Klub Senior Cafe

Klub Senior Cafe (http://www.klub.senior.pl/index.php)
-   Choroby, badania, terapie (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/f-choroby-badania-terapie-87.html)
-   -   depresja seniora (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/choroby-badania-terapie/t-depresja-seniora-5439-print.html/)

ewa-gawa 23-09-2009 20:40

depresja seniora
 
Witam!
Po raz pierwszy korzystam z forum i czuję się trochę niepewnie.
Zmobilizowałam się do pisania bo od kilku tygodni zastanawiam się czy seniorzy mają zapotrzebowanie na pomoc w problemach depresyjnych, lękach itp.
Pracuję w nowopowstałym oddziale psychoterapeutycznym dla osób po 60 roku życia. W publicznej służbie zdrowia w ramach ubezpieczenia. Sama jestem seniorką - mam 57 lat. Wydawało mi się, że zapotrzebowanie będzie ogromne. Zewsząd słyszałam o poczuciu osamotnienia, utracie sensu życia, poczuciu bycia niepotrzebnym, spychanym na margines; lęku przed uzależnieniem od opieki, problemach z dorosłymi dziećmi, wnukami itp. A tu odzew słaby.
Czy nie ma zapotrzebowania na psychoterapię jako pomoc w tych problemach, czy chodzi o coś innego?
Proszę o pomoc, bo mnie to zastanawianie i brak odpowiedzi doprowadzi do depresji:)

koziorożec 23-09-2009 20:57

witam - ja też jestem początkująca. Mnie osobiście bardzo
się podoba ten temat. Na depresję nie cierpię ale od dawna
biorę tabletki nasenne - przynajmniej połoweczkę. Czasami sie zdarza, że zasypiam bez tej połóweczki ale muszę mieć świadomość, że ona jest mi dostępna.
Chciałabym się od tego uwolnić ale chyba już jest za pózno.

tadeusz50 23-09-2009 21:10

ewa-gawa
Z tego co się tu orientuję to jest dość spore grono osób z depresją. Pewnie będą musiały Cię odszukać.
Witaj. Powodzenia.

Malwina 23-09-2009 21:21

Kożiorożcu a próbowałas ziół? leków homeopatycznych...po co od razu chemia?
Ewa-gawa...cierpliwosci...myslę, ze temat chwyci, bo większośc seniorów boryka sie moze nie z depresją, ale poczuciem osamotnienia, lękami egzystencjalnymi....nie wszyscy się do tego przyznaja, ale problem napewno istnieje...

Lila 23-09-2009 21:51

Cytat:

Napisał koziorożec
witam - ja też jestem początkująca. Mnie osobiście bardzo
się podoba ten temat. Na depresję nie cierpię ale od dawna
biorę tabletki nasenne - przynajmniej połoweczkę. Czasami sie zdarza, że zasypiam bez tej połóweczki ale muszę mieć świadomość, że ona jest mi dostępna.
Chciałabym się od tego uwolnić ale chyba już jest za pózno.

Za późno.
Mam to samo. Brak tabletki nasennej wywołuje u mnie panikę. Za nic nie wlezę do łóżka....hmm..w celu snu.

koziorożec 23-09-2009 21:55

witaj Malwina - żadne środki ziołowe mi nie pomagały.Szłam do
pracy po nieprzespanych nocach. Pewnego razu znajomy lekarz
powiedział mi tak: śpisz po tabletce? - no śpię - to bierz dalej.
Po nieprzespanej nocy normalne funkcjonowanie w dzień jest
niemożliwe.Pierwsze białe noce spowodowały, że przyszedł lęk
przed kolejnymi - no i tak to trwa nadal.:confused:

koziorożec 23-09-2009 21:57

Lila napisała pięknie - to jest właśnie to - lęk

Lila 23-09-2009 22:01

Ale spojrzyj na to pozytywnie.:)
Możemy balować nawet całą noc i dzień przy założeniu,że nam się będzie chciało.
Reszta dętka, my przytomne.:)
A jak zarządzimy spanie, to tylko mały tabsik i...po pół godzinie śpimy jak niemowlęta.:)

koziorożec 23-09-2009 22:17

Lila napisałaś pięknie dokładnie tak jest ja mogę cała noc
balować od godz 2o-ej wstępuje we mnie życie. A może nasza
niechęć do spania wynika z tego, że należymy do grupy "sów"
a nie słowików. Pozdrawiam

Malwina 23-09-2009 22:42

To nie tabletka Wam pomaga, ale świadomośc , ze ją macie....ot, co moze psychika....

sarna2 23-09-2009 22:44

Cytat:

Napisał Lila
Za późno.
Mam to samo. Brak tabletki nasennej wywołuje u mnie panikę. Za nic nie wlezę do łóżka....hmm..w celu snu.

a w innym?

Karol X 23-09-2009 23:00

Ja wchodze do lozka w roznych celach.
Bez tabletki usypiam w ciagu max.1 minuty.
Gdybym dzien rozpoczynal od kawy i "odpalania komputera" oraz fajeczek - siedzac przy nim do wieczora,to tez bym potrzebowal tabletek.
Na depresje i brak snu jest proste rozwiazanie
Praca ok 8-12 godz.dziennie i spi sie jak aniolek.

Alunia 23-09-2009 23:06

Cytat:

Napisał Karol X
Bez tabletki usypiam w ciagu max.1 minuty.

Eeee....wszyscy faceci tak mają...

Cytat:

Ja wchodze do lozka w roznych celach.
Chyba, że wchodzą w innych...celach, oczywiście.

Jolina 23-09-2009 23:16

Lilka...witaj
Ze mną jest identycznie. Chodzę spać między 24,oo - 2.3o . .Pół godź. przed położeniem się spać, biorę tableteczkę , a gdy nie mam silniejszych bóli typu reumatycznych, to nawet pół tabl.i spokojniutko te 20 minutek jeszcze siedze np. przy laptopku,po czym kładę się i słuchając nastrojowej, relaksującej muzyczki - zasypiam nawet nie wiem kiedy. Rano wstaję całkowicie wyspana i rzeźka . I tak jest już chyba z 15 lat.:)

Arti 23-09-2009 23:17

depresja (choroba) a obniżony nastrój to dwie różne rzeczy.

w google można znaleźć symptomy depresji które wskazują ją.
(utrzymujący się "dół" ponad 3 m-c skontrolować wizytą u psychiatry)
W jednym i drugim przypadku brak jest serotoniny ( «hormon biorący udział w regulacji ciśnienia krwi i czynnościach ośrodkowego układu nerwowego» też można w google poczytać)
inaczej brak "hormonu szczęścia".
Obniżony nastrój można podwyższyć dziurawcem (w letniej porze nie jest zalecany bo powoduje przebarwienia skóry)

Zielarze zalecają przy kłopotach z zasypianiem jasieczek mały z kwiatu wrzosu (3 szklanki suchego kwiatu w poszeweczce) można na tym spać lub po prostu mieć w łóżku.

Proszki na sen uzależniają nie leczą a zatruwają.
Można brać je regularnie 1 m-c tylko nie powodując uzależnienia.

martunia 23-09-2009 23:18

Z tym wrzosem, to prawda?

Alunia 23-09-2009 23:21

Cytat:

Napisał martunia
Z tym wrzosem, to prawda?

Też się zastanawiam...
Akurat jesień idzie...:)

martunia 23-09-2009 23:22

Kiepsko sypiam, tabletek się boję.

Jolina 23-09-2009 23:26

Witaj Koziorożec
Też, często zastanawiam się, skąd ta niechęć do spania.
Bywa , że zaczytam się nawet do 4,oo, to też rano tego nie odczuwam.A nawet....gdy zarwę całą noc, to i tak tego po mnie nie widać.Widocznie każdy człowiek ma zakodowane ile potrzebuje snu.
Dobranoc sówko.


Jak już pisałam , jestem na tabletkach ok. 15 lat.I czuję się dobrze tak pod względem psychicznym jak ji neurologicznym,a na wygląd nikt mi ,ktonie wie,nie wierzy że mam 75 lat.Czyli ani nie ogłupiają, ani nie wpływaja na wygląd zewnętrzny..

Ale nie wiem jak bym wygl,adala, j w jakim stanie były by moje nerwy, gdybym przez te wszystkie lata nie przesypiała spokojnie nocy.
Aczy uzależniają. No nie wiem. Bywało że robiłam świadomie przerwy, oczywiście wtedy gdy nie meczyły mnie bóle reumatyczne albo inne schorzenia.

















.

Alunia 23-09-2009 23:29

To jakaś przypadłość późno-wiekowo-babska?
Też mam pod ręką tabl., czasem nawet nie wezmę. Ważne że są! :D

Nic nie daje zapracowywanie się w dzień Karolu, ani sporty jakoweś.
Przychodzi noc i zaczyna się gonitwa myśli!

PS. A podobno te chłopy takie delikatne na psychice...:rolleyes: ?? i śpią?!


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:09.

Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.