Klub Senior Cafe

Klub Senior Cafe (http://www.klub.senior.pl/index.php)
-   Profilaktyka i zdrowy styl życia (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/f-profilaktyka-i-zdrowy-styl-zycia-178.html)
-   -   Serdeczności W Podróży (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/profilaktyka-i-zdrowy-styl-zycia/t-serdecznosci-w-podrozy-8169-print.html/)

xys 09-12-2010 11:21

Serdeczności w podróży
 
"żyj dwa razy dłużej - iss und stirb oder geh und lebe !"

xys 22-12-2010 12:56

Rodzinnych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.
Zdrowia i Pomyślności !

Namawiam na podróże po Europie. Zwiedzanie Niemiec, Francji i Hiszpanii w dwa miesiące - na zdrowie!
Powiem jak zarobić na bilety i

25 lipca

Święty Krzysztof, męczennik
jest patronem

Ameryki i Wilna;

siedzib ludzkich i grodów oraz

chrześcijańskiej młodzieży,
introligatorów, farbiarzy, modniarek,

turyst
ów,kierowców, pielgrzymów, podróżnych, przewoźników, tragarzy, flisaków, marynarzy i żeglarzy.

Orędownik w śmiertelnych niebezpieczeństwach.


W dzień jego dorocznej pamiątki poświęca się wszelkiego rodzaju mechaniczne pojazdy.



Zobacz także:


Święty Jakub Starszy, Apostoł



Imię Krzysztof wywodzi się z języka greckiego i oznacza tyle, co "niosący Chrystusa".

O życiu św. Krzysztofa brak pewnych wiadomości. Według późniejszych, ale prawdopodobnych świadectw, opartych na tradycji, św. Krzysztof miał pochodzić z Małej Azji, z prowincji rzymskiej Licji i tam ponieść śmierć męczeńską za panowania cesarza Decjusza ok. 250 roku.

Jest jednym z 14 Wspomożycieli, czyli szczególnych patronów.

Najstarszym dowodem kultu św. Krzysztofa z Licji jest napis z roku 452, znaleziony w Haidar-Pacha, w Nikomedii, w którym jest mowa o wystawionej ku czci Męczennika bazylice w Bitynii. Dowodzi to niezawodnie, że w tym czasie nasz Święty odbierał szczególną cześć w Nikomedii i w Bitynii. Jest także podana wzmianka, że na synodzie w Konstantynopolu w 536 roku niejaki Fotyn z klasztoru św. Krzysztofa brał udział w tymże synodzie. Św. Grzegorz I Wielki, papież (+ 604) pisze, że w Taorminie na Sycylii był za jego czasów klasztor pw. św. Krzysztofa.

Z powodu braku szczegółowych informacji o św. Krzysztofie, średniowiecze na podstawie imienia "niosący Chrystusa" stworzyło popularną legendę o tym świętym. Według niej pierwotne imię Krzysztofa miało brzmieć Reprobus (z greckiego Odrażający), gdyż miał on mieć głowę podobną do psa. Wyróżniał się za to niezwykłą siłą. Postanowił więc oddać się w służbę najpotężniejszemu na ziemi panu. Służył najpierw królowi swojej krainy. Kiedy przekonał się, że król ten bardzo boi się szatana, wstąpił w jego służbę. Pewnego dnia przekonał się jednak, że szatan boi się imienia Chrystusa. To wzbudziło w nim ciekawość, kim jest ten Chrystus, którego boi się szatan. Opuścił więc służbę u szatana i poszedł w służbę Chrystusa. Zapoznał się z nauką chrześcijańską i przyjął Chrzest św. Za pokutę i dla zadośćuczynienia, że służył szatanowi, postanowił zamieszkać nad Jordanem, w miejscu, gdzie woda była płytsza, by przenosić na swoich potężnych barkach pielgrzymów, idących ze Wschodu do Ziemi Świętej.

Pewnej nocy usłyszał głos Dziecka, które prosiło go o przeniesienie na drugi brzeg. Kiedy je wziął na ramiona, poczuł ogromny ciężar, który go przytłaczał tak, iż zdawało mu się, że zapadnie się w ziemię. Zawołał: "Kto jesteś, Dziecię?" Otrzymał odpowiedź: "Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat". Pan Jezus miał mu wtedy przepowiedzieć rychłą śmierć męczeńską. Ten właśnie fragment legendy stał się natchnieniem dla niezliczonej liczby malowideł i rzeźb św. Krzysztofa. Tradycja miała Reprobusowi nadać tytuł "Krzysztofa", czyli "nosiciela Chrystusa" (gr.
Christoforos). Pan Jezus po przyjęciu przez Krzysztofa Chrztu świętego miał mu przywrócić wygląd ludzki.

W ikonografii Święty przedstawiany jest jako młodzieniec, najczęściej jednak jako olbrzym przechodzący przez rzekę, na barkach niesie Dzieciątko Jezus, w ręku trzyma maczugę, czasami kwitnącą; także jako potężny mężczyzna z głową lwa. Jego atrybuty to m. in.: dziecko królujące na globie, palma męczeńska, pustelnik z lampą, ryba, sakwa na chleb, wieniec róż, wiosła.

25 lipca
Święty Jakub Starszy, Apostoł

Zobacz także:

Święty Krzysztof, męczennik



Wśród apostołów było dwóch Jakubów. Dla odróżnienia nazywani są Większy i Mniejszy, albo też Starszy i Młodszy. Przy tym prawdopodobnie nie chodziło o ich wiek, ale o kolejność przystępowania do grona apostołów. Rozróżnienie to wprowadził już św. Marek (Mk 15, 40).

Imię Jakub pochodzi z hebrajskiego "skeb", co znaczy "pięta". Według pierwszej Księgi Mojżesza, kiedy Jakub, wnuk Abrahama, rodził się jako bliźniak z Ezawem swoim bratem, miał go trzymać za piętę (Rdz 25, 26).

Św. Jakub Większy jest tym, który jest wymieniany w spisie apostołów wcześniej - był powołany przez Jezusa, razem ze swym bratem Janem, jako jeden z Jego pierwszych uczniów (Mt 4, 21-22): święci Mateusz i Łukasz wymieniają go na trzecim miejscu, a święty Marek na drugim. Jakub i jego brat Jan byli synami Zebedeusza. Byli rybakami i mieszkali nad jeziorem Tyberiadzkim. Ewangelie nie wymieniają bliżej miejscowości. Być może, pochodzili z Betsaidy podobnie jak św. Piotr, Andrzej i Filip (J 1,44), gdyż spotykamy ich razem przy połowach. Św. Łukasz zdaje się to wprost narzucać, kiedy pisze, że Jan i Jakub "byli wspólnikami Szymona - Piotra" (Łk 5, 10). Matką Jana i Jakuba była Salome, która należała do najwierniejszych towarzyszek wędrówek Chrystusa Pana (Mk 15, 40; Mt 27, 56).

Jakub został zapewne powołany do grona uczniów Chrystusa już nad rzeką Jordan. Tam bowiem spotykamy jego brata Jana (J 1, 37). Po raz drugi jednak Pan Jezus wezwał go w czasie połowu ryb. Wspomina o tym św. Łukasz (Łk 5, 1-11), dodając nowy szczegół - że było to po pierwszym cudownym połowie ryb.
Jakub należał do uprzywilejowanych uczniów Pana Jezusa, którzy byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira (Mk 5, 37; Łk 8, 51), przemienienia na górze Tabor (Mt 17, 1nn; Mk 9, 1; Łk 9, 28) oraz modlitwy w Ogrójcu (Mt 26, 37). Żywe usposobienie Jakuba i Jana sprawiło, że Jezus nazwał ich "synami gromu" (Mk 3, 17). Chcieli bowiem, aby piorun spadł na pewne miasto w Samarii, które nie chciało przyjąć Pana Jezusa z Jego uczniami (Łk 9, 55-56). Jakub był wśród uczniów, którzy pytali Pana Jezusa na osobności, kiedy będzie koniec świata (Mk 13, 3-4). Wreszcie był on świadkiem drugiego, także cudownego połowu ryb, kiedy Chrystus ustanowił Piotra głową i pasterzem swojej owczarni (J 21, 2). Ewangelie wspominają o Jakubie Starszym na 18 miejscach, co łącznie obejmuje 31 wierszy. W odniesieniu do innych Apostołów jest to bardzo dużo.



Dzieje Apostolskie wspominają o św. Jakubie dwa razy: kiedy wymieniają go na liście Apostołów (Dz 1, 13) oraz przy wzmiance o jego męczeńskiej śmierci. Z tej okazji św. Łukasz tak pisze: "W tym samym czasie Herod zaczął prześladować niektórych członków Kościoła. Ściął mieczem Jakuba, brata Jana..." (Dz 12, 1-2). Jakuba stracono w 44 r. bez procesu - zapewne dlatego, aby nie przypominać ludowi procesu Chrystusa Pana i nie narazić się na jakieś nieprzewidziane reakcje. Było to więc posunięcie taktyczne. Dlatego także zapewne nie kamieniowano św. Jakuba, ale go ścięto w więzieniu. Euzebiusz z Cezarei, pierwszy historyk Kościoła (w. IV), pisze, że św. Jakub ucałował swojego kata, czym go tak dalece wzruszył, że sam kat także wyznał Chrystusa i za to sam natychmiast poniósł męczeńską śmierć.

Jakub był pierwszym wśród Apostołów, a drugim po św. Szczepanie, męczennikiem Kościoła (zgodnie z przepowiednią Chrystusa - Mk 10, 39).

W średniowieczu powstała legenda, że św. Jakub, zanim został biskupem Jerozolimy udał się najpierw zaraz po Zesłaniu Ducha Świętego do Hiszpanii. Tradycja ta powstała dlatego, ponieważ w wieku VII miano z Jerozolimy do Santiago de Compostela sprowadzić relikwie św. Jakuba. Jakub jest pierwszym patronem Hiszpanii i Portugalii. Niezależnie od tego, czy to prawda, był pierwszym biskupem Jerozolimy.



Wg tradycji w VII wieku miano sprowadzić z Jerozolimy do Compostelli w Hiszpanii relikwie św. Jakuba. Nazwa Compostella ma się wywodzić od łacińskich słów Campus stellae (Pole gwiazdy), bowiem relikwie świętego, przywiezione najpierw do miasta Iria, zaginęły i dopiero w IX wieku miał je odnaleźć biskup, prowadzony cudowną gwiazdą. Hiszpańska nazwa Santiago znaczy zaś po polsku święty Jakub. Te dwie nazwy łączy się w jedno, stąd nazwa miasta dziś brzmi Santiago de Compostella. Tam do dzisiejszego dnia jest grób św. Jakuba. W wiekach średnich po Ziemi Świętej i Jerozolimie było to trzecie sanktuarium chrześcijaństwa. W katedrze genueńskiej oglądać można artystyczny relikwiarz ręki św. Jakuba, wystawiany na pokaz podczas rzadkich okazji.

Święty jest patronem Hiszpanii i Portugalii; ponadto m. in. zakonów rycerskich walczących z islamem, czapników, hospicjów, szpitali, kapeluszników, pielgrzymów, sierot.

W ikonografii św. Jakub przedstawiany jest jako starzec o silnej budowie ciała w długiej tunice i w płaszczu lub pielgrzym w miękkim kapeluszu z szerokim rondem. Jego atrybutami są: bukłak, kij pielgrzyma, księga, miecz, muszla, torba, turban turecki, zwój.

Malwina 22-12-2010 13:08

Krzysiu..ja jeszcze dobrze Polski nie widziałam....a wypadałoby.....jeszcze niedawno "miałam parcie " na zwiedzanie świata....teraz myślę o zwiedzaniu swojej Polski...Ci co zwiedzają , pokazują w obrazach pokazują cudne widoki, wspaniałe obyczaje....tu u nas....a my szukamy piekna zagranicą....to tak jak z miłością...szuka sie jej nie wiadomo jak daleko, wymyśla warunki stawia...a ona czasem tu, pod ręką stoi i skamle.....WESOŁYCH ŚWIĄT, DOBRYCH, CIEPŁYCH,OBFITYCH W NIEZWYKLE DOBRE SPOTKANIA....

Stasienko 11-01-2011 16:03

Podobnie jak MalwinaNie znam jeszcze wszystkich zakatków naszego pięknego kraju, ale za granicę mnie ciągnie jak jasny gwint;)
Nie jestem milionerem dlatego nie podróżuję często ale jak już, to już. Pewnego dnia zacząłem przeliczać koszt pobytu nad naszym Bałtykiem i okazało się że 10-cio dniowy pobyt w Hiszpanii (wrzesień) jest tańszy:) Nie zastanawiałem się długo, pojechałem. Cena to jedno. Pogoda. Wiemy jak jest nad Naszym morzem. Często przez cały pobyt na plarzy jesteśmy dwa trzy razy. A tam? Pogoda bajka. Kolejny powód to kuchnia. Uwielbiam egzotyczne kuchnie, nie jadam na codzień, ale jak juz wyjade to jem szczególnie to czego u nas nie widac na pułkach z kaszanka:)
Nie namawiam, tylko zwracam uwagę,że warto dwa razy policzyć oszczędności przeznaczone na wypoczynek bo często wyjazd za granice okazuje się tańszy. No i wspomnienia....:)

Kyllyan 11-01-2011 17:19

Cytat:

Napisał wocjan
Powiem jak zarobić na bilety

No to powiedz ;)
Wybieram się do Hiszpanii. Dokładnie, mam zamiar przejść pieszo trasę z Lourdes, do Santiago de Compostela. Do Lourdes mam zamiar dojechać autostopem. Problem mam z kasą. Trudno z emerytury odłozyć 1000 euro ;)

ansty 12-01-2011 00:45

Do Kyllyana- pozwoliłam sobie zaprosić Ciebie do grona moich znajomych na facebook-u.Zaakceptujesz???Pozdrawiam!!

Kyllyan 12-01-2011 14:26

No, tak ;)
Zastanawiałem się z rana kto to zaprosił.
No, ale w takim przypadku to oceniam, że osoba zapraszająca ma jakiś powód i zawsze akceptuje. Teraz po przeczytaniu tego postu juz wiem ;)

xys 28-02-2011 18:34

Cytat:

Napisał Kyllyan
No, tak ;)
Zastanawiałem się z rana kto to zaprosił.
No, ale w takim przypadku to oceniam, że osoba zapraszająca ma jakiś powód i zawsze akceptuje. Teraz po przeczytaniu tego postu juz wiem ;)

tez zaprosiłem !

xys 08-11-2013 11:35

Może zacznę ponownie tutaj pisać z Waszą pomocą na temat naszej ukochanej Polski i Europy. Dlaczego nie ?

xys 08-11-2013 11:53

Mam wielkie upodobanie dla Węgier i Macedonii, krajów bez dostępu do morza i Włoch i Francji otoczonych morzem zewsząd z dwoma dużymi wyspami Sycylia i Sardynią lub jak Francja z Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym.

Z uwagi na kulturę hellenistyczną oraz tradycję Madziarów lubię kuchnię bałkańską oraz tradycję romańską z zdrową polecaną kuchnią śródziemnomorską - starożytną i współczesną włoską bez pizzy i bardzo finezyjną francuską z czerwonym wytrawnym winem stołowym.

xys 08-11-2013 11:59

Po przekroczeniu kopy lat ideałem jest łagodny ład - harmonia w życiu i spokój. Prostota życia. Krajoznawstwo i kulinaria czterech najbliższych kulturowo i smakowo państw powinny uzupełniać cieszenie się własnym domem i ogrodem. Czynienie dobrych uczynków nie zaszkodzi po drodze. I jeszcze do tego mieć kogoś miłego i kochać go.

xys 08-11-2013 13:01

To nowy klub podróży. Można niemal za darmo zwiedzać Europę. Powiem jak !

xys 08-11-2013 13:02

Węgry Macedonia Włochy i Francja.

xys 08-11-2013 15:24

Węgry kojarzą się nam "Polak Węgier ... "

1. Św. Stefan, Buda i Pe(S)szt, Ludwik Węgierski król Polski i Węgier ojciec św. Jadwigi, wnuk Łokietka ...

2. csardas

3. salami, bogracz: gulasz i halasle

xys 08-11-2013 15:26

Macedonia:

1. Aleksander Wielki Macedoński i ...

2. Bałkany - ale jakie ???

3. tavce gravce

xys 08-11-2013 15:29

Italia:

1. ab urbe condita

2 lex

3. bób, pasta ...

xys 08-11-2013 15:32

Francja:

1. Marbella Mar-Basia, Paris, wino i champagne,
2. Ardeche, Massive Central, Roussilon, Provence etc.
3. Espirit !

xys 08-11-2013 16:05

OHRYD

http://www.youtube.com/watch?v=WQU6Zt6WUWU

http://www.youtube.com/watch?v=dWCGNwImzTc

Cytat:

Napisał xys
Macedonia:

1. Aleksander Wielki Macedoński i ...

2. Bałkany - ale jakie ???

3. tavce gravce


xys 08-11-2013 19:45

Macedonia fascynuje

http://www.youtube.com/watch?v=2sgu-jQnw84

http://www.youtube.com/watch?v=SHedKXNcyGo

http://www.youtube.com/watch?v=ICF9iHRTeKQ

xys 09-11-2013 09:22

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...edonia_Map.png

Macedonia (maced. Македонија, alb. Maqedonia), Republika Macedonii (maced. Република Македонија, alb. Republika e Maqedonisë), na forum międzynarodowym państwo określane jest tymczasową nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii – BJRM, (ang. Former Yugoslav Republic of Macedonia – FYROM, mac. Поранешна Југословенска Република Македонија – ПЈРМ, transliteracja Poranešna Jugoslovenska Republika Makedonija – PJRM, alb. Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë – IRJM) – państwo powstałe po rozpadzie Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii[3], leżące na Półwyspie Bałkańskim i zajmujące ok. 38% regionu historycznego i geograficznego Macedonia.
Język: macedoński (urzędowy) 66%, albański (urzędowy na obszarach zamieszkanych przez minimum 20% Albańczyków) 25%, turecki 3%, serbski 3% (wszystkie cztery urzędowe w niektórych rejonach)
Waluta: 1 denar macedoński (MKD) = 100 deni


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:56.

Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.