menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

14-10-2019 22:01

Astma (dychawica oskrzelowa) to cyklicznie nawracające objawy ze strony płuc, takie jak kaszel, świsty oddechowe i duszności. Choroba najczęściej dotyka dzieci. Wiele czynników może prowokować wystąpienie astmy lub nasilenie związanych z nią objawów.

Objawy astmy ustępują pod wpływem właściwego leczenia, które redukuje skurcz oskrzeli utrudniający przepływ przez nie powietrza oddechowego.

Objawy na ogół nasilają się nocą, mogą je także wzbudzać takie czynniki jak wysiłek fizyczny, przebywanie na zimnie czy stres.

Do zaostrzających objawy astmy czynników zawodowych należą: kontakt z niektórymi owadami, sierścią zwierząt, farbami i lakierami, sztucznymi tworzywami, żywicami epoksydowymi, detergentami i mąką. Często zaostrzenie choroby ma związek z uczuleniem na wszechobecne roztocza bytujące w kurzu domowym.

W większości przypadków rozpoznanie astmy opiera się na wywiadzie chorobowym.

Często wykonuje się diagnostyczne próby czynnościowe płuc, polegające na mierzeniu przepływomierzem szczytowego narastania prędkości powietrza wydechowego. Objętość wydychanego powietrza zmniejsza się proporcjonalnie do nasilenia astmy w chwili wykonywania próby. W warunkach szpitalnych do celów diagnostycznych wykonuje się skomplikowane pomiary czynności płuc, jak pomiar natężonej objętości wydechowej.

Badanie rtg na ogół nie wykrywa odchyleń od normy, aczkolwiek w trakcie napadu astmy można stwierdzić cechy nadmiernego rozdęcia płuc. Radiologicznie można jednak wykluczyć inne przyczyny dolegliwości: niewydolność krążenia lub odmę opłucnową.

Alergiczne testy skórne pomagają wykryć zawodowe czynniki uczulające i niektóre inne postaci alergii, np. nadwrażliwość na roztocza kurzu domowego.

Również badania krwi wykrywające zwiększenie ilości kwaso-chłonnych krwinek białych, pomagają potwierdzić alergię.
U niemowląt i starszych dzieci astmie towarzyszy atopia (nadwrażliwość na alergeny obecne w środowisku) oraz ogólnie

wzmożona podatność na alergię i wyprysk (egzemę). Większą skłonność do choroby stwierdza się u osób, w których rodzinie występowały podobne dolegliwości. Gdy choroba pojawia się po raz pierwszy u osoby dorosłej - co nosi nazwę astmy późnej - często nie udaje się wykryć czynnika przyczynowego.

Tak u dzieci, jak i ludzi dorosłych, napady astmy może wzbudzać zakażenie górnych dróg oddechowych.

Źródło: https://cotozachoroba.pl/

Archiwum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:16.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.