Klub Senior Cafe

Klub Senior Cafe (http://www.klub.senior.pl/index.php)
-   Emerytura, renta, ZUS (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/f-emerytura-renta-zus-94.html)
-   -   Jak to jest z tymi wspolczesnymi emeryturami ? (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/emerytura-renta-zus/t-jak-to-jest-z-tymi-wspolczesnymi-emeryturami--11415-print.html/)

senior A.P. 26-06-2012 10:50

Jak to jest z tymi wspolczesnymi emeryturami ?
 
Podobno srednia wieku "seniora emerytalnego" wzrosla na calym swiecie ,panstwa i rzady zaczynaja miec trudnosci ze znalezieniem pieniedzy na tak dlugie wieloletnie placenie zyjacym zbyt dlugo emerytom na ich utrzymanie.

Roznej wysokosci sa to pieniadze czesto przesylane emerytom za granice i gdy taki emeryt dozywa 90-tki i wiecej to problem sie powieksza - czy tak ?.

W Polsce ustawa emerytalna nowa (67 latkow) jak powiadaja "przeszla bez bolu",mlodzi juz licza na wielkie/wysokie emerytury dla siebie nie patrzac w kalendarz,szukaja gdzie sie da pracy.
Starsi sa troche przerazeni podniesieniem progu emerytalnego dlatego w mediach wyciszono problem ustawy nowej,emerytalnej i wszystko "gra" !

Interesujace sa w zwiazku z tym wszelkie wyliczenia obecnych i przyszlych emerytur .
Juz nie dyskutuje sie i nie pisze o jakis tam starych i nowych portfelach ,no bo po co ?
Przeciez juz zanika i w Polsce noszenie pieniedzy przez listonosza, wszyscy zalapuja sie na przelew bankowy,po co listonosze maja znac ile to i kto ma "pejdy" .

Ale chyba nadal sa te rozne emeryturki,
jedni maja pod gorke,a drudzy z gorki !

Ta rymowanka zachecam tu dyskutujacych do pochwalenia sie swymi osiagnieciami emerytalnymi,co nie znaczy aby zaraz zapodawac dla przykladu ,ze ja to mam dajmy na to cztery piecset a inny: ja to musze zyc za siedemset piecdziesiat ale zyje.
Jezeli tez jakis mlodzian tu zabladzi to niech i on napisze ile to sobie wyliczyl na uzyskanie tych 67 lat i "pejdy" ,pewnie to bedzie kilka tysiecy - co nie ?

Jarosław II 26-06-2012 11:04

Ustawa ustawą, ale zobaczymy kiedy wejdzie i wtedy za 30 lat pogadamy. Do tego czasu będzie dwadzieścia rządów, które mogą ją zmienić albo co obiecujesz będziemy pod innymi zaborami.:D Jakoś ci których dotyczy nic nie mówią a wypowiadają się albo emeryci albo ci których nie obejmie. :D

senior A.P. 26-06-2012 11:28

Ci,ktorych dotyczy nie mowia ,bo oni "zaniemowili" z innego powodu .
Jednym z nich jest wedrowka za praca po calym swiecie i zazwyczaj nie czytaja takich portali jak ten.

Wprowadzajac ten temat chce uzyskac opinie tych,ktorzy biora juz emerytury lub wkrotce z nich beda zyc.

Ja wiem,ze emeryci w Polsce z wysokimi emeryturami jeszcze pracuja i czesto blokuja miejsce pracy ludziom w wieku przed emerytalnym,bywa,ze i mlodym - czy tak byc powinno ?

Jarosław II 26-06-2012 15:49

Cytat:

Napisał senior A.P.
Ci,ktorych dotyczy nie mowia ,bo oni "zaniemowili" z innego powodu .
Jednym z nich jest wedrowka za praca po calym swiecie i zazwyczaj nie czytaja takich portali jak ten.

Wprowadzajac ten temat chce uzyskac opinie tych,ktorzy biora juz emerytury lub wkrotce z nich beda zyc.

Ja wiem,ze emeryci w Polsce z wysokimi emeryturami jeszcze pracuja i czesto blokuja miejsce pracy ludziom w wieku przed emerytalnym,bywa,ze i mlodym - czy tak byc powinno ?

Tu się nie da powiedzieć tak lub nie. Świat jest kolorowy, ale nie wszyscy mają kolorowe telewizory. Wędrówka po świecie za praca to jest sukces a nie tragedia. W komunie też chcieli, nawet bardzo a nie mogli a niektórzy wyjeżdżali podpięci pod tirami. na miejsce tych co wyjeżdżają inni przyjeżdżają i równowaga jest. Kto tu sobie nie umie poradzić to wyjeżdża. Czasem tam też nie umie i kończy pod mostem, nie ma różnicy czy tam czy tu. Według nowej ustawy pierwsi emeryci będą za trzydzieści lat dlatego nic jeszcze nie wiadomo, może do tego czasu już w ogóle nie będzie pieniędzy jako środka płatniczego. To że niektórzy nawet z wysokimi emeryturami pracują (jak ja) nie znaczy, ze blokują miejsce. Znam wybitnych specjalistów, którzy nawet w wieku 80+ pracują i liczą się a nawet są niezastąpieni. Operujesz stereotypami, bo z dużej odległości tak może wyglądać. Ja to widzę inaczej.:)

Mar-Basia 26-06-2012 17:51

Nasi mlodzi - jak sobie posciela tak sie wyspia. Nie nam, starszakom zamartwiac sie tym co bedzie z np za 30 lat. Bedziemy bawic sie w piasku wiecznym.;)

Swiatowy system emerytalny - jedyny, ktory sie sprawdza to na zasadzie "LICZ NA SIEBIE I NIE OGLADAJ SIE NA INNYCH".

Proste jak drut lub jak 1+1=2

Uka 26-06-2012 22:17

:) :) :)

Piotr Krzyworaczka 26-06-2012 22:58

Emerytura niewiadoma
 
Cytat:

Napisał senior A.P.
Jeżeli tez jakis mlodzian tu zabladzi to niech i on napisze ile to sobie wyliczyl na uzyskanie tych 67 lat i "pejdy" ,pewnie to bedzie kilka tysiecy - co nie ?


Ano akurat się zdarzyło ,ze młodzian zabłądził. Do emerytury mam póki co dalej niż bliżej. I powiem szczerze ,że nie jestem zbytnim optymistą, jeśli chodzi o możliwości ZUS-u. Można sobie liczyć i wyliczać ile dusza zapragnie, ale co będzie to zobaczymy, jak dożyjemy.
Rodzi się coraz mniej dzieci, i jak się pytam kto będzie płacił na przyszłe emerytury??? Jeśli większość będzie brała, a mniej będzie wkładała??

senior A.P. 27-06-2012 10:33

Tak,40 lat pracy czlowieka winno byc docenione i wlasciwie na stare lata oplacone godziwa emerytura .

Nastapi to wtedy gdy faktycznie SWIATEM BEDA RZADZIC UCZCIWI i SPRAWIEDLIWI LUDZIE !

krystynka 27-06-2012 11:29

Cytat:

Napisał uka
:) :) :)

Hihi... dobre :)
Mnie też ZUS prorokuje 22 lata życia.
Bo to jest tak. Im ZUS przewiduje dłuższe życie, tym nalicza niższą emeryturę. Cwaniaki...

Jarosław II 27-06-2012 15:16

Cytat:

Napisał senior A.P.
Tak,40 lat pracy czlowieka winno byc docenione i wlasciwie na stare lata oplacone godziwa emerytura .

Nastapi to wtedy gdy faktycznie SWIATEM BEDA RZADZIC UCZCIWI i SPRAWIEDLIWI LUDZIE !

To pewnie z poza naszej galaktyki.:rolleyes: Chyba, że masz kandydatów to zagłosuję w najbliższych wyborach. :rolleyes: Ale takiej partii "UCZCIWI i SPRAWIEDLIWI LUDZIE" jakoś nie kojarzę. :rolleyes:

Mar-Basia 27-06-2012 15:27

Cytat:

Napisał Jarosław II
To pewnie z poza naszej galaktyki. Chyba, że masz kandydatów to zagłosuję w najbliższych wyborach. Ale takiej partii "UCZCIWI i SPRAWIEDLIWI LUDZIE" jakoś nie kojarzę.


Jarku, zdecydowanie miesci sie w naszej "galaktyce". To jest prosta sprawa - odpowiedniej ustawy. Dla mnie doskonalym modelem emerytalnym jest demokratyczny model szwajcarski. Kiedys o tym pisalam.

Naturalnie, nie jest to mozliwe dla starych portfeli po PRLowskich, ale dla tych co wchodza obecnie na rynek pracy - zdecydowanie TAK.:tongue: Problem w tym, ze trzeba CHCIEC;) ;)

Haha, zaraz jakies "cos" przyleci i wyglosi, ze to blazenstwo. :rolleyes:

Lila 27-06-2012 15:55

Cytat:

Napisał Mar-Basia
Jarku, zdecydowanie miesci sie w naszej "galaktyce". To jest prosta sprawa - odpowiedniej ustawy. Dla mnie doskonalym modelem emerytalnym jest demokratyczny model szwajcarski. Kiedys o tym pisalam.

Naturalnie, nie jest to mozliwe dla starych portfeli po PRLowskich, ale dla tych co wchodza obecnie na rynek pracy - zdecydowanie TAK.:tongue: Problem w tym, ze trzeba CHCIEC;) ;)

Haha, zaraz jakies "cos" przyleci i wyglosi, ze to blazenstwo. :rolleyes:


Napisz co nieco o szwajcarskim modelu.

btw ''coś'' dostało po nosie, ale chyba za mało.

Mar-Basia 27-06-2012 16:45

Cytat:

Napisał Lila
Napisz co nieco o szwajcarskim modelu.

btw ''coś'' dostało po nosie, ale chyba za mało.


Lila, model jest prosty jak drut.

1.Prawo do PELNEJ emerytury "AVS" ma kazdy obywatel szwajcarski i osoba majaca oficjane prawo pobytu i pracy (mozna miec prawo do pobytu ale z zakazem pracy). Warunki 40 lat przepracowane i ukonczone 67 lat dla mezczyzn i 64 lat dla kobiet.

Skladki sa nastepujace: - pracownik placi "x" procentu swojego zarobku i pracodawca doklada idem.

Kiedy osiegnie sie wiek emerytalny kazdy emeryt, OBOJETNE JAKIE BYLY JEGO ZAROBKI, ZAWOD, STATUS SOCJALNY, dostaje identyczna kwote, to jest SFR 1950/osoba pojedyncza i Sfr. 2400/dwie osoby.

Zdecydowanie zyc z tego nie mozna w Szwajcarii - nie starczyloby nawet na wynajem malego studia w GENEVIE.

2. ABY NIE BYLO NEDZY rzad wprowadzil tzw II pillier (drugi pilar) - pracownik partycypuje 5 procent i pracodawca idem.

Fundusz ten jest zarzadzany przez wyspecjalizowane organizmy finansowe i rygorystycznie kontrolowane przez wladze centralne w Bernie.

Kiedy osiagnie sie wiek emerytalny 67 lat, (uwaga nie ma przymusu wypracowania 40 lat) z uzbieranej kwoty fundacja nalicza wysokosc emerytury.

Np teoretyczny przyklad. Dobra sekretarka zarabia ca Sfr 5000-6000 x 13, plus bonusy letnie i zimowe. Przepracowala 30 lat pracy, ma 64 lata.
Jej emerytura z II piller bedzie okolo Sfr 3000.

Jezeli sie do tego doda AVS - miesiecznie ma zupelnie niezla emeryture.

3. Dla bardziej zapobiegliwszych, zwlaszcza tych co zarabiaja wiecej - jest tzw III pillier - wtedy kazdy odklada ile chce, negocjuje z pracodawca jego czesc i kwote te rowniez lokuje w wyspecalizowanej fundacji.

Ciewawostka, wszystkie kwoty, ktore sie "odklada" na emeryture odciaga sie z podatkow.

Zawody wolne: lekarze, prawnicy, dziennikarze, ludzie swiata sztuki i kultury, pracujacy na wlasna reke - maja inny rezim....kazdy odklada ile chce, ale w AVS musi partycypowac.

Ot, w skrocie jak to wyglada w Szwajcarii.:)



Lila, odnosnie Twojej uwagi - hmmm - przerobilismy wszyscy przez lata "talenty", kolejne reinkarnacje. Jak u Remarque - "Na Zachodzie bez zmian".;) ;) ;)

Scarlett 27-06-2012 17:09

Przepraszam, że nie w temacie wątku, bo tu o emeryturach
się rozmawia i nie tylko, ale gdzie się podział blog o "Megierach"- tak fajnie się czytało:icon_eek:

Lila 27-06-2012 19:45

Cytat:

Fundusz ten jest zarzadzany przez wyspecjalizowane organizmy finansowe i rygorystycznie kontrolowane przez wladze centralne w Bernie.



I to wszystko tłumaczy.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:28.

Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.