Klub Senior Cafe

Klub Senior Cafe (http://www.klub.senior.pl/index.php)
-   Społeczeństwo - wątki archiwalne (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/f-spoleczenstwo-watki-archiwalne-182.html)
-   -   Kto obchodzi 8 marca? (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/spoleczenstwo-watki-archiwalne/t-kto-obchodzi-8-marca-501-print.html/)

Nika 24-02-2007 03:15

Kto obchodzi 8 marca?
 
:) Kochani! Od kilku lat toczy się dyskusja nad sensem obchodzenia Dnia Kobiet między jego zwolennikami i przeciwnikami.Jestem ciekawa, jakie jest Wasze zdanie na ten temat.Czy w Waszych domach jest ono świętowane obecnie? Jakie macie wspomnienia, dotyczące jego obchodów w przeszłości? Zapraszam do dyskucji, jako że marzec wkrótce zapuka do naszych drzwi.Pozdrawiam.

Nika 24-02-2007 09:49

8 marca-świętować?
 
:confused: Jestem jak najbardziej-za.Swiąt nigdy za dużo-uśmiechu,życzeń,kwiatów też.Są ludzie,którzy uważają 8 marca za przeżytek komunizmu, mają do tego prawo, ale większość z nas to przecież"produkt peerelowski">Kocham pierwsze tulipany, obowiązkowe czerwone, z kropelkami rosy na sztywnych płatkach i zawsze bardzo niecierpliwie czekałam na poranek w Dniu kobiet, gdyż tatus jako pierwszy przedstawiciel płci brzydkiej przynosił je mnie,siostrze i mamie.Pózniej dawali je chłopcy.I to było piekne.Mniej czule wspominam gozdziory dawane w pracy wraz z talonem na rajtki lub pończochy -za słynnym potwierdzeniem.A Wy?

destiny 24-02-2007 10:09

Nika, przywołałaś wspomnienia...
Dla mnie to też sympatyczne święto, choć dyskusja trwa :)
Pamiętam męża, synów no i ...teścia jak przynosili symbolicznego tulipana. Dziś już tylko został mąż..(leniwiec ?)
bo synowie są daleko.
Tęsknie za takim gestem (kwiatuszkiem), niekoniecznie tylko od okazji do okazji...

krise1 24-02-2007 12:59

Oj ja też miło wspominam ten dzień, chociaż było to święto dla panów, a nie dla nas, bo za upominki panowie domagali się rewanżu. Pamiętam jak w pracy składałyśmy się i robiłyśmy poczęstunek panom. Balanga była na całego o 12 godz kończyliśmy pracę i do godz 15 balowaliśmy.

Eufrozyna 24-02-2007 13:02

Witajcie miłe, nie lubię pamiętać rajstop i goździków 8 marca, a chamstwa szefa już 9. Poza tym w 2001 r właśnie 8. umarła moja Mama. Reasumując Dzień Kobiet nie jest dla mnie świętem.

Ala-ma-50 24-02-2007 13:06

Pamiętam ogromne lizaki ofiarowane przez kolegów klasowych...potem obowiązkowe goździki i czekoladki..bo nasz dyrektor nie uznawał prezentów praktycznych w postaci rajstop czy pończoch i chwała mu za to...listę niestety trzeba było podpisać, by wszystko zgadzało sie księgowej...ale to drobnostka a gest miły.
Teraz mąż i synowie przynoszą mi żonkile bo wiedzą, że je kocham..i obowiazkowo coś słodkiego jakże zgubnego dla mojej figury, której zresztą i tak nie udało mi sie utrzymac na przyzwoitym poziomie....ale niestety tu sie odzywa mój słaby charakter.
Jestem jak najbardziej za!!!
Pozdrawiam gorąco i życzę Wam wszystkim mnóstwa dowodów miłości ,czułości , czy choćby pamięci.

iwo1111 24-02-2007 13:26

Przez lata obchodzono Międzynarodowy Dzień Kobiet z pompą. Teraz niektórzy mężczyźni próbując się wyłgać od wręczania symbolicznego kwiatka, tłumaczą, że jest to święto wymyślone przez komunistów. Nic bardziej mylnego. Po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono w kraju najczystszego kapitalizmu, Stanach Zjednoczonych. Amerykanki zaczęły świętować przed pierwszą wojną światową, w 1909 roku. Dwa lata później zwyczaj przywędrował do Europy, najpierw do Austrii i Danii, potem do Niemiec i Szwajcarii. Datę 8 marca przyjęto w 1922 r. ma pamiątkę fali marcowych strajków kobiecych w Sankt Petersburgu w 1917 r. W Polsce święto kobiet zostało zauważone dopiero po II wojnie, pasowało do socjalistycznej propagandy. W zakładach pracy były życzenia i prezenty - rajstopy, mydełko albo kawa - i obowiązkowo samotny tulipan - którego każda pracownica musiała obowiązkowo pokwitować. Centralne obchody święta kobiet zniknęły w 1993 roku, kiedy definitywnie zniosła je premier Hanna Suchocka. Dziś 8 marca świętują najchętniej przedszkolaki, przygotowując dla swoich wychowawczyń i mam - piękne laurki. Z sympatią o Dniu Kobiet wypowiadają się młode dziewczęta, przepraszam, kobiety - do lat 25, które w przeprowadzonych badaniach aż w 90% były "za kwiatkiem dla Ewy". Nieco starsze panie odnoszą się do tego święta nieco bardziej sceptycznie, opowiadając się za Dniem Kobiet w 46%. Bardziej zainteresowane są zrównaniem swoich zarobków z mężczyznami, gdyż w wielu zakładach pracy kobiety zatrudnione na tych samych stanowiskach i wykonujące tę samą pracę otrzymują z reguły niższe uposażenia.

Nika 24-02-2007 13:42

Ciekawe,czy zbiorą głos nasi seniorzy-jak umilają swym kobietom ten dzień obecnie?Czy przekazali synom tę miłą dla nas tradycję? A może czas wnusiom o tym opowiedzieć?Czuję,że w tym roku Tar-ninka będzie miała mnóstwo roboty i wybierze dla nas śliczne laurki z kwiatuszkami.

iwo1111 24-02-2007 13:46

A tak bardziej od siebie, to bardzo mile wspominam Dzień Kobiet sprzed lat. Wracałam z pracy z całym naręczem kwiatów, bo większość pracowników to byli mężczyźni. Zakład był duży, a ja młoda i "piękna":) więc każdy biegł z bukietem. Natomiast dyrekcja też stawała na wysokości zadania i robiła wielkie przyjęcie. Nawet tańce się czasem zdarzały i było naprawdę sympatycznie. Po 93 roku też nie było najgorzej,
mam do tej pory kilka kompletów pościeli, bo mój kolejny szef podchodził do życia w sposób bardzo praktyczny :) Przyjątka też były, ale już dużo skromniejsze. Reasumując, jestem jak najbardziej za..... a nawet trochę przeciw, jak mówi nasz były Prezydent.

jolita 24-02-2007 14:15

Jestem za
 
1 Załącznik(ów)
ŻyczliwościZałącznik 95i serdecznościZałącznik 95nigdy za wieleZałącznik 95pod warunkiem,Załącznik 95, że szczereZałącznik 95i nie wymuszoneZałącznik 95

POLA 24-02-2007 14:25

Nie przepadam
 
Prywatnie może być, ale nie musi, w pracy - nie, bo powoduje niepotrzebne zamieszanie. W tym dniu mogę udawać nawet wielbłąda, w pozostałe - oczekuję kultury i normalnego traktowania, na co dzień, nie od święta. Ponadto ktoś trafnie zauważył, że 8 marca to właściwie święto facetów i coś w tym jest. Ostatni szef uczynił z tego dnia św. "koedukacyjne", wszyscy dostali kubki do kawy z nadrukowanym swoim imieniem. Sympatyczne to było i bez wypominania płci.

boleslaw_p 24-02-2007 20:42

A ja tradycyjnie co roku kupuję żonie goździka i rajstopy. A co!!!:D :cool:

qrystyna216 24-02-2007 21:28

I tak trzymaj :)

Nika 25-02-2007 08:09

Jolitko,popieram.Mam wrażenie-myślę tu o domowym świętowaniu, ze wszystko zależy od tego jakie tradycje panują w danej rodzinie.A to główne zadanie pani domu.Jeśli od małego przyzwyczimy domowników, że warto świętować różne Dni, nie tylko urodziny czy imieniny, to potem procentuje.

wuere'le 25-02-2007 11:17

Zawsze obchodzę 8 marca. Kupuję żonie kwiaty i zazwyczaj idziemy gdzieś na kolację. W szarej codzienności każda okazja, która powoduje, że czujemy się lepiej, bardziej dowartościowani ma duże znaczenie .

bogda 25-02-2007 11:20

Witam :)

Ja też jestem za. Bardzo lubię wszelkiego rodzaju serdeczności, a tych okazji nie jest za wiele. Mąż zawsze pamiętał o tym dniu, nawet córka od małego zawsze coś od niego dostawała, nie przywiązuję wagi do rodzaju prezentu ale do faktu, że ktoś o mnie pamieta. Syn kontynuuje te tradycje, chociaż teraz zwiększyła mu się liczba kobiet, ale myślę że sobie poradzi. Chociaż nieraz w pracy w tym dniu były różne komiczne sytuacje ale było miło. Teraz już tego nie ma... ale pozostały wspomnienia.

Pozdrawiam :)

Basinek 25-02-2007 18:49

I ja dołączam sie do zwolenników tego święta. Mimo wszystko, mimo tych wspomnień z goździkami i rajstopami, zawsze jakoś ciepło koło serduszka sie robi, gdy sie słyszy tyle życzeń od wszystkich dookoła. Jest mi wtedy miło, że jestem kobietą, matką, koleżanką, sąsiadką . Dzień pełen uśmiechów i miłych słów - niby dzień jak co dzień - ale taki radosny. Może dlatego, że i wiosna już pachnie?:) :) ;)

nollewska 25-02-2007 19:35

Ja obchodze 8 marca, bo mam urodziny!!!!!

ammi1952 25-02-2007 19:44

Oj lubie ,lubie i to bardzo . Moja córcia tyż lubi i to bardzo Pozdrawiam Grażyna

kufa86 07-01-2008 07:03

Ludzieeee
jeszcze tylko 60 dni i trzeba będzie rozstrzygać ten dylemat.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:48.

Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.