskie
Posty: 9
Domyślnie

Dzięki <babciela> ,dzięki Jasinek123 nareszcie konkret.
Panienki w Zus w naszym mieście o tym nie wiedzą???
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Nasze i nie nasze kwiaty w naszym obiektywie Mar-Basia Fotografia 4866 17-11-2020 16:44
. . . Nasze PPS-y ...cz. II tar-ninka Hobby, pasje 505 17-05-2010 10:32
Nasze emerytury Ibir Emerytura, renta, ZUS 89 18-08-2009 20:33
Wysokosc emerytury Andrzej_ze_Stokow Emerytura, renta, ZUS 37 01-06-2008 00:43

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:36.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.