Klub Senior Cafe

Klub Senior Cafe (http://www.klub.senior.pl/index.php)
-   Podróże, turystyka (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/f-podroze-turystyka-105.html)
-   -   Zamki, pałace, dwory Polskie (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/podroze-turystyka/t-zamki-palace-dwory-polskie-3918-print.html/)

nutaDo 16-01-2009 13:56

Zamki, pałace, dwory Polskie
 
Zapraszam do uczestnictwa, w miarę możliwości czynnego - w przekazywaniu w formie zdjęć, opisów a może nawet legend dotyczących polskich zamków, pałaców i dworów.
Wiele tych zabytkowych budowli ulega stałemu niszczeniu, wiele wraca do swoich właścicieli, którzy starają się przywrócić im świetność.
Na początek Kościelniki.
Cytat:

W 1998 r., zwrócono Kościelniki Wodzickim. Na mocy umowy rodzinnej zadania odbudowy pałacu i zdewastowanego parku, odtworzenia dawnego ducha miejsca, podjął się obecny właściciel, architekt rewaloryzacji Iwo Nowina Konopka wraz z żoną Zofią z Weissów, historykiem sztuki.
Cytat:

Zameczek ponoć wybudował tu dla nieślubnej córki król Kazimierz Wielki. W XVII w. mury obronne wzniósł Stanisław Lubomirski. Na początku kolejnego stulecia Morstinowie zbudowali barokowy pałac. Od 1773 r. do końca II wojny światowej Kościelniki, z krótką przerwą, należały do rodu Wodzickich, onegdaj jednego z najzamożniejszych na ziemi krakowskiej, który pieczołowicie rozbudowywał i upiększał wspaniałą rezydencję, otoczoną tarasowymi ogrodami z kanałami wodnymi i sadzawkami, altanami, oranżerią, kaplicą, oficynami. Na wakacje przyjeżdżał tu do swej babci przyszły ojciec polskiego teatru Wojciech Bogusławski. Gorycz upokarzającego spotkania z carycą Katarzyną koił król Stanisław August Poniatowski. Ojciec Jana Matejki uczył tu muzyki.

______
Rzeczpospolita

nutaDo 16-01-2009 18:42

Golub-Dobrzyn
 
Zamkiem w Golubiu-Dobrzyniu opiekuje się duch królewskiego rodu Anna Wazówna siostra Zygmunta III Wazy a wnuczka Zygmunta Starego i Bony. Wykształcona, inteligentna oddała się studiom przyrodniczym, zakładajac wokół zamku ogród botaniczny i sporządzając zielnik leczniczy.Opiekowała się uczonymi, artystami i ludźmi niższego stanu.Dlatego słynęła jako dobra "jasna pani" i taką pozostała w pamięci ludzi. Nie budziła więc przerażenia, gdy pojawiała się jako duch pilnujący w komnatach zamkowych czy w ogrodzie.
Zamek zbudował komtur krzyżacki w XIIIw., po zwycięstwie nad Krzyżakami 1410r stał sie własnością króla polskiego. w XVII w został przebudowany, a rozkwit jego przypada na czas władania nim przez Annę.
Najazd Szwedów na Polske to dewastacja zamku i włoskich ogrodów. Po II wojnie światowej zamek odrestaurowano.Obecnie odbywają się w nim turnieje rycerskie.


Podobno w niszy komnaty sypialnej Anny Wazówny spełniają SIE ŻYCZENIA.

jip 16-01-2009 19:28

O Białej Damie i Kórnickim zamku napisałem na swoim blogu kto ma chęć zapraszam strona 5;4;3:
http://www.klub.senior.pl/moje/jip/blog/?s=1&pageno=5

tar-ninka 16-01-2009 19:43

Jak ja lubię opowiesci o zamkach dworach ...
Zapraszam do krotkiej wedrówki po zamkach Polskich
http://www.voila.pl/214/jaw5g
A jutro pokaze dworki szlacheckie .

nutaDo 16-01-2009 21:25

Dzięki za ten przegląd zamków, chciało by sie poznać historię przynajmniej niektórych.
Poszperam i coś przygotuję.

nutaDo 17-01-2009 17:55

Szamotuły
 
Zamek w Szamotułach został zbudowany w XV w.W wieku XVI przechodzi na ród Górków - starosty Wielkopolski. W tym czasie dobudowana została wysoka wieża mieszkalna.
I teraz zaczynają się tragiczne dzieje księżniczki Halszki Ostrogskiej.Wielkiej urody, dziedziczka olbrzymiego majątku stała się atrakcyjną panną, o którą starało się wielu konkurentów. Dymitr Sanguszko - porwał i poślubił. Został zamordowany przez M.Zborowskiego. Król Zygmunt August nakazał Halszce zawrzeć małżeństwo z Łukaszem Górką. Po wielu perypetiach /nieskonsumowane małżeństwo/ Łukasz Górka siłą przywozi Halszkę jako żonę do swego zamku w Szamotułach i więzi ją w wieży.Aby nie wabiła urodą, kazał na jej twarz nałożyć żelazną maskę.
Przez 14 lat, do smierci swego męża, była uwieziona w baszcie.Po wyjściu na wolność niedługo potem, obłąkana zmarła.
Od tej pory jej duch błąka się po okolicy i zamku jako czarna księżniczka.



Baszta Halszki


Zamek w latach póŹniejszych był siedzibą rodów wielkopolskich:Gostyńskich, Rokossowskich,Korzobok-Łąckich, Mycielskich. W XIX wprzejmuje go pruski następca tronu Fryderyk Wilhelm, z kolei przechodzi do rodu Sachsen Coburg-Gotha./

Karol X 17-01-2009 18:22

nutaDo
Ciesze sie,ze powstal taki watek.
Bede tu zagladal.
O Halszce z Ostroga i jej matce ksieznej Beacie z Ostrogskich pisalismy juz wczesniej na tym forum.
To byly kobiety udreczone przez okrutnikow.
Matka wdowa i corka bedaca jeszcze dzieckiem.
Zgubil je ogromny majatek,a raczej chec jego posiadania przez chciwych szlachcicow.

jip 17-01-2009 18:31

Cytat:

Napisał tar-ninka
Jak ja lubię opowiesci o zamkach dworach ...
Zapraszam do krotkiej wedrówki po zamkach Polskich
http://www.voila.pl/214/jaw5g
A jutro pokaze dworki szlacheckie .

piękne ale za dużo pięknego na raz.

nutaDo 17-01-2009 18:33

Jip - można dawkować powoli i uzupełniać nowymi ciekawostkami.
Pozdrawiam

jip 17-01-2009 19:02

Cytat:

Napisał nutaDo
Jip - można dawkować powoli i uzupełniać nowymi ciekawostkami.
Pozdrawiam

Trochę znam Szamotuły ale o zamku niewiele wiedziałem, Halszkę znałem ale nie z tego rodu, ale z Szamotuł była Ci ona Dzięki.

nutaDo 17-01-2009 19:20

KaroluX, może jakaś pałacowa opowieść - mile widziana.

nutaDo 18-01-2009 22:13

Dwór w Skotnikach 10 km od Sandomierza
 

Cytat:

Na mapie siedzib historycznych Skotniki zajmują wyjątkowe miejsce. Miejscowość należała do rodziny Bogoriów-Skotnickich od przynajmniej 1185 roku z przerwą na lata 1945 – 1997. Do 1945 roku był to dwór i majątek ziemski. Po 1997 roku oddano dwór z parkiem i resztką fosy. Nazwisko pozostało. Przez osiem wieków Skotniccy zawsze mieli synów
Arcybiskup gnieźnieński Jarosław ze Skotnik - to jemu i jego szwagrowi Spytkowi z Melsztyna Władysław Łokietek przekazał na łożu śmierci opiekę nad Kazimierzem Wielkim. Był pełnomocnikiem w sporach z zakonem krzyżackim. Współzakładał wszechnicę krakowską w 1364 roku (dzisiejszy UJ). Był inicjatorem budowy katedry w Gnieźnie oraz kościołów i zamków: w Uniejowie, Opatówku, Kurzelowie, Kamieniu Krajeńskim, Łowiczu, Kaliszu. W Skotnikach ufundował gotycki kościół parafialny w 1347 r.

Rodzina musiała opuścić dom pod koniec 1944 roku. Niezwykłość historii w Skotnikach polega na tym, że w 1997 roku jednogłośną uchwałą Rady Gminy w Samborcu i mieszkańców Skotnik dwór z parkiem zwrócono synowi przedwojennego właściciela Maksymilianowi Skotnickiemu, geografowi, wykładowcy na Uniwersytecie Warszawskim.

..."[]Meble, które do dzisiaj mamy, mieszkańcy Skotnik schowali u siebie. Niektórzy wręcz płakali, że coś się zniszczyło. Potem, z tymi meblami na furmankach, odprowadzili ojca na dworzec w Sandomierzu. To podobno niezwykle wyglądało. Tłum ludzi na bocznicy kolejowej. I dwa wagony mebli. My, urodzeni w latach 70., byliśmy chrzczeni w Skotnikach. Przyjaciel stamtąd Zygmunt Surowiec był ojcem chrzestnym Maksymiliana. Pomagał w odbudowie dworu, gdy ten spłonął w latach 60., gdy był tam szpital. Gdyby nie starania mieszkańców Skotnik i ojca nic by nie zostało. W latach 80. była we dworze szkoła"...
To pozytywna historia zwrotu dworu właścicielom.
_________
Za Rzeczpospolitą

ignesja 18-01-2009 22:38

tar-ninko !
 
bardzo Ci dziękuję za prezentację o polskich zamkach i z niecierpliwością czekam na dworki,które chyba bardziej mnie ciekawią niż zamki/te są duże,przytłaczające,tajemnicze i zimne/.

babciaela 19-01-2009 09:57

Witajcie-ja mam marzenie
zobaczyć ZAMEK ze Stoszowic
to woj.Wałbrzych.Tam chodziłam
Do szkoły-właśnie w tymże
ZAMKU.Ale kto by mógł
zrealizować? Kto tam bywa?????
Pozdrawiam!

Nika 19-01-2009 10:04

małopolskie dworki
 
-8 km od Krakowa znajduje się przepiękny dwór w Modlinicy z XVIII wieku /wg projektu Karola Kriszkiera/,murowany ,w stylu klasycystycznym,z 4-kolumnowym portykiem i wysokim dachem mansardowym.Stoi w pięknym ogrodzie,wśród starych drzew.

mimoza 19-01-2009 12:38

babciaela - wszystko na temat zamku w Stoszowicach znajdziesz tutaj, łącznie ze zdjęciami. - Cz
http://dolnyslask.org/zamki/obiekty/stoszowice/

nutaDo 19-01-2009 15:52

Zamek w Stoszowicach :


Jest bardzo piękny - z XVI / XVII w dla von Reichenbacha
Do roku 1945 rodzina Strachwitz./

babciaela 19-01-2009 17:23

D Z I Ę K U J Ę-nie mogę pisać
bo mi się płacze ze szczęścia
że sprawiłyście mi wielką
radość.a z drugiej strony
jak zobaczyłam w jakim jest
stanie to dla mnie szok.
jak wyjeżdżałam był uroczy.
Dziewczyny-po raz pierwszy w życiu
i ostatni byłam na wagarach z
dziewczynami wlaśnie za tym murem obronnym
i nasza Pani nas nakryła
stojąc na murze a my
omal nie umarłyśmy ze strachu
co teraz?skończyło się na pouczeniu
bo to był pierwszy raz...
Jeszcze raz DZIĘKUJĘ !Wasza Ela.

zosia446 19-01-2009 17:49





Dawniej dworek,obecnie hotel

nutaDo 21-01-2009 20:44

Zamek Książęcy w Legnicy
 


VIII w sięgają ślady grodu obronnego terenu Legnicy.
Schyłek XIIw to okres budowy murowanych zabudowań zamkowych.Od tej pory Zamek stał się siedzibą książąt Legnickich:Henryk III Biały, Bolesław II Rogatka,LudwikII i inni.Włączenie zamku w system obronny miasta pozwoliło odeprzeć w 1241 r najazd Tatarów.
Więziono tutaj w XVI wieku Czarnego Rycerza Krzysztofa von Reisevitz, trudniącego się rozbojem.Napadał na kupców, klasztory, dworyi w okrutny sposób torturował i uśmiercał.
Częstym gościem bywał król Polski Zygmunt Stary.
Zamek kilka razy płonął - ostatnio w 1945r.
Po odbudowie jest siedzibą miejskich instytucji oświatowych.
Oczywiście jest też Wieża Głodowa św Piotra.Nocami spod lochu pod wieżą słychać jęki.Zginął tam śmiercią głodową Otton wtrącony do lochu za uśmiercenie głodem dygnitarza wrogiej prowincji.
WIDOK Z MAŁEGO DZIEDZIŃCA
NA WIEŻĘ ŚW. PIOTRA


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:47.

Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.