Wyświetl Pojedyńczy Post
  #1004  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 19:17
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Cytat:
Napisał Bianka
Ja bym się skłaniała, bo też chciałabym się odrodzić
Hmm... pisałam kiedyś o reinkarnacji w blogu. Poruszyłam zaledwie wycinek tematu, a mianowicie problem wyrzucenia reinkarnacji z chrześcijaństwa...

O wędrówkach dusz pisali już pitagorejczycy, Platon, Orygenes i św. Augustyn (dwaj ostatni - tzw. Ojcowie Kościoła), kabaliści. Wierzyły w nią niektóre plemiona afrykańskie, aborygeni australijscy, a także pierwsi chrześcijanie. Była/jest częścią wielu religii: hinduizm, buddyzm, zaroastryzm, islam - grupy sufickie... od epoki kamiennej – Indianie Ameryki Pólnocnej i Środkowej, przez starożytnych Celtów... po –
  • Egipt – po śmierci dana osoba mogła odradzać się jako zwierzę przez trzy tysiące lat, dopóki dusza nie została oczyszczona ("Księga Hermesa");
  • Grecja – Orfeusz, Pitagoras, Platon ("każda dusza jest nieśmiertelna. Wszystko to, co posiada duszę (...) pojawia się raz w jednej, raz w innej formie (...) jednakże przypomnienie poprzednich istnień nie jest łatwe" – "Fajdros”);
  • Rzym – Wergiliusz ("Wszystkie te dusze, po tym jak odeszły przed tysiącem lat, zostaną wezwane przez boskich do rzeki Lete. W ten sposób zapomną o swym poprzednim ziemskim życiu i ponownie odwiedzą królestwa świata, pragnąc powrócić do żyjących ciał" – "Eneida");
  • Judaizm – Kabała, Józef Flawiusz (faryzeusze i esseńczycy, którzy wierzyli w ponowne narodziny), Filon z Aleksandrii ("Powietrze jest pełne dusz; te, które są najbliższe ziemi, obniżają się i wiążą ze śmiertelnymi ciałami, pragnąc w nich żyć." – "De Somnis");
  • Chrześcijaństwo – w mrocznych wiekach średnich idea reinkarnacji w chrześcijańskiej Europie zeszła do podziemi na przeciąg prawie tysiąca lat. Nauki Platona i koncepcja reinkarnacji odżyły w XV wieku we Florencji (Medyceusze).

Od początku VI wieku Kościół potępiał wiarę w reinkarnację (słynna średniowieczna krucjata przeciwko katarom)... i chyba nic się nie zmieniło... bo wiarę w wędrówkę dusz wyklucza chrześcijańska koncepcja zbawienia.

Więcej: http://www.klub.senior.pl/moje/ostat......,14444.html
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem