menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

25-05-2016 16:41

Ostatnie lato obfitowało w wiele gorących, suchych dni, podczas których chętnie chroniliśmy się w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jednocześnie w polskiej strefie klimatycznej mamy także dużą liczbę chłodnych miesięcy, kiedy zmuszeni jesteśmy do ogrzewania mieszkań. Konieczność używania klimatyzacji lub centralnego ogrzewania zmniejsza wilgotność powietrza i może powodować wysuszanie skóry, a dodatkowo duże różnice temperatury na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń, często ten problem pogłębiają. Sucha skóra może być natomiast przyczyną podrażnień . Nowy nawilżacz Dyson używa technologii Air Multiplier oraz autorskiej technologii Ultraviolet cleansing, aby w cichy sposób pomóc w utrzymaniu właściwego
i równomiernego poziomu nawilżenia powietrza w domu. Pomaga w ten sposób utrzymać komfortowe warunki
w pomieszczeniach przez cały rok.

Brudne sekrety nawilżaczy:
Pomimo przynoszenia pewnych korzyści, istniejące nawilżacze mogą być niehigieniczne. Nie uzdatniają wody, przez co pozwalają na przedostanie się bakterii ze zbiornika prosto do otoczenia. W dodatku, wiele z nich nie rozprowadza nawilżonego powietrza
w pomieszczeniu równomiernie.

Opatentowana technologia Dyson:
Nawilżacz Dyson łączy nową technologię Ultraviolet Cleanse z opatentowaną przez firmę Dyson technologią Air Multiplier™ oraz Intelligent Climate Control. To połączenie zapewnia równomierne oraz higieniczne nawilżenie powietrza w każdym domu.

Dzięki Intelligent Climate Control nawilżacz Dyson jest w stanie mierzyć zarówno temperaturę, jak i stopień wilgotności powietrza. Jedno naciśnięcie pilota i urządzenie równomiernie i w sposób higieniczny nawilży suche powietrze w pomieszczeniu. Jednokrotne napełnienie pojemnika na wodę wystarczy nawet na 18 godzin działania nawilżacza Dyson.

Transformator piezoelektryczny, umieszczony w podstawie urządzenia, wibruje
z częstotliwością do 1,7 miliona razy na sekundę, rozbijając tym samym wodę na mikrocząsteczki. Następnie są one zasysane przez wzmacniającą strumień powietrza obręcz nawilżacza i, dzięki zastosowaniu technologii Air Multiplier™, równomiernie wydmuchiwane do otoczenia.

“Inżynierowie z firmy Dyson skoncentrowali się na stworzeniu wysokowydajnego urządzenia, które utrzyma w domach prawidłowy stopień wilgotności w sposób równomierny, a zarazem higieniczny. Dzięki wykorzystaniu autorskiej, opatentowanej technologii Ultraviolet light nawilżacz zabija 99,9% bakterii, zanim nawilżająca mgiełka zostanie uwolniona do pomieszczenia.”- mówi Toby Saville, mikrobiolog w firmie Dyson.

CIEKAWE FAKTY Z PROCESU POWSTAWANIA NAWILŻACZA DYSON:

Patenty: nawilżacz Dyson chroniony jest przez ponad 275 patentów, a dalsze 130 oczekuje na zatwierdzenie. Technologia Ultraviolet Cleanse™ chroniona jest pięcioma patentami.

Prototypy: w czasie prac nad rozwojem tej technologii powstały 643 prototypy oraz 32 nowe metody przeprowadzania testów.

Koszty powstania: Dyson zainwestował w powstanie nawilżacza AM10 ponad 37,5 miliona funtów.

Materiały: nawilżacz Dyson zrobiony jest z poliwęglanu.

Atesty: Quiet Mark, to międzynarodowy znak homologacji nadawany przez Noise Abatement Society, stowarzyszenie uznawane przez DEFRA (brytyjski Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wsi), które zachęca do projektowania cichszej, wysokowydajnej technologii oraz rozwiązań, które redukować mają niechciany hałas w naszym otoczeniu. Charakterystyczne, purpurowe oznakowanie Quiet Mark daje konsumentom pewność, że dany produkt jest jednym z najcichszych w swojej kategorii, będąc jednocześnie łatwym do uwidocznienia w punktach sprzedaży systemem etykietowania. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku wcześniejszych wentylatorów Dyson, dzięki ulepszonym kanałom przepływu powietrza oraz aerodynamicznemu dyfuzorowi nawilżacz pracuje cicho.

Gwarancja: nawilżacz Dyson posiada 2-letnią gwarancję na części oraz działanie.
Zdalne sterowanie: pozwala ustawić różne poziomy nawiewu w skali od 1 do 10.
Wyłącznik czasowy: urządzenie może zostać zdalnie nastawione tak, aby przejść w stan uśpienia po czasie od 15 minut do 9 godzin.
Czas pracy: nawilżacz Dyson mieści 3 litry wody, które wykorzystuje do 18 godzin swojej pracy.

25-05-2016 16:38

Podstawą nowej linii bezprzewodowych odkurzaczy marki Dyson jest cyfrowy silnik, który zapewnia większą siłę ssania niż mają inne odkurzacze tego typu. Dzięki niemu odkurzacz Dyson V6 Total Clean doskonale poradzi sobie zarówno z odkurzeniem domu, od dywanu aż po sufit, jak i mniejszych przestrzeni np. samochodu.

Odkurzacz Dyson V6 Total Clean łączy wszechstronność odkurzacza bezprzewodowego
z możliwościami pełnowymiarowego urządzenia. Zastosowany w nim system wydajnej filtracji wydmuchiwanego powietrza usuwa cząsteczki tak małe jak 0,3 mikrona, w tym także alergeny. W efekcie wydmuchiwane powietrze jest czystsze niż to, którym oddychamy.

„Zainwestowaliśmy ponad 250 milionów funtów w rozwój autorskiego, opatentowanego silnika, który wykonuje do 110 000 obrotów na minutę. Dzięki temu nasze odkurzacze pozostają lekkie i poręczne, jednocześnie zapewniając siłę ssania większą niż jakikolwiek inny odkurzacz bezprzewodowy” – powiedział James Dyson, wynalazca i założyciel firmy Dyson.

Urządzenie posiada trzy elektroszczotki, które usuwają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia:

Elektroszczotka Soft roller
Jednoczesne usuwanie drobnego kurzu i większych zanieczyszczeń stanowi problem dla większości odkurzaczy. W rezultacie, po zakończeniu odkurzania na przykład kuchni, w szczelinach podłogi pozostaje zarówno drobny pył, jak i większe zanieczyszczenia, np. rozsypane płatki śniadaniowe. Dlatego też Dyson V6 Total Clean został wyposażony w elektroszczotkę Soft roller, która pozwala na jednoczesne sprzątnięcie obu rodzajów zanieczyszczeń. Ssawka szczotki posiada pokryty miękką, nylonową tkaniną wałek z rzędami włosia z włókien węglowych. W czasie odkurzania większe cząstki są zbierane przez włókna tkaniny nylonowej do wnętrza odkurzacza, natomiast drobny kurz z podłogi usuwany jest przez antystatyczne włosie z włókna węglowego.

Elektroszczotka Direct-drive
Odkurzacze często nie usuwają kurzu głęboko osadzonego w dywanie, a jedynie zbierają go z powierzchni. Dzieje się tak na przykład z błotem wnoszonym z dworu do domu. W dodatku każdy dywan zawiera do 1 000 roztoczy na metr kwadratowy. Rozwiązaniem jest Elektroszczotka Direct-drive, która pozwala usunąć trudne plamy z powierzchni nawet bardzo gęstych dywanów. Posiada ona aż 75% mocy więcej niż tradycyjne elektroszczotki, dzięki czemu wszystkie, nawet najtrudniejsze zanieczyszczenia dywanów są usuwane już podczas odkurzania. Mini Elektroszczotka Sztywne nylonowe włosie Mini Elektroszczotki usuwa sierść zwierząt i głęboko osadzony brud z mebli, siedzeń samochodowych oraz trudno dostępnych, niewygodnych powierzchni.

Technologia wydajnej filtracji – usuwa cząsteczki nawet tak małe jak 0,3 mikrona.
Problem: odkurzacze często wydmuchują mikroskopijne cząstki kurzu z powrotem do domu, które najprawdopodobniej osiądą ponownie na wszystkich powierzchniach.
Rozwiązanie: Inżynierowie firmy Dyson zaprojektowali filtr wylotowy, który zwiększa efektywność w wyłapywaniu alergenów
i wydmuchiwaniu czystszego powietrza. Filtr
w odkurzaczu Dyson V6 Total Clean usuwa cząsteczki nawet tak małe jak 0,3 mikrona, w tym alergeny, pyłki i zarodniki pleśni, a wydmuchiwane przez urządzenie powietrze jest czystsze niż to, którym oddychamy.

* Test przeprowadzony na odkurzaczach bezprzewodowych pięciu najlepiej sprzedających się marek (grudzień 2014)* Testowane zgodnie z normą EN60312-1, klauzula 5.8


CIEKAWE FAKTY

Cyfrowy silnik Dyson V6
• Konwencjonalne silniki obracają się 25 000 razy na minutę, silniki w samochodach F1 wykonują 19 000 obrotów na minutę, a silniki odrzutowe 17 000. Cyfrowy silnik Dyson V6 wykonuje natomiast aż 110 000 obrotów na minutę.
• Dyson zainwestował 250 milionów funtów w West Park, czyli własny, wysokiej klasy zakład produkujący silniki, który jest w stanie wyprodukować nawet 11 milionów silników rocznie.
• Hale produkcyjne West Park to 12 000 metrów kwadratowych, na których znajduje się 6 linii produkcyjnych z ponad 50 zrobotyzowanymi stanowiskami.
• Główne stanowiska na liniach produkcyjnych obejmują: montaż części magnetycznych, montaż wirników, stację czyszczącą oraz rząd pomp dmuchających.

25-05-2016 16:29

Zwiększenie świadomości, wiedzy i roli pediatrów w kwestii przekazywania rodzicom zasad dotyczących prawidłowego odżywiania dzieci. Kształtowanie przez matki odpowiednich przyzwyczajeń żywieniowych już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Aktywna edukacja kilkulatków i kreowanie mody na zdrowe odżywianie wśród nastolatków oraz realna, a nie tylko deklaratywna zmiana nawyków żywieniowych wśród dorosłych. Oto, według ekspertów, niezbędne działania, jakie należy podjąć, aby uchronić polskie społeczeństwo przed skutkami i kosztem chorób dietozależnych w przyszłości.

Dietetycy, trenerzy, blogerzy, przedstawiciele mediów oraz inne osoby zainteresowane zdrowym odżywianiem, które przyszły na debatę pt. „Najczęstsze błędy żywieniowe Polaków – co wiemy o zdrowym odżywianiu” mogli bezpośrednio od ekspertów usłyszeć najważniejsze zalecenia na temat tego, co należy zrobić, aby w przyszłości Polacy nie borykali się z chorobami wynikającymi z nieprawidłowej diety, takimi jak otyłość, cukrzyca typu II czy choroby układu krążenia.

W debacie udział wzięli:
Prof. dr hab. Krystyna Gutkowska, Dziekan Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW
Dr Katarzyna Stoś, prof. nadzw. Instytutu Żywności i Żywienia
Dr Aneta Górska-Kot, Ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie
Prof. dr hab. Witold Płocharski, Instytut Ogrodnictwa

Szczególny niepokój wśród zebranych ekspertów wzbudziły wyniki badań1, wskazujące, że tylko 37% matek deklaruje, że otrzymuje informacje o prawidłowym odżywianiu dziecka w gabinecie pediatrycznym, a aż 46% z nich w ogóle nie uznaje warzyw i owoców za podstawę zdrowej diety. Tymczasem, jak powiedziała dr Katarzyna Stoś, prof. nadzw. Instytutu Żywności
i Żywienia – „Zmiana, jaka w tym roku nastąpiła w piramidzie zdrowego żywienia, czyli nadanie kluczowej roli warzywom, owocom, wynika z faktu, że badania pokazują wyraźną korelację pomiędzy wzrostem spożycia tych produktów, a zmniejszeniem prawdopodobieństwa wystąpienia chorób, takich jak np. niektóre rodzaje nowotworów czy choroby układu krążenia. Jedną porcję warzyw i owoców w ciągu dnia można zastąpić sokiem. W przypadku spożywania warzyw, owoców i ich przetworów od 1 do 3 razy dziennie, ryzyko wspomnianych chorób spada o ok. 14%, przy zwiększeniu ilości porcji od 3 do 5 już o 30%, a przy ponad 7 porcjach dziennie potencjalne zagrożenie tego rodzaju chorobami spada aż o 40%. Dlatego im więcej tych produktów w naszej diecie, tym lepiej dla naszego zdrowia.”

Eksperci zgodnie podkreślili, że prawidłowe nawyki żywieniowe i odpowiednie preferencje smakowe kształtować należy niemal od kołyski. Dr Aneta Górska-Kot, Ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie powiedziała – „Bardzo ważna w tym względzie, ale niestety wciąż zbyt mała, jest rola lekarzy pediatrów w uświadamianiu matkom zarówno zasad zdrowego odżywiania dzieci, jak i konsekwencji braku ich stosowania. Niestety lekarze zwykle zajmują się kwestią żywienia dzieci tylko do pierwszego półrocza ich życia. Potem temat ten poruszany jest w gabinetach lekarskich w kontekście chorób, takich jak np. otyłość. Oznacza to, że musi pojawić się problem zdrowotny, aby rodzicie usłyszeli od lekarza o zasadach prawidłowego odżywiania. Dlatego uważam, że powinno się edukować lekarzy w tym obszarze już podczas studiów, aby następnie mogli przekazywać swoją wiedzę matkom, które jako najbardziej czułe na potrzeby zdrowotne swoich dzieci, przeniosą zasady zdrowego odżywania do swoich domów.” I dodała – „Jeśli wprowadzimy smak warzyw i owoców do diety dziecka, to ono potem, jako nastolatek, a wreszcie jako dorosły samo będzie po nie sięgać. Oznacza to, że nawet małym dzieciom należy wprowadzić do diety smaki tych produktów, przy czym zaleca się rozpoczęcie edukacji żywieniowej od warzyw, ponieważ ich smak bywa trudniejszy do zaakceptowania. Nie należy się też zniechęcać pierwszymi, nie zawsze udanymi próbami. Jeśli dziecko krzywi się np. na smak papryki, to poczekajmy trochę i wróćmy z tym produktem za jakiś czas. Możemy też skorzystać z bogatej oferty soków warzywnych lub warzywno – owocowych, aby przyzwyczaić dziecko do danego smaku. Tylko konsekwencja
w dbaniu o kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych naszych dzieci spowoduje, że nie będą one, jako dorośli ponosić konsekwencji zdrowotnych zaniedbań w tym zakresie.”

Jak zauważyli eksperci wiedza Polaków na temat zdrowego odżywiania oraz produktów spożywczych dostępnych na rynku jest niestety chaotyczna i nieuporządkowana. Widać to wyraźnie na przykład w wynikach badań na temat wiedzy o sokach, które dostępne są w sprzedaży. Z jednej strony 81% badanych matek wie, że są one zalecane przez ekspertów z Instytutu Żywności
i Żywienia, jako jedna z codziennych porcji warzyw lub owoców i ma świadomość, że zawierają cenne witaminy i inne składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu (wskazało tak 83%), a jednocześnie aż 53% z nich uważa, że są to produkty, które zawierać mogą sztuczne substancje, i że np. soki owocowe można dosładzać (wskazało 78%). Jak zauważył prof. dr hab. Witold Płocharski z Instytutu Ogrodnictwa – „Chaos ten wynika z nieznajomości przepisów prawnych2, które wyraźnie zakazują dodawania do soków i nektarów jakichkolwiek sztucznych składników oraz dosładzania soków owocowych
w jakikolwiek sposób, a także z nieznajomości samego procesu ich produkcji. Jest to efekt czerpania wiedzy na ten temat z niesprawdzonych źródeł, w których opinie wyrażają osoby niemające odpowiedniej wiedzy i niebędące ekspertami w tej dziecinie, a także powtarzania przez media nieprawdziwych informacji o tych produktach.” Profesor podkreślił też fakt, że – „Polscy producenci soków, przechodzący kontrole zarówno Europejskiego Systemu Kontroli Jakości (EQS), jak i polskiej Głównej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, są liderem na rynku jeśli chodzi o jakość produktów i przestrzeganie przepisów prawnych. Należy uświadamiać konsumentom te fakty i popularyzować rzetelne informacje, aby zniknął strach przed sięganiem po soki ze sklepowych półek, i aby stały się one nieodłącznym elementem codziennej diety, jako jedna z zalecanych porcji warzyw i owoców.”

Konieczność edukacji w celu zmiany zachowań konsumentów oraz rolę ekspertów i liderów opinii w tym zakresie podkreśliła także prof. Krystyna Gutkowska, dziekan Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW, która powiedziała – „Przed ekspertami jeszcze dużo pracy, aby zwiększać świadomość konsumentów na temat zasad prawidłowego odżywania i głównej roli warzyw, owoców oraz ich przetworów w diecie człowieka, a także w zakresie uporządkowania wiedzy Polaków na ten temat
i obalaniu krążących mitów, choćby właśnie na temat soków. Ale nie tylko eksperci mają dużo pracy. Realne zmiany można uzyskać przede wszystkim poprzez aktywną edukację najmłodszych i kształtowanie w ten sposób przyszłych liderów opinii. Dlatego ważne jest zaangażowanie lekarzy w edukację matek, ale też nauczycieli i wychowawców w organizowanie praktycznych zajęć dotyczących kreowania zdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. To właśnie bowiem dzieci, które np.
w przedszkolu będą miały zajęcia uczące zasad zdrowego odżywiania, mogą realnie wpłynąć na zmianę zachowań rodziców. Dzieci chłoną wiedzę i chętnie dzielą się nią potem z rodzicami, wytykając im nieprawidłowe postępowanie. Z dorosłymi natomiast, którzy nie wyrobili, jako dzieci odpowiednich nawyków jest niestety zwykle tak, że mają dużą wiedzę na poziomie ogólnym, deklarują zdrowy tryb życia w badaniach, a jednocześnie w codziennym życiu zwycięża dążenie do przyjemności
i uleganie smakowym pokusom. Tymczasem zmiany muszą być realne, a nie deklaratywne, a przyrost wiedzy poparty konkretnymi zmianami w nawykach żywieniowych, bo tylko to może zapewnić zdrowe społeczeństwo w przyszłości.”

Podsumowując debatę, zebrani eksperci jeszcze raz potwierdzili, że nie wolno zaniedbać działań skierowanych do różnych grup docelowych, bo tylko szeroko zakrojona edukacja, wsparta akcjami aktywizującymi wśród lekarzy, dzieci i rodziców dają możliwość ukształtowania prawidłowych postaw żywieniowych, a tym samym zdrowia polskiego społeczeństwa w przyszłości. Podkreślili też zgodnie, że kluczem do zdrowego i długiego życia jest aktywność fizyczna oraz wysokie spożycie warzyw, owoców oraz ich przetworów, w tym soków. A ponieważ według ekspertów, są to produkty, których właściwie nie sposób przedawkować jedzmy i pijmy na zdrowie. Im więcej tym lepiej.

1) Dane KUPS, badanie wykonane przez GFK Polonia, marzec 2016 r. Badanie CAWI, mamy dzieci w wieku 3-12 lat, N=180.
2) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/12/WE z dnia 19 kwietnia 2012 odnosząca się do soków owocowych oraz Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 lutego 2013 r. z późn. zm.

10-05-2016 10:55

Kochamy lato, kochamy letnie smaki i zapachy. Zatem znajdźmy sposób, aby dobrze zaczynać każdy letni dzień. Zagwarantuje to śniadanie w letnim, truskawkowym stylu. A jak truskawki to tylko z Łowiczem, który z okazji lata przygotował nowe, przepyszne, wyśmienite i doskonałe dżemy z letnimi owocami takimi, że łooo!

Myśląc o lecie, myślimy o wyjątkowych smakach, o lekkich aromatach i o nagrzanych słońcem owocach. Chyba większość z nas je uwielbia, a niekwestionowaną królową lata jest z pewnością truskawka. Ciepła, pachnąca, apetycznie kusząca, nie pozwala przejść obok siebie obojętnie. Nie ma więc niczego lepszego w letnie poranki, niż śniadanie pełne truskawkowego aromatu.
A żeby sprawić sobie jeszcze więcej przyjemności, spróbujmy przepysznego połączenia truskawek z innymi letnimi smakami – rabarbaru, agrestu lub czerwonej porzeczki. Nie ma znaczenia czy będą to francuskie tosty, czy orkiszowe naleśniki, a może chrupiące musli. Z dodatkiem letnich nowości od Łowicza z pewnością przyjemnie zaskoczą. Sprawdźmy zatem, jak smakują wszystkie trzy nowe smaki limitowanej edycji dżemów od Łowicza!

Przepyszny dżem z truskawki z rabarbarem
Bardzo charakterystyczny, cierpki smak rabarbaru i apetyczny różowy kolor tworzą z pachnącą truskawką przepyszną, wybuchową mieszankę smaków. To perfekcyjny śniadaniowy duet, zamknięty w niskosłodzonym dżemie od Łowicza. Delektujmy się ich smakiem i aromatem, dodając go do tostów lub musli. A może podejmiemy ryzyko i spróbujemy połączenia czekoladowego budyniu z przepysznymi truskawkami z rabarbarem?

Wyśmienity dżem truskawka z agrestem
Co może się wydarzyć, jeśli połączymy słodko-cierpki agrest z kuszącą truskawką? Na pewno samo najlepsze, czyli letnie śniadanie prosto od Łowicza. Kto skusi się na naleśniki z nadzieniem truskawkowo-agrestowym, z tym wspomnienie tego wyjątkowego dżemowego duetu i fantastyczny nastrój pozostaną przez cały dzień.

Doskonały dżem truskawka z czerwoną porzeczką
To propozycja dla amatorów odważnego łączenia smaków. Kwaskowata czerwona porzeczka i pachnąca słońcem truskawka to gwarancja rozpoczęcia dnia śniadaniem, które przyniesie dużo radości i pozytywnej energii. Spróbujmy odświeżyć smak kaszy manny – z pewnością odkryjemy jej bardziej interesującą wersję z dżemem z doskonałymi truskawkami z czerwona porzeczką.

Archiwum
2007
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
2008
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
2009
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
2010
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
2011
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
2012
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
2013
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
2014
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
2015
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
2016
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
2017
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
2018
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
2019
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
2020
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
2021
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
2022
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
2023
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
2024
Luty
Marzec
Kwiecień


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:20.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.