menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Menora...
04-19-2010 08:57 PM

Menora...

Słowo, które etymologicznie składa się z: ner - "lampa" i or – "światło". Wykonany z jednej bryły złota świecznik świątynny składał się z siedmiu lamp liwnych. Tylko oliwą z oliwek pali się w nich ogień. Po podboju Izraela w 70 r. po Chrystusie przez Tytusa, najświętsze miejsce Żydów zostało zburzone (pozostała po nim Ściana Płaczu), a świątynna menora wraz z innymi skarbami została wywieziona do Rzymu (Józef Flawiusz był świadkiem tryumfu, jaki świętowali w Rzymie wodzowie Wespazjan i Tytus). Na poświęconym Tytusowi, stojącym w Rzymie, łuku triumfalnym wciąż można oglądać scenę, w której żołnierze wnoszą do stolicy cesarstwa skarby zrabowane Żydom. W centrum płaskorzeźby widnieje dźwigana na noszach menora - wysoka na człowieka, siedmioramienna, z dwustopniową trójkątną podstawą. Świątynia nie została odbudowana, a zrabowana przez Rzymian menora zaginęła w nieznanych okolicznościach. Zgodnie z zakazem talmudycznym nie można było odtwarzać sprzętów świątynnych. Jej kształt przetrwał jednak w pamięci i sztuce żydowskiej w formie malowideł, rzeźb i mozaik zdobiących synagogi, domy i nagrobki.
Świeczniki siedmioramienne wykonane na wzór opisanego w Ks. Wyjścia ze srebra albo posrebrzane, używane są w synagogach do oświetlania ołtarzy.

Siedem jest symbolem kosmosu, stworzenia, przestrzeni, czasu, losu; boskości, świętości, (siedmiu stopni) doskonałości; równowagi, stałości, spoczynku, spokoju, światła; bezpieczeństwa, pewności, zdrowia, mądrości, wytrwałości, inteligencji, siły, spełnienia; zwycięstwa, szczęścia; przygody; uporu, oszustwa; bólu, konfliktu, skomplikowanej jedności; wiecznego życia. Siedem łączy się z obrazem porządku doskonałego, całkowitego okresu, trójkąta wpisanego w kwadrat, gwiazdy siedmioramiennej, oktawy, kolorów tęczy. Siedem jest liczbą świętą od czasów pradawnych, może pod wpływem liczby dni trwania każdej z faz Księżyca lub liczby znanych w starożytności ruchomych ciał niebieskich tzw. planet (Słońce, Księżyc, Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn), które astrologia uważała za związane z losami narodów, a później także ludzi. Siedem jest liczbą pełni, spełnienia, kompletności, liczbą mistyczną, bo sumą dwu liczb szczęśliwych: trójki i czwórki. Nieba i Ziemi.
Przypisywana praojcu Adamowi (Kadmanowi), Indrze, Ormuzdowi. Jahwie, Uranowi, Apollinowi, Heliosowi. Siedem metali w alchemii: złoto (ApolloSłońce), srebro (DianaKsiężyc), rtęć (Merkury), miedź (Wenus), żelazo (Mars), cyna (Jowisz) i ołów (Saturn).

Menora...

- Jest godłem państwa Izrael (Gwiazda Dawida umieszczona została na jego fladze narodowej). Symbol ten można dzisiaj zobaczyć na wielu budynkach rządu izraelskiego, na gmachach ambasad Izraela na całym świecie, sądach izraelskich, oficjalnych materiałach piśmiennych oraz na sztandarze prezydenta Państwa Izrael. Pięciometrowa rzeźba przedstawiająca menorę stoi naprzeciwko wejścia do Knessetu. Wykonana jest z litego brązu, jej ramiona ozdobione są płaskorzeźbami przedstawiającymi historię i odrodzenie narodu żydowskiego.

- Według tradycji, symbolizuje krzew gorejący, który zobaczył Mojżesz na górze Horeb. Powstała ściśle według instrukcji przekazanej Mojżeszowi przez Boga na Górze Synaj Ks. Wyjścia 25, 31-40 - "Zrobisz ten świecznik ze szczerego złota. Z tej samej bryły wykujesz świecznik wraz z jego podstawą i jego trzonem; jego kielichy, pąki i kwiaty będą z jednej bryły. Sześć ramion będzie wychodzić z jego boków; trzy ramiona świecznika z jednego jego boku i trzy ramiona świecznika z drugiego jego boku. Trzy kielichy kształtu kwiatów migdałowych z pąkami i kwiatami będą na jednym ramieniu, i trzy kielichy z pąkami i kwiatami kształtu kwiatów migdałowych - na drugim ramieniu. Tak będzie na sześciu ramionach wychodzących ze świecznika. Na świeczniku zaś będą cztery kielichy kształtu kwiatów migdałowych z pąkami i kwiatami. A pąk jeden będzie pod dwoma wychodzącymi z niego ramionami z jednej bryły i pąk jeden pod dwoma ramionami świecznika z jednej bryły. Tak pod sześcioma ramionami wychodzącymi ze świecznika. Pąki te i ramiona będą wychodzić z samego świecznika i będą z jednej bryły szczerego złota. I uczynisz siedem lamp, i ustawisz te lampy w ten sposób, ażeby oświecały tę stronę, która jest przed nimi. Szczypce też i naczynia do knotów uczynisz ze szczerego złota. Z talentu* szczerego złota należy wykonać świecznik i wszystkie przybory należące do niego. Uważaj zaś pilnie, aby go wykonać według wzoru, jaki zobaczyłeś na górze."
/*1 talent = 34,272 kg/

Istniała tradycja głosząca, że Mojżesz jedynie wrzucił złoto do ognia, a świecznik sam się uformował.

- Ma wartość symboliczną. Liczba sześć (sześć ramion) wyraża bowiem świat fizyczny, który został stworzony w sześć dni i dopełniony siódmym dniem - który niczym środkowy pień menory, zwieńczony lampą, symbolizuje Byt Nadprzyrodzony i ludzkie dążenie do Niego: "...środkowe [siódme] światło, które skierowane jest bezpośrednio w stronę Boga, pokazuje, że dominuje nad światem materialnym symbolizowanym przez liczbę sześć" - wyjaśnia rabin Sacha Pecaric. Ten siedmioramienny świecznik miał być zapalany przez kapłana i płonąć od zmroku aż do poranka w Świętym Świętych Przybytku, stąd inna nazwa - wieczne światło.

- Jest m.in. emblematem siedmiu nieb, siedmiu dni stworzenia, siedmiu „planet” i siedmiu archaniołów przed tronem Boga: Michał (Słońce), Gabriel (Księżyc), Rafał (Merkury), Uriel (Wenus), Raguel (Mars), Sariel (Jowisz) i Remiel (Saturn). Być może jest także odpowiednikiem babilońskiego "drzewa światła". "Te są siedmioro oczu Pańskich, które biegają po wszystkiej ziemi" (tzn. są wszystkowidzące). Świeczniki siedmioramienne wykonane (na wzór opisanego w Ks. Wyjscia 25, 31-40 i 37, 17-24) ze srebra lub posrebrzane, używane są w synagogach do oświetlania ołtarzy.

- Tak jak Gwiazda Dawida, jest obrazem wszechświata. Dla Filona z Aleksandrii i Józefa Flawiusza była odbiciem układu planetarnego - stąd siedem ramion oznacza siedem planet ze słońcem pośrodku. A słońce to symbol Boga - "Bo Pan Bóg jest słońcem i tarczą".
W jednym z komentarzy do Księgi Wyjścia jest powiedziane: "Ponieważ wykonaliście dla Mnie świecznik, sprawię, że zaświeci on dla was siedmiokrotnie w czasach mesjańskich".

- Podobnie jak Gwiazda Dawida, symbolizowała święte, niewymawialne imię Boga, święty tetragram JHWH. Nieprzypadkowo więc oba te symbole spotykamy na żydowskich amuletach. W Gwiazdę Dawida wpisywano różne imiona Boga – JHWH, Szaddaj, Adonaj, Elohim, Cewaot (Pan Zastępów), w menorę - teksty psalmów.
Jest symbolem Boga - imienia Bożego, Ducha Bożego, Bożej Światłości, znakiem Bożej Obecności (hebr. Szechiny), Nauki (hebr. Tory), znakiem opieki Boga nad Narodem Wybranym, symbolem stworzonego przez Boga wszechświata i Jego nieustannej ingerencji w dzieło stworzenia; jednym z najstarszych w judaizmie symboli zamieszkiwania Boga na ziemi (hebr. szechina, od szachan - "mieszkać"), który powstał w czasach, kiedy Pierwszy Przybytek, a potem Świątynia Salomona były mieszkaniem Boga.

Narzędziem za pomocą, którego Bóg stwarzał świat była Mądrość, a Mądrość to Tora, zaś Tora to jedno wielkie rozbudowane imię Boga. Bóg stwarzał świat swoim wielkim imieniem w sześciu kierunkach, w środku ustanowił swoją siedzibę - w wymiarze kosmicznym - pałac świętości, tron w niebie; w wymiarze ziemskim - Świątynię Jerozolimską. W niej zamieszkała Szechina - Boża Obecność.

- Przez swoją formę, jest symbolem stworzenia świata a także symbolem Szabatu. Bóg stwarzał świat przez sześć dni, a siódmego dnia odpoczął. Bóg uświęcił ten dzień, który nazwał Szabatem i uczynił wiecznym znakiem przymierza, jakie zawarł z Narodem Wybranym. Święto Szabatu obchodzi się na pamiątkę dzieła stworzenia świata i cudownego wyjścia z ziemi egipskieji. W dniu Szabatu Izrael otrzymał Torę na Synaju. Mistycyzm żydowski nadał temu nowy sens i wpisał ją w swoją historię zbawienia. Kabaliści stawiali znak równości między mistycznym ciałem zgromadzenia Izraela, Torą, Szabatem i Szechiną. Szechinę kabaliści pojmowali jako samodzielny, żeński aspekt Boga. Wygnanie Izraela, to także wygnanie Szechiny, rozdzielenie zasady męskiej i żeńskiej w Bogu. Ponowne ich połączenie jest celem zbawienia. Według tradycji mistycznej, w każdy Szabat Bóg łączy się ze swoją Boską Oblubienicą, siły zła ustępują, powraca pierwotna, utracona harmonia w wymiarze ziemskim i kosmicznym, a całemu temu misterium przyświeca Światło Boże, mistyczna menora, symbol Szabatu-Oblubienicy.
W sparafrazowanej wersji hymnu Izaaka Lurii (znanego kabalisty) śpiewanym na początku posiłku w piątkowy wieczór, brzmią takie słowa: "Zaprośmy Szechinę do nowo zastawionego stołu i zapalonej menory, oświetlającej głowy. Trzy dni poprzedzają – z prawej strony i trzy dni następują potem – z lewej strony, a pośrodku nich Szabat-narzeczona idzie w kosztownościach, ozdobach i sukniach. Małżonek Ją obejmuje w jej podstawie, daje jej spełnienie".

- Miała przypominać wyglądem Drzewo Życia (w wielu kulturach symbol wszechświata). Siedem ramion było pniem i gałęziami. Liczba ramion - siedem - oznaczała pełnię i doskonałości. Uczeni w Piśmie tłumaczyli, że każde z ramion oznacza to co w życiu człowieka najważniejsze:
- Bożą obecność
- bojaźń Bożą
- siłę Bożą
- Boże zrozumienie
- wiedzę Bożą
- Boską dobrą radę
- Boską mądrość

Wierni w menorze widzieli świętość, najeźdźcy - złoto, a mędrcy siedem aspektów siedmiu świętych Plejad.

"Czy potrafisz związać więzy (spętać słodki wpływ) gwiazdozbioru Kimah lub rozluźnić sznury (pęta) gwiazdozbioru Kesil? (…) Czy poznałeś ustawy niebios albo czy zdołałbyś wprowadzić ich władzę na ziemi?" (Job 38:31, 33)
/Gwiazdozbiory Kimah i Kesil, to w polskich przekładach Biblii odpowiednio Plejady i Orion./


O Tarczy Dawida, kabale, Plejadach, Plejadanach, "słodkim wpływie Plejad", siedmiu pramatkach, o tym czy Bogowie (Elohim) przybyli z ..............

Pozdrawiam miło.

PS - Blog jest dla mnie czymś w rodzaju notatnika... piszę chaotycznie, poruszam tematy oderwane, nie związane z sobą... ot, co się pod klawiaturę nawinie, co do głowy przyjdzie. Nie mam ambicji stworzenia jednej, logicznej opowieści. Prawdę mówiąc, nie mam żadnych ambicji... oprócz tej jednej - nie zabierać miejsca na forum...
Dlatego wyłączam autocenzurę tematyczną. Cud Ognia w Jerozolimie obok menory, słowiańskie Jare Gody obok tarota... i tak będzie w ciągu dalszym... sama nie wiem co... i kiedy... może... kiedyś... jak będzie padał deszcz...

Eklektyzm rozpętany... silva rerum... luźne zapiski na skrawku dysku...



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:08.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.