Wyświetl Pojedyńczy Post
  #58  
Nieprzeczytane 22-01-2009, 22:16
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał lorison
Powstanie Wielkopolskie to jedyny w historii Polski zryw niepodległościowy zakończony całkowitym sukcesem.
Poza już wspomnianą w innym podforum książką, także w okolicznościowych publikacjach stwierdza się, że końcowy sukces powstania to skutek powstrzymanie kontrofensywy Niemców dopiero po groźbie Marszałka Focha (ponownie ma swoją ulicę w Bydgoszczy) o wznowieniu walk na froncie zachodnim.

Cytat:
Książka o powstaniu wielkopolskim - obiektywnie ...
http://www.rp.pl/artykul/153227,2426..._za_bron_.html
Rzeczpospolita z dnia 02/01/2009 - Tomasz Stańczyk omawia książkę Marka Rezlera „Powstanie wielkopolskie 1918 – 1919. Spojrzenie po 90 latach”; wydawnictwo Rebis, Poznań 2008
Cytuję fragmenty recenzji;
Cytat:
Demitologizacja powstania wielkopolskiego, jakiej dokonuje w swej książce Marek Rezler, nic nie ujmuje czynowi zbrojnemu Wielkopolan. Przeciwnie, skłania do tym większego szacunku, że w trudnych okolicznościach i mimo błędów zwyciężyli.
Cytat:
Marek Rezler zauważa, że od lutego 1919 r. losy powstania częściowo tylko zależały od męstwa polskich żołnierzy. Zawarcie 16 lutego rozejmu w Trewirze „stanowiło wybawienie z coraz trudniejszej sytuacji. (...) przeciąganie walk doprowadziłoby do nieuchronnej klęski strony polskiej”. Powstanie, jak konkluduje Rezler, zostało wygrane przez żołnierzy i uratowane przez polityków.