Klub Senior Cafe

Klub Senior Cafe (http://www.klub.senior.pl/index.php)
-   Opieka (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/f-opieka-102.html)
-   -   Sanatorium - nie tylko na poważnie cz.3 (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/opieka/t-sanatorium-nie-tylko-na-powaznie-cz.3-6618-print.html/)

ewiko 25-07-2011 13:05

W mazowieckim skierowania składa się zaraz po powrocie z sanatorium. czas oczekiwania faktycznie 18 miesięcy. W moim przypadku było to 20 miesięcy ale to i tak krótszy okres oczekiwania niż w innych województwach.

lahatiel 25-07-2011 15:02

Cytat:

Napisał wuere'le
Z artykułu wynika, ze nic się nie zmieniło. Skierowanie można składać rok po powrocie z sanatorium i oczekuje się około 18 miesięcy.Dzwoniłem do NFZ i to potwierdzili.


kurcze, chyba jestem ślepy, lub czytać nie umiem, ale nigdzie nie widzę, że o skierowanie można się starać po upływie roku od ostatniego leczenia uzdrowiskowego.
Pokaż mi to proszę....

wuere'le 25-07-2011 19:28

Powiedziano mi o tym telefonicznie dzisiaj w NFZ. Fakt, trochę mało precyzyjnie się wypowiedziałem, tyle, że z artykułu nic innego nie wynika.Mowa o wielkopolskim NFZ

lahatiel 25-07-2011 20:46

Cytat:

Napisał wuere'le
Powiedziano mi o tym telefonicznie dzisiaj w NFZ. Fakt, trochę mało precyzyjnie się wypowiedziałem, tyle, że z artykułu nic innego nie wynika.Mowa o wielkopolskim NFZ


To cię robią w bambuko!
Nie ma takiego rozporządzenia czy ustawy, a oddziały NFZ nie mogą w tej sprawie same stanowić prawa!!!

wuere'le 25-07-2011 21:43

Wobec tego podaj przepis. który mówi inaczej, chętnie skorzystam, a NFZ w Poznaniu poinstruuję.

lahatiel 26-07-2011 10:04

Od 13 listopada 2010 roku obowiązuje nowela rozporządzenia ws. leczenia uzdrowiskowego.
Na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 18 października 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe (Dz.U. 2010 nr 202, poz. 1342) osoba dorosła będzie mogła starać się o wyjazd na leczenie uzdrowiskowe raz na 18 miesięcy.

I to wszystko. Nie ma żadnym zapisów, że starania o nowe skierowanie masz zaczynac dopiero po roku od ostatniego pobytu w sanatorium.
Jeśli ktoś postępuje inaczej to robi to bezprawnie.

annga 26-07-2011 12:11

Cytat:

Napisał ewiko
W mazowieckim skierowania składa się zaraz po powrocie z sanatorium. czas oczekiwania faktycznie 18 miesięcy. W moim przypadku było to 20 miesięcy ale to i tak krótszy okres oczekiwania niż w innych województwach.


Słyszałam, że właśnie w mazowieckim składa się po 6 miesiącach od ostatniego pobytu.

Czas oczekiwania 18 miesięcy??
Ja wyjeżdzam 15 pażdziernika - czyli czekałam 22 miesięcy .

olena 26-07-2011 12:23

Cytat:

Napisał lahatiel
Od 13 listopada 2010 roku obowiązuje nowela rozporządzenia ws. leczenia uzdrowiskowego.
Na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 18 października 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe (Dz.U. 2010 nr 202, poz. 1342) osoba dorosła będzie mogła starać się o wyjazd na leczenie uzdrowiskowe raz na 18 miesięcy.

I to wszystko. Nie ma żadnym zapisów, że starania o nowe skierowanie masz zaczynac dopiero po roku od ostatniego pobytu w sanatorium.
Jeśli ktoś postępuje inaczej to robi to bezprawnie.


Złozyłam kiedyś wniosek zaraz po przyjeździe i przyszła odmowa, że nie upłynał rok od ostatniego pobytu.
Jesli raz na 18 miesięcy to powołując się na tę ustawę, składac mozna by było po 6 miesiacach od powrotu. A to, ze kolejka to nie wina przepisów i kolejki przepisy nie uwzględniają.

olena 26-07-2011 12:29

Chyba coś pokręciłam w obliczeniach:)

sellenhel 26-07-2011 14:08

Cytat:

Napisał olena
Złozyłam kiedyś wniosek zaraz po przyjeździe i przyszła odmowa, że nie upłynał rok od ostatniego pobytu.
Jesli raz na 18 miesięcy to powołując się na tę ustawę, składac mozna by było po 6 miesiacach od powrotu. A to, ze kolejka to nie wina przepisów i kolejki przepisy nie uwzględniają.



Dokładnie tak jest również w Lubuskim NFZ nr 4
od wypisu musi upłynąć pełne 12 miesięcy
i dopiero można wysyłać nowy wniosek ,
na odpowiedź czeka się około 3 miesięcy a potem
16- 18 czas oczekiwania na przydział.
Jak byłam w Ciechocinku w Chemiku w grudniu
to lekarz sanatoryjny powiedział mi że już w styczniu
mogę wysyłać nawy wniosek,tak wtedy zrobiłam
ale niestety dostałam odpowiedź że muszę odczekać
12 miesięcy.Jednym słowem NFZ to państwo w państwie.
Bo w sumie czas oczekiwania razem to prawie 3 lata. :rolleyes:

Cytat:

lahatiel

To cię robią w bambuko!
Nie ma takiego rozporządzenia czy ustawy,
a oddziały NFZ nie mogą w tej sprawie same stanowić prawa!!!

I dokładnie tak jest jak pisze lahatiel ;robią nas w bambuko


Ewiko dzięki za Twoje optymistyczne pocieszenie,
ja też mam ciągle taką nadzieję ale zobaczymy jak
będzie bo wrzesień już niedaleko.

ewiko 26-07-2011 15:52

Cytat:

Napisał annga
Słyszałam, że właśnie w mazowieckim składa się po 6 miesiącach od ostatniego pobytu.
.


No cóż nic mi nie wiadomo by coś się zmieniło w tym temacie. Faktem jest że ostatni wniosek złożyłam dokładnie miesiąc po powrocie z sanatorium i czekałam na następny wyjazd 20 miesięcy. Za miesiąc pakuję walizę.

ewiko 26-07-2011 15:58

Cytat:

Napisał sellenhel
Jak byłam w Ciechocinku w Chemiku w grudniu
to lekarz sanatoryjny powiedział mi że już w styczniu
mogę wysyłać nawy wniosek,tak wtedy zrobiłam
ale niestety dostałam odpowiedź że muszę odczekać
12 miesięcy.Jednym słowem NFZ to państwo w państwie.
Bo w sumie czas oczekiwania razem to prawie 3 lata.
.


Najwyraźniej każde województwo rządzi się własnymi prawami. Ciekawe czym NFZ tłumaczy te różnice.

wuere'le 26-07-2011 17:46

Z cytowanego przez Lahatiel przepisu wynika coś innego.
Cytowany przepis poprawia ten przepis: Dz. U. Nr 139, poz. 1135

...w przypadku dorosłych - zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego nie częściej niż raz na 12 miesięcy.

Obecnie czas ten wynosi 18 miesięcy, co rozumiem, że skoro dopiero co wróciłeś z sanatorium, to w myśl przepisu nie możesz częściej jak raz na 18 być w sanatorium, wiec wniosek możesz dopiero po tym czasie złożyć, bo w myśl dalszych przepisów lekarz balneolog ma 30 dni na rozpatrzenie i zakwalifikowanie do wyjazdu, a że jest kolejka, to już inna sprawa.
Tak wiec chyba jednak w bambuko mnie nie robią.

jip 26-07-2011 18:34

Cytat:

Napisał wuere'le
Z cytowanego przez Lahatiel przepisu wynika coś innego.
Cytowany przepis poprawia ten przepis: Dz. U. Nr 139, poz. 1135

...w przypadku dorosłych - zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego nie częściej niż raz na 12 miesięcy.

Obecnie czas ten wynosi 18 miesięcy, co rozumiem, że skoro dopiero co wróciłeś z sanatorium, to w myśl przepisu nie możesz częściej jak raz na 18 być w sanatorium, wiec wniosek możesz dopiero po tym czasie złożyć, bo w myśl dalszych przepisów lekarz balneolog ma 30 dni na rozpatrzenie i zakwalifikowanie do wyjazdu, a że jest kolejka, to już inna sprawa.
Tak wiec chyba jednak w bambuko mnie nie robią.

To jest inaczej - wniosek składasz dopiero po roku- po do roku działa odczyn sanatoryjny, i nie wiesz czy sanatorium Ci pomogło czy zaszkodziło, i od dostania numerku mówią kiedy jedziesz, czyli około 18 miesięcy...a może i dłużej....

lahatiel 26-07-2011 20:47

Kochani, proszę wyjaśnijcie mi, na jakie przepisy powołuje się lekarz mówiąc wam, że nowy wniosek może wystawić dopiero po roku od daty powrotu z sanatorium ??? Gdzie ten przepis jest zapisany ??? Pytaliście go o to ???

wuere'le 26-07-2011 20:53

Przejrzyj przepisy, ten który sam cytowałeś i ten, którego on stanowi uzupełnienie. Mnie się wydaje, ze to jest jasne.Poza tym lekarz wie pewnie to samo, co mnie powiedzieli w NFZ-cie.

Dzanina-1 26-07-2011 22:09

Witam wszystkich. U nas na podkarpaciu lekarz dopiero po roku od ostatniego pobytu wypisze wniosek, a do 12-tu miesięcy jedzie się do sanatorium. Ja składałam w lutym tego roku i jestem 6002 w kolejce. Pozdrawiam i życzę miłych snów.

Jadzia P. 26-07-2011 22:09

Kiedy dzwoniłam do NFZ w Łodzi, miła pani odpowiedziała mi, ze jeżeli lekarz prowadzący uzna za konieczne, to może wystawić wniosek do sanatorium zaraz po moim powrocie z sanatorium....wszystko zależy od lekarza prowadzącego ( rodzinnego) i oni taki wniosek przyjmą.
Natomiast do sanatorium nie bedę mogła jechać szybciej niż minie rok od powrotu z poprzedniego.
Tak mi wytłumaczono i myślę, że ja chyba też dość zrozumiale Wam to napisałam. ;) :)

dziewiątka 26-07-2011 22:29

wczoraj złożyłam wniosek do sanatorium w NFZ w Kielcach....
czas oczekiwania 20 miesięcy od daty złożenia;
u nas wnioski na następne leczenie można składać zaraz po powrocie z poprzedniego ....

lahatiel 27-07-2011 08:50

Właśnie tak jest jak pisze Jadzia P i dziewiątka.
Nie inaczej!
Aby nie jechać częściej niż raz na 18 miesięcy pilnuje NFZ, natomiast lekarz kierujący nie ma tu nic do terminu - ma po prostu wystawiać wniosek, jeśli uzna, że leczenie sanatoryjne jest potrzebne.
Koniec i kropka na ten temat :)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:20.

Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.