Wyświetl Pojedyńczy Post
  #6  
Nieprzeczytane 01-08-2013, 18:54
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
[indent][indent]
Czy jest możliwe porozumienie między religiami, wzajemny szacunek, jedna Świątynia Wszystkich Wyznań? Taką świątynię pokazywała Babka Gratka w swoim blogu. Uściślam pytanie: czy jest to możliwe u nas, w Polsce? gdzie tak wielu ludzi poszukuje drogowskazów w religii, bo religia powinna być drogowskazem, powinna kierować człowieka do lepszości, rozwijać duchowo, poskramiać ego, uczyć pokory... pokory, której wyrazem jest poszanowanie innego człowieka i wszystkich istot żyjących...
Jest możliwe? A jeśli... to po co??

Zadałam mnóstwo pytań. Ciekawa jestem co o tym myślicie i czy myślicie, bo – być może – odpowiedzi są dla Was nieistotne, bez znaczenia. Jeśli tak jest, wątek zbędny, niech spada na dno.
Ostatku, obawiam się, że porozumienie i wzajemny szacunek między religiami to mrzonka. Jak może być inaczej, jeśli każda religia monoteistyczna promuje swojego, jedynego prawdziwego boga? Jak mogłoby to być możliwe w chrześcijaństwie, skoro jest ono religią misyjną? Jak taki szacunek może zaistnieć w islamie, jeśli za zabicie „niewiernego” zabójca idzie prosto do raju?
Szacunek, o którym mówisz możliwy jest tylko w politeizmie. W starożytności ludzie modlili się do wielu bogów, wszystkich szanowali, być może trochę z ostrożności , ale chyba też z przysłowiowym mlekiem matki wyssali tolerancję.
Poskramianie ego, pokora, poszanowanie innego człowieka, nie mówiąc już o innych istotach żyjących – to cechy osób bardzo nielicznych. Większość jest ambitna, często chorobliwie, stara się sięgnąć po władzę, choćby malutką Rozwój duchowy poprzez religię? To znowu dotyczy tylko garstki ludzi. Cichej garstki, która nie walczy, nie przebija się, nie reklamuje, a więc jest niezauważalna, albo traktowana jako życiowe niedorajdy przez znakomitą - zaradną - większość.
Tak mi się wydaje. Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem