Klub Senior Cafe

Klub Senior Cafe (http://www.klub.senior.pl/index.php)
-   Dom, wnętrza, ogród (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/f-dom-wnetrza-ogrod-104.html)
-   -   Dekoracje i zwyczaje Wielkanocne (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/dom-wnetrza-ogrod/t-dekoracje-i-zwyczaje-wielkanocne-4362-print.html/)

nutaDo 20-03-2009 23:46

Dekoracje i zwyczaje Wielkanocne
 
Zbliżają się święta Wielkiejnocy - podzielmy się pomysłami przygotowań do tych bogatych także w tradycje świąt.Dekoracje stołu, koszyczków do święcenia...
Zapraszam.

Nika 21-03-2009 07:29

Bardzo sympatyczny wątek otworzyłaś!
 
1 Załącznik(ów)
Chociaż w sklepach mnóstwo gotowych ozdób na stół wielkanocnych, jako tradycjonalistka , zdecydowanie preferuję dekoracje takie ,jakie były w moim domu rodzinnym-wazon z bukietem bazi i żonkili, doniczki z hiacyntami, wiklinowy koszyczek pełen gałązek bukszpanu wśród którego wylegują się własnoręcznie robione pisanki, baranek z chleba, babkę z rzeżuchy-na bielutkim obrusie.Moc zapachów charakterystycznych dla tych świąt i wiosny..Załącznik 25167

Nika 21-03-2009 07:35

Polskie pisanki
 
3 Załącznik(ów)
są tak piękne,że stanowią śliczną ozdobę wielkanocnego stołu..Załącznik 25168Załącznik 25169Załącznik 25170

nutaDo 21-03-2009 14:37

- JAK ZROBIĆ PALMY /Porady z "Kura domowa"/

W Niedzielę Palmową (zwaną jeszcze nie tak dawno Niedzielą Kwietną) idziemy na Msze niosąc w rękach palmy na pamiątkę wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Zwyczaj ten pojawił się w kościele już w XI wieku.

Kiedyś szykowano się na ten dzień bardzo wcześnie, bo już około środy popielcowej, ścinano wierzbowe gałązki i wkładano do wazonu z wodą, by do palmowej Niedzieli mieć już śliczne bazie. Przystrajano je barwinkiem, bukszpanem, cisem, kwiatkami z bibuły i kolorowymi wstążkami.

W zależności od regionu dominowały różne rodzaje palm wielkanocnych. Dziś najbardziej rozpowszechnione są tak zwane palmy wileńskie uplecione z kolorowych kwiatów i ziół. Kurpiowie do dziś robią palmy gaikowe, czyli pień drzewka oplatają na całej długości zielonymi gałązkami, wrzosem, borówką, rozchodnikiem, kolorowymi wstążkami i papierowymi kwiatami. Góralskie palmy to zwykle tak zwane palmy krzaczaste, czyli kilka witek wierzbowych, wiklinowych lub leszczynowych z czubem z bazi, jedliny, wielobarwnych kwiatów z bibuły i długich wstążek.
materiały na palmy wielkanocne

Proponuję spróbować zmierzyć się w tym roku z samodzielnym wykonaniem wielkanocnej palmy. Co nam się do tego przyda? - właściwie wszystko co wpadnie w ręce i co potrafimy wykorzystać. Jeśli ktoś nie wysuszył sobie latem rozmaitych ziół i i innych 'badylków', a w środę popielcową nie włożył do wazonu gałązek wierzby, ten musi zadowolić się tymi produktami, które uda mu się przed niedzielą palmową kupić.

Nika 21-03-2009 14:42

Kupuję gotowe-kilka różnych rozmiarów i taki bukiet zd0bi nasz kredens w święta..

nutaDo 21-03-2009 14:52

Też kupuję gotowe i ozdabiam je bukszpanem, tują,irgą - aby pachniało w pokoju .Kolorowe wstązki robią palmę weselszą. Na grób rodziców zanoszę dodatkową kolorową palmę.

nutaDo 21-03-2009 19:58

Na kiermaszu Wielkanocnym w Piasecznie:

nutaDo 21-03-2009 21:57

NIEDZIELA PALMOWA

* Gdy mokro w Kwietną Niedzielę, rok się sucho ściele.

* Gdy w Palmową Niedzielę słońce świeci, pełne będą stodoły, beczki i sieci.

WIELKI PIĄTEK

* Gdy Wielki Piątek ponury, Wielkanoc będzie bez chmury.

* Gdy w Wielki Piątek rosa, na łące nie chwyci się kosa.

* Jeśli w Wielki Piątek deszcz kropi, radujcie się chłopi.

* We Wielki Piątek dobry zasiewu początek

Nika 22-03-2009 07:43

zielone dekoracje
 
3 Załącznik(ów)
z rzeżuchy i owsa pięknie wyglądają wśród wielkanocnych potrawZałącznik 25203Załącznik 25204Załącznik 25205

krynia 22-03-2009 08:45

Niko poddałaś mi pomysł.Dziękuję. Mam pudełko po czekoladkach w kształcie serca , posieję w nim rzeżuchę.Ale fajnie.A robicie drzewko wielkanocne? Kupuję Gałazki takie długie z wierzby, wstawiam do dużego, wysokiego wazonu i przystrajam małymi, ozdobnymi jajeczkami/pisankami/, ptaszkami, wygląda ślicznie. Teraz przed świętami będzie na Rynku w Krakowie , jak co roku kiermasz świąteczny. Zrobię trochę zdjęć , zaprezentuję je dla Was. Miłej niedzieli.

Nika 22-03-2009 11:56

Robię drzewko w pokoju syna,to nowa tradycja w Polsce..wieszam wydmuszki i lekkie żółte kurczątka.

Scarlett 22-03-2009 12:09

Pomysły i inspiracje
 

nutaDo 23-03-2009 14:25

Podpowiedzcie, kiedy siać owies lub rzeżuchę?
Czy nie za późno?

ignesja 23-03-2009 20:40

Wysiałam rzeżuchę 10 dni temu i już mogę ją ścinać do jedzenia. Zatem do świąt spokojnie wyrośnie.Ja wcześniej zalewam nasionka wodą w słoiku i stawiam w widnym miejscu na dobę/szybciej kiełkują/. Potem wylewam to na ligninę lub watę wyłożone na dowolne naczynie,tackę itp.Tylko pamiętaj o systematycznym podlewaniu.


w kwietniu sieję rzeżuchę w ogrodzie,wyrasta do 20 cm!

nektarynka 23-03-2009 22:39

Witam ,,,
 
A ja co roku wydmuszki z jajek ozdabiam ,oklejam ,kolorowo i wieszam na pomalowanych gałązkach w zależności jaki kolor nam pasuje i zobaczcie zapraszam

czarna 23-03-2009 22:45

Ja sieję rzeżuchę zawsze w niedzielę palmową.
Jeśli w mieszkaniu nie jest za zimno,to na święta jest w sam raz.Trzeba pamiętać o nawilżaniu.
Sieję ją w różnych naczyniach,a potem ozdabiam kurkami,zajączkami itp.

dziewiątka 24-03-2009 02:10

...i tak póżną pora natrafiłam na fajny wątek - gratuluję pomysłu założycielce :)
Rzeżuchę sieję na 10 dni przed świętami ( jeśli ma być do świątecznego stroika) ....lubię też pokrojoną drobno do kanapek i często sieję w ciągu zimy kilka razy;
Stroik układam na dużym talerzu, półmisku lub wiklinowym koszyku ( musi raczej płytki)...na zielonej rzeżusze, może być mech z lasu układam pisanki, gałązki bazi wierzbowych i borowinkę, szydełkowe kurki i żółte kurczątka.
Palma każdego roku jest inna - też sama robię w większości ze świeżych gałązek bukszpanu, borowiny - ozdabiam kolorowymi kłoskami i kwiatkami z bibułki.

leluri 24-03-2009 07:54

Nektarynko, Sagulo, - pozwoliłam sobie wysłać Wasze pomysły mojej córce, mam nadzieję,że sie nie gniewacie?
pięknie połączone symbole życia... :)

leluri 24-03-2009 08:11

wczoraj w witrynie jednego ze sklepów widziałam zabawne koszyczki z jasnej sklejki na conajmniej tuzin jajek z sylwetką kurczątka,zajączka, ... kolorowe jaja będą w nim ślicznie wyglądały

Nika 24-03-2009 08:19

szydełkowe ozdoby
 
2 Załącznik(ów)
Załącznik 25276Załącznik 25277są ostatnio bardzo modne-jak ktoś ma zręczne dłonie, może wyczarować kurczątka, kaczuszki..


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:31.

Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.