menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Kontrola dostępu i czasu pracy
06-23-2017 12:28 PM

Systemy kontroli dostępu wykorzystywane są w tej chwili praktycznie wszędzie. Możemy spotkać je w biurze, w którym pracujemy, w metrze lub w bibliotece, na lotnisku, a nawet w naszym telefonie. Zastosowanie i możliwości systemów kontroli dostępu są bardzo szerokie, ale cel jest zawsze ten sam-ochrona mienia i bezpieczeństwa publicznego lub prywatnego. Dzięki ich zastosowaniu możemy w łatwy i prosty sposób zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i rodziny oraz chronić nasz cenny dobytek przed kradzieżą. Systemy kontroli dostępu pozwalają również rejestrować i archiwizować zdarzenia, które nie zawsze zostaną wykryte przez ludzkie zmysły. Instalacja systemów kontroli dostępu zwiększy nasze bezpieczeństwo, dyscyplinę pracowników oraz pozwoli zredukować koszty związane z zatrudnieniem pracowników ochrony fizycznej

Kontrola dostępu a stopień zabezpieczeń

Istotną kwestią w przypadku systemów kontroli dostępu jest stopień samych zabezpieczeń. Ze względu na nasze własne zapotrzebowanie i preferencje możemy zdecydować się na urządzenia o niskim, średnim oraz wysokim stopniu zabezpieczenia. Na co zwrócić uwagę decydując się na jedno z trzech rozwiązań albo czy nie skorzystać z najnowszych innowacyjnych technologii?

System musi być skierowany do potrzeb użytkownika, ilości osób korzystających z urządzeń pracujących w ramach systemu, a także samego miejsca w którym ma on zostać zainstalowany (obiekty o zróżnicowanych stopniach ryzyka wystąpienia napadu lub działania osób niepowołanych). Należy również pamiętać, że systemy kontroli dostępu mogą być integralną częścią rozbudowanego systemu zabezpieczeń, składającego się dodatkowo z urządzeń do monitoringu oraz systemu alarmowego. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom do zarządzania takimi systemami, przede wszystkim smart Home lub smart security, użytkownicy mogą w prosty sposób kontrolować całą instalacją wraz z dostępem do wielu ciekawych funkcji sterowania urządzeniami domowymi (światło, temperatura, rolety i żaluzje, brama wjazdowa).

W tej chwili na rynku można spotkać się z wieloma urządzeniami do systemów kontroli dostępu, które różnią się między sobą sposobem identyfikacji użytkowników. Możemy zatem wyróżnić:
• zamki szyfrowe- stanowią podstawowe zabezpieczenie obiektu, wykorzystują ciągi alfanumeryczne do identyfikacji użytkowników i kontroli przejścia
czytniki i kontrolery kart zbliżeniowych- za pomocą specjalnych kart magnetycznych lub breloków użytkownicy posiadają dostęp do chronionej strefy. Administratorzy mogą łatwiej zarządzać profilami użytkowników, np. dodawać nowych pracowników lub udostępniać przejście osobom tylko w określonym czasie (np. pracownicy od sprzątania)
• zamki i czytniki biometryczne- zamki o najwyższym stopniu zabezpieczenia, wykorzystują do identyfikacji użytkowników ich unikatowe cechy fizyczne, np. linie papilarne, tęczówki i siatkówki oczu.
Według firm konsultingowo-analitycznych przyszłość systemów zabezpieczeń, w tym również systemów KD będzie związana właśnie z zabezpieczeniami biometrycznymi lub biosensorami. W tej chwili najwięksi producenci systemów zabezpieczeń starają się wprowadzić funkcję rozpoznawania i wykrywania emocji. Istotna w rozwoju systemów kontroli dostępu może również okazać się sztuczna inteligencja, oparta na uczeniu maszynowym i kognitywnym, zbliżona do pracy ludzkiego mózgu. Ważnym aspektem jest również samo zabezpieczenie urządzeń, które co raz częściej pracują, komunikują się między sobą oraz przekazują dane z wykorzystaniem sieci internet. Urządzenia do kontroli dostępu powinny być zatem objęte polityką prywatności, certyfikatami oraz specjalnymi kodami autoryzacyjnymi, szyfrową komunikacją i wsparciem producenta w postaci najnowszych aktualizacji.
Źródło: http://nvr.pl
Odpowiedz 0 KomentarzyCzasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:43.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.