Klub Senior Cafe

Klub Senior Cafe (http://www.klub.senior.pl/index.php)
-   Uzależnienia (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/f-uzaleznienia-91.html)
-   -   Kazdy alkoholik dostanie nowa watrobe (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/uzaleznienia/t-kazdy-alkoholik-dostanie-nowa-watrobe-5530-print.html/)

Mavronka Freydis 07-10-2009 05:30

Kazdy alkoholik dostanie nowa watrobe
 
Czy podejmujac decyzje komu zrobic przeszczep w pierwszej kolejnosci nalezy sie sugerowac kim jest pacjent? Czy alkoholicy powinni byc traktowani tak samo jak inni? http://polonia.wp.pl/title,Kazdy-alk...iad_media.html

Basia. 07-10-2009 06:09

Mavronko, moim zdaniem nie powinno być różnicy w traktowaniu pacjentów.

emka46 07-10-2009 08:38

Alkoholizm to też przecież choroba.Choć nie wszyscy tak uważają.
Jedynym kryterium powinien być stan wątroby.

zen 07-10-2009 08:49

Tak, tak, powinni być traktowani tak samo jak inni chorzy. Cieszy mnie, że wiele spośród nas myśli podobnie.

Lila 07-10-2009 09:37

Pewnie że tak samo.
A dlaczgóż by nie ??

babciela 07-10-2009 10:08

Jasne, że tak , tylko skąd wziąc te watroby- w Polsce transplantologia leży, w tej sytuacji zastanawiałabym sie, czy przeszczepic dziecku -choremu na HCV czy alkoholikowi, który- przepraszam za określenie- nie rokuje- bo i tak ja zniszczy alkoholem( zakladajac,że jest alkoholikiem pijacym). Takie same dylematy mialam na dyżurach- czy położyc alkoholika w stanie padaczkowym( stan zagrażający zyciu) czy chorego z ciężkim porażeniem udarowym. Choroba alkoholowa jest choroba, ale nie leczona jest jak gdyby chorobą na własne życzenie pijacego- przecież sa metody leczenia tej strasznej choroby. Nie wiem... to sa dylematy... ja kladłam i jednego i drugiego, najczęsciej alkoholicy dostawali delirki i słalo się na psychitrię9 (tez stan zagrazający życiu). Co ciekawe, nie daj Boże aby alkoholik dostal poza obrębem szpitala i po wyjsciu z niego(oni najczescie podpisywali wyjscie na własną prosbe- po odzyskaniu przytomnosci)napadu, albo upadł z przepicia, wtedy natychmiast prokurator, w innych przypadkach , nie.Chociaz ja mówiłam swoim asystentom zostawiajcie wszystkich nawet na materacach, rano cos się zrobi....

tadeusz50 07-10-2009 12:46

Celowo czekałem z napisaniem swojego postu. Chciałem przeczytać wasze opinie.
Tytuł wątku jest jak dla mnie dość kontrowersyjny "Każdy alkoholik dostanie nową wątrobę". Chcesz czy nie damy ci nową wątrobę. Artykuł dotyczy realiów w Wielkiej Brytanii.
U nas transplantologia leży w gruzach od słynnej wypowiedzi pewnego ministra sprawiedliwości.
Wybór komu dać wątrobę zależy oczywiście od lekarza (o ile ma taki wybór). W Polsce leczenie alkoholizmu odbywa się w Ośrodkach Leczenia Uzależnień i Alkoholizmu. Byłem tam. Ośrodek działa na podstawie kontraktu z NFZ jako szpital. W czasie swojego pobytu tam nie spotkałem osób uzależnionych kwalifikujących się do przeszczepu lub skarżących się na wątrobę. Być może nie było mi o tym wiadomo. Ja nie uskarżałem się i nie uskarżam na ten organ.
Wybór tak jak pisze to Ela pozostawmy lekarzom. ierzę, że będzie on słuszny.

Mavronka Freydis 07-10-2009 14:38

Juz po napisaniu tego watku naszla mnie pewna refleksja na temat sensu stosowania kosztownych kuracji medycznych wobec osob, ktore delikatnie mowiac naduzyly spolecznego zaufania. Nie chodzi tutaj, o osoby uzaleznione ale o te, ktorym przecietny czlowiek odmowiliby podania reki. Na przyklad grozni kryminalisci czy zboczency. Czy tym ludziom powinno sie oferowac pelny zakres swiadczen medycznych, wlacznie z przeszczepami?

Mar-Basia 07-10-2009 14:47

Elu, z punktu widzenia lekarza jest to bardzo duzy dylemat. Ciezka decyzja do podjecia....i duzego serca i zrozumienia istoty ludzkiej.

Basia. 07-10-2009 14:50

Cytat:

Napisał Mavronka Freydis
Juz po napisaniu tego watku naszla mnie pewna refleksja na temat sensu stosowania kosztownych kuracji medycznych wobec osob, ktore delikatnie mowiac naduzyly spolecznego zaufania. Nie chodzi tutaj, o osoby uzaleznione ale o te, ktorym przecietny czlowiek odmowiliby podania reki. Na przyklad grozni kryminalisci czy zboczency. Czy tym ludziom powinno sie oferowac pelny zakres swiadczen medycznych, wlacznie z przeszczepami?

Mavronko, powinno się zapewnić pełny zakres świadczeń medycznych nawet jak w człowieku wszystko się buntuje.

Pani Slowikowa 07-10-2009 14:52

Cytat:

Napisał Mavronka Freydis
Juz po napisaniu tego watku naszla mnie pewna refleksja na temat sensu stosowania kosztownych kuracji medycznych wobec osob, ktore delikatnie mowiac naduzyly spolecznego zaufania. Nie chodzi tutaj, o osoby uzaleznione ale o te, ktorym przecietny czlowiek odmowiliby podania reki. Na przyklad grozni kryminalisci czy zboczency. Czy tym ludziom powinno sie oferowac pelny zakres swiadczen medycznych, wlacznie z przeszczepami?



Moim zdaniem lekarz powinien ratowac kazde zycie.. nawet kryminalisty.
Ja jestem przeciwniczka kary smierci.. czy to prze egzekucje czy to przez zaniedbanie..

Jedyna kare smierci jaka popieram to obrona wlasna.. albo obrona kogokolwiek .

Jezeli ktos zagraza mojemu zyciu czy zyciu moich ukochanych.. lepiej niech tego nie robi bo zabije bez poczucia winy.

asa 07-10-2009 14:52

No co za pytanie?Oczywiście TAK,jeśli za tym przemawiają wskazania medyczne,moralna i etyczna ocena pacjenta nie powinna(i mam nadzieję,że nie ma) wpływu na podejmowane decyzje

babciela 07-10-2009 19:51

Ależ, jasne, przysięga Hipokratesa nie dzieli ludzi na żadne grupy- tylko na chorych i zdrowych. Ale problem jest...

Lila 07-10-2009 20:28

Cytat:

Napisał babciela
Ależ, jasne, przysięga Hipokratesa nie dzieli ludzi na żadne grupy- tylko na chorych i zdrowych. Ale problem jest...


Niby nie dzieli, a jednak tak.
Czy ktoś, kto skończył lat 70 może mieć nadzieję na przeszczep?

Arti 07-10-2009 20:38

Cytat:

Napisał babciela
Ależ, jasne, przysięga Hipokratesa nie dzieli ludzi na żadne grupy- tylko na chorych i zdrowych. Ale problem jest...

a coś obiło mi się o uszy, że przysięga teraz jest zmieniona i głównym hasłem jest "nie szkodzić".
Na przeszczepy u nas czeka się ...hurtowni nie ma i lekarze wybierają kto w pierwszej kolejności ma mieć zrobiony przeszczep. Pewnie są jakieś kryteria którymi się kierują i pewnie brane są pod uwagę rokowania.
Każdy człowiek ma prawo do leczenia.
Jeśli chodzi o alkoholików hmm faktycznie dylemat jest czy nie zmarnują tej szansy na dalsze życie.

Arti 07-10-2009 20:55

Cytat:

Napisał Lila
Niby nie dzieli, a jednak tak.
Czy ktoś, kto skończył lat 70 może mieć nadzieję na przeszczep?


może mieć ....bo cóż pozostaje?

tadeusz50 07-10-2009 21:03

artfilka
Cytat:

Każdy człowiek ma prawo do leczenia.
Jeśli chodzi o alkoholików hmm faktycznie dylemat jest czy nie zmarnują tej szansy na dalsze życie.

Czy gruźlik, cukrzyk, chory na choroby weneryczne zasługuje na dalsze życie?

jasinek123 07-10-2009 21:24

Lilu
chciałem
przypomnieć że w Angli był taki piłkarz Best chyba się nazywał
był bardzo zasłużony dla kraju ale przepił swoją wątrobę
postanowiono dać mu nową wątrobę
i własnie drugą też przepił
i biedaczysko zmarł na marskość wątroby
dlatego trzeba uwarzać komu dać szansę

tadeusz50 07-10-2009 21:30

Jasiu
Wyobraź sobie taką sytuację.
Chirurgowi zamordował kogoś bliskiego przestępca X. Udowodnione. Po jakimś czasie tego pana X przywieziono na dyżur do doktorka w bardzo ciężkim stanie. Ma nie udzielić pomocy? Przecież to morderca. Nie ma go kto zastąpić.

jasinek123 07-10-2009 21:59

tadziu
ja opowiedziałem prawdziwą historię
i nic po za tym nie traktuj tego tak emocionalnie
miłego wieczoru !!


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:10.

Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.