menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

19-05-2020 12:56

Odwrócona hipoteka to usługa finansowa, która od wielu lat z powodzeniem funkcjonuje w Europie. W Polsce sporą popularnością cieszy się model sprzedażowy tego rozwiązania, czyli renta dożywotnia. Decydują się na nią seniorzy posiadający mieszkanie i poszukujący dodatkowych środków do utrzymania domowego budżetu. Jakie są rodzaje odwróconej hipoteki i czy jest to bezpieczne rozwiązanie?

Model kredytowy
Model kredytowy odwróconej hipoteki, zwany w Polsce „odwróconym kredytem hipotecznym”, to rodzaj pożyczki finansowej udzielanej pod zastaw posiadanej nieruchomości. Mogą jej udzielać banki, oddziały banków zagranicznych oraz instytucje kredytowe podlegające Komisji Nadzoru Finansowego. W zależności od preferencji kredytobiorcy - środki mogą zostać wypłacone jednorazowo lub w ratach, na przykład comiesięcznych.

Niewątpliwą zaletą tego modelu jest to, że kredytu nie trzeba od razu spłacać. Kredytobiorca pozostaje również właścicielem nieruchomości i ma prawo ją dożywotnio użytkować. Po jego śmierci dalsze losy lokalu zależą od spadkobierców. Mają oni do wyboru - albo spłacić hipotekę i odzyskać mieszkanie, albo zrzec się go na rzecz banku w zamian za pozostałą część świadczeń. Jest to rozwiązanie dostępne dla każdego, bez względu na wiek. Jedynym warunkiem jest posiadanie prawa własności lub współwłasności do nieruchomości.

Model sprzedażowy
Ta wersja odwróconej hipoteki w Polsce funkcjonuje pod nazwami „renta dożywotnia”, „renta hipoteczna” albo „dożywotnie świadczenie pieniężne”. Polega na przeniesieniu prawa własności do nieruchomości w zamian za dożywotnie wypłacanie świadczenia pieniężnego. Model ten różni się od kredytowego tym, że z chwilą podpisania umowy, senior traci prawo własności nieruchomości - pozostaje mu jedynie możliwość dożywotniego użytkowania, co zostaje zapisane w księdze wieczystej. Dodatkowo, spadkobiercy nie mogą mieszkania wykupić ani zgłaszać do niego żadnych roszczeń.

Usługi tego typu świadczą przedsiębiorcy, najczęściej fundusze hipoteczne, chociaż możliwe jest również podpisanie umowy renty dożywotniej z osobą prywatną, np. kimś z rodziny. Teoretycznie świadczenie pieniężne powinno być wypłacane aż do śmierci, ale w praktyce może zostać przerwane, na przykład wskutek zmiany sytuacji finansowej kontrahenta prywatnego lub ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy. Takie rozwiązanie nie należy zatem do najbezpieczniejszych. Nie ma bowiem żadnych publicznych gwarancji otrzymania świadczenia, a zasady działania samej usługi regulowane są przepisami prawa cywilnego.

Na co się zdecydować?
Model kredytowy jest znacznie bezpieczniejszą opcją. To rozwiązanie szczegółowo reguluje ustawa z 2015 r., a instytucje, z którymi kredytobiorca podpisze ewentualną umowę, są objęte nadzorem KNF. Niestety jednak, do tej pory żaden bank nie zdecydował się na wprowadzenie usługi odwróconego kredytu hipotecznego do swojej oferty, więc taka możliwość istnieje wyłącznie na papierze.

Renta dożywotnia z kolei, ma zabezpieczenie jedynie cywilnoprawne, do tego całkowicie pozbawia seniora praw do nieruchomości. Od konkretnego funduszu hipotecznego zależy też forma zabezpieczenia korzystania z nieruchomości - w tym zakresie oszustwa nie należą do rzadkości. Jednak nadal jest to bezpieczniejsza opcja niż podpisanie umowy z osobą prywatną, ponieważ fundusze hipoteczne działają w oparciu o Zasady Dobrych Praktyk, ustanowione w ramach Związku Przedsiębiorstw Finansowych.

Trudno jednoznacznie ocenić kwestię opłacalności obu rozwiązań. W przypadku kredytu odwróconego szacuje się, że wysokość świadczenia wynosi ok. 50% wartości nieruchomości - ciężko tutaj o dokładnie wyliczenia, ponieważ polskie banki nie oferują takiego rozwiązania. Wysokość comiesięcznej pensji wypłacanej w ramach renty dożywotniej zależy od wielu różnych czynników, takich jak wartość nieruchomości, wiek, płeć i stan zdrowia seniora. Wyliczana jest indywidualnie i może wynosić od 600 do 4000 zł.

14-04-2020 10:20

Kwiecień jest miesiącem, w którym przyroda budzi się do życia - sprzyjają temu słoneczne dni, których o tej porze roku jest coraz więcej. Niestety, wraz z pierwszymi zielonymi gałązkami, przybywa do nas również wiosenna alergia. Jej objawy miewa co czwarty Polak i potrafi ona naprawdę uprzykrzyć życie. Co gorsza, nie musimy wychodzić na zewnątrz, żeby paść ofiarą unoszących się w powietrzu alergenów. Jak możemy zminimalizować związane z alergią dolegliwości?

Czym jest alergia wziewna?
Alergia jest związana z nadreaktywną odpowiedzią układu odpornościowego na niektóre bodźce. W normalnych okolicznościach komórki immunologiczne nie reagują na te substancje. U alergików natomiast działają natychmiast, wysyłając na spotkanie alergenów duże ilości histaminy - substancji powodującej stan zapalny, objawiający się reakcją alergiczną. Odpowiedź alergiczna u każdej osoby może mieć inny przebieg, ale można wyróżnić kilka objawów, które występują u większości uczulonych. Najczęściej spotykane dolegliwości to:
• katar sienny
• kaszel
• duszności
• wysypka
• zaczerwienienie i świąd spojówek

Do wystąpienia alergii może przyczynić się wiele substancji: sierść zwierząt, kurz, pyłki, a także konkretne pokarmy, szczególnie owoce i warzywa. Jednak wiosenną zmorą alergików są alergeny wziewne, które występują w postaci pyłków drzew, traw lub chwastów. Najwyżej na liście pylących wrogów każdego alergika znajdują się: wierzba, topola, dąb, brzoza, olcha (pylą w kwietniu), babka, komosa, perz, bylica (maj-sierpień) a także grzyby z rodziny Cladosporium oraz pleśnie Alternaria (lipiec-wrzesień).

Kalendarz pyleń
Jest to bardzo wygodne narzędzie, które pozwoli każdemu alergikowi śledzić na bieżąco pylenie roślin powodujących reakcje uczuleniowe. Kalendarz pyleń zazwyczaj podzielony jest na kwartały lub miesiące. W konkretnych polach tabeli można znaleźć informacje o tym, jakich pyłków należy się spodziewać w danym czasie i jaki jest stopień zagrożenia - od słabego, poprzez umiarkowany, aż do poważnego. W takich dniach zaleca się alergikom pozostanie w domu. Niektóre kalendarze zawierają również informacje na temat skali pylenia interesującej nas rośliny w konkretnym regionie Polski. Jest to o tyle wygodne, że możemy w oparciu o taką prognozę zaplanować urlop. Wybierając kalendarz, z którego będziemy czerpać wiedzę, warto zwrócić uwagę, aby był on opracowany przez wiarygodne źródło, jak na przykład Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych czy Światowa Organizacja Alergii.

Dom alergika
Jeżeli objawy alergii są wyjątkowo dokuczliwe, nie obędzie się bez leków antyhistaminowych. Niemniej jednak możemy je w pewnym stopniu zminimalizować, poprzez przystosowanie mieszkania do potrzeb alergika. Powinno ono być regularnie sprzątane i wietrzone, ale starajmy się unikać otwierania okien w ciepły, suchy i wietrzny dzień – w takim przypadku sprawdzi się systematycznie czyszczona klimatyzacja w mieszkaniu. Unikajmy ciężkich zasłon - zamiast tego powieśmy w oknach gęstą, lekką firankę, która będzie przechwytywać większe pyłki. Dodatkowo pozbądźmy się dywanów i zadbajmy o to, aby nasz odkurzacz wyposażony został w filtr zatrzymujący alergeny. Pościel alergika musi być często zmieniana i prana w temperaturze przynajmniej 60°C - na poszewkach szczególnie lubią się gromadzić alergeny. Jakość powietrza w domu alergika ma ogromne znaczenie, dlatego zaopatrzmy się w oczyszczacz z funkcją nawilżania. Będzie on filtrował pyłki oraz zanieczyszczenia, a także zadba o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu.

14-04-2020 10:16

Senioralne lokum i jego optymalne wyposażenie, to coraz częściej poruszany temat. Wiadomo, że potrzeby osób w podeszłym wieku różnią się od wymagań młodych małżeństw, czy singli. Może się okazać, że wcześniej zakupione mieszkanie przestanie spełniać oczekiwania – będzie za duże lub zbyt wysoko położone.

Opcja zamiany na inne nie zawsze jest możliwa – polscy seniorzy mają zazwyczaj do dyspozycji niskie świadczenia emerytalne i muszą rozważnie planować domowy budżet. Nie wszyscy też wykazują chęć zmian i opuszczenia mieszkania, w którym spędzili całe życie.

W takiej sytuacji można spróbować przystosować dotychczasowe lokum do indywidualnych potrzeb. Jakie wymagania powinno spełniać mieszkanie dla seniora?


Metraż nie musi być duży
Jest to jeden z ważniejszych argumentów przemawiających za zamianą mieszkania na mniejsze. Często zdarza się tak, że seniorzy samotnie lub we dwójkę zajmują lokum, w którym mieszkali wcześniej z całą rodziną. W podeszłym wieku zmniejsza się potrzeba dużego metrażu, a w zamian mogą się pojawić problemy z kosztami utrzymania takiego lokalu i doprowadzeniem go do porządku.

Dlatego też wiele miast prowadzi politykę senioralną w oparciu o programy zamiany mieszkań. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć wydatki związane z czynszem i opłatami. Jest to kluczowe ułatwienie w przypadku, gdy senior mieszkanie wynajmuje.

Równie korzystna może się okazać sprzedaż dużego „M” i zakup mniejszego. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że nadwyżkę gotówki pozostałą po transakcji, można przeznaczyć na wyposażenie nowego lokum i przystosowanie go stricte do potrzeb senioralnych.


Z windą lub na parterze
Bardzo ważne w przypadku mieszkania dla seniora, jest jego położenie. Chodzi tutaj zarówno o lokalizację, jak i konkretną kondygnację. Nowoczesne inwestycje deweloperskie mają oczywiście wiele plusów. Nowe, przestronne mieszkania mieszczą się na wyposażonych w monitoring osiedlach strzeżonych, co w znacznym stopniu wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców.

Ale z drugiej strony, niska dostępność działek budowlanych w korzystnych lokalizacjach, sprawia, że deweloperzy budują na słabo rozwiniętych obrzeżach miast, gdzie infrastruktura handlowo-usługowa dopiero powstaje. W tej sytuacji dostęp do placówek zdrowotnych, sklepów, ośrodków kulturalnych, czy też komunikacji miejskiej jest poważnie utrudniony.

Z punktu widzenia seniora, który ma problemy z poruszaniem się, konieczność długiego, wyczerpującego dojazdu do lekarza, czy supermarketu, jest czynnikiem dyskwalifikującym tak położone mieszkanie.

Równie istotną kwestią jest kondygnacja, na której znajduje się mieszkanie. Nowoczesne budynki są wprawdzie wyposażone w windy, ale, jak wszystkie urządzenie, bywają one awaryjne. Warto zatem rozważyć zakup lokalu położonego niżej – na parterze lub pierwszym piętrze. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której seniorowi zabraknie sił, żeby dostać się do mieszkania.


Jak urządzić mieszkanie dla seniora?
Urządzając lokum dla seniora, warto mieć na uwadze, że to, co jest zaledwie małą niedogodnością dla osób młodych i sprawnych ruchowo, może być dużym utrudnieniem dla seniora. Mowa tutaj o wysokich progach, które stanowią niepotrzebne obciążenie dla osób mających problemy z poruszaniem lub korzystających z wózka. Mogą one również okazać się niebezpieczne w przypadku potknięcia.

W mieszkaniu urządzanym na potrzeby seniora, najlepiej będzie zadbać o wyrównanie różnic w poziomie poszczególnych pomieszczeń. Można to zrobić za pomocą wylewki samopoziomującej albo podkładu – należy jednak pamiętać, że jego maksymalna grubość nie powinna przekraczać 1 cm. Jeżeli poziomowanie podłogi nie wchodzi w grę, warto zlikwidować wysokie progi i zastąpić je listwami o półokrągłym profilu, które łączą poziomy posadzki w mniej inwazyjny sposób.

Należy też zatroszczyć się o to, żeby senior mógł się swobodnie poruszać po mieszkaniu – wejścia do poszczególnych pomieszczeń powinny mieć odpowiednią wielkość, tak aby mógł się w nich zmieścić wózek. Aby łatwiej było posprzątać mieszkanie, pozbądźmy się niepotrzebnych bibelotów i rzeczy, z których nie korzystamy. Sprawi to, że lokum będzie bardziej przestrzenne i łatwiej się będzie po nim poruszać.


Bezpieczna łazienka dla seniora
Najważniejszą kwestią w łazience osoby starszej jest bezpieczeństwo. Należy zatem zadbać o antypoślizgową posadzkę – miejmy tego świadomość, wybierając płytki podłogowe. Najlepiej sprawdzą się kafelki o wyraźnej fakturze, posiadające wyżłobienia, bądź wypustki. Zrezygnujmy również z dywaników, o które łatwo można się potknąć.

Do podstawowego wyposażenia łazienki seniora, należy kabina prysznicowa – osoby z ograniczeniami ruchowymi mogą mieć problem z wejściem do wanny o wysokim brzegu. Brodzik z prysznicem sprawdzi się lepiej w tej sytuacji. Wybierając model, zwróćmy uwagę na to, aby miał niski próg i szerokie drzwi – zapewni to osobie starszej wygodny dostęp.

Możemy zainwestować w kabinę prysznicową walk-in – jest to rozwiązanie pozbawione brodzika, gdzie odpływ znajduje się bezpośrednio w podłodze.


Funkcjonalna kuchnia dla seniora
Kuchnia seniora powinna być zlokalizowana w miarę możliwości blisko wejścia, tak aby nie trzeba było dźwigać ciężkich zakupów przez całe mieszkanie. Ważny jest wygodny dostęp do szafek, lodówki, kuchenki, czy też innych sprzętów. Najlepiej byłoby, gdyby znajdowały się one na wysokości umożliwiającej swobodne korzystanie – dotyczy to zwłaszcza szafek wiszących.

Niektóre modele posiadają mechanizm, umożliwiający opuszczenie szuflad z zawartością na pożądaną wysokość. Elektroniczne sprzęty powinny być możliwie najbardziej intuicyjne w obsłudze. Dobrze byłoby również wyposażyć je w timer, który ułatwi przygotowywanie posiłków.

Kuchnię dla seniora warto wyposażyć w płytę indukcyjną. Będzie ona bezpieczniejsza niż kuchenka gazowa, gdyż praktycznie uniemożliwia poparzenie.


Komfortowy odpoczynek
Odpoczynek w ciągu dnia ma ogromne znaczenie dla organizmu seniora. Dlatego w jego mieszkaniu nie może zabraknąć wygodnych mebli wypoczynkowych. W miarę upływu lat, kiedy dolegliwości bólowe ze strony układu ruchu, coraz bardziej dają się we znaki, osoba starsza będzie więcej czasu spędzać w fotelu. Powinien on zatem posiadać wysokie opacie, zapewniające stabilne podparcie dla wszystkich odcinków kręgosłupa oraz dobrze wyprofilowane podłokietniki.

Należy również odpowiednio dobrać twardość siedziska – jeżeli będzie ono zbyt miękkie, może powodować bóle pleców. Kupując model dla seniora, zwróćmy uwagę na materiał wykonania. Najlepiej, aby obicie sporządzone zostało z naturalnych surowców – dzięki temu komfort użytkowania będzie zachowany zarówno latem, jak i zimą.

Bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniego łóżka. Powinno ono posiadać odpowiednio wysoki stelaż – sprawi to, że osoby z ograniczeniami ruchowymi będą mogły swobodnie kłaść się i z niego wstawać. Łóżko powinno być solidne i wytrzymałe, a także ustawione w taki sposób, aby osoba pielęgnująca osłabionego seniora, miała do niego swobodny dostęp.

Ponieważ z czasem łóżko staje się wygodnym miejscem odpoczynku również w dzień, zadbajmy o to, aby zapewniało podparcie dla pleców, na przykład wygodne wezgłowie. Wtedy osoba starsza będzie mogła w pozycji półsiedzącej oglądać telewizję albo czytać książkę.

Kolejny istotny czynnik stanowi wybór materaca. Powinien on być na tyle miękki, aby zapewniał komfortowy wypoczynek, ale równocześnie na tyle twardy, aby zapewniać optymalne ułożenie kręgosłupa. Zwróćmy uwagę na to, aby materac był wykonany z naturalnych materiałów – zapewni to odpowiednia cyrkulację powietrza i zapobiegnie namnażaniu drobnoustrojów.

Źródło: https://gethome.pl/blog/jak-zaprojek...e-dla-seniora/

06-04-2020 09:57

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

W GetHome.pl znajdziesz mieszkania, domy i działki na sprzedaż oraz nieruchomości na wynajem. Każda oferta prezentuje bezpośredni kontakt do firm i osób odpowiedzialnych za daną sprzedaż. Oferty w portalu są zgrupowane w jednym widoku, dzięki czemu możesz mieć pewność, że nie stracisz czasu natykając się wielokrotnie na tę samą nieruchomość. To jednak nie koniec! W GetHome.pl każde z mieszkań i domów ma swoje miejsce na mapie, dzięki czemu szybko sprawdzisz czy interesująca Cię nieruchomość odpowiada Ci pod kątem lokalizacji.

Sprawdź mieszkania na sprzedaż Wrocław

Archiwum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:28.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.