Wątek: Rock.
Wyświetl Pojedyńczy Post
  #1120  
Nieprzeczytane 22-02-2018, 21:33
ewikomega's Avatar
ewikomega ewikomega jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: 00-621warszawa
Posty: 6 878
Domyślnie

POLANIE "Polanie" full album [vinyl-rip] 1968
https://www.youtube.com/watch?v=gTW1...=RDgTW1eECO7yk

Cytat:
Zespół wokalno-instrumentalny Polanie powstał w sierpniu 1965 r. w składzie: Piotr Puławski (eks Czerwono-Czarni) - gitara; Wiesław Bernolak (eks Czerwono-Czarni)- gitara; Zbigniew Bernolak (eks Niebiesko-Czarni) - gitara solowa; Włodzimierz Wander (eks Niebiesko-Czarni) - saksofon i Andrzej Nebeski (eks Niebiesko-Czarni) - perkusja. Była to pierwsza polska "supergrupa" złożona z doświadczonych instrumentalistów pochodzących z najpopularniejszych wtedy grup muzyki big beatowej. Zespół miał w założeniu obywać się bez solisty. Wyjątek stanowiła okazjonalna współpraca z Wojciechem Gąssowskim.
Po okresie prób i tournee koncertowym po kraju, na przełomie października i listopada Polanie zrealizowali swoje pierwsze nagrania płytowe i radiowe. Składały sie na nie w większości kompozycje z repertuaru Niebiesko-Czarnych i Czerwono-Czarnych. Utwory "Orneta" i "Mój kolega" wykonywali Czerwono-Czarni, "Niedzielę na wsi", "Kuźnię" - Niebiesko-Czarni. Kompozycję "Mój przyjaciel cień" śpiewał Piotr Janczerski, "Już nie czekaj" - Czesław Niemen pod tytułem "Mgła", a "Przyjdzie taki dzień" - Toni Keczer.
Przełomowym wydarzeniem dla formacji były występy z zespołem The Animals w listopadzie 1965 r. Dwa tygodnie wspólnej trasy koncertowej zaowocowały zbliżeniem brzmienia Polan do zespołu Erica Burdona. W. Bernolak doskonalił grę na organach. Zafascynowany E. Burdonem P. Puławski przejął wiele z jego
stylu, stając się największą indywidualnoscią grupy. Nie wyrózniające się dotąd utwory formacji stały się bardziej agresywne. W grudniu "Can-canem" Offenbacha otworzyli w Warszawie "Gitariadę".
W styczniu 1966 r. grupa wystąpiła w Filharmonii Narodowej obok połączonych orkiestr PRiTV p/d Stefana Rachonia i Bogusława Klimczuka. Po serii koncertów w kraju formacja nagrała kolejne utwory dla Programu III PR. W maju zaś Polanie jako drugi polski zespół beatowy (po Niebiesko-Czarnych) wyjechali do Europy zachodniej. Trasa obejmowała kluby młodzieżowe Skandynawii i RFN. W hamburskim "Star Clubie" doszło do ponownego z E. Burdonem, który zaproponował Polanom wspólne występy i wyjazd do Anglii. Z powodu trudności paszportowych kontrakt nie doszedł do skutku.
W styczniu 1967 r. zespół powrócił do Polski, gdzie nagrał dla Programu III PR i Młodzieżowego Studia "Rytm" kolejne utwory. Później grupa koncertowała w kraju i ZSRR. Jesienia 1967 r. Polanie zarejestrowali debiutancki i jedyny album i "czwórkę" dla Polskich Nagrań. Repertuar tej sesji, oprócz kompozycji
członków zespołu, tworzyły standardy rhythm and bluesowe i soulowe, poszerzone o przeboje światowe, w tym "I'm Crying" The Animals. W listopadzie 1967 r. grupa ponownie wyjechała na tournee do ZSRR, gdzie występowała w składance estradowej z Daną Lerską, Reginą Pisarek i W. Gąssowskim. Po powrocie z trasy koncertowej, w marcu 1968 r. zespół rozpadł się.
We wrześniu 1968 r. W. Wander i A. Nebeski odrodzili Polan, angażując młodych, poznańskich muzyków. Grupę tworzyli: D. Lerska - śpiew; Wojciech Skowroński (eks Hubertusy) - śpiew, pianino; Hubert Szymczyński (eks Drumlersi) - gitara basowa, śpiew; Andrzej Mikołajczak (eks Drumlersi) - organy; Zbigniew Karwacki (eks Januszki) - saksofon altowy, flet. Z końcem września nowa formacja dokonała nagrań dla Programu III PR i Młodzieżowego Studia "Rytm". Oficjalny debiut zespołu miał miejsce w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki (3.10.1968). Nowi Polanie, mimo posiadania zdolnego i dynamicznego wokalisty W. Skowrońskiego, nie wzbudzili większego zainteresowania rozpadając sie z końcem roku. W. Wander wraz z D. Lerską utworzyli Wanderpol, reszta zespołu z początkiem 1969 r. przeobraziła się w Grupę O!
Po odejściu z Polan, P. Puławski założył własny zespół. Grupę Piotr Puławskiego tworzyli: Mirosław Męczyński (eks Burano And Leske Rom) - gitara; Janusz Zieliński (eks Burano And Leske Rom) - gitara basowa; Andrzej Ibek (eks Drumlersi) - organy i Aleksander Bem (eks Pięciu) - perkusja. W styczniu 1969 r. formacja wystapiła na IV "Musicoramie", a w maju wykonała podczas Telewizyjnej Giełdy Piosenki utwór "Tu gdzie jesteś ty. Po rozwiązaniu grupy lider pojawił się w zespole Władysława Jagiełły. Obok P. Puławskiego grali tam: Z. Bernolak - gitara basowa; Zbigniew Namysłowski - saksofon altowy; Piotr Kott - trąbka i Stanisław Cieslak - puzon.
żródło: Encyklopedia polskiej muzyki rockowej
__________________

Większość obrazków i tekstów pochodzi z Internetu

Ostatnio edytowane przez ewikomega : 22-02-2018 o 22:23.
Odpowiedź z Cytowaniem