menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Spacerem po fyrtlach Poznania 3 Wilda część (12)
12-15-2013 06:08 PM

Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich (dawna nazwa: Park Lubuski) –



rozpościera się po południowej stronie ul. Królowej Jadwigi i Matyi, pomiędzy ulicami Górna Wilda, Niedziałkowskiego i Topolową. Park został w latach pięćdziesiątych, kiedyś był tu cmentarz ewangelicki parafii św. Pawła.





Nazwa parku upamiętnia prezydenta Poznania - Jarogniewa Drwęskiego (1918-1921) i jego małżonkę



Jarogniew Drwęski – prawnik, działacz społeczny w Wielkopolski, pierwszy prezydent Poznania po odzyskaniu niepodległości, stanowisko objął od 17 kwietnia 1919r zastępując niemieckiego nadburmistrza dr Ernsta Wilmsa i następnie wybrany przez Radę Miasta Poznania w wolnych i demokratycznych wyborach został prezydentem Poznania i był nim do śmierci. Zmarł 14 września 1921 w Poznaniu. Jego grób i pomnik na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan..



Po rozebraniu twierdzy poligonalnej w latach 1896-1902 zaczęto porządkować tereny poforteczne…. I dzięki temu powstawała zieleń i w tym, na terenie dawnego Bastionu Grolman, park … teraz park Drwęskich.. Kontynuacją ciągu parkowego na północ jest Park Karola Marcinkowskiego (opisany wcześniej).
Widoki z parku na Stary Browar, na Andersia Tower, na Nowotel….






W parku rośnie wiele starych, okazałych drzew. Od strony zachodniej stoi Pomnik Powstańców Wielkopolskich. (Pierwszy obrazek widok z Parku Marcinkowskiego)





Pomnik ma 17-metrowy i jest pokryty szarym granitem.



Na wysokości 6 metrów –płaskorzeźby z historią Najdłuższej Wojny Nowoczesnej Europy: na froncie orzeł, a po bokach strajk dzieci wrzesińskich, wóz Drzymały, postać Marcina Kasprzaka wśród robotników i śmierć pierwszego powstańca Franciszka Ratajczaka.





Obok obelisku stoi rzeźba przedstawiająca dwóch powstańców – oficera z szablą i szeregowca strzelca z karabinem.



W 1988 r. przebudowano otoczenie pomnika (według projektu Jerzego Nowakowskiego) – powstał plac apelowy o powierzchni 1800 m2.
Pomysły upamiętnienia pomnikiem Powstańców Wielkopolskich pojawiły się już w 1921roku, ale bez efektów, dopiero za sprawą pochodzącego ze Śląska Szydlaka I sekr. PZPR, który wzorując się na powstałym pomniku Powstańców Śląskich na Górze Świętej Anny, postanowił w podobny sposób upamiętnić Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Projektant – Alfred Wiśniewski a pomnik odsłonięto 19 września 1961roku
Na zakończeniu spaceru po Parku Drwęckich i po Wildzie mapka tego fyrtla...



oraz przypomnienie, że w maju kwitną tu kasztany….




i zaproszenia do dalszych spacerów po Poznaniu, już w kierunku Łazarza i po Łazarzu....



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:59.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.