Klub Senior Cafe

Klub Senior Cafe (http://www.klub.senior.pl/index.php)
-   Społeczeństwo - wątki archiwalne (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/f-spoleczenstwo-watki-archiwalne-182.html)
-   -   Co mi się podoba, co się zmieniło na lepsze (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/spoleczenstwo-watki-archiwalne/t-co-mi-sie-podoba-co-sie-zmienilo-na-lepsze-2857-print.html/)

gratka 26-07-2008 16:54

Co mi się podoba, co się zmieniło na lepsze
 
:) Polacy lubię narzekać, co zresztą widać w wielu wątkach w dziale "Społeczeństwo". Powodów do narzekań nigdy nie braknie, ale narzekanie nie podnosi na duchu.

Chciałabym Państwa prosić o inne spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Może jest coś, co można pochwalić, co sprawia nam przyjemność. Szukajmy plusów, pokażmy sobie i innym, że nie wszystko w kraju jest brzydkie, że warto tu i teraz żyć.
Pewnie to będzie trudniejsze, lecz i satysfakcjonujące, bo dzisiejsza Polska to i nasze życiorysy i nasz trud. Pokażmy sobie samym powody do radości, choćby niewielkiej:D .

Lila 26-07-2008 18:32

Co się zmieniło na lepsze ?
 
Jeżeli granicą jest rok 89-ty ,to WSZYSTKO..
Jeżeli ostatnie lata ,to NIC.
Tak w skrócie.:D jak dla mnie.

gratka 26-07-2008 20:33

Utw
 
Mnie podoba się to, że reanimuje się społeczny, oddolny ruch obywatelski. Pamiętam jego socjalistyczną parodię w postaci "czynów społecznych".:)
Teraz na przykład jak grzyby po deszczu powstają Uniwersytety Trzeciego Wieku(UTW). Zaangażowałam się w to i proszę mi wierzyć, że pod koniec roku "akademickiego" jedna z uczestniczek powiedziała mi coś w tym rodzaju : "Błogosławię dzień, w którym się do UTW zapisałam. Całymi dniami siedziałam w oknie albo rozwiązywałam krzyżówki jako ćwiczenie umysłu. Ani nie chciało mi się wstać, ani ubrać, ani nawet głowy umyć. Teraz mam kilka razy w tygodniu spotkanie z rówieśnikami: chodzę na basen, uczę się pływać i nie wstydzę się , bo obok mnie podobne panie, chodzę na wykłady, chodzę na seminaria w sekcji, przygotowałam referat, jeżdżę na wycieczki. Bez Was nigdzie bym już nie pojechała" Dodam do tego, że nasi seniorzy robią wiele w dziedzinie sztuk pięknych, odważyli się pokazać swe rękodzieła (rzeźby, modelarstwo, poezję, piszą opowiadania) na szerszym forum i zapewniam, że to nie jest kicz. Serce rośnie na takich "wieczorach twórczości własnej"!

Bajadera07 26-07-2008 20:47

Pozwólcie, że i ja w sprawie tego uniwerku... 12 czerwca zakończyłam dwuletni okres edukacji na takiej uczelni . Przeleciałam psychologię (po łebkach) ,gimnastyka umysłu jest Exstra. a warsztaty malarskie , to BOMBA ! Od października idę na kierunek :filozofia.... no i warsztaty art. Tak więc powstanie UTW uważam za zmianę na lepsze w naszym kraju
A tu wklejam dzieło seniorów sopockiego UTW. Trzy części są mojego autorstwa. Wiem że odbiegłam od tematu , ale dla mnie UTW to sama radość,

gratka 27-07-2008 02:11

Bez granic
 
Cytat:

Napisał Lila
Jeżeli granicą jest rok 89-ty ,to WSZYSTKO..
Jeżeli ostatnie lata ,to NIC.
Tak w skrócie.:D jak dla mnie.


Lilu nie sugeruję żadnych granic czasowych. Tęsknię po prostu za tym, aby przeczytać, że dojrzali ludzie z mojego forum są z czegoś lub kogoś w swojej ojczyźnie zadowoleni. Oczywiście wolałabym aby to było zadowolenie bieżące, ale niedawne pozytywne wspomnienia też będą cenne.

kufa86 27-07-2008 02:17

Cytat:

Napisał Babka Gratka
czasowych. Tęsknię po prostu za tym, aby przeczytać, że dojrzali ludzie z mojego forum są z czegoś lub kogoś w swojej ojczyźnie zadowoleni. .

Ty marzycielko.

Malgorzata 50 27-07-2008 02:22

Na lepsze zmienilo się wszystko .To że nasze dzieci mogą studiować gdzie chcą ,to ,że nie trzeba mieć kupy forsy ,żeby sobie podrożowac gdzie się chce ,to ,że można kupić przysmaki jakie się chce ,to ,że nie widzimy nawet tego, że z zapyziałej prowincji przeobrazilismy się w europejski kraj .To ,że kiedy przyjezdżają goscie z zagranicy nie oznacza to trzęsienia ziemi itd itd
To ,że nasze dzieci mowią obcymi jezykami i potrafią powiedzieć - pojutrze jedziemy do Paryża ,na Litwę ,do Lizbony ,Pragi gdziekolwiek .To ,że samochod nie jest już przedmiotem kultu .To ze w wieku 50+ możemy się modnie i atrakcyjnie ubrac .To ,ze dziewczyny w Warszawie,Krakowie ,Gdańsku i Poznaniu wygladają tak samo jak dziewczyny w Londynie ,Nowym, Jorku i Barcelonie
To ,że mozliwy jest poseł Palikot i Poseł Ziobro w tym samym sejmie,to ,że co raz więcej jest w naszym kraju ludzi z innych ,często odległych zakątkow świata i nasze miasta nie są "całe białe" itd itd itd

kufa86 27-07-2008 02:41

Małgorzata, dydolisz równo.
Trafiła mi się lewa kasa.
I potrzebuję tłumacza na wycieczkę do Wenezueli.
Potrzebuję tłumacza do pewnych/niepewnych interesów.

Malgorzata 50 27-07-2008 02:44

Wiesz co kufa ty też dydolisz równo tyle ,ze z niezachwianą pewnoscią siebie .Tłumacza sobie znajdź z ogloszenia albo naucz się hiszpańskiego.

kufa86 27-07-2008 03:07

Dobra Kobieto,
dziękuję za światłą radę,
podeślij nr konta,
opłatę za nią wyślę.
A ja myślałem, że ty znasz angielski..

Basia. 27-07-2008 03:19

To nie jest tak do końca
 
Cytat:

Napisał Malgorzata 50
Na lepsze zmienilo się wszystko .To że nasze dzieci mogą studiować gdzie chcą ,to ,że nie trzeba mieć kupy forsy ,żeby sobie podrożowac gdzie się chce ,to ,że można kupić przysmaki jakie się chce ,to ,że nie widzimy nawet tego, że z zapyziałej prowincji przeobrazilismy się w europejski kraj .To ,że kiedy przyjezdżają goscie z zagranicy nie oznacza to trzęsienia ziemi itd itd
To ,że nasze dzieci mowią obcymi jezykami i potrafią powiedzieć - pojutrze jedziemy do Paryża ,na Litwę ,do Lizbony ,Pragi gdziekolwiek .To ,że samochod nie jest już przedmiotem kultu .To ze w wieku 50+ możemy się modnie i atrakcyjnie ubrac .To ,ze dziewczyny w Warszawie,Krakowie ,Gdańsku i Poznaniu wygladają tak samo jak dziewczyny w Londynie ,Nowym, Jorku i Barcelonie
To ,że mozliwy jest poseł Palikot i Poseł Ziobro w tym samym sejmie,to ,że co raz więcej jest w naszym kraju ludzi z innych ,często odległych zakątkow świata i nasze miasta nie są "całe białe" itd itd itd

nie wszyscy mogą sobie kupić przysmaki jakie chcą, jezeli chodzi o studiowanie jest mnóstwo przywatnych uczelni o niskim poziomie nauczania które sobie liczą za czesne kupę kasy. Jest sporo osób bezdomnych, niektórzy osiągnęli ten status z powodu utraty pracy i w związku z tym zostali eksmitowani na bruk. Mamy tragiczną służbę zdrowia o wiele gorszą niż za komuny, wiem co piszę bo za komuny miałam operowany kręgosłup a w obecnej rzeczywistości podłapalam inne choróbsko i gdybym nie zrobiła sobie operacji prywatnie nie mielibyście okazji poczytać sobie moich forumowych wypocin bo od czterech lat bym wąchała kwiatki od spodu. :) Osobiście wolę dziesiejsze czasy :) niż te z mojej młodości.

Malgorzata 50 27-07-2008 03:44

Proszę bardzo,Dobry Człowieku, uwielbiam dostawać pieniadze na konto za nic .

Malgorzata 50 27-07-2008 03:52

Cytat:

Napisał Basia
nie wszyscy mogą sobie kupić przysmaki jakie chcą, jezeli chodzi o studiowanie jest mnóstwo przywatnych uczelni o niskim poziomie nauczania które sobie liczą za czesne kupę kasy. Jest sporo osób bezdomnych, niektórzy osiągnęli ten status z powodu utraty pracy i w związku z tym zostali eksmitowani na bruk. Mamy tragiczną służbę zdrowia o wiele gorszą niż za komuny, wiem co piszę bo za komuny miałam operowany kręgosłup a w obecnej rzeczywistości podłapalam inne choróbsko i gdybym nie zrobiła sobie operacji prywatnie nie mielibyście okazji poczytać sobie moich forumowych wypocin bo od czterech lat bym wąchała kwiatki od spodu. :) Osobiście wolę dziesiejsze czasy :) niż te z mojej młodości.

Nigdzie nie ma tak ,żeby wszyscy mogli ,ale jest taka możliwosc ,kiedys nie bylo.Mozna studiowac na uczelniach o wysokim poziomie bo w zw . z tym ,że jesteśmy w Unii polskim studentom przyslugują prawa takie jak wszystkim innym- czyli stypendia plus mogą w czasie studiów pracować legalnie
Osoby bezdomne były zawsze i zwsze bedą ,na bruk wylatuje się wszędzie,jesli się odpowiednio o to zdba -w tej chwili w Polsce nie jest już tak latwo wywalic kogoś na bruk.
Służba zdrowia i kupa innych rzeczy jest do bani -ale nie piszemy tu o tym co nam się nie podoba ,ale co zmienilo się na lepsze co nie oznacza ,że zapanowalsa tu kraina szcześliwości tylko ,że oprócz tego, an co z lubością sobie narzekamy jest wiele rzeczy z których możemy się cieszyć .Szczegolnie jeśli pamietamy to, co bylo przedtem i szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę ,że mlode pokolenie moglo zupelnie zmienic sposob myslenia i wiele rzeczy których my nie moglismy i dalej nie umiemy zrobić oni traktuja jako sprawy do załatwienia ,sa znacznie bardziej otwarci ,zaradniejsi i mobilni.

zosia446 27-07-2008 04:30

Babko Gratko,mozna?
Jestem zachwycona rozwojem komunikatorow,codziennie moge rozmawiac z wnukami ,widzimy sie i sluszymy,a na dodatek nic nas to nie kosztuje.
Motoryzacja,w kazdej zagrodzie w mojej Wolce,samochod,szkoda ,ze drogi nie nadazaj,szczegolnie teraz to widze,gdy jezde szerokomi amerykanskimi autostradami,ale mam nadzieje i to sie zmieni.
Smieci mi zabieraja spod domu,to jest rarytas,ludzie w miastach ,w blokach,gdzie zsyp na kazdym pietrze,nie wiedza co my ,wiesniacy, mielismy za uprzykrzenie .

gratka 27-07-2008 10:49

Zosiu
 
Cytat:

Napisał zosia446
Babko Gratko,mozna?
Jestem zachwycona rozwojem komunikatorow,codziennie moge rozmawiac z wnukami ,widzimy sie i sluszymy,a na dodatek nic nas to nie kosztuje.
Motoryzacja,w kazdej zagrodzie w mojej Wolce,samochod,szkoda ,ze drogi nie nadazaj,szczegolnie teraz to widze,gdy jezde szerokomi amerykanskimi autostradami,ale mam nadzieje i to sie zmieni.
Smieci mi zabieraja spod domu,to jest rarytas,ludzie w miastach ,w blokach,gdzie zsyp na kazdym pietrze,nie wiedza co my ,wiesniacy, mielismy za uprzykrzenie .

Zosiu miło mi Cię poznać, :D ja też mieszkam na wsi i mam wywożone śmiecie (szkoda, że nie ma wymogu segregacji), wieś ma kanalizację i wodociąg ,czerpie wodę z własnego ujęcia, a woda -kryształ.
Moje wnuki mieszkają w Stanach i jedyną przeszkodą w naszych rozmowach jest przesunięcie czasu.

senior A.P. 27-07-2008 11:32

Tak,tak polepszylo sie ludziskomw Polsce o czym szczegolnie pisza nasze dwie seniorki powyzej, dobrze sytuowane,z odpowiednim dorobkiem i ......... przeszloscia.
Jakos inne milcza a Basia odwaznie przedstawila "polepszenie" w polskiej sluzbie zdrowia czego i ja bedac w Polsce (w maju i czerwcu) doswiadczylem.
Nie zyjac tam na stale wiecej polepszen nie zauwazylem a wszelkie "dobrocie" mam na mysli pozywienie smakowalo mi tak (prawie) jak w Ameryce - piekne ,ladnie przygotowane ,opakowane ,podane ale bez smaku.
Nawet kiedys zajadajac sie na poligonach wojskowymi polskimi konserwami,slonina konserwowa i chlebem razowym, dzisiejsze porownuje do tych co nawet pies i kot nie chce jesc - moze powodem jest zaduzo konserwantow,no chyba trucizny nie dodaja ,choc kot dobrze potrafi ja rozpoznac w puszkach.
Za to duzo mamy wszelkich swiatowych farmaceutykow ,trujcie sie ludzie do woli lekarstwami,macie pigul i syropow do woli,zas te lepsze i dobre lekarstwa tez sa ale ciekawe na czyja kieszen ?
Kiedy juz nastanie typ amerykanskiej sluzby zdrowia czyli calkowicie prywatnej wtedy napewno wszyscy sie wyleczymy na zawsze .
Ot dobrobyt -skazal Iwan !

Lila 27-07-2008 12:16

Senior,znowu nie mam czasu się rozpisywać..
My ..już schodzimy ze sceny.Nasza sztuka ( życia) to już akt trzeci.
Młodzi..o, oni są przyszłością.A są zadowoleni.Mój syn od wielu lat poza krajem- jego wybór.Córka ...no myślę,że kariery zawodowej w takim wymiarze jaka jej się zaczyna,w siermiężnej Polsce ,nigdy by nie zrobiła.
A my ,rodzice ? Jestem zadowolona z życia.Nie muszę pichcić ,bo mi catering przywiozą ,gdy goście mnie napadną.
Mam możliwość wyjazdu bez upokarzającego wystawania w kolejce po paszport.Nikt mi nie odkręca pomadki marki Miracullum w poszukiwaniu zwitka dolarów,bo i pomadka innej klasy i dolary niepotrzebne.Karta wystarczy.

Reszta pozytywów -później.
Gdybym tak jeszcze młodsza była.Niewiele,te 20 lat !:)

senior A.P. 27-07-2008 12:30

Kart to ci mamy teraz pod dostatkiem i kredytow tyz ! Szczegolnie w portfelach u mlodych - cala harmonia ,gorzej z pokryciem i placeniem rachunkow.
To swietnie,ze kariera dzieci zadawala staruszkow,ze zycie im sie uklada w kraju i na obczyznie, oby tylko jeszcze tych rozwodow bylo mniej,bo najbardziej na tym cierpia dzieci.
Chyba rozwodow nie mozna podciagnac pod ten "nowoczesny dobrobyt" ale ruch pod tym wzgledem duzy a i adwokaci niezle na tym zarabiaja,nie mowiac o sadowych stawkach.
Z tymi paszportami i wyjazdami tez nie ma klopotu oby tylko bylo po co i za co wyjezdzac ale jezeli za granica wczasy sa tansze niz w Miedzyzdrojach to dlaczego nie ?
Cateringi tez modne,chociazby taka pizza blyskawicznie do domu jest dostarczana, to nie to co na swieta tylko placki sie pieklo i wierzpka bilo -teraz to jest zycie jak mowia Francuzi !
Maja sie z czego seniorzy cieszyc ,nie mowiac o mlodych,jak sie bawic to sie bawic ,grilowanie tez modne.

admin 27-07-2008 12:52

Przywołana przez parę osób prywatnymi wiadomościami przypominam że temat wątku jest "co nam się podoba". Jeśli komuś nie podoba się nic - niech po prostu w tym wątku milczy - od narzekania są inne, do których będę przenosić kolejne narzekania.

gratka 27-07-2008 13:10

Służba zdrowia kuleje, ale w końcu mam wybór. Mogę wybrać szpital najbliższy, do którego w socjalizmie byłam przypisana, a mogę też inny, dowolny. Cieszy mnie, że prywatne przychodnie wymuszają na państwowych lepszą jakość usług poprzez stworzenie konkurencji. Lekarze jeszcze pozostali jakby w starym systemie; zbyt dużo czasu chorym nie poświęcają , ale obsługa pielęgniarska jest (na podstawie moich skromnych doświadczeń ) - zupełnie w porządku. W przeciwieństwie do interlokutora - ja byłam pacjentką , w szpitalu leżałam i nie teoretyzuję.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:05.

Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.