Wyświetl Pojedyńczy Post
  #21783  
Nieprzeczytane 27-04-2023, 18:45
Bachorek's Avatar
Bachorek Bachorek jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Warszawa Polska
Posty: 5 067
Żarówka


Mam teraz tyle czasu aby bez szkody dla rodziny zająć się
tylko sobą.
Nie wystarczy dieta,ruch,badania profilaktyczne bo
mnie interesuje bardzo co się dzieje z moim mózgiem,rozumem i psychiką.
Co ja mogę zrobić żeby jak najdłużej być sprawnym
intelektualnie ... bo jak fizycznie podupadnę chcę myśleć,rozumieć ,mieć kontakt ze światem.
Nie ma co się oszukiwać że starość nas dopadła
i że mamy szczęście że dożyliśmy tego wieku ..

.

Polecam do poczytania bo nie zawsze możemy
sami siebie zdiagnozować...

https://portal.umk.pl/pl/article/zmi...e-ze-staroscia


Dr Marta Podhorecka: - Formalnie o starości możemy mówić w momencie, gdy człowiek kończy 60-65 lat. Ale tak naprawdę zmiany starcze, wsteczne zaczynają się dużo wcześniej. Są różne teorie: niektórzy mówią, że starzejemy się już od urodzenia, większość naukowców uważa jednak, że zaczynamy się starzeć po 30. roku życia. Natomiast o wieku przedstarczym mówimy w przypadku osób 50+


Obserwuję wśród seniorów dwie grupy: takich, którym po przejściu na emeryturę "kończy się świat" i nie potrafią żyć bez pracy, codziennego rytuału, oraz takich, którzy cieszą się, że wreszcie mają czas dla siebie.

- Tak naprawdę tych grup jest o wiele więcej, bo w społeczeństwie mamy różne typy osobowości i to też się przekłada na starość. Bardzo duży wpływ ma nasze wychowanie i obserwacja własnego otoczenia, choćby to, czy nasi dziadkowie byli aktywni czy pasywni, jakie mieli przyzwyczajenia.




Zachęcam do przeczytania ciekawego artykułu ...

Jest tam też kilka porad praktycznych pomocnych dla seniorów.



https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,1...a-choroba.html

Codzienna aktywność to bowiem najlepsza recepta na towarzyszące starości zniedołężnienie i depresję. Szalenie ważne jest poczucie, że "człowiek jeszcze się do czegoś nadaje". Zapadanie się w sobie, depresja nadchodzą najczęściej właśnie wtedy, kiedy starszy człowiek przestaje wychodzić z domu, a w nim nie ma już nic do roboty.

Wiele leków zażywanych przez starsze osoby, na przykład na nadciśnienie, obniża poziom sodu w organizmie. Poza tym starsi przyjmują też leki moczopędne. Jeśli więc na dodatek ograniczą ilość soli, mogą skończyć w szpitalu, np. z powodu zaburzeń świadomości wynikającymi z niedoboru sodu.

8. Jedynym preparatem, który wzięty na własną rękę w starszym wieku na pewno pomoże, jest witamina D. Starsi ludzie cierpią z powodu jej niedoboru, bo mniej wychodzą na słońce. Brak witaminy D może się objawiać poczuciem zimna, bolesnością mięśni, nadmierną wrażliwością na ucisk. Długotrwały deficyt prowadzi do spadku gęstości kości, depresji, zaburzeń pamięci, chorób serca i innych problemów. Dlatego niemal każdy starszy człowiek powinien łykać np. tran i jeść produkty bogate w witaminę D, czyli ryby (łosoś, dorsz, śledź, makrela) i produkty mleczne oraz żółtka jaj.



A teraz moje godziny dla rodziny a potem
trening mózgu..

Dobrej nocy i kolorowych snów...
__________________


Nie ma rozpusty gorszej niż myślenie.
Wisława Szymborska

Ostatnio edytowane przez Bachorek : 27-04-2023 o 19:43.
Odpowiedź z Cytowaniem