Wyświetl Pojedyńczy Post
  #3174  
Nieprzeczytane 07-12-2013, 13:57
Bizarek Bizarek jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Nov 2013
Miasto: warszawa
Posty: 88
Domyślnie Deizm - materializm

=Frat]Nie mam pojęcia jak wygląda doktryna filozoficzna Uniwersytetu Warszawskiego, jeśli w ogóle można mówić o jakimś doktrynerstwie tej uczelni, ale porównanie amerykańskiego pragmatyzmu z radzieckim marksizmem wydaje mi się mocno szokujące.[/quote]
=======
Dwie doktryny materialistyczne. Różnica między nimi polega na tym, że marksizm radziecki zakładał jako jeden z przymiotów człowieka nieokiełznaną chęć posiadania a pomijał drugi przymiot człowieka, uwzględniany w doktrynie pragmatyzmu amerykańskiego jakim jest chęć władzy.
Obie doktryny są nie dopogodzenia z systemami deistycznymi zakładającymi skromniejszy udział człowieka w jestestwie (istnieniu). Z punktu widzenia deistycznego, który ja wyznaję, ateizm jako doktryna materialistyczna jest delikatnie mówiąc nieskromna i pyszałkowata względem Bytu absolutnego. Oczywiscie nie da się pogodzić tych różnych systemów aksjologicznych. W systemie deistycznym poruszamy się w sferzee metafizycznej która jest nieakceptowalna dla materialistów i vice versa. Na tym tle wyznawana religia lub jej brak jest rzeczą pochodną - prawo wyboru o ile takie istnieje należy do człowieka. Ja osobiscie na zasadzie oczywistosci nie mam takiego wyboru, bo mój rozum i moja zdolnoć rozumienia swiata tak mi podpowiada. Zbyt wiele faktów widzianych przeze mnie zmusza mnie do przyjęcia doktryny idealistycznej czy wręcz deistycznej. Ale każdy człowiek może być obdarzony innym swiatem postrzegań i nie sądzę aby miał możliwoć intelektualną wyboru. Chrzescijaństwo traktuje wiarę jako dar Boży; albo go się otrzymało, albo nie- ale to już inna bajka przekraczjąca możliwosć dyskusji z odmiennym poglądem. Podobnie system wartosci moralnych może się różnić gdyż wywodzi się z różnych założeń chociaż ma w efekcie stosowania wiele punktów stycznych.
Odpowiedź z Cytowaniem