Klub Senior Cafe

Klub Senior Cafe (http://www.klub.senior.pl/index.php)
-   Polityka - wątki archiwalne (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/f-polityka-watki-archiwalne-185.html)
-   -   Senatorzy chcą nam pomóc ? (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/polityka-watki-archiwalne/t-senatorzy-chca-nam-pomoc--3232-print.html/)

Ibir 29-09-2008 11:51

Senatorzy chcą nam pomóc ?
 
http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/398628.html

Kazimierz 29-09-2008 12:41


Przeczytałem apel PARLAMENTARNEGO ZESPOŁU DS OSÓB STARSZYCH i myślę,że nasze forum ma moralne prawo wypowiadania w tej sprawie.
Cytuję ostatni fragment apelu Przewodniczącego Mieczysława Augustyna:
:"Zwracam się z gorącym apelem do wszystkich osób i organizacji zainteresowanych problematyką będącą przedmiotem pracy zespołu o nadsyłanie na adres Biura Spraw Senatorskich, realizującego administracyjną obsługę naszego Zespołu, propozycji tematów i spraw, którymi powinniśmy się zająć, informacji o sytuacji seniorów zwłaszcza wszelkich przejawów ich dyskryminacji, uwag i postulatów korzystnych dla seniorów zmian prawnych."

Proponuję IBIR, abyś zajął się naszymi uwagami i informacjami o sytuacji seniorów zwłaszcza wszelkich przejawów ich dyskryminacji, uwag i postulatów korzystnych dla seniorów zmian prawnych,zdobytymi tu na forum."

Inicjatywa godna pochwały.

Ibir 29-09-2008 14:16

Kwestia osób starszych
 
Zgadzam się że temat jest niezwykle ważny nie tylko dla seniorów lecz dla całego społeczeństwa.
http://www.sciaga.pl/tekst/21172-22-...osob_starszych

hannabarbara 05-10-2008 12:56

Propozycja do Ibira, Kazimierza i wszystkich aktywnych seniorów
 
Piszę w tej chwili nie jako osoba prywatna, lecz członek stowarzyszenia, które powstało tu, w klubie senior.p. Poruszany temat listu do senatorów była przedyskutowana już w naszym ISS. Podjęliśmy decyzję aktywnego włączenia się do sprawy.
W pierwszej kolejności pragniemy zebrać od wszystkich informacje:
1.Dotyczące sytuacji seniorów w Polsce.
2.Przejawów naszej dyskryminacji - w sprawach zdrowotnych, kredytowych, obecności na rynku pracy i temu podobnych.
3.Postulatów dotyczących korzystnych dla seniorów zmian w ustawodawstwie.
Oczekujemy, że użytkownicy tego forum wypowiedzą się na powyższe tematy oraz udzielą poparcia.
My wszystkie te wypowiedzi zbierzemy, opracujemy i wyślemy pod wskazany adres Biura D/S Seniorów.

Kazimierz 05-10-2008 13:35

Cytat:

Napisał hannabarbara
Piszę w tej chwili nie jako osoba prywatna, lecz członek stowarzyszenia, które powstało tu, w klubie senior.p. Poruszany temat listu do senatorów była przedyskutowana już w naszym ISS. Podjęliśmy decyzję aktywnego włączenia się do sprawy.
W pierwszej kolejności pragniemy zebrać od wszystkich informacje:
1.Dotyczące sytuacji seniorów w Polsce.
2.Przejawów naszej dyskryminacji - w sprawach zdrowotnych, kredytowych, obecności na rynku pracy i temu podobnych.
3.Postulatów dotyczących korzystnych dla seniorów zmian w ustawodawstwie.
Oczekujemy, że użytkownicy tego forum wypowiedzą się na powyższe tematy oraz udzielą poparcia.
My wszystkie te wypowiedzi zbierzemy, opracujemy i wyślemy pod wskazany adres Biura D/S Seniorów.


Hannobabarbaro ! Mam pytanie. Czy ISS jest stowarzyszenim wyższej użyteczności publicznej i czy można na jego konto odpisywać 1% od podatku rocznie. Dotychczas odpisywałem ten 1% na rzecz innych organizacjii (SOS Wioski Dziecięce),ale teraz chętnie bym odpis taki robił na rzecz ISS.

hannabarbara 05-10-2008 14:00

Cytat:

Napisał Kazimierz
Hannobabarbaro ! Mam pytanie. Czy ISS jest stowarzyszenim wyższej użyteczności publicznej i czy można na jego konto odpisywać 1% od podatku rocznie. Dotychczas odpisywałem ten 1% na rzecz innych organizacjii (SOS Wioski Dziecięce),ale teraz chętnie bym odpis taki robił na rzecz ISS.

Niestety,nie jesteśmy. Warunki konieczne do spełnienia prawa do ubiegania się o ten status są dosyć spore. Najpierw musimy się wykazać działalnością, która przynosi korzyści publiczne, potem dopiero mamy szansę być wpisani do rejestru takich organizacji. Przed nami długa droga.

POLA 05-10-2008 16:06

Poczytałam i się wtrącę
 
z głosem sceptycznym, za co mi się oberwie:)

Doszłam do wniosku po przeczytaniu apelu i stronki senatora (oświadczenia się nie otwierają), że senat się nudzi i wyszukuje sobie zajęcie, a raczej szykuje je seniorom dając im złudzenia, że kogoś w ogóle ich los obchodzi.

Proszę sobie przypomnieć akcję pewnej gazety codziennej, która skrzętnie zbierała podpisy emerytów pod petycją, aby zwolnić ich z płacenia podatku od świadczeń, co nawet z ekonomicznego punktu widzenia miało sens, bo jest to przerzucanie pieniędzy z lewej do prawej kieszeni, a generuje niepotrzebne koszty. Nie o to tym razem chodzi.
Gdzie był wtedy pan senator?
Co zrobił w tej sprawie?
Nie słyszałam, a jeśli zrobił, proszę o informacje, ponieważ jakoś nie dotarły do mnie wieści na ten temat.

Wspieram wirtualnie działania Forowiczów wszelkich, życzę powodzenia, ale do akcji się nie włączę, bo kiepski to senator, który nie orientuje się, jak żyją polscy seniorzy, i "uśmiechami" do nich pragnie zapracować na ewentualną kolejną kadencję:) lub zbiera informacje dla syna, studenta psychologii?

Wyzłośliwiam się?
Być może, choć nie z powodu pogody (słonko całą gębą się śmieje)... jakoś tak nie ufam temu przedsięwzięciu.

Kazimierz 05-10-2008 16:22

Cytat:

Napisał hannabarbara
Niestety,nie jesteśmy. Warunki konieczne do spełnienia prawa do ubiegania się o ten status są dosyć spore. Najpierw musimy się wykazać działalnością, która przynosi korzyści publiczne, potem dopiero mamy szansę być wpisani do rejestru takich organizacji. Przed nami długa droga.


Szkoda. Myślałem o tym,żeby ISS miało pewne środki do aktywnej pomocy seniorom będącym w potrrzebie,których tu na forum nie brakuje np. wypadki losowe itp. konkretnych,znanych nam z forum seniorów. Znane mi są z forum takie przypadki np.Kundzi,której pomagały koleżanki-seniorki.
Mam np. pewne rzeczy,które można by zamienić na gotówkę,sprzedając je,a które szkoda wyrzucić lub nie mamy możliwości sami zamienić ich na złtotówki.
Gdyby zorganizować wśród seniorów zbiórkę takich rzeczy, i nie mam tu na myśli ciuchów,tylko sprzęt techniczny,itp "twarde" niepsujące się rzeczy,całkowicie sprawne, zmienione na gotówkę, mogłyby być przekazane seniorom szybko.
Musi być ktoś sprawny,kto to będzie organizował. Ja , niestety, jestem inwalidą I grupy,choć chciałbym, nie mogę.
Mogę popmóc ISS tylko internetowo. Mogę np. sprzedać niepotrzebną mi rzecz,przez ALLEGRO i gotówkę przelać od razu na W/konto.
Najpierw musimy zorganizować,moim zdaniem,intrentową samopomoc senioralną, wykazać się konkretną działalnością i zrobić z ISS -SWUP ?

hannabarbara 05-10-2008 16:52

Cytat:

Napisał POLA
z głosem sceptycznym, za co mi się oberwie:)

Doszłam do wniosku po przeczytaniu apelu i stronki senatora (oświadczenia się nie otwierają), że senat się nudzi i wyszukuje sobie zajęcie, a raczej szykuje je seniorom dając im złudzenia, że kogoś w ogóle ich los obchodzi.

Proszę sobie przypomnieć akcję pewnej gazety codziennej, która skrzętnie zbierała podpisy emerytów pod petycją, aby zwolnić ich z płacenia podatku od świadczeń, co nawet z ekonomicznego punktu widzenia miało sens, bo jest to przerzucanie pieniędzy z lewej do prawej kieszeni, a generuje niepotrzebne koszty. Nie o to tym razem chodzi.
Gdzie był wtedy pan senator?
Co zrobił w tej sprawie?
Nie słyszałam, a jeśli zrobił, proszę o informacje, ponieważ jakoś nie dotarły do mnie wieści na ten temat.

Wspieram wirtualnie działania Forowiczów wszelkich, życzę powodzenia, ale do akcji się nie włączę, bo kiepski to senator, który nie orientuje się, jak żyją polscy seniorzy, i "uśmiechami" do nich pragnie zapracować na ewentualną kolejną kadencję:) lub zbiera informacje dla syna, studenta psychologii?

Wyzłośliwiam się?
Być może, choć nie z powodu pogody (słonko całą gębą się śmieje)... jakoś tak nie ufam temu przedsięwzięciu.

Nic Ci się Polu nie oberwie. Masz święta rację. Może tylko mylisz się w tej kwestii, że apel to nie wynik nudy, lecz światowego dnia?, tygodnia?, miesiąca? seniora i coś trzeba było zrobić, by odfajkować swój udział.
Ale z drugiej strony, zapytam ile osób wchodzi na forum dziennie? Zapisane to jest na dole strony głównej. A są to potencjalni wyborcy, czyż nie?
Poza tym, nikt się o nas nie upomni, jeśli sami tego nie zrobimy? Może nasza siła przebicia jest słaba, ale nie ma co rezygnować zanim się nie sprawdzi! Wszak nie wymaga to jakiegoś ogromnego wysiłku.

gratka 05-10-2008 17:11

Senator Mieczysław Augustyn będzie miał w najbliższy wtorek wystąpienie na temat " Założenia do Ustawy o ubezpieczeniu od ryzyka niesamodzielności" na konferencji w której mam zamiar uczestniczyć. Na cały ten referat przewidziano 15 minut, więc dyskusji nie będzie. A temat świadczy o aktualnych zainteresowaniach senatora i jego komisji.

POLA 06-10-2008 00:49

Cytat:

Napisał Babka Gratka
Senator Mieczysław Augustyn będzie miał w najbliższy wtorek wystąpienie na temat " Założenia do Ustawy o ubezpieczeniu od ryzyka niesamodzielności" na konferencji w której mam zamiar uczestniczyć. Na cały ten referat przewidziano 15 minut, więc dyskusji nie będzie. A temat świadczy o aktualnych zainteresowaniach senatora i jego komisji.

Gratko, poczytałam na stronce senatora, ale żadnych konkretów nie znalazłam.
Jeśli będziesz na spotkaniu, spróbuj zadać pytanie, co z tym podatkiem od świadczeń emerytalnch, czy pan senator coś wie na ten temat, bo jakoś cicho.

gratka 09-10-2008 23:16

Polu
 
Donoszę śpiesznie, że senator Mieczysław Augustyn zrobił na mnie dobre wrażenie. Miał tylko około 20 min na referat, nie przewidziano dyskusji, więc nie mogłam o nic zapytać. Oto w dwóch kolejnych postach podam streszczenie jego wystąpienia.
Najpierw przedstawił raport o sytuacji ludzi starych:
80% z nich nie akceptuje opieki pozarodzinnej. Mimo tego jest długa kolejka do domów opieki, szczególnie tych współfinansowanych przez samorządy, a ilość świadczeń w tych instytucjach ostatnio zmalała, co oznacza, że obowiązek opieki przerzuca się na rodzinę.
25% osób starszych mieszka samotnie, szpitale są przepełnione osobami, których nie ma gdzie odwieźć.
Gdy wejdzie wyż emerytalny ( w 2015r) zmniejszy się jeszcze możliwość opieki krewniaczej.
Rosną ceny usług, a nie rosną emerytury, wygląda, że system ochrony zdrowia i pomoc społeczna nie udźwignie osób niesamodzielnych.
Senator podawał dużo liczb, z czego zapamiętałam, że w 2020 roku będzie potrzebne 15 miliardów złotych i tych pieniędzy nie będzie.Potrzebna jest sieć asekuracyjna.

gratka 09-10-2008 23:27

ciąg dalszy
 
Wobec powyższego wyszła inicjatywa " Ustawa o ubezpieczeniu od ryzyka niepełnosprawności"
Zasady ubezpieczenia:
1. Samodzielność - fundusze powinny być wydzielone i pod odrębną kontrolą
2. Samofinansowanie się
3. Pomocniczość; rodziny powinny otrzymywać pomoc od instytucji
4. Dysponentem tego świadczenia powinna być osoba ubezpieczona. To ona otrzyma czek i zleci opiekę komu zechce.
5. Standaryzacja usług.
Muszą zdefiniować niesamodzielność i określić kto ma spełniać funkcje kontrolne, wydaje się, że będzie to gmina.

POLA 09-10-2008 23:59

Miła Gratko
 
Dziękuję ślicznie za relację, niezupełnie jednak rozumiem pkt 1. i 2.
Z kolei pkt 3. już chyba funkcjonuje, bo np. znajomy otrzymał taką pomoc dla swojej mamy, którą się opiekuje, więc nie wiem, na czym ta nowość ma polegać.

Co do wcześniejszego Twojego wpisu:
dane są zastraszające, ale to nie dziwi, skoro społeczeństwo się starzeje:mad:
W ubiegłym roku za pobyt w domu opieki trzeba było zapłacić 2000zł, ta pani, dla której zbierałam informacje, emerytury miała zaledwie około 1000 zł, a przecież bywają jeszcze niższe świadczenia.
Kiepsko to wygląda.

gratka 10-10-2008 00:24

Cytat:

Napisał POLA
Dziękuję ślicznie za relację, niezupełnie jednak rozumiem pkt 1. i 2.
Z kolei pkt 3. już chyba funkcjonuje, bo np. znajomy otrzymał taką pomoc dla swojej mamy, którą się opiekuje, więc nie wiem, na czym ta nowość ma polegać.

Co do wcześniejszego Twojego wpisu:
dane są zastraszające, ale to nie dziwi, skoro społeczeństwo się starzeje:mad:
W ubiegłym roku za pobyt w domu opieki trzeba było zapłacić 2000zł, ta pani, dla której zbierałam informacje, emerytury miała zaledwie około 1000 zł, a przecież bywają jeszcze niższe świadczenia.
Kiepsko to wygląda.

Zacznę od punktu 3. Obecnie dodatek pilęgnacyjny wynosi 153 zł.
Musi powstać rynek pracy opiekunów dla osób niedołężnych i dla osób niepełnosprawnych społecznie, na wzór obecnych opiekunek dla dzieci.
Pomoc niepełnosprawnym społecznie ( załatwianie różnych spraw w ZUS, biurach, administracji, itd) teraz niosą wolontariusze.
Pozostałych punktow nie potrafię objaśnić, a nie chcę pisać byle czego;)Dobranoc.

POLA 10-10-2008 00:56

Gratko, prawda, ale opiekunki są, przynoszą starszym ludziom obiady, które są tanie, myją okna, załatwiają sprawunki, sprzątają, więc to już jest, może tylko za mało tych opiekunów, bo przybywa ludzi starszych i niepełnosprawnych?
Nadal nie wiem, na czym polega akcja senatora, nie widzę tu nic nowego, ale może tylko ja nie widzę?
Też życzę spokojnych snów i miłego dnia:)

maja59 10-10-2008 10:56

Chciałaby zabrać głos w sprawie opiekunek. Mam niedołężną starszą panią w sąsiednim mieszkaniu. Po śmierci jej syna złatwiłam opiekunkę do niej. Opiekunka bardzo miła i przyzwoita pani przychodzi co drugi dzień i zajmuje się wszystkimi sprawami mojej sąsiadki. Jest tylko jedno ale praca opiekunki jest płatna i kosztuje 8 zł za godzinę. Całe szczęscie, że moja znajoma jest emerytowanym architektem i ma stosunkowo wysoką emeryturę więc może płacić opiekunce. Nie wiem co się dzieje z kudźmi niesprawnymi bez wiekszych źródeł utrzymania.

gratka 10-10-2008 12:04

Szybciej się starzejemy niż bogacimy
 
Cytat:

Napisał POLA
Gratko, prawda, ale opiekunki są, przynoszą starszym ludziom obiady, które są tanie, myją okna, załatwiają sprawunki, sprzątają, więc to już jest, może tylko za mało tych opiekunów, bo przybywa ludzi starszych i niepełnosprawnych?
Nadal nie wiem, na czym polega akcja senatora, nie widzę tu nic nowego, ale może tylko ja nie widzę?
Też życzę spokojnych snów i miłego dnia:)

Myślę , że to jest działanie wyprzedzające senatora, skierowane w przyszłość, kiedy - jak przewidują - będzie wiele osób niepełnosprawnych i starych o różnym statusie społecznym. Teraz też jest tak, że do prywatnego domu starców można się dostać "z biegu", opiekunkę można zamówić, ale trzeba mieć środki. Reszta liczy na pomoc rodziny, a rodzina np. w Irlandii.
Rzecz w tym, że kraje bogate wcześniej się wzbogaciły niż zestarzały, a u nas jest i będzie odwrotnie. Jako kraj szybciej się zestarzejemy niż wzbogacimy na tyle, aby rzeszy staruszków zapewnić godziwą starość.

hannabarbara 10-10-2008 12:26

Myślę, że jedną z ważnych spraw, którą na pewno trzeba poruszyć jest kwestia funduszy państwowych na opiekę i świadczenia wobec osób czynnych zawodowo przez wiele lat, przed okresem transformacji. Myślę, że w tej kwestii sprawa jest jasna. Pracowaliśmy 20, 25, 30 a nawet więcej lat. Przez wszystkie te lata pracodawcy opłacali nasze składki ZUS-owskie. Składki te nie rozpłynęły się w niebycie. Były lokowane w infrastrukturę państwa. Znaczy to, że Państwo zobowiązało się do zapewnienia nam ochrony finansowej. Mimo, że w okresie prywatyzacji pojawiały się głosy ludzi zauważających te zobowiązanie i proponujących, by każdorazowo dokonywać odpisu na tworzenie specjalnego funduszu, nigdy te głosy nie wzięte były pod uwagę i nie wcielono ich w życie, spychając spłacanie długów wobec społeczeństwa na następne rządy i koalicje.A tu idzie wyż demograficzny obywateli w sędziwym wieku.
To może wyjściem z sytuacji byłaby ustawa o obowiązkowej eutanazji dla ludzi, którzy się upierają żyć dłużej niż pańtswo stać na ich utrzymanie.

gratka 10-10-2008 13:27

Podaję link do stronki na powyższy omawiany przez nas temat - opieka nad niedołężnymi. http://www.forumwalbrzyskie.hb.pl/projekt2.php?p=2
Coś się już dzieje.Tylko pytanie, czy ci wykształceni opiekunowie nie wyjadą?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:31.

Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.