menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

28-01-2021 18:50

SIMATIC to sterowniki wykorzystywane do budowy systemów automatyzacji procesów technologicznych i maszyn produkcyjnych. Pierwszy system został wprowadzony na rynek już w 1958 roku przez Siemens AG i był pierwszym na świecie rozwiązaniem modułowym, choć jeszcze nie był programowany przez system sterownika. Składał się z półprzewodników germanowych w technologii RTL (Resistor Transistor Logic). W czasie kolejnych lat system ten był udoskonalany i tak w 1995 roku na rynek wprowadzone zostały sterowniki SIMATIC S7, przeznaczone już dla wszystkich gałęzi przemysłu, określanych jako Totally Integrated Automation (TIA). Sterowniki wykorzystują następujące języki oprogramowania: Six PLCopen oraz językami zgodnymi ze standardem IEC61131-3. Ponadto komunikacja oparta jest na Industrial Ethernet/PROFINET, PROFIBUS, AS-Interface oraz Internet z możliwością łączenia.

Kilka słów o SIMATIC

Gama produktów SIMATIC oprócz sterowników PLC zawiera również panele operatorskie, komputery przemysłowe tworząc kompletną ofertę z możliwością dostosowania do indywidualnych potrzeb. Jest to kompleksowe rozwiązanie dla przemysłu, a SIEMENS jako lider wśród producentów automatyki przemysłowej posiada szeroki wybór nie tylko sterowników PLC. W zależności od aplikacji producent oferuje: jednostki podstawowe, systemy rozproszonych wejść/wyjść oraz PLC zaawansowane technologicznie. Istnieje również możliwość zintegrowania środowiska inżynieryjnego z harmonizacją interfejsu. Poza tym sekcje programu oraz interfejs użytkowania są stworzony przez bloki wielokrotnego użycia. Istnieje możliwość poszerzania funkcjonalności podczas pracy systemu. Urządzenia marki Siemens są jednymi z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych w automatyce przemysłowej.

Wykorzystanie systemów SIMATIC w Automatyce Przemysłowej

System SIMITIC analizuje, monitoruje i przetwarza informacje przez niego przechodzące, a następnie porównuje z wcześniej przygotowanym programem i podejmuje decyzje, a następnie przesyła ją do elementów wykonawczych takich jak na przykład napędy silników. Z tego powodu profesjonalne sterowniki PLC SIEMENS odgrywają najważniejszą rolę. Szeroki wybór dostępny jest na https://automatyka-sklep.eu/sterowni...ki-plc-siemens. Dostępny jest szeroki wybór model sterowników, dlatego łatwo znaleźć ten, który będzie dostosowany do naszych warunków. Sklep z automatyką przemysłową Automatyka-sklep.eu oferuje również inne komponenty automatyki przemysłowej co zdecydowanie ułatwia skompletowanie wszystkich potrzebnych sprzętów i skraca czas wdrożenia inwestycji. Doświadczeni specjaliści doradzają w razie wątpliwości w wyborze sprzętu oraz jego konfiguracji. Firma oferuje również usługi z zakresu programowania sterowników PLC, tworzenia autorskich układów oraz modernizację już istniejących. Klienci mogą również liczyć na specjalistyczną pomoc na każdym etapie zakupu oraz wdrożenia. W ten prosty sposób możemy sprawić, że inwestycje okażą się skuteczne i pełne zwiększonej wydajności i jakości pracy.

29-11-2020 19:41

Próżniowe przechowywanie żywności to najłatwiejszy sposób na przedłużanie żywności surowego jak i gotowego już jedzenia. Świeżość i zdatność do spożycia możemy przedłużyć nawet pięciokrotnie. Próżnia to środowisko beztlenowe, które uniemożliwia rozwój i namnażanie się bakterii, zapobiega jełczeniu czy wysuszaniu się produktów. Przechowywać próżniowo można niemal każdy rodzaj żywności- od wędlin aż po kawę czy herbatę.

Problem marnowania żywności - pomyśl o pojemnikach próżniowych

Czy wiecie, że aż 42% Polaków deklaruje, że zdarza im się wyrzucać jedzenie, a 35% robi to nawet kilkukrotnie w ciągu miesiąca. Pod względem ilości wyrzucanego jedzenia zajmujemy 5. miejsce wśród krajów UE, a statystycznie tylko jeden Polak wyrzuca rocznie 235 kg żywności! Dane są więc zatrważające. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim nie umiemy racjonalnie robić zakupów jak i nie potrafimy dobrze przechowywać. W sklepach często kuszą nas promocje typu 2+1, kupujemy zbyt dużo, a gdy nie zdążymy wszystkiego zjeść, wyrzucamy nadmiar. Dobrze jest więc chodzić na zakupy zawsze z listą zakupową i ściśle się jej trzymać. Dobry sposób to także sprawdzanie codziennie daty ważności produktów jakie mamy w domu i sukcesywne wykorzystywanie ich, póki są zdatne do zjedzenia.

Ważny krok ku niemarnowaniu jedzenia to także wyrobienie w sobie umiejętności właściwego przechowywania żywności. Najlepszym sposobem są pojemniki próżniowe, do których nie ma dostępu tlen. Jedzenie w nich zamknięte jest więc przechowywane w warunkach hermetycznych, gdzie nie rozwijają się bakterie, pleśnie czy grzyby. Przechowywanie próżniowo mięso można dodatkowo marynować, a pokrojoną na plastry wędlinę ochronić przed wczesnym wysuszeniem. Przekłada się to na oszczędność i podnosi jakość jedzenia. W pojemnikach próżniowych firmy https://seeyoo.pl/ można przechowywać dosłownie wszystko- sery, nabiał, produkty i napoje mleczne, surowe czy pieczone mięsa, wędliny, owoce, warzywa, zupy, sosy, ciasta, pieczywo, produkty sypkie, herbatę, kawę, etc. Przechowywanie ich w próżni zachowuje 100% ich smaku i aromatu, a dodatkowo także wszystkie wartości odżywcze.

Przechowywanie próżniowe, a zdrowie

Przechowywanie próżniowe żywności ma duże znaczenie dla zdrowia- wszak pozwala na jedzenie produktów czy dań, które są świeże. Nie ma więc mowy o możliwości zatrucia się lub jedzenia czegoś, co pozbawione jest wartości odżywczych czy witamin. Jak przechowywanie próżniowe wpływa na żywność? Przechowywanie w próżni suchych pokarmów zapobiega ich wilgotnieniu, a produkty wilgotne przechowywane próżniowo nie wysuszają się (np. wędliny czy sery). Jeśli przechowujemy próżniowo tłuste produkty lub dania- np. masło, nie ulegnie ono w sposób szybki jełczeniu czy rozwarstwianiu się tłuszczu- próżnia opóźnia znacząco procesy psucia się tłuszczy. W pojemnikach próżniowych zaleca się marynować żywność- próżnia sprawia, że marynata i jej składniki znacznie lepiej wnikają w marynowane mięso - potrawa jest znacznie smaczniejsza i bardziej aromatyczna.

Wybierając pojemniki próżniowe trzeba jednak zwracać uwagę, by były to pojemniki od sprawdzonego producenta, oferującego produkt bezpieczny.

29-11-2020 19:35

Sypialnia to bez wątpienia najintymniejsze miejsce w całym domu, oaza sprzyjająca relaksowi i odpoczynkowi. Warto by stworzyć ją tak, by czuć się w niej jak najlepiej- według swojego gustu, jako odzwierciedlenie swoich marzeń o pięknym wnętrzu. Jednym ze sposobów na ciekawą aranżację sypialni jest dobór do niej ciekawego obrazu, a nawet całej ich galerii. Jakie obrazy są obecnie najmodniejsze?

Dekoracje do sypialni

Sypialnia jest aranżacyjną kontynuacją całego mieszkania, aczkolwiek jest to najintymniejsze nasze miejsce i dużo więcej pozwalamy sobie w tym przypadku ma indywidualizmu, chociażby w postaci dekoracji będących rodzinnymi pamiątkami. W sypialni ma być "po domowemu", zgodnie z trendami i elegancko, ale też tak, by dało się w tym wnętrzu zrelaksować i głęboko odprężyć.

Bardzo popularnym i korzystnym w takich wnętrzach jak sypialnie motywem, są wszelkie motywy roślinne. Dzięki żywym roślinom, a także ich printom na dodatkach stwarzamy w sypialni namiastkę oazy, rajskiego ogrodu, w którym miło jest posiedzieć, pomyśleć, poczytać, spać. Motywy florystyczne pojawiają się dziś dosłownie na wszystkim- na obrazach, plakatach, tapetach, pościeli, serwetkach, dywanach, kocach i narzutach, etc. Warto w sypialni stworzyć sobie taki nastrój, który wprowadza nas w uczucie błogiego spokoju- a można to osiągnąć otaczając się obrazami ze świata natury, a także barwami kojarzącymi się z naturą oraz naturalnymi materiałami. Warto więc wybierając dodatki do sypialni postawić na to, co nie jest sztuczne, a naturalnie dobre jakościowo i piękne- na wysokogatunkową bawełnę, len, jedwabie. Samo patrzenie i dotykanie naturalnych materiałów i rozkoszowanie się widokiem natury wprowadza nas w stan ukojenia i jest najbardziej komfortowym.

Myśląc o dodatkach do sypialni najczęściej mamy na myśli dekorowanie przestrzeni nad łóżkiem sypialnianym. Jeśli mamy sporą sypialnie, możemy tą przestrzeń wykorzystać jedynie na dekorowanie, jeśli zaś dysponujemy małą sypialnią, najlepiej, gdy przestrzeń ta jest i ozdobiona, ale i funkcjonalnie wykorzystana. Nad łóżkiem możemy więc powiesić np. półkę- będzie to świetne miejsce na książki czy czasopisma jak i miejsce na ustawienie kilku bibelotów lub ramek ze zdjęciami.

Jaki obraz do sypialni?

Wszystko znów zależy od tego, jaki motyw przewodni i styl aranżacyjny panuje w naszym sypialnianym wnętrzu. Jeśli nasze sypialniane wnętrze urządziliśmy zgodnie z zasadami feng shui, możemy spróbować poszukać obrazu odpowiadającego zasadom tego trendu w urządzaniu wnętrz. W takim przypadku warto jest sięgnąć po obrazy przedstawiające kwitnące krzewy lub drzewa, drzewka bonsai, ptaki siedzące na gałęzi, kamienie Zen lub płynącą wodę, na przykład rzekę lub wodospad.

Dzięki odpowiednio dobranemu obrazowi możemy całkowicie nadać sypialni charakteru. Jeśli więc nasza sypialnia urządzona jest w stylu boho, w stonowanych barwach i z wykorzystaniem naturalnych materiałów i dekoracji, warto dodać jej szczypty energii- np. w postaci obrazu o wyrazistych i intensywnych barwach.

Ciekawym rozwiązaniem będą obrazy, które wywołują emocje, wzbudzają u nas zachwyt bądź skłaniają do przemyśleń. Wówczas sypialnia nabierze niepowtarzalnego charakteru. Bardzo intymnym i oryginalnym pomysłem na sypialnianą ścianę są akty. Dodają one wnętrzu artyzmu i odrobiny pikanterii, a przecież o takiej emocje także chodzi w tej części domu.

Obraz na płótnie do sypialni

Obrazy na płótnie np. z oferty https://www.artlux.sklep.pl/ - dostępne w ramach lub bez - są jednym z najbardziej ciekawych pomysłów ozdobienia sypialnianej ściany. Obrazy takie dostępne są w każdym stylu, mogą być nowoczesne (najczęściej z motywami botanicznymi czy geometrycznymi), panoramiczne, a także mogą składać się z wielu części, jak choćby tryptyki czy obrazy 4-, 5-, 7-częściowe. Taki obraz z kilku elementów stanowić może prawdziwie elegancki dekor nad łóżkiem. Do najbardziej modnych motywów zaliczyć obecnie można rośliny, kwiaty, krajobrazy, portrety miast, zwierzęta, a także motywy związane z muzyką czy abstrakcje.

29-11-2020 19:31

Długie, lśniące, zdrowe i piękne włosy to jeden z największych atrybutów kobiety i chyba nie ma pani, która nie marzyłaby o takich właśnie gęstych i zadbanych włosach. Na szczęście dziś nie jesteśmy skazani jedynie na geny i matkę naturę, a swoje zewnętrze piękno możemy wydobyć za pomocą wielu fryzjerskich trików- chociażby dzięki keratynowemu przedłużaniu włosów. To szybki i efektowny sposób na długie i zniewalające piękne włosy- świetna alternatywa dla żmudnego ich zapuszczania. Na czym polega metoda keratynowego przedłużania włosów i komu jest ona dedykowana?

Przedłużanie włosów na keratynę - dla kogo?

Na początek wyjaśnijmy czym jest keratyna. Otóż keratyna to białko stanowiące główny budulec włosa. Keratyna jest elementem podporowym włosa, niejako jego szkieletem i stanowi aż 65-90% objętości włosa. Im mniej we włoskie keratyny, tym bardziej jest on zniszczony, a wpływ na te niedobory mogą mieć: czynniki atmosferyczne (zbytnie nasłonecznienie lub mróz), zbyt częste prostowanie włosów prostownicą, wpływ chemii fryzjerskiej, suszenie suszarką czy niewłaściwa pielęgnacja włosów.

Przedłużanie włosów metodą keratynową jest chyba najpopularniejszym sposobem przedłużania włosów. Polega ona na uzupełnianie włosów naturalnych wkładem keratynowym przy pomocy ciepła- jest to robione zgrzewarką lub pistoletem. Metoda ta jest bardzo trwała, niewidoczna i daje maksymalnie dobry efekt wizualny. Metoda keratynowa jest dedykowana zwłaszcza kobietom, których naturalne włosy są cienkie, łamliwe, mają mało blasku. Działanie keratyny jest nieocenione i w zaledwie kilka godzin kobieta, która wchodzi do salonu z niezbyt długimi i matowymi włosami, może się cieszyć gęstymi i maksymalnie błyszczącymi włosami.

Czy przedłużanie włosów metodą keratynową niszczy włosy?

Mimo tego, że podczas zabiegu keratynowego przedłużania włosów używa się wysokiej temperatury, nie niszczy ona włosów. Temperatura wykorzystywana podczas doczepiania pasemek włosów tą metodą jest często niższa niż ta, jaką panie na co dzień używają do prostowania włosów prostownicą. Ponadto keratyna jest naturalnym budulcem łodygi włosa. By włosów nie niszczyć, zawsze warto wybierać najwyższej klasy salony i pracownie fryzjerskie, które dysponują ogromem wiedzy i doświadczenia, a także najnowszymi i najlepszymi technologiami.

Pamiętać jednak trzeba, iż włosy przedłużane metodą keratynową wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Do mycia włosów przedłużanych tą metodą zaleca się stosowanie delikatnych szamponów nawilżających. Zdecydowanie zakazane jest pocieranie mokrych włosów i głowy ręcznikiem- choć tyczy się to nie tylko włosów przedłużanych. Włosy warto kilka razy przeczesywać szczotką przeznaczoną do włosów przedłużanych, a na noc zaplatać je w warkocz, który ograniczy ryzyko splatania pasm.

Cena przedłużania włosów metodą keratynową

Cena zależy od tego jakie włosy wybierzemy. Jeśli mówimy o dziewiczych, czyli nie farbowanych włosach najwyższej jakości, za keratynowe przedłużanie zapłacimy od 1000 do 3000 zł - zależnie od wybranej długości włosów. Stosowane w naszym salonie włosy to włosy zdrowe, pozbawione jakichkolwiek zabiegów chemicznych.

Chcesz przedłużyć włosy metodą keratynową? Skontaktuj się z salonem https://rstylehair.pl/ !

29-09-2020 21:52

Buongiorno! Dzień dobry! Wiedziałeś, że według różnych danych język włoski ma od 80 do nawet 125 milionów mówców na całym świecie? To naprawdę bardzo dużo! Może nie tyle, co światowy numer 1., język angielski, ale nie da się przejść obojętnie obok takiej liczby osób. Teraz kilka interesujących faktów dla Ciebie! Jako język urzędowy włoski funkcjonuje we Włoszech, Szwajcarii, San Marino i Watykanie. Usłyszysz go także we Francji, na Korsyce czy Malcie. Posługują się nim również mieszkańcy kolonii włoskich, w tym Albanii, Erytrei, Etiopii, Libii, Somalii. To również jeden z oficjalnych języków Unii Europejskiej. To nie wszystko! Jak podaje Internet World Stats aż 92,5% populacji Włoch jest użytkownikami Internetu! Zdawałeś sobie z tego sprawę? Innymi słowy mówiąc, do 7,5% populacji Europy możesz dotrzeć właśnie taką drogą. Bingo! To Twoja droga. O to właśnie chodzi! Wykorzystać potencjał włoskiego. Dotrzeć do ludzi, którzy Cię interesują. Przyciągnąć odbiorców, skupić na sobie uwagę, dać im coś realnie pożytecznego dla nich. Jak to zrobić? Od czego zacząć? Kogo poprosić o wsparcie? Sprawdźmy jak przetłumaczyć stronę www z i na język włoski, abyś mógł osiągnąć swój cel!

Kto mówi po włosku?

Znasz słowa Williama Jamesa brzmiące tak: "jeśli wystarczająco mocno dbasz o wynik, z pewnością go osiągniesz"? Skoro czytasz te słowa wierzymy w to, że wierzysz w siebie i poważnie podchodzisz do wyznaczonych przez siebie celów. Tak jest? W takim razie jesteś we właściwym miejscu! Zaczynajmy!

Oto kilka podstawowych faktów, które powinny być dla Ciebie istotne. Język włoski ma od 80 do 125 milionów mówców na całym świecie. Ma status urzędowy we Włoszech, Szwajcarii, San Marino i w Watykanie. Mówi nim włoska emigracja na całym świecie. Usłyszeć go możesz także wszędzie tam, gdzie były dawne kolonie włoskie. Poza tym to też jeden z języków Unii Europejskiej.

To nie wszystko! Jak czytamy na https://biurotlumaczen-tt.pl/ dane Internet World Stats pokazują jasno, że większość mieszkańców Włoch, czyli ogromna część mówców włoskiego, jest w sieci. Łatwo można wyciągnąć z tego wniosek, że ten język obcy przyda Ci się w Twoich celach prywatnych, zawodowych i firmowych. Może Ci zapewnić dostęp do prawie 125 milionów użytkowników Internetu. Trudno zignorować aż tylu potencjalnych klientów czy odbiorców, prawda? Jeżeli tylko w odpowiedni sposób wykorzystasz te informacje, włoski może Ci zapewniać sukces. Oczywiście sukces dla każdego oznacza, co innego. Być może dla Ciebie to wejście na rynek włoski, a dla kogoś innego dotarcie do nowych klientów. Gotowy wykonać przekład strony www? Zainteresowany dotrzeć do tych 125 milionów ludzi? Pora na poszukiwania. Tłumacza oczywiście. Zaczynamy!

Jaki tłumacz najlepiej tłumaczy?

Sen z powiek spędza Ci pytanie: jaki tłumacz najlepiej tłumaczy? Spokojnie! Za chwilę damy Ci wskazówki. Podpowiemy, kogo szukać. Poradzimy, kto sprawdzi się tu najlepiej. Zwróć w tej chwili swoje spojrzenie ku sieci. Dlaczego akurat tam? Bo to właśnie tam chcesz skupić teraz swoje działania. Przyjrzyj się konkurencji. Zobacz, w jaki sposób działa. Podpatrz ich strony. Co widzisz? Masz jakieś wnioski? Zauważ pewną powtarzalność. Świetne strony internetowe mają znakomicie przygotowany content. Jest nie tylko rzetelny, ale i ciekawy dla odbiorców. Widać tam wartość na każdej płaszczyźnie. Czuć lekkość. Bingo! O to właśnie chodzi! Nie uda się jednak tego osiągnąć bez zawodowego tłumacza. Zapomnij o tym, że idąc drogą na skróty podbijesz serca użytkowników języka włoskiego. Potrzebny Ci odpowiedni człowiek, tłumacz i ekspert w jednej osobie.

Interesujesz się językiem francuskim? Wejdź na https://www.tlumaczenianafrancuski.pl/ i dowiedz się kilku ciekawostek!

A teraz kilka ważnych pytań. Masz do przetłumaczenia stronę internetową? Chcesz to zrobić jak najlepiej? Szukasz najbardziej odpowiedniego człowieka do tego zadania? Mówimy o poważnych sprawach w związku z tym odpada tłumacz online. W grę nie wchodzi więc Tłumacz Google. To nie wszystko. Jeżeli potrzeba Ci poświadczenia lub uwierzytelnienia dokumentów należy zgłosić się do kogoś, kto ma uprawnienia zawodu tłumacza przysięgłego. Standardowo tłumaczenia pisemne contentu to tłumaczenia zwykłe czy tłumaczenia specjalistyczne.

Znasz te słowa Nelsona Mandeli: "jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to co mówisz przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia to wprost do jego serca". Po co przypominamy Ci ten cytat? Jeżeli znajdziesz tłumacza rozumiejącego sens tych słów, wygrywasz! Proces tłumaczeniowy z jego udziałem zapewni Ci bowiem nie tylko najwyższy poziom językowy, ale i siłę. Siłę, która trafia do człowieka. To potężna "broń". Narzędzie, którym potrafią posługiwać się najlepsi specjaliści.

Różne rodzaje tłumaczenia

Gotowy na poszukiwania tego najbardziej odpowiedniego dla Ciebie tłumacza? Świetnie! Zatrzymaj się jednak na chwilę. Jest pewna ważna sprawa, szczegół, który robi różnicę. Jakiego rodzaju masz stronę www? Są to tłumaczenia zwykłe, a może potrzebny Ci tłumacz przysięgły? Słownictwo wymaga udziału eksperta w konkretnym temacie? Fakt, pytań jest wiele. Tak samo jak ważnych kwestii do rozważenia. Trzeba je wszystkie wziąć pod uwagę i dobrze rozważyć zanim w ogóle przystąpisz do działania.

Jak to ogarnąć? Od czego zacząć? Na co zwrócić uwagę? Najlepiej zacząć od zrobienia listy tego, co należy przetłumaczyć. Weź czystą kartkę papieru i ołówek lub długopis. Możesz też otworzyć notatnik na komputerze lub dowolny inny program. Wynotuj wszystko, co przyjdzie Ci na myśl. Wszystko to, co jest dla Ciebie ważne czy stanowi priorytet. Niech znajdzie się tam rodzaj tłumaczenia, jakiego dotyczy ten przekład pisemny. Wszelkie kwestie dotyczące znajomości języka. Być może terminologia biznesowa takiego tłumaczenia będzie wymagać udziału eksperta. Przyjrzyj się tej liście teraz. Dopiero, kiedy będziesz mieć pewność, że lista jest kompletna posłuż się nią jako swego rodzaju filtrem. Do czego ma Ci posłużyć ów filtr? Do dotarcia do właściwego specjalisty. Prawda jest taka, że strony internetowe są różne. Poza tym nawet sam fakt, że jest to przekład taki, a nie inny, wymaga odpowiedniego eksperta. Co widzisz? Kierunek, w którym należy się udać. Wybierz właściwego fachowca!

Co w przypadku potrzeby tłumaczenia stron internetowych na kilka języków obcych? Czy da się wykonać takie tłumaczenia w jednym miejscu? Tu warto zapytać w biurze tłumaczeń o to, aby kilku specjalistów, na przykład od języka niemieckiego, języka angielskiego czy języka francuskiego, zajęło się Twoją sprawą. Są firmy, które zajmują się taką kompleksową obsługą klientów. Dobrze jednak mieć pewność czy dane biuro tłumaczy na pewno na interesujące Cię języki obce. Trzeba jednak podejść do tego ostrożnie, ponieważ w przypadku wielu bardzo różnych języków nie zawsze możesz trafić na jednakowy poziom specjalistów. Czytaj uważnie opinie klientów, odbądź poważną rozmowę z biurem tłumaczeń. Niech Twoja decyzja i wybór będzie świadomy i będzie tym, co możesz zrobić najlepszego.

Teraz już wiesz, dlaczego tak ważne jest dopasowanie odpowiedniego fachowca? Tylko odpowiedni tłumacz z wiedzą specjalistyczną może zagwarantować Ci najwyższą jakość. Tylko on jest w stanie dopiąć wszystko na ostatni guzik i oddać w Twoje ręce przekład nieskazitelny. Właśnie na tym Ci zależy? Idziesz we właściwym kierunku!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na http://pingulingo.pl/!

Strona 1 z 5:
 1 
 > 
Archiwum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:18.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.