menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Czym są gry z gatunku moba i jaka czeka je przyszłość?
03-13-2021 09:22 AM

League of Legends, Dota2, Heroes of the Storm, Total War: Arena, Smite czy Paragon i wiele innych gier- choć często nie myślimy o kwalifikowaniu gier do danych gatunków i szufladkowaniu ich, wymienione gry są grami typu MOBA. Ale co to w zasadzie oznacza?

MOBA, czyli multiplayer online battle arena

Rozwijając skrót MOBA już domyślamy się czym będą cechować się gry tego typu. To typ gier pełen taktyki, emocji i nieraz zupełnie nieoczekiwanych zwrotów akcji. Ktoś, kto nie gra na co dzień w gry i zupełnie daleki jest od ich świata, zupełnie nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo świat e-sportu jest złożony i fascynujący, a fakt, iż o najlepszych zawodników grających w gry typu MOBA dbają nawet psychologowie, dietetycy i różnego rodzaju coache, dla wielu laików może wydawać się czymś niezwykle zaskakującym.

Ale tak właśnie jest e-sport porywa miliony ludzi na całym świecie- od dalekiej Japonii po najodleglejsze rejony obu Ameryk. W gry typu MOBA gra się nie tylko na komputerze w zaciszu domu, ale rozgrywki o randze międzynarodowej mają nawet miejsce na wielkich halach widowiskowych i przyciągają tysiące widzów- a przynajmniej było tak do czasu wybuchu pandemii, która dość mocno ograniczyła organizację takich wydarzeń.

Gdzie szukać początków gier typu MOBA? Na pewno pierwszą grą tego typu, która chyba najbardziej rozsławiła gry i porwała tłumy jest legendarna League of Legends, czyli LoL. To gra MOBA znana już od 12 lat, stworzona przez dwóch przyjaciół z wytwórni Riot Games. Akcja gry rozgrywa się w fantastycznym świecie Valoran, który od zawsze kojarzony był z krwawymi wojnami dziejącymi się na jego terenach. O co chodzi w grze? Ogólnie powiedzieć można, iż jej sedno to powstrzymywanie napotkiwanych stworów i bronienie własnych struktur, a także dążenie do zniszczenia terenów przeciwnika i zdobycie jego baz.

Same początki gier typu MOBA to 2002 rok, a gry wywodzą się od gatunku RTS, czyli strategicznych gier czasu rzeczywistego. Dziś gry te są dostępne i dla zaawansowanych graczy i dla typowych początkujących, którzy dopiero raczkują w świecie gier- grać można i stacjonarnie i na laptopach, a od jakiegoś czasu nawet na urządzeniach mobilnych. Co ważne, gry MOBA dostępne są najczęściej w systemie F2P- free to play, a więc są darmowymi grami online, do których jedynie trzeba się zalogować, by grać.

Przyszłość gier MOBA

Możliwość gry zespołowej, dynamiczne akcje, ciekawa fabuła i nietuzinkowi bohaterowie, w których zawsze można odkryć coś nowego- te cechy gier MOBA wskazują na to, iż ich popularność będzie jedynie rosnąć, a fanów będzie przybywać.

Więcej informacji o grze LOL znajdziesz na: https://www.lolporadnik.pl/

Gry typu MOBA wpisują się w szerszy zakres gier należących do gatunku e-sportów, a do e-sportowych typów gier zaliczyć także można strzelanki pierwszoosobowe, sporty fantasy, gry strategiczne, bitny królewskie, gry walki i gry wieloosobowe, czyli właśnie gry MOBA. Już dziś przemysł gier e-sportowych wart jest miliardy dolarów- wszelkie analizy pokazują, iż rynek ten wkrótce będzie jeszcze droższy o około 3mld dolarów. Gry typu MOBA są oczywiście najbardziej popularne w Stanach Zjednoczonych oraz w Chinach, ale równie bardzo lubimy w nie grać w Europie, a także stają się one coraz popularniejsze w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie.
Odpowiedz 0 KomentarzyCzasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:42.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.