Klub Senior Cafe

Klub Senior Cafe (http://www.klub.senior.pl/index.php)
-   Książka, literatura, poezja (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/f-ksiazka-literatura-poezja-99.html)
-   -   Czy ktoś lubi kryminały? (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/ksiazka-literatura-poezja/t-czy-ktos-lubi-kryminaly-24256-print.html/)

ewelina117 22-02-2022 12:02

Czy ktoś lubi kryminały?
 
Witam Czy ktoś lubi kryminały? Ja bardzo lubię. Klasykę mam mniej więcej „zaliczoną”, więc teraz mogę sobie pozwolić na lżejszą literaturę.
Moje ulubione to klasyka, czyli Agatha Christie, Arthur Conan Doyle, Gilbert Chesterton, kryminały retro – czyli cykle „Komisarz Fischer” Ryszarda Ćwirleja i „Komisarz Maciejewski” Marcina Wrońskiego oraz cykl „Komisarz Popielski” Marka Krajewskiego. Dobre są też książki Borisa Akunina o Eraście Fandorinie.
Bardzo popularne są też kryminały z elementami humoru – m.in. Joanny Chmielewskiej, Olgi Rudnickiej, Alka Rogozińskiego, Darii Doncowej i Tatiany Polakowej. Ciekawe są kryminały neomilicyjne, zwłaszcza seria "Policjanci z Poznania" Ryszarda Ćwirleja, a większość z nas doskonale pamięta tamte czasy. Ostatnio ukazało się sporo książek przedwojennych autorów – m.in. Marka Romańskiego, Adama Nasielskiego, Stanisława Wotowskiego i Edgara Wallace’a. Mniej lubię bardzo modne kryminały skandynawskich autorów, jakoś ciężko mi „wchodzą”. Ciekawa jestem jak inni seniorzy podchodzą do takiej lektury?

ewelina117 04-03-2022 22:21

Pisząc o kryminałach nie sposób nie wspomnieć o Joannie Chmielewskiej. Jej książki pełne humoru i pisane nienaganną polszczyzną cieszyły się dużą popularnością. Zwłaszcza pisane na początku Jej kariery literackiej – „Klin”, „Lesio” „Wszyscy jesteśmy podejrzani”, „Całe zdanie nieboszczyka” czy „Wszystko czerwone”.
Lubię je za humor, zabawne dialogi i ciekawe postacie.


Martyna321 05-03-2022 07:47

Witam !

Uwielbiam Joannę Chmielewską, mam kilka jej książek i wracam do nich co pewien czas. Zawsze wprowadzają mnie w dobry nastrój.:)
Czytając książkę "Zapalniczka", "Krowa niebiańska", "Harpie" bawiłam się znakomicie.


Miałam też książkę pt. : "Harpie", ale gdzieś ją "diabli wzięli".
"
Komizm powieści Chmielewskiej wynika z niezwykłych sytuacji, jakie stają się udziałem roztrzepanej Joanny i galerii jej przyjaciół, a zwłaszcza mieszkającej w Danii przyjaciółki Alicji.
Narratorką bywa często bohaterka o imieniu Joanna, architekt i pisarka, posiadająca wyraźne cechy autorki.
Joanna rozwiązuje tajemnice licznych morderstw i kradzieży. "Kobiecy" sposób rozumowania, na pozór roztrzepanej Joanny pozwala jej na działania niekonwencjonalne, lecz zaskakujące pomysłowością, a co najważniejsze - skuteczne.


"



Pozdrawiam

ewelina117 05-03-2022 13:34

Witam Chmielewska była niesamowita. Z doświadczenia wiem, a raczej pamiętam, że pożyczone książki tej autorki jakoś nie chciały wracać do właściciela :'( Z tych nowszych powieści najbardziej podobał mi się "Depozyt" , ale "Harpie" też były dobre :D

Martyna321 10-03-2022 22:38

Witam !

Nawiedzony dom to tytuł książki Joanny Chmielewskiej.
Książka jest pełna humoru i zabawnych sytuacji.
Wciąga maksymalnie, nie można się od niej oderwać chociaż napisana jest dla młodszego pokolenia.
Polecam na poprawę humoru.

Pozdrawiam

ewelina117 10-03-2022 23:27

Witam Może i dla młodszego pokolenia, ale bardzo dobrze się czyta ... tym starszym pokoleniom również :D "Nawiedzony dom" to pierwszy tom cyklu o przygodach Janeczki, Pawełka i ich koleżanki Okrętki tudzież ich supermądrego psa Chabra.
1) "Nawiedzony dom"
2) "Wielkie zasługi"
3) "Skarby"
4) "2/3 sukcesu"
5) "Wszelki wypadek"
Wszystkie poprawiają humor :D

Martyna321 12-03-2022 06:22

Witam !

" Natalii 5 "
Olga Rudnicka

Bohaterkami powieści jest 5 kobiet o tym samym imieniu i nazwisku.
Pięć Natalii, które potrafią maksymalnie skomplikować najprostszą sprawę.
Szalone bohaterki.
Szalona fabuła.
Ogromne poczucie humoru i pomysłowość autorki, zapewniają świetną rozrywkę.
Książka należy do lektur lekkich, łatwych i przyjemnych.

Pozdrawiam

ewelina117 12-03-2022 13:26

Witam Ja też bardzo lubię książki Olgi Rudnickiej, ten cykl o Nataliach również. Chciałabym pochwalić też inne cykle tej pisarki. Pierwszy to "Emilia Przecinek" składający się z dwóch książek:
"Granat poproszę" i "Życie na wynos". Obie pełne humoru, do tego dwie fajne babcie wprowadzające sporo zamieszania.
Drugi cykl to "Matylda Dominiczak" składający się z pięciu książek, ale pewnie dojdą kolejne. Mam nadzieję :D
Opowiadają o przygodach Matyldy, która nudną (jej zdaniem) pracę bibliotekarki zamieniła na działalność prywatnego detektywa. Z sukcesami!
"Oddaj albo giń", "To nie jest mój mąż", "Rączka rączkę myje", "Na własną rękę", "Dwie lewe ręce". Oba cykle są godne polecenia miłośnikom kryminałów z poczuciem humoru. Chciałam też dodać, że Olga Rudnicka napisała również dreszczowiec "Cichy wielbiciel" opowiadający historię dziewczyny, którą prześladuje tajemniczy stalker.


Martyna321 14-03-2022 19:06

Witam !



"Babski motyw" Joanny Chmielewskiej.

Książka została skrytykowana:

Pod domem Joanny zostają znalezione zwłoki dziennikarki, która chciała przeprowadzić wywiad z pisarką. Żeby było jeszcze dziwniej, po krótkim czasie na miejscu zbrodni pojawia się denatka we własnej osobie…
Nie potrafię zrozumieć, jakimi motywami kierowała się Joanna Chmielewska, pisząc taką książkę. Musiał to być jakiś babski motyw.

A ja tę książkę czytałam z zapartym tchem :) : .

Pozdrawiam

Kaima 14-03-2022 22:08

Ja też lubię kryminały, ale w Chmielewskiej nie gustuję, chociaż podoba mi się jej niezwykle bogaty język i dowcip.
Ostatnio zaczytuję się kryminałkami skandynawskimi. Przeczytałam 5 pozycji szwedzkiej spółki autorskiej Hjorth - Rosenfeld z cyklu z komisarzem Bergmanem:
"Ciemne sekrety",
"Uczeń",
"Grób w górach",
"Niemowa",
"Oblany test"
Jest jeszcze 6. część, "Najwyższa sprawiedliwość", ale czekam w kolejce. Każda z tych książek to odrębna całość, jednak ze względu na niektóre odniesienia chronologiczne, najlepiej czytać w kolejności.
Zaczynam też czytać 12-częściowy cykl fińskiego pisarza Jo Nesbo z komisarzem Harrym Hole'm, lecz przeczytałam dopiero 1. część.

ewelina117 15-03-2022 10:36

Witam Tam, proza Joanny Chmielewskiej to bogaty język i dowcip. Ja dodam jeszcze, że również poprawna polszczyzna, w większości wydawanych obecnie książek to rarytas rzadko spotykany :D
Z kryminałów skandynawskich czytałam tylko książki Jo Nesbo z cyklu z Harrym Hole i to nie wszystkie :( Były bardzo dobre, ale ciężko mi się czytało. Wolę jednak te lżejsze, z humorem, lub te, których akcja dzieje się w warunkach zbliżonych do naszych, czyli czeskich lub ... innych :D
Akcja niektórych kryminałów Joanny Chmielewskiej toczy się w Danii, tam gdzie mieszka jej przyjaciółka Alicja. Te również lubię. Jeśli chodzi o kryminały z poczuciem humoru, to dodałabym jeszcze książki Alka Rogozińskiego i Iwony Banach. Też dobrze piszą. Ostatnio trafiłam na bardzo zabawny kryminałek Ewy Waligóry "Zabójcza wycieczka". Liczę na kontynuację i na to, że będzie tak dobra jak pierwsza część. Dodam, że powieść jest mocno związana z Warszawą.

ewelina117 15-03-2022 13:15

Cytat:

Napisał ewelina117

1) "Nawiedzony dom"
2) "Wielkie zasługi"
3) "Skarby"
4) "2/3 sukcesu"
5) "Wszelki wypadek"


O przygodach Okrętki i Janeczki opowiadają również "Zwyczajne życie" i "Większy kawałek świata" oraz "Ślepe szczęście". (Opowiadanie "Duch" kiedyś wydane jako zeszyt? Broszura? zostało włączone, razem z innymi opowiadaniami do książki "Ślepe szczęście". )

Kaima 15-03-2022 15:07

Ewelino, wymienionych przez Ciebie autorów -Alka Rogozińskiego, Iwony Banach i Ewy Waligóry nie znam, ale popytam w bibliotece.
Czeskich kryminałów nie czytałam w ogóle, natomiast dosyć dużo przeczytałam rosyjskich, zwłaszcza Maryniny. Był czas, że na kablówce w moim miastku był rosyjski kanał RTR Płanieta na którym oglądałam filmy na podstawie książek Maryniny.
Z polskich w ogóle nie trawię Katarzyny Bondy. Bardzo męczyłam się czytając "Sprawę Niny Frank", bo tyle tam ludzi i wątków, przy "Dziewiątej runie" robiłam ściągawkę, a "Florystkę" zostawiłam w połowie.

ewelina117 15-03-2022 15:31

Pan Alek Rogoziński bywa nazywany "księciem polskiego kryminału" :D Pisze lekko i z niesamowitym poczuciem humoru. Chyba najbardziej lubię jego cykl "Róża Krull na tropie". Czeskie kryminały są niezłe, choć u nas zbyt wiele ich nie ma. Jest dobry cykl "Panoptikum miasta Pragi", "Panoptikum grzesznych ludzi", "Panopticum starych afer kryminalnych" które napisał Jiří Marek. Jest jeszcze Václav Erben - "Śmierć utalentowanego szewca", "W zasięgu ręki" i "Tajemnica "Złotego księcia". Na Legimi są "Śmierć we Wrocławiu" Vlastimila Vondruški oraz"Kroki mordercy" i "Złodziejka opowieści" Michaeli Klevisovej. Z rosyjskich to przede wszystkim Marinina i Akunin, potem Tatiana Polakowa, Daria Doncowa i Polina Daszkowa. Jest jeszcze znakomita trylogia Leonida Józefowicza "Kostium Arlekina", "Dom schadzek" i "Książę wiatru", mało znana a bardzo dobra. Kiedyś oglądałam jej ekranizację,

Martyna321 17-03-2022 14:20

Witam !

Marc Elsberg

Helisa




Książka dotycząca dzieci – które są szybsze, doskonalsze, bardziej rozwinięte fizycznie i psychicznie, mali geniusze stworzeni przez komputer. Dziś to jeszcze niemożliwe ale jutro?
Dzieci, które wcale dziećmi nie są.

Dawniej wydawało się, że kod genetyczny to coś niezmiennego, że ludzie nie mogą zmieniać genów, nie mogą ich kontrolować. Dzisiaj, wraz z rozwojem nauki i technologii okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Możemy nimi manipulować.

Autor zaprezentował w swojej książce, świat w którym naukowcy zaczynają stosować innowacyjną metodę i manipulować genomem.
Elsberg przedstawił biotechnologię taką, jaka jest naprawdę.
Każda książka (poza dokumentalnymi) to fikcja literacka, w pełni wymyślona przez danego autora. Ale nie kłóci się z prawdą pewnych faktów, które się w niej pojawiają.

Inżynieria genetyczna jest niezwykle obiecująca, ale gdy dostanie się w niepowołane ręce, może stać się niezwykle niebezpieczna.


W książce "Helisa" sprawa dotyczy głównie ośrodka, w którym tworzy się dzieci idealne.
W ośrodku żyją niezwykle uzdolnione dzieci, super inteligentne, wręcz genialne. Twórcom ośrodka wydaje się, że mają tych małych geniuszy pod kontrolą. Tylko im się wydaje.
Czy naprawdę wierzyli, że istoty przewyższające je pod względem większości cech, nie postanowią zmieniać świata na własną rękę?

Jill i Gene wcale nie chcą zniszczyć świata.
Chcą, aby idealnych dzieci było więcej.....

Układają swój własny plan, prowadzą badania na własną rękę .....

Marc Elsberg po prostu doskonale pisze, świetnie operuje wydarzeniami, nie boi się zaskakujących zwrotów akcji, dba o odpowiednie tempo i dynamikę.

Pozdrawiam

ewelina117 18-03-2022 12:23

Witam Ze wstydem przyznaję, że nie przeczytałam żadnej książki Marca Elsberga :redface: Postaram się to nadrobić. Obecnie skupiam się raczej na czytaniu pogodnych książek. Co prawda trudno kryminał, w którym zwykle kogoś mordują lub okradają, nazwać pogodną książką, ale ... można sięgnąć po te z elementami humoru. Ostatnio głównie takie czytam. Chmielewska, Rogoziński, Kursa, Rudnicka zapewniają i godziwą rozrywkę kryminalną i uśmiech :D

Martyna321 29-03-2022 09:44

Witam !

Książka George Orwella pt. : " Rok 1984 "

Moim zdaniem mocno przesadzony obraz "tamtych" czasów (taki był zamiar autora), ale podobieństw jest sporo. Książkę polecam seniorom którzy żyli w tamtym systemie.

Recenzja: „Rok 1984” G. Orwell :

Obraz świata totalitarnego,
Książka Orwella to porażająca wizja totalitarnej przyszłości, w której wszyscy są niewolnikami despotycznego reżimu. „Rok 1984” opowiada o świecie, w którym miłość nie istnieje, myślozbrodnię karze się śmiercią, historię przepisuje wciąż od nowa, a język pozbawia znaczenia.




Pozdrawiam

ewelina117 29-03-2022 14:55

Witam Tak, Orwell jest niesamowity. Czytałam jego "Folwark zwierzęcy" i ... to jest książka ponadczasowa. Niesamowita.
Teraz, może żeby jakoś poprawić swoje samopoczucie w tych trudnych czasach sięgam po lżejsze książki, kryminały z elementami humoru, lub historyczne romanse :D Dobre też jest połączenie romansu historycznego z kryminałem. Zdaje się, że Joanna Chmielewska też próbowała swoich sił w tej dziedzinie. Jej powieści "Wielki diament", "Przeklęta bariera" i "Najstarsza prawnuczka" są tego niezłymi przykładami.

Kaima 29-03-2022 21:35

Cytat:

Napisał Martyna321


Książka George Orwella pt. " Rok 1984 "

Książkę polecam seniorom którzy żyli w tamtym systemie.



Wydaje mi się, że większość seniorów żyła w tamtym systemie. Jestem rówieśniczką tej książki i czytałam ją jeszcze w czasach słusznie minionych, chociaż już u schyłku. Podziwiam jasnowidztwo autora, bo nie wiem, czy jeśli by nie nastąpiły zmiany polityczne, ta książka nie opisywałaby wiernie naszych obecnych realiów. Trochę zagmatwane są moje wywody...
Przejdźmy do kryminałów - jak w tytule wątku. Pisałyśmy o książkach Alka Rogozińskiego. Przeczytałam dwie pozycje "Kochanek z piekła rodem" i "Morderstwo na Korfu". Owszem, czyta się lekko, ale raczej więcej nie wypożyczę. Wolę bardziej profesjonalne śledztwa (panna Marple była tylko jedna) i sytuacje bliższe rzeczywistości, bez nagromadzenia zaskakujących zbiegów okoliczności.
Dzisiaj przyniosłam 2. i 3. część cyklu z komisarzem Harrym Hole autorstwa Jo Nesbo.

ewelina117 30-03-2022 11:19

Witam
Cytat:

Napisał Kaima
Pisałyśmy o książkach Alka Rogozińskiego. Przeczytałam dwie pozycje "Kochanek z piekła rodem" i "Morderstwo na Korfu". Owszem, czyta się lekko, ale raczej więcej nie wypożyczę. Wolę bardziej profesjonalne śledztwa (panna Marple była tylko jedna) i sytuacje bliższe rzeczywistości, bez nagromadzenia zaskakujących zbiegów okoliczności.
Dzisiaj przyniosłam 2. i 3. część cyklu z komisarzem Harrym Hole autorstwa Jo Nesbo.

Każdy ma prawo do własnego gustu. Ja bardzo lubię kryminały z odrobiną humoru, nawet te z nieco absurdalnymi sytuacjami. Te książki pozwalają zapomnieć choć na chwilę o realnej, skrzeczącej rzeczywistości. I pewnie po to są. Już chyba wspomniałam, że czytałam trochę skandynawskich kryminałów, ale dla mnie one są zbyt ponure, choć na intrygę kryminalną nie mogę narzekać. No i klasyka kryminału, też jest doskonała - Christie, Chesterton, Leblanc, Wallace i inni. A z tych kryminałów z poczuciem humoru lubię jeszcze cykl Jacka Ostrowskiego "Zuzanna Lewandowska" Tam też są nieco absurdalne sytuacje, jest zbrodnia, śledztwo i humor plus sympatyczne zwierzęta :D



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:47.

Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.