Klub Senior Cafe

Klub Senior Cafe (http://www.klub.senior.pl/index.php)
-   Polityka - wątki archiwalne (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/f-polityka-watki-archiwalne-185.html)
-   -   Przebudzenie. (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/polityka-watki-archiwalne/t-przebudzenie.-2706-print.html/)

senior A.P. 25-06-2008 11:39

Przebudzenie.
 
Bedac miesiac temu na wypoczynku w Polsce znalazlem w ksiegarni ksiazke zatytulowana "Przebudzenie", autor Anthony de Mello, w ktorej we wstepie zaciekawila mnie taka oto opowiastka:
"Pewien czlowiek znalazl jajko orla.Zabral je i wlozyl do gniazda kurzego w zagrodzie.
Orzelek wylagl sie ze stadem kurczat i wyrosl wraz z nimi.
Orzel przez cale zycie zachowywal sie jak kury z podworka,myslac ,ze jest podworkowym kogutem.
Drapal w ziemi szukajac glist i robakow.
Pial i gdakal.Potrafil nawet trzepotac skrzydlami i fruwac kilka metrow w powietrzu.No bo przeciez,czyz nie tak wlasnie fruwaja koguty ?
Minely lata i orzel zestarzal sie .Pewnego dnia zauwazyl wysoko nad soba ,na czystym niebie wspanialego ptaka.
Plynal elegancko i majestatycznie wsrod pradow powietrza,ledwo poruszajac poteznymi ,zlocistymi skrzydlami.
Stary orzel patrzyl w gore oszolomiony.
-Co to jest ? -
zapytal kure stojaca obok.
To jest orzel,krol ptakow - odrzekla kura.
Ale nie mysl o tym .
Ty i ja jestesmy inni niz on.
Tak wiec orzel wiecej o tym nie myslal.
I umarl,wierzac,ze jest kogutem w zagrodzie. "

Koniec opowiastki niech kazdemu nasunie wlasne wnioski,ja zas pragne zwrocic uwage,ze kazdy z nas jest tym orlem ,starym czy mlodym i warto zastanowic sie czy aby wiemy do jakich "ptakow" nalezymy.
W/w ksiazke polecam wszystkim z wielu powodow .Jej tytul mowi nam o przebudzeniu ze wszelkich snow .Nie bede silil sie na recenzje tej ksiazki,gdy sami do niej zagladniecie przekonaqcie sie kim jestescie i dokad zmierzacie.

Ja przebudzilem sie w Polsce spiac we wielu miejscach mej Ojczyzny. Po przebudzeniu sie, uzmyslowilem sobie jaka jest dzisiaj Polska,jacy ludzie w niej mieszkaja,jacy ludzie dzisiaj nia rzadza .
W dalszych dyskusjach bede wyrazal swe spostrzezenia jakimi to dzisiaj "orlami i kogutami" jestesmy.
Warto tez zauwazyc jak to my sami dokonujemy snow i jak sie budzimy.
Jaka jest nasza religia,wiara,jak pojmujemy Boga,czy wreszcie nie wierzymy w nic.
Zwracam sie rowniez do mlodych "orlow" aby nauczyli sie latac aby moc wzniesc sie na niebo nad Polska. By poznawali to czego nie znaja,wierza lub nie wierza w Boga.
By byli polskimi orlami,godnymi swego godla !
Przebudzmy sie wszyscy !

Bajadera07 25-06-2008 13:08

My emeryci, nie musimy już pytać ani siebie, ani innych, do jakich ptaków można nas przyrównać . Jednemu dobrze być kurą (domową), innemu żerującym sępem, a jeszcze inny zadowoli się przyrównaniem do zwykłego szpaka. Dla nas , Anthony de Mello napisał lepszą książkę , praktyczniejszą: ,,Jak starzeć się pięknie". Osobiście polecam. Dzięki tej publikacji ... wiem jak się cieszyć tym, co innym spędza sen z powiek.

senior A.P. 25-06-2008 13:40

Anthony de Mello, jezuita - ukonczyl studia filozoficzne,teologiczne i psychologiczne.
W swych licznych pracach laczyl tradycyjna mistyke europejska z filozofia i mistyka Wschodu.
Zmarl nagle w 1987 roku pozostawiajac po sobie wiele prac. W jednej z nich napisal:
"Niczego sie nie wyrzekac ,do niczego sie nie przywiazywac".

"Przebudzeniem " warto sie zainteresowac,tym bardziej,ze wszystkim ludziom na swiecie jest ono w tej chwili bardzo potrzebne.
Starosc sama przychodzi i czekac na nia nie warto,jak ja przezyc to juz indywidualna sprawa.
Bedac starym mozna tez czuc sie mlodym,mlodzi niech nie udaja staruszkow !

senior A.P. 26-06-2008 22:02

Cytat : "Niektorych z nas budza bardzo twarde doswiadczenia zyciowe.Cierpimy tak bardzo,ze sie budzimy.Ale ludzie wciaz na nowo zderzaja sie z zyciem. I kontynuuja swoj lunatyczny marsz.Nie budza sie nigdy.Nawet nie podejrzewaja,ze moze byc jakas inna droga.Do glowy im nie przyjdzie,ze moze istniec cos lepszego.A jednak, jesli nawet nie zderzyles sie wystarczajaco z zyciem i nie nacierpiales sie dostatecznie,masz jeszcze jedna droge prowadzaca do przebudzenia.
Poprostu naucz sie sluchac.Nie znaczy to,ze musisz sie ze mna zgadzac. To nie byloby sluchanie.Wierz mi,tak naprawde nie ma zadnego znaczenia to czy zgadzasz sie ze mna czy nie.A to dlatego,ze zgoda i niezgoda odnosza sie do slow,koncepcji,teorii.
Nie maja nic wspolnego z prawda.
Prawdy nie da sie wyrazic slowami.
Prawde dostrzega sie nagle,jako skutek przyjecia okreslonej postawy.
A wiec mozesz sie nie zgadzac ze mna,a jednak dostrzec prawde .Konieczna jest tu tylko otwartosc,chec odkrywania czegos nowego.
I to tylko jest wazne,a nie to czy zgadzasz sie ze mna lub nie . " - Anthony de Mello.

Warto wiec na forach dyskutowac,spierac sie na rozne tematy,byc innego zdania,otwierac sobie wzajemnie oczy.
W tym wszystkim wazne jest wzajemne zrozumienie nawet gdy jestesmy innej narodowsci.

senior A.P. 27-06-2008 11:29

"Zycie nieswiadome nie jest warte tego,by je przezyc ."- napisal Sokrates.
Wiekszosc ludzi nie przezywa swego zycia swiadomie.
Prowadza zycie mechanicznie,mysla mechanicznie - zazwyczaj cudzymi myslami - mechanicznie przezywaja emocje,mechanicznie dzialaja,mechanicznie reaguja.
Upodabniaja sie do maszyny.
Czy jestes takim czlowiekiem ?
Czas na przebudzenie,poznaj rzeczywistosc,badz myslacym czlowiekiem !

senior A.P. 01-07-2008 11:41

Dziwi mnie,ze nie ma chetnych do dyskusji w tym temacie .
Przeciez madrosc naszych seniorow nie jedno by nam tu podpowiedziala.
Chyba jednak "spimy".
Przebudzcie sie !

senior A.P. 05-07-2008 10:45

Wiem,ze trudno przyznac sie do win i popelnionych bledow.Jestesmy winni i popelniamy bledy ale warto sie zatrzmywac na pewnym etapie swej drogi zyciowej i zapytac samego siebie :
Dokad zmierzamy,my wszyscy ?
Gdy dosiegnie nas choroba czy inny kataklizm zaczynamy duzo myslec nad soba i nad tymi ,ktorzy nas otaczaja.Czasem bol,strach i srodowisko w ktorym sie znalezlismy daje nam bodziec aby zyc inaczej niz dotychczas. Odzywa sie w nas "inne czlowieczenstwo" . Gdy po ciezkiej chorobie wracamy do zdrowego zycia zmieniamy sie lub nie ?
Warto sie nad tym zastanowic !

Lila 05-07-2008 22:49

Senior,stanowczo musisz przejść na buddyzm,dobrze Ci radzę.
A jakbyś znalazł troszkę czasu na podróż do Indii i na wysłuchanie paru wykładów Sai Baby,to inny człowiek zawitałby na forum..
Przede wszystkim uwierzyłbyś,że już niedługo wcielisz się w inne istnienie ,i nad tym rozmyślałbyś głównie.Bo sam przypomnij sobie komu zrobiłeś krzywdę ?
Mnie - na początku,ale wcielenie się we mnie nie byłoby dla Ciebie karą dostateczną,bo znaleźliby się głupcy,co by Cię pokochali..
Więc może w ...kurę ,jeżeli jakąś zamordowałeś ze szczególnym okrucieństwem . A jak to byłaby czeska kura ? Jakaś rozgnieciona przez gąsiennicę ( czołgu) podczas interwencji ?
I chodziłbyś całe życie w kurniku,grzebiąc zadnią nogą i cały czas zadając sobie dręczące -hamletowskie - pytanie,po czesku oczywiście ..Bytka abo ne bytka ,to je zapytka...

senior A.P. 06-07-2008 00:22

Kto powiedzial,ze czlowiek cos musi ?
Jezel tak bedziemy podchodzili do naszego zycia ,to jak wczesniej pisalem slowa Sokratesa o nieswiadomym zyciu lepiej faktycznie nie zyc.
Rowniez przechodzenie na taka lub inna wiare ,ochrzeczenie sie ,zmiana nazwiska w roznych celach lub nawet wyrzekanie sie czego kolwiek swiadczy o slabosci czlowieka.
Kazde przebudzenie sie jest konieczne nawet podczas reinkarnacji.
Nigdy nie jest zapozno na myslenie indywidualne,ktore jest lepsze niz to stadne !
Za rady dziekuje ale wybor jak zyc nalezy do mnie .
Jak to krzywda z mojej strony spotkala Cie Lilo ???

Lila 06-07-2008 09:37

Senior,dokuczałeś mi ,twierdząc iż otrzymuję jakieś pieniądze od administracji portalu..:)
Tym samym - mnie ,człowieka idei - zamieniłeś w człowieka geszeftu.
Ale odpuściłam Ci już dawno,jako iż serce mam niezwykle rozciągliwe,jak niektóre wyroby lateksowe.

Karol X 06-07-2008 10:09

Nie nooo,ale ubaw!
Pijac kawe zakrztusilem sie nia,teraz przecieram oczy zalzawione od smiechu.Kawa na klawiaturze,biurku,na myszy:D
Najlepszy post bez watpienia w dziejach tego forum!
Lilu odpuszczam Ci wszystkie grzechy tego forum.
A mnie kurka nik jeszcze nic nie wyplacil od ponad roku:D
To kiedy ta wyplata!Pytam sie!

senior A.P. 06-07-2008 11:24

Nie siegam pamiecia az tak daleko i nie mam zamiaru grzebac w archiwach portalu ale jezeli juz byla mowa o jakis pieniadzach to napewno w przenosni.
Prosze tak sobie wszystkiego do serca nie brac i odpuscic zapamietywanie ,bo inaczej bede uwazal Cie za msciwa.
Znam kilka narodow msciwych co to "oko za oko.....". Tez tego nie bierz na serio ,bo ja czlowiek "zartobliwy ale niepamietliwy",Twoja "wesolosc" znam.
Nawet zapominam kto mnie glupim nazwal,niech tych sie dusza raduje,co mysla,ze mnie powinien smutek ogarnac lub zlosc.
Kolezance co to leje z radosci........... kawa po klawiaturze i myszce tez zdrowia zycze.Nie,nie z powodu "lania" ale ze wzgledu na wiek.

Karol X 06-07-2008 12:12

Cytat:

Napisał senior A.P.
Nie siegam pamiecia az tak daleko i nie mam zamiaru grzebac w archiwach portalu ale jezeli juz byla mowa o jakis pieniadzach to napewno w przenosni.
Prosze tak sobie wszystkiego do serca nie brac i odpuscic zapamietywanie ,bo inaczej bede uwazal Cie za msciwa.
Znam kilka narodow msciwych co to "oko za oko.....". Tez tego nie bierz na serio ,bo ja czlowiek "zartobliwy ale niepamietliwy",Twoja "wesolosc" znam.
Nawet zapominam kto mnie glupim nazwal,niech tych sie dusza raduje,co mysla,ze mnie powinien smutek ogarnac lub zlosc.
Kolezance co to leje z radosci........... kawa po klawiaturze i myszce tez zdrowia zycze.Nie,nie z powodu "lania" ale ze wzgledu na wiek.


Droga kolezanko,pragne poinformowac kolezanke,ze usmialem sie z porownania - wysmienitego zreszta.
Stad moja reakcja.
Nie mialem zamiaru wysmiac sie z kogokolwiek.
A to,ze rozlewam czasem kawe,to wina trzesacych sie dloni.
Tak juz mam z wiekiem.Nawet kielicha nie moge sie napic,bo zawsze zdaze wszystko rozlac zanim wypije.
I wie kolezanka,ze ja dzieki temu zachowuje trzezwosc.
Dziekuje kolezance za pozdrowienia i zycze milego dnia.

ostatek 06-07-2008 12:20

Dla porządku. Sai Baba nie jest buddystą. O. de Mello swego czasu Kościół wyklął za transkonfesję. Jego książki zniknęły z półek księgarskich na długo. Osobiście wolę "Modlitwę żaby"...
Uciekam, nie przeszkadzam. Kłóćcie się dalej, bo fajnie Wam to idzie i czyta się miło...;)

senior A.P. 06-07-2008 12:38

Mnie natomiast czyta sie milo wszystko co ten hinduski jezuita napisal takze i "Modlitwe zaby".
Naprawde warto czytac nawet to co i KK zakazywal lub nadal zakazuje ,szczegolnie przez tych co to uwazaja ze Papiez jest nieomylny,takze polecam dla ateistow,innowiercow i niewierzacych.
Ksiazki sa dostepne nawet w internecie i nie trzeba wydatku finansowego.
Mam jeszcze prosbe do Bogdy50 aby mi podrzucila wiadomosc (piszesz o tym w swym poscie) gdzie znalezc tytul w/w autora "Jak starzec sie pieknie",bo ja nie moge sie doszukac.
Z gory dziekuje .

senior A.P. 23-07-2008 15:53

Z "Przebudzenia" - A.M. - cytuje :
- Ktos powiedzial,ze istnieja jedynie dwie rzeczy na swiecie: Bog i strach.
- Jest tylko jedno zlo na swiecie - strach .
- Jest tylko jedno dobro na swiecie - milosc.
Czasami sa jedynie inaczej okreslane.
Niekiedy milosc nazywana jest szczesciem,wolnoscia ,pokojem,radoscia,Bogiem czy zgola czyms innym.
- Nie ma takiego zla ,ktore nie pochodziloby ze strachu.
- Ignorancja i strach tak czesto spotykana wsrod ludzi.
- Ignorancja wyplywajaca ze strachu.
Wszelkie zlo pochodzi ze strachu i kazdy gwalt z niego sie bierze.
- Gdy obawiasz sie czegos,stajesz sie zly .

Pomyslcie nad tym mili forumowicze.

senior A.P. 24-07-2008 16:57

W partii PiS nastapilo "przebudzenie",no to do roboty Panie i Panowie - nigdy nie jest zapozno !

brzask 26-07-2008 20:41

Miłość
 
Tak się zdażyło, że czytałam książki de Mello i czytałam też książkę o Sai Baba Droga do miłości zarówno jeden jak i drugi miał takie samo przesłanie. Więc chyba nie ma się o co spierać. Cyt ,, Dwóch ludzi wyglądało przez więzienne kraty, jeden widział błoto..drugi widział kwiaty" oni obaj szukali i znależli drogę człowieka do miłości. Reszta to doktryny.

senior A.P. 26-07-2008 21:18

W rozwazaniach filozoficznych nie ma potrzeby sie spierac.Mysli i stwierdzenia filozofow mozna przyjac lub odrzucic,dobrze jest przed tym dobrze sie zastanowic i porownac z wlasnymi doswiadczeniami.
Napewno tez wykryjemy wlasna filozofie.
Filozof,mistyk, sa jak kazdy czlowiek omylni.

senior A.P. 27-07-2008 11:19

Dzisiaj sie przebudzilem i tak sobie mysle - od kogo dostane na forum?
Wczoraj ladowano we mnie roznymi pociskami,potem co nie co posprzatano forum,widac miotla dobra,moderatorzy czuwaja.
Przy niedzieli ludzie odswietnie ubrani,bo to przed lub po kosciele,niektorzy juz nawet zaliczyli znak pokoju miedzy duszyczkami ( co innego ateisci,ci nigdy nie wyspani) wiec moze troche sobie ble,ble poczynimy.
Wprawdzie we wiadomosciach z roznych stron swiata nie wiele nowego,politycy polityka juz przemeczeni ale jedna wiadomosc rzucila mi sie w oczy.
Znowu Irlandzcykow namawiaja na ponowne referendum w/s TL.
Co wiec sie dzieje,ze zaczyna sie dokonywac gwaltow juz nie na pojedynczych osobach ale na calych narodach - moze nam to ktos dobrze poinformowany wyjasnic ?
O co temu przewodnikowi UE Sarkazemu chodzi,malo ma dosc wlasnych klopotow we Francji,to lepiej by sie zajal mloda malzonka i nie biegal by tak po tej Europie i swiecie,mloda trzeba pilnowac ,to nie to co stara w salonach siedzi i placze,jeszcze odgraza rozwodem- niech tylko ci sie kadencja skonczy !
Druga wazna amerykanska wiadomosc to ta ,ze Obama to juz prawie Prezydent USA,szczegolnie gdy blysnal mowa w Niemczech,tu mnie kandydat mile zaskoczyl,bo postapil tak jak zaplanowal a nie tak jak mu podpowiadaja ?
I co Wy na to mili seniorzy ???
Chyba nareszcie bedzie pokoj na swiecie ,oby jak najszybciej to i wszystko zacznie taniec.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:02.

Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.