Klub Senior Cafe

Klub Senior Cafe (http://www.klub.senior.pl/index.php)
-   Ogólny (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/f-ogolny-112.html)
-   -   W obliczu śmierci: jak wybierać nagrobek? - komentarze (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/ogolny/t-w-obliczu-smierci-jak-wybierac-nagrobek-komentarze-16045-print.html/)

estera27 07-07-2015 19:36

W obliczu śmierci: jak wybierać nagrobek? - komentarze
 
Komentarz do artykułu: W obliczu śmierci: jak wybierać nagrobek?
--------------------
O nagrobkach raczej rzadko się myśli. W zasadzie, kiedy umiera ktoś bliski, to temat dopiero istnieje.

kordianka 30-05-2018 12:23

Ja się zastanawiam po co w ogóle myśleć o takich rzeczach za życia? Po śmierci i tak już nam nie będzie zależeć na tym jaki mamy nagrobek i z czego on jest zrobiony. Wybór pozostaje w gestii rodziny. Najważniejsze aby było schludnie, czysto i zawsze palił się znicz. A to czy będzie się on palił na granicie czy marmurze ma drugorzędne znaczenie.
Moja babcia ma niewielki, skromny, aczkolwiek ładnie wyglądający nagrobek, który kupiliśmy w firmie kamieniarskiej Kowalczyk w Skierniewicach. Można tanio i schludnie. Przepych na cmentarzach jest dla mnie nienormalny.

Lila 30-05-2018 12:31

Jak ja kocham takie wąteczki.

Ja chcę stać w urnie w domu,
ale czy ktoś mnie posłucha?:(:(
Wywalą w ziemię poświęconą jak nic.

Frat 30-05-2018 16:29

Też bym chciał, ale takie parkowanie urny w domowym zaciszu u nas nielegalne jest.
Trzeba byłoby specjalistów od kremacji skorumpować. Ciekawe, jakie stawki wtedy obowiązują..? :black:

Lila 30-05-2018 20:08

Urnę z prochami mojego psa / 60 kilo miał/
przysłano pocztą i stoi w domu. Wczoraj rocznica.

maja59. 30-05-2018 20:22

Mam pytanie czy można zabrać urnę z krematorium w celu powiedzmy pochowania jej gdzieś. Zabrać i wrócić z nią do domu, kto to sprawdza?? Koleżanka przywiozła prochy swojego ojca z Anglii samolotem, urnę miała na kolanach, nikt o nic nie pytał.

Lila 30-05-2018 20:48

No właśnie. Dobre pytanie, trza sprawdzić.

Frat 30-05-2018 21:04

Wygląda na to, że nie ma żadnej kontroli, więc urnę można umieścić w domu. Polskie prawo wymaga jednak, aby w każdym przypadku szczątki ludzkie spoczęły na cmentarzu.
Mogę się zatem domyślać, że jeśli urna ma pozostać w domu, to trzeba dopuścić się oszustwa w oficjalnym pochówku. Reszta w domyśle.

maja59. 30-05-2018 21:29

A jak nie ma pochówku to co? Mamy taką niecną myśl z mężem żeby zakopać się pod srebrnym świerkiem w ogródku albo stać na kominku. Zstępna wykopie dołek albo postawi gdzie trzeba. Bez żadnych uroczystości, może się udać?

Lila 30-05-2018 21:47

Jaki dziwny jest ten świat.
Ateistka i katoliczka mają to samo życzenie.
Nie zniosę pompy pogrzebu, nawet będąc w proszku.:(

Jessu jaki temat przed nocą.:icon_eek:

Arti 30-05-2018 23:51

Cytat:

Napisał maja59.
A jak nie ma pochówku to co? Mamy taką niecną myśl z mężem żeby zakopać się pod srebrnym świerkiem w ogródku albo stać na kominku. Zstępna wykopie dołek albo postawi gdzie trzeba. Bez żadnych uroczystości, może się udać?


Ja tam nie liczyłabym na zstępną, że wykopie dołek :D lub postawi gdzieś blisko domu ....

frasag 31-05-2018 07:07

Dzień dobry
 
Koleżanka Maja opisała transport prochów w samolocie na kolanach. Nie mam dokładnej wiedzy w tym temacie, ale i tu obowiązują procedury- znalazłem pod tym linkiem: http://gielda-ladunkow.com/13/wymaga...rcie-zmarlych/
Jak to jest ze sprawdzaniem to nie wiem- ale z innych wpisów wynika że muszą być odpowiednie zgody i zaświadczenia z konsulatu czyje to prochy, kiedy zmarł i czy przyczyną nie była choroba zakaźna. No i urna powinna być zaplombowana.

maja59. 31-05-2018 09:17

Cytat:

Napisał frasag
Koleżanka Maja opisała transport prochów w samolocie na kolanach. Nie mam dokładnej wiedzy w tym temacie, ale i tu obowiązują procedury- znalazłem pod tym linkiem: http://gielda-ladunkow.com/13/wymaga...rcie-zmarlych/
Jak to jest ze sprawdzaniem to nie wiem- ale z innych wpisów wynika że muszą być odpowiednie zgody i zaświadczenia z konsulatu czyje to prochy, kiedy zmarł i czy przyczyną nie była choroba zakaźna. No i urna powinna być zaplombowana.

Sprawa jest sprzed czterdziestu lat, nie wiem jakie były procedury i zaświadczenia wiem że urna przyleciała na kolanach koleżanki. Pogrzeb odbył się z pełnym ceremoniałem więc pewnie były właściwe dokumenty. Mnie raczej zafrapowało co by było gdyby urna przyleciała, a potem nie było ceremonii. Kto sprawdza co się dzieje z prochami odebranymi przez rodzinę??? Domyślam się, że w przypadku zamówionej ceremonii wszystko musi być legalne, a co jeżeli tej ceremonii nie ma??? Nie każdy jest zainteresowany pokropkiem.

frasag 31-05-2018 09:31

Jeszcze ja
 
Władze obiecywały już może rok temu że zmienią przepisy, że będzie można prochy rozsypać gdzie komu pasuje-(o trzymaniu urny w domu nie pamiętam).
No i na razie cisza zapadła. Jeśli policzymy ile osób czy firm korzysta na naszej śmierci to na pewno będą oni przeciwni takim zmianom na bardziej zachodnie.

pluto37 31-05-2018 09:54

Cytat:

Napisał Arti
Ja tam nie liczyłabym na zstępną, że wykopie dołek :D lub postawi gdzieś blisko domu ....

Arti!
nie licz na zstępną/ych.
Sama weź wykop, póki możesz.:)

Wielbicielom proszku polecam finałową scenę z filmu Big Lebowsky.

Warta rozważenia.

Frat 31-05-2018 11:21

Jest taka sobie ustawa cmentarna z 1959r, która nakłada obowiązek składania zwłok lub prochów wyłącznie na cmentarzu. Odgraża się również karą grzywny lub aresztu za niedopełnienie tego lub innych warunków.
A jeśli idzie o monitorowanie działań pochówkowych, to w jednym z późniejszych uzupełnień dopisano:

§ 1. Osoby prawne i fizyczne odpowiedzialne za
utrzymanie i zarządzanie cmentarzem prowadzą następującą
dokumentację:
1) księga wieczysta osób pochowanych na cmentarzu,
w układzie rocznikowym,
2) księga grobów,
3) alfabetyczny spis osób pochowanych na cmentarzu,
w układzie rocznikowym
— zwana dalej „księgami cmentarnymi”.


Nie wiem, czy istnieje jakieś systemowe sprawdzanie, czy zmarły znalazł się na cmentarzu, ale gdyby go tam nie było, to nie należy zapominać o instytucji donosu obywatelskiego. :black:
Nie mam pojęcia, co wówczas Władza robi z taką informacją, ale przypuszczalnie jakąś akcję podejmuje.





Arti 31-05-2018 11:52

Cytat:

Napisał pluto37
Arti!
nie licz na zstępną/ych.
Sama weź wykop, póki możesz.:)

Wielbicielom proszku polecam finałową scenę z filmu Big Lebowsky.

Warta rozważenia.


brak śmiałości miałam w sugerowaniu koleżance takiego rozwiązania: sama wykop dołek.
Tradycje ogólnie jednak wolę.
:rolleyes: poza tym zwierzęta zakopywane są w dołkach.

:cool: I am a human :D

pluto37 31-05-2018 12:09

Cytat:

Napisał Arti
Cytat:

brak śmiałości miałam w sugerowaniu koleżance takiego rozwiązania: sama wykop dołek.
Tradycje ogólnie jednak wolę
.
też w tem przypadku wolę tradycję ze względu na towarzystwo. I sąsiedztwo. :) :)
Żal byłoby z tego nie skorzystać.
:cool: I am a human :D

dobra dobra... nie słyszałaś, ze human humanowi lupusem bywa?

pluto37 31-05-2018 12:20

[quote=Frat]
Cytat:

]Nie wiem, czy istnieje jakieś systemowe sprawdzanie, czy zmarły znalazł się na cmentarzu, ale gdyby go tam nie było, to nie należy zapominać o instytucji donosu obywatelskiego. :black
teraz się to nazywa sygnalizm. A po drugie, to nielegalne podrzucenie prochów pozbawia wielebnego, grabarza i prowadzącego w/w księgi stosownych opłat. A więc są straty wymierne dla indywidualnych jednostek i osób prawnych.


Cytat:

[Nie mam pojęcia, co wówczas Władza robi z taką informacją, ale przypuszczalnie jakąś akcję podejmuje.


Są dwie drogi .... jako rzecze klasyk.
Ekshumacja, albo ekstradycja po eksmisji.
I egzekucja w postaci nakazu zatarcia inskrypcji na tablicy nagrobnej.

Frat 31-05-2018 12:38

Cytat:

Napisał pluto37
Są dwie drogi .... jako rzecze klasyk.
Ekshumacja, albo ekstradycja po eksmisji.
I egzekucja w postaci nakazu zatarcia inskrypcji na tablicy nagrobnej.


Ale tu chodzi - i to jest najciekawsze - co dzieje się, gdy na cmentarzu nie ma żadnego śladu po zmarłym, gdyż zstępni trzymają go w urnie, na szafie lub w ogródku, a tradycyjnego pogrzebu nie było..?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:02.

Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.