menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

29-10-2013 12:34

To praktycznie pewne, że edukacja przenosi się do świata wirtualnego z klas i sal wykładowych - widać to po dostępności i popularności kursów internetowych, zarówno tych darmowych, jak i płatnych. Nawet wielkie uniwersytety wkroczyły w tą dziedzinę na platformach typu NovoEd czy Coursera. Jak by na to nie patrzeć, mamy do czynienia z edukacyjną rewolucją.

Tylko że dostęp do treści edukacyjnych to nie to samo co uczenie się - gdyby było to takie łatwe, każdy mógłby w krótkim czasie zostać laureatem nagrody Nobla. Dlaczego tak się nie dzieje?

Przede wszystkim dlatego, że uczenie się wymaga pewnego warsztatu. Jeśli pracujemy z nauczycielami czy wykładowcami, to oni odpowiadają za dużą część procesu edukacyjnego, oni zapewniają znaczną część warsztatu. W internecie, przy kursach e-learningowych różnego rodzaju, musimy przejąć większą inicjatywę. Jakich narzędzi do tego użyć?

Warto rozważyć zarówno hardware jak i software. Czy lepiej uczyć się na laptopie, komputerze stacjonarnym czy urządzeniu przenośnym typu tablet lub smartfon? Jestem po stronie laptopów - to rozsądny kompromis między mobilnością, która jest standardem w dzisiejszym świecie, a funkcjonalnością. Notebooki są po prostu najpraktyczniejsze. Wolę pracować np. na względnie takim poręcznym HP Probooku 455 niż na smartfonie lub tablecie nastawionych głównie na obraz i multimedia. W środowisku edukacyjnym lepiej sprawdzi się recenzowana tutaj Toshiba Satellite Pro C70 niż jakiś gadżet nastawiony głównie na płatne aplikacje.

A jak wygląda kwestia oprogramowania? To moim zdaniem dużo ciekawsza sprawa - na gwałt potrzebujemy narzędzi wspomagających naszą produktywność i organizację pracy w internecie. Kilka naturalnych rozwiązań, które przychodzą mi do głowy to na pewno Evernote, błyskotliwa i wszechstronna aplikacja do robienia notatek. Kto nie potrzebuje tej funkcjonalności w procesie edukacyjnym. Drugie fajne narzędzie to Trello - system do zarządzania swoimi zadaniami, który można dostosować do siebie lub większej grupy.

Ogólnie - potrzebujemy nowych narzędzi do zorganizowania procesu edukacji - zarówno sprzętu, jak i oprogramowania.

Archiwum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:19.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.