Wyświetl Pojedyńczy Post
  #903  
Nieprzeczytane 27-04-2024, 09:30
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 588
Domyślnie

Witam !

Zamek średniowieczny (ruiny) w Ogrodzieńcu / Podzamczu



Zamek Ogrodzieniec / Podzamcze, wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej (~515 m n.p.m.), to największy i najbardziej znany polski obiekt zamkowy, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Stanowi przykład kunsztu dawnych budowniczych, którzy przez stulecia uczynili z Ogrodzieńca imponującą magnacką rezydencję. https://www.zamkipolskie.com/ogro/ogro.html

Zamek Ogrodzieniec z drona
https://www.youtube.com/watch?v=xea1PLCFqeM&t=7s


Według licznych źródeł zamek został wzniesiony za panowania króla Kazimierza Wielkiego (w XIV wieku), by chronić południowo-zachodnią granicę Królestwa Polskiego przed najazdami ze strony Czech i księstw śląskich. W ciągu kolejnych lat twierdza bardzo często zmieniała właścicieli. Był własnością wielu rodów kupieckich, szlacheckich i magnackich.

Na skutek dwóch dramatycznych najazdów – w 1587 i w 1655 roku – zamek zostaje częściowo zniszczony i splądrowany. Mimo że kolejny właściciel dołożył wszelkich starań, by odbudować nadwątlone mury, w 1702 roku w czasie wojny północnej obiekt ponownie zdobywają, grabią i podpalają wojska szwedzkie. Wzniecony przez nich pożar doprowadził do tak ogromnych strat i zniszczeń, z których zamek w Ogrodzieńcu już nigdy w pełni się nie podniósł.

Ostatni „atak” miał miejsce podczas II wojny światowej. Gdy Armia Czerwona przeprowadzała styczniową ofensywę w 1945 roku, ruiny zamku po raz kolejny uległy poważnemu zniszczeniu. Można powiedzieć, że był to ostatni cios.


Nie bez powodu Zamek Ogrodzieniec przez wielu okrzyknięty został perłą Szlaku Orlich Gniazd. Największa warownia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej od lat zachwyca bowiem podróżnych ciekawą historią oraz malowniczym otoczeniem skał wapiennych, z wykorzystaniem których postawiono mury budowli. Wokół „białego klejnotu” Jury Krakowsko-Częstochowskiej krąży jednak wiele legend, za sprawą których niektórzy – zwłaszcza nocą – spoglądają w kierunku twierdzy z niepokojem.

W sezonie turystycznym na przyjezdnych czeka tu wiele atrakcji. Odbywają się m.in. imprezy historyczno-plenerowe, takie jak „Najazd Barbarzyńców”, „Międzynarodowy Turniej Rycerski”, „Juromania”. Z kolei „wieczory z duchami” i „ogrodzieniecka noc grozy” to wydarzenia, które pozwalają wczuć się w mroczną aurę zamku i krążące wokół niego legendy.

Imprezy historyczno-plenerowe

„Najazd Barbarzyńców”



Festiwal Kultury Wczesnego Średniowiecza
Średniowieczne Atelier






Pokazy konne



Baloniada
















https://www.youtube.com/watch?v=2oogkhXp6kg

c.d.n.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem