Wyświetl Pojedyńczy Post
  #2842  
Nieprzeczytane 24-03-2024, 08:00
gracja50's Avatar
gracja50 gracja50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Posty: 666
Domyślnie

Dzień dobry.Witam wszystkich bardzo serdecznie w Niedzielę Palmową.
Basia,ranny ptaszek Ul już otworzyła i Pszczółki i Gucia zaprosiła. Basiu,bardzo dziekuję za śniadanie i kawę.Dzień rozpocznę w odwrotnej kolejności.Najpierw kawa,sypana a jakże, a później śniadanie.Sernik zostawię na popołudnie.Obejrzę powtórkę meczu Igi Świątek,która wygrała z Włoszką. Iga Świątek jest już w trzeciej rundzie turnieju w Miami.Wczoraj ze względu na opady deszczu mecze tenisowe były przekładane i w końcu poszłam spać.
Tam opady deszczu, u mnie chłodno i niska temperatura ,tylko +1 st, a w górach "kurzy" jak napisała znajoma góralka. Zima nie odpuszcza. Znów spadnie kilkadziesiąt centymetrów śniegu.
Dziś Niedziela Palmowa, która to uroczystość obchodzona jest w Kościele Katolickim na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Według tradycji tłum witający Chrystusa wiwatował na Jego cześć liści palmowymi. W polskiej obrzędowości tego dnia wierni zjawiają się w kościele z palmami, wykonanymi z papierowych kwiatów i zielonych gałązek. Tradycyjna palma wielkanocna to jeden z najważniejszych symboli świąt wielkanocnych.Palmę poświęconą w kościele trzymano w domu wetkniętą za obraz. W lecie miała ona odganiać chmury burzowe, uderzano także nią bydło wychodzące na pole po raz pierwszy, co miało zapewniać zwierzętom zdrowie i dobrobyt. Gałązkę z palmy kładziono pod pierwszą skibę podczas wiosennej orki, aby zapewnić sobie dobre plony a także połykano kotki z bazi które miały one chronić gardło przed chorobami.Dziś w Lipnicy Murowanej corocznie odbywa się najsłynniejszy i najstarszy konkurs palm wielkanocnych.Jestem zawsze pod wrażeniem jak można zrobić tak wielkie palmy.
Spokojnej i pogodnej Palmowej Niedzieli.

__________________
Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie
Odpowiedź z Cytowaniem