Wyświetl Pojedyńczy Post
  #910  
Nieprzeczytane 16-05-2024, 12:50
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 593
Domyślnie

Witam !

c.d.
Koziegłowy




W 2022 roku koziegłowskie grodzisko stało się terenem badań archeologicznych. Wcześniej podobne badania prowadził w tym miejscu archeolog i muzealnik dr Włodzimierz Błaszczyk. Od tamtego czasu (1970r.) zmieniły się archeo - narzędzia i tak do łopaty, kielni i pędzelka dołączyły georadary, lidary, drony, lasery, wykrywacze i pracownie datowania. Artefakty poddane tym wyszukanym torturom stają się teraz bardziej gadatliwe.

Istnieje potrzeba spojrzenia na początki państwa polskiego. Państwa polskiego zintegrowanego wobec języka i chęci poddania się wspólnemu prawu.

Piast Kołodziej jest uznawany za protoplastę Polaków - czytamy w Kronice Galla Anonima. Chłopstwo, biedota (niewola - 85% populacji) przez stulecia kojarzyła państwo tylko z pańszczyzną, oraz Jaśnie Wielmożnym i Wielce Czcigodnym ......

Czy Gall Anonim autor najstarszej Kroniki Polskiej w ogóle istniał. A może tę fikcyjną postać wymyśliła grupa trzymająca władzę na dworze księcia Bolesława Krzywoustego ?

Podważanie istnienia kronikarza Galla Anonima nie leży w naszym interesie, ponieważ historia założenia wsi Koziegłowy w roku 1106 przez rycerza Drogosława herbu Zerwikaptur są zapisane właśnie w jego tekście.
Mamy zapisane w kronikach, że koziegłowskie zamczysko powstało ok. 1106 roku za czasów rycerza Drogosława z drużyny księcia Bolesława Krzywoustego.
Przywilejem Drogosława w roku 1106 było założenie wsi Koziegłowy, a zadaniem zbudowanie grodziska na potrzeby wypraw księcia Bolesława Krzywoustego. Chwalił się tym Gall w Kronice na całej stronie. Pierwsza lokacja wsi Koziegłowy była na wzgórzu, skąd można było odbierać różne sygnały i zareagować wg przyjętych wówczas procedur.

W Koziegłowach z początkami państwa polskiego istniało więc zamczysko. Obecnie zachowały się jeszcze fundamenty które wciąż maja wiele do powiedzenia.

Po Drogosławie i jego potomkach o losie zamku decydował ród Lisów (1356r.). Wtedy to zaczęły powstawać strażnice jurajskie.
Zamek miał nadal strzec granicy z czeskim Śląskiem, bezpiecznie odprawiać kupców i pobierać opłaty.
W okresie Krystyna (II) w czasie kiedy organizował wyprawę na Czechy, czyli Strzelce Opolskie i Gliwice zamek mógł być zbrojownią, co już potwierdzają różne znalezione militaria.


*Krystyn II z Koziegłów (Krystyn "młodszy" z Koziegłów) herbu Lis (zm. 1437) – starosta kolski, kasztelan sądecki, członek rady królewskiej. Syn Krystyna I z Koziegłów.
Krystyn I z Koziegłów - dowódca prywatnej chorągwi w bitwie pod Grunwaldem, bliski współpracownik Władysława Jagiełły, związany z wpływowymi "Panami krakowskimi".
Krystyn II odziedziczył po ojcu zamek w Koziegłowach, zamek Mirów ...... ...... Stał się też właścicielem zamku Bąkowiec w Morsku i okolicznych wsi.

Od 1519r. zamek zaczął popadać w ruinę, która trwa do dzisiaj.

Stan obecny


Prawdopodobny wygląd zamku





c.d.n.
__________________

Ostatnio edytowane przez Martyna321 : 16-05-2024 o 12:59.
Odpowiedź z Cytowaniem