menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Gospodarka i środowisko
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #581  
Nieprzeczytane 21-02-2024, 15:54
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 733
Domyślnie

i cd. z tego cyklu....co przez 8 długich lat bezkarnie...

Cytat:
Mocna reakcja na aferę na Dolnym Śląsku. Śmieciowe eldorado i służby do wynajęcia

Lobby śmieciowe działaniami najważniejszych polityków w państwie zablokowało na Dolnym Śląsku kontrolę składowisk. Wygląda na to, że to lobby było w stanie wynająć sobie służby państwa polskiego, jak jakąś dz****, do tego, żeby realizowały ich interesy – to komentarz Patryka Wilda, radnego wojewódzkiego Koalicji Samorządowej do ujawnionej przez dziennikarzy Onetu i "Superwizjera" afery lubińskiej. Jeden z wątków dotyczy czerpania zysków z zatruwania środowiska i zakopywania śmieci na Dolnym Śląsku. Chodzi o prowadzone przez Chemeko System składowisko w Rudnej Wielkiej. Jej interesów mieli strzec politycy PiS.

A my tu o tym na co nie mamy wpływu.
Czyli o globalnych zmianach klimatu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #582  
Nieprzeczytane 01-03-2024, 18:26
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 792
Domyślnie

„Lodowiec Zagłady” znika. To bardzo zła wiadomość dla ludzkości

Lodowiec Thwaites w Antarktydzie Zachodniej nazywany jest również „Lodowcem Zagłady”. Nazwa wcale nie jest przesadna, ponieważ ma on ponad 190 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni. Gdyby całkowicie się roztopił, spowodowałby wzrost poziomu wszystkich oceanów o 65 cm. Doprowadziłoby to zalania największych przybrzeżnych miast świata, doprowadzając do niewyobrażonych strat.

https://geekweek.interia.pl/przyroda...ci,nId,7363877


Odpowiedź z Cytowaniem
  #583  
Nieprzeczytane 06-03-2024, 18:51
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 476
Domyślnie

https://tvn24.pl/tvnmeteo/polska/tys...owym-st7806183

W podziemnym kanale burzowym, położonym na Warmii i Mazurach, hibernuje ponad cztery tysiące nietoperzy. Zimuje tam też wpisany na czerwoną listę zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce mopek zachodni - podała we wtorek Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Według RDOŚ kolejnym miejscem w regionie, gdzie hibernuje dużo nietoperzy, jest tunel w okolicach Olsztyna. Stwierdzono tam prawie 550 osobników, w tym ponad 300 mopków zachodnich (Barbastella barbastellus). Poza nimi były także nocki Natterera, nocki rude i gacki brunatne.

Trzecie z największych w województwie zimowisk nietoperzy zlokalizowane jest w schronach z czasów II wojny światowej w okolicach Gołdapi. Zimuje tam ponad 300 nietoperzy, głównie mopków zachodnich. Stwierdzono także obecność mroczków pozłocistych (Cnephaeus nilssonii), nocków Natterera i nocków rudych.
__________________
Jeżeli udoskonalasz coś dostatecznie długo, na pewno to zepsujesz.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #584  
Nieprzeczytane 13-03-2024, 10:04
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 792
Domyślnie

Wielkie zagrożenie dla Europy. Nasz klimat ociepla się dwa razy szybciej niż w reszcie świata

https://biznes.interia.pl/gospodarka...ra,nId,7385493

Ekstremalne zjawiska pogodowe, które w ostatnich latach występują w Europie, nasilą się do końca wieku. I to nawet przy optymistycznych scenariuszach dotyczących tempa globalnego ocieplenia. Bez zdecydowanych działań ich skutki mogą być katastrofalne dla naszego bezpieczeństwa i gospodarki - alarmuje Europejska Agencja Środowiska. Mowa o kosztach rzędu bilionów euro.

Skutki globalnego ocieplenia bezpośrednio zagrażają ludziom. Fale upałów, susze, powodzie i pożary niosą ze sobą zagrożenie dla zdrowia i życia, szczególnie dla dzieci i seniorów czy osób schorowanych. Cierpi też gospodarka. Spowodowane suszami, pożarami czy gwałtownymi opadami szkody rolnicze w Polsce już teraz szacowane są na miliardy złotych rocznie. Rosną koszty ubezpieczeń, więcej też trzeba wydawać na naprawianie szkód zamiast na inwestycje.

Oczywiście, gwałtowne zjawiska pogodowe występowały zawsze. Ale w związku z globalnym ociepleniem, z jakim mamy obecnie do czynienia, są one częstsze i się nasilają. Będzie tylko coraz gorzej - wynika z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (ang. European Environment Agency - EEA).
EEA to unijna organizacja zajmująca się zbieraniem danych o zagrożeniach dla klimatu i środowiska. Agencja we wtorek opublikowała raport dotyczący oceny ryzyka związanego ze zmianami klimatu na jakie narażona jest Europa. Wnioski są mało optymistyczne - trzeba zacząć działać już, inaczej może grozić nam katastrofa.

Dekarbonizacja to nie wszystko
Temperatury w Europie rosną najszybciej spośród wszystkich kontynentów - podaje EEA. Od lat 80. globalne ocieplenie postępuje w Europie dwa razy szybciej niż w innych miejscach świata. Chociaż wiele państw kontynentu aktywnie angażuje się w dekarbonizację, to działania i tak nie nadążają za szybko rosnącymi zagrożeniami klimatycznymi, wskazuje agencja. Wiele z występujących teraz problemów jeszcze się nasili nawet jeśli światu uda się utrzymać w ryzach dalsze ocieplenie klimatu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #585  
Nieprzeczytane 13-03-2024, 12:29
Grażka53 Grażka53 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2018
Miasto: Katowice, Śląsk, Polska
Posty: 229
Domyślnie

Ciekawa jestem jakie jest Wasze zdanie odnośnie ochrony środowiska w kontekście rozwoju elektromobilności? Tutaj jest artykuł na temat rozwoju stacji ładowania samochodów elektrycznych https://sigmapolska.pl/rozwoj-stacji...tromobilnosci/ i z jednej strony na pewno wpłyną one dobrze na nasze zdrowie przez redukcję spalin i hałasu, ale co z metalami rzadkimi, które sa potrzebne do ich produkcji, a nie można ich już potem odzyskać? Jak dla mnie jest to bardzo trudny temat.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #586  
Nieprzeczytane 12-04-2024, 19:33
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 792
Domyślnie

Jezioro Otmuchowskie znika. Tak mało wody nie było od 25 lat

https://zielona.interia.pl/wiadomosc...at,nId,7444950W Jeziorze Otmuchowskim jest obecnie mało wody. W niektórych miejscach stan wody obniżył się o 4 m do minimalnego poziomu piętrzenia. Linia brzegowa w niektórych miejscach cofnęła się o kilkadziesiąt metrów. Zmiany są widoczne na zdjęciach.


Otmuchów, Paczków - dwa małe poniemieckie miasteczka nad Nysą Kłodzką.
W 45 r. z rodziną zamieszkaliśmy w Paczkowie, wówczas na Ziemiach Odzyskanych. W latach 50 zbudowaliśmy własnoręcznie z moim przyjacielem Jurkiem drewnianą łódź wiosłową. Z celem, do wędkowania. Konkretnie do łowienia sandaczy.
W tamtych latach Jezioro Otmuchowskie obfitowało w nie. Cumowaliśmy tę łódź przy brzegu jeziora. Dojeżdżaliśmy do niej rowerami, 8 km. Latem b. często łowiliśmy nocą. Wyrzucało się haczyk-kotwiczkę za burtę łodzi, z przyczepionym tzw żywcem. Sandacze, jako drapieżne ryby polowały przy dnie. Gdy ryba "brała" trzeba było żyłkę wraz z haczykiem i zaczepionym do niego sandaczem powolutku, cierpliwie wyciągać.
Po kilku godzinach wędkowania wracaliśmy do domu. Łowiliśmy nawet po kilka sztuk 3 -, 4-ro kg-wych sandaczy. Tylko dużych! Młode sztuki, (poniżej 1kg), wyrzucaliśmy z powrotem do jeziora.
W domu w ogrodzie stawiałem dużą stalową beczkę. W niej zawieszałem na haczykach oczyszczone ryby i je wędziłem. Na koniec moja Mama, pokrojone kawałki ryby wkładała do słoików-weków i zalewała olejem - wekowała je. Przez wiele miesięcy były żywnością. W domu w tych latach żyło się skromnie.
Gdyż Tato po powrocie z niewoli niemieckiej prawie w ogóle nie pracował. Dużo chorował. Było 6-ro dzieci.
Dzisiaj. Dzisiaj wszystko się zmieniło. Mój przyjaciel zmarł. Rodzice nie żyją od dawna.
A Jezioro Otmuchowskie "umiera" - jak wynika z ww. artykułu. Przeczytajcie link.
Jezioro poddane zostanie 'reaktywacji.

Ostatnio edytowane przez Stefan : 13-04-2024 o 12:23.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #587  
Nieprzeczytane 13-04-2024, 09:51
Jadka.Z's Avatar
Jadka.Z Jadka.Z jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Mazowsze Polska
Posty: 879
Domyślnie wspomnienia

Ciekawe co piszesz. Zastanawiałam się co ja w tym czasie robiłam. W 45 roku wyjechaliśmy z rodzicami z Warszawy i mieszkałam w różnych miastach na "ziemiach odzyskanych".
Mieszkałam w Sławnie blisko morza a potem w Gryfinie i Złotowie a w końcu w Lędyczku najmniejszym mieście w Polsce. Teraz mieszkam blisko Warszawy. Zawsze tęskniłam za Warszawą i kojarzyła mi się z szczęśliwymi latami latami dzieciństwa.
__________________
Jadka

Ostatnio edytowane przez Jadka.Z : 13-04-2024 o 10:39.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #588  
Nieprzeczytane 13-04-2024, 10:57
Jadka.Z's Avatar
Jadka.Z Jadka.Z jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Mazowsze Polska
Posty: 879
Domyślnie

Aż mi się smutno zrobiło. Może nie myślę o ekologii, wierzę że młodsi sobie poradzą, teraz oni muszą naprawiać co przodkowie zepsuli.
__________________
Jadka

Ostatnio edytowane przez Jadka.Z : 13-04-2024 o 12:30.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #589  
Nieprzeczytane 21-04-2024, 21:58
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 792
Domyślnie

Bociany nie ruszyły się z Afryki.Bocian biały wysiadujący jaja w śniegu nie jest codziennym obrazkiem.
Wracając, bociany zatrzymują się w Turcji, gdyż jest to pierwszy kraj na ich trasie powrotnej, w którym mogą zastać zimę.
To tam sprawdzają, czy ona ustąpiła z Europy, czy nie.
Jeżeli zastaną w Turcji mróz i śnieg, czekają i to niekiedy długo.
Bywa, że przylatują zatem do Polski dopiero w połowie kwietnia.
prof. Tryjanowski uspokaja: - Proszę się nie martwić. To sytuacja mocno zaskakująca, ale nie niepokojąca.
Ptaki robią to świadomie, mają swoje powody.
Zostaną w Afryce tak długo, aby wrócić do nas w jak najlepszej kondycji,
a wtedy mamy do czynienia z tzw. efektem przeniesienia. Ptak przenosi wtedy energię i zdobytą dzięki niej
kondycję do lęgowisk w Polsce.
Czytaj: https://zielona.interia.pl/przyroda/...-c,nId,7369039
Odpowiedź z Cytowaniem
  #590  
Nieprzeczytane 22-04-2024, 19:55
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 463
Domyślnie Dzisiaj Światowy Dzień Ziemi

"Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska. Z tej okazji przypominamy, co można zrobić dla Ziemi, jak można dbać o naszą planetę.

Planeta kontra tworzywa sztuczne

To hasło tegorocznej edycji Dnia Ziemi. Earthday.org żąda zmniejszenia produkcji WSZYSTKICH tworzyw sztucznych o 60% do 2040 r. Jednak każdy z nas może przyczynić się zbliżenia się do tego celu, poprzez zmniejszenie korzystania z tworzyw sztucznych w naszym codziennym życiu.

Niestety tylko 8 proc. używanego przez nas plastiku jest poddawane recyklingowi. A niestety problem plastiku stale rośnie. Rocznie na świecie porzucamy od 500 mld do jednego biliona reklamówek. Te, które trafiają w ciągu roku na polskie wysypiska, ważą ok. 55 tysięcy ton. Niestety większość z nich nie jest poddawana recyklingowi. Zamiast tego jest porzucana, a duża część tej masy trafia do wód. Następstwem jest stopniowe rozdrabnianie plastiku aż do formy tzw. mikroplastiku, który jest tak powszechny, że znajduje się już nawet w naszym jedzeniu. Dosłownie jemy plastik, który wcześniej wyrzuciliśmy."
https://www.lasy.gov.pl/pl/informacj...ien-ziemi-2024

Niepowtarzalna planeta, póki co jedyna w swoim rodzaju, i we Wszechświecie...
Koło ratunkowe to prosty, ale jakże wymowny przekaz....mówi wszystko.
To nasze wspólne dobro , które zachęca do refleksji nad naszym wpływem na środowisko.


__________________
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #591  
Nieprzeczytane 01-05-2024, 16:07
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 792
Domyślnie

Dziękuję Lulko!
za przypomnienie Światowego Dnia Ziemi w tym roku!
Na naszej Ziemi śmieci wciąż przybywa......!! .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #592  
Nieprzeczytane 01-05-2024, 17:18
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 733
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stefan
Bociany nie ruszyły się z Afryki.

sprawdzają, czy ona ustąpiła z Europy, czy nie.
Jeżeli zastaną w Turcji mróz i śnieg, czekają i to niekiedy długo.
]
Stefanie Szanowny...
Podobne zjawisko występuje w związku z łososiem pacyficznym.
Będzie czekał w oceanie dotąd do kiedy strumienie gdzie składają ikrę nie napełnia się wodą. Co podczas suchych lat nie jest niczym dziwnym.
Potem w takich strumieniach pojawia się forpoczta i sprawdza. Jesli wody jest OK to reszta rusza rzekami do wyznaczonych przez naturę miejsc..
Odpowiedź z Cytowaniem
  #593  
Nieprzeczytane 01-05-2024, 17:28
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 733
Domyślnie

A przy okazji zanieczyszczeń, to dziś pokazała się jakaś informacja z Lublina, że jakieś związki rolnicze chcą zniesienia ustawy nakazującej budowę jakichś instalacji zapobiegających spływowi gnojowicy do gleby.

psst co do stałych śmieci, to faktem jest, że góry tego na wysypiskach rosną. W końcu jest ludzi chyba 8 miliardów.
Ale jakoś nie ma pomysłu jak je zneutralizować.
A co ciekawe w loty kosmiczne wydaje się miliardy a jakoś na neutralizację globalnego śmietniska pomysłów i pieniędzy brak.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #594  
Nieprzeczytane 11-05-2024, 22:30
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 792
Domyślnie

Niepokojące wieści po pożarze w Siemianowicach. Chemikalia płyną rzeką.

Ogromny pożar składowiska odpadów niebezpiecznych w Siemianowicach Śląskich może mieć szerokie konsekwencje dla środowiska. O takiej możliwości ostrzegł w mediach społecznościowych burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec. Ujawnił, że rzeką Brynicą płynie woda zanieczyszczona chemikaliami z gaszonego pożaru. "Jesteśmy w kontakcie ze służbami" - podał i uspokaja, że źródła wody pitnej nie są zagrożone, gdyż leżą dostatecznie głęboko pod ziemią.Potężny pożar wybuchł w piątek o godzinie 9 rano. Płonęły odpady takie jak chemikalia, a słup dymu był widoczny z daleka. "Jest to składowisko odpadów niebezpiecznych, w tym prawdopodobnie chemikaliów składowanych w beczkach. Według wstępnego rozpoznania pożar miał powierzchnię 20 na 20 metrów i 5 metrów wysokości" - opisywał kpt. Karpiński.
20 zastępów straży pożarnej gasiło ogień. Służby wydały zalecenia, by w tej okolicy nie wychodzić z domów i zamknąć okna. Może się jednak okazać, że piątkowa sytuacja to nie jedyna konsekwencja pożaru i nie jedyna prośba służb.
Rzeka Brynica niesie chemikalia z pożaru
Bardzo niepokojące informacje przekazał bowiem na Facebooku burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec. Czeladź jest położona tuż obok Siemianowic Śląskich, także na północ od Katowic. Jak napisał burmistrz miasta: "W związku z pożarem chemikaliów w Siemianowicach Śląskich, jesteśmy jako miasto, w stałym kontakcie z wojewódzkim sztabem kryzysowym i na bieżąco zgodnie z ich zaleceniami reagujemy na zagrożenia. Jednym z takich aktualnych zagrożeń, jest spływająca Brynicą, zanieczyszczona chemikaliami woda z gaszonego pożaru. Uspokajam jednak nie stwarza to zagrożenia dla znajdujących się 70 m pod ziemią , naszych źródeł wody pitnej. Mimo wszystko będziemy stale monitorować jej jakość pod kontem ewentualnych zanieczyszczeń. Dodam też, ze zasuwy wodne, zablokowały dopływ wody z Brynicy, do naszego zbiornika na Grabku, więc nie grozi nam skażenie tego stawu. O ewentualnych nowych zagrożeniach będziemy informować na stronie miasta."

https://zielona.interia.pl/wiadomosc...ly,nId,7504366

Ostatnio edytowane przez Stefan : 11-05-2024 o 23:16.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #595  
Nieprzeczytane 11-05-2024, 23:11
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 792
Domyślnie

Rawicz.
Duży pożar odpadów w zakładzie recyklingu.

W sumie z pożarem walczyło 150 strażaków - ustaliła Interia. Ogień został wstępnie stłumiony, nikt nie ucierpiał.
Pożar wybuchł w firmie recyklingowej. Zapaliła się hałda odpadów znajdujących się na placu należącym do przedsiębiorstwa Metallica. To kolejny pożar w tym miejscu - poinformował burmistrz Rawicza Grzegorz Kubik.
Nie ustalono jeszcze, co było jego przyczyną.
https://tiny.pl/dcvz4
Zdjęcia z miejsca zdarzenia wskazują, że płonęły zmieszane odpady komunalne. Może to wskazywać na samozapłon, bowiem z takich śmieci może wydzielać się łatwopalny biogaz. Dokładną przyczynę wybuchu pożaru będą ustalać służby.
Nad miejscem przetwarzania odpadów unosiły się kłęby gęstego dymu. Początkowo burmistrz poprosił mieszkańców o zamykanie okien. Straż pożarna ocenia jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców. Dym przesuwa się w stronę terenów nie zamieszkałych, a nie do centrum Rawicza - ustalono.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #596  
Nieprzeczytane 14-05-2024, 10:50
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 792
Domyślnie

Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Poszukują górników.

Trzech górników jest poszukiwanych po wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła. Ratownikom udało się dotrzeć do jednej osoby - jest ona transportowana na powierzchnię. Tąpnięcie odnotowano około 3:30 w nocy z poniedziałku na wtorek. Pozostali pracownicy zakładu zostali bezpiecznie ewakuowani.
Do tąpnięcia i wstrząsu doszło 870 metrów pod powierzchnią ziemi.

A przecież już tyle razy wspominaliśmy o tym, że wydobywamy węgiel z naszych kopalni za głęboko.
Między innymi dlatego nasz węgiel jest nieopłacalny!
I pytanie: a Zielony Ład unijny, to co?
Nie podoba się nam.
Więc co nam się w końcu podoba ???
Co jest opłacalne dla nas ???

https://wydarzenia.interia.pl/slaski...ow,nId,7509603
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jeff Bridges w kampanii przeciw zanieczyszczaniu środowiska plastikiem - komentarze 91.200.12.xxx Ogólny 1 03-12-2020 18:54
Ochrona przed grypą robin Profilaktyka i zdrowy styl życia 13 28-09-2020 08:54
Ochrona psów przed kleszczami rusto Wszystkie zwierzęta duże i małe 3 19-03-2019 10:23
Klikaj, kupuj i ratuj świat, czyli jak odpowiedzialnie dla środowiska robić zakupy w sieci? - komentarze 77.45.91.xxx Ogólny 0 23-09-2016 11:30
Stanowisko środowiska ProPolonia.pl wobec sytuacji społeczno-politycznej Dariusz Kosiur Polityka - wątki archiwalne 7 08-04-2009 12:07

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:26.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.