Wyświetl Pojedyńczy Post
  #67  
Nieprzeczytane 10-11-2013, 08:07
xys's Avatar
xys xys jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 16 457
Domyślnie

Wątek Serdeczności w Podróży to wycieczka intelektualna w czasie i przestrzeni bez granic wiedzie do celu. Do refleksji nad życiem.

Jestem konserwatywnym liberałem.

Konserwatywny liberalizm zwany także konserwatyzmem liberalnym (w USA konserwatywny libertarianizm) – pogląd będący połączeniem liberalizmu w gospodarce i konserwatyzmu w kwestiach społeczno-obyczajowych i politycznych, a także ustrojowych.

Konserwatywni liberałowie uważają, że idee konserwatyzmu (poszanowanie tradycji) i liberalizmu (połączenie wolności z odpowiedzialnością) nie tylko nie są sprzeczne ze sobą, ale dobrze się uzupełniają. Odwołują się do myślicieli takich jak David Hume, John Locke, Edmund Burke, Alexis de Tocqueville czy John Acton.[1].
Główne idee konserwatywnego liberalizmu w Polsce określa się często hasłem:

wolność, własność, sprawiedliwość[2].

Wolność w konserwatywno-liberalnym znaczeniu oznacza swobodę działań, zwłaszcza gospodarczych. W sferze publicznej oznacza wolność wyznania i podejmowania decyzji personalnych z zastrzeżeniem, iż nie szkodzi to innym osobom. Państwo nie powinno nakładać nadmiernych i niekorzystnych podatków[3].

Własność – prawo do własności jest podstawowym i naturalnym prawem każdego człowieka. Własność nie może być naruszona, ani ograniczona przez państwo, ani inne osoby lub organizacje prawne takie jak związki zawodowe, a właściciel ma prawo dobrowolnego rozporządzania swoją własnością[4].

Sprawiedliwość – państwo nie powinno mieć możliwości redystrybucji dóbr (czyli "zabieranie jednym i dawanie drugim") oraz wspomagania grup społecznych. Prawo ma uwzględniać kary adekwatne do czynu[5].
__________________
Christophe Jean de V.
__VILLA_GARDEN__

__ SZKOŁA ŻYCIA __
------ po prostu -----
Dom i Gospodarstwo
Zdrowia Publicznego
Bolero M. Ravel
kto podróżuje
dwa razy żyje
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem