Klub Senior Cafe

Klub Senior Cafe (http://www.klub.senior.pl/index.php)
-   Podróże, turystyka (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/f-podroze-turystyka-105.html)
-   -   Zagadki fotograficzne - czy znasz swój kraj ? Cz. VI (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/podroze-turystyka/t-zagadki-fotograficzne-czy-znasz-swoj-kraj-cz.-vi-5827-print.html/)

ignesja 19-11-2009 00:06

Zagadki fotograficzne - czy znasz swój kraj ? Cz. VI
 
Witam serdecznie wszystkich miłośników tego wątku.
Poprzednia cz. została zamknięta zanim zrobiłam podsumowanie i nie zdążyłam przenieśc nieodgadniętych zagadek do nowej części. Nie zdążyłam też udzielic odpowiedzi na post lorisona,.

Lorisonie !Jesteś niesamowity !


oczywiście, ze to nie Trzemeszno !

ignesja 19-11-2009 00:08

Cdn.
 
DOBRANOC>.Do jutra, bo wiadomośc za krótka...

lorison 19-11-2009 00:25

O.K.ignesjo.Wszyscy wiemy co to jest.
Może jeszcze odpowiedź na zagadkę z postu 505
poprzedniej części.
Zagadka dotyczyła Opactwa Cysterskiego w Henrykowie .
A teraz już czas spać.
Dobranoc.

Gabi K. 19-11-2009 00:42

Dobranoc:)
Tyle nowych zagadek a mnie tu nie było:(

lorison 19-11-2009 10:12

Witam.
" Ale Ty mój imienniku akurat powinieneś wiedzieć gdzie one sie znajdują. Mnie urzekły , a zdjęcie robiłam w drodze do Bazyliki którą myslę że dobrze rozpoznałeś, ale nie nazwałes. Pozdrawiam"
Boga zobligowała mnie do podpowiedzi do postu 482
z poprzedniej części.
Te pięknie zdobione konfesjonały znajdują się oczywiście
w jednym z kościołów gnieźnieńskich.
Miłego dnia życzę.

lorison 19-11-2009 13:26

I odpowiedź na zagadkę z postu 494
To tunel pod Drogą Głodu koło Kowar.

Alunia 19-11-2009 14:16

Oczywiście, lorisonie
 
"TUNEL KOLEJOWY POD PRZEŁĘCZĄ KOWARSKĄ długości ok. 1300 m wydrążono w roku 1905, łącząc Jelenią Górę z Kamienną Górą. Trasa ta, pozwalająca podziwiać panoramę Karkonoszy Wschodnich, była szczególnie atrakcyjna na terenie Kowar, gdzie pociąg wspaniałymi serpentynami wspinał się , by wreszcie skryć się w jednym z dłuższych w Sudetach tuneli. Wlot do tunelu podziwiać można z mostku nad torami, który oddalony jest od niego ok. 100 m. Zejście na tory jest tu bardzo strome."


"Wąski stary trakt na Przełęczy Kowarskiej krzyżuje się z młodszą od niej kolejową arterią. Bez mała 100 m poniżej przełęczy wykuto w 1905 r. tunel dla linii kolejowej Jelenia Góra-Kamienna Góra. Ma 1025 m długości i jest jednym z najdłuższych w Polsce. Dawniej przejażdżka pociągiem zmierzającym na Przełęcz Kowarską była turystyczną atrakcją. Niestety dziś pociągi nie wjeżdżają w czeluść tunelu. Jak to w PKP bywa, linię ze względu na nierentowność zamknięto. Wydeptana pomiędzy szynami ścieżka służy mieszkańcom jako doskonały skrót w drodze z Kowar do pobliskiego Ogorzelca. Stając u wylotu tunelu próżno szukać światełka na drugim końcu - wyrobisko ma łukowaty przebieg"

Boga 19-11-2009 18:41

[/i]Boga zobligowała mnie do podpowiedzi do postu 482
z poprzedniej części.
Te pięknie zdobione konfesjonały znajdują się oczywiście
w jednym z kościołów gnieźnieńskich.
[/quote]
Tak Lorison to konfesjonały z kościoła Franciszkanów położonego nad Doliną Pojednania w Gnieźnie.

emerED 19-11-2009 18:55

1 Załącznik(ów)
Witam wszystkich foto-zagadkowiczów! Miło mi zadebiutować w Waszym Gronie! Jako debiut "puszczam" aniołka. Dotyczy mojego regionu - Kaszub.Załącznik 31309

lorison 19-11-2009 18:56

No wiesz Bogo.Tak szybko podałaś rozwiązanie.
Szkoda.Byłem gotów dalej podpowiadać gdyby
była taka konieczność.
Pozdrawiam.

lorison 19-11-2009 19:03

Cytat:

Napisał emerED
Witam wszystkich foto-zagadkowiczów! Miło mi zadebiutować w Waszym Gronie! Jako debiut "puszczam" aniołka. Dotyczy mojego regionu - Kaszub.Załącznik 31309

Anioł Śmierci w Zespole Klasztornym w Kartuzach.


Pozdrawiam.

lorison 19-11-2009 19:28

Kolejna podpowiedź do postu 447
z poprzedniej części wątku.


Są to okolice Mszany Dolnej.
Ten budynek w głębi, z czerwonym dachem to kościół.

nutaDo 19-11-2009 22:44

Lorison w #3 odpowiedział dobrze na #505 - tak Opactwo w Henrykowie.
Gdyby dodał co to jest, byłaby pełna odpowiedź.
Pozdrawiam

lorison 19-11-2009 22:48

Tzw.stalle. Tu można obejrzeć:
http://www.polskaniezwykla.pl/galler...ges/32374.jpeg
i poczytać:
Arcydziełem sztuki baroku w Henrykowie są drewniane stalle - ławy dla zakonników z nawy głównej kościoła. Stoją w dwóch podwójnych rzędach. Ich renesansowa dębowa konstrukcja powstała w 1576 r. W latach 1685-1698 zyskały przebogatą, unikalną dekorację barokową. Nad siedziskami piętrzą się grające na trąbach anioły, dokazujące putta (amorki), dumne orły. Pełno tu liści akantu i ozdobnych muszli. Na zapleckach umieszczono płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia Chrystusa i Najświętszej Marii Panny. Na oparciach ław stoi 8 świetnych rzeźb przedstawiających papieży, kardynałów, biskupów i mnichów.

lorison 19-11-2009 23:33

I podpowiedź do postu 472 z poprzedniej części.
Muzeum znajduje się w północnej części Polski.


Dobranoc.

dziewiątka 20-11-2009 03:37

Cytat:

Napisał lorison
I podpowiedź do postu 472 z poprzedniej części.
Muzeum znajduje się w północnej części Polski.


Dobranoc.


Muzeum Ziemi Usteckiej w Ustce
W muzeum prezentowane są eksponaty i fotografie z przełomu XIX i XX wieku, powojenne dokumenty oraz pamiątki po zlikwidowanej Stoczni "Ustka"( modele jednostek pływających – trawlery, kutry, łodzie ratunkowe z laminatu, elementy wyposażenia kutrów, medale pamiątkowe, sztandary oraz zdjęcia i kroniki).

dziewiątka 20-11-2009 04:00

moja zagadka na dziś :)
co to jest i w jakim mieście ??

jip 20-11-2009 07:14

Cytat:

Napisał dziewiątka
moja zagadka na dziś :)
co to jest i w jakim mieście ??

Zamość ratusz.....

dziewiątka 20-11-2009 08:26

do #18..jip - tak, to jest Ratusz na Rynku Wielkim w Zamościu, masz rację - punkt dla ciebie

jip 20-11-2009 11:31

Cytat:

Napisał dziewiątka
do #18..jip - tak, to jest Ratusz na Rynku Wielkim w Zamościu, masz rację - punkt dla ciebie

Ale to było bardzo łatwe, daj tylko połówkę punktu:D ....


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:43.

Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.