menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Wnętrze domu bez barier
10-24-2019 07:40 PM

Komfort mieszkania dla osoby starszej lub niepełnosprawnej zależy w dużej mierze od likwidacji barier architektonicznych, jakie pozostają również wewnątrz domu. Znoszenie barier i przystosowywanie do użytkowania przez osoby słabsze i niepełnosprawne powinno dotyczyć nie tylko obiektów użyteczności publicznej, ale również mieszkań.
Obiekty użyteczności publicznej, takie jak urzędy, placówki służby zdrowia i podobne od dawna posiadają liczne udogodnienia. Są to podjazdy, platformy, windy, poręcze, a także automatyka otwierania i zamykania drzwi lub drobne mechanizmy, takie jak samozamykacze z krzywką sercową. Samozamykacze takie stosowane w szpitalach, przedszkolach, domach opieki społecznej bardzo ułatwiają otwieranie i zamykanie drzwi. Nawet bardzo ciężkie drzwi mogą być użytkowane przez dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne, ponieważ otwierają się bardzo lekko, ich otwieranie jest mechanicznie wspomagane.
Samozamykacz z funkcją easy- open.

W domu również warto zastosować kilka rozwiązań pomagających zlikwidować bariery i poprawić komfort mieszkania dla osób starszych. Przede wszystkim zarówno w drzwiach wejściowych, wewnętrznych, jaki i balkonowych konieczne jest zastosowanie wariantów bezprogowych.
Likwidacja progów, lub ich obniżenie ułatwia poruszanie się osobom starszym mającym problemy z chodzeniem. Również osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich nie muszą pokonywać progów i płynnie przemieszczają się po całym domu. W przypadku drzwi wewnętrznych usunięcie progów jest dość proste, natomiast w drzwiach wejściowych i balkonowych próg musi być osadzony poniżej poziomu -0-, tak aby tworzyć z posadzką docelową jedną płaszczyznę. Drzwi przesuwne na balkon lub taras mogą być wyposażone w niski próg najazdowy montowany na posadzce, ale jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie progu izolowanego wtopionego w posadzkę tak, by jego górna krawędź była na poziomie gotowej podłogi. W ten sposób osoby starsze, ale również dzieci i inni domownicy nie będą narażeni na potknięcia i upadki a osoby na wózkach i z chodzikami będą miały ułatwiony wjazd.
Warto pamiętać o miejscach w domu, w których najłatwiej o utratę równowagi i upadek. Są to przede wszystkim łazienka, a także toaleta i kuchnia. W pomieszczeniach tych trzeba w wybranych punktach zamontować estetyczne i funkcjonalne pochwyty stalowe lub aluminiowe. Materiał i forma zależą od gustów użytkowników.

Często użytkowane drzwi, takie z największą ilością cykli otwarć i zamknięć w ciągu dnia warto wyposażyć w automatykę otwierania i zamykania. Instalacja takiego mechanizmu nie jest skomplikowana; wymagane jest doprowadzenie zasilania elektrycznego, a następnie montaż napędu elektrycznego z ramieniem pchającym lub ciągnącym w zależności od kierunku otwierania drzwi. Napęd może być uruchamiany przyciskiem pilota lub włącznikiem radarowym. Drzwi mogą być wyposażone w optyczną listwę bezpieczeństwa zapobiegającą uderzeniu przez poruszające się skrzydło drzwi.
Napęd drzwi otwieranych.

W drzwiach wejściowych można zamontować zamek wyposażony w elektryczny mechanizm otwierania i zamykania i podłączyć do kontrolera. Zamykanie i otwieranie drzwi w takim przypadku może odbywać się zdalnie i co szczególnie ważne bez użycia kluczy. Odryglowanie może następować poprzez lekkie naciśnięcie klamki od strony wewnętrznej, użycie pilota lub specjalnej aplikacji w telefonie – oto przykład nowoczesnej technologii ułatwiającej obsługę drzwi. Drzwi balkonowe lub tarasowe również można wyposażyć w automatykę. Napęd elektryczny drzwi uchylno- przesuwnych na pewno ułatwi osobom słabszym i mniej sprawnym wyjście na balkon lub do przydomowego ogrodu. Automat drzwi balkonowych, podobnie jak drzwi wewnętrzne można uruchamiać pilotem, a także czytnikiem biometrycznym lub aplikacją na telefon. Drzwi z odpowiednio dobranym napędem można uruchamiać nawet lekko naciskając klamkę lub odsuwając skrzydło drzwi. Podobnie jak w drzwiach wewnętrznych, tak i tu stosowane są różne systemy zabezpieczeń. Przesuwające się skrzydło drzwi po napotkaniu przeszkody zatrzymuje się, a następnie cofa. Poza tym po wyjściu użytkownika na zewnątrz, napęd powinien pozostawić drzwi niedomknięte, tak by umożliwić powrót do wnętrza i zamknięcie drzwi.
Automatyzacja drzwi może być sporym wydatkiem, alternatywnie rozważyć można zastosowanie mechanicznego systemu wspomagania otwierania i zamykania. Drzwi obecnie stosowane mogą być bardzo ciężkie ze względu na stosowane do przeszklenia dwukomorowe pakiety szkła, dlatego nawet mechaniczne wspomagacze otwierania są bardzo ważne dla użytkowania przez osoby starsze i słabsze.
Odpowiedz 0 KomentarzyCzasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:55.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.