Klub Senior Cafe

Klub Senior Cafe (http://www.klub.senior.pl/index.php)
-   Emerytura, renta, ZUS (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/f-emerytura-renta-zus-94.html)
-   -   Emerytura, ponowne przeliczenie (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/emerytura-renta-zus/t-emerytura-ponowne-przeliczenie-6829-print.html/)

Qujawa 17-03-2010 09:59

Emerytura, ponowne przeliczenie
 
Mam pytanie, w roku 2004 poszedłem na zasiłek przedemerytalny ok. 860 zł (dokładnie nie pamietam). W roku 2005 mogłem przejść na emeryturę wypracowaną (39 lat pracy) a przepisy uwczesne zezwalały mi jako urodzonemu w 1944 r. otrzymać już pełną emeryturę. Teraz podobno jest możliwość ponownego przeliczenia emerytury (miałem okresy - zlikwidowanie zkładu i brak z 2 ostatnich lat pracy wykazu zarobków). Pytam czy ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS podwyższyło by mi obecną wysokość emerytury czy taka możliwość mnie nie dotyczy.
Łącze pozdrowienia

Tesara 17-03-2010 10:28

Tak, istnieje taka możliwość, jeżeli te dwa lata ( z zarobkami zerowymi) wskazałeś jako te 10 lub 20 lat z których zarobki były uwzględniane do wyliczenia podstawy Twojej emerytury.
A najlepiej to weź papiery i udaj się do ZUS. Każdy przypadek jest inny i trudno odpowiedzieć jak nie widzi się dokumentów.

Qujawa 18-03-2010 08:56

Emerytura, ponowne przeliczenie
 
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pierwszy raz zalogowałem sie do Klubu Seniora i wyglada na to że było warto, zawsze znajdzie sie ktoś życzliwy i udzieli porady. Jeszcze raz dziękuję Tobie Tesara.

Tesara 25-08-2010 13:24

Podaję link do stronki na której są opisane możliwości pzreliczenia emerytury.

http://zus.pl/files/sposoby.pdf

Alunia 25-08-2010 14:04

Tesaro!
Plik jest pusty.
Przy próbie otwarcia pliku zawiesił mi się komputer.

Tesara 25-08-2010 14:28

U mnie plik się otwiera.
Możesz spróbowac pobrać bezpośrednio ze strony www.zus.pl - po prawej w zakładce "polecane" wchodzisz w "przeliczanie świadczeń emerytalnych" a następnie w "Jedenaście sposobów na wyższą emeryturę obliczoną według „starych” zasad"

emka46 25-08-2010 18:15

U mnie też się otwiera.

alodia1949 27-08-2010 20:14

dobry wieczór
 
Od koleżanki dowiedziałam się, że osoby urodzone w 1949-50, które przeszły na emeryturę przed ukończeniem 60 roku życia mogą się starać o ponowne jej naliczenie.
Tak zrobiłam i skorzystałam.
Trzeba iść do ZUS-u i wypełnić odpowiedni formularz.

kciuki 29-08-2010 14:19

Za późno
 
Jestem z 49r i nie miał mi kto powiedzieć o tym !...bo w ZUS mnie poinformowano źle...że ponowne przeliczenie to dopiero po 60...a okazało się ,że po 60 to już tylko przysluguje przeliczenie po nowemu i nie skorzystam na tym ...

Alunia 29-08-2010 14:28

Cytat:

Napisał emka46
U mnie też się otwiera.

U mnie już też. Musiałam uaktualnić program Adobe Reader.:D

Mam pytanie co do wieku i możliwości przeliczania emerytury.
Co z rocznikami młodszymi od 50-tych?
Będą to mogły zrobić po skończeniu 60-roku życia?
Znajoma wspominała mi o takiej możliwości. Czy to prawda?

Tesara 29-08-2010 16:29

Do przeliczenia emerytury wcześniejszej na normalną mają prawo wszystkie osoby, które przeszły na emeryturę wcześniejszą (także te z późniejszych roczników), a następnie pracowały ( nie ma znaczenia w jakim wymiarze etatu) przez co najmniej 30 miesięcy.

kciuki 29-08-2010 19:35

Tylko ,że ta normalna wyliczana jest po nowemu...a to nie w każdym przypadku jest korzystne ..w moim nie było ! Ale byłoby gdyby ZUS poinformował mnie o takiej mozliwości przed ukończeniem lat 60 to moglam zyskać na przeliczeniu po 30 miesiącach pracy...ale teraz w ramach " oszczędności" chodzi pewnie o to by NIE ZYSKAĆ....pozdrawiam :(

Tesara 29-08-2010 21:00

ZUS dokonuje przeliczeń emerytur na nasz wniosek i niestety nie ma obowiazku informowania nas o takiej możliwości. Zawsze warto próbować.
W Twoim przypadku musiał być naprawdę jakiś feralny zbieg okoliczności.
Zarówo ja, jak i moi znajomi, którzy będac na wcześniejszej emeryturze pracowali co najmniej 30 miesięcy zyskali na takim przeliczeniu.

Warto również pamiętać o dostarczaniu do ZUS zaświadczeń o stażu pracy.
Pracując na emeryturze mamy możliwość doliczania stażu pracy ( nie cześciej niż raz na kwartał) Większy staż = wyższa emerytura :)

kciuki 29-08-2010 21:17

:) Dzięki...teraz to już wiem...ale sama przez lata nie mając dostępu do komputera i nie znając zasad szukania na forach nie miałam możliwości dowiedzenia się czegos od WAS MILI...
a z zaświadczeniami do ZUS biegałam co kwartał...odkąd zaczęli mnie powiadamiać bo wcześniej też nie wiedziałam o tym przepisie ....że można przeliczać część stażową co kwartał...
ale od 2005 roku czyli od przejścia na wcześniejszą emeryturę "biegam tam " co kwartał...i często pytałam kiedy będę mogła wcześniejszą emeryturę korzystnie przeliczyć...i co?...Odpowiadano mi ,że po 60-siątce a gdy złożyłam podanie w dzień po ukończeniu 60 lat okazało się że trzeba było przeliczyć PRZED..i wtedy bym zyskała...mam do WAS MILI jeszcze prośbę...może na tym forum Ktoś z Warszawy zna uczciwego radcę prawnego ?

kciuki 29-08-2010 21:27

Może od razu wytłumaczę...w odwołaniu się Sądu Okręgowego i Apelacyjnego uczyniłam pełnomocnikiem adwokata ,który tylko raz pojawił się na rozprawie gdy osobiście być nie mogłam...potem w dwu rozprawach następnych gdy już uczestniczyłam osobiście wysyłał aplikanta co wg mnie przyczyniło się do mej przegranej...

Arti 29-08-2010 21:39

Cytat:

Napisał kciuki
Może od razu wytłumaczę...w odwołaniu się Sądu Okręgowego i Apelacyjnego uczyniłam pełnomocnikiem adwokata ,który tylko raz pojawił się na rozprawie gdy osobiście być nie mogłam...potem w dwu rozprawach następnych gdy już uczestniczyłam osobiście wysyłał aplikanta co wg mnie przyczyniło się do mej przegranej...


--->http://www.forumpokrzywdzonych.pl/forum/

kciuki 03-09-2010 09:46

Cytat:

Napisał artfilka

Dziękuję...napewnoskorzystam:)

krys 04-11-2010 12:10

przeliczenie
 
tak zgadzam się ponieważ moja znajoma napisała pismo do zus-u o ponowne przeliczenie emerytury,po przeliczeniu zyskała 49 zł.od niskiej emerytury.

Starsza 08-11-2010 14:01

Witam! Jestem tu po raz pierwszy i żałuję, że tak późno znalazłam to forum. Moje pytanie: w 2006 roku przeszłam na nauczycielską emeryturę po 30 latach składkowych i nieskładkowych(studia dzienne mi się liczyły). Czy na dzień dzisiejszy mogę ubiegać się w Zus-ie o ponowne przeliczenie wysokości emerytury?

tadeusz50 08-11-2010 16:22

Cytat:

Napisał Starsza
Witam! Jestem tu po raz pierwszy i żałuję, że tak późno znalazłam to forum. Moje pytanie: w 2006 roku przeszłam na nauczycielską emeryturę po 30 latach składkowych i nieskładkowych(studia dzienne mi się liczyły). Czy na dzień dzisiejszy mogę ubiegać się w Zus-ie o ponowne przeliczenie wysokości emerytury?

Nie podajesz żadnych danych ile masz lat obecnie czy pracowałaś po przejściu na emeryturę. Wniosek możesz złożyć to nic nie kosztuje a co ZUS odpowie trzeba poczekać


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:31.

Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.