Wyświetl Pojedyńczy Post
  #23  
Nieprzeczytane 04-02-2010, 17:46
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie Dla początkujących

Chcemy zrobić kolaż. Mój polega na tym, że na obrazek/zdjęcie chcę wprowadzić jakieś zwierzę.
Posłużyłam się zdjęciem z łąki. Zdjęcie ma rozmiar 500x375px.



Oraz wyciętą z innego zdjęcia żabką. Obrazek jest na przezroczystej warstwie i ma rozmiary 137x90px. Przezroczystość warstwy jest zapisana w rozszerzeniu jako .png



Jeśli chcecie moje czynności powtórzyć, pobierzcie oba obrazki, z tego postu.
Wybieramy zapisz jako i zapisujemy w moich obrazkach.

Przechodzimy do Gimpa.
Z Plikotwórz pobieramy obrazek łąki. Będzie on naszą pierwszą warstwą czyli tłem obrazka.
W palecie warstw klikamy na karteczkę z zagiętym różkiem i w w ten sposób otwieramy nową warstwę.

Teraz pobieramy Plik – otwórz obrazek z żabą.
Otworzy się w nowym oknie. Zrobimy z niego pędzel. Klikamy w żabę, wybieramy Edytuj - .skopiuj. Sprawdzamy czy jest w schowku pędzli.
Z narzędzi wybieramy Pędzel i na drugiej warstwie, która musi być aktywna, czyli zaznaczona w palecie warstw będziemy tę żabę umieszczać. Zanim klikniemy zróbmy przymiarki, czy żaba ma odpowiedni rozmiar. Możemy ją powiększać i zmniejszać przesuwając suwaczek skala (aktywne narzędzie – pędzel), ja wybrałam wielość 2,14.

Popracujemy trochę nad wyglądem żaby. Ale, by zmiany dotyczyły tylko tej warstwy zaznaczamy sobie taka opcję.
Klik, narzędzie przesunięcia i kropeczka w pozycji Przemieszcza aktywną warstwę.
Teraz możemy z żabą robić co tylko chcemy. Proponuję trochę się pobawić.
Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zrobić edytuj –cofnij.
Możemy przesuną jej położenie na obrazku, możemy ją obrócić (narzędzie obrót – niebieska strzałka obracająca warstwy i inne), możemy zmienić jej wygląd za pomocą filtrów.
Odpowiedź z Cytowaniem