Wątek: toy's topic
Wyświetl Pojedyńczy Post
  #204  
Nieprzeczytane 20-12-2009, 22:18
toy_'s Avatar
toy_ toy_ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 10 255
Domyślnie

z książki j. powell, l.brady - chcę powiedzieć kim jestem - wrocław 1994

"(...)parę lat po ślubie, kiedy już była matką kilkorga dzieci przeszła załamanie i została umieszczona w szpitalu psychiatrycznym. po leczeniu i wypoczynku wypisano ją, powierzając opiece psychiatry. ciągle żyła na granicy kolejnego załamania. pewnego dnia zrozumiała że ma prawo swoich uczuć i obowiązek dzielenia się uczuciami z innymi.ożyła, zaczęła czuć się lepiej. wkrótce nie potrzebowała ani lekarza, ani lekarstw."

BLOKADY PROCESU KOMUNIKACJI:

RADZENIE - "uważam że powinieneś..." prawdopodobnie uważamy że słuchanie polega tylko na poznawaniu faktów, wtedy mozemy rozwiązać ten problem. doradców nie obchodzą uczucia. skutkiem tego osoby które nadal będą dzielić się z doradcą zatracą wszelką odpowiedzialność za swoje myśli i decyzje
WSPÓŁZAWODNICTWO - podczas słuchania oszacowuję rozmówcę w porównaniu z samym sobą. oceniam ich kompetencje albo zdrowie psychiczne... głównie te cechy które stoją u mnie na wyższym poziomie
NAUKOWE UWAGI - mechaniczne reakcje... wygłaszam ogólnie przyjęte i potwierdzone uwagi. nigdy mnie nie poznasz. nigdy nie osiągniemy równości w naszym związku. skostnienie w miejsce wzrostu.
ZMIANA TEMATU - kiedy to co mówisz przestaje mi odpowiadać natychmiast zmieniam temat rozmowy, rozpraszam twoją uwagę. najprawdopodobniej poczujesz się przegadany i odrzucony
BUJANIE W OBŁOKACH - marzyciele jako słuchacze mają dobre zamiary... jednak pierwsza wspomniana rzecz łączy się w ich myślach z czymś innym. nagle starają się włączyć ponownie w rozmowę. jeżeli liczyłeś na zrozumienie prawdobodobnie czujesz się zraniony
FILTROWANIE - chcę zajmować się jedynie niektórymi elementami twojego życia. już przed rozpoczęciem rozmowy decyduję co usłyszę a na co ogłuchnę. jeśli nie zadowolisz się bylejakim traktowaniem będę się musiał zmienić, albo ty poszukasz kogoś kto naprawdę umie słuchać
c.d.n.