menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Pokonaj nadwrażliwość zębów i jedz to na co masz ochotę
07-31-2018 10:52 AM

Odczuwasz przeszywający ból, kiedy konsumujesz coś zimnego bądź szczotkujesz zęby? Nadwrażliwość zębów spotyka coraz liczniejszą grupę pacjentów. Zdarza się, że jest genetyczna bądź sami do niej prowadzimy, na przykład przez korzystanie zbyt inwazyjnych oraz nieodpowiednio dopasowanych past wybielających. Przedstawiamy jakie są jej przyczyny oraz sposoby leczenia. Lato już zaraz – jeżeli pragniesz sycić się smakiem lodów bądź zimnych, rześkich napojów, lub pachnącą kawą o świcie, rozpocznij już działać!

Czym jest nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów kojarzy się z dużym bólem podczas jedzenia, w trakcie szczotkowania zębów, a w zaawansowanych sytuacjach nawet w trakcie oddychania.

Wywołuje ją odkrycie zębiny, tkanki tworzącej ząb, która znajduje się pod szkliwem oraz tzw. cementem korzeniowym (zewnętrzną warstwą korzenia). Gdy zniszczeniu ulegają szkliwo bądź dziąsła stanowiące naturalną ochronę dla znajdującej się pod nimi zębiny, dochodzi do zwiększonego odczuwania impulsów w zębie. Zębina jest podatna na ból ze względu na swoją strukturę. To chropowata tkanka zbudowana z niewielkich kanalików napełnionych płynem oraz zakończeniami miazgi odpowiedzialnymi za czucie dyskomfortu.

To choroba, która nie pozwoli cieszyć się z drobnych przyjemności: rozkosznego deseru, chłodnej lemoniady, lub ciepłej herbatki. Nie można jej bagatelizować, ponieważ nieleczona może doprowadzać do zapalenia miazgi zębowej i leczenia kanałowego.

Najpopularniejsze przyczyny nadwrażliwości:
• Niepoprawne, zbyt mocne naciskanie na zęby podczas mycia
• Nieodpowiednio dopasowana, za twarda szczoteczka
• Częste używanie past wybielających i środków wybielających
• Bruksizm – zgrzytanie bądź ściskanie zębów
• Wady zgryzu
• Struktura anatomiczna zęba oraz tendencja do występowanie ubytków przyszyjkowych
• Zapalenie dziąseł
• Niewłaściwa dieta – obfita w cukry
• Dysfunkcje układu pokarmowego np. refluks, wymioty
Jak łagodzić wrażliwość zębów?

Każdy ból zęba należy skonsultować z dentystą. Stwierdzi on jego przyczyny oraz zasugeruje właściwe leczenie zębów. Myśl o tym, że wyłącznie szczegółowe badanie dentystyczne może stwierdzić nadwrażliwość oraz wyeliminuje pozostałe dolegliwości mogące wywoływać ból zęba. Specjalista stomatolog zaprezentuje Ci jak dobrze dbać o czystość jamy ustnej i jak szczotkować żeby. Dopasuje twardość szczoteczki i doradzi które produkty na okres leczenia należałoby wyeliminować z diety.

Świętuj każdą chwilę i spotkania z przyjaciółmi. Niech nadwrażliwość zębów nie powstrzymuje Cię przed wzniesieniem toastu z zimnego szampana, zjedzenia ulubionego tortu czy lodów. Żyj oraz kosztuj życie tak jak pragniesz – nic Cię nie blokuje!
Odpowiedz 0 KomentarzyCzasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:01.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.